تشخیص و درمان شپش موی سر

برای درمان شپش سر از داروهای بدون نسخه و یا داروهای تجویزی استفاده می‌شود. برای اینکه شپش سر به خوبی درمان شود و این حشره‌ها و تخم‌های تولید شده توسط آن‌ها از کف سر جدا شوند، باید دستورالعمل‌های درمانی به خوبی رعایت و انجام شوند. یک سری درمان‌های خانگی برای رهایی از آلودگی شپش سر نیز وجود دارد که تاکنون شواهدی علمی مبنی بر موثر بودن این درمان‌ها به دست نیامده است.

 

تشخیص شپش موی سر

راه تشخیصی استاندارد یک آلودگی شپش موی سر فعال در واقع تشخیص وجود یک نیمف زنده (تخم شپش، شفیره) یا یک شپش موی سر بالغ زنده است.

توصیه می‌شود که موی سر خیس که با نرم کننده‌ی مو سر مرطوب شده را برای وجود این عوامل جستجو کرد. پزشک برای تشخیص به کمک یک شانه‌ی مناسب از سر تا انتهای ساقه‌ی مو را شانه خواهد کرد. اگر نیمف یا شپش موی سر بالغ زنده‌ای یافت نشود، پزشک معاینه را در دومین ویزیت هم ادامه خواهد داد.

تشخیص و درمان شپش موی سر

 

شناسایی تخم شپش 

تخم شپش برای به عمل آمدن لازم است که در نزدیکی کف سر قرار گیرد. تخم‌هایی که در فاصله‌ی بیش از ۶ میلی‌متری از کف سر قرار داشته باشند یا زنده نیستند و یا خالی هستند. تخم‌های مشکوک برای بررسی زنده بودن احتمالی در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. وجود تخم زنده احتمال وجود آلودگی فعال را افزایش خواهد داد.

 

درمان شپش موی سر 

پزشک معالج برای کشتن شپش‌های سر و تخم‌های آن داروهای بدون نسخه را توصیه می‌کند. این داروها اما شاید نتوانند تخم‌های تازه را از بین ببرند. بنابراین لازم است که برای از بین بردن نیمف‌ها بعد از سر از تخم در آوردن و پیش از بالغ شدن روش‌های درمانی دیگری را به کار گرفت. 

برخی از پژوهش‌ها توصیه می‌کنند که درمان دوباره نه روز بعد از دور اول درمان انجام شود. پزشک معالج باید در مورد دوره‌ی درمان توصیه‌های مورد نیاز را به بیمار داشته باشد. 

در یک مقاله جداگانه و به صورت مفصل درباره «درمان خانگی شپش موی سر» منتشر کرده‌ایم که می‌توانید با کلیک روی لینک مطالعه کنید.

تشخیص و درمان شپش موی سر

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش موی سر

داروهای بدون نسخه (OTC medications) بر پایه‌ی پریترین (pyrethrin) هستند، این ماده‌ی شیمیایی از گل داودی (chrysanthemum flower) گرفته شده که از مواد سمی برای از بین بردن شپش موی سر است. قبل از اینکه از این درمان‌ها استفاده کنید، موی کودک مبتلا را با شامپوی فاقد مواد نرم کننده بشویید. آب کشی کردن مو با سرکه‌ی سفید قبل از شستن مو به حل کردن چسبی که تخم‌ها را به ریشه‌ی مو متصل نگه می‌دارد، کمک بسیار زیادی می‌کند. دستور العمل درج شده روی هر دارو را با دقت مطالعه کرده تا بدانید که هر دارو چه‌قدر باید روی سر باقی بماند. بعد از آن سر باید با آب گرم آبکشی شود. 

داروهای بدون نسخه عبارتند از:

  • پرمترین (Permethrin): پرمترین یک نوع ماده‌ی ساخته شده از پریترین است. عوارض جانبی این دارو شامل قرمزی و خارش کف سر است.
  • پریترین (Pyrethrin with additives) به همراه مواد افزودنی: مواد افزودنی به منظور بهبود سمی بودن ماده‌ی اصلی به آن اضافه می‌شوند. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خارش کف سر است. اگر کودک به گل داودی و یا گیاه کهنه واش (ragweed) حساسیت داشته باشد، نباید از این دارو استفاده کرد. 

 

داروهای تجویزی  برای درمان شپش موی سر

در برخی از مناطق جغرافیایی، شپش موی سر به داروهای بدون نسخه مقاومت نشان می‌دهند. از طرفی دیگر این دسته از داروها به دلیل استفاده‌ی نادرست ممکن است منجر به نتیجه‌ی مورد نظر نشوند. اگر این داروها مرتب و در فواصل زمانی مناسب به کار گرفته نشوند، نتیجه‌ی مورد نظر به دست نخواهد آمد. 

تشخیص و درمان شپش موی سر

در صورت عدم نتیجه‌ی داروهای بدون نسخه پزشک احتمالاً این داروها را تجویز خواهد کرد:

  • بنزیل الکل (Benzyl alcohol) این دارو برای شپش موی سر سمی نیست، ولی با محروم کردن آن‌ها از اکسیژن باعث مرگ آن‌ها خواهد شد. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خارش کف سر است. زمانی که از این دارو برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی استفاده شد، دیده شد که تشنج و دیگر واکنش‌های شدید در نوزادان افزایش پیدا کرد. پس استفاده از بنزیل الکل برای درمان شپش سر کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی‌شود. 

ایور مکتین (Ivermectin) این دارو برای استفاده در کودکان 6 ماه یا بالاتر مناسب است. این دارو ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از ده دقیقه آب کشی می‌شود.

  • اسپینوساد (Spinosad) اسپینوساد برای استفاده در کودکان 6 ماه یا بالاتر مناسب است. این دارو ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از ده دقیقه آب کشی می‌شود. این دارو قادر به کشتن شپش‌ها و تخم‌های آن‌هاست و معمولاً نیازی هم به تکرار درمان وجود ندارد. 
  • مالاتیون (Malathion) این دارو برای استفاده در کودکان 6 ماه یا بالاتر مناسب است. این دارو ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از هشت تا دوازده دقیقه آب کشی می‌شود. در ترکیبات این دارو الکل وجود دارد، بنابراین موی آغشته به آن نباید در معرض سشوار و یا شعله‌های آتش قرار بگیرد. 
  • لیندان (Lindane) این شامپو عوارض جانبی شدیدی همچون تشنج را به همراه دارد و تنها زمانی مصرف می‌شود که باقی روش‌های درمانی با شکست مواجه شده باشند. از این دارو در کودکان نباید استفاده شود. از طرفی دیگر سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو را نباید افراد زیر 50 کیلو، زنان باردار و شیرده، افرادی با سابقه‌ی تشنج و افراد مبتلا به عفونت HIV  مصرف کنند. 

شما می‌توانید سوالات خود درباره‌ی شپش موی سر در کودکان و بزرگسالان را با پزشکان دکتر دکتر مطرح کنید. کافی‌است از قسمت نظر دهی در قسمت پایین همین صفحه اقدام کنید. به سوالات شما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.

منبع: 

mayoclinic

 

 

راهنماي شپش موی سر

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نحوه‌‌ی تشخیص و روش درمان شپش موی سر»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر