علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 • 1398-06-05
 • ۳۵۳۶۷۰ بازدید
 • 385
بیماری زونا

زونا، یک عفونت ویروسی است که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زخم‌های دردناکی در فرد می‌شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند برای فرد مشکلات و عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

زونا چیست؟

عامل بروز بیماری «زونا (Shingles)» ویروسی به نام «واریسلا زوستر (Varicella Zoster)» است. واریسلا زوستر همان ویروس عامل بیماری آبله مرغان است. این ویروس سال‌ها پس از بروز آبله مرغان در دستگاه عصبی فرد می‌ماند و دوباره به صورت بیماری زونا بروز پیدا می‌کند.

گاهی از زونا به نام بیماری«هرپس زوستر (Herpes Zoster)» نیز نام برده می‌شود. مشخصه‌ی این نوع عفونت ویروسی ضایعات پوستی (راش) قرمز رنگ روی پوست است که باعث سوزش و درد می‌شود. زونا معمولا به صورت ظاهر شدن ردی از ضایعه‌ی پوستی و تاول در یک طرف بدن، بیشتر در قسمت نیم‌تنه (شکم و سینه)، گردن یا صورت بروز پیدا می‌کند.

عامل بیماری زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا طی دو تا سه هفته بهبود پیدا می‌کنند. در همین حال، به ندرت یک نفر دو بار به این بیماری عفونی مبتلا می‌شود. اما گزارش‌ها در کشوری مانند آمریکا که آمارهای دقیقی از بیماری‌ها موجود است، نشان می‌دهد تقریبا از هر ۳ نفر، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.  

علایم زونا چیست؟

اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است. این درد معمولا در یک طرف بدن بروز پیدا می‌کند. این عفونت ابتدا از لکه‌های کوچکی روی پوست شروع می‌شود و به مرور به ضایعات پوستی و تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شود. مشخصه‌ی ضایعات پوستی زونا موارد زیر هستند:

 • بخش‌های قرمز رنگ روی پوست فرد
 • تاول‌ به همراه ضایعات پوستی پر از مایع که به راحتی می‌ترکند
 • ضایعات پوستی روی ستون فقرات و سینه و شکم
 • ضایعه پوستی روی صورت و گوش‌ها
 • خارش
نشانه‌ها و علائم زونا
علایم بیماری زونا

بعد از مشاهده اولین علائم زونا بهتر است که هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا برای اقدامات اولیه‌ای که باید انجلم دهید راهنمایی‌هایی را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان پوست می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج برسید.

در همین حال در برخی بیماران علایم زونا، تنها به درد و ضایعات پوستی محدود نمی‌شود. در این دست مبتلایان ممکن است که علایم دیگری نیز به وجود بیاید که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • سستی در عضلات

علاوه بر این، زونا می‌تواند علایم جدی و نادری نیز داشته باشد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ضایعه‌ی پوستی در چشم که فرد باید برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر سریعا به پزشک مراجعه کند. 
 • از دست دادن شنوایی یا درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی که می‌تواند نشانه‌ی بروز «سندرم رامسی هانت (Ramsay Hunt Syndrome)» در فرد باشد.
 • عفونت‌های میکروبی که ممکن است موجب قرمزی، تورم و گرمی پوست فرد شود.

احتمال بروز عفونت زونا در چه کسانی بیشتر است؟

هر کسی که قبلا آبله مرغان داشته می‌تواند به زونا نیز مبتلا شود. اگرچه برخی عوامل فرد را بیشتر در معرض خطر بروز زونا قرار می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

 • افراد مسن، کسانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند
 • کسانی که در حال شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند
 • مصرف داروهایی که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. استروییدها یا داروهایی که پس از پیوند عضو برای فرد تجویز می‌شوند از این دست داروها هستند.

راه‌های انتقال و سرایت بیماری زونا

زونا واگیر ندارد، اما ویروس واریسلا زوستر که عامل این بیماری است می‌تواند به فردی که مبتلا به آبله‌مرغان نشده سرایت کند و در نهایت سبب ایجاد بیماری شود. شما نمی‌توانید از کسی که زونا دارد بیماری زونا بگیرید، اما ممکن است مبتلا به آبله‌مرغان شوید.

ویروس واریسلا زوستر زمانی سرایت می‌کند که شخص دچار تاول شود. تا زمانی که تاول نترکد یا زخم دلمه بسته شده باشد، این ویروس به دیگری سرایت نمی‌کند.

زمانی که مبتلا به بیماری زونا شدید، حتما محل جوش و تاول را تمیز نگه دارید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. سعی کنید به تاول و جوش‌های روی پوست خود زیاد دست نزنید.

اگر مبتلا به زونا شدید، سعی کنید نزدیک افرادی که در معرض خطر هستند نباشید؛ افرادی از قبیل زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری زونا در بزرگسالان

زونا به ویژه در افراد مسن شایع است. نیمی از افرادی که به زونا مبتلا می‌شوند ۶۰ سال یا بیشتر دارند. خطر بروز عفونت زونا در افراد مسن با توجه به اینکه دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر است. علاوه بر این، سالمندانی که عفونت زونا در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، به احتمال زیاد عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از جمله ضایعات پوستی بیشتر و عفونت‌های میکروبی که بر اثر تاول‌های باز به وجود می‌آیند. این دست افراد، همچنین مستعد ابتلا به ذات‌الریه یا سینه‌پهلو و التهاب مغزی نیز هستند. بنابراین مراجعه به‌ موقع به پزشک برای این دست بیماران اهمیت ویژه‌ای دارد.

زونا در افراد مسن

پزشکان توصیه می‌کنند، افرادی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند برای پیشگیری از بروز این عفونت ویروسی، واکسن زونا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند برای تسکین درد، پارچه‌ی خنکی را روی زخم‌ها و تاول‌های خود بگذارند. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا به دیگران، توصیه می‌شود که فرد مبتلا، تا حد امکان زخم‌ها و ضایعات پوستی خود را بپوشاند.

در همین حال، پزشک می‌تواند در صورت صلاح‌دید، داروهای ضد ویروس را برای فرد تجویز کند که باعث کاهش دوره‌ی عفونت و عوارض آن می‌شود. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم داروهای ضد درد را نیز برای فرد تجویز کند.

بیماری زونا در دوران بارداری

در حالی که بروز زونا در دوران بارداری غیرمعمول است، اما امکان آن وجود دارد. اگر فرد در دوران بارداری با کسانی که مبتلا به آبله مرغان یا عفونت زونا هستند در تماس بوده و واکسینه نشده باشد، ممکن است دچار آبله مرغان شود. بسته به اینکه فرد در کدام سه‌ماهه بارداری قرار داشته باشد، ابتلا به آبله مرغان می‌تواند منجر به نقایص و عوارضی در نوزاد شود. واکسینه شدن برای آبله مرغان قبل از بارداری می‌تواند، قدم مهمی برای فرد باردار باشد.

تاثیر زونا بر جنین

زونا به احتمال کم باعث بروز عوارض در خود فرد می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد. توصیه می‌شود فرد در صورت بروز ورم و تاول در دوران بارداری، فورا به پزشک مراجعه کند. همچنین می‌توان با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروسی در طول بارداری استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند به کاهش خارش کمک کند و استامینوفن نیز می‌تواند از درد فرد بکاهد.

تشخیص زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا با معاینه‌ی ساده ضایعات پوستی و تاول‌ها قابل تشخیص است. اما در موارد کمی، پزشک ممکن است سابقه‌ی بیماری را از فرد بپرسد و در موارد نادری، شاید نیاز به آزمایش نمونه‌ی پوست یا مایع تاول داشته باشد. پزشکان برای نمونه‌برداری با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن استریل شده بخش کوچکی از ضایعه‌ی پوستی یا تاول را برمی‌دارند. سپس، آزمایش‌ها می‌تواند وجود ویروس را در فرد تایید کند.

درمان بیماری زونا

هیچ درمانی قطعی برای بیماری زونا وجود ندارد، یعنی فرد باید دوره‌ی عفونت را سپری کند. اما ممکن است برای کاهش علایم و دوره‌ی عفونت، داروهایی برای بیمار تجویز شود که بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک معالج دارد.

اگر شما هم نیاز به یک پزشک متخصص پوست برای در مان بیماری زونا دارید اما با کمبود زمان مواجه هستید یا اینکه دسترسی سریع به پزشک برای شما ممکن نیست، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بهترین راهنمایی‌ها را از پزشکان دریافت کنید.

علاوه بر داروهایی که ممکن است پزشک برای بیمار تجویز کند. درمان‌های خانگی هم برای کاستن از علایم بیماری زونا وجود دارند. این درمان‌های خانگی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت
 • استفاده از کمپرس‌های آب سرد و مرطوب برای کاهش درد و خارش
 • استفاده از پماد «کالامین دی» برای کاهش خارش
 • حمام گرفتن در وان با مخلوط جو دوسر

زونا معمولا طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند و به ندرت دوباره برمی‌گردد یا عود پیدا می‌کند. عموما توصیه می‌شود در صورت کاسته نشدن از علایم بیماری بعد از ۱۰ روز، فرد به پزشک مراجعه کند.  

عوارض احتمالی بیماری زونا

اگرچه زونا به خودی خود دردناک و ناخوشایند است، بهتر است، فرد مراقب عوارض احتمالی دیگر نیز باشد. این عوارض احتمالی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به چشم که در صورت وجود ضایعه پوستی یا تاول در ناحیه‌ای نزدیک به چشم اتفاق می‌افتد. در صورت بروز چنین مشکلی، به خصوص قرنیه‌ی چشم مستعد آسیب بیشتری است.
 • عفونت‌های میکروبی پوست که به راحتی در اثر تاول‌های باز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند شدت پیدا کنند.
 • سندرم رامسی هانت که در صورت تاثیر زونا روی اعصاب فرد بروز پیدا می‌کند و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به فلج بخشی از صورت یا کم شنوایی در فرد شود. اما اگر جلوی این مشکل نادر به سرعت گرفته شود و به موقع درمان شود، اکثرا بیماران می‌توانند بهبودی کامل خود را به دست آورند.
 • سینه‌پهلو
 • التهاب‌ طناب‌های نخاعی یا مغزی مانند بیماری‌های انسفالیت یا مننژیت که از مشکلات جدی محسوب‌ می‌شوند و می‌توانند برای فرد بسیار خطرناک باشند.

راهکارهای پیشگیری از بروز زونا

واکسینه شدن می‌تواند از بروز علایم و زخم‌ها و ضایعات پوستی شدید زونا پیشگیری کند. همه‌ی كودكان باید ۲ دُز واكسن آبله مرغان را که در اصطلاح پزشکی به آن «ایمن‌سازی واریسلا» گفته می‌شود دریافت کنند.

بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشته‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند. واکسینه شدن لزوما به معنای این نیست که فرد به آبله مرغان یا زونا مبتلا نمی‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفری که واکسینه شده‌اند تنها ۱ نفر مبتلا به زونا می‌شود. بزرگسالانی که ۵۰ سال دارند یا مسن‌تر هستند نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند که به آن در اصطلاح پزشکی «واکسن ایمن‌سازی واریسلا زوستر» گفته می‌شود. واکسینه شدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز زونا است.

برای زونا دو واکسن وجود دارد که «زوستاواکس (Zostavax)» و «شینگریکس (Shingrix)» نام دارند. بر اساس تحقیقات معتبر، واکسن شینگریکس، معمولا بهتر جواب می‌دهد و اکثرا پزشکان و مراکز درمانی این واکسن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. در همین حال، کسانی که حتی قبلا با زوستاواکس واکسینه شده‌اند نیز باید واکسن شینگریکس  را دریافت کنند.

 زونا زخم مسری است، یعنی امکان سرایت آن از یک فرد به فرد دیگر وجود دارد. بنابراین، در صورت بروز عفونت زونا در یک فرد، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال و شیوع آن انجام گیرد. از جمله مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ضایعات پوستی باید به خوبی پوشانده شوند.
 • اجتناب از تماس و برخورد با افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند یا اینکه دستگاه ایمنی ضعیفی دارند
 • شستشوی منظم دست‌ها

در صورتی که از بیماری زونا و درمان آن تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین تمام سوالات شما در مورد بیماری زونا توسط پزشکان دکتردکتر پاسخ داده خواهد شد.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

385 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید سه چهار روزه که زونا گرفتم پهلوی یمت راست خیلی درد داره با قرص داروی که دکتر داده درد کم تر نشده شما چه قرصی معرفی مکنیدقبل زونا من بدن درد سر درد گلو درد داشتم بهترین بهترین قرص یا امپول چه میتونه باشه

 2. سلام پدرم چند روزی پادرد داشت بعد ازچند روز تاول ها وجوش های قرمز روی ران پاش ظاهر شد که معلوم شد زونا گرفته آیا مادرم که پیش پدرم هست واز او مراقبت میکند احتمال سرایت هست یانه برای درد شدید پاش چی دستور میدهید که هم زود خوب بشه هم دردش کمتر بشه

 3. سلام خسته نباشین مادر من حدود دوسال که زونا گرفته و خوب شدن ولی بعضی مواقع احساس درد در یک طرف صورت و دست داره میخواستم بدونم که باید دارویی استفاده کنه یا نه

 4. سلام حدود ده روز پیش با علائم سرفه خفیف و بدن درد و تب و لرز خفیف به پزشک مراجعه کردم با احتمال سرماخوردگی و شاید کرونا؛ همزمان در یک نقطه گردن عارضه ای شبیه کهیر داشتم که پزشک معتقد به حساسیت بود و داروی سرما خوردگی و چرک خشک کن تجویز کردن؛ حالا بعد ده روز علائم سرماخوردگی مثل بدن درد و سرفه رفع شده؛ ولی ضایعه پوستی اولی به جوشهای نک سیاه تبدیل شده و در نواحی دیگر گردن هم جوشهای قرمز کوچک جدید در حال بروز است. تا امروز نگران کرونا بودم؛ تا اینکه یکی از نزدیکان گفت شاید زونا هست نظر شما چیست؟ مرد ؛ 42 ساله

  • سلام
   زونا درد و سوزش شدید میده ، اگه درد و سوزش شدید دارید ممکن زونا باشه
   اما چون بثورات جدید داره بروز میکنه بعید زونا باشد و باید معاینه شید

 5. سلام ،مادرم ۸۳سالشه ،تاول زده زیر سینش و در حال درمانه ،ولی ی هفتس سردرد شدیدی میگیرع،بنظرتون چیکار کنم

  • فشارش خوبه و قرصی ک شما گفتین نمیخوره دکترگفت اگزما هست بهتر شد ولی دو هفته سردردداره قرص امی تریپیلین وقطره خوراکی تجویزکرد نظر شما در این مورد ؟

 6. سلام مادرشوهر من زونا گرفته چون اولش درد کمر و پا داشت نمیدونستیم زوناست تا وقتی تاول ها زد بیرون حالا سوالم اینه قبلش که نمیدونستیم من همش اونجا بودم و تو کارای خونه کمکشون میکردم بچه ۱ساله هم دارم احتمالش هست که بگیریم؟

 7. سلام آیا این بیماری باعث گرفتگی رگ قلب وفشار خون بالا میشود

 8. سلام در مورد حمام کردن و اینکه چند روز یه بار باشه و با چی شست و شو بشه میشه راهنمایی کنید؟

  • سلام استحمام روزانه باشد و از شامپوهای معمولی استفاده کنید

 9. سلام.من حدودسه هفته بثورات پوستی قرمزرنگ روی دوتادستام داشتن که همراه باخارش وسوزش بودکه رفع شدبعدسمت راست پشتم حدودیک ماهه که دردشدیدومداوم داره به نظرتون زوناست؟

 10. باسلام خسه نباشیین ابجی من حامله س 8ماهشه از وقتیم باردار شده هر روز یه جاییش درد میکنه اول هماتوم داشت خونریزی داخلی رحم؛ بعد هی میگف قلبم و معده م درد میکنه پایین سینه ش جوش زدهدر همون راستا پشتشم جوش زده رفته دکتر گفتن زوناس من نگرانشم ایا خوب میشه یا بچه رو باید بندازه البته میره دکتر فردا وقت دکترشه تا ببینیم چی میگن ولی من نگرانم ایابچه سالم میمونه با این بیماریا راهنماییمون کنین

  • سلام نگران نباشيد حتي اگرم زونا باشه بچش نميگيره
   اگه ابله مرغان باشه چون فاصله داره تا زايمان بازم احتمال ابتلا بچش كمه
   در هر حال آسيبي به بچش نميزنه نگران نباشيد

 11. سلام و خسته نباشید
  مادر من ۶۵ سالشونه و زونا گرفتن از هفت روز پیش درد کمر و دو روز بعد ازآن تاول و سوزش کمر شروع شد، ما بعد از گذشت یک هفته فهمیدیم که زوناست، حالا دکتر گفتن دیر اقدام کردید و درد زونا تا آخر عمر همراهشون هست و آزارشون می ده، ما خیلی نگران هستیم، سوالم این بود که درسته این حرف و راه و چاره ای نداره که این درد تموم شه؟؟

  • سلام خیر درد سونو اصولاً ظرف یکی دو ماه از بین میرود
   در موارد بسیار نادری ممکن است درد تا طولانی مدت باقی بماند

 12. سلام من پشت زانوم قرمز شده وجوش های شبیه تاول زده شده که هم درد داره وهم سوزش وبعضی جاهای بدنم بصورت پراکنده هست که نمیشه دست بهشون زد خیلی درد داره

  • سلام اگر هم این تاول ها در جاهای دیگر بدنتان هم بروز کرده باید معاینه شوید اما اگر فقط محدود به زانویتان است زونا مطرح است

 13. پدر من 56 سال داره. روی اون جایی که خون میگیرن ((بالای آرنج))خیلی دونه درآورده نه درد داره نه سوزش ابله برغان هم گرفته بود

  • سلام باید درد و سوزش داشته باشد تا زونا مطرح شود
   اگر این علایم را ندارد نیاز به معاینه است

 14. سلام. من روی شکمم و کمرم تاول زد بعد تبدیل به دانه‌های سیاه و به شکل زخم شد اما حالا از التهاب و تورمش کم شده و حس میکنم زخمها دارن خشک میشن. درد هم ندارم. نمیدونم زوناست یا نه.

 15. چه مواد غذایی برای بهبود بیماری زونا بهتر است؟؟

 16. با سلام و خسته نباشید حدودا یه هفته قبل زیر شکمم به حالت عرق سوز بود بعد جوشهای کوچک و بزرگ در کمر و شکم و پهلوی راستم زیاد شد دکتر گفت زوناست و یه محلول برا شست و شوی جوشها و قرص ویرابکس دادن
  الان ران پهلوی راستم درد داره این داروها کافیه

 17. خسته نباشید ،دکتر من بعد از پنج روز استفاده دارو خوب شدم،ممکن ایدز داشته باشم

 18. مادرم ۸۳سال داره برادومین بارزوناگرفته بین دوابرووکمر.دکتربرای ایشون پمادوقرص آسکلویردادن آیاکافیه

  • سلام
   بله اگر درد شدید است مسکن بخورد اما چون سنش بالاست با مصرف مسکن احتمال خونریزی معده بالاتر است

 19. برای درمان سریع زونا چه باید کرد؟؟

 20. سلام من روی شکم اول قرمز شد یه دونه کوچک بود درد میکرد ولی الان جوشای مانند تاول زده شدید درد میکنه الان کلیه ام درد گرفته و اینکه یه پسر ۳ساله دارم ابله نگرفته امکانش هست بگیره و اینکه چی استفاده کنم

 21. سلام من رو شکمم این قرمزی زده و شکم کلیه از تو درد میکنه نمیدونستم زونا هست حالا باید چکار کنم تاول های ریر زده و دردناک

 22. با سلام
  پدر من به زونا مبتلا شده اند و درد شدیدی در ناحیه قفسه سینه و سمت راست و کشاله ران دارند. جوش ها بهتر شده‌اند وی همچنان در قسمت های اشاره شده درد زیر پوستی دارند. به نظر شما این دردهای زیر پوستی از علائم کرونا هستند یا علت دیگر دارند.
  با تشکر

 23. سلام خسته نباشید من یه طرف صورتم تاول بزرگ زده
  دکتر رفتم گفته زونا گرفتم الان سه تا قرص بهم داده
  ازجمله هیدروکسی زین،ناپروکسن۲۵۰واسیکیوویر۴۰۰
  آیا این ها درمانم میکند؟؟آیا بااین داروها خوب میشوم یاپیش یک دکتر دیگربروم؟؟

 24. سلام خسته نباشید من دوروزه زونا گرفتم اولش کمرم درد میکرد با سینم بعدش تاول های ریز و جوش های ریز زدن. الان خیلی درد میکنه. دکتر بهم گابانتین ۳۰۰با قرص اسیکلوویر۴۰۰با پمادافلیپلکس۵درصد تجویز کردن. میخواستم بدونم این داروها رو مصرف کنم خوب میشم؟دیگر نیازی نیس ب پزشک مراجعه کنم؟

 25. سلام من دوهفته است که در زيبا سينه درقسمت دندههايم درد شديددارم يک مي قرمز کمرنگ روي شکمم ايجاد شده ولي خارش ندارد دوباره دکتر رفته ام گفتند دنده ات ترک برداشته ولي مطلب شما را خواندم نگران زوناشدم لطفا راهنمايي کنيد که چند روز طوري ميکشد تاول بزودي؟ ممنون

 26. سلام خانم دکتر
  مادرم همین لکه های قرمز رنگ روی پوستسو ایجاد شده الان کم کم داره خشک میشه داروی قلب مصرف میکنن علت بروز این بیماری زونا چیه ک ایشون گرفتن؟؟؟

  • سلام عزیزم
   ضایعات زونا به شکل تاول های ریز خارش و سوز داربا درد شدید هست
   و بخاطر ویروس واریسلا هست که بعلت ابتلای قبلی به آبله مرغان در اعصاب پنهان میشه و با استرس‌ یا تضعیف ایمنی بروز میکنه

 27. سلام من زونا دارم 10 روز از تاریخش گذشته کلی دارو قرص خوردم زخمام خشک شده و میریزه ولی دردش هس و ردای زخما دوباره چرک می‌کند چیکار کنم؟؟

 28. با سلام و عرض ادب
  پدرم 72 ساله هستن و اول سرگیجه داشتن که اکو قلب انجام دادیم متوجه شدیم از قلب نیست و پزشگ متخصص داخلی معاینه کردن و ازمایشات قند و چربی و انزیمهای کبدی نرمال بود و گفتن ممکنه از گوش باشه . 2 روز بعد علایم فلج نصف صورت (لب کج، پلک ها غیر قرینه، داخل گوش زخم و سوزش چشم) بود که متخصص گوش معاینه کردن و احتمال سکته مغزی دادن و پزشک اعصاب با انجام ام آر آی گفتن زونا و فلج بل هست و قرص آسیکلویر 400 دو تا هر چهار ساعت دادن . بعد از شروع قرص ها سرگیجه کم شده ولی حالت تهوع شدید دارنو دائم بالا می بالا می یارن . البته بخاطر پمفیگوس از یکسال قبل دارن روزی دو تا آزاتیوپرین و نصف پردنیزون می خورن. دلیل تهوع شون علت خطرناکی نیست؟
  ممنونم

  • سلام ببخشید واکسن زونا رو باید در چه سنی به کودکان تزریق کرد بهترین سن کدوم سنه؟بعدم تهیه واکسن چجورییه باید خودمون از داروخونه بگیریم یا یه مرکزی مث مرکز بهداشت یا جایی دیگه تزریقو انجام میده هزینش چقده ممنون یه توضیح بدین با سپاس فراوان

   • سلام
    واکسن زونا سن خاصی نداره دوست عزیز
    اگه فرزندتون به آبله مرغان مبتلا نشده میتونین براش واکسن آبله مرغان بزنین
    اگر هم مبتلا شده که اقدام خاصی نیاز نیست

 29. سلام من حدود 15روزه ک چشم درد با دونه های ریز در کنار چشمم دارم و چشمم ورم زیادی داشت الان کم شده ولی چشمم درد داره یه طرف سرم الان بی حس هستش آیا خطر داره یا خیر سپاس

  • سلام بايد از نظر فشار چشم بررسي شين
   به متخصص چشم پزشك مراجعه كنيد

   • سلام .مدت یک هفته هست زونا گرفتم میخواستم بدونم سردردهای مداوم از علائم همین بیماریه ؟ برای تسکین چکار کنم؟

    • سلام زونا سردرد نميده براي سردردتون بايد توسط متخصص مغز واعصاب معاينه شيد
     قوص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم روزي يكي بخوريد

     • سلام من ۲۲ سالمه الان یک هفته اس که به زونا مبتلا شدم اولش با درد شدید در دست راستم از پشت کتف تا انگشتان دستم داشتم یه هفته بعد از این درد ها دونه های قرمز و تاول های کوچیک در کف دست و یکی از انگشتای دستم به وجود اومده که با خارش و سوزش و درد همراهمه رفتم دکتر برام یه کِرِم ترکیبی نمی‌دونم اسمش چیه و قرص نئوتادین و بروفن و ایروکاست تجویز کرد من الان چند روزه که دارو‌هام رو مرتب مصرف میکنم خارش و درد دستم کمتر شده ولی حس میکنم تاول ها دارن بزرگتر میشن خیلی میترسم به خانوادم سرایت کنه یا حتی وضعیتم بدتر بشه توروخدا بگین چیکار کنم واقعا روحیم خیلی خراب شده این چند وقت

 30. سلام مادر شوهرم چندروزی است سمت راست صورت وگیجگاهشان لکه های قرمزی همراه با ورم کل منطقه حتی نصف بینی ولی خارش پاول مانند نیست.چندروز قبل از بروز این لکه ها احساس سرما داشتند.
  البته ایشان کبدشان سیروز شده و کلیه ها کم کارهستند و داروهای خاص مصرف میکنند.
  این حالت صورت همراه باداغی هستند.
  البته دوتا گیجگاهشان هم چندروز است که درد میکند وبا مسکن آرام میشود.
  ممکن هست که شروع زونا باشد؟

  • سلام
   با توجه به شرایط ویژه ایشون باید معاینه شن
   چون ممکنه اختلالات انعقادی و…باشه
   البته احتمال زونا هم هست
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر