برداشتن طحال؛ دلایل، فواید، عوارض و انواع جراحی ها

طحال عضو کوچکی است که در سمت چپ شکم در زیر قفسه سینه قرار دارد. این عضو بخشی از سیستم ایمنی بدن است و به مبارزه با عفونت ها کمک می کند، همچنین سلول های آسیب دیده و قدیمی را از جریان خون پاک می کند. اگر طحال شما نیاز به برداشتن داشته باشد، تحت یک عمل جراحی به نام اسپلنکتومی قرار خواهید گرفت.

انجام عمل برداشتن طحال باعث می شود که سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید. از آنجایی که عفونت ها بدون طحال می توانند خطرناک تر باشند، ممکن است به واکسن های سالانه و آنتی بیوتیک های پیشگیری کننده نیاز داشته باشید. آنتی بیوتیک های پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز عفونت باکتریایی استفاده می شود. آنها برای درمان عفونت موجود استفاده نمی شوند.

 

دلایل برداشتن طحال

دلایل متعددی وجود دارد که پزشک ممکن است به شما توصیه کند طحال خود را بردارید. این دلایل شامل موارد زیر است:

 • طحالی که در اثر جراحت آسیب دیده است
 • بزرگ شدن طحال یا پارگی طحال که می تواند در اثر ضربه ایجاد شود
 • برخی از اختلالات خونی نادر
 • سرطان یا کیست های بزرگ طحال
 • عفونت
 • اختلالات خونی

اگر اختلال خونی شدیدی دارید که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد، ممکن است لازم باشد طحال شما برداشته شود. اختلالات خونی از این نوع عبارتند از:

 • کم خونی داسی شکل
 • کم خونی همولیتیک
 • پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک (ITP)
 • پلی سیتمی ورا
 • طحال بزرگ شده

یک عفونت ویروسی، مانند مونونوکلئوز  یا یک عفونت باکتریایی مانند سیفلیس، می تواند باعث بزرگ شدن طحال شما شود.

طحال بزرگ شده مقدار زیادی از سلول های خونی و پلاکت ها را به دام می اندازد. در نهایت گلبول های قرمز سالم را نیز به دام می اندازد و از بین می برد. به این حالت هایپراسپلنیسم می گویند و منجر به کاهش زیاد سلول های خونی سالم و پلاکت ها در جریان خون شما می شود. بزرگ شدن طحال می تواند باعث کم خونی، عفونت و خونریزی زیاد شده  و ممکن است در نهایت پاره شود.

 

پارگی طحال

اگر طحال شما پاره شده است، به دلیل خونریزی داخلی ممکن است فوراً به طحال برداری نیاز داشته باشید. پارگی ممکن است به دلیل آسیب فیزیکی، مانند تصادفات، یا بزرگ شدن طحال شما ایجاد شود.

 

سرطان

برخی از سرطان ها مانند لوسمی لنفوسیتی، لنفوم غیر هوچکین و بیماری هوچکین بر طحال تأثیر می گذارد. اینها می توانند باعث بزرگ شدن طحال شوند که می تواند منجر به پارگی شود. همچنین ممکن است به دلیل وجود کیست یا تومور نیاز به برداشتن طحال باشد.

 

عفونت

عفونت شدید در طحال ممکن است به آنتی بیوتیک ها یا سایر درمان ها پاسخ ندهد. این نوع عفونت می تواند منجر به آبسه جدی تر یا التهاب و تجمع چرک شود. ممکن است لازم باشد طحال شما برای رفع عفونت برداشته شود.

برداشتن طحال

لیست پزشکان منتخب خون با دریافت آنلاین نوبت

انواع جراحی های برداشتن طحال

اسپلنکتومی ممکن است به عنوان یک جراحی باز سنتی یا به عنوان یک روش لاپاراسکوپی با حداقل تهاجم انجام شود. برای هر دو روش تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت.

 

اسپلنکتومی باز

یک جراحی باز سنتی شامل بریدگی در مرکز شکم شماست. سپس جراح بافت های دیگر را کنار می گذارد تا طحال شما را خارج کند. پس از آن محل برش با بخیه بسته می شود. اگر بافت اسکار ناشی از جراحی های دیگر دارید یا اگر طحال شما پاره شده باشد، جراحی باز ترجیح داده می شود.

 

اسپلنکتومی لاپاراسکوپی

این نوع جراحی کم تهاجمی است و نسبت به جراحی باز زمان نقاهت کمتری دارد. در طحال برداری لاپاراسکوپی، جراح فقط چند برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند. سپس، آنها از یک دوربین کوچک برای پخش ویدئویی از طحال شما بر روی مانیتور استفاده می کنند. پس از آن جراح می تواند طحال شما را با ابزارهای کوچک خارج کند و در نهایت برش های کوچک را بخیه می زنند. جراح شما ممکن است پس از مشاهده طحال شما در دوربین تصمیم به جراحی باز بگیرد.

 

فواید برداشتن طحال

برداشتن طحال یک جراحی بزرگ است و سیستم ایمنی بدن شما را به خطر می‌اندازد. به این دلایل، فقط در صورت لزوم انجام می شود. مزایای برداشتن طحال این است که می‌تواند چندین مشکل سلامتی مانند بیماری‌های خونی، سرطان و عفونت‌هایی را که به روش دیگری قابل درمان نیستند، برطرف کند. برداشتن طحال پاره شده می تواند زندگی شما را نجات دهد.

 

عوارض برداشتن طحال

خطرات و عوارض انجام هر گونه جراحی بزرگ شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن خون در طول جراحی
 • واکنش های آلرژیک یا مشکلات تنفسی ناشی از بیهوشی
 • تشکیل لخته های خون
 • عفونت
 • سکته مغزی یا حمله قلبی
 • تشکیل لخته خون در ورید که خون را به کبد شما منتقل می کند
 • فتق در محل برش
 • یک عفونت داخلی
 • از بین رفتن ریه
 • آسیب به اندام های نزدیک طحال، از جمله معده، روده بزرگ و پانکراس

 

چگونه برای برداشتن طحال آماده شویم؟

جراح و پزشک به شما کمک می کنند تا برای عمل خود آماده شوید. شما باید آنها را از تمام داروهایی که مصرف می کنید و اینکه ممکن است باردار باشید مطلع کنید. پزشک احتمالاً به شما واکسن هایی را علیه ویروس ها و باکتری های خاص می دهد زیرا حذف طحال سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند. همچنین ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشید تا مطمئن شوید که پلاکت‌ها و گلبول‌های قرمز کافی برای تحمل جراحی و از دست دادن خون همراه آن دارید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد چند روز قبل از جراحی مصرف برخی داروها را متوقف کنید. همچنین باید چندین ساعت قبل از عمل ناشتا باشید و نوشیدن مایعات را متوقف کنید.

 

پیامدهای معمول برداشتن طحال

چشم انداز اسپلنکتومی بسته به نوع و شدت بیماری یا آسیبی که منجر به جراحی شده است بسیار متفاوت است. بهبودی کامل از اسپلنکتومی معمولاً بین چهار تا شش هفته طول می کشد. ممکن است فقط چند روز پس از عمل جراحی در بیمارستان بمانید. جراح یا پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

 

چشم انداز بلند مدت برای برداشتن طحال

اگر به جز بیماری مربوط به طحال، سالم باشید، چشم انداز بلند مدت بسیار خوب است. با این حال، اگر طحال خود را بردارید همیشه بیشتر مستعد ابتلا به برخی عفونت‌ها خواهید بود و ممکن است تا پایان عمر خود به واکسیناسیون و آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری کننده نیاز داشته باشید.

افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی، آنتی بیوتیک های پیشگیرانه را بحث برانگیز می کند. اگر کمتر از یک سال پیش اسپلنکتومی انجام داده اید یا نقص ایمنی زمینه ای دارید، باید آنتی بیوتیک های پیشگیرانه را در نظر بگیرید.

گفتنی است که پزشک شما پس از برداشتن طحال، برنامه ای را برای سلامتی شما مهیا خواهد کرد.

 

منبع:healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. ادریس می گوید

  و کم خونی آنمی همولوتیک

 2. مریم می گوید

  ممنون بابت پیام مثبتتتون باعث دلگرمیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   خواهش میکنم

 3. صان می گوید

  سلام دوست عزیز کسی که طحال نداره مواد مخدر مصرف کند براش ضرر دارد یاخیر جواب بدین ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   مصرف مواد مخدر به طور کلی ضرر مطلق است
   علت نداشتن طحال چیست؟

   1. ادریس می گوید

    سلام خسته نباشید کسی که عمل اسپلنکتومی داشته آیا میتونه سیگار یا مشرو بات الکلی مصرف کنه یا نه ممنون میشم جواب بدید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     علت اسپلنکتومی چه بوده؟

     1. ادریس می گوید

      برداشتن طحال

     2. ادریس می گوید

      پارگی طحال

     3. ادریس می گوید

      پارگی طحال وکم خونی آنمی همولوتیک

 4. صان می گوید

  سلام دوست عزیز کسی که طحال نداره مواد مخدر مصرف کنه براش ضرر دارد یاخیر

 5. Mehdi@Fero می گوید

  ممنون از توضیحات

 6. زهره فتحی می گوید

  بسیار مفید ، فقط چند سوال :
  ۱- کسی که مشکل طحال دارد آیا علائم ظاهری مثلا زردی رنگ پوست و سفیدی چشم هم دارد؟
  ۲- آزمایشات مربوطه برای کنترل و یا چگونگی وضعیت بیمار، چند وقت یکبار توصیه می‌شود؟
  ۳- زمان برداشتن یک طحال بزرگ چه زمانی است ؟

 7. سام. می گوید

  در زمان جنگ سرباز بودم. در یک درگیری نزدیک‌ طحالم ضربه شدیدی خورد . ابتدا یک دل‌پیچه . بعد کم‌کم از دهانم خون خارج شد. پس از حدود یکساعت از آن جهنم خارج شدم و کم‌کم‌ بیهوش شدم . در بیمارستان صحرایی جراحی شدم و طحالم را کاملا برداشتند گفتند پارگی شدید داشت و خونریزی داخلی بسیار شدید داشتی و…
  بیش از سی سال گذشته و بجز اوایل که مرتب گلو درد می‌گرفتم و یک‌برجستگی کوچک‌ هیچ مشکلی ندارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر