چه عواملی سبب ریزش مو می شوند؟

  • 1397-05-20
  • ۵۱۳۷ بازدید
  • 0

مو نقش مهمی در زیبایی و اعتماد به نفس افراد بازی می کند . بیماری ها و عوامل مختلفی ممکن است باعث ریزش مو در افراد شوند . بعضی از این عوامل به صورت دائمی سبب از دست دادن مو می شوند ولی بعضی موقتی هستند و پس از برطرف کردن عامل مسبب ، کاملا درمان می شوند . 

ریزش مو در یک فرد ممکن است به علت هم زمانی علل مختلف باشد که حتی اثر یک دیگر را تقویت هم می کنند .علت اصلی ریزش مو با توجه به سن ، جنس ، سبک زندگی ، وضعیت سلامت فرد ، بیماری های زمینه ای ، زمینه ی ژنتیکی و… ممکن است مختلف باشد .

میزان طبیعی ریزش مو

ریزش مو به اندازه ی 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی می باشد اما اگر ریزش مو به صورت دسته ای رخ دهد باید حتما به پزشک مراجعه شود و پیگیری های لازم صورت پذیرد .

علت های مختلف ریزش مو چیست ؟

ریزش مو می تواند علل مختلفی داشته باشد که از جمله های آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- مشکلات تیروییدی اعم از کم کاری و پر کاری غده

تیروئید یک غده ی بسیار مهم می باشد در جلوی گردن قرار گرفته که کم کاری و یا پرکاری آن عوارض متعددی به دنبال دارد البته لازم به ذکر است که اگر علت ریزش مو مشکلات تیروییدی باشد معمولا با علائم دیگری هم چون افزایش ضربان قلب ، خشکی دهان ، مشکلات خواب و… همراه است .

2- سندرم تخمدان پلی کیستیک  (  PCOD  )

سندرم تخمدان پلی کیستیک تعادل هورمونی بدن زنان به هم می ریزد و سطح هورمون های مردانه یا آندروژن ها افزایش می یابد و به دنبال آن موهای زائد صورت و بقیه ی قسمت های بدن افزایش می یابد در حالی که موهای سر دچار ریزش و نازکی می شوند . این سندرم بعضا با آکنه ، افزایش وزن و اختلالات تخمک گذاری همراه است ولی اغلب تنها نشانه آن همین افزایش موهای زائد و نازک شدن و ریزش موهای سر می باشد .

3- طاسی منطقه ای (Alopecia areata )

این بیماری نوعی بیماری خودایمنی است به این معنی که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های طبیعی و سالم مو حمله می کنند و آن ها را از بین میبرند که درنتیجه ی آن طاسی رخ می دهد . البته این مشکل اغلب به صورت موقتی بوده و بسیار به ندرت اتفاق می افتد که فرد به صورت دائمی موهای خود را از دست بدهد .

4- کرم حلقوی ringworm

اگر پوست سر با قارچ این کرم همراه شود نوع خاصی از ریزش موی سر رخ می دهد . به این شکل که تکه هایی دایره ای شکل از پوست سر دچار ریزش مو می شوند علاوه بر این که فرد در این قسمت ها احساس خارش  شدید نیز دارد .

5- زایمان

در دوران بارداری به علت افزایش سطح هورمون های استروژن فولیکول هایی از مو که در حالت استراحت هستند ریزش پیدا نمی کنند بنابراین ممکن است فرد متوجه شود که ریزش موهایش کاهش پیدا کرده و یا حتی احساس کند موهایش اندکی پر پشت تر از قبل شده است . اما بعد از زایمان سطح هورمون ها به حالت طبیعی باز می گردد بنابراین تمام فولیکول های در حال استراحت به یک باره ریزش پیدا می کنند و به همین دلیل فرد احساس می کند که بعد از زایمان دچار افزایش ریزش مو شده است . بازگشت حجم ریزش مو به حالت طبیعی قبل از بارداری ممکن است در بعضی افراد تا 2 سال هم به طول بینجامد .

6- مصرف برخی دارو ها

ریزش مو در بعضی افراد ممکن است به علت مصرف برخی از داروها باشد از جمله بتابلوکرها که برای بیماران قلبی تجویز می گردد ، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ( NSAID ) مثل پروفن ، بلاک کننده های کانال های کلسیم (Calcium Channel Blocker ) ، داروهای ضد افسردگی ، داروهای ضد بارداری ، داروهای رقیق کننده ی خون مثل وارفارین ، داروهای شیمی درمانی . داروهای مذکور سبب نازک شدن تدریجی موها و کچلی می شوند .

7- رژیم غذایی غیر استاندارد و سخت

تغذیه ی افراد در رشد موها تاثیرات قابل توجهی دارد . بنابراین هر گونه سوء تغذیه و یا رژیم های سخت و غیر استاندارد سبب نازک شدن موها و ریزش موها به صورت ریزش تکه ای یا طاسی می شود . رژیم های غذایی که فرد با هدف لاغر شدن از آن ها استفاده می کند باید کاملا استاندارد و تحت نظر متخصص تغذیه باشد . آن دسته از رژیم های غذایی که همه ی گروه های غذایی مخصوصا پروتئئین ها را به اندازه ی کافی در بر نمی گیرند عواقبی هم چون ریزش مو را قطعا به دنبال دارند .

8- شیمی درمانی

داروهای شیمی درمانی اغلب سبب ریزش مو می شوند . البته بعد از قطع داروها دوباره به حالت طبیعی برمی گردند و رشد خود را از سر می گیرند .

9- بستن سفت موهای بلند ، شست و شوی بیش از حد آن ها با شامپو ، سشوار کشیدن موها

این موارد در صورت مکرر بودن سبب ریزش مو می شوند ولی استفاده آن ها به صورت موقتی یا هراز گاهی خطری برای مو محسوب نمی شود.

10- استرس شدید

استرس های شدید مانند دوران امتحانات ، کنکور ، طلاق ، استرس های مالی و … سبب ریزش حجم زیادی از موهای افراد می شود که بعد از این که استرس برطرف می شود معمولا ریزش مو کاهش یافته و به حالت طبیعی خود باز می گردد.

11- مصرف بیش از حد کافئین و الکل

12- بیماری های خودایمنی

بیماری های خودایمنی مثلا دیابت می توانند باعث ریزش مو شوند . متاسفانه اغلب این نوع از ریزش موها دائمی می باشند .

13- عفونت ها

بسیاری از عفونت ها هم چون عفونت های قارچی و عفونت هایی که با درگیری پوستی همراه هستند ممکن است باعث ریزش مو شوند .هم چنین اگر عفونت ها باعث ایجاد تب هایی با درجه حرارت بالا شوند نیز با خطر ریزش مو همراه می شوند . البته با برطرف کردن عفونت به تدریج ریزش مو نیز قطع خواهد شد .

14- مصرف سیگار

15- تعداد فرزند بیشتر

تعداد فرزندان با ریزش مو ارتباط مستقیم دارد به این معنی که هر چه زنان ، تعداد فرزندان بیش تری داشته باشند به همان نسبت درگیر ریزش مو و کم پشت شدن و نازک شدن مو ها می شوند .

16- افزایش هورمون های مردانه

افزایش هورمون های مردانه به هر دلیلی در زنان باعث ریزش مو می شود . این دلایل شامل مصرف برخی داروها ، سن بلوغ ، هورمون های بدنسازی و بیماری هایی نظیر PCOD  و… می شود .

17- ژنتیک

18- آنمی ( کم خونی )

منابع :

alopecia&oldid=409541654 Alopecia

http://www.accessmedicine.com/content.aspx?aid=3157034

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «چه عواملی سبب ریزش مو می شوند؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر