شپش موی سر و علت و علائم آن را بهتر بشناسیم + درمان

 • 1398-09-12
 • ۱۵۱۲۲۶ بازدید
 • 147

آیا شپش باعث ریزش مو می‌شود؟ در فصل تابستان میزان آلودگی افراد و کودکان به شپش موی سر افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل شپش موی سر و روش‌های تشخیص و درمان آن پرداختیم؛ با ما همراه باشید.

شپش موی سر موجود آزاردهنده‌ای است ولی در عین حال این موجود خطرناک نبوده و منجر به پخش شدن بیماری نخواهد شد. ابتلا به آلودگی شپش سر به این معنی نیست که فرد بهداشت فردی را رعایت نکرده و یا در محیط آلوده زندگی می‌کند. شپش سر هیچگونه عفونت باکتریایی یا ویروسی را با خود حمل نمی‌کند.

شپش موی سر چیست؟

شپش موی سر حشرات کوچک بدون بالی هستند که در میان موهای سر انسان‌ها زندگی کرده و از خون کف سر آن‌ها تغذیه می‌کنند. شپش موی سر مشکل شایعی در میان انسان‌ها به خصوص کودکان است و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شده و انتشار پیدا می‌کند.

شپش به رنگ قهوه‌ای متمایل به زرد و یا تقریباً خاکستری و به اندازه‌ی دانه‌های موجود بر روی توت فرنگی است. شپش ماده، ماده‌ی چسبنده‌ای را تولید می‌کند که در نهایت باعث چسبیدن تخم شپش به ریشه‌ مو خواهد شد.

گاهی خلاص شدن از دست این حشرات کوچک با دردسرهای فراوانی همراه خواهد بود. نیش شپش می‌تواند کف سر کودکان را دچار خارش کرده و گاهی زخم ایجاد شده ناشی از این نیش منجر به عفونت خواهد شد. 

چرخه زندگی شپش موی سر

شپش تازه ۸ تا ۹ روز بعد از تخم‌گذاری شپش ماده سر از تخم بیرون می‌آورد. چیزی که در ابتدا از تخم بیرون می‌آید نابالغ بوده و نیمف (nymph) نام دارد. بعد از گذشت ۹ تا ۱۲ روز نیمف به حشره‌ بالغ تبدیل می‌شود. شپش بالغ ۳ تا ۴ هفته زنده خواهد ماند. 

چرخه‌ی زندگی شپش موی سر هر سه هفته یک بار تکرار می‌شود. شپش‌ها چندین بار در طول روز از خون کف سر تغذیه می‌کنند و تا دو روز بعد از جدا شدن از کف سر می‌توانند زنده بمانند. 

اصلی‌ترین راه ابتلا به شپش موی سر چیست؟

شپش موی سر بر کف سر می‌خزد ولی توانایی پریدن یا پرواز کردن را ندارد. معمولاً تماس مستقیم عاملی برای انتقال شپش موی سر است. شیوع آلودگی شپش موی سر در میان افراد یک خانواده و یا بین کودکان در مدرسه، کودکستان و زمین بازی بیش‌تر است. 

راه‌های انتقال شپش موی سر

انتقال غیر مستقیم آلودگی شپش سر نادر است ولی شپش می‌تواند از فردی به فرد دیگر به روش‌های زیر هم منتقل شود:

 • کلاه، شال و روسری مشترک 
 • برس و شانه‌ی مو 
 • گیره و تل مو
 • هدفون
 • بالش و متکا 
 • حوله‌ها 
 • روکش مبل و صندلی

اگر لباس‌ها با هم در یک محل نگه‌‌داری شوند، می‌توانند عامل انتقال غیرمستقیم شپش باشند. برای مثال در مدارس و کودکستان‌ها کلاه و شال کودکان در کنار هم آویزان می‌شود و این خود می‌تواند راهی برای انتقال آلودگی باشد. حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نقشی در انتقال و پخش کردن آلودگی شپش موی سر ندارند. 

مشکلات شپش سر

اگر کودک مبتلا به شپش سر شروع به خاراندن سر خود کند، می‌تواند زخمی بر روی کف سر خود ایجاد کند. امکان گسترش یک عفونت تازه به راحتی بر اثر زخم کف سر فراهم خواهد بود.

تخم شپش موی سر

تخم شپش موی سر نقاط کوچک زرد رنگ، قهوه‌ای متمایل به زرد و یا قهوه‌ای رنگی هستند که پیش از بیرون آمدن شپش از آن‌ها بر روی مو قابل مشاهده هستند. تخم‌ها ریشه‌ موها و نزدیک  کف سر را به عنوان محل زندگی انتخاب می‌کنند؛ چرا که درجه حرارت این منطقه برای به عمل آمدن تخم بسیار مناسب است.

تخم شپش موی سر اندکی به شوره‌‌ی سر شباهت دارد، با این تفاوت که با شانه کردن و یا تکان دادن سر از مو جدا نمی‌شود. 

تشخیص تخم شپش از شپش زنده

مشاهده‌ تخم شپش روی ریشه‌ موی کودک، بسیار شایع‌تر از دیدن شپش موی سر در حال خزیدن است. تخم‌ها یک یا دو هفته بعد از تخم‌گذاری به عمل می‌آیند. حتی بعد از اینکه تخم‌ها به عمل آمدند، پوسته‌ی تخم باقی مانده سفید و بی‌رنگ به ریشه‌ مو متصل خواهند ماند. زمانی که مو رشد می‌کند این پوسته‌ها همراه با موی رشد کرده حرکت کرده و به این ترتیب تشخیص و مشاهده‌ی آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد شد. 

تشخیص رشک مرده از زنده

تخم شپش برای به عمل آمدن لازم است که در نزدیکی کف سر قرار گیرد. تخم‌هایی که در فاصله‌ی بیش از ۶ میلی‌متری از کف سر قرار داشته باشند یا زنده نیستند و یا خالی هستند. تخم‌های مشکوک برای بررسی زنده بودن احتمالی در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. وجود تخم زنده احتمال وجود آلودگی فعال را افزایش خواهد داد.

شپش موی سر بالغ و نیمف آن

درباره‌ شپش موی سر بالغ و نیمف آن باید گفت که شپش موی سر بالغ به کوچکی دانه‌ی کنجد بوده و رنگی متمایل به خاکستری یا زرد متمایل به قهوه‌ای دارد. نیمف از نوع بالغ هم کوچک‌تر بوده و یک یا دو هفته بعد از به عمل آمدن تخم‌ها به فرم بالغ تبدیل می‌شود.

نشانه‌ها و علائم شپش موی سر چیست؟

فرد مبتلا ممکن است متوجه‌ی آلودگی شپش موی سر نشود. با این همه نشانه‌ها و علائم شپش سر عبارتند از: 

 • خارش؛ خارش کف سر، گردن و اطراف گوش‌ها از اصلی‌ترین علائم شپش موی سر هستند. خارش در واقع واکنشی آلرژیک به وجود حشره‌ شپش با نام علمی louse saliva است. اگر فرد برای اولین بار است که به این آلودگی مبتلا می‌شود، ممکن است که از دو تا ۶ هفته بعد از شروع آلودگی بر روی سر خود احساس خارش نداشته باشد. 
 • وجود حشره بر روی کف سر؛ شپش با چشم غیر مسلح دیده می‌شود، ولی از آن‌جایی که بسیار کوچک و ریز بوده، از نور گریخته و سریع حرکت می‌کند، تشخیص آن بسیار دشوار خواهد بود. 
 • وجود تخم حشره بر روی ریشه‌ی مو؛ تخم‌های این حشره به ریشه‌ مو می‌چسبند. تشخیص تخم‌ها به دلیل اینکه بسیار کوچک هستند، بسیار دشوار است. تشخیص تخم‌ها در اطراف گوش‌ها و خط موی موجود در گردن آسان‌تر از سایر مناطق است. تخم‌های خالی به مراتب آسان‌تر تشخیص داده می‌شوند؛ زیرا که این تخم‌های خالی کم‌رنگ‌تر بوده و دور از کف سر قرار دارند. با این همه اگر تخم شپش بر روی کف سر مشاهده شد، لزوماً نمی‌توان گفت که فرد آلوده شده است.
 • خراشیدگی؛ زمانی که شپش موی سر اقدام به خوردن خون می‌کند، نیش این حشره موجب خراشیدگی و خارش می‌شود. در واقع پوست سر به بزاق دهانی حشره با خارش واکنش نشان می‌دهد. اما در عین حال خارش کف سر بلافاصله آغاز نمی‌شود، خارش کف سر در کودکان مختلف به درجه‌ حساسیت آن‌ها به شپش بستگی دارد.

در برخی از کودکان هفته‌ها بعد از حضور شپش، کف سر دچار خارش می‌شود. خارش کف سر برای کودکان بسیار آزاردهنده است و آن‌ها لحظات سختی را تجربه خواهند کرد. 

 • برآمدگی‌های کوچک قرمز رنگ ناشی از خراشیدگی؛ برخی از کودکان در نتیجه‌ی خراشیدگی با جوش‌های آزاردهنده‌ای رو‌به‌رو خواهند شد. اگر این جوش‌ها را به شدت بخارانند، حتی منجر به عفونت باکتریایی هم خواهد شد. اطراف گردن، قسمت جلویی و پشتی آن را به دقت از جهت وجود احتمالی گره‌های تحریک‌پذیر قرمز رنگی که دارای سطحی ترک خورده یا آبدار هستند، بررسی کرده و در صورت وجود آن‌ها به پزشک مراجعه کنید. 

چطور شپش را تشخیص دهیم؟

راه تشخیصی استاندارد برای آلودگی شپش موی سر فعال در واقع تشخیص وجود نیمف زنده (تخم شپش، شفیره) یا یک شپش موی سر بالغ زنده است.

توصیه می‌شود که موی سر خیس که با نرم‌کننده‌ مو سر مرطوب شده را برای وجود این عوامل جستجو کنید. پزشک برای تشخیص به کمک یک شانه‌ی مناسب از سر تا انتهای ساقه‌ مو را شانه خواهد کرد. اگر نیمف یا شپش موی سر بالغ زنده‌ای یافت نشود، پزشک معاینه را در دومین ویزیت هم ادامه خواهد داد.

درمان شپش موی سر

پزشک معالج برای کشتن شپش‌های سر و تخم‌های آن داروهای بدون نسخه را توصیه می‌کند. این داروها شاید نتوانند تخم‌های تازه را از بین ببرند؛ بنابراین لازم است که برای از بین بردن نیمف‌ها بعد از سر از تخم در آوردن و پیش از بالغ شدن روش‌های درمانی دیگری را به کار گرفت. 

برخی از پژوهش‌ها توصیه می‌کنند که درمان دوباره ۹ روز بعد از دوره اول درمان انجام شود. پزشک معالج باید در مورد دوره‌ درمان توصیه‌های مورد نیاز را به بیمار داشته باشد. 

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش موی سر

داروهای بدون نسخه (OTC medications) بر پایه‌ی پریترین (pyrethrin) هستند، این ماده‌ی شیمیایی از گل داودی (chrysanthemum flower) گرفته شده که از مواد سمی برای از بین بردن شپش موی سر است.

قبل از اینکه از این درمان‌ها استفاده کنید؛ موی کودک مبتلا را با شامپوی فاقد مواد نرم‌کننده بشویید. آبکشی کردن مو با سرکه‌ سفید قبل از شستن مو به حل کردن چسبی که تخم‌ها را به ریشه‌ مو متصل نگه می‌دارد، کمک بسیار زیادی می‌کند. دستورالعمل درج‌شده روی هر دارو را با دقت مطالعه کنید تا بدانید که هر دارو چه‌قدر باید روی سر باقی بماند. بعد از آن سر باید با آب گرم آبکشی شود. 

داروهای بدون نسخه عبارتند از:

 • پرمترین (Permethrin): پرمترین یک نوع ماده‌ی ساخته‌شده از پریترین است. عوارض جانبی این دارو شامل قرمزی و خارش کف سر است.
 • پریترین (Pyrethrin with additives) به همراه مواد افزودنی: مواد افزودنی به منظور بهبود سمی بودن ماده‌ اصلی به آن اضافه می‌شوند. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خارش کف سر است. اگر کودک به گل داودی و یا گیاه کهنه واش (ragweed) حساسیت داشته باشد، نباید از این دارو استفاده کرد. 

داروهای تجویزی برای درمان شپش موی سر

در برخی از مناطق جغرافیایی، شپش موی سر به داروهای بدون نسخه مقاومت نشان می‌دهد. از طرفی دیگر این دسته از داروها به دلیل استفاده‌ نادرست ممکن است، منجر به نتیجه‌ مورد نظر نشوند. اگر این داروها مرتب و در فواصل زمانی مناسب به کار گرفته نشوند، نتیجه‌ مورد نظر به دست نخواهد آمد. 

در صورتی که از داروهای بدون نسخه نتیجه نگرفتید؛ پزشک احتمالاً این داروها را تجویز خواهد کرد:

 • بنزیل الکل (Benzyl alcohol): این دارو برای شپش موی سر سمی نیست، ولی با محروم کردن آن‌ها از اکسیژن باعث مرگ آن‌ها خواهد شد. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خارش کف سر است. زمانی که از این دارو برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی استفاده شد، دیده شد که تشنج و دیگر واکنش‌های شدید در نوزادان افزایش پیدا کرد. پس استفاده از بنزیل الکل برای درمان شپش سر کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی‌شود. 
 • ایور مکتین (Ivermectin): این دارو برای استفاده در کودکان ۶ ماه یا بالاتر مناسب است. این دارو ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از ده دقیقه آبکشی می‌شود.
 • اسپینوساد (Spinosad): اسپینوساد برای استفاده در کودکان ۶ ماه یا بالاتر مناسب است. این دارو ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از ده دقیقه آبکشی می‌شود. این دارو قادر به کشتن شپش‌ها و تخم‌های آن‌هاست و معمولاً نیازی هم به تکرار درمان وجود ندارد.
داروهای پزشکی برای درمان شپش
 • مالاتیون (Malathion): این دارو برای استفاده در کودکان ۶ ماه یا بالاتر مناسب است. مالاتیون ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از هشت تا دوازده دقیقه آبکشی می‌شود. در ترکیبات این دارو الکل وجود دارد، بنابراین موی آغشته به آن نباید در معرض سشوار و یا شعله‌های آتش قرار بگیرد.
 • لیندان (Lindane): این شامپو عوارض جانبی شدیدی همچون تشنج را به همراه دارد و تنها زمانی مصرف می‌شود که باقی روش‌های درمانی با شکست مواجه شده باشند. از این دارو در کودکان نباید استفاده شود. سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف این دارو را برای افراد زیر ۵۰ کیلو، زنان باردار و شیرده، افرادی با سابقه‌ تشنج و افراد مبتلا به عفونت HIV  منع کرده است.

جلوگیری از انتشار شپش سر

امکان جلوگیری از انتشار شپش موی سر در کودکان مهدکودک‌ها و مدارس به دلیل تماس و نزدیکی بیش از حد وجود ندارد. از طرفی حتی امکان دارد که با مواردی که در بالا گفته شد، افراد به صورت غیر مستقیم هم به این عارضه دچار شوند. 

باید به کودکان آموخت که لباس‌های خود را بر روی لباس‌های دیگران آویزان نکنند و از چوب لباسی مخصوص خود استفاده کنند. از طرفی کودک نباید از حوله، شانه، روسری و کلاه دیگر افراد استفاده کند.

نگرانی از ابتلای احتمالی به این عارضه دلیل خوبی برای منع کودک برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی نیست. 

چگونه می‌توان کف سر کودک را برای بررسی وجود احتمالی شپش موی سر بررسی کرد؟

پشت گوش‌ها و اطراف پس گردن را برای وجود احتمالی شپش موی سر و تخم‌های آن به دقت بررسی کنید. وجود این حشره بر روی مژه‌ی چشم‌ها و ابرو بسیار نادر است. از آن‌جایی که تعداد نیمف‌ها و شپش موی سر بالغ زیاد نبوده و سرعت حرکت آن‌ها زیاد است، مشاهده‌ی آن‌ها بسیار سخت است.

ریشه‌ی موها در نزدیکی کف سر مکانی است که تخم شپش به آن می‌چسبد، پس این نقاط را به دقت بررسی کنید.  همانگونه که گفته شد، تخم شپش موی سر اندکی به شوره‌‌ی سر شباهت دارد، با این تفاوت که با شانه کردن و یا تکان دادن سر از مو جدا نمی‌شود. برای بررسی دقیق‌تر کف سر می‌توانید از ذره‌بین یا نور چراغ قوه استفاده کنید. 

بهترین راه برای بررسی موها، استفاده از شانه‌ای با دندانه‌های ظریف بر روی موی خیس است. بعد از اینکه با مایع نرم‌کننده به خوبی مو را مرطوب کردید، موهای ناحیه‌ی کوچکی از سر را شانه کرده و به دنبال شپش موی سر و یا تخم آن بر روی دندانه‌های شانه باشید. می‌توانید شانه را با یک دستمال یا حوله تمیز کرده و به این ترتیب تشخیص شپش احتمالی هم آسان‌تر خواهد شد. 

پیدا کردن شپش در سر کودک

اگر کودک شما سر خود را به شدت می‌خاراند ولی شما بر روی سر کودک شپش مشاهده نمی‌کنید، برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید. شما می‌توانید سوالات خود درباره‌ی شپش موی سر در کودکان و بزرگسالان را با پزشکان دکتر دکتر مطرح کنید. کافیست از قسمت نظردهی در پایین همین صفحه اقدام کنید. به سوالات شما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.

چه کسانی بیشتر به شپش موی سر مبتلا می‌شوند؟

از آن‌جایی که تماس مستقیم سر به سر یکی از عوامل اصلی انتقال آلودگی شپش است؛ خطر ابتلای کودکانی که با هم به مدرسه می‌روند و یا در زمین بازی مشغول بازی‌های گروهی هستند، بیش‌تر است. در آمریکا کودکان در سنین پیش دبستانی بیش از کودکان سنین راهنمایی به این عارضه مبتلا می‌شوند. 

برای درمان شپش موی سر چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خود و یا فرزند شما مشکوک به آلودگی شپش موی سر هستید؛ قبل از شروع درمان شپش موی سر به پزشک مراجعه کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان در صورتی که به آلودگی فعال مبتلا نشده باشند، تنها با مصرف داروهای بدون نسخه و یا با روش‌های خانگی درمان شپش موی سر به سرعت درمان می‌شوند.

عواملی که غالباً با شپش موی سر اشتباه گرفته می‌شوند، عبارتند از:

 • تخم مرده و خالی ناشی از آلودگی قبلی به شپش موی سر 
 • شوره‌ سر 
 • بقایای مواد استفاده شده به عنوان شوینده و یا حالت‌دهنده‌ مو 
 • بافت موی مرده بر روی ریشه‌ مو
 • بافت خراشیده شده و آلوده 
 • دیگر حشرات کوچکی که در مو یافت می‌شوند

سخن آخر

شپش موی سر حشرات کوچکی هستند که از خون کف سر انسان تغذیه می‌کنند. آلودگی تهاجمی شپش سر بیش‌تر کودکان را درگیر می‌کند، این حشره مستقیماً از موی یک شخص به موی شخص دیگر منتقل می‌شود.

تخم شپش معمولاً در فاصله‌ای ۴ میلیمتری از کف سر به ریشه‌ مو می‌چسبد، در واقع این محیط دمای مناسبی را برای تخم به عمل می‌آورد تا بتواند به خوبی به عمل بیاید.

برای درمان شپش سر از داروهای بدون نسخه و یا داروهای تجویزی استفاده می‌شود. برای اینکه شپش سر به خوبی درمان شود و این حشره‌ها و تخم‌های تولید شده توسط آن‌ها از کف سر جدا شوند؛ باید دستورالعمل‌های درمانی به خوبی رعایت و انجام شوند.

یک سری درمان‌های خانگی برای رهایی از آلودگی شپش سر نیز وجود دارد که تاکنون شواهدی علمی مبنی بر موثر بودن این درمان‌ها به دست نیامده است.

وجود شپش موی سر در افراد نشان‌دهنده‌ عدم رعایت بهداشت فردی نیست. شپش برای ادامه‌ حیات خود نیاز به خون دارد و این خون را هم از فرد تمیز و هم از فرد کثیف می‌تواند دریافت کند. زمانی که فرد متوجه‌ وجود شپش موی سر می‌شود؛ بهتر است که بلافاصله و پیش از پخش شدن و انتقال آن به فرد دیگر بلافاصله آن را درمان کند.

منابع: 

mayoclinic

kidshealth.org

لیست پزشکان متخصص کودکان و نوزادان

لیستی از پزشکان متخصص کودکان و نوزادان را آماده کرده‌ایم. در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی می‌توانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، تصویر زیر را کلیک کنید(یا لمس کنید).

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «شپش موی سر و علت و علائم آن را بهتر بشناسیم + درمان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

147 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام و خسته نباشید.من و دختر ۴ ساله ام شپش و رشک داشتیم که با کمک روغن نارگیل و سرکه و شانه فلزی همه ی شپش ها و رشک هارو طی چند روز از بین بردیم.رو بالشتی و روتختی هم شسته شدن اسپری درمین هم استفاده کردم من در آخر هم موهایم را رنگ کردم.الان با گذشت چند روز و با توجه به اینکه چند نفر هم چک کردن شپش و رشک دیده نمیشود ولی سر دونفرمان خارش دارد.سردخترم پوسته و شوره هم ندارد و سر من مقدار خیلی کمی دارد.به تشخیص شما راه حل چیست.باتشکر.

  • سلام عزیزم
   احتمالا بخاطر شستسوی مکرر و سرکه دچار حساسیت شدین
   یک ساعت قبل از حمام کف سر را با روغن نارگیل چرب کنید و از شامپو بچه برای شستشو استفاده کنید

 2. ایا شپش بین پتو و رختخواب و بین فرشها میمونه یا مکان اصلیش سر هست؟

  • سلام رو سطوح هم ميمونه
   بايد با اسپري درمين خونتونو ضد عفوني كنيد

 3. سلام خسته نباشید پسر۲ساله من سرشو خیلی می خاروند ‌‌‌نگاه کردم ۵تاشپش و ۱۰،۱۵تا تخم ازسرش جدا کردم سرخودمم خیلی بیشترازاینا شپش وتخم داره به نظرشما از چی استفاده کنم که کاملا از بین بره

  • سلام
   برای فرزند خود از شامپو پرمترین و برای خود از شامپو لیندان استفاده کنید
   طبق نوشته بروشور عمل نمایید
   پس از حمام کردن با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه می کنید سر را کاملا شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید

 4. خسته نباشيد من از لوسيون نايلاينس استفاده كردم و به جاي ٧ روز اشتباهي بعد ٥ روز مرحله دوم و زدم حالا همون موقع ٧ روز باز تكرار كنم يا ديرتر
  ممنون مي شم راهنمايي بفرماييدد

 5. سلام وقت بخیر .من سرم چند وقته که خارش داره شدید .مخصوصا ناحیه پشت سرم گردنم
  دختر کوچکم که ۲ سالشه هم سرش میخارونه .دونه های سفید تو موهاش دیدم ولی شپش نه .کک هم تو لباسش بود .ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام ممكنه شپش باشه
   شما شامپو ليندان ميزنيد ١٥ دقيقه رو سرتون ميمونه هفته بعد هم تكرار ميكنيد درمانو
   خونه رو با اسپري درمين صد عفوني ميكنيد
   واسه بچتون بايد شامپو نيكسترين استفاده كنيد هفته بعد هم تكرار كنيد

 6. سلام من دفعه ی اولمه که شپش گرفتم . یازده سالمه . یک چیزایی رو سرم پیدا میکنم .تاحلا چهار تا شپش روی سرم پیدا کردم.البته نمی‌دونم شپشه یا نه.شش تا پاداره.رنگش قهوه ای وسیاهه.و رو پشت یه خط سیاه وجود داره.بیشتره ولی من فقط چهار تا پیدا کردم.یک عالمه هم تخم پیدا کردم. حالا چکار کنم که از بین بره .توروخدا کمکم کنید.کل فامیل از دستم فراری اند.رسیدگی کنید.

  • سلام
   از شامپو لیندان استفاده کنید
   طبق نوشته بروشور عمل نمایید
   پس از حمام کردن با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه می کنید سر را کاملا شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید

 7. سلام وقت بخیر من سرم شپش و رشک زده و تنها هستم یعنی اینکه باید درمان تنهایی انجام بدم و خیلی خارش دارم قبلن هم سابقه مبتلا شدن داشتم ممنون لطف میکنید یه راهکار بدید که حل شه

  • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد هفته بعد باز تكرارش كنيد بايد بذاريد رو سرتون ١٥ دقيقه بمونه
   با اسپري درمين هم كل خونتونو سم پاشي كنيد

 8. سلام
  مادربزرگه 80 ساله ام سرش شپش گرفته، من خودم پارسال گرفته بودم و از یه شامپو تو سه مرحله استفاده کردم کلا برای همیشه رفع شد
  ولی الان که مامان بزرگم گرفته با اینکه از شامپو استفاده کردیم و وسایلشو شستیم بازم من روی سرش شپش و کمی رشک میبینم
  به دلیل سن بالا و پا درد شدیدی که داره نمیتونه زود ب زود بره حموم که بازم از شامپو براش استفاده کنیم، خیلی هم موهای سرش کمه راحت پوست سرشو میشه دید
  چیکار میتونم بکنم که قبل از مبتلا شدن بقیمون بهش، درمانش کنیم؟

  • سلام
   با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه می کنید روزی چند بار سر را شانه کنید و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام لباس ها ،ملحفه ،بالش و …. را شسته و جلوی آفتاب خشک کنید
   وسایلی که قادر به شست و شو نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید
   مرتب خانه به خصوص زیر فرش و کناره ها را جاری برقی بزنید

 9. سلام وققتون بخیر من سرم خارش وحشتناک دار مامان یدونه شپش رو سرش بود همه خانواده از لوسیون دایلیس هر۷ روز ی بار استفاده کردیم امانه رشک تو سرمون نه شپش ممکن چیزدیگه ای باشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام عزیزم
   همون شپشه باید مجددا بعد از یک هفته از محلول همتون استفاده کنین
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز)
   .موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   منزلتون رو با اسپری درمین ضدعفونی کنید

 10. سلام دیروز متوجه شدم من و پسرم که یک سال و دوماهشه رو سرمون شپش اومده. همه ملحفه ها رو با آب داغ شستم و تخم ها و شپشا رو از سر پسرم جدا کردم ولی برا خودم مونده. ممنون میشم راهنماییم کنید چون پسرم از شیر خودم میخوره میترسم از شامپو شپش استفاده کنم

 11. سلام خسته نباشید. من چند وقتی بود که داخل موهام تخم شپش دیده شد شامپو پرمترین استفاده کردم شانه دندانه ریز استفاده کردم تاثیر نداشت همش احساس میکردم یه چیزی روی سر و بدنم راه میره دیروز شامپوی لیندان خریدم ملحفه هارو هم شستم سوال من اینه که همه جای خونه رو مثلا ریشه ی فرشها زیر فرش ها موکت ها و…. رو باید ضدعفونی کنم؟؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین آها بعد تخم شپش هایی که پایین تر از کف سر هستند به معنی اینه که مرده اند؟

  • سلام
   شامپو رو یک هفته دیگه هم بزنین
   اگه تخم ها فاصلشون با پوست سر بیش از یک الی ۲ سانت بعید زنده باشن
   محیط خونه رو با اسپری درمین ضدعفونی کنین

 12. سلام من و دوتا دخترام ی سری دگسعیدی رو سرموت هست که به مو چسبیده گفتن شپش حالا شامپو لیندان رو استفاده کردیم میخواستم بدونم چطوری میتونیم بفهمیم که این تخما از بین رفته من تقریبا همشو از تو موهاشون دراوردم ایا بعد زدن شامپو و شونه کردن امکان داره دوباره دربیاد اصلا میخوام بدونم اثر این شامپو چی بعد مصرف باید چیکار کرد میخواد برم شونه ضد شپش بخرم در طول دوره ی درمان با شامپو کار دیگه ای نمیخواد بکنم

  • سلام بايد تخم هارو حتي اگه مردن جدا كنيد
   دونه دونسو جدا ميكنيد
   راحت ترين كارم كوتاه كردن مو هستش
   وگرنه دوباره احتمال عود هست

 13. سلام دخترم 5سالشه سرش شپش گرفت تخم زیاد داشت ولی زنده چند تا شامپو شپش دومرحله زدم بعدش پسرم گرفت همون شامپو زدم الان سر خودم گرفته چکار کنم راهنماییم کنید لازمه بالش ومتکا عوض کنم یا با چی ضد عفونی کنم

  • سلام بله همه ملحفه و روبالشي رو ميشوريد
   خونه رو با اسپري درمين سمپاشي كنيد
   شونه و هرچي كه مو باهاش تماس داشته با اسپري درمين ضد عفوني كنيد
   تمام افردا خانواده شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد تمزار كنيد
   بايد بذاريد١٥ دقيقه رو سر بمونه

 14. سلام شامپو پریمترین برا بچه یکسال و نیمه ضرری نداره؟

 15. سلام خواهر من ۱۰ سالشه که ما تازگیا متوجه وجود رشک داخل سرش شدیم و بعد هم چندتا شپش داخل سرش دیدیم .
  که من موهای مادرمو نگاه کردم که اونم رشک داخل سرش دیده شد و حتی شپش . داخل موهای من خیلی کم هست رشک به تعداد ۳ الی چهارتا . ولی چند روزه که خارش سر دارم . موهای خواهرمو مقداری کوتاه کردیم
  خواهش میکنم یه راه حلی جلوی پامون بزارید موهای من بلندن و تا پیش نافم میرسن و اصلا تمایل به کوتاه کردنشون ندارم
  خواهشا یه راه حل موثر بگید بهمون تا درمانش کنیم 😣

  • سلام باید دونه دنه جدا شه که بهترین راهش کوتاه کردن مو هست
   همه ی افراد خانواده شماپو پریمترین استفاده کنید هفته بعد هم تکرارش کنید میذارید 15 دقیقه رو سرون بمونه
   با اسپری درمین هم روبالشی و ملحفه و هرچی که با مو تماس داشته ضد عفونی میکنید

 16. سلام من ۱۹ سالمه و ب تازگی متوجه شدم که در سرم رشک وجود داره میترسم رشک زیاد بشه و تبدیل ب شپش بشه خیلی میترسم چکار کنم

  • استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).

   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز)
   .
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.

 17. سلام من دخترم دو هفته پیش شپش گرفت درمان کردم ولی دوباره نمیدونم از کجا میاد با اینکه رعایت میکنم و هر روز سرشو میبینم چیکار کنم؟؟؟

  • سلام
   محلول دایلیس استفاده كنيد و یک هفته بعد هم استفاده كنبد
   با اسپري درمين منزل سم پاشي شود
   ملحفه ها شسته شود

 18. سلام من ۱۶ سالمه از ۲ سال پیش شپش افتاد رو سرم اول رشک بعدش شپش اولاش خیلی زیاد بود ولی با هر روز شونه کردن مو و حموم رفتن تند تند و استفاده از سرکه و داروی درمان شپش کم شد و از بین رفت ولی دوباره بعد از تموم شدن مدرسه ام امسال رو سرم شپش افتاد سرم خارشی نداره اما برام خیلی غیر قابل تحمله و من حتی نمیتونم مدل دلخواه موهامو هم در ارایشگاه بدم بزنن خاهش میکنم کمکم کنید یه دارویی بگین که اثر بیشتره ممنون

  • سلام
   قرص سیتریزین هر شب یک عدد
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند و درصورت نیاز درمان شوند

 19. سلام من13 سالمه و امروز با مراجعه به دکتر متوجه شدم که مبتلا به شپش هستم …. من تا قبل شوره داشتم و تازه یه دو سه هفته ای هست که خوب شده شوره ی سرم . من اصلا علایمش رو مثل خارش سرو و اینجور چیزا رو نداشتم فقط چهار پنج ماه پیش همه جای سرم قرمز شده بود و انگار که تاول تاول بود . اینم که متوجه شدیم که من مبتلا به این بیماری هستم و به پزشک مراجعه کردم این بود که مامانم و خواهرم یک ماه نزدیک به دو ماه هست که سرشون میخواره اما من اصلا خارش سر نداشتم مامانم با خواهرم رفتن دکتر اما هیچ چیزی توی سرشون ندانشتن حتی شوره هم نداشتن دیشب مامانم که داشت موهای خواهرم رو شونه میزد متوجه ی رشکایی توی سرش شد و همون موقع سر من رو هم نگا کرد که منم اون رشکارو داشتم مامانم موهای خودش رو داد به بابام تا چکش کنه و موهای مامانم تمیز تمیز بود وقتی که رفتیم دکتر دکتر گفت شامپوی لیندالایس رو بزنید به اضافه ی یه ماده ی ضدعفونی کننده ی لباس و … به اسم درمین که رشکارو میکشه سرکرو هم زدیم امشب میخوایم مایونز بزنیم . شما چه شامپویی رو معرفی میکنین که استفاده کنیمو زود جواااب بده همونجور که گفتم من شوره ی سر داشتم و از شامپوی ضد شوره استفاده میکردمو هروز یا یه روز درمیون میرفتم حمام و پوست سرم تا بهش مواد شوینده ی درمانی میخوره سست شده و میسوزه شما برای اینکه سوزشش کمتر شه رااااهی دارید؟ لطفا کمکم کنید تروووووو خداااا

  • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد هفته بعد هم استفاده كنبد
   با اسپري درمين هم كل خونتونو سم پاشي كنيد
   قرص سيتريزين هم واسه خارش هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 20. سلام محض رضای خدا یه فکری به حال ما بکنید مردیم از رشک و شش چیزی نمونده که تو ابروهامم شش بزنه زیر بغلم هم رشک زده،ترو خدا کمکم کنید

  • سلام
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند
   موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی را بزدایید

 21. سلام‌من‌شپش‌گرفتم.هرکاری‌می‌کنم‌هی‌میره‌تو‌سرم‌

  • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد هفته بعد هم استفاده كنبد
   با اسپري درمين هم كل خونتونو سم پاشي كنيد
   قرص سيتريزين هم واسه خارش هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 22. سلا‌م‌من‌۱۲‌سالمه‌من‌از‌۸‌سالگی‌شپش‌افتاد‌تو‌سرم‌ولی‌هر‌سال‌یخرده باروش‌‌های‌خانگی‌و‌یک‌خرده‌با‌شامپو‌و…‌
  ‌ولی‌امسال‌‌هر‌کاری‌می‌کنم‌دوباره‌می‌ره‌تو‌سرم ‌‌ ولی‌خودم‌‌فکر‌می کنم‌باید‌وسایلامو‌ضد‌افونی‌کنم‌ولی‌نمی‌دونم‌با چی‌تا‌زه‌خانواده‌ی‌بابا‌مو‌اینا‌دارن‌ولی‌من‌مرقبم‌ولی‌نمی‌دونم‌چرا‌میره‌توسرم‌تورو‌خدا‌کمکم‌کنید‌تورو‌خدا‌‌‌دستم‌به‌دامنتون اگه‌کمکم‌کنید‌تا‌زنده‌ام‌دعاتون‌میکنم‌و‌‌به‌شما‌مدیونم💆🙏

  • سلام
   چون با افراد مبتلا به شپش رفت و آمد دارین مرتب در معرض عفونت هستین و مبتلا میشین
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده هم باید درمان شوند

 23. سلام من ۲۱ سالمه و موهای خیلی خیلی چربی دارم طوری که هرروز یا یک روز درمیون باید برم حمام.
  چند ماهی هست که ریزش شدید پیدا کردم و پوست سرم خارش خیلی زیادی داره. وقتی دستمو توی موهام میبرم یه دونه‌هایی حس میکنم که کوچیک تر از کنجد هست و باید با دو انگشت از موهام جداشون کنم، رنگ سفید مایل به زردی داره.
  البته چندبار توی آینه چک کردم و موجودی توی موهام ندیدم.
  من دانشجو هستم و تا قبل از کرونا در خوابگاه ساکن بودم اما یادم نمیاد همچین دونه‌هایی رو توی سرم دیده باشم.
  ممکن هست که مبتلا به شپش باشم؟
  پزشک عمومی میتونه تشخیص بده؟
  چه راهی پیشنهاد میدین برای اینکه از خارش و ریزش سرم راحت بشم؟

  • سلام
   برای چربی مو و ریزش شامپو کتوکونازول هنگام استحمام تا یک ماه مصرف شه همچنین قرص زینک پلاس (روزی ۲ عدد صبح و شب)
   قرص فروس سولفات روزی یک عدد
   شامپو ضد ریزش مو دئودراگ
   محلول ضد ریزش مو الی ژن هر شب به کف سر
   تا ۲ ماه مصرف شود
   دانه های سفید احتمالا رشک است و برای درمان رشک هم:
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند

 24. سلام من 16ساله هستم الان سر پر از رشک شپش از نظافت رو هم رعایت میکنم ولی نمیدونم چرا انقدر سرم خارش داره خیلی ممنونم

  • سلام
   قرص سیتریزین هر شب یک عدد
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند و درصورت نیاز درمان شوند

   • سلام ببخشید من شپش های زیادی توی سرم دارم و از شامپو هم استفاده کردم اما بعد مدتی برگشتن،و حجم موهام خیلی زیاده و نمیخوام کوتاهشون کنم و باید درمان و به تنهایی انجام بدم،لطفا کمکم میکنید؟

    • سلام
     قرص سیتریزین هر شب یک عدد
     استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
     شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
     موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
     ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
     سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند و درصورت نیاز درمان شوند

 25. سلام ببخشید من دخترم پنج‌ساله دارم از سه‌سالگی شپش‌درسرش افتاد الان چهار بار شپش‌گرفته‌نظافتش‌را خیلی رعایت میکنم من متوجه شدم هروقت به او شربت‌سانستول‌میدهم‌او بعداز اتمام آن شربت‌شپش‌میگیرد‌خواستم‌بپرسم‌اون‌شربت‌علت‌شپش‌دخترن میتواند باشد

  • سلام بايد شامپو پريمترين استفاده كنند هفته بعد هم محددا تكرار شه
   خونه رو با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 26. سلام دخترم 13 سالش هست به شپش مبتلاشده ازشامپو ضد شپشهم استفاده مبکرده شپش هامردن اما تخم هاهستندببخشیدبرای تخم شپش چه چیزی خوبه

  • سلام شامپو ليندان
   بايد تخم ها جدا شن كامل
   خونه رو با اسپري درمين سم پاشي كنبد

 27. سلام من دو هفته پیش رشک زد تو سرم بعد موهامو که بلند بود رو کوتاه کردم الان بعد ۲ هفته هنوز ۲ تا شپش تو سرم پیدا شده من الان چکار کنم‌.ولی زیاد سرم خارش ندارد
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنونم🙏

  • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد ١٥ دقيقه رو سرتون بمونه
   سپس هفته بعد تكرارش كنيد

   • باسلام من شپش گرفتم نزدیک سه هفته که خارش سر دارم وبدنن هم لکه های قرمز درامده که خارش داره قسمت وسط سرم کلا زخم شده و خیلی قرمزه و درد داره من چیکار کنم با این زخم که شده میشه راهنمایی کنین

    • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد هفته بعد هم استفاده كنبد
     با اسپري درمين هم كل خونتونو سم پاشي كنيد
     قرص سيتريزين هم واسه خارش هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

     • با سلام و خسته نباشید. میخواستم بپرسم اگه به اسپری درمین برای سمپاشی دسترسی نداشته باشیم. میشه 48 ساعت وسایل خونه رو توی اتاقی که درش قفله و رفت آمدی به داخلش نیست قرنطینه کرد؟ اثر گذاریش به اندازه سمپاشی با اسپری هست؟ و اگه به شپش یا رشک آلوده باشن آلودگیشون کامل رفع میشه؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید تا الآن یک مرحله به موهای خودم و دخترم محلول دایلیس زدم شپشا رفع شدن اما هنوز تخم شپش رو موهامون دیده میشه میترسم چون اسپری درمین پیدا نکردم تا خونه رو سمپاشی کنم از طریق وسایل خونه بقیه هم آلوده بشن

     • سلام عزیزم
      اگه اسپری رو پیدا نکردین باید تمام ملحفه ها و لباس ها با آب داغ شستشو بشه
      اینکه تو اتاق در بسته باسه کافی نیست

 28. سلام خسته نباشید.روی موهای دخترم دانه های قهوه ای رنگ نزدیک به انتهای مو چسبیده.شپش زنده هم نداره .تازه سرش کمی خارش پیدا کرده.باید چکار کنم

  • سلام شامپو ليندان استفاده كند
   ١٥ دقيقه روي سرش بماند هفته بعد هم تكرار شود
   تمام ملحفه و لباس هاش بايد شسشته شود و از اسپري درمين براي سم پاشي خانه استفاده كنيد

   • سلام خانم دکتر من شپش سر و رشک سر هم دارم موهام هم بلندن تا روی ران پا ولی دوست ندارم موهامو کوتاه کنم خاهش میکنم کمکم کنید🙏

    • سلام اسپري درمين براي سطوح استفاده كنيد
     شامپو پريمترين ١٥ دقيقه رو سرتون باشه سپس هفته بعد هم تكرار كنيد

 29. سلام من ودخترام دچار شپش سرشدیم خیلی رنج میکشیم ورشک شپش داریم ازشامپووشانه هم استفاده کردیم ولی رشک ها جدانمیشوند باید چه کار کنیم تا رشکها جدا بشن

  • سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد
   لباس و ملحفه رو با اسپري درمين بشوريد
   موهاشو كوتاه كنيد

 30. سلام خانم دکتر میشه ازقرص کوتریموکسازول برای سن هشت سال استفاده کرد

  • سلام بله اما دوزش بسته به وزنش محاسبه ميشه
   بهتره از داروخونه بپرسيد بر اساس وزن بچتون براتون حساب كنه

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه