خارش پا در افراد دیابتی؛ علت ها و درمان

خارش پا یکی از مشکلات شایع در افراد مبتلا به دیابت است. همان طور که می دانید کنترل قند خون (گلوکز) در دیابت ضروری است. افزایش سطح قند خون می تواند علائم متعددی ایجاد کند، مانند:

 • افزایش تشنگی
 • گرسنگی
 • تکرر ادرار
 • تاری دید

همان طور که گفته شد ممکن است خارش را نیز تجربه کنید که می تواند در پاها موضعی باشد. خارش دیابت اغلب نتیجه گردش خون ضعیف یا نوروپاتی محیطی است. یک مطالعه در سال 2010، 2656 فرد مبتلا به دیابت و 499 فرد بدون دیابت را مورد بررسی قرار داد. این مطالعه نشان داد که خارش یک علامت شایع است که در حدود 11.3 درصد از افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد.

خارش ممکن است برای برخی شایع باشد و نکاتی برای کنترل آن وجود دارد. برای آشنایی با علل رایج خارش پا و راه‌های آرام کردن پوست خود، ادامه این مطلب را بخوانید.

دلایل خارش پا در افراد دیابتی

هدف از درمان دیابت کنترل قند خون و حفظ آن در محدوده سالم است. قند خون می تواند به دلایل مختلف افزایش یابد. این موارد شامل حذف یا فراموش کردن مصرف داروهای دیابت، خوردن بیش از حد کربوهیدرات، استرس مزمن، عدم تحرک یا داشتن عفونت است. قند خون بالا گاهی اوقات دلیل اصلی خارش پا است. این امر به این دلیل است که قند خون کنترل نشده می تواند منجر به شرایطی شود که باعث آسیب عصبی و جریان خون ضعیف در پاها می شود.

 

نوروپاتی محیطی دیابتی

قند خون بالا و کنترل نشده می تواند به رشته های عصبی در پاها آسیب برساند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی دیابتی شناخته می شود. علائم شامل بی حسی یا ناتوانی در احساس درد، احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش و خارش است. نوروپاتی همچنین سیستم ایمنی را وادار می کند تا سیتوکین ها را یعنی پروتئین هایی هستند که به تنظیم پاسخ های التهابی کمک می کنند، آزاد کند.

این پروتئین ها می توانند اعصاب را تحریک کرده و باعث خارش شوند. بیماری شریان محیطی قند خون بالا همچنان بر گردش خون در پاها و پاهای شما تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به بیماری شریان محیطی، (نوعی اختلال گردش خون) شود. خارش به این دلیل رخ می دهد که گردش خون ضعیف شما را مستعد خشکی پوست پا می کند. علائم خشکی پا شامل زبری، پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی است.

 

سایر مشکلات پوستی رایج

شرایط ذکر شده تنها دلیل خارش پا نیستند. دیابت همچنین ممکن است شما را در معرض خطر سایر بیماری های پوستی قرار دهد که باعث خارش نیز می شود.

 

عفونت باکتریایی

قند خون بالا سیستم ایمنی را تضعیف می کند، بنابراین احتمال ابتلا به عفونت های باکتریایی پوست وجود دارد. بریدگی، تاول یا شکستگی های دیگر در پوست به باکتری ها اجازه می دهد تا وارد بدن شوند. این شما را در معرض خطر عفونت های پوستی خارش دار مانند زرد زخم و فولیکولیت قرار می دهد. یک آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی که روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود می تواند باکتری ها را از بین ببرد و به بهبود پوست کمک کند.

 

عفونت قارچی

عفونت قارچی توسط کاندیدا، یک قارچ مخمر مانند ایجاد می شود که می تواند در چین های مرطوب پوست ایجاد شود. سیستم ایمنی ضعیف همچنین شما را در معرض خطر ابتلا به این نوع عفونت ها قرار می دهد، که می تواند خارش داشته باشد و ین انگشتان پا ایجاد شود. از یک کرم ضد قارچ موضعی برای از بین بردن قارچ و جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

 

نکروبیوزیس لیپویدیکا دیابتیکوروم (NLD)

این وضعیت التهابی حدود 0.3 درصد از افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت در نتیجه آسیب کلاژن ناشی از تغییرات در عروق خونی کوچک زیر پوست است و علائم آن شامل ضخیم شدن رگ‌های خونی و همچنین لکه‌ها یا جوش‌های برآمده دردناک و خارش‌دار است. NLD می تواند در یک یا هر دو ساق پا ایجاد شود، اما ممکن است در سایر قسمت های پا نیز ایجاد شود. شما مجبور نیستید این بیماری را درمان کنید مگر اینکه علائمی داشته باشید. یک کرم موضعی استروئید یا تزریق استروئید می تواند التهاب را متوقف کند و از شر این لکه ها و جوش ها خلاص شوید.

 

تاول های دیابتی

افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی مستعد ابتلا به تاول های دیابتی در انگشتان پا، پاها و سایر قسمت های بدن خود هستند. علت ناشناخته است، اما ممکن است زمانی که قند خون بیش از حد بالا باشد، تاول ایجاد شود و سپس با اصطکاک یا عفونت پوستی ایجاد شود. برخی از تاول ها علائمی مانند درد ایجاد نمی کنند، اما سایر تاول ها ممکن است خارش داشته باشند. تاول های دیابتی خود به خود بهبود می یابند و معمولاً نیازی به درمان ندارند. با این حال، خطر ابتلا به عفونت وجود دارد. هر گونه تاول، پینه یا زخم باید به دقت از نظر عفونت کنترل شود.

 

زانتوماتوز فوران کننده

این وضعیت نیز نتیجه قند خون کنترل نشده است. برجستگی های زرد و نخودی مانند روی پوست ایجاد می شودد که می تواند خارش داشته باشد. این برجستگی ها معمولا در موارد زیر ظاهر می شوند:

 • پاها
 • بازوها
 • پشت دست ها

هنگامی که قند خون کنترل شود، برجستگی ها ناپدید می شوند.

 

درمان خارش پا در افراد دیابتی

کنترل قند خون، مصرف داروهای دیابت طبق دستور پزشک، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش می تواند به حفظ قند خون شما در محدوده ایمن کمک کند. همه اینها باعث تقویت اعصاب و گردش خون سالم می شود که می تواند خارش را متوقف یا تسکین دهد. سایر نکات برای مدیریت خارش عبارتند از:

 • چند بار در روز به خصوص بعد از دوش گرفتن یا حمام از کرم مرطوب کننده روی پوست خود استفاده کنید.
 • کمتر دوش یا حمام بگیرید، یک روز در میان پیشنهاد می شود
 •  با آب ولرم دوش بگیرید یا حمام کنید.
 • از محصولات پوستی حاوی مواد شیمیایی قوی خودداری کنید.
 • از پارچه هایی که پوست شما را تحریک می کنند اجتناب کنید.
 • شوینده های ضد حساسیت را انتخاب کنید.
 • از لوسیون بین انگشتان پا استفاده نکنید.

خارش پا در افراد دیابتی

چگونه از خارش پا جلوگیری کنیم؟

همچنین می توانید اقدامات عملی برای جلوگیری از خارش پا قبل از شروع آن انجام دهید. پیشگیری همچنین با مدیریت سطح قند خون با دارو، رژیم غذایی و ورزش شروع می شود. سایر نکات پیشگیری عبارتند از:

 • بعد از حمام یا دوش گرفتن پاهای خود را کاملا خشک کنید و به پوست خود مرطوب کننده بزنید.
 • برای کاهش خطر عفونت های پوستی، پاهای خود را نخارانید.
 • در خانه خود به خصوص در فصل زمستان از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • روزانه پاهای خود را از نظر خراش و بریدگی معاینه کنید.
 • هر روز زخم ها را تمیز و بانداژ کنید.
 • از کفش های مناسب برای جلوگیری از آسیب یا تاول استفاده کنید.
 • قرار گرفتن در معرض آب را محدود کنید.
 • کوتاه‌تر دوش بگیرید.
 • از صابون‌های قوی که می‌توانند پاها را خشک کنند، خودداری کنید. به جای آن از ژل ها یا کرم های پاک کننده استفاده کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خارش پا در خانه با تغییر سبک زندگی، کرم های موضعی و مرطوب کننده ها قابل درمان است. اگر خارش بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر علائم نوروپاتی دیابتی یا بیماری شریان محیطی دارید، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید. برای این کار از طریق سایت نوبت دهی پزشکان متخصص، می توانید به متخصص مورد نظر دسترسی داشته باشید.

 

نتیجه گیری

اگر دیابت دارید خارش پا را نادیده نگیرید زیرا گاهی اوقات نشانه قند خون کنترل نشده است. اگر خارش پا درمان نشود، خطر عوارض دیابت از جمله موارد زیر وجو دارد:

 • آسیب عصبی
 • آسیب اندام
 • شرایط پوستی
 • قطع عضو

یک قرار ملاقات با پزشک یا متخصص غدد تنظیم کنید. شما همچنین می توانید برای کمک گرفتن در مورد نحوه کنترل قند خون خود، از طریق دانلود برنامه دکتر دکتر به اطلاعات مورد نیاز دست یابید. اگر قند خون بالا دلیل خارش پاهای شما نیست، به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. سحر می گوید

  سلام وقت به خیر من شب ها وقتی دراز میکشم پاهام خارش پیدا میکنن طوری که احساس میکنم میزنه به قلبم .انگار دلم قلقلک داده میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قدم اول در ابتدا ازمایش خون و بررسی کم خونی و ویتامین د و..است
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 2. کازیوە درویش زادە می گوید

  سلام خستە نباشید ببخشید من یە سوالی دارم پدر من دیابت دارە و آزمایش هم دادە چربی هم دارە دکترها میگن هر دوتاشون خیلی زیادن ولی رفتە دکتر پوست بهش گفتن کە قند و چربیت قاطی خونت شدە ولی خارشت عجیبی دارە از نوک پاش گرفتە تا سرش‌ خارشت خیلی شدیدی دارە راە چارە چییە

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   قند و چربی با خون قاطی شده اصلا معنی پزشکی نمیدهد!
   بهتره ازمایش انزیم کبدی و بیلی روبین بدهند

 3. محمدی می گوید

  سلام بنده یه مدتی هست فقط یکی از انگشتان پاهام قسمت بند اول خارش شدید پیدا می‌کنه به صورت لحظه ای همیشه هم فقط همون انگشت است قند ودیابت هم ندارم با تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر به طور لحظه ای هست و در حد چند ثانیه طول میکشه اقدامی لازم نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر