مجله پزشکی دکتر دکتر

آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم

5 شهریور 1397

91

بیماری‌های قلب و عروق- درباره بیماری‌ها
آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آریتمی قلبی یا ریتم و تپش نامنظم قلب زمانی اتفاق می‌افتد که ضربان الکتریکی قلب به درستی کار نکرده و تپش را تنظیم نکند.

آریتمی قلب ضربان نامنظم قلب را توصیف می کند، در این حالت قلب ممکن است خیلی سریع، خیلی کند یا نامنظم کار کند. آریتمی قلبی زمانی رخ می‌دهد که سیگنال‌های الکتریکی قلب که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند به درستی کار نمی‌کنند. به عنوان مثال، برخی افراد مبتلا به نارسائی قلب ممکن است تپش قلب و ضربان نا منظم داشته باشند. یکی از علل آریتمی قلبی نارسایی قلب است.

بسیاری از آریتمی های قلب بی ضرر هستند با این حال، اگر ضربان قلب به طور خاص غیر طبیعی باشد و همراه با بیماری های قلبی باشد ممکن است خطر جدی برای سلامتی فرد باشد. در این مقاله سعی کردیم در مورد علائم و نشانه های آریتمی قلبی، انواع آن و علل آریتمی قلبی برای شما اطلاعات مفیدی را ارائه کنیم.

البته زیاد نگران ضربان نا منظم قلب خود نباشید، شما با درمان آریتمی قلبی اغلب می توانید ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم قلب را کنترل یا حذف کنید. علاوه بر این، چون آریتمی های قلبی ناراحت کننده اغلب بدتر می‌شوند و ناشی از بیماری های مرتبط است، شما می توانید با اتخاذ شیوه زندگی سالم قلبی، خطر ابتلا به آریتمی را کاهش دهید.

ضربان قلب طبیعی چقدر است

ریتم قلب به طور معمول توسط یک ضربان ساز طبیعی (گره سینوس) واقع در دهلیز راست کنترل می شود. گره سینوسی باعث ایجاد امواج الکتریکی می شود که ضربان قلب را تنظیم می کند. در یک قلب سالم، فرآیند انتقال امواج الکتریکی قلب به آرامی انجام می شود و در نتیجه ضربان قلب آرام آرام به میزان ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می‌رسد.علل آریتمی قلبی

انواع آریتمی قلبی

اکثر آریتمی‌ها جدی نیستند، اما بعضی از علل آریتمی قلبی می‌توانند فرد را تا سکته مغزی یا قلبی پیش ببرد. آریتمی قلبی را پزشکان و متخصان قلب به صورت زیر تقسیم بندی می کنند:

 • ضربان قلب آهسته: برادی کاردی
 • ضربان قلب سریع: تاکیکاردی
 • ضربان قلب نامنظم: فیبریلاسیون
 • ضربان قلب زود: انقباض زودرس

شایع ترین انواع ریتم قلب غیرطبیعی عبارتند از:

تاکیکاردی

Tachycardia به معنی ضربان سریع‌تر قلب است. در یک قلب سالم ریتم ضربان قلب در بزرگسالان ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است. در تكیكاردي هر ضربان قلب در موقع استراحت بيش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه (BPM) است. سه نوع از تاکیکاردی وجود دارد:

 • تاکیکاردی سوپراوانتراکالی در دهلیزها رخ می دهد.
 • تاکیکاردی بطنی که در بطن ها رخ می دهد.
 • تاکیکاردی سینوسی یک افزایش طبیعی در ضربان قلب است که ممکن است در هنگام بیماری یا هیجان رخ دهد.

فیبریلاسیون دهلیزی

این ریتم نا منظم قلبی در دهلیزهای قلب اتفاق می افتد. این نوع آریتمی شایعترین ریتم نا منظم قلبی است. در این مواقع ضربان قلب به ۱۰۰ تا ۲۰۰ BPM افزایش می یابد.

برادی کاردی

اگر شما مبتلا به برادی کاردی هستید، به این معنی است که ضربان قلب شما آهسته تر است (کمتر از ۶۰ بار در دقیقه). برادی کاردی معمولا زمانی اتفاق می افتد که سیگنال‌های الکتریکی که به بطن می‌رسند، از بین می‌روند. بعضی از ورزشکاران میزان ضربان قلب کمتری از بقیه افراد دارند، زیرا در وضعیت فیزیکی عالی قرار دارند و نتیجه یک مشکل قلب نیست. پس ورزشکاران نباید نگران بیماری و ریتم نا منظم قلبی باشند.

فیبریلاسیون بطنی

این نوع ریتم غیر طبیعی می تواند ضربان قلب را متوقف کند و باعث ایست قلبی شود. فیبریلاسیون بطنی (VF) یک بیماری جدی است که اگر بلافاصله درمان نشود، ممکن است باعث مرگ شود.

علائم آریتمی قلبی

آریتمی یا ضربان قلب غیرطبیعی دارای علائم مختلفی است. بعضی از بیماران علائمی ندارند، اما ممکن است پزشک یک آریتمی را در معاینه معمول یا یک EKG تشخیص دهد. حتی اگر یک بیمار علائم مربوط به این بیماری را متوجه شود، لزوما به معنای یک مشکل جدی در او نیست؛ به عنوان مثال، برخی از بیماران مبتلا به آریتمی‌های تهدید کننده زندگی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. علائم مربوط به نوع آریتمی متفاوت است؛ ما شایع ترین علائم را برای شما توضیح خواهیم داد:

 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • سنكوپ
 • لرزش در قفسه سینه
 • درد قفسه سینه یا آنژین صدری
 • گیجی
 • ضعف ناگهانی
 • مشکلات هنگام ورزش
 • خستگی
 • عرق کردن
 • ضعف

علل آریتمی قلبی

یکی از علل آریتمی قلبی سوء مصرف الکل است، همچنین سوء مصرف مواد مخدر نیز می تواند از علل آریتمی قلبی باشد. هرگونه وقفه در ایجاد سیگنال های الکتریکی قلب می تواند منجر به آریتمی شود. تغییرات ساختاری قلب در اثر بیماری‌های قلبی نیز از علل آریتمی قلبی است. آسیب قلبی که در اثر حمله قلبی رخ می دهد نیز می تواند از علل آریتمی قلبی باشد. مصرف برخی از دارو ها نیز می‌تواند از علل آریتمی قلبی باشد.

علل آریتمی قلبی

از دیگر علل آریتمی قلبی می توان به بیماری‌های قلبی از جمله نارسایی قلبی اشاره کرد. از جمله علل آریتمی قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت
 • مصرف قهوه بیش از حد
 • فشار خون بالا 
 • پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال)
 • استرس زیاد
 • عدم تعادل الکترولیت ها (مثلا سدیم و یا پتاسیم) در خون
 • سیگار کشیدن
 • برخی مکمل‌های غذایی
 • برخی از درمان‌های گیاهی

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنم

آریتمی قلبی ممکن است موجب احساس ناراحتی یا ضربان قلب اضافی شود، یا ممکن است حس کنید که قلب شما در حال تپش مداوم یا خیلی کند است. اگر به طور هر یک از این علائم و نشانه ها آریتمی را در خود احساس کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا علل آریتمی قلبی شما را مورد بررسی قرار دهند. بعد از مراجعه به پزشک و تشخیص علل آریتمی قلبی، می‌توانید درمان خود را شروع کنید و سلامتی خود را به دست آورید، شما می‌توانید از لیست بهترین متخصص های قلب و عروق کشور که در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم، پزشک متخصص خود را انتخاب کرده و روند درمانی خود را پیگیری کنید.

افراد در خطر آریتمی قلبی

برخی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به آریتمی و علل آریتمی قلبی را افزایش دهند. این موارد عبارتند از:

بیماری عروق کرونری، سایر مشکلات قلبی و جراحی قلبی، حمله قلبی، دریچه های غیر طبیعی قلب، نارسایی قلبی و سایر آسیب‌های قلبی، عامل خطر ابتلا به انواع آریتمی را افزایش می‌دهند.

فشار خون بالا. این عامل باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر می‌شود. همچنین ممکن است دیواره‌های بطن چپ ضخیم شود که می تواند تغییراتی را در ایجاد سیگنال‌های الکتریکی قلب ایجاد کند.

بیماری قلبی مادرزادی. این اختلال ممکن است ریتم قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکلات تیروئید داشتن غده تیرویید بیش از حد فعال یا غیر فعال می تواند خطر ابتلا به آریتمی را افزایش دهد.

مصرف مواد مخدر و مکمل ها غذایی و دارویی

دیابت. خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا با دیابت کنترل نشده بسیار افزایش می‌یابد.

عدم تعادل الکترولیت خون

مصرف بیش از حد الکل. نوشیدن الکل بیش از حد می‌تواند ضربان قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

مصرف کافئین یا نیکوتین. کافئین، نیکوتین و دیگر محرک ها از علل آریتمی قلبی است که باعث افزایش ریتم قلب می شود.

عوارض جانبی آریتمی قلبی

بعضی ازعلل آریتمی قلبی ممکن است خطر ابتلا به برخی از بیماری ها را در شما افزایش دهند مانند:

سکته مغزی هنگامی که قلب نامنظم کار کند ممکن است باعث ایجاد لخته خون شود. یک لخته خون می‌تواند از قلب به مغز منتقل شود. در آنجا ممکن است جریان خون را متوقف کند و باعث ایجاد سکته مغزی شود.

نارسایی قلبی. اگر قلب شما مدت طولانی مبتلا به برادیکاردی یا تاکی کاردی یا فیبریلاسیون دهلیزی است، نارسایی قلبی می تواند رخ دهد.

منابع:

mayoclinic

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم»

91 پاسخ به “آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم”

 1. فاطمه علیخانی گفت:

  سلام من یک خانم ۳۹ ساله هستم چند روزه قلبم به مدت چند ثانیه سریع میزنه و بعد آروم میشه این ضربان هر چند دقیقه تکرار میشه و حالم رو خیلی بد میکنه مبخواستم راهنمایی کنید ممنون.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اكو قلب و نوار قلب بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 2. حسین روزبهمن گفت:

  سلام حدود بیست روزه دچاره نامنظمی قلب شده ام الان دوروزه قرص ای ار یا پروپرنولول استفاده میکنم اما بهتر نشدم ،

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا به متخصص قلب مراجعه كنيد نوار قلب و اكو قلب بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 3. محمود. رضایی گفت:

  سلام مدت ها س دچارم،در سال گذشته مراجعه به پزشک کردم و بعد از آزمایشات مربوطه قلب مثل تست ورزش والکتروانسفالوگرافی اکو،نسخه پروپانل داد خوبه ولی هنگام نشستن روی مبل کوتاه باز ضربانم۱۴۰میرسه لطفا راهنمائی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد مجددا به پرشكتون مراجعه كنيد تا داروتونو عوض كنند

 4. نسیم گفت:

  سلام من دوماهی میشد که بعضا قلبم یه لحضه ای تند تند می زد ولی دوروزه مدام تپش تند تند داره یعنی مشکل چیه در ضمن موقع حاملگیم کم کاری تروئید داشتم یعنی میشه از تروئید باشه .ممنون

 5. نسیم گفت:

  سلام من دوماهی میشد که بعضا قلبم یه لحضه ای تند تند می زد ولی دوروزه مدام تپش تند تند داره یعنی مشکل چیه در ضمن موقع حاملگیم کم کاری تروئید داشتم .ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد نوار قلب بديد
   كم خوابي نداشته باشين، قهوه هم نخوريد

 6. مهدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من هر وقت که با دستگاه فشار خون کار میکنم میزنه ضربان قلب شما نامنظم ولی تا الان درد ویا تنگی نفس نداشتم پیش دکتر هم رفتم ولی چون متخصص نبود نوار قلب گرفت و گفت بله نامرتب میزنه و هیچ چیز دیگه ای هم نگفت
  با این وضع کرونا میترسم حضوری دکتر برم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد تا برراساس نوار قلبتون دارو براتون تجويز كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 7. التفات گفت:

  سلام من۴۳ سالمه سه ماه پیش کرونا گرفتم الان قلبم نامنطم مزنه ۱۳۰ بعصی وقتا میاد رو نود روزی نصف موترال ۵۰مصرف مکنم یک ماه پیشم نوار قلبم گرفتم تپش قلبم ۱۳۲ بود

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد متورال مرتب مصرف كنيد و قطعش نكنيد
   اگه با يكي كنترل نميشه ميتونيد با پزشك قلبتون مشورت كنيد تا دوزشو تغيير بدن

   • محمد گفت:

    سلام من از خیلی وقت موقعی ک کوچیک بودم یادم میاد وقتی میدویدم قلبم درد میکرد بعد دیگ مشکل نداشتم الان پنج شیش ماه هس فک میکنم قلبم نا منظم میـزنه مثلا اون دفعه تا مغازه رفتم اومدم خونه حس بدی داشتم دستم رو قبلم گڋاشتم خیلی بد کار میکرد ی لحظه احساس کردم بدنم سرد شد قلبم انگار ایست کرد ی حس بدی بود یعنی مشکل چیه😐
    ضمنا خیلی استرسی هم هستم مشکل چیه الان؟

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام ممكنه تپش قلب ساده باشه
     اما بهتره نوار قلب بگيريد و متخصص قلب هم معاينتون كنه كه خيالتون راحت شه
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 8. علیرضا گفت:

  سلام
  ۳۸ سالمه و اصلا مشکل قلبی ندارم.
  کوهنوردی میکنم و باز هم مشکل قلبی ندارم.
  اما هر دفعه بعد از صعود به ارتفاعات بالا مثل دماوند تا یک هفته(چندین بار در روز) ، قلبم نامنظم و یکدفعه تند میزنه و بعد آروم میشه .
  ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا جدی هست یا خیر ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره نوار قلب بديد بعضي وقتا يسري آريتمي ها هستن مثل psvt يدونش مهم نيست اما بايد حتما نوار قلب بديد

 9. علی گفت:

  سلام من چند روزه احساس درد در قسمت سینه سمت چپ دارم وموقع تنفس عمیق درد بیشتر میشه نوار گرفتم گفتن یه کم نامنظم میزنه میشه بگید دلیلش. چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد تا نوار قلبتونو ببينن
   من بدون نوار قلب نميتونم نظر بدم

 10. یوسف گفت:

  با عرض ادب واحترام خدمت پزشک محترم
  مدتیه که بعضی مواقع انگار قلبم می ایسته ودوباره شروع به ضربان میکنه قبلا هم همینطور شدم وبه پزشک مراجعه کردم ا کو گرفتند وگفتند مشکلی ندارم واین طبیعیه سنم 46 ساله والان دچار اضطراب شدیدم دلیل ترسم هم پزشکی بوده ویک امپول الان هم با این وضع کرونا میترسم به پزشک مراجعه کنم بنظر شما باید چکار کنم
  ممنون که پاسخگو هستید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام دوست عزیز اگر احساس ایست ضربان قلب دارید جهت نصب هولتر ۲۴ ساعت ررای بررسی ضربان قلب با متخصص قلب مشورت کنید

   • رها گفت:

    سلام
    پدر من چند روز پیش توی ماشین بدون دلیل و هیچ سابقه ای به طور ناگهانی به شدت عرق کردن ضعف و درد قفسه سینه و ضربان قلبشون به شدت بالا رفته بود طوری از روی لباسشون من میدیدم
    رفتیم بیمارستات ضربان قلبشون ۲۵۰ در دقیقه بود
    چند تا آمپول زدن بعد چند ساعت خوب شدن و اومدیم خونه
    الان بازم ممکنه خطری باشه ؟ باید بازم پیگیری کنیم یا نیازی نیست؟

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام بايد از نظر آريتمي قلبي بررسيدشيد تا در صورت بزوم يا با دارو درمان شيد يا از طريق catheter ablation
     لطفا

     با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 11. ناشناس گفت:

  سلام من ۴۴ سالمه سابقه سکته قلبی و استنت گذاری دارم مدتیه قلبم محکم میزنه و تکونم میده بخصوص وقتی دراز می کشم ،ولی ریتمش منظمه این محکم زدن میتونه برای قلبم مضر باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید مجدد بررسی شین و از نظر طپش قلب و آریتمی خیالمون راحت شه

 12. الهام گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳روز پیش کمی عصبی شدم و‌بعدش شب نخوابیدم بعد از اون شب ضربانم تا ۵۰ اومد پایین .خیلی ترسیدم سابقه پانیک دارم .الان دو سه روزه ضربانم نوسان میکنه بعضی وقتا میره ۱۰۰ میاد ۵۰ کم‌کاری تیرویید دارم و آخرین بار که اکو و‌چکاپ قلبی دادم فقط پرولاپس خفیف داشتم .دیشبم نوار قلب گرفتن دکتر گفت کاملا طبیعیه.این نوسانات ضربانم دلیلیش چیه.؟البته این چند شب کلا با ترس خوابیدم و تو خواب انگار قلبم میلرزه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شبا يكم ضربان قلب پايين مياد
   مشكل شما اضطرابتونه بايد كنترلش كنيد و از مشاور كمك بگيريد
   ضمنا كم كاري تيروييد هم خودش كاهش ضربان قلب ميده

  • ارش گفت:

   سلام من ۴۶ ساله صبح زود ضربان قلبم ۴۹تا ۵۱هست ظهر ۵۱ تا ۵۳هست سرشب ۶۰ تا ۶۲هست علام جسمی بی حالی ضعف و احساس سردرد صبح زود رو دارم به نظر شما چه کار کنم فشار خونم بیشتر مواقه ۹روی ۶ هست با یک کم وزیاد ممنونم جوابم بدید

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام اول نوار قلب بديد تا از نظر آربتمي بررسي شيد بعد اكو قلب بديد

    • سعید گفت:

     سلام خسته نباشید قلب مادرم نا منظم میتپه واز ناحیه شانه هاش احساس درد میکنه بعضی مواقع سردرد داره اگر راهنمایم کنید ممنون میشم

     • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

      سلام بايد به متخصص قلب برن تا داروي آنتي آريتمي مصرف كنند
      اكو قلب هم بايد انجام بدن.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...