معرفی 8 روش موثر برداشتن ضایعات پوستی

  • 1398-07-20
  • 0
معرفی 8 روش موثر برداشتن ضایعات پوستی

برداشتن ضایعات پوستی به معنی برداشتن خال‌ها، زگیل‌ها، زائده‌ها یا منگوله‌های پوستی و سایر اجزا از سطح پوست بدن است.

در مقاله «معرفی 8 روش برداشتن ضایعات پوستی» می‌خوانیم:


برای برداشتن ضایعات پوستی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود، علاوه بر برداشتن کامل، با استفاده از داروها و کرم‌های مخصوص و یا به کمک حرارت، لیزر یا نور درمانی می‌توان این ضایعات پوستی را از روی پوست برداشت.

انواع ضایعات پوستی

ضایعات پوستی بخش‌ها و نواحی از پوست هستند که به صورت غیر طبیعی رشد کرده و نسبت به پوست اطراف طبیعی متفاوت به نظر می‌رسند. انواع مختلفی از ضایعات پوستی خوش خیم و غیر سرطانی وجود دارد. 

خال‌ها (Moles  )

خال‌ها ضایعات پوستی کوچک و تیره رنگی هستند که به صورت طبیعی از دوران کودکی بر روی پوست ظاهر می‌شوند.

درماتوفیبروما ( Dermatofibroma)

ضایعات پوستی ثابت و برآمده‌ای هستند که به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش و قرمز رنگ دیده می‌شوند. علت دقیق درماتوفیبروما مشخص نیست ولی ممکن است در نتیجه‌ی نیش حشرات و یا جراحت‌های جزئی بر روی پوست ظاهر شوند.

اکتینیک کراتوزیس ( Actinic keratosis )

 ناهمواری‌های سختی بر روی پوست هستند که معمولاً در مناطقی از بدن که در معرض تابش مداوم آفتاب قرار داشته، ظاهر می‌شوند.

اکتینیک کراتوزیس‌ها پتانسیل تبدیل شدن به نوعی از سرطان پوست موسوم به کارسینوم سلول سنگفرشی (squamous cell carcinoma) را دارند. به همین علت پزشک معمولاً توصیه می‌کند که این ضایعات برداشته شوند.

زگیل پیری ( Seborrhoeic keratosis )

کراتوز سبورئیک، که به آن زگیل سبورئیک یا زگیل پیری نیز می‌گویند، برآمدگی‌های خاکستری، سیاه و یا قهوه‌ای روی سطح پوست یا کاسه‌ی سر هستند که معمولاً با افزایش سن بیش‌تر بر روی سطح پوست ظاهر خواهند شد. 

کراتواکانتوما ( Keratoacanthoma)

این نوع از ضایعات پوستی به سرعت رشد کرده و دارای مرکزی سخت و پوسته پوسته هستند. کراتواکانتوماها معمولاً در مناطقی از پوست که در معرض تابش افتاب قرار دارند به وجود می‌آیند و بسیار به ضایعات پوستی در هنگام ابتلا به سرطان سلول‌های سنگفرشی شباهت دارند. برای تشخیص بهتر این ضایعات باید توسط پزشک برداشته شوند. 

زائده‌ها یا منگوله‌های پوستی  (Skin tags  ) 

این نوع از ضایعات پوستی معمولاً در مناطقی از بدن که پوست چین می‌خورد و روی هم سابیده می‌شود، مانند کشاله‌ی ران، زیر بغل یا گردن به وجود می آیند. 

پیوژنیک گرانولوما(Pyogenic granuloma  )

توده های عروقی خوش خیم که معمولا قرمز روشن هستند و معمولا بعد از جراحت‌ها و اسیب های پوست ایجاد می‌شوند.همچنین ممکن است در زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد گردد. گراونولوم‌های پیوژنیک معمولاً به راحتی خونریزی می‌کنند و اغلب توصیه می‌شود که برداشته شوند. 

کیست سباسه یا اپیدرمویید (Sebaceous cysts  )

کیست اپیدرمویید گرد و آبدار است و در اندازه‌های کوچک میلی‌متری تا چندین سانتی‌متری دیده می‌شود. این نوع از ضایعات پوستی عفونی هم خواهند شد. 

زگیل  (Warts  )

زگیل‌ها بر اثر عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV  به وجود می‌آیند. این نوع از ضایعات پوستی سخت و کوچک هستند. 


در صورت مشاهده‌ی هر تغییری بر روی پوست و مشاهده‌ی تغییر در اندازه، شکل، رنگ یا اندازه‌ی خال به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی یک ضایعه‌ی پوستی باید برداشته شود؟

اگر پزشک معالج تشخیص دهد که ضایعه‌ی پوستی سرطانی است و یا امکان سرطانی شدن آن در آینده وجود دارد، اقدام به برداشتن آن می‌کند. بسیاری از خال‌ها و ضایعات پوستی خوش خیم به نظر ظاهری سرطانی دارند. تنها راه تشخیص خوش خیم بودن و یا بدخیم بودن این ضایعات پوستی برداشتن آن‌ها و بررسی دقیق آن‌ها در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است.

  لزومی به برداشت ضایعات پوستی که هیچ نشانه‌ای از سرطانی بودن ندارند، وجود ندارد. اگر خال‌ها، زگیل‌ها و یا زائده‌های پوستی مشکلات قابل توجه‌ای را برای فرد به وجود آورند، فرد با مراجعه به پزشک می‌تواند برای برداشت آن‌ها اقدام کند.

اگر ضایعات پوستی در ظاهر فرد تغییرات قابل توجه ایجاد کنند و زیبایی فرد را تحت شعاع قرار دهد فرد می‌تواند برای برداشت آن‌ها اقدام کند‌. ولی باید توجه داشت که فرایند برداشت ضایعات پوستی بر روی پوست جای زخم ایجاد می‌کند. پزشک تمام تلاش خود را خواهد کرد که جای زخم برداشت ضایعه چندان به چشم نیاید، ولی گاهی این جای زخم به اندازه‌ی خود ضایعه‌ی پوستی آزار دهنده خواهد بود.

پزشک از فرد می‌خواهد که برای برداشت ضایعه‌ی پوستی به مطب مراجعه کند و بعد از انجام عمل برداشت ضایعه برای فرد ژل و یا کرم‌های مخصوص تجویز می‌کند تا در منزل مورد استفاده قرار دهد. اگر ضایعه‌ی پوستی مشکوک به سرطان باشد، پزشک از فرد می‌خواهد که به متخصص پوست مراجعه کند. متخصص پوست مشخصاً برای درمان مشکلات پوستی تربیت شده است.

چگونه ضایعات پوستی برداشته می‌شوند؟

روش‌های مختلفی برای برداشت ضایعات پوستی وجود دارد. می‌توان آن‌ها را با روش‌های مختلف برداشت یا اینکه به کمک روش‌های دیگر به صورت کامل نابود کرد. بر اساس اینکه فرد دارای چه نوع ضایعه‌ی پوستی باشد و این ضایعه در کدام نقطه از بدن فرد قرار داشته باشد، پزشک روش درمانی مخصوصی را اعمال خواهد کرد. 

روش‌های مختلف برای برداشتن ضایعات پوستی عبارتند از:

بیوپسی کلی( excisional biopsy)

این روش یکی از معمول‌ترین روش‌ها برای برداشت ضایعات پوستی به خصوص انواعی از ضایعات که بیم سرطانی بودن آن‌ها وجود دارد است.

قبل از انجام این روش پزشک بی حسی موضعی را اعمال می‌کند و بعد از آن از تیغ جراحی برای برداشت کل ضایعه استفاده می‌کند. در این روش مقداری از پوست طبیعی و نرمال هم به همراه ضایعه برداشته می‌شود. در این روش پزشک گاهی از بخیه برای پوشاندن زخم استفاده می‌کند. 

بیوپسی جزئی (shave biopsy یا Partial removal)

در این روش قسمتی از ضایعه برداشته شده و جهت تشخیص بدخیم بودن یا نبودن به پاتولوژی فرستاده می شود.در این روش معمولاً از روش حرارت با دستگاه کوتر هم برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌شود.

کرم‌ها و ژل‌ها برای برداشتن ضایعات پوستی

ژل‌هایی حاوی ایمی‌کیمود (imiquimod)، سالیسیلیک اسید (salicylic acid) و فلورواوراسیل 5 (5-fluorouracil) یا دیکلوفناک (diclofenac) برای رهایی از زگیل‌ها یا اکتینیک کراتوزیس استفاده می‌شوند. فرد مجبور است تا چندین روز از این ژل‌ها استفاده کند. 

کرم‌ها و ژل‌ها برای برداشتن ضایعات پوستی


درمان به کمک حرارت یا سوزاندن خال (electrocautery)

در این روش از الکترود داغ برای سوزاندن پایه‌ی ضایعه‌ی پوستی و برداشتن آن استفاده می‌شود. از الکتروکوتری معمولاً برای برداشت منگوله‌های پوستی به همراه سایر روش‌ها برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌شود. 

کرایوتراپی یا فریز کردن (cryotherapy) برای برداشتن ضایعات پوستی

در این روش از نیتروژن مایع استفاده می‌شود و برای برداشتن ضایعات پوستی هم‌چون زگیل پیری و اکتینیک کراتوزیس می‌توان از آن استفاده کرد. بعد از انجام این تاول‌هایی بر سطح پوست ظاهر خواهند شد که یک یا دو هفته بعد از بین می‌روند.

کورتاژ (curettage)

پزشک از این روش برای برداشتن زگیل‌ها، گرانولوم‌های چرکی، اکتینیک کراتوزیس و زگیل‌های پیری استفاده می‌کند. روش کورتاژ معمولاً به همراه روش الکترو کوتری (سوزاندن خال) و کرایوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

برای برداشتن زگیل‌ها، درماتوفیبروما و و اکتینیک کراتوزیس متصل به لب‌ها از لیزر تراپی استفاده می‌شود.

درمان با لیزر ( Laser therapy )


درمان با نور یا فوتودینامیک تراپی ( photodynamic therapy )

در این روش از نوری مخصوص برای فعال کردن یک ماده‌ی شیمیایی و در نهایت تخریب ضایعه‌ی پوستی استفاده می‌شود. این روش برای برداشتن اکتینیک کراتوزیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

منبع:

bupa

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی 8 روش موثر برداشتن ضایعات پوستی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر