افتادگی پلک بعد از بوتاکس؛ علت و درمان

امروزه در جهان دست یابی به ظاهری جوان تر از طریق تزریق بوتاکس بسیار متداول است. همان طور که می دانید این تزریق ها می توانند عوارضی را به همراه داشته باشند. افتادگی موقت پلک بعد از تزریق بوتاکس از شناخته شده ترین عوارض تزریق بوتاکس است. درصد کمی از بیمارانی که این تزریق را انجام می دهند به افتادگی پلک دچار می شوند. واضح است که این عارضه برای افرادی که به دلیل زیبایی تزریق انجام داده اند و حالا افتادگی پلک به این زیبایی خدشه وارد می کند، ناخوشایند است.

در روند تزریق بوتاکس، سم بوتولینوم موجود در تزریق باعث فلج می شود. اما اگر این تزریق‌ها به درستی انجام شوند، می‌توانند از انقباض عضلاتی که باعث خطوط پیری مانند چین و چروک پیشانی، پنجه کلاغی و خطوط اخم می‌شوند، جلوگیری کند این امر به جوان سازی پوست کمک می کند. اگر آن ماهیچه ها نتوانند منقبض شوند، خطوط سنی کمتر دیده می شوند و به افراد ظاهری صاف تر و جوان تر می دهند. گاهی اوقات، هنگامی که سم بوتاکس تزریق می شود، می تواند به مناطق ناخواسته نیز برود و در نتیجه در برخی موارد، ممکن است پس از بوتاکس، افتادگی پلک را تجربه کنید.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست؟

هنگامی که بوتاکس به یک یا هر دو ناحیه خاص اطراف چشم و عضلات کناری گسترش یابد، تزریق بوتاکس می تواند منجر به افتادگی پلک شود که به این افتادگی پلک پتوز نیز می گویند. این دو ناحیه پیشانی و بین چشم ها هستند.

پیشانی

بوتاکس در پیشانی تزریق می شود تا چین و چروک پیشانی را به حداقل برساند. این تزریق از انقباض عضله فرونتالیس که ابروها را بالا می برد و همچنین از ایجاد خطوط اخم افقی جلوگیری می کند و در بیشتر موارد باعث به وجود آمدن یک پیشانی صاف برای فرد می شود. اما گاهی اوقات تزریق به این ناحیه می‌تواند باعث پایین آمدن ابرو شود که در نتیجه ابروها به پلک های بالایی نزدیک شده و باعث می‌شود که آنها افتاده به نظر برسند.

بین چشم ها

بوتاکس را می توان بین ابروها یا درست روی ابرو تزریق کرد تا خطوط اخم عمودی که حالت “11 ” مانند درست بالای بینی ایجاد می کنند به حداقل برسند. گاهی اوقات، مقداری از بوتاکس به پلک فوقانی نفوذ می کند و ماهیچه بالابرنده یعنی ماهیچه ای که پلک بالایی را بالا نگه می دارد، فلج می شود. اگر این عضله فلج شود، پلک فوقانی دچار افتادگی می شود.

اصول اولیه بوتاکس

از 15.7 میلیون عمل زیبایی کم تهاجمی انجام شده در سال 2107، 7.23 میلیون مورد آن تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) بود. حدود یک هفته پس از تزریق بوتاکس طول می کشد تا سم به گیرنده های عصبی متصل شود. این کار از رسیدن اعصاب به عضله جلوگیری می کند. در نتیجه عضله شما به مدت سه یا چهار ماه فلج می شود و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند.

انجام تزریق بوتاکس می تواند امری مشکل و دارای اهمیت  باشد زیرا بسیار مهم است که مطمئن شوید سم فقط بر عضلات تزریق شده تأثیر می گذارد. از آنجایی که افراد دارای حرکات ماهیچه های صورت متفاوتی هستند، پزشک باید تصمیمات آگاهانه ای در مورد موارد زیر بگیرد:

  • محل تزریق بوتاکس
  • عمق مناسب برای جلوگیری از حرکت سطحی سم

یک اشتباه محاسباتی جزئی، مانند پایین آوردن بیش از حد تزریق در عضله پیشانی، می تواند باعث افتادگی پلک پس از بوتاکس شود.

اگر بعد از بوتاکس دچار افتادگی پلک شدم چه کاری انجام دهم؟

بوتاکس یک درمان موقت است. این درمان می تواند سه تا هفت ماه طول بکشد، اما افتادگی پلک معمولا در عرض چهار تا شش هفته از بین می رود. جدا از انتظار برای حل مشکل به صورت طبیعی و در گذر زمان، چند درمان ممکن است مشکل را کاهش دهد:

قطره های چشمی مانند آپراکلونیدین (Iopidine) که می توانند در صورت افتادگی پلک و نه افتادگی ابرو کمک کنند.

بوتاکس بیشتر، که اگر در محل مناسب تزریق شود، می تواند با شل شدن عضلات ابرو مقابله کند

نتیجه گیری

اگر احساس می کنید که تزریق بوتاکس برای نیازهای شما مناسب است، مطمئن شوید که یک پزشک معتبر و با تجربه را انتخاب کرده اید. این بهترین راه برای جلوگیری از مشکلاتی مانند افتادگی پلک است.

اگر بعد از بوتاکس دچار افتادگی پلک شدید  که نادر است، ممکن است مجبور باشید برای از بین رفتن بوتاکس (حدود شش هفته) صبر کنید تا پلک ها به حالت عادی برگردند. همچنین می توانید برای رفع مشکل به پزشک مراجعه کنید تا درمان بیشتری برای رفع افتادگی پلک انجام دهید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر