سین داکتیلی یا چسپیده بودن مادرزادی انگشتان دست و پا + راه‌های درمان

علت سندروم انگشتان به هم چسپیده یا سین داکتیلی چیست و چگونه درمان می‌شود؟ علت این اختلال چیست؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

احتمالا قبلا شنیده‌اید که علت انگشتان به هم چسپیده می‌تواند موروثی باشد و مبنای ژنتیکی خاصی برای آن وجود دارد ولی دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند کل این موارد را بیابند، در ادامه به طور مفصل در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

سین داکتیلی یا انگشتان به هم چسبیده چیست؟

سین داکتیلی (Syndactyly) یکی از رایج‌ترین عارضه‌های مادرزادی بوده و به صورت تخمینی، هر سال از هر دو تا سه هزار نوزاد، یکی از آن‌ها با این اختلال به دنیا می‌آید.

سین داکتیلی، به اختلالی گفته می‌شود که در آن، انگشتان نوزاد در طول مراحل رشد جنین، به درستی از یکدیگر جدا نمی‌شوند. همچنین در صورتی که پوست یا ساختار دیگری در بدن در صورت صدمه دیدن (مانند سوختگی) به خوبی ترمیم نشود، می‌تواند باعث بروز سین داکتیلی گردد. 

عارضه سین داکتیلی اغلب به عنوان چسبیدگی انگشتان دست یا پا شناخته می‌شود. در بیشتر مواردی که چسبیدگی انگشتان پا ایجاد می‌شود، علت اصلی جدانشدن صحیح پوست در مراحل رشد جنین است. در موارد شدیدتر سین داکتیلی ممکن است بخش‌های دیگری از بدن، از جمله استخوان‌ها، رگ‌های خونی، عضلات و اعصاب نیز درگیر این بیماری شوند. 

علت چسپیدن انگشتان دست

سین داکتیلی ممکن است به علت سندروم یا شرایط پزشکی خاصی در بدن ایجاد شود، اما در اکثر مواقع غیر سندرمیک است، یعنی بدون علت خاصی در بدن ظاهر می‌شود. تاکنون 300 سندرم ژنتیکی مرتبط با سین داکتیلی شناخته شده است که رایج‌ترین آن‌ها سندرم داون، سندرم آپرت و سندرم کروزون هستند. 

مبنای ژنتیکی مشخصی برای انواع مشخصی از بیماری سین داکتیلی وجود داشته و عموم مردم، این بیماری را به عنوان یک عارضه ارثی می‌شناسند؛ با این حال محققان هنوز موفق به کشف تمامی مواردی که باعث به وجود آمدن سین داکتیلی در بدن می‌شوند نشده‌اند زیرا هر نوع از این عارضه، مشخصات و عوامل متفاوتی دارد. 

بر اساس تحقیقاتی که تاکنون در زمینه این بیماری صورت گرفته است، سین داکتیلی در نوزادان پسر بیشتر از نوزادان دختر دیده شده و همچنین این عارضه در نوزادان سفید پوست رایج‌تر از سایر قومیت‌هاست. با وجود اینکه در این بیماری، احتمال چسبندگی در هر انگشتی وجود دارد، اما معمولا بین انگشت دو و سه دیده می‌شود. 

علت ایجاد سین داکتیلی

عارضه سین داکتیلی، زمانی که جنین نوزاد در حال رشد در رحم است ایجاد می‎‌گردد. در مدت زمان بین هفته ششم و هفتم بارداری، انگشتان دست و پای جنین از یکدیگر جدا می‌شوند و در صورتی که در این مدت زمان، انگشتان نوزاد به خوبی از یکدیگر جدا نشوند، عارضه سین داکتیلی ایجاد می‌گردد. 

این اختلال مادرزادی به صورت خانوادگی منتقل می‌گردد، به گونه‌ای که بین ده تا چهل درصد موارد سین داکتیلی، به صورت ارثی ایجاد شده‌اند. در موارد نادری، این بیماری به علت وجود ناهنجاری‌های ژنتیکی دیگری مانند سندرم آپرت در نوزاد به وجود می‌آید. 

تشخیص سین داکتیلی

با وجود اینکه سین داکتیلی معمولا پس از به دنیا آمدن نوزاد مشخص می‌شود، اما گاهی اوقات از طریق تصاویر سونوگرافی در زمان بارداری می‌توان به وجود این عارضه پی برد. 

پس از تشخیص سین داکتیلی، پزشک متخصص با بررسی سابقه پزشکی، تصویر برداری اشعه ایکس و معاینات فیزیکی می‌تواند علاوه بر تشخیص میزان پیشرفته بودن عارضه، ناهنجاری‌های ژنتیکی و سندرم‌های مرتبط با آن را نیز در صورت وجود داشتن شناسایی کند. 

درمان سین داکتیلی

تنها راه درمان سین داکتیلی، درمان از طریق عمل جراحی است. زمان انجام عمل جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. هنگامی که چسبندگی میان انگشت شست و اشاره یا انگشت انگشتر و انگشت کوچک اتفاق افتاده باشد، عمل جراحی سریع‌تر (معمولا در شش ماهگی کودک) انجام می‌گردد. در سایر موارد سین داکتیلی، عمل جراحی دیرتر (معمولا بین 12 تا 18 ماهگی) انجام می‌شود.

شاید فکر کنید که در عمل جدا کردن انگشتان بهم چسبیده فرد مبتلا به سین داکتیلی تنها پوست میان انگشتان بریده شده و انگشتان از یکدیگر جدا می‌شوند، در صورتی که این عمل چندان ساده نیست؛ زیرا پوست کافی برای پوشش دادن دو انگشت وجود نداشته و دوباره انگشتان به یکدیگر خواهند چسبید.

در عمل جراحی سین داکتیلی، فرم انگشتان از طریق قرار دادن فلاپ‌های دقیق بازسازی خواهند شد. پس از جداسازی انگشتان، پوست جدیدی باید روی هر یک از انگشتان به وجود آمده و آن‌ها را از یکدیگر جدا کند؛ حتی گاهی اوقات به علت کافی نبودن پوست برای پوشش تمامی انگشتان، بیمار به پیوند پوست نیاز دارد.

پس از جراحی سین داکتیلی در کودکان، بیمار به مدت چهار هفته در پانسمان مانده و پس از گذشت این مدت، فیزیوتراپی را آغاز می‌کند. 

پس از جراحی سین داکتیلی چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر کودکان، پس از جراحی سین داکتیلی به مدت چند روز در بیمارستان بستری خواهند شد؛ معمولا در این مدت ممکن است علائمی چون کبودی، تورم یا تغییر رنگ ناخن در بیمار دیده شود. پس از مرخص شدن کودک از بیمارستان، تا زمان بهبودی می‌توان از داروهای مسکن برای کنترل درد استفاده نمود.

عمل جراحی سین داکتیلی در اکثر مواقع موفقیت آمیز خواهد بود. معمولا پس از جراحی، حدود یک ماه طول می‌کشد تا کودک بتواند در قسمت انگشتان جدا شده فشار وارد کند و بسته به شدت عارضه حدود سه تا شش ماه طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود پیدا کند. 

درمان سین داکتیلی

همچنین از آنجایی که چسبیدگی انگشتان پا می‌تواند در روند رشد اختلال ایجاد کرده و به معلولیت یا ناتوانی فرد منجر گردد، اکثر برنامه‌های بیمه که در حوزه سلامت وجود دارند، بخشی از هزینه درمان این عارضه را پوشش خواهند داد.

منابع:

medicalnewstoday

ortho.wustl.edu

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. بسم الله خان انصاف می گوید

  باعرض سلام آیا عارضه سین داکتیلی در نوزاد های یک زوج به تکرار اتقاق می افتد یا یکی از نوزاد ها میتواند مبتلا به عارضه سین داکتیلی باشد ؟

 2. علیرضا می گوید

  پسر من ماه دیگه باید این عمل را انجام دهد با آرزوی موفقیت در تمامی عمل هایی که روی کودکان انجام می‌شود. امیدوارم عمل پسر من هم با موفقیت و راحتی هر چه تمامتر انجام شود . آمین یا رب العالمین

  1. Farzad می گوید

   سلام ببخشید عمل دست پسرتون انجام شدانگشتها کامل جدا شدن کج نشدن؟ پسر من هم میخواد انجام بده

  2. حامد عبداللهی می گوید

   انشاالله با موفقیت این عمل رو پشت سر بگذارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر