درمان وزوز گوش ؛رهایی از یک احساس ناخوشایند

 • 1396-11-28
 • 2

وزوز گوش، صداهای غیرواقعی و آزار دهنده ای هستند که در یک یا هر دو گوش ممکن است بوجود بیاید. گاهی موقتا است و سریعا برطرف می شود و گاهی هم مدت ها طول می کشد و حالت ممتد پیدا می کند. آشنایی با درمان وزوز گوش ار این جهت که باعث رهایی از یک احساس ناخوشایند و آزار دهنده است، از اهمیت والایی برخوردار است.

شما ممکن است بخاطر صداهای مبهم در گوش، کمی تمرکز خود را از دست بدهید، شب ها نتوانید به خوبی بخوابید، بنابراین تمام طول روز احساس خستگی کنید. وزوزهای پشت سرهم و طولانی گاهی شما را مضطرب و افسرده می کند.

دوست عزیز، لازم است بدانید که وزوز گوش یک نشانه از علت های متعدد می تواند باشد فلذا شما باید به پزشک مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام شده و تشخیص بیماری داده شود و درمان وزوز گوش ارائه گردد.

درمان وزوز گوش: دستورات پزشک، همکاری شما

اگر شما مایلید در اسرع وقت از وزوز گوش رهایی پیدا کنید، باید دستوراتی که پزشک به شما می دهد را با صبر و حوصله پیش بیرید. دلیل اینکه این نکته را به شما تذکر می دهیم این است که، پزشم احتمالا درمان های دارویی و غیر دارویی برای شما تجویز می کند. شما باید هم در اجرای دستورات دارویی هم غیر دارویی همکاری کنید.

خارج کردن جرم گوش

گاهی جرم و واکس داخل گوش وقتی زیادی انباشته شود و فشرده گردد، صداهای وزوز ایجاد کند. پزشک ممکن کانال گوش شما را شستشو بدهد و جرم ها را خارج کند.

درمان دارویی

گاهی داروهای ضد افسردگی از قبیل آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین و یا داروهای آرامش بخش همانند آلپرازولام برای شما تجویز می شود. این داروها موقتی مصرف می شوند تا زمانی که شدت وزوز گوش کمتر شود.

دوست عزیز، اگر دوست، آشنا و یا همسایگان به شما توصیه کنند که این داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب که پزشک برایتان نسخه کرده است را مصرف نکنید چون معتاد می شوید، شما دو راهکار دارید یا اینکه همیشه این وزوز گوش را تحمل کنید و بهبودی پیدا نکنید و یا اینکه از کنار این حرف های بی پایه و اساس رد شوید و به پزشکتان اعتماد داشته باشید و داروها را مصرف کنید، این داروها هیچگونه اعتیادی در شما ایجاد نمی کند.

درمان های مهار کردن صدا

ممکن است پزشکتان صلاح بداند که به شما توصیه کند از ابزاری استفاده کنید که باعث شود صدای وزوز گوش را مهار یا محو کند. این روش ها شامل استفاده از ماشین های نویز سفید و استفاده از سمعک و ماسک های مهار کننده صدا (چیزی شبیه سمعک که درون گوش قرار می‌گیرد) می‌شوند.

راهکارهای خانگی درمان وزوز گوش

به شما توصیه می کنیم استرس را از خود دور کنید. با مدیریت کردن استرس، شما قادر خواهید بود شدت وزوز گوش را کمتر احساس کنید.

دوست عزیز، نوشیدنی های دارای کافیین و همچنین الکل با هوشیار کردن سیستم حسی و عصبی شما و ایجاد بی خوابی، آزار دیدن شما از این اصوات مبهم وزوز و زنگ ممند در گوش بیشتر می کند پس لطفا کافیین و الکل را مصرف نکنید.

لطفا از انزوا، گوشه گیری و غصه خوردن بپرهیزید. بهتر است در محیط اطرافتان صداهای آرامی از قبیل یک موسیقی بی کلام ، صدای امواح دریا، صدای موسیقی بارش باران و این گونه موسیقی های نابی بگذارید، ذهن جذب این موسیقی ها شده و وزوز گوش را موقتا فراموش می کند.

به شما توصیه می کنیم که از مواجعه با اصوات خیلی بلند جدا دوری کنید. از نزدیک شدن به مکان های که در بلند گو اصواتی در حال تولید شدن بپرهیزید. صداهای خیلی بلند، وضعیت وزوز گوش شما را بدتر می کند.

فراموش نکنید که وزوز گوش یک نشانه از بیماریهای گوش است که نیاز به بررسی بیشتر دارد، پس لطفا از اجرای راهکارهای درمانی خودسرانه بر اساس پیشنهاد های غیر علمی و بی پایه اطرافیان، آشنایان و همسایگان دوری کنید و به راهنمایی پزشکتان گوش فرا دهید.

دیتابیس اطلاعات پزشکی Mayo Clinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان وزوز گوش ؛رهایی از یک احساس ناخوشایند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. آیا اسپری اکسی توسین در تسکین صدای سوت گوش در بیماری تینوتیوس موثر است

  • با سلام
   نیاز به معاینه و بررسی علت اصلی تنیتوس است
   بله ممکن است موثر باشد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر