بیماری تیروئید چشمی چیست و چه علائمی دارد؟

مشکلات تیروئیدی از بیماری‌های شایع در کشور ما محسوب می‌شوند، یکی از این عارضه‌ها بیماری تیروئیدی چشمی است که یک عارضه‌ی خود ایمنی به شمار می آید. 

بیماری تیروئید چشمی چیست؟

در بیماری تیروئید چشمی (Thyroid eye disease یا TED)  ماهیچه‌های چشم، پلک‌ها، غدد اشکی و بافت چربی پشت چشم ملتهب می‌شوند. این شرایط باعث می‌شود که چشم‌ها و پلک‌ها قرمز رنگ و متورم شوند و در مواردی هم حتی بیرون زدگی چشم مشاهده شده است. 

در برخی موارد تورم و خشکی ماهیچه‌های چشم باعث می‌شود که دیگر دو چشم در یک مسیر و همزمان با هم حرکت نکنند، این شرایط باعث دو بینی در فرد می‌شود. در موارد نادر در بیماری تیروئید چشمی، اگر به نورون‌های پشت چشم فشار وارد شود، یا در صورتی که پلک‌ها به خوبی بسته نشوند و در جلوی چشم زخمی ایجاد کند؛ این شرایط باعث کاهش قدرت بینایی فرد خواهد شد. 

بیماری تیروئید چشمی

بیماری تیروئید چشمی که از آن تحت عنوان افتالموپاتی گریوز (Graves’ ophthalmopathy) هم یاد می‌شود، در واقع یک بیماری خودایمنی است. در این شرایط سیستم ایمنی بدن به بافت‌های اطراف چشم حمله می‌کند و باعث التهاب در بافت‌های اطراف و پشت چشم می‌شود. این بیماری همچنین غده‌ی تیروئید را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث بیماری گریوز (Graves) می‌شود. بیماری گریوز بیش‌تر موجب ایجاد بیماری پرکاری تیروئید (hyperthyroidism) و در موارد نادر موجب ایجاد بیماری کم کاری تیروئید (hypothyroidism) خواهد شد. 

بیماری تیروئید چشمی می‌تواند در افراد مبتلا به تیروئید پرکار یا تیروئید کم کار و یا حتی در افرادی با تیروئید نرمال ایجاد شود. هم‌چنین در مواردی دیده شده است که افراد بعد از درمان بیماری گریوز به این بیماری مبتلا شده‌‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود که افراد مبتلا به تیروئید چشمی تحت نظر مداوم متخصص چشم (ophthalmologist) و متخصص بیماری‌های غدد داخلی (endocrinologist) قرار بگیرند. 

شانس ابتلا به بیماری تیروئید چشمی در چه افرادی بیش‌تر است؟

به طور کلی بیماری تیروئید چشمی در یک چهارم افراد مبتلا به گریوز، قبل، بعد و یا در طول ابتلا به این اختلال تیروئیدی گزارش شده است. اگر در هنگام ابتلا به گریوز، فرد هیچ کدام از علائم بیماری تیروئید چشمی را نداشته باشد، سیگاری نباشد و یا سیگار کشیدن را ترک کرده باشد، شانس ابتلا به این عارضه‌ی چشمی در او یک از ده است. اگر فرد سیگاری باشد، شانس ابتلا دو برابر خواهد شد. شانس ابتلا به بیماری تیروئید چشمی در افرادی که بیش‌تر از سایرین سیگار می‌کشند در مقایسه با افراد غیر سیگاری هشت برابر بیش‌تر است. 


علائم بیماری تیروئید چشمی چیست؟

فرد صورت مشاهده‌ی هر کدام از علایم زیر و برای بررسی احتمال ابتلا به این بیماری باید با پزشک خود مشورت کند:

 • تغییر وضعیت ظاهری چشم‌ها (معمولاً حالت زل زدگی و بیرون زدگی چشم‌ها مشاهده می‌شود)
 • احساس خشکی بیش از حد در چشم‌ها 
 • احساس رطوبت در چشم‌ها 
 • احساس ناخوشایند در برابر لامپ‌های روشنایی
 • تورم در پلک بالا و پایین 
 • قرمزی چشم و پلک‌ها 
 • پف زیر چشم 
 • تاری دید و یا دوبینی 
 • احساس درد در پشت چشم (خصوصاً هنگامی که فرد به بالا، پایین و طرفین نگاه می‌کند)
 • دشوار بودن حرکت چشم 
بیماری تیروئید چشمی چیست و چه علائمی دارد؟

اگر فرد پلک متورمی داشته باشد، یا اطراف چشم فرد پف داشته باشد و در عین حال فرد به بیماری کم کاری تیروئید مبتلا باشد، احتمالا به این عارضه‌ی چشمی مبتلا نیست. این علایم بعد از مصرف قرص لووتیروکسین (levothyroxine) برطرف خواهند شد. 

گاهی اوقات تشخیص این بیماری دشوار است و فرد ممکن است به تب یونجه (hayfever)، ورم ملتحمه (conjunctivitis) و یا آلرژی فصلی مبتلا باشد. 

در این شرایط تشخیص تیروئید چشمی بسیار دشوار است و فرد باید با دقت بیش‌تری تحت نظر قرار بگیرد. شرایط زیر بیش‌تر در هنگام ابتلای فرد به تیروئید چشمی مشاهده می‌شوند:

 • تب یونجه معمولاً در فصل خاصی شیوع پیدا می‌کند و احتمال دیدن علایم آن هم تنها در فصل شیوع وجود خواهد داشت. 
 • آلرژی فصلی معمولاً باعث خارش چشم می‌شود در حالی که در بیماری تیروئید چشمی این حالت اتفاق نمی افتد. 
 • ورم ملتحمه حالت چسبندگی را در چشم‌ها ایجاد می‌کند در حالی که در بیماری تیروئید چشمی این حالت دیده نمی‌شود. 
 • در بیماری تیروئید چشمی وقتی فرد سعی دارد به بالا و یا طرفین نگاه کند، دردی را در ناحیه‌ی پشت چشم خود احساس خواهد کرد. در تب یونجه، آلرژی و ورم ملتحمه فرد این نوع درد را تجربه نخواهد کرد. 
 • بر خلاف سایر بیماری‌هایی که ذکر شد در بیماری تیروئید چشمی فرد با دوبینی دست و پنجه نرم خواهد کرد. 

روش درمان بیماری تیروئید چشمی

در مراحل اولیه‌ی بیماری تیروئید چشمی که فرد احساس خشکی بیش از حد در چشم دارد یا در هنگام خیره شدن به لامپ روشن احساس ناخوشایندی پیدا می‌کند، قطره‌ی اشک مصنوعی تا حدود زیادی کمک کننده است. ژل‌ها و لوبریکنت‌های روغنی هم در این مورد بسیار موثر هستند. لوبریکنت‌های روغنی مدت زمان بیش‌تری دوام دارند ولی در مواردی باعث تاری دید می‌شوند، بنابراین بهتر است که تنها در موارد شدید بیماری و در شب مورد استفاده قرار گیرند.

خواندن مقاله درمان خشکی چشم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در حالی که علایم بیماری در 6 ماه یا دوازده ماه اولیه‌ی بیماری می‌توانند شدید شوند، بعد از طی این مدت زمان شرایط چشم‌ها تا حدود زیادی به حالت اولیه‌ی خود بر خواهد گشت. اما اگر چشم دچار التهاب شدید باشد درمان‌های استروئیدی برای فرد تجویز خواهد شد، داروهای استروئیدی به صورت خوراکی یا وریدی تجویز می‌شوند.

استروئید با کاهش التهاب ماهیچه های چشم و آسان‌تر کردن حرکت آن ها تا حدود زیادی دو بینی را کاهش خواهد داد. علاوه بر این این داروها نقش بسیار مهمی در کاهش قرمزی چشم و تورم پلک‌ها دارند. در موارد شدید بیماری تیروئید چشمی استروئید تا حدود زیادی به بازگشت قدرت بینایی به حالت طبیعی کمک خواهد کرد.

اگر شدت بیماری تیروئید چشمی زیاد باشد، برای درمان موثرتر بیماری تیروئید چشمی از درمان‌های تلفیقی استفاده خواهد شد. بیمار مبتلا در این حالت علاوه بر استروئید، داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی و رادیوتراپی دریافت خواهد کرد. با این همه استروئید در درمان بیرون زدگی چشم کارایی ندارد.

متاسفانه برخی افراد گرفتار با این بیماری به دو بینی دایمی و یا تغییر در شکل ظاهری چشم‌ها مبتلا هستند. زمانی که التهاب چشم تا حدود زیادی کنترل شد، برای این افراد جراحی‌های ترمیمی (Rehabilitative surgery) تجویز می‌شود.

جراحی کاهش فشار چشم (Decompression) :در این جراحی به منظور کاهش فشار بر روی نورون‌های چشم در قسمت پشتی چشم فضای بیش‌تری ایجاد می‌شود. یا اگر چشم‌ها بیش‌تر از حد طبیعی دچار بیرون زدگی شده باشند این جراحی به بسته شدن بهتر چشم‌ها تا حد زیادی کمک خواهد کرد.

جراحی ماهیچه‌ی چشم: اگر دوبینی با وصل کردن پریزیم (prism) به عینک طبی درمان نشود این جراحی به درمان این عارضه کمک خواهد کرد.

جراحی پلک: این جراحی به منظور محافظت از چشم‌ها انجام خواهد شد. 

جراحی چشم در تیروئید چشمی

در صورت وخامت علائم بیماری تیروئید چشمی چه باید کرد؟

تنها در 5 درصد افراد مبتلا، بیماری تیروئید چشمی وخیم می‌شود. در این بیماری پلک‌ها به درستی بسته نمی‌شوند، در عین حال در جلوی چشم پنجره‌ای آسیب پذیر به نام قرنیه وجود دارد که ممکن است به همین دلیل زخم شود و متعاقب آن بینایی فرد آسیب ببیند.

در مواردی نادر، حتی عصب بینایی که پیام‌ها را از چشم به مغز می‌رساند آسیب می‌بیند و در این موارد فرد بینایی خود را به صورت کلی از دست خواهد داد. هر چه قدر این مشکلات زودتر تشخیص داده شوند، درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود. 

علائمی که باید با دیدن آنها سریعا به پزشک مراجعه کنید

در صورت مشاهده‌ی این علایم فرد باید سریعاً به پزشک مراجعه کند:

 • علایم بیماری طی چند روز و یا چند هفته شدت پیدا کنند. 
 • تاری چشم با پلک زدن و یا پوشاندن چشم‌ها به صورت تناوبی برطرف نشود.
 • فرد قادر به تشخیص رنگ‌ها به روشنی و شفافی قبل نباشد. 
 • دو بینی در هنگام نگاه کردن به جلو
 • فرد برای جلوگیری از دوبینی مجبور باشد تا سر خود را به سمت عقب با طرفین متمایل کند. 

مشکلات تیروئیدی اغلب در افرادی با سابقه‌ی خانوادگی رخ می‌دهند. بنابراین اگر کسی از اعضای خانواده به این بیماری‌ها مبتلا باشد، فرد هم باید برای گرفتن آزمایش‌های پزشکی لازم به صورت مداوم تحت نظر پزشک باشد. مطمئناً تنها پزشک متخصص می‌تواند راهنمایی‌ها و راهکارهای مورد نیاز را در اختیار فرد قرار دهد. 

اقدامات پیشگیرانه جهت وخیم نشدن بیماری

 • ترک سیگار: فرد با مراجعه به پزشک می‌تواند برنامه‌ای برای ترک سیگار دریافت کند. شانس درمان افراد سیگاری مبتلا به بیماری تیروئید چشمی کم‌تر از سایر افراد است، اگر فرد سیگار را ترک کند به درمان جواب خواهد داد. بعد از یک دوره مصرف کاربی مازول  (Carbimazole) یا پروپیل تیواوراسیل (Propylthiouracil) علایم بهبودی در افراد غیر سیگاری و یا افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند و در عین حال به بیماری پرکاری تیروئید مبتلا هستند، بیش‌تر از سایر افراد خواهد بود. 
 • جلوگیری از بالا و پایین شدن سطح هورمون‌های تیروئیدی:جلوگیری از نوسانات هورمون تیروئید به خصوص در کم کاری تیروئید اهمیت دارد.بنابراین فرد مبتلا باید به صورت مداوم آزمایش خون انجام دهد و توصیه‌های پزشک معالج در مورد مقدار داروی مصرفی را به خوبی رعایت کند. سطح هورمون‌های تیروئیدی باید همواره در حالت نرمال قرار داشته باشند تا این عارضه‌ی چشمی رخ ندهد. 
 • جلوگیری از درمان با ید رادیو اکتیو: درمان با ید رادیو اکتیو منجر به وخیم‌تر شدن بیماری تیروئید چشمی خواهد شد. این مشکل در افراد سیگاری چند برابر است. در این مورد فرد باید با پزشک خود مشورت کند. 
 • مصرف مکمل‌های سلنیوم: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیماری تیروئید چشمی اگر 6 دوره (دو بار در روز ) مکمل سلینیوم دریافت کنند، نتایج قابل قبولی را مشاهده خواهند کرد. این دارو بدون نسخه از داروخانه‌ها قابل تهیه است. 

آیا بیماری تیروئید چشمی بر کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد؟

این بیماری از لحاظ روانی بر فرد مبتلا اثر خواهد گذاشت و زندگی اجتماعی او را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر سطح هورمون‌های تیروئیدی بالا و پایین شود، روحیه‌ی افراد مدام تغییر خواهد کرد، فرد تندخو و عصبی خواهد بود و این شرایط تا زمانی که این هورمون‌ها سطح ثابتی نداشته باشند، ادامه خواهد داشت.

تاثیر تیروئید چشمی بر زندگی

فرد به دلیل تغییر ظاهر چشم‌هایش احساس خشم، کم شدن اعتماد به نفس و دوری از اجتماع را تجربه خواهد کرد. روابط کاری و عاطفی فرد مبتلا هم تا حدود زیادی متاثر از این بیماری خواهد بود؛ زیرا که چهره و چشم‌ها نقش بسیار مهمی در برقراری ارتباط بین افراد دارند. درمان‌هایی هم‌چون جراحی در موارد بسیاری کمک کننده خواهند بود. فرد مبتلا باید تحت نظارت دقیق پزشک متخصص باشد.

منبع:

btf-thyroid.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
60 نظرات
 1. Zahra می گوید

  سلام ببخشید من تیرویید پرکار داشتم و ۸ماه هست که با خوردن روزی نصف متی نرماله. تیرویید چشمی هم دارم.که چشم راست ۲ میل و چشم چپ ۴میل بیرون زدگی داره .آیا چشمام نیاز به عمل دارند؟ چکار کنم. شهرستان هستم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   یکی از عوارض پرکاری تیروئید پروپتوزیس یا بیرون زدگی چشم است که در صورت درمان بیماری و کنترل کردن تیرویید این عارضه برگشت پذیر است

 2. امیررضا رضایی می گوید

  سلام خوب هستید
  چهار ساله دچار سوزش چشم در یک مدت تایم مشخص میشم یک سال تابستان و دو سال پاییز و یک سال هم اوایل زمستان به طوری که چشمم میسوزه و قسمت پایین چشمم میسوزه
  هیچ مشکلی هم نداره چشمم بارها چشم پزشکی رفتم نه بینایی نه عصب چشمم اشک مصنوعی هم تاثیری نداره حتی قطره آنتی هیستامین هم تاثیرش کمه میخواستم بدونم آزمایش تیرویید بدم یا مشکل از تیرویید نیست ؟
  لطفاً جواب بدید ممنون

 3. سجاد غفوریان راد می گوید

  سلام من دوسال از عمل تیروید پر کارم میگذره الان دچار تیروید چشمی هستم دارو هم برای تیروید هم چشم استفاده میکنم خواستم بینم تا چه موقع وضعیت چشام خوب میشه

 4. نسرین می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ازمایش تیرویید دادم و نرمال بوده
  حدود دو سال پیش هم ام ار ای مغز و نوار مغز گرفتم مشکلی نداشته
  من شماره چشمام بالا بود عینک میزدم و حدود هفت سالی هست ک چشمام برامده هست من فک میکردم از عینک باشه
  الان جدیدا رفتم عمل پی ار کی کلی هم عکس گرفتن و عمل انجام دادم
  ممکنه به تیرویید چشمی مبتلا بودم و دکتر چشم متوجه نبوده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر ازمایش تیرویید نرمال باشه خیر

 5. قیاس وند می گوید

  با سلام من مدتیه که یه چشمم چشمسمت راستم بیرون زدگی داره به نظرتون کم کاری یا پرکاری

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر یک چشم بیرون زدگی داره ، اول باید علل دیگر رد شن
   لطفا حتما به متخصص” چشم پزشک مراجعه کنید

 6. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید من خواهر زادم ۱۸ سالشه تیرویید داره و این باعث شده ک چشماش درشت شده و متاسفانه روی آبروی چپش کیست داره و دکتر گفته باید عمل بشه بنظر شما بزرگ شدن چشاش ربطی ب کیست داره آخه جدیدا بزرگ شده ۱ ماهه ””

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر پرکاری تیرویید و گریوز داره سبب بیرون زدگی چشم میشه و ربطی به کیست نداره

 7. بارون می گوید

  سلام من یک ساله کم کاری تیرویید دارم ،دکترم گفت چون مجردی لازم نیست قرص بخوری و دوماه پیش گفت تا یکسال اصلا آزمایش تیرویید نده آنتی بادیت خوبه،ولی الان دو روزه مدام اطراف چشمم جوش میزنم و بعد جوش ورم می‌کنه وگنده میشه و کل دور چشمم پف کرده ،این مربوط به تیروییده؟ راه درمان سریع داره؟ باید چکار کنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عدد tsh چند بوده؟

 8. ناشناس می گوید

  سلام من مدتیه که چشم راستم ورم کرده و دیدم کم شده
  ممکنه که پر کاری تیرپیید باشه چون دیدم کم شد وتار میبینم ومادرم هم تیرویید داره لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر یک چشمتون هست بهتره اول علل چشمی بررسی شن وبه متخصص” چشم پزشک مراجعه کنید
   ازمایش tsh هم بدین

 9. ساناز می گوید

  سلام .ببخشید من ۱۵ سالمه و ۵ سال ک تیروئید دارم . مدتی قرص مصرف کردم و حالم بهتر شد . دکتر گفت نرمال شده و نیازی به قرص نیست . و الان مدتیه احساس میکنم چشمم انحراف پیدا کرده .
  درسته ک میگن تیروئید روی انحراف پیدا کردن چشم تاثیر داره .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول ازمایش تیرویید رو تکرار کنین

 10. لیلا می گوید

  سلام من تیرویید کم کار دارم ولووتیروکسین مصرف میکنم مدتیه متوجه شدم چشم راستم کوچیکتر وچشم چپم بزرگتر هست به ۳تا چشم پزشک مراجعه کردم میگن همچین چیزی نیست درصورتیکه وقتی عکس میگیرم تو عکس قشنگ واضح هست که یه چشمم کوچیکتره،عکس را نشون دکتر میدم میگن حساس شدی ،ولی واقعا مشخصه ،نمیدونم چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر چشم پزشک‌تایید کرده که موردی نیست، موردی نیست
   در ضمن اغلب افراد دچار عدم‌تقارن صورت هستن که تو عکس گرفتن مشخص میشه

 11. ناشناس می گوید

  سلام من 17 سالمه کم کاری تیروئیددارم ریزش موداشتم وپلک سمت چپم یکم ورم کرده میخواستم بدونم بامصرف قرص تیروئیدبرطرف میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله

 12. اکرم می گوید

  سلام من چشم چپم ورم داره و قتی چشمامو میبندمو باز میکنم پلک چپم سنگین‌تره کلا چشمم با اون یکی فرق داره وقتی پلکم بازو بسته میکنم حالت چسبنده داره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به چشم پزشک مراجعه کنید.

 13. الهام می گوید

  سلام من مدتیه چشم چپم بزرگتر وبازتر از چشم راستم هست و در طول روز یکم درد هم دارم، به دکتر غدد مراجعه کردم گفتن مشکل تیروئید ندارم ولی anti tpo 258 بود، چشم پزشک هم مراجعه کردم قطره لوتمکس استفاده کرد ولی خوب نشده، علتش از چیه، ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه بزرگتر و بیرون زده تر هست باید mri انجام بشه

 14. سیده مژگان مصطفوی می گوید

  سلام عزیزم.خانم دکتر من تیروییدت زیر گلو دارم.چشم چپم یک میلی از حدقه زده جلو و پلک سمت چپم متورم شده ، آزمایش خون گفت همه چی نرماله.ولی عکس گرفتم هسته ای دکتر گفت تیرویید کم کاره.بعضی اوقات التهاب چشمم کم میشه ولی بعضی اوقات زیاد میشه.نمیدونم چرا

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد قطره كورتون داخل چشمتون بريزيد بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به چشم پزشک مراجعه کنید.

 15. فاطمه می گوید

  سلام وقتتون بخیر تیروئید من پرکار هست و چشمام هم خیلی بر آمده و بزرگ شده اند و تازگی ها چشم چپم از چشم راستم کوچک تر شده.. تحت درمان هستم و متی مازول هم مصرف میکنم.. میخواستم ببینم نیازی هست به چشم پزشک هم مراجعه کنم ؟؟ امکان به حالت عادی برگشن چشمام هست کلا؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله حتما، بايد دارو مصرف كنيد براي چشمتون
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به چشم پزشک مراجعه کنید.

 16. جواد می گوید

  سلام ، من ۴ ماهه که درد چشم پیدا کردم با این علائم : احساس درد و فشار ، گاهی تاری دید ، گاهی قرمزی و سوزش ، احساس خشکی ، حرکت چشم کمی سخت و دردناک ، حساسیت به نور دارم . توی این مدت به چندین چشم پزشک و مغز و اعصاب مراجعه کردم ، حتی شیراز هم رفتم ولی میگن سالمه ، عکس و ام ار آی چشم و مغز سالم بود ، ولی اخیرا آزمایش تیرویید دادم که فقط آنتی تی پی او مثبت بود ! توی این مدت کاهش وزن و بدخوابی هم داشتم ، پدر و مادر و دو تا از دایی های من هم مشکل تیروئید دارند ، ممکن است تیرویید چشمی باشد ؟ خیلی اذیت شدم توی این مدت و واقعا نمیدونم چکار کنم ، لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام درصد خيلي كمي از افراد هستن كه كم كاري يا پركاري تيروييد ندارن اما علائم چشمي دارن
   Anti tpo مثبت يعني شما بصورت ژنتيك مستعد كم كاري تيروييد هستيد
   لطفا براي درمان چشمتون

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به چشم پزشک مراجعه کنید.

 17. سمیرا می گوید

  سلام من10 سال تیرویدم را برداشتن وزیر نظر پزشک دارو لوتیروکسین مصرف میکنم ولی حدود20 روز که سر درد شدید همراه چشم درد دارم آزمایش تیروید هم دا م گفتم پر کار باید قرصما کم کنم ولی به خاطر کرونا نمیتونیم بریم میشه کمکم کنین خیلی درد دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای بررسی دقیق علایم، محل دقیق درد، مدت زمان درد، علایم همراه و….

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص مغز و اعصاب استفاده کنید.

 18. مریم می گوید

  سلام ببخشی مدتیه چشم چپم بزرگترشده ازسمت راستم آزمایش دادم گفت تروییدت پرکاره قرص متی مازون وپرانولول بهم داد 15روزخوردم حساسیت داشتم نخوردم بعدسه روزنخوردم آزمایش دادم گفت کم کاره ایابخاطرداروها کم کارشده با آزمایش درست نیس

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای تعویض دارو مجددا به پزشک خود مراجعه کنید
   ازمایش خود را مجددا در یک ازمایشگاه دیگر تکرار کنید

 19. یاس می گوید

  البته ازمایش تیروئید دادن گفتن تیروئیدشون 7 هست گفتن دوباره باید ازمایش رو تکرار کنن .تیروئید اینقد چه مشکلی پیش میاره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه tsh عدد ۷ باشه شدید نیس و اصولا مشکلی نیس
   ولی باید ازمایش تکرار شه و به علایم کم‌کاری تیرویید توجه شه تا اگه نیاز دارو تجویز شود

 20. یاس می گوید

  سلام مدتی پیش مامانم چشمشون دوبار خونریزی کرد و دکتر مکاپ کرد و گفتن مشکلی ندارند و ازمایش قند هم گرفتن که قندشون 90 بود و چند ناهی گذشت به دکتر دیگری مراجعه کردن که گفتن به چشمشاسیب رسیده و حتما باید ترزیق انجام بدن علت رو جویا شدیم گفتن قندشون مرز هست ولی ازمایش قند دادن یندشون 77 هست و نرمال به نظرتون علت چی هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ببینین علل زیادی از جمله علل روماتیسمی، خونی و انعقادی ، فشارخون بالا و..مطرحه
   قند هم مطرحه ولی درکسی که سالها به دیابت مبتلا باشه و قند کنترل نشده داشته باشه، مادر شما بعید ربطی به قند داشته باشه

 21. شیرین می گوید

  سلام وعرض ادب
  دخترم۲۷ساله است ودچار پرکاری تیرویید ازنوع گریوز است با وجود گذشت۱۴ماه از بیماریش وقرارگرفتن هورمون تیروییددررنج نرمال دچار دوبینی است ودر طول روز حدود۱۰بار اتفاق می افته وخیلی باعث دردسر ونگرانی تش شده لطفا راهنمایی کنید زیر نظر دکترچشم پزشک هم هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بازم بايد به متخصص چشمش مراجعه كنه
   شايد لازم باشه دارو حديد بگيره

 22. ناشناس می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه کم کاری تروئید دارم چشم هم ضعیف هستش اگه بیماری ترئیدم برطرف بشه چشم من به حالت اول ب میگرده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام كم كاري تبروييد با ضعيف شدن چشم همراه نيست ربطي به هم ندارن
   اون پركاري تيروييد هستش

  2. نرگس می گوید

   سلام وقت بخیر….. من ۲۳ سالمه و چشام کلا درشت و بزرگن حدود یک هفته پیش عمل لیزیک کردم برا ضعیفی چشمام الان چشم چپم بزرگ تر از راستی شده ب طوری ک انگار زده بیرون ب دکتر مراجعه کردم گفت این عمل ربطی نداره و امکان داره تیروید داشته باشید …. فقط یک چشممه یعنی امکان داره من تیروید گرفته باشم؟؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام عزیز
    به عمل ربطی نداره
    باید ازمایش tsh بدین و اگه تیرویید خوب بود علل دیگر بررسی شن

 23. سارا می گوید

  باسلام واحترام
  من 10 سال قبل به کیست غده تیروگلاس مبتلا شدم و هراز گاهی برجسته میشه و زیرگردنم به اندازه یه گردوی کوچیک معلومه. الان دوسالی هست چشم چپم از راست خیلی کوچیکترشده وخیلی به داخل رفته وگود شده .وزنم هم بیشتراز 50 نمیشه 36 سال با قد170 هستم باید چیکارکنم.ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام tsh بديد همراه با freet4
   بايد به متخصص غدد مراجعه كنيد تا پزشك چشمتونو معاينه كنيد

 24. لیلا می گوید

  سلام من ۲۷ سالمه یه مدته متوجه شدم که چشم سمت راستم از چپم بزرگتر دیده میشه و یه جورایی حالت خیره شدن داره هیچ‌گونه علایمی از قبیل درد و خشکی چشم و سردرد و کاهش دید ندارم میخوام بدونم ایا امکانش هست من بیماری گریوز داشته باشم ؟؟ اگه نه علتش چیه و دقیقا به چه متخصصی باید مراجعه کنم و آیا قابل درمانه ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر گریوز نیست چون یک طرفه هست و نیاز به بررسی و معاینه دارد
   باید به متخصص چشم باید مراجعه کنید و ام آر آی انجام شود

 25. ناشناس می گوید

  سلام‌من از ۹ سالگی کم کاری تیروئید دارم ۱۰ ساله ک چشمای من متفاوت شده چشم سمت چپم بزرگ تر شده دکتر رفتم گفت سی تی اسکن شی رفتم و موردی تو مغزم نبود خیلی اذیت میشم ممنون میشم راه کارشو بگین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايدسونوگرافي امولار بدين
   بنظرم اگه تهرانيد بريد بيمارستان فارابي و اونجا معاينه شيد

   1. رررر می گوید

    سلام
    من تیرویدم پرکار بود الان نرمال شده درمان شدم بعد چشم هام هم ورم داشت الان بهتر شده ولی ب حالت عادی برنگشته میخاستم ببینم نیاز ب جراحی هست یا دارویی مصرف بکنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     فعلا ادامه پیگیری روند نرمال شدن تیرویید

 26. حکمی می گوید

  باسلام
  من الان ۶ ماهه که فشاری رو توی سرم مخصوصا روی پیشانی و چشمهام حس میکنم. دکتر زیاد رفتم. ام ار آی از چشم و مغز هم دادم. مغزم مشکلی نداشت.سینوزیت هم نداشتم.
  اما چشم راستم پروپتوز خفیف گزارش شد.که البته دکتر گفت چیز خاصی نیست. ازمایشات تیروئیدم نرماله.
  ولی من خیلی دارم اذیت میشم. سمت راست سرم نبض دار شده. یه لرزشی توی سرم هست.
  روی چشمهام فشار زیادی رو دارم.
  با فعالیت و راه رفتن حس فشار بیشتر میشه.
  جدیدا پلک بالای چشمم ورم میکنه. باز یه مدت خوب میشه.
  به نظرتون من چیکار کنم؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آزمايش تيروييد بدين همراه با bun cr از نظر بررسي كليه
   اگه نرمال بودن چيز نگران كننده اي نيست

   1. حکمی می گوید

    سلام
    آزمایش تیروئید دادم . چندتا دکتر غدد هم نشون دادم .گفتن نرماله.
    آزمایش Bun هم دادم. عددش ۶.۰۷
    که رنج آزمایشگاه بین ۷ تا ۱۸ هست.

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام خوبه نرماله

 27. ندا می گوید

  سلام من کم کاری تیروئید دارم خانم ۲۷ساله از ۱۵سالگی تشخیص داده شده و تحت درمان هستم وایگکه چشام از بچکگی ضعیف ونمرش بالاست از لنز طبی استفاده میکنم ؛؛دممکن مشکل چشمی تیروئیدی هم داشته باشم و دکتر تشخیص نداده باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام كم كاري تيروييد عارضه چشمي ندارد پركاري تيروييد دارد

   1. شیرین می گوید

    سلام وقت بخیر .من بیماری گریوز داشتم .که ابتدا تیروییدکتومی انجام دادم و بعد هم چشمام رو عمل کردم ،الان هم کلا کم کارم و لووتیروکسین استفاده میکنم آیا ممکنه بیماری من مجدد فعال بشه خیلی استرس دارم بیماریم برگرده

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام‌ عزیز
     اگر تیرویید رو برداشتین خیر دیگه
     تیروییدی وجود نداره که فعال شه
     منتها هر ۶ ماه ازمایش tsh بدین تا در رنج نرمال باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر