شب ادراری کودکان؛ علت چیست و بهترین واکنش در مورد آن کدام است؟

شب ادراری در کودکان یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در سنین مختلف اتفاق می‌افتد؛ اگرچه ممکن است این اختلال بعضا در افراد بزرگسال نیز بروز دهد. شب ادراری کودک تا چه سنی طبیعی است؟ این سؤال مهمی است که اگر با کودکان سرو کار دارید، برای شما پیش می‌آید تا با داشتن پاسخ درست بتوانید اختلال شب ادراری کودکان را به موقع تشخیص داده و به متخصص اطفال مراجعه کنید. در این مطلب از مجله دکتر دکتر بیشتر با شب ادراری در کودکان و دلایل آن آشنا شوید و بدانید که علت شب ادراری در کودکان چیست؟  

علت شب ادراری در کودکان چیست؟

شب ادراری (Bed-wetting) اغلب در دوران کودکی شایع است، بالای یک چهارم کودکان به مشکل شب ادراری (nocturnal enuresis) دچار می‌شوند. این مشکل در بیش‌تر موارد با رشد کودک که با بزرگ‌تر شدن مثانه و رشد بهتر آن همراه است، به خودی خود رفع می‌شود.

شب ادراری در افراد بالای ۵ سال، بسیاری از کودکان دبستانی و حتی برخی نوجوانان را درگیر می‌کند و مشکلی جدی به شمار نمی‌رود. این مشکل، در بسیاری از مواقع به خودی خود رفع می‌شود، ولی با این همه اثرات آن موجب نگرانی کودکان و والدین آن‌ها خواهد شد. وقتی از شب ادراری کودکان صحبت می‌کنیم، منظور زمانی است که کودک، در ساعات شب و زمان خواب کنترلی روی ادرار خود ندارد.

این اختلال عموماً در کودکان بین سنین ۲ تا ۹ سال رایج است، در حالی که ممکن است افراد در سنین نوجوانی و حتی بزرگسالی نیز با مشکل شب ادراری مواجه شوند. اما قبل از آگاهی از راه‌های درمان شب ادراری، باید با علت شب ادراری کودکان آشنا شده و سپس به متخصص اطفال مراجعه کنید.

شب ادراری در کودکان ممکن است منجر به مشکلات ثانویه جدی نیز شود. خصوصاً اگر والدین ناآگاه رفتار مناسبی با کودک و نوجوان خود نداشته باشند، این اختلال موجب ضربات شدید به عزت نفس و اعتماد به نفس کودک خواهد شد. بنابراین بهتر است اگر کودک شما دچار این اختلال شده با آگاهی از علت، برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

بروز علائم شب ادراری کودکان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی ترس و شوکه شدن از یک عامل بیرونی، کودک را دچار این اختلال می‌کند، همچنین سابقه شب ادراری در پدر و مادر نیز احتمال درگیری کودک را افزایش می‌دهد. اما به هر ترتیب، ۳ عامل اصلی و اساسی شب ادراری کودکان عبارتند از:

 1. مثانه قدرت کافی برای کشیده شدن و نگه داشتن ادرار در طول شب را ندارد. (مشکل مثانه)
 2. شب‌ها، ادرار زیادی تولید می‌شود. (مشکل کلیه)
 3. کودک زمانی که مثانه پر است، از خواب بیدار نمی‌شود. (مشکل مغز)

در نوزادان و کودکان زیر یک سال ارتباط بین مغز و مثانه به صورت کامل شکل نگرفته است. هر زمانی که مثانه احساس پر بودن داشته باشد، خود را خالی می‌کند. هر چه کودک بزرگ‌تر می‌شود این ارتباط بیشتر شکل می‌گیرد و این موضوع به کودک کمک می‌کند تا خود زمان تخلیه مثانه را مشخص کند. این کنترل در ابتدا در طول روز شکل می‌گیرد و برای شکل‌گیری آن در طول شب باید زمانی صرف شود. از دیگر دلایل شب ادراری در کودکان باید به موارد زیر اشاره کرد:

شب ادراری در کودکان

1- ژنتیک از دلایل شب ادراری در کودکان

اگر یکی از والدین بعد از 5 سالگی مشکل شب ادراری را تجربه کرده باشد، تا 40 درصد احتمال دارد که فرزندش هم به این مشکل دچار شود. احتمال ابتلای کودک زمانی که هر دو والدین مشکل شب اداری را گذرانده باشند به 70 درصد می‌رسد. 

2- استرس 

استرس یکی از رایج‌ترین علت‌های بروز شب ادراری ثانویه است. زمانی که کودک به مدرسه جدید و یا خانه جدید می‌رود، یکی از والدین خود را به دلیل جدایی و یا مرگ از دست می‌دهد و یا با تراژدی مواجه می‌شود، استرس زیادی تجربه می کند. این حجم از استرس در کودکان منجر به شب ادراری خواهد شد. معمولاً درمان و کنترل استرس منجر به توقف شب ادراری می‌شود. 

3- خواب عمیق

همان‌گونه که خواب عمیق یکی از نشانه‌های رشد و تکامل صحیح است، کم شدن کیفیت و مقدار خواب هم در این دوره زمانی رخ می‌دهد. این موضوع در سن بلوغ و در طی سال‌های دبیرستان میان نوجوانان بسیار شایع است. 

4- وقفه تنفسی در خواب و خر و پف

در موارد نادر اگر کودک به وقفه خواب تنفسی و یا خر و پف مبتلا باشد، شب ادراری را هم تجربه خواهد کرد. در کودکانی که این مشکل را دارند، راه تنفسی مسدود شده و نفس کشیدن در هنگام خواب متوقف خواهد شد. این موضوع تعادل شیمیایی در مغز را هم تغییر داده و بروز شب ادراری را تحریک می‌کند. 

5- یبوست از دلایل شب ادراری در کودکان

مثانه و روده در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند. اگر فرد به یبوست مبتلا باشد، محتویات شکم به مثانه فشار وارد کرده و باعث می‌شود که کودک کنترلی روی مثانه‌ خود نداشته باشد. در این موارد درمان یبوست اولین قدم برای درمان شب ادراری است.

6- بیماری‌های عصبی

برخی اوقات مشکلاتی در طناب نخاعی منجر به شب ادراری خواهد شد. اگر کودک علائمی همچون بی حسی، مور مور شدن پاها و دیگر مشکلات نخاعی داشته باشد، ممکن است با مشکل شب ادراری مواجه شود.

7- دیگر بیماری‌ها

در موارد نادر دیگر بیماری‌ها همچون دیابت به شب ادراری در کودکان منجر می‌شود. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی به دلیل وجود تفاوت‌هایی در مواد شیمیایی مغز احتمال زیادی وجود دارد که شب ادراری را تجربه کنند. برخی از داروها هم احتمال بروز این مشکل را افزایش می‌دهند. 

8- نداشتن مهارت 

شب ادراری گهگاه به صورت تصادفی در میان کودکانی که تازه توالت رفتن را می‌آموزند، رخ می‌دهد. چیزی در حدود 20 درصد کودکان تا 5 سالگی و 10 درصد از آن‌ها تا 7 سالگی این مشکل را تجربه می‌کنند. این مقدار در سال‌های آخر نوجوانی به یک تا سه درصد می‌رسد. شب ادراری 2 تا 3 بار در میان پسران شایع‌تر از دختران است. 

انواع شب ادراری در کودکان 

 • شب ادراری اولیه: کودک هرگز کنترلی روی مثانه‌ خود نداشته و همواره رختخواب خود را خیس می‌کند.
 • شب ادراری ثانویه: کودک برای مدت کوتاهی (در حدود 6 ماه) روی مثانه‌ خود کنترل دارد و بعد از آن کنترل خود را از دست داده و رختخواب خود را خیس می‌کند. 

دو مورد بالا، انواع شایع شب ادراری در کودکان است که البته هردو قابل درمان هستند. شب ادراری اولیه بسیار شایع‌تر است. شب ادراری ثانویه در کودکان و نوجوانان حتماً باید توسط پزشک بررسی شود. شب ادراری در این گروه سنی می‌تواند نشانه‌ای از وجود عفونت مجاری ادراری، مشکلات عصبی مربوط به مغز، استرس و یا دیگر مشکلات باشد. 

علت شب ادراری کودکان

اثرات روانی و احساسی شب ادراری در کودکان چیست؟

شب ادراری ممکن است اثرات روانی زیادی روی کودک و خانواده داشته باشد. حس شرمندگی، نداشتن اعتماد به نفس و اضطراب از جمله اثرات شب ادراری روی کودک هستند. از طرفی دیگر این مشکل بر روابط کودک با همسالان، کیفیت زندگی و برنامه‌ی درسی او تاثیر گذار خواهد بود. 

کودکان در این سن از بودن در کنار همسالان خود لذت می‌برند و دوست دارند که شب را در کنار آن‌ها سپری کنند، بسیاری از کودکانی که این مشکل را دارند، از گذراندن شب در کنار همسالان خود بیرون از خانه خودداری می‌کنند. 

خواهر یا برادر فرد مبتلا مجبور به خوابیدن در اتاق خواب مجزا هستند و یا هر بار با زنگ هشدار و یا صدای پدر و مادر برای بیدار کردن بیمار، از خواب بیدار می‌شوند. اعضای خانواده باید وقت زیادی را صرف تمیزکردن و شستن لباس‌های کثیف کنند.

اما با همه این ها، فراموش نکنید که شب ادراری تقصیر کودک نیست و کودک کنترلی روی آن ندارد. اعضای خانواده نباید شرمنده بوده و کودک را به خاطر آن تنبیه کنند. بلکه بهتر است بعد از تشخیص این اختلال، با پزشک مشورت کرده و برای رفع مشکل تلاش کنید. 

درمان شب ادراری در کودکان و نوجوانان

قبل از هرچیزی لازم است بدانید که درمان شب ادراری کودکان 8 ساله با کودکان با سنین پایین یا بالاتر متفاوت است. گاهی این مشکل با اصلاح سبک زندگی قابل حل بوده و گاه نیاز به مصرف دارو برای شب ادراری کودک و نوجوان احساس می‌شود. در هر صورت این پزشک است که نحوه درمان را تشخیص خواهد داد.

بعد از این که به پزشک برای تشخیص و درمان شب ادراری مراجعه کنید، پزشک سابقه‌ی پزشکی سابقه پزشکی کودک را کنترل کرده و در مورد علائم شب ادراری کودکان سوالاتی را مطرح می‌کند. اینکه آیا کودک زیاد ادرار می‌کند یا نیاز دارد که برای رفتن به دستشویی سریع بدود و یا اینکه آیا در هنگام دفع ادرار احساس سوزش دارد یا خیر؟

پزشک در مورد الگوی خواب کودک و سابقه بیماری در خانواده هم سوالاتی مطرح می‌کند. برای تشخیص دقیق تر آزمایش ادرار کامل کودک گرفته می‌شود. در این آزمایش نشانه‌های بیماری و یا عفونت مشخص می‌شود. البته بسیاری از کودکان مبتلا به شب ادراری، هیچ نشانه ای در آزمایش ادرار ندارند. معمولاً نیازی به گرفتن عکس رادیولوژی اشعه ایکس نیست. 

درمان شب ادراری در کودکان به علت بروز آن بستگی دارد. اگر دلیل آن استرس است، باید آن را مدیریت کرد. کودکانی که مراحل درمان را به درستی و خوبی طی می‌کنند، شانس بیشتری برای توقف شب ادراری دارند. 

راه های درمان شب ادراری در کودکان

در بعضی از موارد، راه های درمان بسیار ساده است. برای مثال می‌توان از زنگ هشدار برای درمان استفاده کرد. بهتر است که با استفاده از زنگ هشدار کودک یکبار در نیمه‌های شب از خواب بیدار شده و به دستشویی برود. تحقیقات نشان می‌دهد که در حدود نیمی از کودکانی که از این علائم هشدار استفاده می‌کنند بعد از چند هفته دیگر رختخواب خود را خیس نمی‌کنند.

بعد از چند بار مغز می آموزد که با هر بار به صدا در آمدن زنگ باید از تخت خواب بلند شده و به دستشویی برود. برای طی کردن این روند درمانی باید یکی از والدین حضور فعال داشته باشد تا مطمئن شود که کودک به طور کامل بلند شده و به دستشویی می‌رود. 

درمان شب ادراری با دارو

تنها دو گروه دارویی برای درمان شب ادراری در کودکان تایید شده است. توجه کنید که معمولاً بعد از قطع مصرف دارو برای شب ادراری کودک مشکل ادامه خواهد داشت، مگر اینکه با رشد کودک شب ادراری به کل متوقف شود. 

هشدار: مصرف دارو برای درمان اختلال شب ادرای باید با تجویز پزشک صورت بگیرد. از مصرف خودسرانه هر گونه دارویی به علت داشتن عوارض گوناگون پرهیز کنید.

 ایمی پرامین (imipramine) یکی از راه های درمان فوری شب ادراری کودکان، مصرف دارو است. این دارو به خوبی در برخی از کودکان مبتلا عمل می‌کند. خطر اوردوز در صورت مصرف این دارو وجود دارد، بنابراین والدین باید میزان مصرف و زمان مصرف آن را به دقت کنترل کنند. با وجود اینکه مشکلات قلبی در صورت مصرف این دارو گزارش نشده، ولی بهتر است که قبل از مصرف آن یک نوار قلب گرفته شود. کودکانی که در نوار قلب آن‌ها اختلالی وجود دارد، نباید ایمی پرامین مصرف کنند. 

دسموپرسین (Desmopressin)  این دارو میزان ادرار تولید شده توسط بدن را کاهش داده و قادر به بهبود شب ادراری در 40 تا 60 درصد کودکان است. این دارو به شکل اسپری بینی و قرص خوراکی در بازار موجود است و پیش از خواب مصرف می‌شود. 

بعد از مصرف این دارو، نباید هیچ گونه مایعاتی خورده شود تا خطر عدم تعادل الکترولیت‌ها کاهش پیدا کند. داروهای کمکی مانند اکسی‌بوتینین (oxybutynin) هم موثر است، خصوصاً برای کودکانی که به دسموپرسین به تنهایی پاسخ نمی‌دهند، می‌توان از این دو دارو به صورت ترکیبی استفاده کرد.

درمان شب ادراری کودکان

آیا شب ادراری تا سنین بزرگسالی با کودک می‌ماند؟

شب ادراری در بسیاری از موارد به خودی خود رفع می‌شود. در بیش‌تر کودکان با ورود به سال‌های پایانی نوجوانی و یا حتی زودتر این مشکل برطرف می‌شود.  اما شب ادراری ثانویه زمانی برطرف می‌شود که علت بروز مشکل شناسایی و درمان شود در غیر اینصورت به شب ادراری بزرگسالان منجر می‌شود. اگر شب ادراری با رسیدن کودک به این سن برطرف نشود، حتماً باید با پزشک اورولوژ مشورت کرد. بعد از مراجعه به پزشک، ممکن است قطره برای درمان شب ادراری کودک و یا دارو تجویز شود.

توصیه‌هایی برای والدین کودکان مبتلا به شب ادراری

 • مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی کافئین، میان وعده‌های پر نمک و نوشیدنی‌های حاوی قند زیاد را خصوصاً در هنگام غروب کاهش دهید. 
 • هر دو یا سه ساعت یکبار در روز و قبل از رفتن به رختخواب از کودک بخواهید که به سرویس بهداشتی برود. 
 • در صورت نیاز، یکبار در طول شب کودک را از خواب بیدار کنید که به دستشویی برود. اگر بیش‌تر از یکبار کودک را از خواب بیدار کنید، ممکن است الگوی خواب کودک مختل شود و به این ترتیب صبح روز بعد به سختی برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار شود. 
 • اگر کودک شب را بیرون از خانه سپری می‌کند، لباس زیر اضافه در وسایلش قرار دهید. از کودک بخواهید که از میزبان برای رفتن به سرویس بهداشتی و یا تعویض لباس‌هایش کمک بخواهد. 

با مشکل شب ادراری کودک خود مدارا کنید

اگر به عنوان یک فرد بزرگسال شب ادراری را تجربه می‌کنید، احتمالاً این مشکل شما ریشه در یک بیماری زمینه‌ای دیگر دارد. لازم است که درمان‌هایی برای توقف شب ادراری انجام شده و در نهایت مشکلی که به آن دامن زده است هم درمان شود. همچنین اگر متوجه علائم شب ادراری در کودکان شده‌اید، بهتر است زودتر به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید از راه های درمان فوری شب ادراری کودکان مطلع شوید. برای مشاوره با متخصص اطفال می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

آیا سابقه شب ادراری در کودکان را داشته‌اید؟ تجربه خود از درمان این مشکل را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
89 نظرات
 1. پرهام می گوید

  سلام من 14 سالمه و شب ها ، شب ادراری دارم خوابم سنگین هست
  علتش چیه ؟؟؟؟ برای خطری داره ؟؟؟؟
  لطفا پاسخ دهید

 2. نوید می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه الان حدوداً ۴ ماه هست که دچار شب ادراری ام توی این چهار ماه پیشتر شبها شب ادراری دارم شب ادراری من کامل نیست یعنی جوری نیست تشکم خیس بشه فقط شورتم خیس میشه ⁦:'(⁩
  ممنون میشم اگه کمکم کنید 🙏🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   قبلا همچین مشکلی نداشتین؟
   اضطراب و استرس یا حادثه اخیری که براتون ناراحت کننده باشه اتفاق نیفتاده؟
   در هر صورت ازمایش ادرار و کشت ادرار بدین تا از نظر عفونت ادراری بررسی شین و به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 3. محمدرضا می گوید

  سلام پسرم ۱۰ سالشه از بچگی شب ادراری داره گاهی دو سه روز این اتفاق نمیافته ولی بعد باز هم شروع میشه ازمایش و سونو کلیه و مثانه نرمال بوده نصف شب هم نمیتونه بیدار بشه لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   اگر همه بررسی ها نرمال بوده و از نظر روحی هم دچار اضطراب و استرس نیست باید دارو براش تجویز شه ، بهتره به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 4. ناشناس می گوید

  سلام من پسرم دو نیم سالشه هنوز از پوشک باز نشده قبلا ادرارش شبا آنقدر نبود که شلوار وجاش رو هم خیس کنه ولی الان از وقتی سرما خورده و چند روز پیش سرم زدیم همش شب تو خواب اونقدر ادرار می‌کنه که همه ی لباس های خیس میشن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   اگر تکرر ادرار و سوزش و گریه هنگام ادرار و بوی بد ادرار نداره فعلا اقدامی لازم نیست

 5. مریم می گوید

  باسلام دخترم 12سالش هست شب ادراری داره دکتربردم ازامایش نوشت قرص کوتریموکسازول نوشت ولی خوب نشد به خداخسته شدم میترسم شب جای بمونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت مشاوره دقیق و تجویز دارو از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; اطفال یا<a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; متخصص اورولوژی استفاده کنید

 6. sanaz می گوید

  سلام برادرم ۱۰ سالشه و از بچگی هرشب شب ادراری داشته ، بعضی شب ها حتی دوبار شب ادراری داره. سه سالی هم هست که یک ساعت بعد از خوابیدنش بیدارش میکنیم تا بره دستشویی .گاهی اوقات چند هفته دستشویی نمیکنه و گاهی چند هفته هرشب این اتفاق میفته بیش فعالی داره و استرس و یبوست هم داره . آزمایش ادرار و قند و… اش نرمال بود ، دکتر روانپزشک براش ایمی پرامین تجویز کرد که بعد از ۳ ماه مصرف هیچ تغییری حاصل نشده ، خانواده حسابی سر این مشکل ناراحتن و برادرم هم هر شب ناراحت و شکسته میشه بعد اینکه بیدارش میکنیم ، پدرمم تا ۱۲ سالگی شب ادراری داشته ، آیا این مشکل درست و حل شدنی هست یا ممکنه فردی تا بزرگ سالی اینطوری بمونه ؟ این موضوع منو میترسونه که به هیچ درمانی جواب نده با توجه به اینکه ایمی پرامین هم کاری براش نکرده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   اصولا این مسیله کمی ژنتیکی هست خصوصا که پدرتون هم داشتن
   و اغلب تا سن بلوغ خوب میشه
   بهتره جهت بررسی به فوق” تخصص اورولوژی اطفال مراجعه کنید یا از تماس تلفنی با اورولوژی اطفال مشاوره بگیرید

  2. امیرمحمد می گوید

   سلام ۱۵ سالمه و شبا این مشکل رو دارم
   راهنمایی کنید

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام عزیز
    با توجه به سنتون لازمه جهت بررسی دقیق به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 7. ناشناس می گوید

  سلام من دخترم ۹سالش هست قبلا اصلا شب ادراری نداشت الان یه هفته هست که جایش را خیس می کند وخودش متوجه نمی شود خودم می بینم جاش خیسه بیدارمی کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر عفونت ادراری باید بررسی بشه و ازمایش و کشت ادرار بده
   از نظر استرس هم باید بررسی بشه

 8. سوزان می گوید

  سلام خسته نباشید من یه دختر ۶ساله دارم هر شب دو تا سه بار تخت شو خیس میکنه با وجوده این که یکی دوبار هم به دستشوی می برمش ولی بازم تکرار ادرار داره میشه راهنمایم کنید بخدا دیگه خسته شدم خودشم خیلی ناراحت میشه شبا زیرشو خیس میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با توجه به شرح حال بهتره به متخصص” اطفال مراجعه کنید تا ازمایش ادرار و …انجام بشه

  2. Sonia می گوید

   سلام مشکل پسر منم همینه چند بار در شب لطفا نتیجه شو‌یه منم بگید

 9. م ح ک می گوید

  سلام خانم هستم ۴۶ ساله چهار سال پیش بی اختیاری ادرار از نوع استرسی داشتم با هر سرفه و خنده و یا بلند شدن از زمین چند قطره ادرار خارج میشد به پزشک مراجعه کردم قرص تولرین داد مدتی مصرف کردم ومشکل برطرف شد الان بعد از چند سال دوباره همین مشکل برام پیش اومده و علاوه بر اون دو ماهه نشت ادرار بصورت شبانه دارم اوایل فکر کردم چون تابستونه عرق باعث نم دار شدن شلوارم میشه اما با اومدن پاییز و خنک شدن هوا متوجه شدم این مشکل از مثانه م هست بصورت خیس کردن نیست فقط نم اونم در پاچه شلوار !ولی احساس بدی دارم و خجالت میکشم با دکتر مشورت کنم اگه ممکنه کسی راهنمایی کنه ایا من داروی تولرین رو دوباره شروع کنم تاثیری داره لطفا کمکم کنید بدجوری اعتماد بنفسمو ازدست دادم و افسردگی گرفتم

 10. ساره می گوید

  سلام
  همسر من ۳۰ سالست و دیشب برای بار دوم در طول ۱۲ سال زندگی در خواب دچار بی اختیاری شده
  البته بسیار خسته بود وقتی خوابید
  علتش چیه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر تکرار نشد کاری لازم نیست

 11. ناشناس می گوید

  سلام من 15 سالمه از بچگی هرشب شب ادراری داشتم 13 سالگی قطع شد مجددا یک ماه هست که شروع شده اصلا شب ها متوجه ریزش ادرارم نمیشم خیس که میشم تازه متوجه میشم همیشه اگر چند دقیقه قبل هم سرویس رفته باشم باز هم مثانم پره در طول روز زیاد میرم سرویس ممنون میشم راهنماییم کنید دیگه خسته شدم از زندگی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به اینکه یه مدت قطع شده بود و مجدد بروز کرده ویزیت لازمه
   به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 12. ناشناس می گوید

  سلام من ۶۵ سالمه شب کهخواب می بینم تو توالت دارم ادرار میکنم تشک مو خیس میکنم نیمه هاش متوجه میشم خودمو کنترل می کنم پا میشم میرم توالت چه کنم لطفاً راهنمایی ام کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از ساعت ۶ و ۷ عصر به بعد مایعات نخورید خصوصا چای و قهوه
   قبل از خواب حتما دستشویی برین
   ساعت کوک کنین و نیمه شب هم دستشویی برین
   ورزش منظم داشته باشین

 13. مهدی‌قاسمی می گوید

  سلام‌خسته‌نباشید‌من‌۱۳‌سالمه‌ شب‌ها یه کم ادرار‌میکنم‌‌ و‌ وقتی که می روم دستشویی و دفع ادرار میکنم احساس میکنم که ادرار در لوله ها باقی مانده هر روز ادرار می کنم مشکل من چیه اگه بگید ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش عفونت ادرار و قند بدین

 14. سامی می گوید

  سلام پسرم ۱۰سالشه از وقتی ترسید شبا جاش و خیس میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید با فوق تخصص روانپزشکی اطفال مشورت کنید

 15. ساناز می گوید

  سلام من ۱۶سالمه شب ادراری دارم ولی هرشب نه بعضی شبا اینطوری میشه
  همش خواب میبینم که توی دستشویی ام ولی بیدار نمی شم وقتی هم بیدار میشم دیگه……….😔😔😔
  نمی دونم باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از ساعت ۶ و ۷ عصر به بعد مایعات نخورید خصوصا چای و قهوه
   قبل از خواب حتما دستشویی برین
   ساعت کوک کنین و نیمه شب هم دستشویی برین
   ورزش منظم داشته باشین

 16. omid می گوید

  سلام من برادرم ۱۳ سالشه شب ادراری داره و اصن متوجه نمیش و از بچگی همینجوری بوده و ادامه داره چ کاری انجام بدم ۵ سالگی ازمایش داده گفته مشکلی نداره ولی خوب نشده دارویی گیاهی روشی چیزی نیس ک اشتفاده کنیم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   داروی گیاهی که خیر
   اما دارو به شکل قرص و اسپری هست

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص اورولوژی استفاده کنید.

 17. ناشناس می گوید

  سلام من از وقتی که فرزند جدیدی وارد خونمون شده شب ادراری دارم توروخدا کمک کنین از خجالت میمیرم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید شرح حال کامل اخذ سه و دارو تجویز شه

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص اورولوژی استفاده کنید.

 18. ناشناس می گوید

  سلام.من 32 سالمه خانوم هستم یکماه
  دچار شب ادراری شدم و نمیدونم علتش چیه توی این ماه دوبار دچار شدم بیشتر خواب می بینم داخل توالت هستم زمانی ازخواب بیدار میشم که کار از کار گذشته😓

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   استرس و اضطراب؟
   مصرف مایعات زیاد در شب یا چای و قهوه؟
   از ۳الی ۴ ساعت قبل خواب مایعات اصلا نخورید
   از عصر به بعد مایعات کمتر بخورین و چای و قعوه نخورین
   اگه تکرار شد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 19. ناشناس می گوید

  سلام من 12 سالمه میخوام برم دیگه تو 13 سال صبح زودا که بلند میشم رخت خوابم رو خیس میبینم اصلا تو شبا هم متوجه نمیشم که دارم ادرار میکنم من دکتر هم رفتم و ازم ازمایش شب ادراری گرفت ولی هنوزم که هست شب ادراری دارم و این موضوع میخواد منو از زندگی سیر کنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دارو به شکل اسپری و قرص هست و باید با نظر متخصص اورولوژی مصرف کنید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص اورولوژی استفاده کنید.

 20. رضا می گوید

  سلام من ۱۳ سالمه و دارو و چیز دیگه ای هم نمی‌خورم ولی رفع نمیشه شبی ۲ الی ۳ بار میرم دستشویی ولی بازم انگار ادرار دارم در شب

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دارو به شکل اسپری و قرص هست و باید با نظر متخصص اورولوژی مصرف کنید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص اورولوژی استفاده کنید.

 21. ناشناس می گوید

  سلام من ۱۵ سالمه از ۱ سالگی شب ادراری دارم
  چند وقتیه از ساعت ۹ شب به بعد مایعات نمیخورم ..نمیدونم چکار کنم جلوی شب ادراریمو بگیرم شبا زیر کولر میخوابیم دمای ۲۵ درجه.. با اینکه شب دو سه بار میرم دستشویی و فکر میکنم مثانم خالیه متاسفانه نصفه شب درحالی بیدار میشم که انگار دو لیوان آب یخ خوردم….. اگه ورزش کنم مثانم سفت میشه ؟؟؟
  یا چکلر کنم خوابم عمیق هستش نصفه شب پاشم برم دستشویی؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عزیزم شما باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنی
   نگران نباش درمان داره، انقد اضطراب و دغدغه برای خودت ایحاد نکن و ویزیت شو

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 22. امیر می گوید

  سلام پسر من الان 7سالشه کنترل ادرارشو در شب داشت تا اینکه 4ماه پیش سگ گازشت گرفت و ترسید بعد از اون بعضی شبا شب ادراری داره دکتر اطفال هم بردمش آزمایشش مشکلی نداشت ممنون میشم راهنماییم کنین که چکار باید الان بکنم واینکه مشکلش حل میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد به متخصص اورولوژي اطفال مراجعه كنيد آزمايش ادرار هم براش انجام بديد

 23. ساغر می گوید

  سلام من ۱۲ سالمه میرم تو ۱۳ سال من قبلا دو بار می رفتم دستشویی و لی حالابعد از چند رو بعد روزی سه بار میرم ولی نمی دونم چرا بعد از هر بار که میرم دستشویی احساس میکنم که بازم باید برم ولی این موضوع اصلا در شب جریان نداره با تشکر میشه مواب من رو هر چه سریعتر بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آزمايش مدفوع بديد لطفا
   ممكنه سندرم روده تحريك پذير باشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 24. امیر می گوید

  سلام من پسری 17 ساله ام شب ادراری دارم سونو و آزمایش دادم هیچ مشکلی از نظر قند خون و عفونت و.. نداشتم قرص ایمی پرامین و اسپری مصرف میکنم دسموپرسین و تولترودبن به مدت 8 ماه ولی هنوز کامل رفع نشده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام با اورولوژيستتون از نظر تغيير دوز داروها مشورت كنيد

 25. Yashar می گوید

  سلام دخترمن ۹سالش شب ادرای داره بخاطرخواب خیلی سنگینی داره نمیتونه بیداربشه بایدببرم دکتریاداروی خاصی هست که بتونم شب ادرایشوترک کنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اول آزمايش ادرار بديد و آزمايش قند خون
   در صورتي كه نرمال بود به متخصص اورولوژيست اطفال مراجعه كنيد

 26. مرتضی می گوید

  سلام .. پسری هستم ۲۰ ساله گه گاه دچار شب اداری میشم اونم به مقدار خیلی کم ولی اصلا اختیاری ندارم و نمیتونم شب ها دستشویی مو نگه دارم … ازمایش دادم ولی گفتن که مشکلی ندارم … خودارضایی زیاد داشتم میتونه به همین خاطر باشه که نمیتونم ادرارمو کنترل کنم ؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه ربطي به خود ارضايي نداره
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 27. سمانه می گوید

  سلام .پسری دو ساله دارم که برای از پوشک گرفتن اقدام کردم. به یه مشکل برخوردم اینه که شب ها ت توی خواب اجابت مزاج داره .قبلا اصلا اینطوری نبود ولی توی این یه مدت اینجوری شده و یه چیز دیگه اینکه یبوست هم گرفته که اونم قبلا اینجوری نبود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   یبوستش باید درمان شه
   اجابت مزاج هم احتمالا با درمان یبوست خوب میشه
   برای تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص اطفال استفاده کنید.

 28. 123456789 می گوید

  من 13 سالمه و از بچگی شب ادراری دارم باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد به متخصص اورولوژي مراجعه كنيد نوار مثانه هم بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 29. ناشناس می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه و دچار شب ادراری هستم.نمیدونم علتش چیه و باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عزیزم با توجه به سنتون،

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص اورولوژی استفاده کنید.

 30. ناشناس می گوید

  سلام 45سال سن دارم وقتی دسشوی. میرم بعدازاتمام کار بازهم بنظر میرسه که تو لوله ادرار مونده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آزمايش ادرار بديد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد

 31. هادی می گوید

  من پسر ۲۵ ساله هستم بعد از سن ۷ ی ۸ سالگی هرگز شب ادراری نداشتم در کمال ناباوری دیشب این اتفاق افتاد البته این را بگویم که دقیقا موقعی که به رختخواب رفتم یک قرص آلپرازولام خوردم که شب های قبل هم میخوردم اما ۳ ساعت قبل خواب

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آزمايش ادرار بديد ممكنه عفونت ادراري داشته باشيد همراه با آزمايش قند خون و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 32. سارا می گوید

  سلام من ۱۲ سالمه و نزدیک ۳سال هست که شب ادراری دارم باید چه کار کنم ازمایش قند و ادرار هم دادم و دکتر گفته هیچ مشکلی نیست و خودم فکر میکنم عفونت مثانه دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز با توجه به مشکلتان،

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 33. ناشناس می گوید

  سلان، من 31 سالمه تا حالا چنین مشکلی نداشتم، اما امروز صبح در کمال ناباوری با ادار از خواب بیدار شدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در مواردی ممکن بخاطر خواب عمیق شخص با وجود نیاز به دفع ادرار بیدار نشود،همچنین ازمایش ادرار و fbs بدهید

 34. ناشناس می گوید

  سلام
  پسری ۱۸ ساله هستم
  من تقریبن اکثر شب ها مقدار خیلی خیلی کمی ادرار(حتی انقدر کمه که مطمعن سر این موضوع هم نیستم که ادرار باشه)دفع میکنم.
  میخوام بپرسم که چنین چیزی آیا طبیعیه یا باید به یه پزشک مراحعه کنم؟
  یا اینکه این ممکنه ادرار نباشه و چیز دیگه ای باشه(البته من مطمعنم که محتلم نشدم)؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله بايد بررسي شويد
   آزمايش ادرار و قتد خون هم بديد و به
   متخصص اورولوژي مراجعه كنيد

 35. ناشناس می گوید

  سلام من هم ۲۷سالم است شب اداری دارم پیش دکترهم رفتم آزمایش هم دادم به گفتن هیچ مشکلی ندارم نمی دونم بایدچیکارکنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد به متخصص اورولوژي مراجعه كنيد تا با توجه به سنتون و شرايط فيزيكتون دارو تجويز كنند.

   1. مهدی می گوید

    با سلام
    پسری ۸ونیم ساله دارم که شب ادراری دارد بعضی شبا هم ۲بار میشه .ازمایشاتش نرمال بود دکتر براش دارو تجویز کرد اما باز بعد از ی مدت تو دوره درمان من شب ادراری داشتن .حسابی خسته شدم بیشتر بخاطر خودش که دادش کوچکترش رو میبینه ناراحت میشه.لطفا راهنمایی کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام يكي از علل شب ادراري اضطراب هست
     بهترهراز نظر اضطراب بررسي شه
     و از شرطي سازي با تشك و زنگ استفاده كنيد

 36. علی رضا می گوید

  سلام من 38 سالمه بعضی وقت ها شب ادراری دارم باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام از نظر قند خون بررسي شيد و در صورت نرمال بودن توسط متخصص اورولوژي معاينه شويد.

  2. ناشناس می گوید

   سلام من۱۴ سلمه قبلا شب ادرای نداشتم ولی الان دو سه روزه نزدیکای صبح شب ادراری دارم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام بايد از نظر عفونت ادراري و قند خون بررسي شيد

   2. ملیکا می گوید

    سلام خسته نباشید من از بچگی تا همین الان که ۱۷ سالمه شب ادراری دارم قبلا برای سونو و یک سری ازمایشات اقدام کردم وجواب ازمایش رو ب دکتر نشون دادم بعد دکتر یک قرص ریز کرمی بهم دادا مصرف کردم و چند روزبعد حدود دوروز دیگه این شب ادراری تموم شد ولی دوباره شروع شد
    ترو خدا جواب بدید باور کنید دیگه خسته شدم دیگه از خودم حالم بهم میخوره من دختر هستم و وزنمم ۱۰۷ کیلو هست

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     عزیزم اسم قرص چی بود؟ تشخیص چی بود؟
     باید به فوق تخصص اورولوژی اطفال مراجعه کنی

 37. امیر علی می گوید

  من 11سالمه و شب ادراری دارم ارمایش قند و ادرارم دادم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد از نظر اضطرابي بررسي شبد همچنين از روش شرطي سازي زنگ و تشك استفاده كنيد
   بهتره تحت نظر متخصص اورولوژي باشيد.

 38. ناشناس می گوید

  سلام من یک پسر۷ساله دارم سه سال بود اصلا شب ادراری نداشت. ولی الان دوماه شب ادراری پیدا کرده
  آیا نیاز ببرمش دکتر.علتش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله و همچنين بايد١- آزمايش قند خون بده٢- آزمايش ادرار u/a, u/c بدهد

   1. ناشناس می گوید

    سلام من ۱۵ سالمه و مشکل بی اختیاری در شب دارم بعضی وقتا خوب میشم ولی دوباره همین مشکل برام پیش میاد لطفا کمکم کنید اعتماد بنفسمو از دست دادم راه حلش چیه؟؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     باید به فوق تخصص اورولوژی اطفال مراجعه کنید

 39. آمنه می گوید

  سلام من 12 سالمه ولی باز بعضی شب ها شب ادراری می کنم علتش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تو بعضی بچه ها ممکن تا سن بلوغ طول بکشه
   عزیزم باید به متخصص اطفال مراجعه کنی تا آزمایشات لازم انجام بشه

  2. وحید می گوید

   سلام دخترم ۱۰سالشه یه هفته شب ادراری داره بردیم دکتر آزمایش ادرار و قند خون داد گفت مشکلی نیست باید چیکار کنیم؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام بايد به متخصص اورولوژي مراجعه كنيد تا از نظر عملكرد دريچه هاي مثانش بررسي شه
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر