درمان سریع آبریزش بینی چیست؟

خلاصه این مقاله را بشنوید

درمان سریع آبریزش بینی با دوش آب گرم، بخوردادن، مصرف مایعات زیاد و استراحت مقدور است. با تحریک بافت‌های بینی با عوامل مختلف، آبریزش بینی ایجاد می‌شود. گاهی عامل آن، عفونت‌های ویروسی در سرماخوردگی است و گاهی هم پای حساسیت یا محرک‌های دیگری به میان است. بعضی از افراد هم بی‌دلیل و به‌طور مزمن دچار آبریزیش بینی هستند.  در ادامه درباره آبریزش بینی، علت و روش‌های درمانی آن می‌خوانید. برای مطالعه این مطلب به ۴ دقیقه زمان نیاز دارید.

۱. مصرف مایعات زیاد

 مصرف مایعات زیاد می‌تواند در هنگام آبریزش مانع از گرفتگی بینی شود. مایعات باعث می‌شوند که مخاط بینی روان‌تر شود و راحت‌تر بیرون بیاید. اگر مایعات مصرف نکنید، امکان دارد که آب بینی غلیظ شود و گرفتگی و کیپ‌شدن بینی را به‌همراه بیاورد.

از مصرف مایعاتی که بدن را دی‌هیدراته یا بدون آب می‌کنند هم پرهیز کنید. نوشیدنی‌های الکلی یا قهوه آب بدن را خشک می‌کنند و مصرفشان نه‌ تنها فایده‌ای ندارد بلکه به ضررتان هم تمام می‌شود.

باید بدانید که آبریزش بینی درمان دارد و با این راهکار می‌توانید علائم و عوارضش را تسکین بدهید. درمان ابریزش بینی و عطسه با این راهکار به‌خوبی پیش می‌رود. مصرف مایعات زیاد باعث درمان تب و لرز هم می‌شود.

اینفوگرافی درمان سریع آبریزش بینی

۲. نوشیدن چای گرم

درمان قطعی آبریزش بینی چیست؟ گرما و بخار موجود در نوشیدنی‌هایی مانند چای داغ می‌تواند راه‌های هوایی دستگاه تنفس را باز کند. از نوشیدنی‌ها و دم‌نوش‌های گیاهی استفاده کنید. به‌سراغ مواردی بروید که حاوی مواد ضدالتهاب و آنتی‌هیستامین هستند. دم‌نوش‌های بابونه، زنجبیل یا نعنا چنین ویژگی‌هایی دارند.

نوشیدنی داغی برای خود تهیه کنید و پیش از میل‌کردن آن، بخارش را استشمام کنید. گاهی در کنار آبریزش شدید بینی، مشکلاتی مانند گلودرد هم وجود دارد. با این کار می‌توانید هم آبریزیش بینی را از بین ببرید و هم درد در ناحیه گلو را تسکین بدهید.

۳. دستگاه مرطوب‌کننده هوا

بنا به نتایج تحقیقی در سال ۲۰۱۹ میلادی، تنفس بخار گرم می‌تواند به درمان حساسیت آبریزش بینی و عطسه کمک کند. از دستگاه‌های بخور و مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید تا با تنفس بخار مرطوبی که به محیط می‌دهند، تنفس برایتان راحت‌تر شود.

اگر از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنید، باید آنها را به‌طور مرتب و براساس دستور شرکت سازنده تمیز کنید. در غیر این صورت، به مکانی برای تولید قارچ و باکتری تبدیل می‌شوند. در درمان ابریزش بینی حساسیت فصلی به این نکته دقت داشته باشید.

۴. بخوردادن

برای درمان آبریزش بینی اول صبح یا موارد دیگر، بخوردادن راه مناسبی است. این روش می‌تواند باعث رقیق‌شدن مخاط و روان‌ترشدن آب بینی شود. برای این کار باید:

 • آب را در قابلمه‌ای تمیز بریزید و روی گاز بگذارید تا بخار تولید شود (لازم نیست آب به مرحله جوشیدن و قل‌قل‌کردن برسد).
 • سرتان را به‌ مدت ۵ دقیقه، در فاصله ۲۴ تا ۳۰ سانتی‌متری قابلمه بگیرید.
 • بخار را استشمام کنید و به درون بینی بکشید.
 • بعد از این کار، بینی را تخلیه کنید.
 • این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام بدهید.

اضافه‌کردن روغن‌های معطر مانند روغن اکالیپتوس، نعنا و رزماری به آب هم می‌تواند اثر مثبتی روی تنفس بگذارد. این‌بار که از خود پرسیدید،«برای آبریزش بینی چی خوبه»، حتما به این راهکار نیم‌نگاهی داشته باشید.

۵. دوش آب گرم برای درمان سریع آبریزش بینی

دوش‌گرفتن با آب داغ حمام هم می‌تواند به روان‌شدن آب بینی و خلاص‌شدن از آن کمک کند. این کار هم مشابه بخوردادن است و بخار موجود در فضای حمام برای تسکین بافت آسیب‌دیده بینی مناسب است. درمان عطسه و آبریزش بینی صبحگاهی با این روش قابل‌مدیریت است. 

۶. قوری تنقیه یا پوار بینی

قوری تنقیه یا پوار بینی وسیله‌ای است که با آب‌نمک یا سرم نمکی پر می‌شود. نوک قوری را درون یکی از سوراخ‌های بینی می‌گذارید و مایع موجود در آن را بالا می‌کشید تا از سوراخ دیگر بینی بیرون بیاید.این کار هم در درمان سریع آبریزش بینی نقش مؤثری دارد. درمان آبریزش بینی بزرگسالان با این روش به‌طور موثری پیش می‌رود. 

۷. اسپری بینی

سرم نمکی در قالب اسپری بینی هم در بازار وجود دارد. استفاده از آن هم می‌تواند به رفع آبریزش بینی کمک کند. در واقع، با روان‌شدن آب بینی و خروج مواد موجود در آن از بدن، درمان انجام می‌شود. درمان ابریزش بینی و چشم با این محصولات قابل‌کنترل است.

درمان فوری آبریزش بینی

۸. کمپرس گرم

کمپرس گرم یا حوله‌ای داغ را روی پیشانی و بینی‌تان بگذارید. این کار را در طول روز چندبار تکرار کنید. چنین حرکتی باعث می‌شود که گردش خون در ناحیه سینوس‌ها روان‌تر شود و سوزش و التهاب ناشی از آبریزش کم شود. کمپرس یا حوله تمیز و داغ را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پیشانی و بینی بگذارید. این درمان سریع آبریزش بینی را بنا به میل و نیازتان در طول روز تکرار کنید.

۹. مصرف غذاهای تند

مصرف غذاهای تند باعث روان‌شدن آب بینی می‌شود. با این کار، مخاط را راحت‌تر و زودتر از بینی خارج می‌کنید و به پایان فرایند آبریزش نزدیک می‌شوید. اگر به خوردن چنین موادی عادت ندارید، ابتدا با کمی سس تند شروع کنید.

اگر اذیت نشدید، این روش درمان خانگی آبریزش بینی برای تخلیه مخاط و روان‌کردن آب بینی برای بهبود را ادامه بدهید. درمان آبریزش بینی در تابستان هم با چنین روشی مقدور می‌شود.

۱۰. مصرف داروهای آبریزش بینی

برخی از داروها هم می‌توانند در درمان سریع آبریزش بینی موثر باشند. برای مثال:

 • آنتی‌هیستامین‌؛ این داروها می‌توانند با هیستامینی که در بدن ترشح می‌شود و علت بعضی از آبریزش‌ها است، مقابله کنند. دیفن‌هیدرامین از داروهای مناسب در این زمینه است.
 • اکسپکتورانت؛ این دارو که در قالب شربت در داروخانه‌ها موجود است و انواعی دارد، باعث رقیق‌شدن مخاط بینی و گلو می‌شود. در نتیجه آب بینی راحت‌تر خارج می‌شود و مواد بیماری‌زای موجود در آن هم از بدن بیرون می‌روند. جهت درمان ابریزش بینی شدید از این مورد استفاده می‌شود.

۱۱. درمان‌های گیاهی 

نیم‌نگاهی به روش‌های گیاهی برای درمان سریع آبریزش بینی داشته باشید:

 • سیر؛ مصرف سیر خام یا استفاده از آن در غذا می‌تواند به بهبود علائم ابریزش بینی سرماخوردگی کمک کند. این ماده غذایی خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی دارد. برای همین است که می‌توانید روی آن حساب کنید. پیاز هم ویژگی‌های مشابهی دارد و درمان آبریزش بینی با پیاز هم توصیه می‌شود.
 • زنجبیل؛ شاید بپرسید که برای آبریزش بینی چه بخوریم؟ در طب سنتی هند و چین از این ماده برای درمان سریع ابریزش بینی زیاد استفاده می‌کنند. دقت کنید که شاید این ماده برای همه مناسب نباشد و با بعضی از داروهای دیگر تداخل داشته باشد. به‌ بهانه گیاهی‌بودن درمان‌های سنتی به آنها اعتماد کامل نداشته باشید.
 • بخور با اکالیپتوس؛ بخور با اکالیپتوس می‌تواند مخاط را رقیق‌تر کند و باعث شود که زودتر از بدن تخلیه شود. این درمان آبریزش بینی به روش سنتی را فراموش نکنید.
 • درمان آبریزش بینی با عناب؛ از این ماده خوراکی هم برای رفع ابریزش بینی ناشی از حساسیت و الرژی استفاده می‌شود.

این توصیه‌ها باعث درمان سریع آبریزش بینی می‌شوند

سریع ترین راه درمان آبریزش بینی چیست؟ در زمان ابتلا به آبریزش بینی به نکات زیر توجه داشته باشید، درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی را سرعت می‌بخشند:

 • استراحت کنید؛ قبل از خواب دوش آب داغ بگیرید یا دستگاه بخور را در فضای اتاق روشن کنید تا راحت‌تر بخوابید.
 • بینی را تخلیه کنید؛ نگذارید که مخاط در بینی بمانند و آنها را مدام تخلیه کنید.
 • دست‌هایتان را بشویید؛ مدام دست‌ها را بشویید و از پخش‌شدن میکروب‌هایی که در آب بینی‌ هستند، جلوگیری کنید.
 • سطوح را ضدعفونی کنید؛ حواستان به تمیزکردن سطوحی باشد که مدام آنها را لمس می‌کنید.
 • در خانه بمانید؛ حتی اگر فقط به آبریزش دچار هستید، تا زمانی که مطمئن نیستید مشکلتان به دیگران سرایت می‌کند در خانه بمانید.

علت آبریزش بینی چیست؟ 

دلیل آبریزش بینی چیست؟ آبریزش بینی زمانی ایجاد می‌شود که راه‌های هوای بینی پر از مخاط هستند. در چنین وضعیتی، آب از بینی سرازیر می‌شود و حتی گاهی مخاط به گلو هم راه پیدا می‌کنند. آبریزش می‌تواند با گرفتگی و کیپ‌شدن بینی همراه باشد؛ البته همیشه این‌طور نیست. علت آبریزش بینی از یک سوراخ یا هردو ریشه در این موضوع دارد.

با کیپ‌شدن و گرفتگی بینی که به‌ خاطر التهاب بافت راه‌های هوایی آن به وجود می‌آید، تنفس سخت می‌شود. دلایل مختلفی برای روان‌شدن آب بینی وجود دارند که رایج‌ترین آنها، عفونت ویروسی سینوس‌ها است؛ همان سرماخوردگی معمولی.

هوای سرد، حساسیت‌ها و سینوزیت هم از عوامل دیگر آبریزش هستند. ویروس‌ها یا محرک‌های حساسیت‌زایی مانند گردوغبار می‌توانند بافت سینوس‌ها و بینی را آسیب‌پذیر و حساس کنند. برای درمان آبریزش بینی پاییزی و زمستانی هم باید بدن را حسابی قوی کنید.

در این صورت، بینی با ترشح مخاط رقیق و آبکی که حاوی میکروب‌ها و مواد حساسیت‌زا هستند از بدن دفاع می‌کند. در واقع، مواد مضر و نامناسب از راه آب بینی از بدن بیرون می‌روند.

عوامل آبریزش بینی

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، عوامل مختلفی از جمله محرک‌های حساسیت‌زا یا سرماخوردگی می‌توانند باعث آبریزش بینی شوند. علت آبریزش بینی مداوم و مقطعی یکی از موارد زیر است:

بیماری‌های تنفسی

سینوزیت شدید (عفونت سینوس و بینی)- آبریزش یا رینیت مزمن-کووید۱۹-سینوزیت مزمن-حساسیت

بیماری‌ها و سندروم‌های مختلف

ویروس سین‌سیشیال تنفسی (respiratory syncytial virus)- گرانولوماتوز وگنر (Granulomatosis with polyangiitis)- سندروم چرگ‌اشتراوس (Churg-Strauss)- نشت مایع نخاعی- آنفولانزا

وضعیت‌های گوناگون

گیرکردن جسمی در بینی-آسم شغلی-بارداری-پلیپ بینی-تغییرات هورمونی-انحراف بینی-هوای خشک

مصرف مواد و داروها

مصرف داروهایی برای درمان فشار خون، اختلال نعوظ، افسردگی، تشنج -استفاده بیش از حد از اسپری ضداحتقان بینی-مصرف تنباکو-

علائم آبریزش بینی

از نشانه‌های آبریزش به این موارد دقت کنید:

 • گرفتگی بینی
 • عطسه‌کردن
 • چکیدن مایع از بینی
 • خارش یا آبریزش چشم

سردرد و آبریزش بینی هم از نشانه‌های این مشکل است. وجود مخاط جمع‌شده پشت گلو و بینی باعث ایجاد درد در ناحیه سر می‌شود. ابریزش بینی آنفولانزا و کرونا نیاز به مراجعه به پزشک دارند.

برای درمان آبریزش بینی طولانی مدت یا  درمان آبریزش بینی چرکی باید حتما به پزشک مراجعه کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت نوبت پزشک هم استفاده از سامانه دکتردکتر و کمک‌گرفتن از سیستم نوبت دهی اینترنتی آن است.

آبریزش بینی
سمت چپ: بینی بدون آبریزش / سمت راست: بینی با آبریزش بینی

آبریزش بینی کرونا

یکی از دلایل آبریزش بینی شدید هم ابتلا به بیماری کووید-۱۹ است. در این صورت، آبریزش با علامت‌های دیگری مانند سرفه، خستگی، تنگی نفس، سردرد، بی‌اشتهایی، اسهال، گلودرد، استفراغ و تهوع همراه است. 

درمان آبریزش بینی کودکان

برای درمان آبریزش بینی نوزادان و کودکان به آنها مقدار زیادی مایعات بدهید. قطره یا اسپری بینی نمکی هم می‌تواند به رقیق‌شدن مخاط کمک و تخلیه آن را آسان‌تر کند. 

موارد زیر، آبریزش بینی نوزاد نیاز به مراجعه به پزشک دارد:

 • اگر کودک زیر ۲ ماه است و تب هم دارد.
 • اگر نوزاد به‌سختی شیر می‌خورد.
 • اگر نوزاد به‌سختی نفس می‌کشد.

بهتر است برای رفع مشکلات این بیماری به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

درمان آبریزش بینی در شیردهی

برای درمان سریع آبریزش بینی در زمان شیردهی هم از روش‌هایی استفاده کنید که پیش‌تر گفته شد. به‌سراغ موارد بی‌خطر و عارضه‌ای مانند بخوردادن، مصرف آب‌نمک و دوش‌گرفتن در حمام بخار بروید. از مصرف دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

درمان آبریزش بینی بعد از عمل جراحی

امکان بروز آبریزش بعد از جراحی بینی هم وجود دارد. برای کنترل این وضعیت باید از قطره و قرص‌هایی استفاده شود که پزشک معالج تجویز می‌کند. قرص‌های سرماخوردگی معمولی در این زمینه کاربرد دارند اما سرخودانه دست به مصرف هیچ دارویی نزنید و با دکتر مشورت کنید.

ابریزش بینی

چه زمانی برای درمان سریع آبریزش بینی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر آبریزش بینی بیشتر از ۱۰ روز طول بکشد، نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد. در صورتی که این مشکل با علامت‌های دیگری مانند تب شدید همراه شد هم باید مشکل را به‌ طور جدی پیگیری کنید.

یادتان باشد که اگر رنگ مخاط و آب بینی به سبز و زرد تغییر کند هم باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مخاط هم نیاز به بررسی دارد. در تمامی این شرایط، برای دریافت مراقبت‌های پزشکی تخصصی‌تر، باید هرچه‌زودتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. خوشبختانه در هر شهری از ایران که باشید، به بهترین متخصصان گوش دسترسی خواهید داشت. برای مثال اگر ساکن بندرعباس هستید، با یافتن دکتر گوش بندرعباس می‌توانید از متخصص مورد نظر خود، نوبت حضوری یا آنلاین دریافت کرده و برای درمان آبریزش بینی اقدام کنید.

اگر پرسش دیگری درباره درمان سریع آبریزش بینی دارید، حتما از ما بپرسید تا در رسیدن به جواب به شما کمک کنیم.

سوالات متداول درمان سریع آبریزش بینی

زمانی که علائم دیگری مانند تب هم به‌وجود می‌آید و رنگ مخاط سبز و زرد است.

استراحت، شست‌وشوی دست‌ها و رعایت نظافت، مصرف مایعات، تخلیه مرتب بینی

منابع:

healthline

mayoclinic

my.clevelandclinic.org

buzzrx.com

verywellhealth.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
187 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام میشه اسپری بینی مومتازون رو‌موقع خواب به بچه دوساله زد؟ موقع بیداری خیلی مقاومت میکنه نمیزاره بزنم براش

 2. سارا می گوید

  عزیز من گاهی که به سرم یا در هوایه سر تو زمستان قرا میگیرم سرم سمت چپش و پیشمونیم احساس درد میکنه و یکم ابرزیش بینی ایا سینوزیت یا میگیرن دارم؟؟

 3. سپاس می گوید

  سلام وقت بخیر من ۱۰سالگی شکستگی بینی داشتم الان ۲۵ سالمه از اون موقع آبریزش بینی شدید دارم تو کل سال الان چند ساله شدید تر شده بعضی اوقات بینیم کیپ میشه با دهان باز باید عطسه کنم چون نفسم بند میره و عطسه هام خیلی پی در پی هستش و خلط پشت گلو دارم و سرما که ب صورتم میخوره بینی و سرم
  خیلی درد میگیره حتی سرمو پایین هم میگم آبریزش دارم
  خارش بینی شدید هم دارم ولی ب دکتر تا حالا مراجعه نکردم و دارویی هم مصرف نکردم
  میشه راهنمایی کنید چیکار کنم ؟

 4. مهدی رضایی می گوید

  سلام از صبح آبریزش بینی گرفتم نه سرما خوردم نه علامتی ولی سرم طبیعی پایین بگیرم قطره چکانی آب بیرنگ شروع شده و هر چه دستمال میدارم بند نمیاد ممنونم بفرمایید چیشده دکترجان

