چند نکته ساده برای مقابله و مدیریت بیماری آنفولانزا

  • 1398-09-14
  • 0
پیشگیری از آنفولانزا

آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که اغلب در فصل سرما بروز می‌کند. این روزها آنفولانزا بیش از همیشه موضوع مورد بحث است و جان چندین نفر را نیز در کشور گرفته است. پس باید آن را جدی بگیریم و در صدد پیشگیری از آن برآییم. در این مقاله سعی می‌کنیم راه‌های پیشگیری از آنفولانزا و علائم بروز آن را شرح دهیم.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به آنفولانزا هستند؟

افراد مسن بالای ۶۵ سال، کودکان و زنان باردار به دلیل ضعف سیستم ایمنی بیشتر در معرض این آنفولانزا هستند. افرادی که بیماری‎های مزمن دارند نیز مستعد گرفتن آنفولانزا هستند. بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، بیمار‌های قلبی‎، آسم، چاقی و … است.

خیلی از افراد آنفولانزا را با سرماخوردگی اشتباه می‌گیرند. به دلیل شباهت اغلب علائم، این مشکل به وجود می‌آید. بنابراین پس از بروز علائم سرماخوردگی حتما به پزشک عمومی مراجعه کنید تا از مبتلا نشدن به آنفولانزا مطمئن شوید.

علائم شایعی که در بیماری آنفولانزا بروز می‌کنند

علائم شایعی که در بیماری آنفولانزا بروز می‌کنند شامل تب، لرز، سرفه‌های شدید، بدن درد، سردرد، گلودرد، اسهال و استفراغ است. اسهال و استفراغ جزو علائمی است که کمتر بروز می‌کند و تب نیز در همه‌ی افراد نشانه‌ی آنفولانزا نیست.

اگر علائمی نظیر تنفس سخت، سرگیجه، درد در ناحیه شکم یا قفسه سینه، استفراغ شدید و مداوم و تغییر رنگ پوست به خاکستری یا آبی را در خود و یا اطرافیانتان مشاهده کردید حتما به پزشک عمومی مراجعه کرده و معاینه شوید.

مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید

در کودکان نیز اگر علائمی نظیر بی‌قراری‌های شدید، کج خلقی، عدم پذیرش غذا و تب شدید را مشاهده نمودید حتما به پزشک مراجعه نمایید تا کودک تحت معاینه و درمان قرار گیرد.

کودکان زیر دو سال آسیب پذیری بیشتری نسبت به ویروس‌های آنفولانزا دارند. و نوزادان زیر ۶ ماه نیز نمی‌توانند واکسن آنفولانزا را دریافت کنند. بنابراین مراقبت از نوزادان و کودکان باید با حساسیت و دقت بیشتری صورت گیرد.

علائم آنفولانزا

برای پیشگیری از آنفولانزا چه باید کرد؟

برای پیشگیری از آنفولانزا اقدامات مختلفی را می‌توان انجام داد. واکسیناسیون یکی از عوامل پیشگیری از آنفولانزاست. علاوه بر آن می‌توان با رعایت یک سری نکات بهداشتی مانند شستن مکرر دست‌ها با صابون و آب گرم یا شوینده‌های الکلی نیز مانع از ابتلا به آنفولانزا شد.

این بیماری از راه تنفس منتقل می‌شود و در این صورت قرار گرفتن در محیط‌های عمومی امکان مبتلا شدن به آنفولانزا را تشدید می‌کند. بهتر است این روزها که بیماری آنفولانزا شایع‌تر است از ماسک‌های تنفسی استفاده کنید. در این مورد می‌توانید مقاله‌ی اختصاصی مجله دکتردکتر را در خصوص معرفی و راهنمای انتخاب ماسک تنفسی مطالعه نمایید.

در هنگام عطسه یا سرفه بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید. اگر دستانتان آلوده است سعی کنید به بینی، دهان و چشم‌های خود دست نزنید و آلودگی را منتشر نکنید. از افراد مبتلا به آنفولانزا نیز تا حد امکان دوری کنید.

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا در چیست؟

آنفولانزا و سرماخوردگی علائم مشترک زیادی دارند و به همین جهت اغلب مردم نمی‌توانند تفاوت این دو بیماری را تشخیص دهند.

علائم مشترک این دوبیماری شامل سرفه، سردرد، گوش درد، خستگی و بی اشتهایی است. اما باید به این مسئله توجه داشت که بیماری آنفولانزا باعث ایجاد سرفه‌های شدیدتر و خستگی مفرط می‌شود که ممکن است تا دو الی سه هفته به طول انجامد.

در سرماخوردگی بدن درد اغلب وجود ندارد و یا بسیار خفیف است. اما این مورد در آنفولانزا به شدت رایج و اغلب شدید است. و یا تب که به ندرت در سرماخوردگی بروز می‌کند اما در آنفولانزا رایج‌تر است و تا دو سه رزوز طول می‌کشد.

دوره‌ی بیماری آنفولانزا ۳ تا ۵ روز است. و پس از ۵ روز بهبودی حاصل می‌شود. اما این نکته را توجه داشته باشید که این دوره در افراد سالخورده و کودکان ممکن است بیشتر طول بکشد. و حتی ممکن است سرفه‌های شدید تا هفته‌ها نیز طول بکشد.

آیا آنفولانزا درمان دارد؟

برای درمان آنفولانزا داروهای ضد ویروسی موجود است. استفاده از این داروها می‌تواند شدت آنفولانزا را کاهش دهد و روند بهبود را در فرد مبتلا سرعت بخشد. اکثر افراد مبتلا به آنفولانزا حتی نیازی به مراجعه به پزشک عمومی پیدا نمی‌کنند و با استراحت و مراقبت‌های اولیه بهبود می‌یابند.

اغلب کودکان و افراد سالخورده به دلیل مقاومت کم سیستم ایمنی بدنشان به آنفولانزا مبتلا می‌شوند. در این صورت باید به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند. پزشک با توجه به نوع آنفولانزا دارو را تجویز می‌کند و فرد مبتلا نیر باید طبق دستور پزشک خود عمل نماید تا بهبودی کامل برایش حاصل شود.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «چند نکته ساده برای مقابله و مدیریت بیماری آنفولانزا»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر