۸ روغن برای سردرد با تاثیری باورنکردنی!‌ درمان میگرن با ماساژ

ماساژ و استفاده از روغن برای سردرد جزء بهترین روش‌هایی هستند که می‌توان در درمان سردرد از آن‌ها استفاده کرد. روغن‌های اساسی مایعات بسیار غلیظی هستند که از برگ‌ها، ساقه‌ها، گل‌ها، پوست، ریشه یا سایر عناصر یک گیاه ساخته می‌شوند. این روغن‌ها، برای سلامتی مزایای مختلفی مانند کاهش استرس و بهبود گردش خون دارند و از طریق محرک‌های حسی عمل خواهند کرد. روغن‌های اساسی حتی می‌توانند به درمان برخی بیماری‌ها مانند سردرد یا میگرن کمک کنند. افرادی که از روغن برای میگرن استفاده می‌کنند، نتایج چشم‌گیری را در کاهش درد و علائم تجربه کرده‌اند. تا انتهای متن همراه ما باشید تا بهترین روغن درمان سردرد را بشناسید و درباره تاثیرات باورنکردنی روغن‌ها در درمان میگرن بیشتر بدانید.

روغن گیاهی چطور موجب کاهش درد می‌شود؟

روغن‌های گیاهی به دلیل ترکیبات عالی و مغذی که دارند می‌توانند درد‌های مختلف را کاهش دهند. اما سوالی که پرسیده می‌شود این است که چگونه روغن گیاهی به کاهش درد کمک می‌کند؟ برخی از گیاهان جنبه دارویی دارند و در تولید داروهای مختلف هم استفاده می‌شوند. از این رو بعضی از گیاهان خاصیت ضد درد دارند و می‌توان از روغن برای سردرد استفاده کرد.

روغن‌های گیاهی مختلف، فواید متفاوتی دارند و مزیت آن‌ها این است که اغلب عوارض خاصی به همراه ندارند. برخی از روغن‌های اساسی می‌توانند استرس را کاهش دهند که این امر می‌تواند سردرد تنشی را کاهش یا درد را تسکین دهد. اما توجه داشته باشید که روغن‌های اساسی باید قبل از استفاده در روغن حامل مانند: روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام شیرین یا روغن جوجوبا رقیق شوند. روغن‌های اساسی را هرگز نباید مستقیم روی پوست اعمال کرد. همچنین برخی از این روغن‌ها، مصرف خوراکی ندارند.

درمان میگرن با روغن

۸ روغن برای سردرد و میگرن + نحوه استفاده از آن‌ها

میگرن تنها یک سردرد ساده نیست، بلکه این نوع سردرد‌ها ناشی استروئیدها به وجود می‌آیند. میگرن به عنوان یکی از ناتوان کننده‌ترین اختلالات عصبی شناخته می‌شود که با علائمی ‌مانند سردرد‌های وحشتناک رخ می‌دهد. اگر برای تسکین درد‌های میگرن به اورژانس یا بیمارستان مراجعه کنید، بستری نمی‌شوید و به صورت سرپایی درمان خواهید شد. اما برخی از افراد تمایلی به مصرف مسکن‌های قوی ندارد و ترجیح می‌دهند که در صورت بروز میگرن از روغن برای سردرد استفاده کنند. در ادامه برخی از روغن‌های اصلی و تاثیرگذار برای بهبود سردرد و میگرن را بررسی خواهیم کرد.

روغن نعناع

روغن نعناع یکی از رایج‌ترین روغن‌های اساسی برای درمان سردرد و حملات میگرنی است. این روغن حاوی منتول است که می‌تواند به آرامش عضلات و کاهش درد کمک کند. استفاده از روغن نعناع رقیق شده به صورت موضعی می‌تواند برای تسکین درد ناشی از سردردهای تنشی و حملات میگرنی موثر باشد.

نحوه استفاده: روغن نعناع را با روغن حامل دیگری مانند روغن نارگیل رقیق کنید و روی شقیقه‌ها بمالید.

روغن رزماری

روغن رزماری دارای خواص ضد التهابی و ضد درد (تسکین دهنده) قوی است. این روغن صدها سال در طب عامیانه برای کاهش استرس، تسکین درد و بهبود گردش خون استفاده شده‌است؛ همچنین، روغن رزماری در درمان بی‌خوابی، افزایش آرامش و رفع گرفتگی عضلات موثر است.

 نحوه استفاده: برای استفاده از روغن رزماری می‌توانید ناحیه آسیب دیده را با چند قطره روغن رزماری و روغن حامل مانند روغن نارگیل  مخلوط کرده و ماساژ دهید. همچنین بوییدن روغن رزماری می‌تواند درد را تسکین دهد.

روغن اسطوخودوس

اسانس اسطوخودوس برای تسکین استرس و آرامش استفاده می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که اسطوخودوس در درمان سردرد و میگرن موثر است. استنشاق عطر از اسانس اسطوخودوس می‌تواند حملات حاد میگرن را مدیریت کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که افراد تنها پس از ۱۵ دقیقه استنشاق روغن اسطوخودوس، تسکین درد را تجربه کرده‌اند.

نحوه استفاده: روغن اسطوخودوس رقیق شده را روی پوست بمالید، از یک پخش کننده روغن استفاده کنید یا روغن رقیق شده را در حمام به کار ببرید تا از فواید آن بهره‌مند شوید.

روغن زنجبیل

مصرف روغن زنجبیل برای سردرد توصیه می‌شود. زنجبیل به عنوان یکی از گیاه‌های ضد تهوع و استفراغ هم شناخته می‌شود که روغن آن به عنوان یک ضد التهاب و کاهش درد قابل استفاده است. روغن زنجبیل نه تنها برای درمان میگرن تاثیر دارد بلکه به دلیل اثر ضد اکسیدانی که دارد برای درمان درد‌های سرطانی هم مفید است.

نحوه استفاده: برای استفاده از روغن زنجبیل می‌توانید ناحیه آسیب دیده را با چند قطره روغن زنجبیل مخلوط با روغن حامل ماساژ دهید. همچنین بوییدن روغن زنجبیل می‌تواند درد را تسکین دهد.

روغن بابونه

اسانس بابونه باعث آرامش بدن و تسکین عضلات می‌شود و به همین دلیل نقش مهمی ‌در درمان سردردهای تنشی  دارد. همچنین می‌تواند به درمان اضطراب و بی خوابی که از علل شایع سردرد هستند، کمک کند. توجه کنید که زنان باردار نباید از اسانس بابونه استفاده کنند، زیرا خطر سقط جنین را به همراه دارد.

نحوه استفاده: می‌توانید چند قطره اسانس بابونه رقیق شده در روغن حامل را به حمام یا آب داغ اضافه کنید و بخار آن را تنفس کنید.

روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه برای سردرد مفید است و می‌توان به صورت مالشی روی پوست از آن استفاه کرد. روغن سیاه دانه به عنوان یک گیاه مشتق شناخته می‌شود که به دلیل خواص دارویی قوی برای سردرد، کمر درد، فشار خون بالا، عفونت‌ها و التهاب قابل استفاده است.

نحوه استفاده: چند قطره از روغن سیاه دانه را رقیق کرده و به صورت مالشی روی پوست سر ماساژ دهید.

روغن سیاهدانه؛ روغن برای سردرد

روغن اکالیپتوس

اگر سردرد شما ناشی از مشکلات سینوسی است، اسانس اکالیپتوس می‌تواند بهترین درمان برای شما باشد. این روغن، مجاری بینی را باز و  سینوس‌ها را پاک می‌کند و به کاهش تنش سینوسی که باعث سردرد می‌شود، کمک کننده است. یک مطالعه در سال ۱۹۹۴ نشان داد که ترکیبی از روغن نعناع، ​​روغن اکالیپتوس و اتانول اثرات آرامش بخشی برای عضلات و ذهن ایجاد می‌کند که می‌تواند به تسکین سردرد کمک کند.

نحوه استفاده: می‌توانید یک قطره روغن اکالیپتوس را با روغن حامل رقیق کرده و آن را روی سینه بمالید تا سینوس‌ها پاک شوند یا چند قطره به آب داغ اضافه کنید و بخار آن را تنفس کنید.

روغن زيتون

اگر سردرد‌های شدید و طولانی دارید می‌توانید روغن زیتون میل کنید. روغن زیتون به دلیل ترکیبات موثر و ضدالتهابی که دارد برای کاهش درد‌های مزمن و سردرد‌های شدید توصیه می‌شود. مصرف روغن زیتون و سردرد رابطه معکوسی با هم دارند و اگر به صورت مداوم و تحت نظر پزشک از روغن زیتون استفاده کرد، شاهد کاهش دردهای عضلانی و تسکین سردرد‌های شدید خواهید بود.

نحوه استفاده: می‌توانید چند قطره روغن زیتون را با روغن حامل رقیق کرده و آن را روی پوست سر بمالید یا مقداری از روغن زیتون را همراه غذا یا سالاد خود میل کنید.

برای استفاده از روغن برای سردرد بهتر است که از پزشک مغز و اعصاب اطلاعات کافی به دست آورد تا عوارض مختلفی مانند: بثورات پوستی، سردرد‌های بیشتر و گرفتگی‌های عضلانی مختلف رخ ندهد. اگر درباره اهمیت مراجعه به دکتر مغز و اعصاب سوالی دارید بهتر است که مطلب تخصص مغز و اعصاب چیست؟ در مجله دکتردکتر را مطالعه کنید تا با اهمیت مراجعه به پزشک بیشتر آشنا شوید.

طبق توصیه بنیاد میگرن آمریکا،

از روغن‌های ضروری مانند اسطوخودوس و نعناع برای درمان میگرن استفاده کنید؛ در عین حال این سازمان تأکید دارد که اثربخشی این درمان‌ها ثابت نشده است. در مطالعه‌ای که محققان انجام داده‌اند، مصرف کنندگان روغن‌های نعناع و اسطوخودوس گزارهاش های مثبتی را ارسال کرده‌اند؛ اما باز هم این یافته‌ها قطعی نیستند. همانند بسیاری از درمان‌های میگرن، این که کدام اسانس برای تسکین میگرن بهترین است، از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد.

تاثیر ماساژ سر با روغن در کاهش درد

به طور حتم شما هم در برخی از مواقع به صورت همزمان، درد را در نواحی گردن، پشت چشم و اطراف سر احساس کرده‌اید. به این نوع درد‌ها، سردرد‌های تنشی گفته می‌شود که یکی از شایع‌ترین انواع سردردها است. دلایل مختلفی وجود دارند که در طول زندگی امکان دارد رخ دهند و منجر به بروز سردرد و انقباضات عضلانی شوند. اما می‌توان با استفاده از ماساژ روغن‌های معرفی شده، شدت درد را کاهش داد.

بدین گونه که روغن‌های گیاهی مناسب درد را روی پوست سر به آرامی ‌ماساژ دهید تا با تکرار بتوان سردردهای تنشی را کاهش داد. به طور کلی ماساژ سر در ناحیه عضلات سر و گردن احساس خوشایند و آرامش بخشی را ایجاد می‌کند؛ اما اگر این ماساژ همراه با استفاده از روغن‌های گیاهی باشد، تاثیرات بیشتری خواهد داشت.

خطرات و عوارض استفاده از روغن برای کاهش درد سر

روغن‌های اساسی، بی‌خطر هستند و بسیاری از آن‌ها در مقایسه با اکثر داروهای سنتی میگرن و سردرد، عوارض جانبی کمتری دارند. اما خطر واکنش آلرژیک یا تحریک یکی از بزرگ‌ترین خطرات مرتبط با اسانس‌ها است. با استفاده از روغن‌های گیاهی روی پوست امکان دارد که تحریک‌هایی مانند: احساس سوزش، قرمزی یا بثورات پوستی را تجربه کرد.

دقت داشته باشید که توصیه می‌شود؛ تمام روغن‌های ضروری از جمله روغن نعناع و اکالیپتوس را قبل از استفاده روی پوست با روغن حامل رقیق کنید. حتی می‌توانید برای جلوگیری از تحریک شدید پوست و عوارض جانبی، آزمایش زیر را انجام دهید:

  • چند قطره اسانس رقیق شده را قبل از استفاده، روی نقطه کوچکی از پوست خود بمالید.
  • اگر در ۲۴ تا ۴۸ ساعت هیچ واکنشی نشان نداد، استفاده از آن بی خطر است.

توجه داشته باشید، اسانس‌های بسیار کمی ‌برای نوزادان زیر یک سال یا زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود. در نتیجه باید برای مصرف روغن‌های گیاهی با پزشک متخصص مشورت کرد. اما روغن اسطوخودوس و رزماری برای نوزادان و زنان باردار خطرناک هستند.

همچنین اگر شرایطی مانند آسم یا مشکلات قلبی دارید، روغن‌های اساسی می‌توانند عوارضی ایجاد کنند. از این رو قبل از استفاده از دکتر مغز و اعصاب سوال بپرسید تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورند.

درمان سردرد با روغن

اگر روغن دردتان را درمان نکرد، حتما به پزشک مراجعه کنید

مصرف روغن برای سردرد یکی از روش‌های طب سنتی است که در علم پزشکی نوین هم استفاده می‌شود. روغن‌های اساسی در صورت استفاده صحیح می‌توانند فواید دارویی زیادی داشته باشند و به تسکین سردرد و حملات میگرنی کمک کنند. هنگامی‌ که صحبت از روغن‌های اساسی به میان می‌آید، به یاد داشته باشید که یک تا سه قطره آن برای تسکین دردهای شدید کافی است و نباید در مصرف آن‌ها زیاده‌روی کرد.

اگر سردرد یا حملات میگرنی شما مداوم است و زندگی شما را مختل می‌کند، می‌توانید از روغن برای میگرن خود استفاده کنید؛ اما قبل از آن با پزشک مشورت داشته باشید. برای سردردهای شدید، مکرر یا حملات میگرنی، اسانس‌ها ممکن است به عنوان یک درمان مکمل همراه با داروهای تجویزی، بهترین عملکرد را داشته باشند؛ از این رو مراجعه به پزشک متخصص الزامی ‌است. سامانه نوبت دهی آنلاین دکتردکتر برای انتخاب بهترین روغن برای میگرن، پزشکان و متخصص‌های مختلفی را معرفی می‌کند تا بتوانید با دریافت مشاوره از آنها، روغنی با بهترین تاثیرگذاری و بدون عوارض انتخاب کنید. همچنین امکان استفاده از نظر سایر کاربرها جهت گزینش بهترین دکترها برای شما فراهم شده‌است.

ما در این متن سعی کرده‌ایم که شما را با انواع روغن‌های گیاهی موثر در بهبود سردرد‌های میگرنی راهنمایی کنیم، اما اگر سوال یا ابهامی ‌درباره بهترین روغن درمان سردرددارید، می‌توانید در انتهای همین متن و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید.

 

منبع:

healthline.com

 

سوالات متداول روغن برای سردرد

روغن نعنا، روغن زنجبیل، روغن اسطوخودوس، روغن زیتون، روغن بابونه

بله. با ماساژ سر همراه با استفاده از روغن‌های گیاهی می‌توان سردرد‌های میگرنی و تنشی را بهبود داد.

هریک از روغن‌های گیاهی خاصیت و ترکیبات موثری دارند که بهتر است برای مصرف همزمان آن‌ها از پزشک متخصص مشورت گرفت.

نوزادان و زنان باردار نباید از روغن‌های گیاهی غلیط استفاده کنند و قبل از مصرف باید با پزشک مشورت کرد.

بروز بثورات پوستی، التهاب، احساس سوزش در پوست و قرمزی از مهم‌ترین عوارض اصلی مصرف روغن برای سردرد هستند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر