آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم

علل نارسایی احتقانی قلب
اشتراک گذاری 163 نظر

آریتمی قلبی یا ریتم و تپش نامنظم قلب زمانی اتفاق می‌افتد که ضربان الکتریکی قلب به درستی کار نکرده و تپش را تنظیم نکند.

آریتمی قلب ضربان نامنظم قلب را توصیف می کند، در این حالت قلب ممکن است خیلی سریع، خیلی کند یا نامنظم کار کند. آریتمی قلبی زمانی رخ می‌دهد که سیگنال‌های الکتریکی قلب که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند به درستی کار نمی‌کنند. به عنوان مثال، برخی افراد مبتلا به نارسائی قلب ممکن است تپش قلب و ضربان نا منظم داشته باشند. یکی از علل آریتمی قلبی نارسایی قلب است.

بسیاری از آریتمی های قلب بی ضرر هستند با این حال، اگر ضربان قلب به طور خاص غیر طبیعی باشد و همراه با بیماری های قلبی باشد ممکن است خطر جدی برای سلامتی فرد باشد. در این مقاله سعی کردیم در مورد علائم و نشانه های آریتمی قلبی، انواع آن و علل آریتمی قلبی برای شما اطلاعات مفیدی را ارائه کنیم.

البته زیاد نگران ضربان نا منظم قلب خود نباشید، شما با درمان آریتمی قلبی اغلب می توانید ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم قلب را کنترل یا حذف کنید. علاوه بر این، چون آریتمی های قلبی ناراحت کننده اغلب بدتر می‌شوند و ناشی از بیماری های مرتبط است، شما می توانید با اتخاذ شیوه زندگی سالم قلبی، خطر ابتلا به آریتمی را کاهش دهید.

ضربان قلب طبیعی چقدر است

ریتم قلب به طور معمول توسط یک ضربان ساز طبیعی (گره سینوس) واقع در دهلیز راست کنترل می شود. گره سینوسی باعث ایجاد امواج الکتریکی می شود که ضربان قلب را تنظیم می کند. در یک قلب سالم، فرآیند انتقال امواج الکتریکی قلب به آرامی انجام می شود و در نتیجه ضربان قلب آرام آرام به میزان ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می‌رسد.علل آریتمی قلبی

انواع آریتمی قلبی

اکثر آریتمی‌ها جدی نیستند، اما بعضی از علل آریتمی قلبی می‌توانند فرد را تا سکته مغزی یا قلبی پیش ببرد. آریتمی قلبی را پزشکان و متخصان قلب به صورت زیر تقسیم بندی می کنند:

 • ضربان قلب آهسته: برادی کاردی
 • ضربان قلب سریع: تاکیکاردی
 • ضربان قلب نامنظم: فیبریلاسیون
 • ضربان قلب زود: انقباض زودرس

شایع ترین انواع ریتم قلب غیرطبیعی عبارتند از:

تاکیکاردی

Tachycardia به معنی ضربان سریع‌تر قلب است. در یک قلب سالم ریتم ضربان قلب در بزرگسالان ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است. در تكیكاردي هر ضربان قلب در موقع استراحت بيش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه (BPM) است. سه نوع از تاکیکاردی وجود دارد:

 • تاکیکاردی سوپراوانتراکالی در دهلیزها رخ می دهد.
 • تاکیکاردی بطنی که در بطن ها رخ می دهد.
 • تاکیکاردی سینوسی یک افزایش طبیعی در ضربان قلب است که ممکن است در هنگام بیماری یا هیجان رخ دهد.

فیبریلاسیون دهلیزی

این ریتم نا منظم قلبی در دهلیزهای قلب اتفاق می افتد. این نوع آریتمی شایعترین ریتم نا منظم قلبی است. در این مواقع ضربان قلب به ۱۰۰ تا ۲۰۰ BPM افزایش می یابد.

برادی کاردی

اگر شما مبتلا به برادی کاردی هستید، به این معنی است که ضربان قلب شما آهسته تر است (کمتر از ۶۰ بار در دقیقه). برادی کاردی معمولا زمانی اتفاق می افتد که سیگنال‌های الکتریکی که به بطن می‌رسند، از بین می‌روند. بعضی از ورزشکاران میزان ضربان قلب کمتری از بقیه افراد دارند، زیرا در وضعیت فیزیکی عالی قرار دارند و نتیجه یک مشکل قلب نیست. پس ورزشکاران نباید نگران بیماری و ریتم نا منظم قلبی باشند.

فیبریلاسیون بطنی

این نوع ریتم غیر طبیعی می تواند ضربان قلب را متوقف کند و باعث ایست قلبی شود. فیبریلاسیون بطنی (VF) یک بیماری جدی است که اگر بلافاصله درمان نشود، ممکن است باعث مرگ شود.

علائم آریتمی قلبی

آریتمی یا ضربان قلب غیرطبیعی دارای علائم مختلفی است. بعضی از بیماران علائمی ندارند، اما ممکن است پزشک یک آریتمی را در معاینه معمول یا یک EKG تشخیص دهد. حتی اگر یک بیمار علائم مربوط به این بیماری را متوجه شود، لزوما به معنای یک مشکل جدی در او نیست؛ به عنوان مثال، برخی از بیماران مبتلا به آریتمی‌های تهدید کننده زندگی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. علائم مربوط به نوع آریتمی متفاوت است؛ ما شایع ترین علائم را برای شما توضیح خواهیم داد:

 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • سنكوپ
 • لرزش در قفسه سینه
 • درد قفسه سینه یا آنژین صدری
 • گیجی
 • ضعف ناگهانی
 • مشکلات هنگام ورزش
 • خستگی
 • عرق کردن
 • ضعف

علل آریتمی قلبی

یکی از علل آریتمی قلبی سوء مصرف الکل است، همچنین سوء مصرف مواد مخدر نیز می تواند از علل آریتمی قلبی باشد. هرگونه وقفه در ایجاد سیگنال های الکتریکی قلب می تواند منجر به آریتمی شود. تغییرات ساختاری قلب در اثر بیماری‌های قلبی نیز از علل آریتمی قلبی است. آسیب قلبی که در اثر حمله قلبی رخ می دهد نیز می تواند از علل آریتمی قلبی باشد. مصرف برخی از دارو ها نیز می‌تواند از علل آریتمی قلبی باشد.

علل آریتمی قلبی

از دیگر علل آریتمی قلبی می توان به بیماری‌های قلبی از جمله نارسایی قلبی اشاره کرد. از جمله علل آریتمی قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت
 • مصرف قهوه بیش از حد
 • فشار خون بالا 
 • پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال)
 • استرس زیاد
 • عدم تعادل الکترولیت ها (مثلا سدیم و یا پتاسیم) در خون
 • سیگار کشیدن
 • برخی مکمل‌های غذایی
 • برخی از درمان‌های گیاهی

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنم

آریتمی قلبی ممکن است موجب احساس ناراحتی یا ضربان قلب اضافی شود، یا ممکن است حس کنید که قلب شما در حال تپش مداوم یا خیلی کند است. اگر به طور هر یک از این علائم و نشانه ها آریتمی را در خود احساس کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا علل آریتمی قلبی شما را مورد بررسی قرار دهند. بعد از مراجعه به پزشک و تشخیص علل آریتمی قلبی، می‌توانید درمان خود را شروع کنید و سلامتی خود را به دست آورید، شما می‌توانید از لیست بهترین متخصص های قلب و عروق کشور که در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم، پزشک متخصص خود را انتخاب کرده و روند درمانی خود را پیگیری کنید.

افراد در خطر آریتمی قلبی

برخی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به آریتمی و علل آریتمی قلبی را افزایش دهند. این موارد عبارتند از:

بیماری عروق کرونری، سایر مشکلات قلبی و جراحی قلبی، حمله قلبی، دریچه های غیر طبیعی قلب، نارسایی قلبی و سایر آسیب‌های قلبی، عامل خطر ابتلا به انواع آریتمی را افزایش می‌دهند.

فشار خون بالا. این عامل باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر می‌شود. همچنین ممکن است دیواره‌های بطن چپ ضخیم شود که می تواند تغییراتی را در ایجاد سیگنال‌های الکتریکی قلب ایجاد کند.

بیماری قلبی مادرزادی. این اختلال ممکن است ریتم قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکلات تیروئید داشتن غده تیرویید بیش از حد فعال یا غیر فعال می تواند خطر ابتلا به آریتمی را افزایش دهد.

مصرف مواد مخدر و مکمل ها غذایی و دارویی

دیابت. خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا با دیابت کنترل نشده بسیار افزایش می‌یابد.

عدم تعادل الکترولیت خون

مصرف بیش از حد الکل. نوشیدن الکل بیش از حد می‌تواند ضربان قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

مصرف کافئین یا نیکوتین. کافئین، نیکوتین و دیگر محرک ها از علل آریتمی قلبی است که باعث افزایش ریتم قلب می شود.

عوارض جانبی آریتمی قلبی

بعضی ازعلل آریتمی قلبی ممکن است خطر ابتلا به برخی از بیماری ها را در شما افزایش دهند مانند:

سکته مغزی هنگامی که قلب نامنظم کار کند ممکن است باعث ایجاد لخته خون شود. یک لخته خون می‌تواند از قلب به مغز منتقل شود. در آنجا ممکن است جریان خون را متوقف کند و باعث ایجاد سکته مغزی شود.

نارسایی قلبی. اگر قلب شما مدت طولانی مبتلا به برادیکاردی یا تاکی کاردی یا فیبریلاسیون دهلیزی است، نارسایی قلبی می تواند رخ دهد.

منابع:

mayoclinic

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

163 دیدگاه در “آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم

 • Avatar

  سلام خسته نباشید من ۳۸ساله هستم و در موقع استراحت و خوابیده ضربان قلبم بین ۶۵تا ۹۰ هست و موقعی که بلند میشم یعنی سرپا وایمیستم ضربانم تا ۱۲۰ میره وقتی میشینم سریع میاد ۹۰ و موقع ورزش شدید نه قلب درد دارم نه نفس تنگی آیا طبیعیه این مشکل یا کم خونی دارم؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   نگران نباشین امابهتره جهت بررسی به متخصص” قلب مراجعه کنید تا براتون چکاپ هم بده

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید
  دختر ۴۰ ساله هستم سالی دوسه بار شبا موقع خواب قلبم ب مدت یکی دو ساعت اصلا نمیزنه و اینو من متوجه میشم حتی دستمو رو قلبم میزارم هیچ تپشی رو حس نمیکنم،ممکنه این اتفاق بیفته؟ ب هرکی میگم میگن غیرممکنه،دکتر نرفتم،افتادگی دریچه میترال دارم و تا چند سال پیش سالی چندبار تپش قلب شدید میگرفتم تاجاییکه یکساعت طول میکشیداین تپش و با سردرد و خفگی همراه میشد…

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   همچین چیزی غیر ممکن

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر من ۳۱ سالمه مرد هستم و الان تقریبا یکی دوساله ضربان نامنظم دارم و شانه هام .کتف هام و‌ قفسه سینه ام و پشتم به صورت چرخشی درد میکنه .چندبار تا حالا نوار قلب و اکو تست ورزش و هولتر انجام دادم همش میگن چیزیت نیست از استرسترسه و جواب درستی نمیگن.
  ولی واقعا اذیتم میکنه چندبار در روز ضربان نامنظم میزنه و گاهی تک ضرب ممنون میشم اگه شما راهنماییم کنید سپاس

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر pvc هست و همه بررسی ها نرماله و کارکرد قلب سالمه نگران نباشین
   میتونین جهت اطمینان خاطر به فلوشیپ آریتمی مراجعه کنید
   اگر استرس دارین باید درمان شه
   قهوه و چای پررنگ و کافیین هم مصرف نشه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  من دختر هستم ١٣سالمه
  الان ۴ ماهه تپش قلب شدید جوری که حس میکنم قلبم میخواد از جاش دربیار درکنار تپش قلب تنگی نفس هم میگیرم جوری ک تحمل کردنش واسم خیلی سخته وقتی خیلی احساس خستگی و سرگیجه دارم
  ی مشکلاتی پیش اومد که این وضعیت و بدتر کرد

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیزم
   بهتره با توجه به اینکه علایم آزاردهندس و تنگی نفس هم دارین، به فوق” تخصص قلب اطفال مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دختری ۱۵ ساله هستم…حدودا ۲ الی ۳ سالی هستش که ضربان قلب شدید دارم و هنگام ورزش هم ضربان قلب بسیار شدید در حد ۲۰۰ رو تجربه میکنم ضربان قلب عادی ۱۳۰ به بالا هستش و بعضی مواقع هم دچار نفس تنگی میشم…چند باری هم درد بسیار شدید قفسه سینه رو تجربه ردم که اون لحظه انگار کل بدنم فلج شده بود و متاسفانه ادم بسیار استرسی هستم…یک مدت به دستور پزشک قرص کنکور رو مصرف میکردم که در اون مدت ضربان قلبم رو به عادت تقریبا نرمالی رسونده بود ولی بعدش مصرف رو قطع کردم…ایا با این علائم نیاز به مراجعه به دکتر قلب هست یا ممکن هست به خاطر اضطراب و استرس باشه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بله در حد ۲۰۰ حتما لازمه به متخصص” قلب
   یا فلوشیپ آریتمی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۲۶ سالم هست
  بر اثر استفاده بیش حد حشیش دچار به حمله قلبی شدم و الان دو سال هست که بی نظمی قلب دارم
  سال قبل ویزیت کردم ۲ ثانیه پاوز دارم دکتر گفت همه چی خوبه لازم به دارو نیست
  و لی بی نظمی قلب من خیلی واضح هست
  ولی هیچ مشکللی ندارم لازم هست هر سال ویزیت کنم یا با همین بی نظمی عادت کنم و زندگی کنم ؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر منظورتون pvc قلبی هست، درصورتی که کارکرد قلب خوب باشه و تعدادش در هولتر کم باشه ، با دارو و ورزش کنترل میشه و باید هر سال ویزیت بشین
   بهتره به فلوشیپ آریتمی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من قرص پروپرانولول میخورم بعدقطع میکنم دوباره همینجوری تکرارمیکنم نامنظم میخورم شنیدم عوارضش خطرناکه اگه نامنظم بخوری درست؟۱۷ ساله هستم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   علت مصرف چی هست؟ و تجویز متخصص قلب هست؟

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۴۰ سال دارم وضربان قلب من نامنظم است خطری ندارد

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بی نظمی ضربان قلب انواع مختلفط داره که بسته به نوع درمان و خطراتش متفاوته، بعضی از انواعش خطرناکه و باید درمان بشه
   باید زیر نظر متخصص” قلب باشید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام و خسته نباشید
  دختری ۱۸ ساله هستم مدتیه که احساس تپش قلب شدید دارم به طوری که کاملا میتونم کوبیدن قلب رو حس کنم
  ضربانم هم معمولا خیلی بالاست
  با فشارسنج دبجیتال اندازه گرفتم در حالت استراحت فشارم ۱۵ رو ۸ و ضربان ۱۳۰ نشون داد
  با توجه به این که در شرایطی هستم که استرس بالایی رو تحمل میکنم ممکنه این شرایط ناشی از استرس باشه یا ممکنه مشکل قلبی باشه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   باید بررسی بشین از نظر قلبی و نوارقلب و اکو بدین
   با توجه به علایمتون به متخصص” قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام و عرض ادب.اقام ۵۶ سالشه دوماه پیش تعویض دریچه میترال وایورت انجام داده ویکی از رگهای قلب هم ۵۰درصد انسداد داشته پیوندشده
  هنگام پیاده روی خسته میشد دوروزحالت تهوع و بالای نافش درد میکرد هیچی نمی‌توانست بخوره۵ روز پیش به بیمارستان مراجعه کردیم درضمن موادمخدر ازنوع شیره میخوره الان خداروشکربهتره ولی بستریه ضربان قلبش ۹۰تا ۱۲۰ نوسان داره دکتربراش آزمایش روماتولوژی نوشته لطفا ممنون میشم که راهنمایم کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   نگران نباشید، بعد از تعویض دریچه و اقدامات قلبی ممکن نیاز به پیگیری و مانیتور دقیق باشه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۱۶ سالم هست و فشارم رو که اندازه گیری میکنیم ۱۵,۱۴,۱۳ میاد و آخرین بار که دکتر عمومی اندازه گرفت ۱۴ شد و گفت که به یه دکتر قلب بریم و من خودمم احساس میکنم که قلبم خیلی تند تند میزنه و گاهی هم آروم میشه

  پاسخ
 • Avatar

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  خانم دکتر پسرم ۸ساله هست یه روز در حد چند ثانیه گفت قلبم درد میگیره من ترسیدم بردم پیش متخصص قلب اطفال برای چکاب نوار قلب و اکو کرد گفت نوار قلب مشکل داره گفت به جای اینکه اول دهلیز بزنه بعد بطن برای پسرت اول بطن میزنه بعد دهلیز توی اکو هم کمی افتادگی دریچه دید که گفت خیلی کم هست اصلا مهم نیست الان براش تست ورزش و هولترا نوشته میخواستم بدونم دلیل و درمان این مشکل که آقای دکتر گفتند ضربان قلب شون برعکس میزنه چیه ؟خواهشا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اصلا نگران نباش
   نوار قلب به تنهایی کافی نیست
   باید هولتر و تست ورزش مشخص شه
   در ضمن بهتره پزشکش فوق” تخصص قلب اطفال باش

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر
  دختر ۲۳ ساله ام تقریبا دو الی سه سال میشه که دچار ضربانات نامنظم قلبی ام به حالت جا انداختن یک ضربان یا یک ضربان اضافه که مدتی هم هنگام ضربانات درد قفسه سینه داشتم ،
  و اما اخیرا ضربانات کاملا بی نظمی داشتم و بی نظم بودنش رو حس میکردم
  و گاهی درد در دست چپ از شانه تا پایین و سمت چپ قفسه سینه را داشتم البته لازم به ذکره که میزان استرسم هم بالا بوده
  و به طور کلی هم از نظر روحی چند ماهیه که دچار افسردگی شدید هستم اوایل هم به مدت سه ماه دارو های سیتالوپرام۲۰ و پوکساید۵ همچنین پرانول۱۰ مصرف داشتم که الان تقرببا سه ماهه دارو مصرف نمیکنم
  ممکنه راهنماییم کنید
  آیا این ضربانات همان پی وی سی هست یا ممکنه فیبریلاسیون دهلیزی یا بطنی باشه؟
  و به طور کلی خطرناکه؟ متاسفانه شرایط مراجعه به متخصص رو ندارم
  نکته دیگر هم اینکه قبلا هم از طریق معاینات مدرسه ام پرولاپس میترال تشخیص داده شده،
  و کلا تپش قلب هم زیاد میگیرم.

  از قبل بابت راهنماییتون ممنونم.

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیزم
   ضربان نابجا به طوری که انگار قلب یک استپ میکنه و بعد یه ضربه محکم میزنه و حالت ریختن دل داره به نفع pvc هست
   اما حتما و حتما لازم ویزیت شین و اکو بدین تا از سلامت ساختار قلب مطمئن شین
   در ضمن تعداد pvc ها هم مهم هست
   به متخصص” قلب یا فلوشیپ آریتمی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من۱۸سالمه… ی مدتیه قلبم تندتند و ناهماهنگ میزنه و بعضی مواقع صبحا ک بلند میشم سمت قلبم ی حالت بدی دارم..نوار قلبم دادم گفتن ک مشکلی نداری از استرسه ولی تو حالت عادی اینجوریم..!

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگه احساس بی نظمی دارین با نظر متخصص قلب ، اکو بشین و هولتر ۲۴ یا ۴۸ ساعته ببندین

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید.من ۲۲سالمه هر چند وقت یک بار قلبم یکم میسوزه در حدی که نمیتونم نفس بکشم و نفسمو حبس میکنم ولی بعد از چند دقیقه خوب میشم، شونه چپمم بعضی وقتا تا کتف خیلی درد میگیره و وقتی که استرسم دارم دلم میریزه پایین .دیشب که خواب بودم تو خواب ضربان قلبم یهو خیلی رفته بود بالا انگار تو چنگ باشه و فشارش بدن این احساسو داشتم بعد که بیدار شدم همینجوری ضربانش خیلی بالا بود و بعد چند دقیقه خوب شد صبح که بیدار شدم احساس یک درد خیلی کم دارم تا حالا دکترم نرفتم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   با توجه به شرح حال باید به متخصص” قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید.من ۲۲سالمه هر چند وقت یک بار قلبم یکم میسوزه در حدی که نمیتونم نفس بکشم و نفسمو حبس میکنم ولی بعد از چند دقیقه خوب میشم، شونه چپمم بعضی وقتا تا کتف خیلی درد میگیره و وقتی که استرسم دارم دلم میریزه پایین .دیشب که خواب بودم تو خواب ضربان قلبم یهو خیلی رفته بود بالا انگار تو چنگ باشه و فشارش بدن این احساسو داشتم بعد که بیدار شدم همینجوری ضربانش خیلی بالا بود و بعد چند دقیقه خوب شد صبح که بیدار شدم احساس یک درد خیلی کم دارم تا حالا دکترم نرفتم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   با توجه به شرح حالتون
   به متخصص” قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۱۹سالمه الان چندوقته که به طور نگهانی قلبم تند بعد خیلی اروم میزنه و خیلی آزاردهنده اس بیماری قبلی هم ندارم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   با توجه به علایمتون به متخصص” قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر حقیقتش من مواد مصرف میکردم رفتم پیش دکتر ترک مواد ایشون قرص بهم داده الانا دیگه اخراشه ولی انگاری وقتی مصرف میکنم تپش قلبم نا منظم میشه دلم حری میرزه پایین دوتا درمیون میزنه میخوام بخوابم از بس بد میزنه نمیتونم بخوابم راهنماییم میکنید ممنون میشم در ضمن من ۴۳ سالمه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   باید نوار قلب و اکو بدین و درصورتی که تعداد این حالت زیاد باشه هولتر برای چک ۲۴ یا ۴۸ ساعته بسته شه
   به متخصص” قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر.
  من چند روز پیش ساعت ۲ شب درحالی دراز کشیده بودم با شنیدن یه اتفاقی با سرعت از جام بلند شدم
  ک بشدت تپش قلب گرفتم اما خیلی عجیب بود اینبار اینکه بعد اوج تپش برای مدتیم طول کشید حدود ۱۰ دقیقه من دچار تپش نامنظم و غیر عادی شدم به اینصورت که چند ثانیه عاپی تپش داشتم اما یهو ریتم تندتر میشد و هی از تند به آهسته چ دوباره تند میزد قلبم
  تا ۵ شش۰ساعت طول کشید ک از صبح فرداش منظم شد
  میخواستم ببینم خطری تهدید میکنه یا نه؟
  ممنون

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر بالای ۴۰ سال هستین به متخصص قلب مراجعه کنید
   در غیر اینصورت ب برید یک نوار قلب بگیرید و اگر خوب بود
   در صورت تکرار شدن علایم حتما هنگام علایم نوار قلب بگیرد

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت شما بخیر، من مشکل گوش داشتم دکتر بهم قرص آموکسی کلاو با سیپروفکت داد چن روز خوردم یه شب بعد مصرف قرص یه رب بعد تپش قلب گرفتم و مدام قلبم حُری می‌ریخت، رفتم چنبار نوارقلب گرفتم، نوارم خوب بوده، اما مشکلی که دارم اینه صدای بوم بوم قلبم رو خیلی احساس میکنم و هرزگاهی احساس میکنم یجور دیگه میزنه، دقیقا در همون لحظه که احساس میکنم جور دیگه میزنه وقتی نبضمو میگیریم مثلا بعد از ۱۰/۱۵ ضربه، دقیقا در همون حالتی که میگم بد میزنه، یهو نبضم ی ثانیه یا یک‌ونیم ثانیه وامیسته، بعد میاد رو روال عادی، استرس زیادی راجب این موضوع دارم،، اکو نرفتم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   احتمالا pvc هست که اغلب خوش خیم هستن و با دارو کنترل میشن اما باید عملکرد قلب بررسی شه
   به متخصص” قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشیداقای میرزایی هستم۳۱ساله چند روز هست ضربان قلبم اذیت میکنه احساس بی حالی میکنم .میخوام یه کاری انجام بدم اما حال کار کردن نکردم .ممنون میشم راهنمایی کنید.باتشکر

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز، حتما لازمه به متخصص قلب مراجعه و نوار قلب بدین و اکو

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  اول ممنون که وقتی مشکلمون رو میگیم پاسخ میدید و راهنمایی میکنید🙏🏻
  من دخترم و ۱۲ سالمه چند هفته پیش قفسه سینم درد میکرد و تنگی نفس داشتم و یکم قلبم تند میزد و احساس میکردم فشارش به مریم زده و احساس میکنم یه توده توی گلو و قفسه سینم هست که البته خوب شد ولی دوباره یه دوروزی میشه که همنجور یشدم البته این سه روزه بدون هیچ دلیل مشخصی استرس و دلشوره دارم که فکر میکنم به خاطر اینه آخه دفعه قبل هم استرس داشتم و بلافاصله اینجوری شدم،ممکنه مال استرس باشه؟

  پاسخ
  • Avatar

   با سلام من آریتمی قلبی داشتم عمل کردم الا بعد از ۷ ماه قلبم بعضی وقتا درد میکنه چکار کنم

   پاسخ
   • مشاور سلامتی

    سلام
    ویزیت مجدد توسط پزشکتون انجام شود

  • مشاور سلامتی

   سلام عزیزم
   با توحه به شرح حالت نمیشه گفت فقط برای استرس هست
   بنظر من بهتره ویزیت شی توسط متخصص اطفال یا فوق تخصص قلب اطفال

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دکتر
  من خیلی وقته احساس میکنم وقتی قلبم میزنه
  یه ضرب گیر میکنه اندازه ۱ ثانیه بعد که میزنه دوباره منظم میشه
  بعضی وقتا که بفکرشم چشمامو میبندم میخوام بخوابم یهو انگار میخواد قلبم وایسته چشمامو که باز میکنم درست میشه
  دکتر قلب رفتم چند دفعه هم نوار گرفتم هم تست خون و عکس سینه و قلب گرفتن گفتن همه چیت سالم سالمه نمیدونم چرا اینطوریه
  چیکار کنم؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اکو هم کردین و خوب بوده؟
   قرص لووتیروکسین میخورین؟
   ممکن pvc باشه و در اغلب موارد نگرانی نداره اما جهت اطمینان خاطر میتونین هولتر ۲۴ یا ۴۸ ساعته ببندین، فقط هولتر هست که میتونه تمام این جا انداختن ها رو نشون بده

   پاسخ
 • Avatar

  با سلام،۶ ماهی هست دچار مشکل قلبی شدم ضربان قلبم بالا وپایین میشه ریتمش نا منظمه،اسکن قلب انجام دادم دکتر گفتن گرفتی رگ داری آنژیوگرافی انجام دادم گرفتگی رگ نداشتم اکو معمولی و هم اکو مری انجام دادم ، هم گشادی دریچه میترال متوسط به پایین دارم هم مشکل آرتیمی ، بیشتر مواقع سوزش سینه ، درد پشت ، تنگی نفس، احساس خستگی، بی حالی، گز گز بدن و پشت، و موقع بلندشدن چشمام سیاهی می ره . قرص، متورال۵۰، دیگوکسین، آترواستاتین۲۰ و اکسابین ۲۰ مصرف میکنم ، میخواستم ببینم این علائم و مشکلاتی که دارم برای آرتیمی هست یا گشادی دریچه میترال، چو ن این علائم با قرص خوب نشده ، چکار باید بکنم برای درمان. ممنونمیشم راهنمائی کنید .

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   هولتر ۴۸ ساعته انجام شده؟
   اگر انجام نشده حتما انجام شود

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید. ۱۷ ساله هستم. یکسالی هست توی نفس کشیدن اذیت میشم. زیاد نفسم میگیره و موقع تنفس انگار یه چیزی وسط سینم گیر کرده و تکون میخوره ، قلبم هم ضربان جا میندازه یا چندتا تپش محکم میزنه و چشمام سیاهی میره از شدت ضربش. ضعف و خستگی و سرگیجه موقع ایستادنم دارم. مشکل چیه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیزم، باید اکو شین و هولتر ببندین تا مشخص شه نوع آریتمی شما چیه
   بر اساس نوع اریتمی درمان دارویی یا ابلیشن صورت میگیره
   طپش قلب و آریتمی میتونن تنگی نفس بدن
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

   پاسخ
   • Avatar

    خیلی ممنونم

 • Avatar

  سلام من ۱۸سالمه چند سال پیش آنژیوگرافی کردم و الان چند ماهی میشه به اندازه چند ثانیه دچار آریتمی قلبی میشم و خیلی اذیت میشم بنظرتون مشکلی پیش اومده؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   باید محدد بررسی شین عزیز و در صورت نیاز هولتر نصب شه

   پاسخ
 • Avatar

  با سلام آیا ریفلاکس معده و یبوست باعث آریتمی ریع قلب میشه؟ مصرف داروهای گوارش مثل کلیدینیوم سی چطور؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   خیر
   اما پرخوری میتواند سبب طپش قلب و گاهی pvc شود

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  خانمی هستم ۵۰ ساله احساس میکنم نبضم تو گلوم میزنه واینکه ازنظر ریتم دوتا درمیون میزنه یعنی دوتا میزنه یکم وامیسته ودوتا دیگه میزنه
  تعداد ضربان دردقیقه ۷۰ تا

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   باید نوار قلب بدین عزیزم با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من قرص وار فارین مصرف می کن یک سالی هست گرفتگی عروق پا داشتم نوار قلبم ۶۰ رفتم پیش دکتر دیگه گفت باید هولتر انجام بدی مشکلم چیه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   برای بررسی ریتم ضربان قلب هست
   انجام بدین

   پاسخ
 • Avatar

  بنام خدا سلام خسته نباشید نزدیک های ۳ هفته پیش قفسه سینه ام درد می کرد بعد چندروز خوب شد از اون موقع به بعد وقتی دستم رو می‌زارم روی بهم احساس میکنم قلبم نامنظم میزنم خیلی نگرانم

  پاسخ
  • Avatar

   سلام يك نوار قلب بديد لطفا و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

   پاسخ

نوبت اینترنتی متخصص قلب و عروق