مجله پزشکی دکتر دکتر

علت درد شانه چیست + پیشگیری و درمان

9 خرداد 1399

485

ارتوپدی
علت درد شانه چیست + پیشگیری و درمان

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

درد شانه یکی از دردهای ناخوشایند است که موجب نگرانی زیادی در بیماران می‌شود. علت درد شانه چیست و چگونه می‌توان تشخیص داد که به چه دلیل رخ داده است. در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

درد شانه به علت دامنه‌ی حرکتی وسیع و انعطاف پذیری بالای مفصل شانه اهمیت زیادی دارد

آناتومی شانه‌ی انسان

شانه دارای مفصلی از نوع توپی است که سه استخوان اصلی دارد:

 • استخوان بازو یا هومروس
 • ترقوه
 • اسکاپولا- که با نام استخوان کتف هم شناخته می‌شود.

لایه‌ای از غضروف در میان این سه استخوان قرار دارد. دو نوع مفصل اصلی در شانه وجود دارد:

 • مفصل (acromioclavicular joint) که بین استخوان کتف و ترقوه قرار دارد.
 • مفصل شانه یا مفصل کاسه‌ای‌بازویی (glenohumeral joint) مفصل به شکل گوی و کاسه‌ای بوده و بین استخوان بازو و لبه‌ی خارجی استخوان کتف است

مفصل شانه پرحرکت ترین مفصل در بدن بوده و باعث حرکت بازو به سمت جلو و عقب می‌شود. همچنین اجازه می‌دهد که بازو حرکات چرخشی و به سمت بالا و بیرون را انجام دهد.

 شانه دامنه‌ی حرکتی خود را مدیون  کلاهک گرداننده است‌.کلاهک گرداننده از ۴ تاندون تشکیل شده است. تاندون‌ها بافت‌هایی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کند. اگر تاندون‌ها و یا ماهیچه‌های اطراف کلاهک گرداننده آسیب دیده و متورم شوند بلند کردن بازو بالای سر سخت و دردناک خواهد شد.

با انجام حرکات سخت، انجام دادن برخی ورزش‌ها و یا حتی انجام حرکات تکرار شونده امکان آسیب به شانه وجود دارد. 

برخی از بیماری‌ها هم عامل ایجاد درد منتشر شونده در شانه هستند‌، این بیماری‌ها شامل، بیماری‌هایی در ناحیه‌ی گردن، قلب، کبد و یا حتی بیماری کیسه صفرا هستند.

احتمال بروز مشکلات و دردهای شانه با افزایش سن به خصوص بعد از سن ۶۰ سال بیش‌تر خواهد شد. به این دلیل که بافت نرم اطراف شانه به مرور سن تغییر شکل و حالت خواهد داد. در بسیاری از موارد امکان درمان درد شانه با روش‌های خانگی وجود دارد. همچنین فیزیوتراپی، استفاده از داروها و یا جراحی به درمان این مشکل کمک می‌کند.

علت بروز درد شانه

علل ایجاد درد شانه و کتف

عوامل و شرایط مختلفی در بروز درد شانه موثر است‌. یکی از رایج‌ترین دلایل درد، التهاب تاندون‌های کلاهک گرداننده است. یکی از شاخصه‌های اصلی آن تاندون‌های متورم است‌.

دیگر دلیل رایج درد شانه نشانگان گیرافتادگی شانه است که در آن کلاهک گرداننده بین بخشی از استخوان کتف و سر استخوان بازو گیر می‌کند.

گاهی اوقات درد شانه ناشی از آسیب نقطه‌ی دیگری از بدن معمولا قسمت جلو بازو و گردن است. این نوع از درد را درد ارجاعی می‌نامند. در این شرایط میزان درد فرد با حرکت شانه زیاد تر نخواهد شد.

دیگر دلایل درد شانه عبارتند از:

 • التهاب مفاصل
 • پارگی غضروف 
 • پارگی کلاهک گرداننده
 • کیسه‌ی بورس یا کیسه سینوویال و تاندون متورم 
 • زواید استخوانی 
 • رگ به رگ شدن گردن یا شانه
 • شانه یا بازوی شکسته
 • خشکی و گرفتگی بازو
 • در رفتگی شانه
 • آسیب شانه به دلیل کار زیاد
 • آسیب طناب نخاعی
 • حمله قلبی
دلیل شانه درد

تشخیص درد شانه

پزشک بعد گرفتن شرح حال بیمار، سابقه‌ی پزشکی و انجام معاینه‌ی بالینی، سعی می‌کند تا علت بروز درد شانه را تشخیص دهد.

پزشک تورم و التهاب احتمالی که دامنه‌ی حرکت شانه و ثبات مفصل را تحت تاثیر قرار خواهد داد را بررسی خواهد کرد. به این منظور از روش‌های تشخیصی تصویربرداری مانند رادیولوژی اشعه ایکس استفاده خواهد شد. اگر نیاز به جزئیات بیش‌تر باشد برای تشخیص بهتر باید ام آر آی انجام شود.

پزشک برای تشخیص علت بیماری سوالاتی مطرح خواهد کرد، این سوالات شامل:

 • آیا درد در دو شانه‌ی سمت راست و چپ احساس می‌شود؟
 • آیا درد به صورت ناگهانی آغاز می‌شود؟ با اینکه بعد از انجام فعالیتی خاص احساس درد دارید؟
 • آیا درد به دیگر نواحی بدن منتقل می‌شود؟
 • آیا می‌توانید محل دقیق درد را نشان دهید؟
 • آیا زمانی که حرکت نمی‌کنید هم درد دارید؟
 • آیا در حال انجام حرکات خاصی احساس درد دارید؟
 • آیا درد شدیدی احساس می‌کنید؟
 • آیا محل درد قرمز، داغ و یا متورم است؟
 • آیا درد شما را در طول شب بیدار نگه می‌دارد؟
 • چه عاملی باعث بدتر شدن درد و یا بهبود نسبی آن می‌شود؟
 • آیا به خاطر درد شانه مجبور هستید تا فعالیت‌های خود را محدود کنید؟
تشخیص درد شانه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن تب، ناتوانی در حرکت دادن شانه، وجود کبودی و احساس داغ بودن پوست در اطراف مفصل و یا اگر با وجود چندین هفته درمان خانگی، درد ادامه داشته باشد باید با پزشک تماس گرفت.

 اگر بدون هیچ علتی و بدون وارد آمدن آسیب و به صورت ناگهانی شانه دردناک شود، باید به سرعت با اورژانس تماس گرفت. چرا که می‌تواند نشانه‌ای از حمله‌ی قلبی باشد، دیگر نشانه‌های حمله قلبی عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • سختی سینه
 • سرگیجه
 • تعریق زیاد
 • درد در گردن یا فک

در صورت وارد آمدن ضربه و در صورت خونریزی و تورم  هم باید به بخش فوریت‌های پزشکی بیمارستان  مراجعه کرد.

روش‌های درمان درد شانه ( درمان خانگی + درمان دارویی)

درمان درد شانه به عامل ایجاد کننده‌ی درد و همچنین شدت درد بستگی دارد. روش‌های درمانی موجود برای درد شانه شامل درمان فیزیوتراپی و کاردرمانی، ثابت نگه داشتن شانه و جراحی است.

امکان تجویز داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی یا کورتیکواستروئید‌ها هم وجود دارد. کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی قوی هستند چه به صورت خوراکی و یا تزریقی در دسترس هستند‌. نمونه‌ی تزریقی این دارو، توسط پزشک بن ناحیه شانه تزریق خواهد شد.

درمان شانه درد

اگر به منظور درمان، بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت، باید همه‌ی مراحل مراقبتی پس از عمل را به درستی و دقت انجام دهد.

در موارد خفیف‌تر درد شانه در خانه قابل درمان است. قرار دادن یخ هر ۳ الی ۴ بار یک بار و هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و تکرار این پروسه به مدت چندین روز به کاهش درد کمک خواهد کرد. از کیسه‌ی یخ و یا کمپرس‌های یخ موجود در بازار استفاده کنید. هرگز یخ را به صورت مستقیم روی شانه قرار ندهید، چرا که در این صورت امکان سرما زدگی و یا سوختن پوست وجود دارد.

 قبل از بازگشت به فعالیت‌های روزانه‌ی طبیعی حتماً چندین روز استراحت کرده و از انجام حرکاتی که باعث ایجاد درد در شانه می‌شوند به شدت پرهیز کنید. انجام فعالیت‌هایی که در آن مجبور به بالا بردن دست بالای سر هستید را به شدت محدود کنید. 

دیگر درمان‌های خانگی هم شامل استفاده از داروهای بدون نسخه‌ی غیر استروئیدی ضد التهابی برای کاهش درد و التهاب و استفاده از باند‌های مخصوص کشی برای کاهش تورم است.

برای پیشگیری از شانه درد چه کنیم؟

ورزش‌ها و تمرینات معمول به قدرت و استقامت عضلات و تاندون‌های کلاهک نگهدارنده کمک می‌کنند. یک فیزیوتراپ و یا متخصص طب کار به بیمار روش درست انجام این تمرینات را آموزش می‌دهد.

اگر بیمار قبلاً هم مشکلاتی در ناحیه شانه داشته باشد، قرار دادن یخ به مدت ۱۵ دقیقه بعد از انجام این تمرین‌ها از بروز آسیب‌های بعدی جلوگیری خواهد کرد.

در صورت داشتن حس کوفتگی در شانه روزانه یک سری تمرین‌هایی با دامنه‌ی حرکتی کم انجام دهید. این کار از گرفتگی شانه جلوگیری می‌کند‌.

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با موضوع این مقاله را در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علت درد شانه چیست + پیشگیری و درمان»

485 پاسخ به “علت درد شانه چیست + پیشگیری و درمان”

 1. لیلاقنبر ی ازرودبارجنوب گفت:

  نصف سرم همیشه درد میکنه سمت چپ آیا بخاطر عصابل

 2. فتانه گفت:

  سلام خانوم دكتر.٢٤سالمه و پست كنكوري هستم. دو روزه ك شانه و كتف و بازوي دست چپم درد ميكنه و دستم حالت سنگيني داره.كلا ادم استرسي هستم و حرص زياد ميخورم .نوار قلبمم سالم بوده.اين درد از چي ميتونه باشه؟ ضمن اينكه من حدودا يك بسته متورال طي يك ١٠ روز خوردم بعضيا ميگن عوارض اون ميتونه باشه من حتي از ام اس هم ميترسم ب اين ك ربطي نداره؟پارسال هم ام ار اي دادم و سالم بود🤦🏻‍♀️ ممنون ♥️ ببخشيد طولاني شد

 3. فاطمه جوادی گفت:

  سلام دکتر من از دوروز پیش در قسمت شانه چپم و بصورت یک نقطه درد شدیدی احساس میکنم.طوری که بند سوتین بشدت اذیتم میکنه و دست میذارم دردش بیشتر میشه..میشه لطف کنین بگین دلیلش از چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اول از نظر حساسيت پوستي بررسي شيد ممكنه شروع حساسيت باشه

 4. آهو گفت:

  سلام من حدود یک ماه دست چپ و شانه چپم و گاهی گردنمم درد میکنه ک به نوک انگشتامم میزنه درد در حرکت و ایم مدت کارای خونه همش برعهده من بود و استرس و فشار زیادی رو داشتم قبلا دست راستم بود ولی با استراحت زیاد بهتر شد الآن دست چپمه و موقع خواب هیچ دردی ندارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید از نظر دیسک گردن بررسی شین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 5. محیاقمی گفت:

  سالم من یک روزه پشت شانه ام درد میکند و کلاس دفاع شخصی هم می روم و 12 ساله هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام حركاتتونو احتمالا درست انجام نميدين كه باعث فشار به عصلاتتون شده
   نرمش قبل و بعدش انجام بدين

 6. زهرا بحر گفت:

  با سلام من ده سال پیش بعد از زایمان (سزارین) دچار شانه درد شدم (شانه سمت راست) بعد از چند روز خوب شد همینجور تا چهار پنج سال درد می گرفت و خود بخود خوب می شد تا سال پنجم به بعد درد شانه ام زیاد وزیادتر شد وهرگز دیگه خوب نشد درد اینقدر زیاد شد که به گردنم وشانه چپم و کتف وکمرم ودست راستم رسید دیگه بکلی فلج شده بودم هر چه دکتر می رفتم فایده نداشت و چند دوره فزیو تراپی هم رفتم فایده نداشت عکس شانه گرفتم دکتر گفت مشکلی نداره من با ورزش کردن با بدنسازی تونستم دردش رو کمتر کنم اما هنوز درد داره وشانه راستم رو نمی توانم بالا ببرم انگار که قفل کرده ودرد میگیره وترقوه سمت راستم وقتی دست می زنم از وسط گلو سر ترقوه بالا اومده ووقتی فشار میدم درد میگیره می خواستم بدونم مشکلم چیه ممنون میشم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آزمایش های روماتیسم و تب مالت انجام شود
   Mri از شانه انجام شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 7. ابوذر گفت:

  سلام من پشت کتف چپ هنگام نشستن یا حرکت سر یا دست هنگام ایستادن درد شدید دارم و وقتی دراز میکشم و روی شانه راست مخوابم دردم آرام میشود علت درد چیست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   معاینه دقیق و شاید mri لازمه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 8. Amir گفت:

  سلام کتف چپم درد می کنه تقریبا شش سال میشه وقتی با دستم ماساژش میدم یه کم بهتر میشه و یا اینکه چیزی بلند می کنم از روی زمین دوباره دردش شروع میشه لطفا کمکم کنید چیکار کنم خوب بشم ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید mri انجام شود.

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 9. فروزان گفت:

  با سلام مدت سه هفته هست شانه سمت راستم به شدت درد مکنه که این درد به بازو هم کشیده میشه بالا بردن دست دردناکه ولی پایین اوردنش دردناکتره این درد شب در حین خواب خیلی بیشتره که مانع خواب میشه مسکن مصرف میکنم خیلی تاثیر نداشته لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد كاپساسين موضعي بزنيد
   بايد به منخصص ارتوپد مراجعه كنيد و معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 10. امین مهدیزاده گفت:

  پشته شانه سمته راستم بسیار درد میکند طوری که غیره قابل تحمل است دو سال پیش هم همین مورد آمد و با درده بسیار بسیار شدیدی درمانگاه مراجع کردم با تزریق یک سوزن سریع آرام شدم الان هم همین مشکل داره پیش میات و دسترسی به درمانگاه نیست چیکار باید کرد البته دوسال پیش پزشک بهم گفت سیستمه گوارشی هست

 11. Maryam گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه بعضی اوقات شونم به طور عجیبی درد میگیره با اینکه حرکت خاصی منظور ورزش هم انجام ندم این ممکنه از اعصاب باشه ؟؟
  شاید مثلا توی هر ماه یکی دوبار اتفاق بیفته وقتایی که فشار عصبی یا استرس چیزی رو دارم
  باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 12. لیلا گفت:

  سلام من ۴۲ سالمه بیماری روماتیسم ستون فقرات دارم الان بیماریم خاموشه ولی در بدی از سمت چپ گردن و شانه دارم چیکار کنم

 13. امین کرمی گفت:

  سلام دکتر من یه شش ماهی هست دوتا انگشت دست راستم بی حس شده الانم چند روزیه کتف چپم بین استخوان ترقوه احساس درد شدید دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد mri گردن بديد و نوار عصب عضله انجام دهيد لطفا p> برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 14. امیر علی گفت:

  سلام دکتر.وقتتون بخیر.چند ماهی هست که شانه راستم در حالتی ک میخوام بالا بیارمش تیر میکشه و به سمت بازوم درد شدید میگیره و اینکه چند سانتی نسبت به شانه چپم افتادگی پیدا کرده و روز ب روز دردم بیشتر میشه.باید چیکار کنم و به چه متخصصی مراجعه کنم؟

 15. احسان گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من كتف سمت راستم چند وقته ك درد ميكنه بعد عضله دست راستم هم لاغر تر شده
  و به طور مداوم احساس درد دارم كه اين درد با بلند كردن وزنه بيشتر هم ميشود.

 16. امید گفت:

  باسلام وخسته نباشید. بنده 41 سالمه. 6سال پیش متوجه شدم که دیسک گردن دارم. الان 5روزی هست که از درد کتف سمت چپ آروم وقرار ندارم. یه پیراهن نمی تونم براحتی عوض کنم. دستم انگار لمس شده باشه، به هیچ طرفی نمی تونم حرکت بدم. شبها از درد نمی تونم بخوابم انگار که دارن دریل میکنن توی کتفم رو. پماد ویکس میزنم. قرص دیکلنوفناک هم میخورم تاثیری نداره برام. کمپرس گرم میزارم دردم یکم بهتر میشه. اینم بگم از شدت درد بدنم سرد هستش. ولی احساس میکنم که کتفم متورم شده. ولی داغی و سوختگی روش نیست. هنوز نشده برم عکس بگیرم. بنظر شما چی میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 17. محدثه گفت:

  با سلام عرض خسته نباشید میخواستم بگم که من ۳۹ هستش بعد درد بسیار بسیار شدیدی در شانه ای دو طرف دارم که این مربوط با چند سال پیش می‌باشد و احساس میکنم که رگ گردن و شانه دوچار سفر شدگی و تورم شده میشع راه نمایی کنید?

 18. محدثه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۲۵ سالمه و دو ساله از ناحیه کمر دچار پارگی دیسک شدمه مهره ی ۴ و ۵ و این مدتیه با هر بار نشستن یا در حال نوشتن هر دو کتفم تیر می کشه یا وقتی از خواب بیدار میشم به دور از اینکه خشکی کمرم مال دیسکمه کتفامم خیلی درد داره می خواستم بدونم آیا ربطی به دیسک کمرم داره یا ممکنه مشکل دیگه ای باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ديسك بين مهرهاي كمرتون ربطي به درد كتف شما نداره
   بايد معاينه شبن و نوار عصب عضله بدين
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 19. زهرا گفت:

  سلام دکتر من یکماهی هست شونه چپم تا وپایینه شونه م درد میکنه سر دردهم دارم تو قسمت شقیقه هام علتش چیست؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد MRI گردن بديد و نوار عصب عضله هم بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 20. ناشناس گفت:

  باسلام وخسته نباشید ببخشید من ۴۲سالمه مدتیه شانه ی چپم درد داره داروهای اعصاب هم استفاده میکنم قرص متورال هم میخورم میشه راحنماییم کنین ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد و از نظر مسائل قلبي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 21. سحر ملکی گفت:

  سلام .خسته نباشید.من حدود یک ماهه بعد از بلند کردن اجسام سنگین شانه ی راست و‌چپم گاهی تیر شدید میکشه و به دستام میرنه.ولی درد سمت راست بیشتره.مشکل کوچیک شلی دریچه میترال هم دارم ولی فکر نمیکنم بخاطر قلب باشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

 22. معصومه گفت:

  سلام من 28 سالمه و چند سالی هست که از سرپا موندن زیاد یا فشار عصبی و حتی گاهی با انجام کازهای روزمره خونه استخوان زیر کتفم درپشت شانه درد شدیدی میگیره که گاهی وقتا دردش کمه و با یه ماساژ خوب میشه و گاهی دردش چند ساعتی طول میکشه ..میشه راهنماییم کنید بدای هل مشکلم چیکار کنم?

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اسپاسم عضلانی مطرحه
   قرص کلسیم و منیزیوم و ویتامین د۳ با دستور پزشک بخورید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام فشار خونتون چك كنيد تعداد پلامتتونم بابد مشخص باشه آزمايش ادرار ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سطح فريتين خونتونو چك كنيد لطفا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اصلا آزمايشاتتون به سرطن نميخوره عزيزم نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بزليل اينه كه حواستون پرت هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اگه درد ندارن فقط از نظر تغذيه اي رعايت كنن و غذاهاي چرب و حجيم نخور...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد بايد يكماه درمان شيد تا برطرف شه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه حواستون پرته عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سونوگرافي تخمدانها بديد و از نظر ذخاير تخمدانها بايد بررسي شيد لطف...