بهداشت جنسی در سفر؛ حتی در سفر هم رعایت کنید

از بهداشت جنسی در سفر به کدام نکات توجه ویژه دارید؟ وقتی سفر می‌کنیم، دلمان می‌خواهد که خود را آزادتر از همیشه بگذاریم. گاهی از محدودیت‌ها و چارچوب‌هایی که همیشه داریم، کمی فاصله می‌گیریم تا بیشتر خوش بگذرانیم اما باید یادمان باشد که این موضوع به‌ویژه درباره مسائل جنسی می‌تواند به قیمت ابتلا به بیماری‌هایی بسیار خطرناک و درگیرشدن با شرایط بسیار ناخوشایند تمام شود. در این مقاله درباره بهداشت جنسی در طول سفر می‌گوییم. یادتان باشد که این مقوله شوخی‌بردار نیست و بروز هرگونه مشکل در زمینه بخش تناسلی بدن هم نیاز به مشورت و مراجعه به متخصص زنان دارد.

منظور از بهداشت جنسی در سفر چیست؟

بهداشت جنسی در سفر به معنای رفتارهایی است که افراد باید قبل‌، در طول و بعد از سکس انجام بدهند تا درگیر مشکلات رنگارنگ نشوند. رعایت نکات بهداشتی مانع از آن می‌شود که اندام‌های تناسلی و بخش‌های دیگر بدنتان درگیر بیماری یا وضعیت‌هایی با عوارض ناخوشایند شود.

روش‌های مختلفی برای رعایت بهداشت جنسی وجود دارد. هرکس باید به نکات مهم در این زمینه دقت کند تا در طول سفر در کمال آرامش، هم به لذت برسد و هم سلامتش را حفظ کند.

بهداشت جنسی در سفر

ممکن است در سفر درگیر چه مشکلات جنسی شوید؟

در طول سفر، امکان مواجهه با شرایط مختلفی وجود دارد که سلامت جنسی و جسمی را به‌خطر می‌اندازند. نبود آب تمیز برای شست‌وشو بعد از اجابت مجاز، فقدان امکانات لازم برای حمام‌کردن یا دسترسی‌نداشتن به وسایل پیشگیری از جمله مهم‌ترین دلایلی هستند که مشکلات جنسی به‌بار می‌‌آورند.

دسترسی‌نداشتن به ماشین لباسشویی یا آب مناسب برای شست‌وشوی لباس‌ها هم می‌تواند یکی از عواملی باشد که سلامت جنسی را در سفر به خطر می‌اندازد. فراموش‌کردن قواعد همیشگی سکس مثلا مدیریت تعداد روابط جنسی و مسائلی از این دست هم در سفر از خطرات محتمل‌اند.

با رعایت چه مواردی می توان بهداشت جنسی در سفر را رعایت کرد؟

اگر از پیش، حواستان به رعایت نکات مربوط به بهداشت جنسی باشد و توصیه‌های لازم را در این زمینه به‌خاطر بسپارید، دیگر در طول سفر آمادگی کاملی خواهید داشت و به مشکل برخورد نمی‌کنید. در ادامه با تعدادی توصیه مهم روبه‌رو می‌شوید که بهتر است، آنها را آویزه گوشتان کنید.

کاندوم

اگر فکر می‌کنید که در طول سفر و با رسیدن به مقصد، دسترسی‌تان به وسایل پیشگیری از بارداری از جمله کاندوم کم خواهد شد، حتماً از پیش به فکر تهیه آن باشید. نگذارید که لذت سفر در یک شب، تمام برنامه‌ریزی‌هایتان را به‌هم بزند و شما را در مسیری قرار بدهد که دوست ندارید.

ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مقاربتی زنان یا مردان هم با استفاده‌کردن از کاندوم غیرممکن می‌شود. با یک دوراندیشی ساده در سفر می‌توانید به‌راحتی از بیماری‌ها دور بمانید.

تعویض روتختی

در صورتی که به هتل‌ها، هاستل‌ها یا مراکز اقامتی غریبه مراجعه می‌کنید، به ملافه‌ها و پتوها نگاه کنید. یادتان باشد که بهداشتی‌بودن آنها برای سلامت پوست نواحی مختلف بدنتان لازم است.

بسیاری از افراد در سفر و گردش، در تختخواب‌هایی می‌خوابند که بهداشت کافی درباره تجهیزاتشان وجود نداشته و بعداً به مشکلات پوستی نواحی مختلف بدن دچار می‌شوند.

اگر قرار نیست که در هتلی باکیفیت و کاملا تمیز اقامت کنید، حتماً با خودتان ملافه به همراه ببرید. دست‌کم برای زمانی که رابطه جنسی دارید، محیط تختخواب را تمیز و بهداشتی تدارک ببینید. به این بخش از بهداشت جنسی سفر حتماً دقت کنید و گول ظاهر تمیز بعضی از امکانات موجود در مراکز اقامتی را نخورید؛ شاید حسابی کثیف باشند.

استحمام قبل و بعد رابطه

حمام‌کردن قبل از رابطه راهی برای از بین‌بردن باکتری‌ها و آلودگی‌های ناحیه تناسلی و پوستی است. هم شما و هم شریک جنسی‌تان باید این موضوع را کاملاً رعایت کنید. نگذارید که تنی که پر از عرق و آلودگی است وارد رابطه جنسی شود.

بعد از رابطه هم پاک‌سازی پوست از تماس احتمالی ذرات آلوده پوستی دیگری را جدی بگیرید. نگذارید که عوامل بیماری‌زای احتمالی از راه پوست و تماس به داخل بدن وارد شوند.

تعویض لباس زیر

همیشه به تعویض مدام لباس زیر در سفر دقت کنید. نگذارید که ناحیه تناسلی بدنتان مرطوب بماند. این موضوع محیطی فراهم می‌کند که مستعد ابتلا به انواع عفونت است. رعایت بهداشت لباس زیر در سفر بسیار مهم است.

ناحیه فرج و واژن حساس است و اگر در معرض باکتری‌های بیماری‌زا قرار بگیرد، سریع دچار عفونت‌های رنگارنگ می‌شود. اگر فکر می‌کنید که شرایط برای شست‌وشوی لباس‌های زیرتان فراهم نیست از پیش یا در طول سفر از فروشگاه‌های در دسترس، لباس‌های یک‌بار مصرف تهیه کنید.

بهداشت جنسی در طول سفر

استفاده از آب تمیز

گاهی در سفر به آب تمیز دسترسی نخواهید داشت. در چنین شرایطی، ناحیه تناسلی که بسیار هم حساس است، در معرض خطر قرار می‌گیرد. یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده از آب خاطرجمع و مناسب در چنین موقعیت‌هایی، جوشاندن آب است.

با جوشاندن آب یا همراه‌داشتن چنین آبی در یک بطری یا فلاسک می‌توانید در مواقع لازم از آبی تمیز استفاده کنید و نگران پاتوژن‌هایی نباشید که شما را به عفونت‌های تناسلی دچار می‌کنند.

مصرف زیاد آب

نوشیدن مقدار زیاد آب، بدنتان را هیدراته نگه می‌دارد. این شرایط راهی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری است. چطور؟ با نوشیدن آب زیاد، مجبور به دفع بیشتر ادرار می‌شوید و در این صورت، احتمال اینکه باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زای موجود در بدن دفع شوند هم بیشتر می‌شود.

عدم استفاده از وان

وانی که در اقامتگاه‌های مختلف وجود دارند، شاید به‌اندازه کافی تمیز نباشد. اگر وارد آن شوید، احتمال دارد که به عفونت‌های ناحیه تناسلی و مشکلات پوستی مختلف دچار شوید.

اگر خانم هستید که حتما باید در این زمینه دقت‌نظر به‌خرج بدهید. حواستان باشد که شریک جنسی‌تان هم به‌هوای اینکه مرد است و احتمال کمتری برای دچارشدن به عفونت‌های ناحیه تناسلی به این شیوه دارد، می‌تواند با رفتن داخل وان، پاتوژن‌ها را به پوستش منتقل کند.

در این صورت، هرگونه تماس و ارتباطش با شما در رابطه جنسی هم خطرناک خواهد بود.  بیماری‌های عفونی مختلف یا بیماری‌های مقاربتی مردان و زنان گاهی خیلی سریع منتقل می‌شوند.

تهیه لوازم بهداشتی جنسی

به تهیه وسایل بهداشت جنسی در سفر هم دقت کنید. برای مثال، اگر از اسباب‌بازی‌های جنسی استفاده می‌کنید، حتما به تمیزبودنشان توجه نشان بدهید. استفاده از آب جوش برای ضدعفونی‌کردن وسایل مختلف یا شستن هر وسیله با آب گرم و صابون می‌تواند ایده خوبی باشد.

واکسینسیون

قبل از سفر، به واکسیناسیون خود هم رسیدگی کنید. بعضی بیماری‌های مقاربتی مانند زگیل تناسلی دارای واکسن‌های ویژه‌ای هستند که تزریقشان از ابتلا به آنها جلوگیری می‌کند. شاید فکر کنید که تزریق چنین واکسن‌هایی محدود به سن خاصی است اما باید بگوییم که طیف سنی که می‌توانند از این واکسن‌ها تزریق کنند، گسترده است.

با کمی تحقیق، خودتان را در برابر زگیل تناسلی ایمن کنید. البته این توصیه برای تمام زمان‌هایی لازم است که سکس انجام می‌دهید. با این حال، شاید برخی از افراد مجرد باشند و در طول سفرشان به قصد تحصیل، تفریح یا کار با دیگری آشنا و رابطه جنسی شوند. در این صورت، چنین پیشنهادی هم در شمار نکاتی قرار می‌گیرد که باید برای رعایت بهداشت جنسی در سفر در نظر بگیرید.

بهداشت جنسی

اهمیت رعایت نکات بهداشت جنسی در سفر در چیست؟

مهم‌بودن بهداشت در زندگی بر کسی پوشیده نیست اما در هر حال، گاهی بعضی از نکته‌ها از ذهنمان دور می‌شوند. برای مثال، همین شستن دست‌ها که از ابتدایی‌ترین اصول نظافت است هم در بعضی شرایط مسافرت از یادمان می‌رود. با مرور توصیه‌های بهداشت جنسی در سفر می‌توانیم سلامتمان را برای روزهای برگشت به خانه هم حفظ کنیم.

در محیطی دور از خانه، احتمال دسترسی به منابع بهداشتی، آب و فضایی تمیز محدودتر می‌شود. بنابراین، همیشه باید با ریسک‌ها آشنا باشیم و تا جایی که می‌توانیم از تحمیل خسارت‌های جسمی به خود جلوگیری کنیم. ناراحتی‌هایی که در ناحیه تناسلی و از نظر جنسی ایجاد می‌شوند، به‌راحتی قابل‌درمان نیستند و معمولاً فرایند آزاردهنده‌ای دارند. اینجا است که باید جمله معروف «پیشگیری بهتر از درمان است» را آویزه گوش کنیم.

اگر هرگونه مشکلی از نظر جنسی برایتان پیش می‌آید هم باید با مراجعه به متخصصان حرفه‌ای به‌دنبال رفع چالش باشید. گاهی لازم است که به متخصصان زنان یا اورولوژیست‌ها مراجعه کنید. گاهی هم متخصصان عفونی یا حتی سکس‌تراپیست‌ها.

برای وقت‌گرفتن از بهترین متخصصان و پزشکان تهران و شهرستان می‌توانید از سامانه نوبت‌ دهی اینترنتی سایت دکتردکتر هم کمک بگیرید. هر پرسشی داشتید، از ما بپرسید، در کنارتان هستیم.

منابع:

globalnews.ca

imbuenatural.com

insider.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر