آیا شپش باعث ریزش مو می‌شود؟ در فصل تابستان میزان آلودگی افراد و کودکان به شپش موی سر افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل شپش موی سر و روش‌های تشخیص و درمان آن پرداختیم؛ با ما همراه باشید.

شپش موی سر موجود آزاردهنده‌ای است ولی در عین حال این موجود خطرناک نبوده و منجر به پخش شدن بیماری نخواهد شد. ابتلا به آلودگی شپش سر به این معنی نیست که فرد بهداشت فردی را رعایت نکرده و یا در محیط آلوده زندگی می‌کند. شپش سر هیچگونه عفونت باکتریایی یا ویروسی را با خود حمل نمی‌کند.

شپش موی سر چیست؟

شپش موی سر حشرات کوچک بدون بالی هستند که در میان موهای سر انسان‌ها زندگی کرده و از خون کف سر آن‌ها تغذیه می‌کنند. شپش موی سر مشکل شایعی در میان انسان‌ها به خصوص کودکان است و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شده و انتشار پیدا می‌کند.

شپش به رنگ قهوه‌ای متمایل به زرد و یا تقریباً خاکستری و به اندازه‌ی دانه‌های موجود بر روی توت فرنگی است. شپش ماده، ماده‌ی چسبنده‌ای را تولید می‌کند که در نهایت باعث چسبیدن تخم شپش به ریشه‌ مو خواهد شد.

معرفی کامل شپش موی سر + راه تشخیص و درمان آن

گاهی خلاص شدن از دست این حشرات کوچک با دردسرهای فراوانی همراه خواهد بود. نیش شپش می‌تواند کف سر کودکان را دچار خارش کرده و گاهی زخم ایجاد شده ناشی از این نیش منجر به عفونت خواهد شد. 

چرخه زندگی شپش موی سر

شپش تازه ۸ تا ۹ روز بعد از تخم‌گذاری شپش ماده سر از تخم بیرون می‌آورد. چیزی که در ابتدا از تخم بیرون می‌آید نابالغ بوده و نیمف (nymph) نام دارد. بعد از گذشت ۹ تا ۱۲ روز نیمف به حشره‌ بالغ تبدیل می‌شود. شپش بالغ ۳ تا ۴ هفته زنده خواهد ماند. 

چرخه‌ی زندگی شپش موی سر هر سه هفته یک بار تکرار می‌شود. شپش‌ها چندین بار در طول روز از خون کف سر تغذیه می‌کنند و تا دو روز بعد از جدا شدن از کف سر می‌توانند زنده بمانند. 

اصلی‌ترین راه ابتلا به شپش موی سر چیست؟

شپش موی سر بر کف سر می‌خزد ولی توانایی پریدن یا پرواز کردن را ندارد. معمولاً تماس مستقیم عاملی برای انتقال شپش موی سر است. شیوع آلودگی شپش موی سر در میان افراد یک خانواده و یا بین کودکان در مدرسه، کودکستان و زمین بازی بیش‌تر است. 

راه‌های انتقال شپش موی سر

انتقال غیر مستقیم آلودگی شپش سر نادر است ولی شپش می‌تواند از فردی به فرد دیگر به روش‌های زیر هم منتقل شود:

 • کلاه، شال و روسری مشترک 
 • برس و شانه‌ی مو 
 • گیره و تل مو
 • هدفون
 • بالش و متکا 
 • حوله‌ها 
 • روکش مبل و صندلی

اگر لباس‌ها با هم در یک محل نگه‌‌داری شوند، می‌توانند عامل انتقال غیرمستقیم شپش باشند. برای مثال در مدارس و کودکستان‌ها کلاه و شال کودکان در کنار هم آویزان می‌شود و این خود می‌تواند راهی برای انتقال آلودگی باشد. حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نقشی در انتقال و پخش کردن آلودگی شپش موی سر ندارند. 

مشکلات شپش سر

اگر کودک مبتلا به شپش سر شروع به خاراندن سر خود کند، می‌تواند زخمی بر روی کف سر خود ایجاد کند. امکان گسترش یک عفونت تازه به راحتی بر اثر زخم کف سر فراهم خواهد بود.

تخم شپش موی سر

تخم شپش موی سر نقاط کوچک زرد رنگ، قهوه‌ای متمایل به زرد و یا قهوه‌ای رنگی هستند که پیش از بیرون آمدن شپش از آن‌ها بر روی مو قابل مشاهده هستند. تخم‌ها ریشه‌ موها و نزدیک  کف سر را به عنوان محل زندگی انتخاب می‌کنند؛ چرا که درجه حرارت این منطقه برای به عمل آمدن تخم بسیار مناسب است.

تخم شپش موی سر اندکی به شوره‌‌ی سر شباهت دارد، با این تفاوت که با شانه کردن و یا تکان دادن سر از مو جدا نمی‌شود. 

معرفی کامل شپش موی سر + راه تشخیص و درمان آن

مشاهده‌ تخم شپش روی ریشه‌ موی کودک، بسیار شایع‌تر از دیدن شپش موی سر در حال خزیدن است. تخم‌ها یک یا دو هفته بعد از تخم‌گذاری به عمل می‌آیند. حتی بعد از اینکه تخم‌ها به عمل آمدند، پوسته‌ی تخم باقی مانده سفید و بی‌رنگ به ریشه‌ مو متصل خواهند ماند. زمانی که مو رشد می‌کند این پوسته‌ها همراه با موی رشد کرده حرکت کرده و به این ترتیب تشخیص و مشاهده‌ی آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد شد. 

تشخیص رشک مرده از زنده

تخم شپش برای به عمل آمدن لازم است که در نزدیکی کف سر قرار گیرد. تخم‌هایی که در فاصله‌ی بیش از ۶ میلی‌متری از کف سر قرار داشته باشند یا زنده نیستند و یا خالی هستند. تخم‌های مشکوک برای بررسی زنده بودن احتمالی در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. وجود تخم زنده احتمال وجود آلودگی فعال را افزایش خواهد داد.

شپش موی سر بالغ و نیمف آن

درباره‌ شپش موی سر بالغ و نیمف آن باید گفت که شپش موی سر بالغ به کوچکی دانه‌ی کنجد بوده و رنگی متمایل به خاکستری یا زرد متمایل به قهوه‌ای دارد. نیمف از نوع بالغ هم کوچک‌تر بوده و یک یا دو هفته بعد از به عمل آمدن تخم‌ها به فرم بالغ تبدیل می‌شود.

معرفی کامل شپش موی سر + راه تشخیص و درمان آن

نشانه‌ها و علائم شپش موی سر چیست؟

فرد مبتلا ممکن است متوجه‌ی آلودگی شپش موی سر نشود. با این همه نشانه‌ها و علائم شپش سر عبارتند از: 

 • خارش؛ خارش کف سر، گردن و اطراف گوش‌ها از اصلی‌ترین علائم شپش موی سر هستند. خارش در واقع واکنشی آلرژیک به وجود حشره‌ شپش با نام علمی louse saliva است. اگر فرد برای اولین بار است که به این آلودگی مبتلا می‌شود، ممکن است که از دو تا ۶ هفته بعد از شروع آلودگی بر روی سر خود احساس خارش نداشته باشد. 
 • وجود حشره بر روی کف سر؛ شپش با چشم غیر مسلح دیده می‌شود، ولی از آن‌جایی که بسیار کوچک و ریز بوده، از نور گریخته و سریع حرکت می‌کند، تشخیص آن بسیار دشوار خواهد بود. 
 • وجود تخم حشره بر روی ریشه‌ی مو؛ تخم‌های این حشره به ریشه‌ مو می‌چسبند. تشخیص تخم‌ها به دلیل اینکه بسیار کوچک هستند، بسیار دشوار است. تشخیص تخم‌ها در اطراف گوش‌ها و خط موی موجود در گردن آسان‌تر از سایر مناطق است. تخم‌های خالی به مراتب آسان‌تر تشخیص داده می‌شوند؛ زیرا که این تخم‌های خالی کم‌رنگ‌تر بوده و دور از کف سر قرار دارند. با این همه اگر تخم شپش بر روی کف سر مشاهده شد، لزوماً نمی‌توان گفت که فرد آلوده شده است.
 • خراشیدگی؛ زمانی که شپش موی سر اقدام به خوردن خون می‌کند، نیش این حشره موجب خراشیدگی و خارش می‌شود. در واقع پوست سر به بزاق دهانی حشره با خارش واکنش نشان می‌دهد. اما در عین حال خارش کف سر بلافاصله آغاز نمی‌شود، خارش کف سر در کودکان مختلف به درجه‌ حساسیت آن‌ها به شپش بستگی دارد.
معرفی کامل شپش موی سر + راه تشخیص و درمان آن

در برخی از کودکان هفته‌ها بعد از حضور شپش، کف سر دچار خارش می‌شود. خارش کف سر برای کودکان بسیار آزاردهنده است و آن‌ها لحظات سختی را تجربه خواهند کرد. 

 • برآمدگی‌های کوچک قرمز رنگ ناشی از خراشیدگی؛ برخی از کودکان در نتیجه‌ی خراشیدگی با جوش‌های آزاردهنده‌ای رو‌به‌رو خواهند شد. اگر این جوش‌ها را به شدت بخارانند، حتی منجر به عفونت باکتریایی هم خواهد شد. اطراف گردن، قسمت جلویی و پشتی آن را به دقت از جهت وجود احتمالی گره‌های تحریک‌پذیر قرمز رنگی که دارای سطحی ترک خورده یا آبدار هستند، بررسی کرده و در صورت وجود آن‌ها به پزشک مراجعه کنید. 
معرفی کامل شپش موی سر + راه تشخیص و درمان آن

چطور شپش را تشخیص دهیم؟

راه تشخیصی استاندارد برای آلودگی شپش موی سر فعال در واقع تشخیص وجود نیمف زنده (تخم شپش، شفیره) یا یک شپش موی سر بالغ زنده است.

توصیه می‌شود که موی سر خیس که با نرم‌کننده‌ مو سر مرطوب شده را برای وجود این عوامل جستجو کنید. پزشک برای تشخیص به کمک یک شانه‌ی مناسب از سر تا انتهای ساقه‌ مو را شانه خواهد کرد. اگر نیمف یا شپش موی سر بالغ زنده‌ای یافت نشود، پزشک معاینه را در دومین ویزیت هم ادامه خواهد داد.

تشخیص و درمان شپش موی سر

درمان شپش موی سر

پزشک معالج برای کشتن شپش‌های سر و تخم‌های آن داروهای بدون نسخه را توصیه می‌کند. این داروها شاید نتوانند تخم‌های تازه را از بین ببرند؛ بنابراین لازم است که برای از بین بردن نیمف‌ها بعد از سر از تخم در آوردن و پیش از بالغ شدن روش‌های درمانی دیگری را به کار گرفت. 

برخی از پژوهش‌ها توصیه می‌کنند که درمان دوباره ۹ روز بعد از دوره اول درمان انجام شود. پزشک معالج باید در مورد دوره‌ درمان توصیه‌های مورد نیاز را به بیمار داشته باشد. 

تشخیص و درمان شپش موی سر

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش موی سر

داروهای بدون نسخه (OTC medications) بر پایه‌ی پریترین (pyrethrin) هستند، این ماده‌ی شیمیایی از گل داودی (chrysanthemum flower) گرفته شده که از مواد سمی برای از بین بردن شپش موی سر است.

قبل از اینکه از این درمان‌ها استفاده کنید؛ موی کودک مبتلا را با شامپوی فاقد مواد نرم‌کننده بشویید. آبکشی کردن مو با سرکه‌ سفید قبل از شستن مو به حل کردن چسبی که تخم‌ها را به ریشه‌ مو متصل نگه می‌دارد، کمک بسیار زیادی می‌کند. دستورالعمل درج‌شده روی هر دارو را با دقت مطالعه کنید تا بدانید که هر دارو چه‌قدر باید روی سر باقی بماند. بعد از آن سر باید با آب گرم آبکشی شود. 

داروهای بدون نسخه عبارتند از:

 • پرمترین (Permethrin): پرمترین یک نوع ماده‌ی ساخته‌شده از پریترین است. عوارض جانبی این دارو شامل قرمزی و خارش کف سر است.
 • پریترین (Pyrethrin with additives) به همراه مواد افزودنی: مواد افزودنی به منظور بهبود سمی بودن ماده‌ اصلی به آن اضافه می‌شوند. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خارش کف سر است. اگر کودک به گل داودی و یا گیاه کهنه واش (ragweed) حساسیت داشته باشد، نباید از این دارو استفاده کرد. 

داروهای تجویزی برای درمان شپش موی سر

در برخی از مناطق جغرافیایی، شپش موی سر به داروهای بدون نسخه مقاومت نشان می‌دهد. از طرفی دیگر این دسته از داروها به دلیل استفاده‌ نادرست ممکن است، منجر به نتیجه‌ مورد نظر نشوند. اگر این داروها مرتب و در فواصل زمانی مناسب به کار گرفته نشوند، نتیجه‌ مورد نظر به دست نخواهد آمد. 

تشخیص و درمان شپش موی سر

در صورتی که از داروهای بدون نسخه نتیجه نگرفتید؛ پزشک احتمالاً این داروها را تجویز خواهد کرد:

 • بنزیل الکل (Benzyl alcohol): این دارو برای شپش موی سر سمی نیست، ولی با محروم کردن آن‌ها از اکسیژن باعث مرگ آن‌ها خواهد شد. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خارش کف سر است. زمانی که از این دارو برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی استفاده شد، دیده شد که تشنج و دیگر واکنش‌های شدید در نوزادان افزایش پیدا کرد. پس استفاده از بنزیل الکل برای درمان شپش سر کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی‌شود. 
 • ایور مکتین (Ivermectin): این دارو برای استفاده در کودکان ۶ ماه یا بالاتر مناسب است. این دارو ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از ده دقیقه آبکشی می‌شود.
 • اسپینوساد (Spinosad): اسپینوساد برای استفاده در کودکان ۶ ماه یا بالاتر مناسب است. این دارو ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از ده دقیقه آبکشی می‌شود. این دارو قادر به کشتن شپش‌ها و تخم‌های آن‌هاست و معمولاً نیازی هم به تکرار درمان وجود ندارد.
 • مالاتیون (Malathion): این دارو برای استفاده در کودکان ۶ ماه یا بالاتر مناسب است. مالاتیون ابتدا بر روی مو خشک زده شده و بعد از هشت تا دوازده دقیقه آبکشی می‌شود. در ترکیبات این دارو الکل وجود دارد، بنابراین موی آغشته به آن نباید در معرض سشوار و یا شعله‌های آتش قرار بگیرد.
 • لیندان (Lindane): این شامپو عوارض جانبی شدیدی همچون تشنج را به همراه دارد و تنها زمانی مصرف می‌شود که باقی روش‌های درمانی با شکست مواجه شده باشند. از این دارو در کودکان نباید استفاده شود. سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف این دارو را برای افراد زیر ۵۰ کیلو، زنان باردار و شیرده، افرادی با سابقه‌ تشنج و افراد مبتلا به عفونت HIV  منع کرده است.

جلوگیری از انتشار شپش سر

امکان جلوگیری از انتشار شپش موی سر در کودکان مهدکودک‌ها و مدارس به دلیل تماس و نزدیکی بیش از حد وجود ندارد. از طرفی حتی امکان دارد که با مواردی که در بالا گفته شد، افراد به صورت غیر مستقیم هم به این عارضه دچار شوند. 

باید به کودکان آموخت که لباس‌های خود را بر روی لباس‌های دیگران آویزان نکنند و از چوب لباسی مخصوص خود استفاده کنند. از طرفی کودک نباید از حوله، شانه، روسری و کلاه دیگر افراد استفاده کند.

نگرانی از ابتلای احتمالی به این عارضه دلیل خوبی برای منع کودک برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی نیست. 

چگونه می‌توان کف سر کودک را برای بررسی وجود احتمالی شپش موی سر بررسی کرد؟

پشت گوش‌ها و اطراف پس گردن را برای وجود احتمالی شپش موی سر و تخم‌های آن به دقت بررسی کنید. وجود این حشره بر روی مژه‌ی چشم‌ها و ابرو بسیار نادر است. از آن‌جایی که تعداد نیمف‌ها و شپش موی سر بالغ زیاد نبوده و سرعت حرکت آن‌ها زیاد است، مشاهده‌ی آن‌ها بسیار سخت است.

ریشه‌ی موها در نزدیکی کف سر مکانی است که تخم شپش به آن می‌چسبد، پس این نقاط را به دقت بررسی کنید.  همانگونه که گفته شد، تخم شپش موی سر اندکی به شوره‌‌ی سر شباهت دارد، با این تفاوت که با شانه کردن و یا تکان دادن سر از مو جدا نمی‌شود. برای بررسی دقیق‌تر کف سر می‌توانید از ذره‌بین یا نور چراغ قوه استفاده کنید. 

بهترین راه برای بررسی موها، استفاده از شانه‌ای با دندانه‌های ظریف بر روی موی خیس است. بعد از اینکه با مایع نرم‌کننده به خوبی مو را مرطوب کردید، موهای ناحیه‌ی کوچکی از سر را شانه کرده و به دنبال شپش موی سر و یا تخم آن بر روی دندانه‌های شانه باشید. می‌توانید شانه را با یک دستمال یا حوله تمیز کرده و به این ترتیب تشخیص شپش احتمالی هم آسان‌تر خواهد شد. 

اگر کودک شما سر خود را به شدت می‌خاراند ولی شما بر روی سر کودک شپش مشاهده نمی‌کنید، برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید. شما می‌توانید سوالات خود درباره‌ی شپش موی سر در کودکان و بزرگسالان را با پزشکان دکتر دکتر مطرح کنید. کافیست از قسمت نظردهی در پایین همین صفحه اقدام کنید. به سوالات شما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.

چه کسانی بیشتر به شپش موی سر مبتلا می‌شوند؟

از آن‌جایی که تماس مستقیم سر به سر یکی از عوامل اصلی انتقال آلودگی شپش است؛ خطر ابتلای کودکانی که با هم به مدرسه می‌روند و یا در زمین بازی مشغول بازی‌های گروهی هستند، بیش‌تر است. در آمریکا کودکان در سنین پیش دبستانی بیش از کودکان سنین راهنمایی به این عارضه مبتلا می‌شوند. 

برای درمان شپش موی سر چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خود و یا فرزند شما مشکوک به آلودگی شپش موی سر هستید؛ قبل از شروع درمان شپش موی سر به پزشک مراجعه کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان در صورتی که به آلودگی فعال مبتلا نشده باشند، تنها با مصرف داروهای بدون نسخه و یا با روش‌های خانگی درمان شپش موی سر به سرعت درمان می‌شوند.

عواملی که غالباً با شپش موی سر اشتباه گرفته می‌شوند، عبارتند از:

 • تخم مرده و خالی ناشی از آلودگی قبلی به شپش موی سر 
 • شوره‌ سر 
 • بقایای مواد استفاده شده به عنوان شوینده و یا حالت‌دهنده‌ مو 
 • بافت موی مرده بر روی ریشه‌ مو
 • بافت خراشیده شده و آلوده 
 • دیگر حشرات کوچکی که در مو یافت می‌شوند

سخن آخر

شپش موی سر حشرات کوچکی هستند که از خون کف سر انسان تغذیه می‌کنند. آلودگی تهاجمی شپش سر بیش‌تر کودکان را درگیر می‌کند، این حشره مستقیماً از موی یک شخص به موی شخص دیگر منتقل می‌شود.

تخم شپش معمولاً در فاصله‌ای ۴ میلیمتری از کف سر به ریشه‌ مو می‌چسبد، در واقع این محیط دمای مناسبی را برای تخم به عمل می‌آورد تا بتواند به خوبی به عمل بیاید.

برای درمان شپش سر از داروهای بدون نسخه و یا داروهای تجویزی استفاده می‌شود. برای اینکه شپش سر به خوبی درمان شود و این حشره‌ها و تخم‌های تولید شده توسط آن‌ها از کف سر جدا شوند؛ باید دستورالعمل‌های درمانی به خوبی رعایت و انجام شوند.

یک سری درمان‌های خانگی برای رهایی از آلودگی شپش سر نیز وجود دارد که تاکنون شواهدی علمی مبنی بر موثر بودن این درمان‌ها به دست نیامده است.

وجود شپش موی سر در افراد نشان‌دهنده‌ عدم رعایت بهداشت فردی نیست. شپش برای ادامه‌ حیات خود نیاز به خون دارد و این خون را هم از فرد تمیز و هم از فرد کثیف می‌تواند دریافت کند. زمانی که فرد متوجه‌ وجود شپش موی سر می‌شود؛ بهتر است که بلافاصله و پیش از پخش شدن و انتقال آن به فرد دیگر بلافاصله آن را درمان کند.

منابع: 

mayoclinic

kidshealth.org

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «شپش موی سر و علت و علائم آن را بهتر بشناسیم + درمان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

73 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من حدودا سه سال قبل شپش داشتم بعد یه سال موهام تمیز شد اما الان دوباره یه ساله که شپش گرفتم دوباره،هرروز هم موهام بررسی میشه و تمیز میشه ولی باز هم هست.تروخدا بگین چکار کنم همش استرس دارم جلوی موهام ظاهر بشه.

  • سلام، شامپو پريمترين استفاده كنيد وهفته بعد هم تكرارش كنيد
   بايد بذاريد ١٥ دقيقه روي سرتون بمونه
   با اسپري درمين هم تمام لباس و ملحفه و رو بالشيتونو بشوريد

 2. من 3 تا دختر کوچولو دارم 9 ساله 6 ساله و3ساله امروز چند تا شپش زنده توی سرشان درآوردم چیکار کنم لطف کنید جواب بدین ممنون

  • سلام
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند

 3. سلام من مثل اینکه خیلی وقته شپش دارم والان متوحه شپش ها ها خیلی زیادشدن وازحالت رشک له سوسک شپش تبدیل شدندموهامم خیلی بلندن سخته واسم میشه راهنماییم کنید

  • سلام
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   کلاه ها و لباسها و برس و شانه ها و روتختیها باید با آب داغ به مدت 10دقیقه شستشو شوند.موادی که غیرقابل شستشو هستتد باید به مدت 3روز دریک کیسه پلاستیکی محکم بست

   نپذیرفتن

 4. سلام من و دخترم سرمون شپش داره یک وقتا فقط تخم یک وقتا خودش راه میره.با برس مخصوص میگیرم می کشم.چیکار کنم دیگه به وجود نیاد

  • سلام
   شامپو لیندان تهیه کرده و طبق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید
   با شانه فلزی مخصوص شپش سر را شانه کنید
   سعی کنید تمام تخم ها را از سر خارج کنید

 5. سلام وقت تون بخیر من دوتا دختر دارم چهار ساله و هفت ساله ،سه روزه متوجه شپش تو سرشون شدم تو سر دختر کوچیک خیلی بیشتر حتی خوده حشره شو چند بار گرفتم کل خونرو اسپری ضد شپش زدم موهاشونو با سرکه اسپری کردم و شونه کردم و چندتا شپش گرفتم و لوسیون دای لیس ب موهاشون زدم و حسابی با شونه مخصوص شپش شونه کردم ۸ ساعت مونده و بعد بردم حمام با سرکه و شامپو نیکسترین شستم سشوار و اتو هم کردم ولی بازم هست .موهاشون خیلی بلنده دلم نمیاد کوتاه کنم توروخدا بگید چیکار کنم😔

 6. سلام من حدود سه هفته پیش شپش بالغ رو توی سرم مشاهده کردم و از شامپوی پرمترین استفاده کردم تعداد رشک توی سرم خیلی کم بود و بعد از شونه کردن هم بعداستفاده از شامپو فقط تعداد کمی از شپش بالغ مرده از سرم افتاد
  امروز بعد از سه هفته یه شپش بالغ در زیر گردن مشاهده کردم موهام هم بررسی شد تعداد رشک ها بازهم کم بود
  چیکار باید بکنم
  یک بارهم توی پاییز این اتفاق افتاد برام

  • سلام
   از شامپو لیندان طبق دستور روی ان استفاده کنید
   با شانه فلزی مخصوص شپش موها را شانه کنید
   سعی کنید تخم های شپش را از سر خارج کنید
   در موارد مقاوم می توانید از قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت یکی تا یک هفته استفاده کنید

   • سلام من کسی نیس موهاموتمیزکنه میتونم باخوردن قرص موهام تمیزشه خواهشن کمک کنید

    • سلام
     از شامپو لیندان طبق دستور ان استفاده کنید
     با شانه فلزی مخصوص شپش سر را مرتب شانه کنید
     در صورت مقاوم بودن از قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت یکی تا یک هفته استفاده کنید

 7. سلام من پارسال از گلسر دختر عموم ایتفاده کردم و بعدش فهمیدم شپش داشته،درجا به دکتر مراجعه کردم ک پیشگیری کنم ایشون گفتن تخم شپش هست و مشکوک،شامپوی پرمترین دادن طبق دستور مقرف مردم ولی بماه بعد خارش شدید داشتم و لای موهای دونهای سفید بود باز رفتم دکتر اینبارم همون شاموپورو دادن و من بسیار ریزش مو شدید گرفتم خيلي موهام ميريزه حتا رنگ دونه موهام داره میره موهای مسکی من تو نور به نارنجی میزنه،الان بعد یسال خیلی سرم میخاره و باز دونهای سفید هست من خیلی ادم وسواسی هستم هربار که دکتر رفتم کلی گریه کردم و به غلط کردن افتادم ک گلسرسو استفاده کردم موهام زبرو خشک شده دیگه نمیخام شامپو مصرف کنم شما میگید چیکار باید بکنم؟تا حالا شپش بالغ ندیدم توی سرم ولی وقتی موهام چرب میشه پشت گوشام و بالای گردنم پشت سرم میخاره خيلي ميتريم شپش ببينم واقعن افسردگي كرفتم ميشه راهنماييم كنيد؟

  • سلام
   دوست عزیز
   پاسخ شما قبلا داده شد ایمیل خود را چک کنید
   از محلول دای لیس طبق بروشور مصرف کنید
   جهت رفع شوره و خارش پماد فلوکونازول هنگام استحمام استفاده شود

 8. سلام من دوتا پسر دوقلوی ۵ساله دارم الان مدت یکماهه که به شدت سر من و اونا میخاره اولش فکر کردم بخاطر بلندی موهاشونه موهاشون کوتاه کردم اما بعد دوهفته ار کوتاهی باز خارش سرمون ار بین نرفت امروز دوستم شک کرد و سرمونو نگاه کرد و دید متاسفانه دچار شپش شدیم و روی ساقه موهاشون پر از رشک شده و حتی یک شپش بالغ هم داشت ما با تاید و شامپو شستیم موهای اونارو ماشین کردیم خودمم کوتاه کردم خواهش میکنم بگین چکار کنیم ه کامل از بین برن آیا رنگ مو باعث ریشه کن شدنشان میشه خیلی به هم ریختم کمک کنید ممنونم

  • سلام
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   کلاه ها و لباسها و برس و شانه ها و روتختیها باید با آب داغ به مدت 10دقیقه شستشو شوند.موادی که غیرقابل شستشو هستتد باید به مدت 3روز دریک کیسه پلاستیکی محکم بست

 9. سلام راست میگن شپش از شوره شروع میشود

 10. سلام دختر شش سالم حدود چهارماه قبل به شپش مبتلا شد و با شامپو و رسيدگي مداوم خوب شد الان بعد چهار ماه تو موهاش تخم شپش كه خيلي پايين تر از كف سر بود پيدا كردم خارشم اصلا نداره بنظرتون از درمان قبل موندن ؟ اگر اره هست جوابتون مي خواستم بپرسم اگر با ناخن جدا نشن بعد از اين همه مدت خودشون نبايد مي افتادن

  • سلام
   بستگی به تعداد آن ها دارد
   اگر تعداد زیاد است و نزدیک کف سر است احتمالا مجددا بروز کرده

 11. سلام وقت بخیر خسته نباشید خانم دکتر
  من خانمی سی ویک ساله ام زمستون تو موهای سرم شپش دیدم با استفاده از درمان خانگی مثل سس مایونز وآبلیمو درمان کردم تا اینکه الان بهاراست دوباره با حجم زیادی از شپش مواجه شدم.پسرم امسال سال اول دبستان بود.نمیدونم انتقال شپش از دبستان صورت گرفته یا از چی.
  با اینکه موهام کمی بلنده ولی خیلی حساسم در پاک نگه داشتن موهام،منتها نمیدونم چرا دوباره شپش به وجود اومده.
  خواهشم ازتون اینه اگه ممکنه یه شامپویا داروی خیلی قویه ضد شپش معرفی کنید.
  خواهش میکنم چند روزه به خاطر این موجود لعنتی افسردگی گرفتم.
  هرکاری میکنم ازبین نمیره.آنقدرهم کف سرمو خاروندم کلن زخم شده‌.
  دستم به دامنتون کمکم کنید.خیلی عذاب میکشم.

  • سلام
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   کلاه ها و لباسها و برس و شانه ها و روتختیها باید با آب داغ به مدت 10دقیقه شستشو شوند.موادی که غیرقابل شستشو هستتد باید به مدت 3روز دریک کیسه پلاستیکی محکم بست

 12. سلام خسته نباشيد دخترم 7 سالشه سرش شبش افتاده راهنماييم كنيد ?

  • سلام
   از شامپو لیندان طبق دستور بروشور استفاده کنید
   وسایل شخصی مثل کلاه شانه ملحفه بالش و …. از بقیه افراد جدا و با اب داغ شسته شند
   پس از حمام کردن با شانه فلزی مخصوص شپش موها شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید

 13. سلام خانم دکتر.دختر من۱۸سالش موهاش شپش داره.شپش های بالغ وبزرگ وحتی رشک.موهاش تقریبا بلنده وهیچ جوری راضی نمیشه کوتاهش کنه.شپش موهاشم هبچ جوری تمومی نداره از شامپو پرمترین ونلا هم استفاده کرده.از روش های طبیعی هم همینطور ولی تمومی نداره.خواهشا راهنمایی مون کنید دیگه دخترم داره دیونه میشه شبا خواب نداره از خارش سر وحس راه رفتن شپش ها…ممنون

  • سلام
   از شامپو دای لیس مطابق با دستور بروشور استفاده کنید
   پس از حمام کردن با شانه فلزی مخصوص شپش موها را شانه کرده و سعی کنید تخم های شپش را از مو جدا کنید
   قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت دو عدد تا یک هفته مصرف کند

   • سلام خانم دکتر من ۳۲ سالمه و خواهرزادم ۹ساله ش و حدوده چند ساله درگیر شیشیم هر راهی که پزشکان گفتن امتحان کردیم واقعا خسته شدم چند بار خواستم موهامو کچل کنم خواهش میکنم راهنماییمون کنید

    • سلام
     ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
     سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند
     استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
     شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
     حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
     موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
     کلاه ها و لباسها و برس و شانه ها و روتختیها باید با آب داغ به مدت 10دقیقه شستشو شوند.موادی که غیرقابل شستشو هستتد باید به مدت 3روز دریک کیسه پلاستیکی محکم بست

 14. سلام من دخترم الان 7 سالشه متوجه شدم شپش گرفته از دختر دوستم که یه ماه پیش داشت دوسال پیش هم ازهمسایمون گرفته بودمن وپسرمم که ازش یه سال کوچیکتره گرفتیم الان تمیز کردم از شامپوی نلا استفاده کردم خیلی میترسم مثل مریضا میشم همه روتشمی وبالشهارو پتوهارو شستم لباسهامو روشستم واتو کردم واسپری زدم خیلی میترسم اولین روزبعداینکه روغن نلا رو دم دوتاشپش ازموی خودم ودوتا از موی پسرم وسه تا ازموی دخترم توی حموم افتاد قبلشم 5یا6تاهم ازموی دخترم پیدا کردم همه تخمها وهم جدا کردم ازدوشنبه فهمیدم هرروز موهای دخترم رو تمیز میکنم فکرمیکنم تموم شده ولی هرروز4تا تخم پر پیدا میکنم هرچی نگاه میکنم دیگه هیچی نمیبینم موهای خودمم دادم یه نفر نگاه کرد گفت چیزی نداره من همش میترسم احساس میکنم چیزی داره حرکت میکنه یه روزا روغن نلادوبارسس ویهبارهم روغن نلازدم محکم ازته بااب گرم توی حموم شونه کردم چیکار کنم قرصی چیزی نداره که بخوریم بادخترم که کامل رفع بشه، یه قرصی نیست که بدم بخوریم دخترم بخوره امسال مدرسه رفتنی نگیره خواهش میکنم جواب بدین ممنونم🙏🙏🙏

  • سلام
   تنها راه پیشگیری استفاده از وسایل شخصی و عدم به اشتراک گذاری شانه،کلاه،مقنعه،بالش و … با دیگران است
   هنگام دچار شدن به شپش می توانید از شامپو لیندان استفاده کنید
   در موارد مقاوم می توانید از قرص کوتریموکسازول استفاده کنید

 15. سلام خسته نباشین پسر من تو سال گذشته ماه رمضان گرفته بود یه بار موهاشو کوتاه کردم و شامپو پرمترین استفاده کردم تموم شد بعد 5 ماه بازم گرفت و وقتی هنوز زیاد نشده بود فهمیدم این بارم یه شامپوی دیگه گرفتیم و درمانای خونگی جواب نداد الان 5 ماه بعد باز گرفته چیکار کنم پس موهاش کمی بلنده تا زیر گوشاشه و یکم حالت داره ممکنه موهاش خودش شپش تولید کنه به خدا دیوونه شدم بار قبل به موهای منم انداخته بود کلی درمان کردم تا خوب شد الان یه دختر کوچولو دارم نوزاد میترسم به موهای اونم بیافته هیاری نتونم بکنم

  • سلام
   اگر فرزند شما بالای دو سال سن دارد از شامپو لیندان دو بار به صورت هفتگی مطابق با بروشور استفاده کنید
   شانه فلزی مخصوص شپش از داروخانه تهیه و موها را شانه کنید
   سعی کنید تمام سر را بگردید و تخم های شپش را از سر خارج کنید
   وسایل شخصی اعم از بالش،ملحفه،شانه،برس ،لباس ،حوله و … از اطرافیان جدا باشد و با اب داغ شسته و در افتاب خشک شوند

 16. سلام من ۱۶ سالگی ابله مرغون گرفتم و چون موهام خیلی پرپشت و بلند بود بخاطر تبم شپش گرفتم بعد دوهفته بعده یسالم بااینکه یک روز درمیون حمام میرم و باکسی ارتباط نزدیک زیادی نداشتم ولی دوبار مبتلا به شپش شدم که بار اول دوتا شپش بالغ پیدا کردم و تخم شپش ها هم کم بود و بعد از چند ماه دوباره توی سرم تخم شپشای خیلی ریز پیدا کردم بنظرتون چیکار کنم ک باموی پر پشت و بلندم و طبع گرمی ک دارمو زود گرمم میشه دیگه به شپش مبتلا نشم

  • سلام
   از شامپو لیندان یک بار امروز و یک بار هفته اینده طبق نوشته روی شامپو استفاده کنید
   با شانه فلزی مخصوص شپش سر را شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را خارج کنید

 17. سلام، دخترم دو ونیم سالشه، از دوسه هفته پیش متوجه شدم شپش گرفته که بعدفهمیدم پسرعمویش داشته،واز اون گرفته،،، ولی تو این مدت فقط یه شپش بالغ روسرش دیدم بقیش همش تخم شپش بوده، ودوبار شامپو ضد شپش به فاصله ی هفت روز هم برای دخترم هم خودم وهم دختر دیگم که چهارده ماهشه استفاده کردم، تاجایی که تونستم همه ی تخم های شپش برداشتم ولی الان متوجه شدم رو سرخودمم تخم شپش هست فقط یه چندتایی که جلو سربود تونستم بردارم بقیشو نمیتونم، کسی هم نیست برام نگاه کنه ببینه داره یا نه که دربیاره باید چکارکنم، با اینکه دارو استفاده کردم اگه تخم تو سرم بمونه ممکنه زنده باشن و بالغ بشن،؟؟ یا با استفاده از دارو مردن دیگه؟؟

  • سلام
   از قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت یکی تا یک هفته استفاده کنید

 18. سلام ببخشید دختر خاله و پسر خاله من که ۵ و ۷ سالشون هست پارسال شپش گرفته بودند و موهاشون رو کوتاه کردند….دیروز هم متوجه خارش شدید موهای پسر خالم شدیم ک ۵ سالشه…و دیدیم ک بعله شپش داره…ما فقد یکروز پیش اونا بودیم..امکانش هست ماهم شپش گرفته باشیم؟؟اما احساس خارش نداریم و موهامونو چک کردین چیزی ندیدیم.. ایا باید از شامپو ضد شپش استفاده کنیم یا خیر؟؟؟
  یه سوال دیگه ای هم هست ک الان کرونا هس و ۳ ماهه ک مدارس بستس و بچه ها هیچ جایی نرفتند.منشا شپش از کجا میتونه باشه؟؟ممنون میشم جواب بدین.

  • سلام
   اگر علامت ندارید و خود شپش و تخم ان در سر مشاهده نشده است نیاز به استفاده از شامپو نیست
   شپش قدرت سرایت زیادی دارد؛رفت و امد افراد به خانه و استفاده از وسایل شخصی و … می تواند سبب الودگی شده باشد

  • سلام وقتتون بخير،من پارسال بعد از اين كه از كش سر دختر عموم استفاده كردم و متوجه شدم شپش داره فورا مراجعه كردم دكتر كه پيشگري كنم دكتر معاينه كرد گفت تخم شپش هست و بهم شامپو پرمترین داد دوبار تو دوهفته ايتفاده كردم اما چند ماه بعد احساس خارش شديد داشتم موهامو چك كردم ديدم باز تخم شپش هست باز دكتر رفتم باز همون شامپورو تجويز كردن ،موهاي من بشدت ريزش گرفته و وز شده حتا بعد مصرف اون شامپو رنگدونهاي موهام داره ميره موهاي مشكي من تو نور به نارنجي ميزنه.الان بعد یسال باز وقتی چک میکنم تخم شدش میبینم ک به ریشم چسبیده و از ترس اون شامپو دکتر نمیرم،شما میگین من چیکار کنم؟؟تا حالا شوش بالغ ندیدم و از دیدنش وحشت دارم روشی هیت که نابود کنه و دیگه این تخمتی سفیدو نبینم؟؟

   • سلام
    ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
    سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند
    استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
    شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
    حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
    موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
    کلاه ها و لباسها و برس و شانه ها و روتختیها باید با آب داغ به مدت 10دقیقه شستشو شوند.موادی که غیرقابل شستشو هستتد باید به مدت 3روز دریک کیسه پلاستیکی محکم بست

 19. دختر خواهر من مدام سرشو میخارونه شپش داره؟

  • سلام
   تشخیص شپش با مشاهده حشره و یا تخم ان می باشد
   به مرکز بهداشت محل زندگی خود یا پزشک جهت بررسی موها مراجعه کنید

 20. سلام ، برادرزاده ای دارم ک هر سال با شروع مدارس شپش میگیرد ولی چون موهای لخت و پرپشتی دارد پاک سازی موهاش سخته .لطفا راهنماییم کنید .

  • سلام
   بهتر است موها کوتاه شده تا پاک سازی اسانتر شود
   شامپو پرمترین از داروخانه تهیه کرده و طبق بروشور عمل کنید
   پس از ان با شانه فلزی مخصوص شپش سر را شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   لوازم شخصی و بالش و ملحفه و لباس های فرد باید تمیز شوند
   در موارد مقاوم می توانید از شربت کوتریموکسازول استفاده کنید

 21. سلام و عرض ادب
  دخترم پارسال به شپش سر مبتلا شد و با درمان شامپو بهبود پیدا کرد و من کاملا مطمن بودم که سرش پاک سازی شده و دقدقه ای نداشتم ولی بعد از یه مدتی متوجه شدم که نه تنها برطرف نشد بلکه زیاد هم شده بود و شپش های بالغ از سرش پیدا میشد،،، به پزشک مراجعه کردم وایشون گفتند که شپش موهایش مقاوم شده بنابراین شامپوی قوی تر تجویز کرد و قرص و پوماد داد که بعد از مدتی دخترم کاملا بهبود پیدا کرد
  شده امسال و حدودا دی یا بهمن بود که متوجه شدم به شپش دوباره مبتلا شد،،از نسخه پارسال استفاده کردم و شامپو و قرص مصرف کرد که به گمونم دیگه خوب شده بود اخه نه شپش بالغی پیدا میکردم نه خارشی داشت ولی تخم شپش مرده تو سرش بود که بعد ی مدت رفع شد
  الان شده امروز خانوم دکتر که ی خارشی دخترم تو سرش احساس کرد و گفت مامان این ناحیه از سرمو نگاه کن وقتی نگاه کردم برق از سرم پرید،،شپش بالغ گرفتم و با نخن هایم کشتمش.نشستم و موهاشو نگاه کردم و با کمال تاسف تخم شپش پیدا کردم و الان مطمنم بازم درگیر شپش سر شده ولی خب دیگه بعد اون بالغ شپش بالغ دیگه ای پیدا نکردم
  سوالم از خدمتتون اینه که الان با این اوصاف و این توضیحات چیکار باید بکنم و چه دارویی رو پیشنهاد میکنید؟
  و سوال دیگه ی من اینه چرا با وجود اینکه بهداشت رو رعایت میکنه و منم مادر حساسی هستم ولی دخترم خیلی زیاد داره طی این یک دوسالی به این مشکل دچار میشه؟،اونم با وجود اینکه الان مدارس تعطیله و رفت و امد محدود شده

  • سلام
   دختر شما چند سال سن دارد؟؟
   شما باید تمام وسایل شخصی و روکش و ملحفه ها را بشویید
   تمام افراد خانواده باید از نظر ابتلا بررسی شوند و در صورت الوده بودن درمان شوند

 22. دختر من ۱۰ سال سن دارد و از کودکی یعنی از یک سالگی تا ۹ سالگی در قسمت سر خود با زخم های عفونی با شروع شدن فضل گرما مواجه بود و از دوسال تا اکنون خوشبختانه این مشکل زخم های عفونی را ندارد اما با شوره بسیار زیاد و با بوی بد سر همیشه مواجه بوده و همچنین در کنار همه اینهادر هر فصل یک یا دو بار با و یا هم مدام با موجودیت شپش فراوان دچار میشود که با بهداشت و پاک کاری سر به صورت گرفتن شپش های سر اما متاسفانه از مقدار آن کاهش نیافته و هر روز زیاد میشود لطفا راه درمان را برایم بگوئید
  نکته: دختر من موهای سیار پر پشت نیز دارد.

  • سلام
   شامپو لیندان از داروخانه تهیه کرده و دوبار به صورت هفتگی استفاده کنید
   پس از ان با شانه مخصوص شپش سر را شانه و تخم ها را از موها جدا کنید
   شربت کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت ۷ سی سی به مدت یک هفته مصرف نماید

 23. من اصلا نه از شال و روسری کسی استفاده میکنم نه شونه نه حوله و نه هیچ چیز دیگه ای یه روز درمیون هم میرم حموم بخاطر کرونا هم با کسی در رفت و آمد نیستیم ولی از دیروز همش سرم میخواره گفتم شاید بخاطر هوای گرم و عرق کردن باشه ولی رفتم حموم اومدم بازم میخواره علتش چیه؟ شپشه؟ اگه هست از کجا اومده آخه

  • سلام
   بعید است شپش باشد
   فعلا قرص سیتریزین شبی یک عدد
   و قطره کلوبتازول جهت کف سر هر شب تا یک هفته
   و شامپو کتوکونازول جهت استحمام(۱۰ دقیقه روی سر بماند) استفاده کنید

 24. سلام ،دخترم و من و همسرم شپش افتاده تو سرمون من محلول و شامپو شانه استفاده کردم موهامون هم کوتاه کوتاه کردم شونه که میزنم یکی دو تا ریز میبینم در روز سه بار شونه میزنم الان یه هفته هست سوالم اینه که از ته نوهامونو بتراشیم خوبه و کی تموم مبشه و میتونیم با کسی در ارتباط باشیم

  • سلام
   شامپو ضد شپش مجددا باید بعد از ۱۰ روز تکرار شود
   تمام ملحفه و لباس ها با آب گرم شسته شود

 25. سلام
  روزبخیر
  خواهر و خواهرزاده من حدود یک هفته پیش متوجه شپش سر شدن و درمان های معمول رو دارن انجام میدن
  موهاشونو ماشین کردن الان تقریبا دوسانته بلندیش
  هرروز شونه مخصوص میکشن
  الان خواهرم هیچ شپش یا رشکی تو موهای خواهرزادم نمیبینه
  سوالم اینه که ینی کامل پاکسازی شده؟
  و میتونن مهمونی شرکت کنند؟یا ما میتونیم ببینیمشون؟احتمال انتقال وجود داره؟

  • سلام
   بله نگران نباشید
   منتها تمام لباس ها و ملحفه هایشان را نیز با آب گرم بشویند

 26. سلام روزتون بخیر ایا موقع شانه کردن که تخم ها روی زمین یا فرش میریزد انها تخم ها روی زمین بعد چندروز تبدیل به شپش میشوند یا نه

 27. سلام خسته نباشید
  دختر بزرگ من ۱۶ سالشه و دختر کوچکم ۱۰ سالشه
  مبتلا به شپش شدن
  موهاشون ب شدت میخواره
  و با شانه مخصوص هر چقدر شونه میکنن به طور مدام شپش ریخته میشه ولی اصلا رفع نشده
  پیش دکتر بردمشون و همچنین شامپوهای مختلفی استفاده کزدیم
  تخم های دختر بزرگم خیلی زیاده و موهاش کلفت و خشک و زبر
  به زور گنده میشه
  خواهشا کمکم کنید

  • سلام
   شامپو لیندان تهیه کرده و طبق دستور روی شامپو عمل کنید
   شانه فلزی مخصوص شپش از داروخانه تهیه کرده و مرتب موها را شانه کنید؛سپس موها را خوب جست و جو کرده و تخم ها را خارج کنید
   لباس ها و روکش بالش و روسری و …. با اب داغ شسته شوند
   سعی کنید موها را کوتاه کرده تا خارج کردن شپش و تخم ان راحت تر شود
   قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت یکی تا سه روز بخورند

  • سلام من یه پسر دارم دوماه دیگه۳ساله میشه دیشب دیدم دستش توموهاشه ها داره جلوی سرش رومیخارونه.چون زیادعرق میکنه گفتیم واسه عرقه سرش رونگاه کردیم ۶تا۷تا لکه ی قهوه ای اندازه اش خیلی کوچیک بود شاید به اندازه ی یه گردی کمتراز نیم میلی متر ایاشپشه؟؟خیلی نگرانیم.قبلا موهاشو بلند بود دوهفته میشه کوتاه کردیم موهاشو‌…

 28. سلام…من دخترم ۹ سالشه..تا حالا دو بار به شپش سر مبتلا شده که با استفاده از شامپوی مخصوص از بین رفته…اما الان باز هم با اینکه مدارس تعطیله و با کسی هم رفت و آمد نداشته دوباره چند روزیه که تخم شپش توی سرش پیدا کردم و دائم سرش و میخارونه…میشه راهنماییم کنین که چی کار باید بکنم و اینکه چرا هر چند وقت به این مشکل دچار میشه؟

  • سلام
   ملحفه ها و پتو و لباس ها با آب داغ کاملا شسته شود
   سایر افراد خانواده از نظر وجود شپش بررسی شوند
   استفاده از محلول دایلیس یا شامپو پرمترین و تکرار آن ۷ الی ۱۴ روز بعد
   شبها قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).
   حذف رشک با استفاده از شانه های مخصوص شک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن رشک از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز).
   موها را به مدت 15دقیقه کاملا در محلول سرکه و آب 50درصد بخیسانید؛اینکار به جدا کردن رشک از موها کمک میکند.
   کلاه ها و لباسها و برس و شانه ها و روتختیها باید با آب داغ به مدت 10دقیقه شستشو شوند.موادی که غیرقابل شستشو هستتد باید به مدت 3روز دریک کیسه پلاستیکی محکم بست

 29. سلام خسته نباشید من دخترم ۱۸ ماهه است و چون دختر عمه اش شپش داشت دختر منم شپش زده به سرش .یک ماه گذشته شپش هاو تخم شپش ها رو از سرش جدا کردم ولی امروز حدود ۱۵ تا شپش خیییلی کوچیک تو سرش پیدا کردم .تورو خدا یه درمانی بهم بدین .خاهش میکنم

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به سن زیر ۱۰ سال باید یکی از اقدامات زیر را انجام دهید
   DILICE4%  1لوسیون دای لیس
   لوسیون”دایلیس” رابرروی موهای خشک،از ریشه تانوک موبمالید.ازپوشیده شدن کف سر با لوسیون “دایلیس” اطمینان حاصل کنید. سپس اجازه دهیدتابطورطبیعی خشک شود.
   لوسیون “دایلیس” بایدحداقل 8 ساعت ویایک شب برروی سربماندوسپس باآب وشامپوکاملاًشسته شود.
   برای برطرف نمودن کامل شپش وتخمهای آن 7 روزبعددرمان را تکرار کنید
   2-محلول شستشوی پرمترین یک درصد هست که بدون نسخه نیز عرضه میشود.

   3- شب قبل از خواب تمام سر به وازلین،مایونز یا هر پماد دیگر آغشته میگردد و تاصبح با کلاه حمام پوشانده میشود (این محیط چرب شپشها را خفه میکند).

   حذف رشک ضروری ولی دشوار است.میتوان با استفاده از شانه های مخصوص رشک که در داروخانه ها به فروش میرسد در هفته متعاقب درمان موضعی سر را به منظور جدا کردن نیتها از مو شانه کرد (ترجیحا شانه فلزی دندانه ریز)
   کلاه ها و لباسها و برس و شانه ها و روتختیها باید با آب داغ به مدت 10دقیقه شستشو شوند.

 30. سلام.حدود دو هفته است که پسر و همسرم مبتلا به شپش موی سر شده اند. شامپو ضد شپش استفاده کردیم ،شپش تقریبا از بین رفت ولی تخم شپش مانده .لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه درمان کنیم.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر