مالاریا چیست؟ علائم، راه پیشگیری و درمان

مالاریا چیست؟

مالاریا بیماری است که می تواند برای زندگی شما تهدید کننده باشد. این بیماری معمولاً از طریق نیش پشه آنوفل آلوده منتقل می شود. پشه های آلوده حامل انگل پلاسمودیوم هستند. وقتی این پشه شما را نیش می زند، انگل وارد جریان خون شما می شود.هنگامی که انگل ها در داخل بدن شما قرار می گیرند، به کبد می روند و در آنجا بالغ می شوند. پس از چند روز، انگل های بالغ وارد جریان خون شده و شروع به آلوده کردن گلبول های قرمز می کنند.

در عرض 48 تا 72 ساعت، انگل‌های داخل گلبول‌های قرمز تکثیر می‌شوند و باعث می‌شوند سلول‌های آلوده باز شوند.انگل‌ها به آلوده کردن گلبول‌های قرمز ادامه می‌دهند و در نتیجه علائمی ایجاد می‌کنند که در چرخه‌هایی که هر بار دو تا سه روز طول می‌کشد رخ می‌دهد.

چه چیزی باعث مالاریا می شود؟

اگر پشه آلوده به انگل پلاسمودیوم شما را نیش بزند، مالاریا ممکن است رخ دهد. چهار نوع انگل مالاریا وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند: پلاسمودیوم ویواکس، P. ovale، P. malariae و P. falciparum.

falciparum باعث شکل شدیدتر بیماری می شود و کسانی که به این نوع مالاریا مبتلا می شوند در معرض خطر بیشتری برای مرگ هستند. مادر مبتلا نیز می تواند این بیماری را در بدو تولد به نوزاد خود منتقل کند. این نوع مالاریا مادرزادی نامیده می شود. مالاریا از طریق خون منتقل می شود، بنابراین می تواند از طریق پیوند عضو، انتقال خون و استفاده از سوزن یا سرنگ مشترک فرد را مبتلا نماید.

علائم مالاریا چیست؟

علائم مالاریا معمولاً در عرض 10 روز تا 4 هفته پس از عفونت ایجاد می شود. در برخی موارد، علائم ممکن است تا چند ماه ظاهر نشوند. برخی از انگل‌های مالاریا می‌توانند وارد بدن شوند اما برای مدت طولانی غیرفعال باقی بمانند.

علائم شایع مالاریا عبارتند از:

مالاریا چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت مراجعه به موقع به پزشک پس از مشاهده علائم، پزشک سابقه سلامتی شما، از جمله سفرهای اخیر به آب و هوای گرمسیری را بررسی خواهد کرد. معاینه فیزیکی نیز انجام خواهد شد. پزشک شما قادر خواهد بود تشخیص دهد که آیا طحال یا کبد شما بزرگ شده است یا خیر. اگر علائم مالاریا دارید، پزشک ممکن است آزمایش‌های خون اضافی را برای تشخیص مطمئن تر تجویز کند. این تست ها به پزشک نشان خواهند داد به چه نوع از مالاریا مبتلا شده اید، و اگر عفونت شما ناشی از انگلی باشد که به انواع خاصی از داروها مقاوم است، متوجه شود. همچنین اگر بیماری باعث کم خونی شده باشد و اگر بیماری اندام های حیاتی شما را تحت تاثیر قرار داده باشد در این تست ها و معاینات مشخص خواهد شد.

عوارض تهدید کننده

مالاریا می تواند باعث تعدادی از عوارض تهدید کننده زندگی شود. مواردی نظیر :

  • تورم رگ های خونی مغز یا مالاریا مغزی
  • تجمع مایع در ریه ها که باعث مشکلات تنفسی یا ریوی می شود
  • نارسایی اندام کلیه، کبد یا طحال
  • کم خونی ناشی از تخریب گلبول های قرمز
  • قند خون پایین

مالاریا چگونه درمان می شود؟

مالاریا می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد، به خصوص اگر به انگل P. falciparum آلوده شده باشید. درمان این بیماری معمولاً در بیمارستان انجام می شود. پزشک بر اساس نوع انگلی که دارید داروها را تجویز می کند.در برخی موارد، داروهای تجویز شده ممکن است به دلیل مقاومت انگل در برابر داروها، عفونت را از بین نبرند. اگر این اتفاق افتاد، ممکن است پزشک شما برای درمان بیماری شما نیاز به استفاده از بیش از یک دارو یا تغییر کلی داروها داشته باشد. علاوه بر این، انواع خاصی از انگل های مالاریا، مانند P. vivax و P. ovale، دارای عوارض کبدی هستند که در آن انگل می تواند برای مدت طولانی در بدن شما زندگی کند و در تاریخ بعدی دوباره فعال شود و باعث عود عفونت شود.

اگر تشخیص داده شود که یکی از این نوع انگل های مالاریا دارید، یک داروی دوم برای جلوگیری از عود بیماری در آینده به شما داده می شود. مالاریای مغزی باعث تورم رگ‌های خونی مغز می‌شود، و در نتیجه منجر به آسیب مغزی خواهد شد. درمان و پاسخ دهی دارویی در بیماران مبتلا به انگل های مقاوم به دارو نیز ممکن است ضعیف باشد. در این بیماران، مالاریا ممکن است مجدداً عود کند و عوارض دیگری ایجاد کند.

نکاتی برای پیشگیری از مالاریا

هیچ واکسنی برای پیشگیری از مالاریا وجود ندارد. اگر به منطقه ای سفر می کنید که مالاریا شایع است یا اگر در چنین منطقه ای زندگی می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است برای شما داروهایی برای پیشگیری از بیماری تجویز شود. این داروها همان داروهایی هستند که برای درمان بیماری استفاده می شوند و باید قبل، در طول و بعد از سفر مصرف شوند.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که مالاریا شایع است، با پزشک خود در مورد پیشگیری طولانی مدت صحبت کنید. خوابیدن زیر پشه بند ممکن است به جلوگیری از گزش توسط پشه آلوده کمک کند. پوشاندن پوست یا استفاده از اسپری های حاوی DEET نیز ممکن است به جلوگیری از عفونت کمک کند. اگر مطمئن نیستید که مالاریا در منطقه شما شیوع دارد یا خیر، CDC یک نقشه به روز و مطمئن از محل یافتن مالاریا دارد که می توانید آن را بررسی نمایید.

منبع

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر