مجله پزشکی دکتر دکتر

علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

5 شهریور 1398

465

پوست، مو و زیبایی
علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

زونا، یک عفونت ویروسی است که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زخم‌های دردناکی در فرد می‌شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند برای فرد مشکلات و عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

زونا چیست؟

عامل بروز بیماری «زونا (Shingles)» ویروسی به نام «واریسلا زوستر (Varicella Zoster)» است. واریسلا زوستر همان ویروس عامل بیماری آبله مرغان است. این ویروس سال‌ها پس از بروز آبله مرغان در دستگاه عصبی فرد می‌ماند و دوباره به صورت بیماری زونا بروز پیدا می‌کند.

گاهی از زونا به نام بیماری«هرپس زوستر (Herpes Zoster)» نیز نام برده می‌شود. مشخصه‌ی این نوع عفونت ویروسی ضایعات پوستی (راش) قرمز رنگ روی پوست است که باعث سوزش و درد می‌شود. زونا معمولا به صورت ظاهر شدن ردی از ضایعه‌ی پوستی و تاول در یک طرف بدن، بیشتر در قسمت نیم‌تنه (شکم و سینه)، گردن یا صورت بروز پیدا می‌کند.

عامل بیماری زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا طی دو تا سه هفته بهبود پیدا می‌کنند. در همین حال، به ندرت یک نفر دو بار به این بیماری عفونی مبتلا می‌شود. اما گزارش‌ها در کشوری مانند آمریکا که آمارهای دقیقی از بیماری‌ها موجود است، نشان می‌دهد تقریبا از هر ۳ نفر، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.  

علایم زونا چیست؟

اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است. این درد معمولا در یک طرف بدن بروز پیدا می‌کند. این عفونت ابتدا از لکه‌های کوچکی روی پوست شروع می‌شود و به مرور به ضایعات پوستی و تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شود. مشخصه‌ی ضایعات پوستی زونا موارد زیر هستند:

 • بخش‌های قرمز رنگ روی پوست فرد
 • تاول‌ به همراه ضایعات پوستی پر از مایع که به راحتی می‌ترکند
 • ضایعات پوستی روی ستون فقرات و سینه و شکم
 • ضایعه پوستی روی صورت و گوش‌ها
 • خارش
نشانه‌ها و علائم زونا
علایم بیماری زونا

بعد از مشاهده اولین علائم زونا بهتر است که هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا برای اقدامات اولیه‌ای که باید انجلم دهید راهنمایی‌هایی را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان پوست می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج برسید.

در همین حال در برخی بیماران علایم زونا، تنها به درد و ضایعات پوستی محدود نمی‌شود. در این دست مبتلایان ممکن است که علایم دیگری نیز به وجود بیاید که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • سستی در عضلات

علاوه بر این، زونا می‌تواند علایم جدی و نادری نیز داشته باشد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ضایعه‌ی پوستی در چشم که فرد باید برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر سریعا به پزشک مراجعه کند. 
 • از دست دادن شنوایی یا درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی که می‌تواند نشانه‌ی بروز «سندرم رامسی هانت (Ramsay Hunt Syndrome)» در فرد باشد.
 • عفونت‌های میکروبی که ممکن است موجب قرمزی، تورم و گرمی پوست فرد شود.

احتمال بروز عفونت زونا در چه کسانی بیشتر است؟

هر کسی که قبلا آبله مرغان داشته می‌تواند به زونا نیز مبتلا شود. اگرچه برخی عوامل فرد را بیشتر در معرض خطر بروز زونا قرار می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

 • افراد مسن، کسانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند
 • کسانی که در حال شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند
 • مصرف داروهایی که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. استروییدها یا داروهایی که پس از پیوند عضو برای فرد تجویز می‌شوند از این دست داروها هستند.

راه‌های انتقال و سرایت بیماری زونا

زونا واگیر ندارد، اما ویروس واریسلا زوستر که عامل این بیماری است می‌تواند به فردی که مبتلا به آبله‌مرغان نشده سرایت کند و در نهایت سبب ایجاد بیماری شود. شما نمی‌توانید از کسی که زونا دارد بیماری زونا بگیرید، اما ممکن است مبتلا به آبله‌مرغان شوید.

ویروس واریسلا زوستر زمانی سرایت می‌کند که شخص دچار تاول شود. تا زمانی که تاول نترکد یا زخم دلمه بسته شده باشد، این ویروس به دیگری سرایت نمی‌کند.

زمانی که مبتلا به بیماری زونا شدید، حتما محل جوش و تاول را تمیز نگه دارید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. سعی کنید به تاول و جوش‌های روی پوست خود زیاد دست نزنید.

اگر مبتلا به زونا شدید، سعی کنید نزدیک افرادی که در معرض خطر هستند نباشید؛ افرادی از قبیل زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری زونا در بزرگسالان

زونا به ویژه در افراد مسن شایع است. نیمی از افرادی که به زونا مبتلا می‌شوند ۶۰ سال یا بیشتر دارند. خطر بروز عفونت زونا در افراد مسن با توجه به اینکه دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر است. علاوه بر این، سالمندانی که عفونت زونا در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، به احتمال زیاد عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از جمله ضایعات پوستی بیشتر و عفونت‌های میکروبی که بر اثر تاول‌های باز به وجود می‌آیند. این دست افراد، همچنین مستعد ابتلا به ذات‌الریه یا سینه‌پهلو و التهاب مغزی نیز هستند. بنابراین مراجعه به‌ موقع به پزشک برای این دست بیماران اهمیت ویژه‌ای دارد.

زونا در افراد مسن

پزشکان توصیه می‌کنند، افرادی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند برای پیشگیری از بروز این عفونت ویروسی، واکسن زونا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند برای تسکین درد، پارچه‌ی خنکی را روی زخم‌ها و تاول‌های خود بگذارند. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا به دیگران، توصیه می‌شود که فرد مبتلا، تا حد امکان زخم‌ها و ضایعات پوستی خود را بپوشاند.

در همین حال، پزشک می‌تواند در صورت صلاح‌دید، داروهای ضد ویروس را برای فرد تجویز کند که باعث کاهش دوره‌ی عفونت و عوارض آن می‌شود. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم داروهای ضد درد را نیز برای فرد تجویز کند.

بیماری زونا در دوران بارداری

در حالی که بروز زونا در دوران بارداری غیرمعمول است، اما امکان آن وجود دارد. اگر فرد در دوران بارداری با کسانی که مبتلا به آبله مرغان یا عفونت زونا هستند در تماس بوده و واکسینه نشده باشد، ممکن است دچار آبله مرغان شود. بسته به اینکه فرد در کدام سه‌ماهه بارداری قرار داشته باشد، ابتلا به آبله مرغان می‌تواند منجر به نقایص و عوارضی در نوزاد شود. واکسینه شدن برای آبله مرغان قبل از بارداری می‌تواند، قدم مهمی برای فرد باردار باشد.

تاثیر زونا بر جنین

زونا به احتمال کم باعث بروز عوارض در خود فرد می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد. توصیه می‌شود فرد در صورت بروز ورم و تاول در دوران بارداری، فورا به پزشک مراجعه کند. همچنین می‌توان با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروسی در طول بارداری استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند به کاهش خارش کمک کند و استامینوفن نیز می‌تواند از درد فرد بکاهد.

تشخیص زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا با معاینه‌ی ساده ضایعات پوستی و تاول‌ها قابل تشخیص است. اما در موارد کمی، پزشک ممکن است سابقه‌ی بیماری را از فرد بپرسد و در موارد نادری، شاید نیاز به آزمایش نمونه‌ی پوست یا مایع تاول داشته باشد. پزشکان برای نمونه‌برداری با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن استریل شده بخش کوچکی از ضایعه‌ی پوستی یا تاول را برمی‌دارند. سپس، آزمایش‌ها می‌تواند وجود ویروس را در فرد تایید کند.

درمان بیماری زونا

هیچ درمانی قطعی برای بیماری زونا وجود ندارد، یعنی فرد باید دوره‌ی عفونت را سپری کند. اما ممکن است برای کاهش علایم و دوره‌ی عفونت، داروهایی برای بیمار تجویز شود که بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک معالج دارد.

اگر شما هم نیاز به یک پزشک متخصص پوست برای در مان بیماری زونا دارید اما با کمبود زمان مواجه هستید یا اینکه دسترسی سریع به پزشک برای شما ممکن نیست، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بهترین راهنمایی‌ها را از پزشکان دریافت کنید.

علاوه بر داروهایی که ممکن است پزشک برای بیمار تجویز کند. درمان‌های خانگی هم برای کاستن از علایم بیماری زونا وجود دارند. این درمان‌های خانگی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت
 • استفاده از کمپرس‌های آب سرد و مرطوب برای کاهش درد و خارش
 • استفاده از پماد «کالامین دی» برای کاهش خارش
 • حمام گرفتن در وان با مخلوط جو دوسر

زونا معمولا طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند و به ندرت دوباره برمی‌گردد یا عود پیدا می‌کند. عموما توصیه می‌شود در صورت کاسته نشدن از علایم بیماری بعد از ۱۰ روز، فرد به پزشک مراجعه کند.  

عوارض احتمالی بیماری زونا

اگرچه زونا به خودی خود دردناک و ناخوشایند است، بهتر است، فرد مراقب عوارض احتمالی دیگر نیز باشد. این عوارض احتمالی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به چشم که در صورت وجود ضایعه پوستی یا تاول در ناحیه‌ای نزدیک به چشم اتفاق می‌افتد. در صورت بروز چنین مشکلی، به خصوص قرنیه‌ی چشم مستعد آسیب بیشتری است.
 • عفونت‌های میکروبی پوست که به راحتی در اثر تاول‌های باز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند شدت پیدا کنند.
 • سندرم رامسی هانت که در صورت تاثیر زونا روی اعصاب فرد بروز پیدا می‌کند و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به فلج بخشی از صورت یا کم شنوایی در فرد شود. اما اگر جلوی این مشکل نادر به سرعت گرفته شود و به موقع درمان شود، اکثرا بیماران می‌توانند بهبودی کامل خود را به دست آورند.
 • سینه‌پهلو
 • التهاب‌ طناب‌های نخاعی یا مغزی مانند بیماری‌های انسفالیت یا مننژیت که از مشکلات جدی محسوب‌ می‌شوند و می‌توانند برای فرد بسیار خطرناک باشند.

راهکارهای پیشگیری از بروز زونا

واکسینه شدن می‌تواند از بروز علایم و زخم‌ها و ضایعات پوستی شدید زونا پیشگیری کند. همه‌ی كودكان باید ۲ دُز واكسن آبله مرغان را که در اصطلاح پزشکی به آن «ایمن‌سازی واریسلا» گفته می‌شود دریافت کنند.

بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشته‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند. واکسینه شدن لزوما به معنای این نیست که فرد به آبله مرغان یا زونا مبتلا نمی‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفری که واکسینه شده‌اند تنها ۱ نفر مبتلا به زونا می‌شود. بزرگسالانی که ۵۰ سال دارند یا مسن‌تر هستند نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند که به آن در اصطلاح پزشکی «واکسن ایمن‌سازی واریسلا زوستر» گفته می‌شود. واکسینه شدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز زونا است.

برای زونا دو واکسن وجود دارد که «زوستاواکس (Zostavax)» و «شینگریکس (Shingrix)» نام دارند. بر اساس تحقیقات معتبر، واکسن شینگریکس، معمولا بهتر جواب می‌دهد و اکثرا پزشکان و مراکز درمانی این واکسن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. در همین حال، کسانی که حتی قبلا با زوستاواکس واکسینه شده‌اند نیز باید واکسن شینگریکس  را دریافت کنند.

 زونا زخم مسری است، یعنی امکان سرایت آن از یک فرد به فرد دیگر وجود دارد. بنابراین، در صورت بروز عفونت زونا در یک فرد، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال و شیوع آن انجام گیرد. از جمله مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ضایعات پوستی باید به خوبی پوشانده شوند.
 • اجتناب از تماس و برخورد با افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند یا اینکه دستگاه ایمنی ضعیفی دارند
 • شستشوی منظم دست‌ها

در صورتی که از بیماری زونا و درمان آن تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین تمام سوالات شما در مورد بیماری زونا توسط پزشکان دکتردکتر پاسخ داده خواهد شد.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

465 پاسخ به “علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟”

 1. هادی بیگی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید مادر من به شدت از بیماری زونا رنج میبره و الان مدت ۱۵ تا ۲۰ روز هستش که به این بیماری مبتلا شده و آنقدر درد مادرم زیاده که از درد زیاد گریه میکنه از شما خواهش می‌کنم راهکاری برای من پیدا کنید فکر کنید مادر خودتونه حتی دکتر هم بردیم به جایی که دردش کمتر بشه بیشتر هم شده عاجزانه خواهش می کنم کمکم کنید

 2. مرضیه گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید همسرم ۴۸ سال سن داره یک هفته پیش زیربیضهاش تیر میکشید بعدازدو سه روز درددر ناحیه مقعد داشت الان از دیروز یک طرف باسنش تاولهای ریز همراه با درد وسوزش ریخته آیا بااین اوصاف دچار بیماری زونا شده؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله احتمالا زوناست اما جهت تشخیص قطعی معاینه لازم است

 3. حبیبی منفرد گفت:

  سلام پسرم ۱۳سال داره دو هفته است بدنش وزیر بقلش واطراف التش دونه های قرمز میزنه وبعد طاول مشه وخود بخود میترکه وعیمق چال وعفونی میشه وبعد سله می کنه نه تب کرده نه خارش داره فقط وقتی عفونی میشه درد می کنه البته یه هفته است دارو استفاده می کنه دکتر نگفت چیه یعنی زونا حالا چکار کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   پزشک برای فرزند شما چه دارویی تجویز کرده است؟؟؟
   با توجه به توضیحات شما احتمالا فرزند شما دچار مولوسکوم کونتاژیوزوم شده است

 4. سوری گفت:

  سلام و وقت بخیر
  پدر بنده ۳روزه دچار ضایعات پوستی روی گردن و سینه و کتف شدن، دکتر رفتن و گفتن زونا هستش.
  ولی هیچ درد و خارش و تب و لرزی ندارن، امکانش هست که زونا فقط با علایم پوستی باشه و درد و خارش نداشته باشه؟
  تا چه مدت باید مراعات فاصله با ایشون رو داشته باشیم؟
  و اینکه مادرم کودکی آبله مرغان گرفتن، چه نکاتی رو رعایت کنن تا به زونا مبتلا نشن؟
  ممنون از وقتی که برای پاسخ می‌ذارین.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ضایعات زونا شکل خاصی دارد که با معاینه مشخص میشود
   زونا از طریق ترشحات پوستی ضایعات و لباس آلوده منتقل میشود از تماس با آن ها خودداری کنید
   تا خشک شدن کامل بثورات افراد کودک و یا سالمند و دارای نقص ایمنی و باردار از تماس با ایشان خودداری کنند

 5. زهرا گفت:

  سلام مادر من مبتلا به لوی بادی و اسکلرودرمی local هستند از ۳ روز پیش کتف و پهلو و پستانها قرمز و تاول دار شده پزشک عمومی تشخیص زنا دادن میکویند درد خارش سوزش ندارم از پماد اسیکلوویر و کالامین استفاده میکنند راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   طبق دستور پزشک عمل کنید

 6. وحید ۳۵ از همدان گفت:

  سلام و عرض ادب، همسر بنده تقریبا ۴ هفته ای هست که زونا گرفته و هنوز کامل خوب نشده، خواستم بدونم باید دوباره دکتر ببره؟ سوال بعدیم هم اینکه من ۳۶ سالمه و قبلا آبله مرغان نگرفتم آیا ممکن هستش من هم زونا بگیرم؟ تا چه مودت باید مراقبت بکنم ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر رو به بهبود است نیاز به مراجعه مجدد نیست
   شما در صورت ابتلا آبله مرغان میگیرید نه زونا
   مراقبت تا زمانی که تمام تاول های ایشان خشک شود ادامه یابد

   • ابوذر گفت:

    سلام
    چند روزی بود زیر سینه چپم و دقیقا نقطه مقاباش پشت کتفم درد بسیار شدید احساس میکردم طوری که واقع انگار یه سیخ از سینه ام رد میشد و بعد از سه روز درد قرمزی و دونه زد
    تاول زد
    پزشک مراجعه کردم قرص ایندومتاسین و آسیکلوویر برام تجویز کرد با پماد
    اما نزدیک یه هفته اس زخمام خوب شده ولی عجیب خارش و درد و بیشتر شبیه این که یه حشره ای زیر پوستم در حرکت و خارش ودرد داره
    چکار کنم
    ممنونم

 7. یونس جهانگیری گفت:

  باسلام وخسته نباشید ،آیا بیماری زونا بعد از درمان میتونه زمینه ای برای بیماری واسکولیت بشود ؟

 8. حسین قاسمی گفت:

  سلام من زونا گرفتم آیا اگر در خانه پیراهن بپوشم دختر های من که۱۳ و۴ ساله هستند به آبله مرغان دچار نمی شوند؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اصلا نباید با بثورات پوستی زونا یا ترشحات آن تماس داشته باشند
   اگر نگرانی شما زیاد است میتوانند واکسن آبله مرغا بزنند

 9. محمد عظیمی گفت:

  سلام ۶۱ سال دارم یک هفته درد شدید در دنده ها ومعده داشتم امروز از زیر سینه چپ تاپشت نزدیک ستون فقرات قر مز وچوشهای آبکی دارم واز امشب خارش زیادی گرفتم چکار کنم وشهرستان هستم.متشکرم ازلطف شما

 10. حمید گفت:

  سلام
  امکان داره فقط درد داشته باشه بدون عوارض دیگه مث لکهای قرمز یا دونه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر
   بثورات و ضایعه پوستی باید باشد

 11. مریم باقری گفت:

  سلام چند روزی میشه دانه هایی قرمز رنگ زیر سینه ام بوجود اومد قرمز شد و بشدت میخوارید جای اون الان دقیقا مثل جای نیش حشره باقی مانده
  مسأله ای که دارم اینه در همون ناحیه تقریبا زیر سینه بیشتر موقع خواب تیر می‌کشه و به پشت هم میرسه این علائم چیست هست ممکن است راهنمایی کنید ممنون میشم

  • تحسین کریمی گفت:

   سلام دکتر من ۳۵ سال سن دارم در دوران نوجوانی آبله مرغان گرفتم ولی دو روزه زیر سینم و پهلوی چپم تاول زونا زده و خیلی درد داره و گاها بالای سینه هم تیر میکشه . خارش ندارم الان هم دسترسی به مطب ندارم باید چکار کنم دارویی هست تهیه نمایم

  • نرگس گفت:

   سلام .ببخشید پدر من زونا گرفته سنش هم بالاست و الان حدود چند ماه شاید دیگ یک سال شده باشه که پدرم از ویروس زونایی ک گرفته میگذره لکه ها اون تاول ها رفتن اما هنوز شبا درد پهلو داره و خارش خیلی اذیت نمیدونم چیکار کنم کمکم کنید

 12. جهان دیده گفت:

  سلام خسته نباشیدمن سال ۹۸یه ضایعه پوستی روی انگشت شست دستم زدوخیلی دردداشت خیلی هم طول کشیدتاخوب بشه الان بعداز۸ماه هنوزانگشتم دردداره احساس بی حسی دارم اگربه چیزی بخوره دردغیرقابل تحمل میشه والان یک هفته هست سمت چپ شکمم درددارم می خواستم بدونم اینابه هم ارتباط داره ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر به هم ارتباطی ندارد
   ضایعه پوستی به موقع باید معاینه میشد شاید زونا بوده

 13. محمدرضا گفت:

  من ۱۴ سالمه و زونا گرفتم خیلی میترسم و استرس دارم ولی تو کودکی ابله مورغون گرفتم من حتی واکسینه شدم و خیلیا میگن تو سن تو نباید زونا گرفت لطفا کمکم کنیدو در ناحیه شکمم هست .

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   هر فردی که قبلا آبله مرغان گرفته باشد ممکن است بعدها دچار زونا شود
   اگر ضایعات بسیار دردناک و سوزش دار نیست و رو به بهبود است نگران نباشید

 14. مرتضی اجلی گفت:

  سلام وقت بخیر.
  من 52سالمه چند روزه طرف چپ بدنم تاول زده از دکتر پرسیدم گفت زونا هست الان دو هفته هست همو درد اولیه رو احساس میکنم میخواستم ببینم راه کاری برای تسکین درد م دارید .خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 15. زهرا گفت:

  سلام دکترمادرمن ۵۰ سالگی زونا گرفته بود یه مدتی پشتش خارش پیداکرد بعدخوب شد الان ۶۰سالشه هم پشتش دردمیکنه هم سینش یعنی همه جای بدنش درد داره میشه کمکم کنین درمان خانگی یا قرصی که حالشوخوب کنه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   با توجه به درد منتشر بدن باید معاینه شود.به پزشک مراجعه کنید

 16. محمد ابراهیم ساقی گفت:

  باسلام وخسته نباشید بنده دوهفته است که زونا گرفتم.به پزشک مراجعه کردم دارو وآمپول داد هنوز بدنم زیاد تاول نزده آی تاول می زند یا نه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز تاول ها فقط در یک منطقه که سوزش و درد دارد بروز میکند و ممکن است خفیف باشد

 17. مهدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من 27 سالم هست وآذرماه 98 بیماری زونا داشتم. با توجه به اینکه گفته میشه که ویروس کرونا روی سیستم ایمنی ضعیف خطرناک تر هست و همینطور دلیل ابتلا به زونا ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن هستش،آیا من مستعدتر هستم برای دریافت ویروس کرونا?و اینکه چه کاری انجام بدم که بتونم سیستم ایمنی بدنم رو تقویت کنم?
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 18. عباس گفت:

  و اینکه اگر پماد رو بدن بزنیم ،میشه لباس رو پوشید و یا روش خوابید ؟ سپاس

 19. عباس گفت:

  با سلام خسته نباشید ، میخواستم بدونم ایا بیماری رونا باعث سر درد شدید در قسمت شقیقه در سمت چپ میشود یا نه ؟ سوال دوم وقتی بیامری رو‌داشته باشیم حمام باید با اب سرد باشد یا گرم ، چون من لرز تو بدنم هست با اب خیلی خیلی گرم لرز بدنم میفته …. سپاس

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی یکی از علایم کرونا ممکن است سر درد باشد ولی لزوما هر نوع سردردی نشانه کرونا نیست
   در صورتی که تب،تنگی نفس ،سرفه و … نیز دارید به پزشک مراجعه کنید

 20. رویا گفت:

  سلام خانم دکتر من اقدام ب بارداری کردم مادر شوهرم زونا گرفته اگر باردار باشم بعدا خطر برای نوزاد هست یا فعلا جای نگرانی نیست خیلی استرس گرفتم لطفا راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر قبلا آبله مرغان گرفته اید
   به ایشان و لباس هایشان تماس پوستی برقرار نکنید
   زونا از طریق ترشحات و بثورات پوستی منتقل میشود

 21. ابراهیم گفت:

  سلام جناب دکتر، وقت بخیر بچه ها در چه سنی واکسن آبله مرغان را زده اند؟؟
  چون خودم به بیماری زونا مبتلا شده ام میخواستم بدونم احتمال مبتلا شدن بچه ها به آبله مرغان چقدر است و چه کار باید انجام بدم!!!

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   واکسن آبله مرغان به شکل روتین در کشور زده نمیشود
   میتوانید جهت فرزندانتان زیر نظر متخصص اطفال واکسن آبله مرغان بزنید
   امکان انتقال زونا به کودکانتان در اثر تماس با ضایعات زونا و ترشحات پوستی و لباس آلوده به ترشحات وجود دارد و اگر تا به حال آبله مرغان نگرفته اند،به آبله مرغان مبتلا میشوند

 22. غفاری گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من از هقته قبل دوشنبه زان سمت راست به بالا تا زیر بغلم درد می کرد و قسمتی از رانم حالت سوزش داشت و بدون علایم
  از پنجشنبه صبح شروع کرد به قرمز شدن مثل جوش ولی بغل هم که یه دایره انزه ته استکان قرمز شد و یه خورده ملتهب
  و چند جای دیگه هم قرمز شد با سوزش ودرد ولی بدون خارش
  بنظرتون اینم میتونه زونا باشه
  و آیا مسری هست ؟
  من خانمم بارداره و بچه 4 ساله داریم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   با توجه به اینکه ضایعات پراکنده است باید معاینه شود
   چون در ابتدا همراه با درد بوده و بعد بثورات پیدا شده میتواند زونا باشد
   با توجه به باردار بودن همسرتان حتما ویزیت شوید تا تشخیص قطعی داده شود

 23. فریدون گفت:

  سلام خسته نباشید پدر من حدود دو هفته پیش زوانا گرفته بود و از صورت سمت راستش اطراف بینی تاول و زخم داشت که الان وضعش خوبه ولی در بعضی مواقع سرگیجه داره و خودش هم مثلا موقعی که از جا بلند میشه و یا چیزا را یرمیداره سگیجه اش زیاد میشه و یک روز خوب خوب میشه و دوباره روز بعد میگه که سرگیجه دارم لطفا مرا راهنمایی کنید که از زونا است یا خیر و نزد کدوم دکتری برم بهتره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   ضایعات باید معاینه شوند تا بتوان قطعی تشخیص داد
   با توجه به بروز ضایعات در صورت به متخصص عفونی مراجعه کنید

 24. پریان گفت:

  سلام من 27 سالمه و در 15 سالگی آبله مرغان گرفتم والان بعد از چند روز درد ضایعات زونا درپهلوی راستم ضایعات بوجود آمده
  لازمه به پزشک مراجعه کنم یا دارو مصرف کنم ؟ سلبقه ی ضعف ایمنی ندارم
  با تشکر

 25. ژاله گفت:

  سلام
  مادرم حدودا ۶۰ ساله هستند
  حدود ۲ هفته درد خفیف دور ناف و کلیه چپ داشتن چهار روز پیش سمت چپ پهلوشون تاولهای ریز زده و از اونجایی که سالها پیش مادر بزرگ و پارسال پدرم دچار زونا شدن خودشون مطمئنن که زونا گرفتن
  به نظر شما تو این شرایط کرونا
  تو خونه استراحت کنه یا به دکتر مراجعه کنه؟
  درد کلیه و دور نافشون به خاطر زونا بوده؟
  امکانش هست این تاولها داخلی بوده باشن و الان اومدن بیرون؟
  خطرناکه یا استراحت کنه کافیه؟
  لطفا راهنمایی کنید
  سپاسگزارم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   تشخیص زوناست و محل آن خطرناک نیست و درد ها توجیه کننده زوناست
   اگر درد دارند مسکن مصرف کنند
   در صورتی که علایم درد و تاول ها رو به بهبود است اقدام خاصی به جز مصرف مسکن نیاز نیست

 26. حمیدمنصوری گفت:

  ازدکترمیخواستم بپرسم واکسن زونابرای کودکان همین شینگریس است یاموردی دیگه است؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر کودک آبله مرغان نگرفته
   واکسن آبله مرغان میتوان برایش تزریق کرد

 27. رحمتی گفت:

  سلام، دکترجان
  مادر من 80 سالشه حدود دوماه پیش دست چپش زونا گرفته. الان دکتر میگه به اعصاب هاش آسیب رسیده الان دو تا انگشتش ورم کرده کار نمیکنه. مادرمم دیابت داره و داروی قند مصرف میکنه.چه کار کنیم؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   به متخصص عفونی مراجعه کنید
   یا اگر با توجه به شیوع کرونا امکان ویزیت حضوری ندارید از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص عفونی استفاده کنید

 28. خسروی گفت:

  سلام
  من ۳۷ ساله هستم و در کودکی آبله مرغان خفیف گرفتم
  از ۵ روز پیش سردرد و سرگیجه و بعد بدن درد خصوصا کمردرد و دردعضلانی در ناحیه هیپ داشتم که فکر میکردم سرما خوردم از دیشب روی سینه و شکم دانه های قرمز ریز بیرون ریخته
  تب و لرز نداشتم و دانه ها هنوز درد و سوزش ندارند و آبکی هم نیستند
  امابا توجه به اینکه دو هفته پیش یکی از همکارانم زونا داشتو سرکار میومد ممکنه بیماری من زونا باشه؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر ضایعات سوزش و درد دارند بله

 29. راحله سپهري گفت:

  ايا امكان سرايت زونا از بزرگسال به كودكان زير دو سال وجود دارد يا نع ؟؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله
   اگر آبله مرغان نگرفته میتواند سبب آبله مرغان شود و اگر گرفته در صورت تماس پوستی سبب زونا میتواند بشود

 30. معصومه یوسفیان گفت:

  سلام مادر من در ناحیه بیکینی و پشت، دونه های قرمز زده همراه با تب و لرز و بدن درد. میخواستم بدونم چه بیماری است و درمانش چیست

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به همراهی ضایعات با تب و لرز لازم است ویزیت شوند

  • دریا گفت:

   سلام ۳روز پیش بالای سینم سمت چپ نزدیک گلو لکه قرمز و دردناکی زد دیروز رفتم متخصص پوست گفت زونا گرفتی فقط قرص آسیکلوویر هر۴ ساعت ۲ تا و کپسول نوروپنتین هرساعتی ۱عدد گفت تا یک هفته مصرف کن.میخواستم بدونم واقعا با همینا خوب میشم چون اصلا پماد یا آنتی بیوتیکی ندادن و آیا جای لکه روی بدن من کاملا از بین میره یا اثرش میمونه. ممنونم

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    بله نگران نباشید
    اصولا خودبخود بهبود میابد

    • علی کریمی گفت:

     سلام خسته نباشید خانوم دکترباتوجه به مطالبی که خوندم منم چند وقتی میشه پهلوی سمت چپ دچار همچین عارضه ای شد با پشت ستون فقرات بعد تواین مدت تاول زده الان 5 روزی میشه تب و لرزو سردرد دارم میخاستم بگم بخاطر زونا هست یا ن بعد اینکه زونا بهبود پیدا کنه تب و لرزم قطع میشه یا ن؟؟؟

     • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

      سلام
      در صورتی که تب و سردرد دارید باید ویزیت شوید .به متخصص داخلی یا عفونی مراجعه کنید

     • علی کریمی گفت:

      سلام خَسته نباشید من چند روز پیش هم پیام دادم متاسفانه زونا گرفتم 26 سال سنمه خاستم بپرسم تا چ حد بیماری خطرناکی هست بعد این که جای زخم های ک داشتم درد میکنه این درد تا کی با من همراهه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام آزمايش ادرار بديد سونوگرافي هم بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از كرم ترميم كننده استفاده كنيد هان اسكين هم خوبه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه درماتيت سبوره هستش بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد هر شب بينيتونو با سديم كلرايد بشوريد اسپري داخل بيني بكلومتا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر جسم خارجي بررسي شه اگه جسم خارجي نبود ممكنه حساسيت باشه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه لباس زير نايلني يا عدم رعايت بهداشت ميتونه اين حالتو ايجاد ك...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام پركاري تيروييد داريد بايد تحت نظر متخصص غدد باشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم طبيعيه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نشانه شروع بلوغ هستش عزيزم اين روند طبيعيه...