نکات ضروریِ انتخاب کرم مرطوب کننده مناسب برای پوست مختلط

ما در این مقاله سعی داریم ابتدا ویژگی‌های پوست مختلط را بیان کنیم، سپس کرم مرطوب کننده مناسب برای پوست مختلط را به شما معرفی کنیم. پوست مختلط یکی از انواع رایج پوست است که مراقبت لازم و مخصوص به خود را دارد. یکی از راه‌های مراقبت استفاده از یک کرم مرطوب کننده خوب است.

پوست مختلط چیست؟ انتخاب کرم مرطوب کننده برای پوست مختلط

پوست مختلط به طور همزمان دو یا چند نوع وضعیت پوستی را در برمی‌گیرد، یعنی هم ویژگی پوست چرب و هم ویژگی پوست خشک را دارد. افرادی که دارای پوست مختلط هستند بعضی از قسمت‌های صورت آن‌ها خشک است و بعضی از قسمت‌های صورتشان چرب که معموالا این چربی بیشتر در ناحیه‌ی T(بینی، چانه و پیشانی) به چشم می‌خورد.

عامل بوجود آمدن پوست مختلط

از بارزترین‌تربن علت‌های به وجود آمدن پوست مختلط عامل ژنتیکی است. همانند رنگ موها و چشم‌هایتان که از پدر و مادر خود به ارث می‌برید، نوع پوست هم می‌توان ار آنها به ارث برد.

یکی دیگر از علت‌های به وجود آمدن پوست مختلط استفاده از لوازم بهداشتی است که مناسب نوع پوست شما نیست. برای مثال از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که چربی زیادش باعث بسته شدن منافذ پوست شما شود.

چگونه پوست مختلط را تشخیص دهیم؟

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید پوستتان مختلط است یا نه یک روش وجود دارد. ابتدا پوست خود را با یک شوینده ملایم بشویید سپس پوست خود را به آرامی با یک پد خشک کنید و 15-10 دقیقه صبر کنید(در این فاصله هیچ چیز دیگری به پوست خود نزنید). اگر به طور همزمان در ناحیه‌ی T(بینی، چانه و پیشانی) احساس چربی و روی گونه‌هایتان احساس خشکی دارید، نوع  پوست شما مختلط است.

برخی دیگر از ویژگی‌های پوست مختلط:

 • قرمزی یا روزاسه فقط روی گونه
 • چربی در ناحیه‌ T
 • پوسته پوسته شدن و خشکی در ناحیه‌ی گونه
 • منافذ باز در ناحیه‌ T
 • گونه‌ها و گردن نسبت به مواد پاک کننده حساس‌تر هستند

کرم مناسب برای پوست مختلط

چگونه از پوست مختلط مراقبت کنیم؟

 • در قدم اول باید نوع پوست غالب را تشخیص دهید؛ اگر زیاد جوش می‌زنید پس پوستتان چرب است و باید از محصولات مناسب پوست چرب استفاده کنید. اگر پوستتان پوسته پوسته می‌شود پس پوستتان خشک است و باید محصولات مناسب پوست خشک استفاده کنید.
 • با استفاده از اسیدهای چرب ضروری این نوع پوست را مرطوب نگه‌دارید؛ برای این کار باید از ماهی قزل‌آلا، گردو، دانه کتان، روغن ماهی یا مکمل روغن بذر کتان استفاده کنید.
 • از محصولات بهداشتی فاقد عطر استفاده کنید؛ ترکیبات عطری باعث خشک شدن و پوسته پوسته شدن گونه‌ها می‌شود.
 • حتما از پوست خود در برابر اشعه UV محافطت کنید؛ برای این کار می‌توانید از کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود و کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنید.
 • ورزش کردن باعث خون رسانی بهتر به پوست می‌شود و در ادامه مواد مغذی بیشتری به پوست می‌رسد.
 • استرس باعث افزایش فعالیت غدد چربی پوست و همچنین باعث بیشتر خشک شدن پوست می‌شود. برای دوری از استرس ورزش، یوگا، مدیتیشن و موسیقی را در برنامه‌ی رپزانه خود قرار دهید.
 • از ترکیبات شیمیایی قوی بپرهیزید؛ تمام این محصولات دارای سولفات و الکل هستند و این دو ماده چربی طبیعی پوست را از بین می‌برند و باعث می‌شوند که پوست تحریک شود و بیش از حد چربی تولید کند.
 • از محصولاتی که باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شوند بپرهیزید؛ از محصولاتی که چربی زیادی دارند استفاده نکنید، چرا که این محصولات منافذ پوستتان را می‌بندند.
 • هفته‌ای یکبار از ماسک ماست و خیار برای حفظ رطوبت و شادابی پوستتان استفاده کنید.
 • برای خشک کردن پوست خود از یک پارچه نخی نرم و لطیف به جای حوله استفاده کنید.

کرم مرطوب کننده مناسب پوست مختلط

کرم مرطوب کننده‌ی مناسب پوست مختلط

برای پوست مختلط از از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنند که نه پوست را بیش از حد چرب کند و نه اینکه خشکی را از بین ببرد. پوست نیاز به آبرسانی کافی دارد. بنابراین از کرم مرطوب کننده‌ای که بتواند قسمت‌های خشک پوستتان را به خوبی مرطوب نگه داشته و آب کافی را به آن برساند استفاده نمایید.

کرم مرطوب کننده مورد نظرتان را بر روی قسمت‌های خشک که بیشتر ناحیه گونه‌هاست بزنید. برای قسمت‌های چرب از کرم مخصوص آن ناحیه استفاده نمایید. اگر روی پوستتان جوش دارید، پس از بهبود جوش‌ها در مناطق حساس و چرب پوست و نزدیک شدن آن به یک پوست نرمال بهتر است از یک مرطوب کننده ملایم برای تمام قسمت‌های آن استفاده نمایید.

ویژگی‌های یک کرم مرطوب کننده‌ی خوب

 • قابلیت جذب سریع
 • قابلیت پاک شدن سریع و آسان
 • شفاف باشد
 • رنگ و بوی مناسبی داشته باشد(در نظر داشته باشید ک میزان عطر داخل کرم مرطوب کننده زیاد نباشد)
 • ظاهر یکنواخت داشته باشد
 • حساسیت و آلودگی میکروبی و قارچی روی پوست ایجاد پس از مصرف ایجاد نکند

نکات مهم در هنگام استفاده از کرم مرطوب کننده برای پوست مختلط

1. قبل از استفاده از مرطوب کننده اول پوست را با یک شوینده‌ ملایم بشویید.
2. کرم مرطوب کننده را بیشتر به قسمت‌هایی که خشک هستند بزنید.
3. از مقدار کمی کرم مرطوب کننده برای ناحیه‌ی T استفاده کنید.
4. با ملایمت کرم مرطوب کننده را روی پوست بمالید.

نکات مهم در مورد انتخاب و مصرف کرم‌های مرطوب کننده مناسب‌

انتخاب درستی داشته باشید

اگر پوست مختلطی دارید در هنگام خرید کرم مرطوب کننده، حتما از عدم وجود الکل و سولفات در کرم مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

زمان مناسب برای استفاده

مناسب‌ترین زمان برای استفاده از کرم مرطوب کننده سه دقیقه بعد از حمام است.

قیمت بالا؛ نشانگر کیفیت بالا نیست

قبل از خرید کرم مرطوب کننده حتما به این نکته توجه داشته باشید که قیمت زیاد یک کرم دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست، شما در هنگام انتخاب کرم مرطوب کننده خود بیشتر به کیفیت و کارایی آن کرم توجه کنید.

استفاده از کرم دور چشم

از آنجایی که پوست دور چشم‌ها نازک و حساس است، پیشنهاد ما به شما این است که برای مرطوب کردن پوست دور چشم‌ها حتما از یک کرم دور چشم استفاده کنید. برای مطالعه راهنمای استفاده از کرم دور چشم روی لینک مربوطه کلیک کنید.

کرم مرطوب کننده قبل از خواب فراموش نشود

برای داشتن یک پوست خوب، سعی کنید شب‌ها به پوست خود کرم مرطوب کننده بزنید.

تغذیه‌ پوست از درون فراموش نشود

استفاده از کرم‌های مرطوب کننده خوب است، اما کافی نیست. برای داشتن پوستی سالم و شاداب لازم است که یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

پوست مختلط از انواع رایج پوست است که به مراقبت‌های خاص خودش نیاز دارد. از راه‌های مراقبت خوب، استفاده از یک کرم مرطوب کننده خوب است. افرادی که دارای پوست مختلط هستند باید از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنند که نه پوستشان را بیش از حد چرب کند و نه اینکه خشکی را از بین ببرد. پوست نیاز به آبرسانی کافی دارد بنابراین از کرم مرطوب کننده‌ای که بتواند قسمت‌های خشک پوستتان را به خوبی مرطوب نگه داشته و آب کافی را به آن برساند استفاده نمایید.

راهنمای انتخاب انواع کرم مرطوب کننده برای تمامی پوست‌ها

برای مطالعه بیشتر راهنمای انتخاب انواع کرم مرطوب کننده خوب مقاله‌های زیر را دنبال کنید.

سوالات خود را از ما بپرسید

شما می‌توانید با مراجعه به بخش‌های نظرهای همین صفحه، سوالات پزشکی و سلامت خود را ثبت کنید تا پزشکان و کارشناسان ما در مجله اینترنتی دکتردکتر پاسخ‌گوی شما باشند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر