درمان بیماری رتینوپاتی دیابتی چیست؟

 • 1398-10-29
 • ۲۳۸۶ بازدید
 • 0

درمان بیماری رتینوپاتی دیابتی چیست؟ باید بگوییم که درمانی که برای رتینوپاتی دیابتی به کار گرفته می‌شود به نوع بیماری و شدت بیماری بستگی دارد، در این مقاله به این سوال که درمان رتینوپاتی دیابتی اولیه و پیشرفته چیست جواب خواهیم داد

درمان بیماری رتینوپلاتی دیابتی اولیه 

اگر فرد به بیماری رتینوپاتی غیرتکثیری مبتلا باشد، احتمالاً بلافاصله به درمان نیاز ندارد. با این همه چشم پزشک به دقت چشم‌ها را معاینه خواهد کرد تا بفهمد چه زمانی باید درمان را آغاز کند. 

فرد برای کنترل بهتر دیابت خود باید به صورت مرتب با پزشک متخصص غدد در ارتباط باشد. اگر دیابت به خوبی کنترل شود و سطح قند خون همیشه تنظیم شود، روند بیماری رتینوپاتی دیابتی غیرتکثیری هم کند خواهد شد. 

درمان بیماری رتینوپاتی  دیابتی پیشرفته

اگر فرد به رتینوپاتی دیابتی پیشرفته و یا ورم لکه زرد مبتلا باشد، باید هر چه سریع‌تر تحت درمان‌های جراحی قرار گیرد. بر حسب اینکه شبکیه با چه مشکل به خصوصی درگیر باشد، ممکن است درمان‌های زیر به کار گرفته شود:

لیزر فتوکوآگولاسیون فوکال (Photocoagulation)

این روش درمانی مانع از نشت خون و مایعات به درون چشم شده و یا فرایند آن را کند خواهد کرد. در طی انجام این عمل به کمک لیزر اجازه‌ی نشت مایعات از رگ‌های خونی غیر طبیعی داده نخواهد شد. این عمل معمولاً در مطب پزشک و در طی یک جلسه انجام خواهد شد. اگر به دلیل ورم لکه‌ی زرد پیش از جراحی دچار تاری دید هستید، این جراحی احتمالاً نخواهد توانست بینایی شما را به حالت نرمال اولیه بازگرداند، ولی در عین حال احتمال زیادی وجود دارد که بتواند مانع از وخامت وضعیت ورم زرد شود.

لیزر شبکیه‌ای پی آر پی (Panretinal photocoagulation)

این روش درمانی رگ‌های چشمی غیر طبیعی را کوچک‌تر خواهد کرد. در طی این عمل به مناطقی از شبکیه که دور از لکه زرد چشم هستند لیزر تابانده خواهد شد. لیزر باعث کوچک شدن و جمع شدن رگ‌های خونی غیرطبیعی جدید چشم خواهد شد. . این عمل معمولاً در مطب پزشک و در طی یک یا دو جلسه انجام خواهد شد. دید فرد تا حداقل یک روز بعد از عمل تار خواهد بود. حتی ممکن است بعد از عمل مقداری از دید پیرامونی یا دید در شب افراد مختل شود.

لیزر فتوکوآگولاسیون فوکال (Photocoagulation)

زجاجیه‌برداری یا ویترکتومی (Vitrectomy)

در این عمل برش کوچکی در چشم ایجاد شده تا بتواند خون جمع شده در مرکز چشم و آسیب بافتی شبکیه را خارج کند. این عمل باید در مرکز چشم پزشکی و در اتاق عمل تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود. 

تزریق دارو به درون چشم

این داروها از دسته‌ی مهارکننده‌های فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) هستند. این دارو با بلاک کردن سیگنال‌هایی که بدن برای رشد رگ‌های جدید می‌فرستد، مانع از رشد این رگ‌های غیر طبیعی خواهد شد. این روش درمانی به تنهایی و یا به همراه لیزر شبکیه‌ای پی آر پی تجویز خواهد شد.

جراحی معمولاً روند پیشرفت بیماری رتینوپاتی دیابتی را کند کرده و یا اینکه آن را متوقف خواهد کرد ولی باید توجه داشته باشید که جراحی درمان قطعی بیماری نیست. چرا که دیابت یک بیماری مادام العمر است و در آینده هم امکان آسیب شبکیه و تحت تاثیر قرار گرفتن بینایی وجود خواهد داشت.  حتی بعد از انجام درمان‌های مختلف برای بیماری رتینوپاتی دیابتی فرد باید به صورت مرتب معاینات چشمی انجام دهد.

درمان‌های جایگزین بیماری رتینوپاتی دیابتی

تا کنون چندین درمان جایگزین برای بیماری پیشنهاد شده که تاثیرات مثبتی بر روند بیماری افراد داشته است. با این همه برای اینکه مشخص شود که این درمان‌ها کارآمد و در عین حال ایمن هستند باید آزمایش‌های بیش‌تری انجام شود 

اگر هر گونه داروی گیاهی و یا مکملی دریافت می‌کنید باید با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید. چون ممکن است این داروهای گیاهی با داروهای شما تداخل داشته باشند. از طرفی برخی از این داروها در طی جراحی مشکلاتی همچون خونریزی زیاد را به دنبال خواهند داشت. 

نباید به جای به کارگیری درمان‌های استاندارد تایید شده، درمان‌های غیر مطمئن تایید نشده را امتحان کرد. فراموش نکنید که درمان بیماری در مراحل ابتدایی از از دست دادن دید جلوگیری خواهد کرد. 

زندگی با بیماری رتینوپاتی دیابتی

خطر از دست دادن احتمالی بینایی چشم باعث ایجاد ترس و اضطراب شدیدی از فرد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی خواهد شد، پس بهتر است که فرد به روانشناس مراجعه کند و در جلسات مشاوره‌ای شرکت کند.

اگر در حال حاضر فرد بینایی خود را از دست داده است، باید از وسایل کمکی و سرویس‌هایی که زندگی روزمره را راحت‌تر خواهند کرد، استفاده کند‌. به همین منظور لازم است که فرد با پزشک معالج مشورت کند.

آماده شدن برای ملاقات با پزشک برای پرسش و پاسخ و راهنمایی درباره درمان بیماری رتینوپاتی دیابتی

انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند که هر فرد بالاتر از ده سال که به دیابت نوع یک مبتلا است، دستکم در سال پنجم ابتلا به دیابت تحت معاینه‌ی چشمی قرار گیرد.

بر اساس توصیه‌ی این انجمن افراد مبتلا به دیابت نوع دو در مراحل ابتدایی تشخیص بیماری باید معاینه‌ی چشمی شوند. چرا که ممکن است فرد مدت‌ها بدون اینکه خود بداند با دیابت درگیر باشد.

اگر در معاینه‌ی چشمی شواهدی از وجود بیماری رتینوپاتی دیابتی در فرد دیده نشود، انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند که فرد هر دو سال یکبار مورد معاینه‌ی چشمی قرار گیرد. اگر فرد به رتینوپاتی دیابتی مبتلا باشد لازم است که سالیانه مورد معاینه‌ی چشمی قرار گیرد.

زنان مبتلا به دیابت پیش از اقدام به بارداری و در سه ماهه‌ی اول بارداری و تا یک سال بعد از زایمان باید به صورت مرتب تحت معاینات چشمی باشند. گاهی اوقات بارداری منجر به رتینوپاتی دیابتی و یا حتی منجر به وخیم‌تر شدن آن شود.

 

چگونه برای ملاقات با چشم پزشک آماده شویم؟

 • خلاصه‌ای از تاریخچه‌ی ابتلای خود به بیماری دیابت تهیه کنید – به صورت دقیق ذکر کنید که چه زمانی بیماری شما تشخیص داده شده، چه داروهایی از گذشته تاکنون مصرف کرده‌اید، میانگین میزان قند خون شما و هموگلوبین گلیکوسیلات شما چه‌قدر بوده است.
 • داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید به همراه دوز مصرفی را لیست کنید.
 • نشانه‌ها و علایم خود را لیست کنید، حتی لازم است آن دسته از علایمی که با احتمال مشکلات چشمی مرتبط نیست را هم به دقت لیست کنید.
 • از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید که شما را همراهی کند. همراه به بیمار کمک می‌کند تا دستورات پزشک را بهتر به خاطر آورده و اگر فرد مشکلی در بینایی داشته باشد در رفت و آمد به مطب به او کمک خواهد کرد.

سوال‌های خود از پزشک را لیست کنید:

 • دیابت چگونه بینایی من را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟
 • آیا من نیاز به انجام آزمایش‌های دیگری دارم؟
 • آیا این شرایط موقتی است؟ یا اینکه مدت زیادی به طول خواهد انجامید؟
 • چه درمان‌هایی وجود دارد و کدام یک را شما توصیه خواهید کرد؟
 • درمان بیماری ممکن است چه عوارض جانبی داشته باشد؟
 • من به یک بیماری دیگر هم مبتلا هستم، به چه روشی می‌توانم این دو بیماری را در کنار هم به خوبی کنترل کنم؟
 • اگر میزان قند خون کنترل شود، آیا امکان برطرف شدن مشکلات چشمی وجود خواهد داشت؟
 • چه سرویسی برای کمک به افراد دارای نقص بینایی توصیه می‌شود؟

پزشک معالج احتمالا منتظر پاسخ این سوال‌ها از طرف شما خواهد بود:

 • آیا شما به تازگی مشکلی در دید چشم‌ها احساس کرده‌اید؟ تاری چشم و یا احساس وجود لکه در دید؟
 • چه مدت زمانی این علایم را دارید؟
 • به صورت کلی، تا چه حد دیابت خود را کنترل می‌کنید؟
 • آخرین بار مقدار هموگلوبین گلیکوسیلات شما چه قدر بوده است؟
 • آیا به مشکلات دیگری همچون فشار خون یا کلسترول بالا مبتلا هستید؟
 • آیا عمل جراحی چشم انجام داده‌اید؟

اگر درباره‌ی درمان بیماری رتینوپاتی دیابتی سوالی دارید . پرسش‌های خود در قسمت نظردهی بگذارید تا در کمترین وقت ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

 

راهنماي رتینوپاتی دیابتی

منبع:

mayoclinic

 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان بیماری رتینوپاتی دیابتی چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه