مجله پزشکی دکتر دکتر

زخم باز و بسته ؛ درمان انواع زخم در خانه

16 فروردین 1399

145

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
زخم باز و بسته ؛ درمان انواع زخم در خانه

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

اگر می‌خواهید بدانید که کدام یک از انواع زخم را در می‌توانید در خانه درمان کنید و برای کدام یک باید به پزشک مراجعه کنید این مقاله را از دست ندهید.

 

نخست زخم باز و بسته را توضیح می‌دهیم، و سپس درباره‌ی انواع زخم و درمان آن سخن می‌گوییم.

زخم باز چیست؟

زخم باز جراحتی است که منجر به آسیب بافتی از بدن، معمولاً پوست، می‌شود. معمولاً همه‌ی افراد در زندگی زخم باز را تجربه خواهند کرد. بیش‌تر زخم‌های باز خفیف بوده و در خانه قابل درمان اند. 

درمان زخم باز

سقوط، برخورد تصادفی با اجسام برنده و نوک تیز و تصادفات رانندگی دلایل عمده‌ی بروز یک زخم باز هستند.

اگر فرد در تصادف‌های شدید دچار آسیب‌های جدی شده باشد، باید هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کند. این موضوع زمانی جدی‌تر می‌شود که بعد از گذشت 20 دقیقه هنوز خونریزی ادامه داشته باشد. 

انواع مختلف زخم باز 

چهار نوع زخم باز وجود دارد. زخم‌ها برحسب عامل ایجاد کننده‌ی آن‌ها طبقه بندی می‌شوند:

ساییدگی 

ساییدگی زمانی اتفاق می افتد که پوست در برخورد با یک سطح سخت و زبر خراشیده شود. آسیب ناشی از برخورد با آسفالت خیابان از جمله زخم‌های ساییدگی است. معمولاً این نوع زخم‌ها فاقد خونریزی هستند، اما برای جلوگیری از بروز عفونت باید مرتب سطح زخم تمیز شود. برای اینکه بدانید با چه موادی این زخم‌ها را باید تمیز کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. برای دریافت مشاوره می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

پماد برای زخم عمیق

پارگی 

پارگی شکافی عمیق است که منجر به پاره شدن پوست می‌شود. برخورد با اجسام نوک تیزی مانند چاقو، وسایل و ابزار صنعتی منجر به پارگی می‌شود. اگر پارگی عمیق باشد، خونریزی هم شدید و ادامه دار خواهد بود. 

سوراخ شدگی 

بر اثر برخورد با اجسام طويل و تیز مانند ناخن، سوزن یا میخ، سوراخ کوچکی در پوست پدیدار شده و باعث ایجاد زخم سوراخ شدگی خواهد شد. برخی اوقات گلوله‌های تفنگ هم باعث ایجاد این نوع زخم خواهد شد. 

معمولاً سوراخ شدگی منجر به خونریزی نخواهد شد، ولی گاهی آن‌قدر عمیق است که به بافت‌های داخلی هم آسیب خواهد زد. حتی اگر زخم سوراخ شدگی کوچک باشد، فرد باید به مراکز درمانی مراجعه کرده و برای پیشگیری از عفونت واکسن کزاز دریافت کند. 

جداشدگی 

در این نوع زخم تمام یا بخشی از پوست و بافت زیر آن جدا می‌شوند. جداشدگی در هنگام تصادف‌های رانندگی شدید، انفجارها و تیراندازی‌ها رخ می‌دهد. خونریزی ناشی از این زخم سنگین و سریع است.  

درمان زخم باز چیست؟

برخی از زخم‌ها در خانه بهبود پیدا می‌کنند ولی برای درمان باقی زخم‌ها نیاز به مراجعه به امکان درمانی است.

درمان زخم‌های باز خفیف در خانه

زخم‌های کوچک‌تر و خفیف در خانه قابل درمان هستند. در ابتدا محل زخم را شسته و ضد عفونی کنید تا همه‌ی آلودگی‌ها از سطح آن برداشته شود. با فشار دادن سطح زخم تورم و خونریزی را کنترل کنید.

درمان زخم باز با عسل

پانسمان زخم باز

برای پانسمان زخم حتما از گاز استریل استفاده کنید. اگر زخم خیلی کوچک باشد بدون نیاز به پانسمان بهبود پیدا می‌کند. زخم باید به مدت ۵ روز تمیز و خشک باقی بماند‌. از طرفی دیگر فرد در این مدت باید به خوبی استراحت کند.

درد جزیی از زخم است، برای کنترل درد می‌توان از داروی استامینوفن (acetaminophen ) استفاده کرد. هرگز از آسپرین برای کنترل درد زخم استفاده نکنید، چرا که این دارو مدت زمان خونریزی را طولانی‌تر خواهد کرد. اگر به اشتباه آسپرین استفاده کردید بهتر است برای کوتاه کردن زمان خونریزی با پزشک مشورت کنید. برای دریافت مشاوره می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

اگر زخم ایجاد تاول و یا ورم کرده است از یخ استفاده کنید. سعی کنید زخم را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید و در غیر این صورت از کرم ضدآفتاب با حداقل فاکتور SPF  سی استفاده کنید.

درمان‌ های خانگی زخم باز 

برای درمان زخم‌های کوچک و خفیف می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد:

خمیرزردچوبه 

کورکومین (curcumin) جز فعال ادویه زردچوبه و دارای خواص ضدالتهابی است و تا حدود زیادی باعث بهبود زخم‌ها خواهد شد. 

حفره‌ی خشک عفونت شایعی است که بعد از کشیدن دندان به وجود می آید، در سال 2017 تحقیقی برای بررسی اثرات درمانی زردچوبه روی 178 بیمار مبتلا به حفره‌ی خشک انجام شد. افراد شرکت کننده در این تحقیق بعد از دو روز کاهش درد، تورم و نکروز بافتی را گزارش کردند. 

با مخلوط کردن زردچوبه با مقدار کمی آب گرم می‌توان خمیری از این ادویه درست کرد و بعد به آرامی روی زخم قرار داد. بعد از آن باید محل زخم را با کمک یک گاز استریل پانسمان کرد. 

آلوئه ورا 

آلوئه ورا گیاهی متعلق به خانواده‌ی کاکتوس‌هاست. برگ این گیاه حاوی ماده‌ای ژل مانند است که سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌هاست و نقش بسیار موثری در بهبود زخم‌ها دارد. 

بر اساس تحقیقات این گیاه دارای ماده‌ای به نام گلوکومانان است که نقش موثری در تشکیل دوباره‌ی سلول‌های بافت‌ی و تولید کلاژن دارد. کلاژن خود پروتئینی ضروری و مهم در فرایند بهبود زخم است. از طرفی دیگر آلوئه ورا به کاهش التهاب بافتی و جلوگیری از ایجاد زخم کمک می‌کند. 

لایه‌ی نازکی از ژل آلوئه ورا را روی زخم مالیده و بعد با یک گاز استریل مرطوب شده توسط ژل زخم را پانسمان کنید. 

روغن نارگیل 

روغن نارگیل به دلیل داشتن مقدار زیادی گلیسریل لورات به فرایند بهبود زخم سرعت می‌بخشد. گلیسریل لورات اسید چربی است که به دلیل داشتن خواص ضد میکروبی شناخته شده است. 

برای کم کردن احتمال بروز عفونت و تسریع بخشیدن به فرایند بهبود زخم از روغن نارگیل باکیفیت استفاده کنید. 

درمان‌ های خانگی زخم باز - روغن نارگیل

سیر 

سیر دارای آلیسین است که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شده است استفاده از پماد 30 درصد سیر رشد سلولی را در مقایسه با وازلین بیش‌تر بهبود می‌بخشد. 

زمان مراجعه به پزشک برای درمان زخم

بسیاری از زخم‌ها در خانه بهبود پیدا می‌کنند ولی در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • عمق زخم بیش‌تر از 2 سانتی متر باشد
 • با فشار مستقیم خونریزی متوقف نشود
 • خونریزی بیش‌تر از ۲۰ دقیقه ادامه داشته باشد
 • خونریزی ناشی از تصادف شدید باشد
 • زخم های ناشی از له شدگی و سوختگی  شدید
 • زخم ناشی از گازگرفتگی توسط انسان و حیوان
 • زخمی که  عمیق باشد و یا آلوده به خاک باشد و سابقه واکسیناسیون کزاز را به خاطر نیاورید.
درمان زخم عفونی در خانه

گاهی اوقات ممکن است برای درمان زخم‌ها زمان محمدودی داشته باشید و نیاز باشد که در سریع‌ترین زمان از پزشک راهنمایی دریافت کنید. در این شرایط می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک مشورت کنید.

درمان‌ های پزشکی برای علاج زخم باز

پزشک برای درمان زخم باز از روش‌های مختلفی می‌تواند استفاده کند. پزشک بعد از تمیز کردن و بی حس کردن سطح بدن، با استفاده از چسب مخصوص و یا با بخیه زخم باز را خواهد بست. اگر زخم باز از نوع سوراخ شدگی باشد، واکسن کزاز به فرد تزریق خواهد شد.

برحسب محل زخم و احتمال بروز عفونت، پزشک ممکن است زخم را باز گذاشته و اجازه دهد که زخم خود به خود بهبود یابد.  این نوع زخم‌ها معمولاً لایه‌های خارجی‌تر پوست را درگیر کرده اند.

در طی فرآیند درمان این گونه از زخم‌ها، باید سطح آسیب دیده با گاز استریل پوشانده شود. این کار از بروز عفونت و تشکیل آبسه جلوگیری می‌کند‌.

درمان زخم عمیق با طب سنتی

 

راه دیگر درمان زخم‌های باز استفاده از داروهای مسکن و ضد درد است. اگر عفونت وجود داشته باشد و یا احتمال بروز آن مطرح باشد برای فرد آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد. در برخی موارد اما نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

اگر جزیی از بدن در هنگام تصادف جداشده باشد باید به سرعت به بیمارستان تحویل داده شود تا دوباره به بدن فرد وصل شود‌. این اندام یا بافت جداشده باید درون کیسه‌ی یخ و یا یک دستمال استریل مرطوب حمل شود.

پانسمان زخم باید همیشه تمیز نگه داشته شده و مرتب عوض شود. قبل از تعویض پانسمان باید دست را به خوبی و دقت با آب و صابون شستشو داد.

قبل از پانسمان زخم باید به صورت کامل آن را ضدعفونی و خشک کرد. پانسمان زخم قدیمی را باید درون یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار داد و جدا از دیگر زباله‌ها دور انداخت.

عوارض و مشکلات زخم‌ های باز 

خطر بروز عفونت یکی از مشکلات شایع زخم‌های باز است. در صورت بروز زخم سوراخ شدگی، پاره شدگی‌های عمیق و تصادف‌های شدید و اگر فرد دچار خونریزی شدید شود یا امکان بروز عفونت وجود داشته باشد باید هر چه سریع‌تر با پزشک تماس گرفت. 

اگر خونریزی با فشار مستقیم دست قطع نشود نشانه‌ی خطرناکی است که باید فوراً به آن رسیدگی کرد.

اگر زخم این علایم را داشته باشد خطر بروز عفونت وجود دارد:

 • افزایش ترشحات 
 • چرک سبز، زرد یا قهوه‌ای رنگ 
 • چرک بد بو 

دیگر علایم عفونت عبارتند از:

 • تب بالای 38 درجه برای بیش‌تر از 4 ساعت 
 • توده‌ی تحریک پذیر در کشاله‌ی ران یا زیر بغل 
 • زخمی که بهبود پیدا نمی‌کند. 

پزشک مایعات درون زخم را خالی خواهد کرد و در صورت بروز عفونت باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در موارد شدیدتر برای اینکه بافت عفونی و بافت‌های اطراف از بدن خارج شوند نیاز به عمل جراحی وجود دارد. 

ترشحات زخم

گاهی اوقات بیماری‌ها و مشکلات دیگری هم رخ می‌دهد: 

 • تریسموس یا گرفتگی عضلات فک – این بیماری به علت عفونت باکتریایی عامل کزاز رخ می‌دهد و باعث گرفتگی عضلات فک و گردن می‌شود. 
 • بیماری گوشت‌خوار – این بیماری یک عفونت بافتی شدید است که توسط گروهی از باکتری‌ها مانند کلوستریدیوم و استرپتوکوک رخ می‌دهد و منجر به از دست رفتن بافت و سپتسمی یا گند خونی می‌شود. 
 • سلولیت یا عفونت بافت – سلولیت نوعی عفونت پوستی است که حتی در مناطقی که با زخم در ارتباط نیستند هم رخ می‌دهد. 

در انتها برای پایان دادن به بحث زخم باز باید بگوییم که زخم باز نوعی از جراحت است که بافت‌های بدن را در معرض محیط خارجی قرار می‌دهد. امکان عفونی شدن این زخم‌ها توسط باکتری‌هایی که به صورت طبیعی روی پوست قرار دارند وجود دارد. با این همه با مراقبت دقیق از زخم و ضد عفونی کردن مرتب آن احتمال بروز عفونت کاهش خواهد یافت. 

چه زخم کوچک باشد و یا شدت آن زیاد باشد، باید به سرعت وارد عمل شد. برخی از زخم‌های باز در خانه درمان می‌شوند، می‌توان از پمادهای حاوی آنتی بیوتیک برای تمیز کردن زخم استفاده کرد. علاوه بر این زردچوبه، سیر، روغن نارگیل و آلوئه ورا درمان‌های طبیعی هستند که می‌توان در خانه از آن‌ها استفاده کرد.

  ولی همیشه امکان درمان در خانه وجود ندارد.اگر زخم عمیق باشد و یا خونریزی زیاد باشد باید به مراکز درمانی مراجعه کرد. چرا که در صورت عدم دریافت درمان‌های موثر امکان بروز عفونت وجود دارد. 

قبل از اینکه به مراکز درمانی لازم است یک سری از کارها در خصوص جلوگیری از خونریزی شدید و عفونت زخم انجام دهید. این اقدامات بسته به نوع زخم متفاوت است. برای دریافت راهنمایی‌های متناسب با نوع زخم بهتر است با پزشک مشورت کنید، برای این کار می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

زخم بسته چیست؟

در حالت کلی زخم‌ها به دو نوع باز و بسته تقسیم می‌شوند. در زخم باز پوست آسیب دیده و بافت زیرین در معرض محیط خارجی قرار می‌گیرند، اما در زخم بسته پوست سالم و دست نخورده باقی مانده و بافت زیرین به صورت مستقیم در معرض فضای خارجی قرار ندارد. 

علت بروز و علایم زخم بسته 

عموماً زخم‌های بسته بر اثر ضربه غیر نافذ ایجاد می‌شوند. این نوع آسیب،به وارد شدن فشار فیزیکی و صدمه فیزیکی غیر نافذ مثلا در اثر تصادفات اشاره دارد.

در این نوع زخم‌ها با وجود سالم ماندن پوست، ممکن است ماهیچه‌ها، استحوان‌ها و اندام‌های داخلی بدن آسیب ببینند. این نوع زخم‌ها معمولاً بعد از سقوط یک جسم سنگین، مانند تصادف رانندگی یا ریزش یک ساختمان ایجاد می‌شوند. 

انواع زخم بسته 

انواع اصلی زخم بسته عبارتند از:

 • کوفتگی 

برخی از آسیب‌های ورزشی منجر به آسیب غیر نافذ شده و در نتیجه به رگ‌های خونی کوچک و مویرگ‌ها، ماهیچه‌ها، بافت‌های زیرین، اندامهای داخلی و در مواردی استخوان‌ها آسیب وارد می‌شود. کوفتگی (Contusions) خود را به صورت تاول‌های دردناک و تغییر رنگ پوست به قرمز و آبی نشان می‌دهد. این تغییر رنگ پوست به سرعت در سراسر منطقه‌ی آسیب دیده منتشر می‌شود.

 • هماتوم 

در این حالت آسیب وارد شده رگ‌های خونی کوچک و مویرگ‌ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث جمع شدن خون در خارج رگ‌های خونی در مناطق محدودی از بدن می‌شود. این نوع از زخم بسته به صورت زخمی دردناک، اسفنجی و پلاستیک مانند روی سطح پوست ظاهر می‌شود. هماتوم (Hematomas) بسته به شدت آسیب و منطقه‌ی آسیب دیده به صورت بزرگ یا کوچک، در قسمت‌های عمقی بدن و یا زیر پوست ایجاد می‌شود.

 • آسیب ناشی از ضربه 

اگر بدن بین دو سطح قرار بگیرد، در نتیجه‌ی فشار زیاد آسیب زیادی به آن وارد خواهد شد. شدت آسیب و درد بسته به محل و اندازه و مدت زمانی که در طی حادثه تحت فشار بوده است بین تاول‌های خفیف و تخریب کامل متغیر است. 

عوارض جانبی و مشکلات ناشی از زخم بسته 

خونریزی شدید، تاول‌های بزرگ، آسیب عصبی، شکستگی استخوانی و آسیب‌ به اندام‌های داخلی از مشکلات و عوارض جانبی زخم‌های بسته به شمار می‌رود. با این همه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشکلات زخم‌های بسته سندرم کمپارتمان است. این سندروم اندام‌های تحتانی و فوقانی به خصوص پاها و بازوها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. آسیب وارد شده منجر به تورم شده و در نهایت فشار وارده روی نیام یا فاسیا اطراف ماهیچه‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی آن منطقه از بدن افزایش پیدا می‌کند.

افزایش فشار، جریان خون اندام‌ها را مسدود کرده و در نهایت منجر به آسیبی جدی به ماهیچه‌ها و اعصاب می‌شود. این آسیب می‌تواند دائمی بوده و به از دست رفتن عملکرد اندام منجر شد و در نهایت چاره‌ای جز قطع عضو وجود نداشته باشد.

درمان زخم بسته 

در زخم‌های بسته هدف اصلی کنترل و مدیریت درد و به حداقل رساندن شدت خونریزی و التهاب است. به همین منظور باید از بسته‌های کمپرس یخ استفاده شده و اندام و محل آسیب دیده را بالاتر از سطح زمین قرار داده و تا آن جایی که امکان دارد آن را بی حرکت نگه داشت.

در صورت ابتلای فرد به سندرم کمپارتمان پزشک برشی طولی در نیام اندام ایجاد می‌کند تا از فشار ایجاد شده بکاهد.

زخم معمولا برای دو یا سه روز باز خواهد بود و در این مدت با یک گاز پانسمان خواهد شد. در این مدت ورم اندام کم شده و از افزایش فشار داخلی احتمالی هم جلوگیری خواهد شد.

اگر احتمال شکستگی استخوانی وجود داشته باشد، رادیولوژی اشعه ایکس انجام می‌شود. اندام شکسته شده معمولا گچ گرفته می‌شود.

اگر شدت آسیب زیاد باشد از دیگر روش‌های تشخیصی عکسبرداری استفاده خواهد شد. سونوگرافی، سی‌تی اسکن و ام‌آرآی آسیب اندام را تشخیص داده و به صورت دقیق محل خونریزی داخلی را نشان خواهند داد. اگر پوست دچار پارگی یا ساییدگی شده باشد از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی روی زخم استفاده خواهد شد.

درمان زخم بسته

برای بی حرکت نگاه داشتن عضو آسیب دیده گاهی استفاده از عصای زیر بغل و دیگر وسایل کمکی راه رفتن تجویز می‌شود. این کار همچنین از آسیب بیش‌تر اندام جلوگیری کرده و منجر به کاهش درد و افزایش سرعت بهبود خواهد شد. واکسن کزاز، مسکن‌ها و داروهای ضد التهابی هم در درمان زخم‌های بسته موثر اند.

در صورتی که هرگونه سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با درمان انواع زخم بسته یا باز دارید، در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود. برای مطرح کردن سوال خود می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

منبع:

healthline

woundcarecenters.org

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «زخم باز و بسته ؛ درمان انواع زخم در خانه»

145 پاسخ به “زخم باز و بسته ؛ درمان انواع زخم در خانه”

 1. فریبا مالمیر گفت:

  سلام، همسرم کف پاش زخمهای زیادی زده و تاول زده، نمیدونیم چرا، اما احتمالا از کفشش میتونه باشه، تو خونه تتراسایکلین داشتم دادم زد، همین خوبه یا پماد دیگری لازمه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد موپيروسين موضعي استفاده كنند

 2. میلان گفت:

  سلام. همسرم ۴۰ روز پیش زایمان طبیعی انجام داده و متاسفانه بعلت درشت بودن بچم پرستار واژن همسرم رو عمیق بریده که زایمان راحت بشه اما بعد از مدتی یک از بخیه های داخلی باز شده و هنوز جوش نخورده و درد داره. پیش دکار بردیم گفت راه بخیه نداره باید خودش گوشت بیاره. بنظر شما چیکار کنیم؟ سپاس

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر یکی از بخیه هاست صبر باید کنید خودبخود بسته شه

 3. سینا‌حسینی گفت:

  پسر‌۳سالی‌دارم‌که‌با‌افتادگی‌‌شدید‌که‌دندانش‌‌باعث‌پارگی‌لب‌پایینش‌شد‌‌والان‌روی‌زخم‌کاملا‌سفید‌شده‌لطفا‌راهنمایم‌کنید‌چکار‌باید‌کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شه چون احتمالا بخیه لازم باشه.

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   تا داروی خوراکی تجویز شه

 4. مهدیه گفت:

  سلام من دیروز روی آسفالت زمین خوردم دست و پام شد چیکار کنم زود خوب شدم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه زخم ها سطحی هستند و خونریزی واضح نداره و در حد خراش هستن
   شستشو با آب و شامپو بچه هر ۱۲ ساعت و پماد اریترومایسین

 5. سارا گفت:

  سلام خوب هستید ما دیشب نشسته بودیم که بک دفعه یکی از اعذای خانواده افتادند و اولگریه کردند و بعد خندیدند و سن ۳۷ اینا هست و یک دستش زخم شد و ما عسل زدیم و بتادین و یک دستش زخم خیلی کوچیکی بود و یکم خراشیدگی و ما نمیخوای به دکتر یعنی مرکز درمانی مراجعه کنیم با چه چیز هایی میشه درمانش کرد

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه خراشیدگی هست کاری لازم نیست بجز شستشو و تمیز نگه داشتن زخم

 6. صدر گفت:

  با سلام وباتسکر مفید بود

 7. مهدی گفت:

  درود من پاییز استخوان دنبالچه ام ترک خورده بود هنوز هم درد میکنه
  چه کار کنم که زودتر خوب بشه
  با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد مكمل كلسيم و ويتامين دي بخوريد
   روي بالشتك ايرينگ بشبنيد

 8. فاطمه گفت:

  سلام من با جوهر نمک دستم شستم الان زخم شده و خیلی میسوزه باید چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد هيدروكورتيزون موضعي بزنيد همراه با پماد هان اسكين روزي سه مرتبه

 9. حانیه گفت:

  سلام من دستمو با تیغ زدم و الان پوست دستم واز شده، خیلی میترسم و پشیمون شدم از این کارم حالا باید چیکار کنم؟ 🤕

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام هيچي، دوباره موهاي دستتون در مياد ديگه نزنيد

 10. قربانی گفت:

  سلام من پام تیغ بریدم روش بتادین زدم مشکلی نیست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره با سرم شستشو بشوريدش
   اگه درد داشتيد يا قرمزي اطراف زخم بود پماد موپيروسين اطراف زخمتون بزنيد

 11. محمود گفت:

  سلام من روی ماهیچه پشت پام چاقو عمیق خورده رفتم بیمارستان بخیه زدن الان بعد از یک هفته جای بخیه ها اندازه یک گردو باد کرده بخیه هاشم کشیدم بازم فرقی نکرده نه درد داره نه سوزش بنظرتون عادیه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ممکن عفونت باشه باتوجه به سایزی ک گفتین نیاز به معاینس

 12. مهدی گفت:

  سلام من امروز یه میله رفت تو نک انگشت پام خیلی درد دارم خونم زیاد میاد باید چیکار کنم خوب بشه؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد با سرم شستشو ، بشوريدش
   بصورت استريل پانسمانش كنيد
   براي درمان انتي بيوتيك هم بايد به پزشك مراجعه كنيد
   لطفا

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 13. Arash گفت:

  سلام من حدود ۴ ماه پیش با موتور تصادف کردم و زانوم زخم شدید برداشت و الان بعد چهار ماه روی زخم پوست اومده و بیرون زده و رنگش قهوه ای شده ولی هیچ دردی نداره پیش چنتا دکتر هم رفتم گفتن احتمالا سنگ یا چیزی داخل زخم مونده الان چیکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   یا باید معاینه و محل زخم جراحی شه
   یا اینکه عکس بگیرین ، برخی اجسام خارجی تو عکس مشخصن

  • رحمان گفت:

   سلام پاشنه پای من دچارپارگی عمیق شده وچندروزی ازعمل جراحیم میگذره بعدازمراجعه به دکتربخیه هام کشیده شدوگفتن که آروم آروم باهاش کارکن اماالان پام ترشحات داره که منونگران کرده

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام بايد نظر عفونت محل رخم بررسي شيد
    لطفا به جراحتون مراجعه كنيد

 14. اتنا گفت:

  سلام من ۲هفته پیش عمل توده سینه داشتم بعد بخیه هام باز شده یکمم چرک و عفونت دارم که روزی ۲بار با گاز میسابم و پماد میزنم و پانسمان میکنم به نظرتون چیکار کنم زودتر جوش بخوره؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه ترشح و بوی بد داره زخمتون
   حتما توسط جراحتون ویزیت شین تا شستشو بدن و آنتی بیوتیک مناسب تجویز کنن

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با جراح عمومی استفاده کنید.

  • عاطفه نورایی گفت:

   سلام .من همسرم یک ماه پیش به شکمش چاقو خورده والان از داخل عفونت کرده سه بار هم جراحی شده دکتر براش چرک خشک کن نوشته چیکار کنم که زودتر خوب بشه

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    اگه زخم باز و قرار خودبخود جوش بخوره که شستشو اصولی زخم توسط پرستار آنتی بیوتیک تزریقی لازمه

 15. مریم طوسی گفت:

  یکهفته پزش سوزن توانگشت دستم رفت الان اثرزخم نیست ولی دردداره وباکوچکترین ین اشاره انگشتم درد میکنه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شین ممکن سوزن در دستتون بافی مونده باشه

 16. مریم طوسی گفت:

  سلام یکهفته پیش سوزن رعت تودستم ولی الان هیچ اثری ارزخم نیست ولی دردشدیددارم وانگشتم بابک اشاره به هرجایی میخوره دردمیکنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عفونت كرده انگشتتون
   بايد آنتي بيوتيك خوراكي مصرف كنيد و در صورتي كه آبسه تشكيل شده باشه بايد تخليه شه
   لطفا

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 17. ثریا گفت:

  سلام وقت بخیر من خواستم تتو ابرو پاک کنم اومدم محلول جرم گیری رو تتو زدم بعدش جا زخم موند

 18. مریم محمدی گفت:

  سلام خانم دکتر همسر من الان نزدیک یک ساله روی دستش زخمه خوب نمیشه اولش خشکی میشه میخاره بعد زخم میشه بعضی اوقات یه مایعی از زیر زخم میاد بعد به خاطر شغلش باید دستاش رو با ریکا بشوره تا دستش پاک شه به نظرتو عفونته

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام اگر ترشحات زرد رنگ از زخم خارج میشود نشان دهنده عفونت است و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک میباشد جهت درمان باید به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله احتمالش هست لطفا تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي رحم بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ح...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد اين آزمايشات را بديد Cbc.diff esr crp و برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام چون تحربك كننده پوست هست بهتره نخورند...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد و در صورت عدم بهبود برای معاینه کا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام شامپو پريمترين بزنين هفته بعد هم تكرارش كنيد...