 5. مهرزاد می گوید

  سلام امید که حال دلتون عالی باشه بنده مدتیه خشکی بینی دارم و مخاط هم ندارم برای فعال شدن مخاط بینی چکار کنم؟

 6. شهین پاد می گوید

  من دوماهه که مداوم ابریزش بینی دارم واقلاذخوب نمی شه رنگ اب شفافه هیج گلودرد و مشگل دیگه ای ندارم دیگه خسته شدم سینوزیت مزمن هم دارم ولی ترشح چرکی ندارم تروخدا بگید چکار کنم

 7. میلاد می گوید

  سلام من چند روزیست به یک باره آبریزش بینی پیدا میکنم و عطسه میکنم ..وصبح که از خواب بیدار میشم گلویم درد میکند و پر از مخاط و چرک است‌..دلیلش چیست؟

 8. یگانه می گوید

  سلام من دختر 15 ساله هستم که حدود دو سال گرفتار آبریزش بینی شدید و عطسه های زیادی شدم و شبا که می خوام گاهی اوقات خفه می شم و صورت و پیشانیم به شدت درد می‌کنه و موقعی که از خواب پا میشم میبینم دهانم خشک شده از نظر شما ممکنه چه چیزی باشه

 9. میلاد می گوید

  سلام،من قبلا آسم و تنگی نفس داشتم که بعد سن ۱۸ سالگی به اینور کامل خوب شدم،زمان کرونا هم یکی دوبار گرفتم و خوب شدم بعد استراحت،آلرژی فصلی اینا اصلا نداشتم ولی الان که ۳۰ سالمه نزدیک پنج الی شیش ماهه آبریزش بینی دارم شدید چیزی به نوک بینی بخوره همش عطسه میکنم آبریزش بینی بعدش اشک چشام در میاد،جدیدا هم تنگی نفس اذیتم می‌کنه شبا ،دارو و شربت و آنتی هیستامین هم مصرف میکنم ولی تا اندازه ای خوب می‌کنه ،الان احساس همون دوران بچگی که آسم داشتم رو دارم دقیقا… لطفاً راهنماییم کنید 😢🌹♥️

 10. اعظم اسکندری می گوید

  من ازوقتی کرناآمده آب ریزش بینی پیداکردم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکنه در اثر سینوزیت مزمن ،آلرژی و…باشد
   باید معاینه شوید تا درمان بر اساس علت صورت گیرد
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

   1. نجفی می گوید

    سلام من حدودا یه ماهه صبح که بیدار میشم پشت سرهم عطسه می کنم و آبریزش بینی شروع میشه فقط صبح این طوری میشه دلیلش از چی میتونه باشه

 11. یزدانی می گوید

  ابریزش بینیم ازسوراخ سمت راست هس شفاف و بی رنگ و اکثرا شبها موقعی که میخوابم سوراخ سمت چپ بینیم میره و باید به راست بخوابم چند ساله اینجوریم الان بیشتر شده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علایمی که مطرح کردین میتونه به علت انحراف بینی یا پولیپ بینی باشه
   نیاز به معاینه هست و بهتره به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 12. سمیراجهانی می گوید

  سلام من دخترم چندوقته مدام ابریزش بینی داره سرمامیخورد باسرفه شدیددیرخوب میشد،چندوقته علائم سرماخوردگی نداشت اما مدام ابریزش بینی داشت دکتربردم سی تی گرفتم گفت سینوس هاش پره انتی بیوتیک خورده سه هفته ای میشه ابریزش نداشت اماکیپ میشدبینیش بعد سه هفته از خوردن داروها گذشته دوباره ابریزش افتاده شدیدی رنگ سفیدوزردوعطسه وبی حال نمیدونم چیکارکنم چقدرمگه میشه انتی بیوتیک بخوره نظرشماچیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سینوزیت مزمن گاهی مقاوم به درمان هست یا درمانش سخت هست
   اگر سنش کم تر از ۱۲ ساله بهتره به فوق تخصص عفونی کودکان مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر