رابطه جنسی بعد از زایمان؛ نکاتی که آقایان باید بدانند!

خلاصه این مقاله را بشنوید

یکی از سوالات مهمی که ممکن است برای خانم‌ها پیش بیاید، این است که تا چه زمانی بعد از زایمان باید از سکس خودداری کرد؟ پر واضح است که بعد از زایمان باید مراقبت از بدن چند برابر شود و بهتر است که تا چند هفته از عمل سکس پرهیز کرد.

برقراری سریع رابطه جنسی بعد از زایمان خطر خونریزی را افزایش می‌دهد و باعث وارد کردن صدمات جبران ناپذیر به بدن می‌شود.

بگذارید تا در همین ابتدا بگوییم؛ اگر در تهران هستید، برای اطلاع دقیق از زمان رابطه جنسی بعد از زایمان بهتر است با یکی از بهترین گزینه‌های دکتر زنان در تهران مشورت کنید تا دچار عفونت یا خونریزی پس از زابمان نشوید.

البته در هر کجای ایران که باشید، می‌توانید از بهترین متخصصین شهر خود وقت پزشک بگیرید. اما رابطه جنسی بعد از زایمان باید چگونه انجام شود؟ آیا اصلا بعد از زایمان می‌توان سکس کرد؟ برای فهمیدن پاسخ این سوالات مهم حتما تا انتهای این مطلب از دکتردکتر همراه ما باشید زیرا قصد داریم در این مطلب اطلاعات لازم و آگاه‌کننده در این زمینه را با شما به اشتراک بگذاریم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن
چه زمانی برای شروع رابطه جنسی بعد از زایمان مناسب است؟

چه زمانی برای شروع رابطه جنسی بعد از زایمان مناسب است؟

اگر به تازگی زایمان کرده‌اید و صاحب فرزند شده‌اید، قبل از شروع رابطه جنسی با همسرتان، حتما با یک پزشک یا مامای ماهر مشورت کنید و درباره زمان آغاز برقراری رابطه جنسی از او سوال کنید. او با بررسی وضعیت بدنی و انجام معاینات مختلف، به شما می‌گوید که تا چه زمانی پس از زایمان رابطه جنسی برقرار کنید.

عوامل مختلفی همچون سطوح درد، خستگی، فشار، میل جنسی، ترس از رابطه جنسی یا بارداری، خشکی واژن و افسردگی پس از زایمان و غیره در برقراری رابطه جنسی پس از زایمان تاثیر گذار است. هر چند زمان بهبودی افراد بعد از زایمان متفاوت است، اما در حالت کلی می‌توانیم بگوییم که ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان لازم است که از انجام سکس خودداری کنید.

مشکلات جنسی بعد از زایمان

طبق تحقیقاتی که انجام شده، بیش از ۸۰درصد زنان بعد از زایمان، با مشکلات جنسی مواجه می‌شوند. از شایع‌ترین مشکلات جنسی بعد از زایمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد‌:

 • کاهش شدید میل جنسی به علت تولید هورمون‌های پروژسترون و پرولاکتین
 • عدم برانگیختگی یا عدم علاقه به همسر
 • احساس درد در هنگام نزدیکی و مقاربت
 • ترس از بروز عفونت‌ و پاره شدن بخیه‌ها
 • خستگی، کم‌‌خوابی و رسیدگی به کودک و پدر به صورت هم‌‌زمان
 • تجربه ارگاسم‌های ضعیف‌تر یا عدم رسیدن به ارگاسم
 • ترس از حاملگی مجدد
 • ترس از خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • احساس خجالت از حضور نوزاد
 • مبتلا شدن به افسردگی بعد از زایمان

سکس بعد از زایمان

رابطه بعد از زایمان طبیعی چه زمانی باید باشد؟

بعد از زایمان طبیعی، آمیزش جنسی باید به ۴ تا ۶ هفته بعد موکول شود. به این نکته توجه کنید که بعد از زایمان طبیعی، باید بخیه‌های پرینه به خوبی بهبود پیدا کنند و خونریزی واژن متوقف شده و مادر از لحاظ روحی و جسمی بهتر شود. با زایمان طبیعی عضلات واژن دچار کشیدگی می‌‌شوند که البته امری طبیعی و موقتی است و با گذشت زمان تا حدودی رفع می‌شود.

مسئله مهمی که در این میان حائز اهمیت است، احساس خشکی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی است. علت این موارد را می‌توان شیردهی و کشیدگی بیش از حد عضلات واژن در زایمان طبیعی دانست. به این نکته توجه کنید که اگر همسرتان زایمان طبیعی داشته و دچار یکی از انواع پارگی پرینه یا اپیزیوتومی شده است، برای شروع اولین آمیزش جنسی بعد از زایمان حتما با یک پزشک زنان و زایمان مشورت کنید.

رابطه بعد از زایمان سزارین چه زمانی باید باشد؟

۴ تا ۸ هفته بعد از زایمان سزارین می‌توانید اولین رابطه جنسی را برقرار کنید. بخیه‌های زایمان سزارین برای بهبودی کامل به زمان بیشتری نیاز دارند و زمانی که مادر تحت سزارین اورژانسی قرار می‌گیرد، درد و آسیب بیشتری را متحمل خواهد شد. به همین دلیل ممکن است دوره نقاهت او طولانی‌تر شود.

اغلب زنان برای انجام سکس بعد از زایمان سزارین دچار ترس و نگرانی شده و به دلیل بخیه‌های شکم و درد واژن از انجام رابطه جنسی خودداری می‌کنند. در این مواقع بهتر است با او با آرامش صحبت کرده و در صورت صلاحدید پزشک، ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان، سکس را آغاز کنید. برای افزایش میل جنسی همسرتان می‌توانید بیشتر به معاشقه بپردازید و رابطه دهانی را امتحان کنید.

خونریزی بعد از سکس بعد از زایمان چه دلیلی دارد؟

در هفته‌های اولیه بعد از زایمان، برای بهبودی رحم بدون شک خونریزی منظمی را تجربه خواهید کرد. اما باید بدانید که رابطه جنسی در این زمان باعث افزایش خونریزی می‌شود. خونریزی به این دلیل است که در هفته‌های اولیه بعد از زایمان، دیواره‌های واژن نازک و خشک‌شده و سکس باعث پارگی و آسیب رسیدن به آن می‌شود. پس در این مواقع افزایش خونریزی دور از انتظار نخواهد بود.

چه زمانی واژن به حالت طبیعی خود برمی‌گردد؟

پس از زایمان مخصوصا زایمان طبیعی، اندازه واژن تغییر می‌کند و دچار کشیدگی می‌‌شود. معمولا این کشیدگی تا چند روز پس زایمان رفع می‌شود. در مواردی که دچار گشادی واژن شدید، با صلاحدید پزشک می‌توانید از عمل‌های زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی یا لیزر مونالیزا و تزریق ژل و چربی استفاده کنید. این موضوع که واژن طی زایمان طبیعی دقیقا دچار چه تغییراتی می‌شود، به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • ژنتیک و سابقه وراثتی
 • وزن و اندازه نوزاد
 • تعداد زایمان‌های قبلی انجام شده
 • وضعیت و سختی زایمان
 • چند قلوزایی
 • انجام ورزش کگل

وضعیت بافت درونی واژن بعد از زایمان

آیا کاهش میل جنسی بعد از بارداری طبیعی است؟

شاید تصور کنید هنگامی که از نظر ذهنی احساس آمادگی شروع دوباره رابطه جنسی داشته باشید، حتما از نظر جسمی نیز آمادگی دارید. در حالی که این طور نیست. واقعیت این است که از زمان زایمان، چیزهای زیادی تغییر کرده و بدن شما کم کم در حال بازیابی و بهبود است. به همین دلیل هورمون‌های شما باعث به هم خوردن میل جنسی‌تان می‌شوند. از طرفی دیگر، عضو جدیدی که به خانواده شما اضافه شده، انرژی زیادی از شما می‌گیرد. این موضوعات باعث می‌شود که میل جنسی شما نسبت به گذشته کاهش پیدا کند.

اما خوب است بدانید که با وجود همه این نگرانی‌ها شما تنها نیستید و با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توانید میل خود را به برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان افزایش دهید. مثلا از همسر خود بخواهید میزان معاشقه را در رابطه افزایش دهد، یا اگر از صدمه دیدن در رابطه می‌ترسید، به طور مستقیم آن را با همسرتان در میان بگذارید.

تاثیرات شیردهی بر رابطه جنسی

یکی از تاثیرات شیردهی بر رابطه جنسی این است که شیردهی باعث خشکی واژن شده و رابطه زناشویی بعد از زایمان را دردناک می‌کند. شاید برای شما سوال باشد که شیردهی چگونه باعث خشکی واژن می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که شیردهی باعث کاهش هورمون استروژن می‌شود. کاهش سطح استروژن در بدن زنان، علائم زیادی دارد که یکی از آنها، خشکی واژن و انقباض عضلات است.

علاوه بر این در ۴ تا ۶ هفته پس از زایمان به دلیل شیردهی، هورمون پروژسترون و پرولاکتین افزایش پیدا می‌کند و تولید هورمون جنسی استروژن کم‌تر می‌شود. به همین دلیل شاید بسیاری از خانم‌ها در هفته‌های اول بعد از زایمان، به سکس علاقه زیادی نداشته باشند.

توصیه‌هایی برای اولین سکس بعد از زایمان

اغلب زنان بعد از زایمان طبیعی، دردهایی را در اولین رابطه زناشویی خود در ناحیه واژن احساس می‌کنند. این موضوع کاملا طبیعی است و درد واژن گاهی چند روز تا چند ماه ادامه پیدا می‌کند. اما برای آمادگی بیشتر خانم‌ها برای برقراری رابطه جنسی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 • مرد برای شروع رابطه جنسی می‌تواند از ماساژ نقاط حساس و عشق‌ بازی استفاده کند.
 • در اوایل رابطه جنسی آرام و ملایم داشته باشید و از پوزیشن‌هایی که به واژن فشار وارد می‌کنند، به شدت پرهیز کنید.
 • رابطه جنسی همیشه به دخول منتهی نمی‌شود. سعی کنید روش‌های معاشقه را یاد بگیرید؛ زیرا پیش نوازی طولانی‌تر باعث لغزندگی بیشتر واژن می‌شود.
 • به‌ سلامت و بهداشت ناحیه تناسلی خود توجه کنید.
 • برای کنترل استرس و اضطراب می‌توانید ورزش کنید.
 • سعی کنید از بدن همسرتان تعریف کنید و به او این اطمینان را بدهید که تغییراتی که در بدنش اتفاق افتاده، در جذابیتش تاثیری ندارد و مانند قبل برای او جذاب است.
 • نگهداری از کودک فقط وظیفه زنان نیست و مرد‌ها نیز در این کار سهیم هستند.
 • گاهی اوقات ممکن است هنگام رابطه زناشویی بعد از زایمان، ترشحاتی از سینه خارج شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است قبل از سکس به کودک خود شیر دهید. علاوه‌براین می‌توانید از دستگاه شیردوش نیز استفاده کنید.
 • در دوران شیردهی حساسیت سینه‌ها بیشتر از قبل می‌شود. پس از همسرتان بخواهید فشار کمتری به آن‌ها وارد کند.
 • در روابط اول بعد از زایمان، ممکن است ارگاسم‌های ضعیفی تجربه کنید، اصلا نگران نباشید. این موضوع گذراست و بعد از مدتی رفع می‌شود.
 • بعد از زایمان و در دوران شیردهی، ممکن است به خشکی واژن مبتلا شوید. در صورت خشکی واژن می‌توانید از ژل‌های روان‌ کننده یا کاندوم‌های مخصوص استفاده کنید.
 • حتی در زمان شیردهی نیز احتمال بارداری وجود دارد. پس بهتر است یک روش پیشگیری از بارداری را انتخاب کنید. بین هر بارداری بهتر است ۳ سال فاصله زمانی وجود داشته باشد.
 • هرگز همسر خود را پس نزنید.
 • برای ثبت تعداد دفعات سکس در هر هفته یک جدول برنامه‌‌ریزی داشته باشید. سکس‌‌های مکرر می‌تواند به واژن آسیب برساند.

آمادگی شروع رابطه جنسی بعد از بارداری

پس از بارداری، عوامل زیادی بر آمادگی زنان برای زمان شروع رابطه زناشویی بعد از زایمان تاثیر گذارند که از این عوامل مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان وجود درد در بدن
 • خستگی
 • استرس
 • فشار ذهنی
 • میل جنسی
 • ترس از رابطه جنسی یا بارداری
 • خشکی واژن
 • افسردگی پس از زایمان

نقش همسر در حمایت‌های عاطفی و روحی از همسر چیست؟

زنان بعد از زایمان بیشتر از قبل به حمایت‌های عاطفی و روحی همسرشان نیاز دارند. پس مردان وظیفه دارند برای همسرشان یک حامی باشند و حس امنیت را به او انتقال دهند. همچنین لازم است در کارهای کودک مانند عوض‌کردن پوشک، خواباندن و شیردهی به همسر خود کمک کنند.

در واقع این حس را به همسرشان بدهند که آن‌ها به خاطر زن بودن لازم نیست همه کار‌ها را به تنهایی انجام دهند. مرد باید به همسر خود کمک کند که افکار منفی مانند دو دلی، اضطراب، بی پناهی، خستگی و غم را از خود دور کند و باعث آرامش او شود.

فعالیت جنسی بدون دخول در هفته‌‌های اول بعد از زایمان

در بعضی از پوزیشن‌های جنسی، آلت تناسلی مرد وارد واژن نمی‌شود و دخولی در این حالت‌ها رخ نمی‌دهد. در این روش‌ها فشاری به بدن زن بعد از زایمان وارد نمی‌شود و بهتر است از این پوزیشن‌ها در هفته‌های اول بعد از زایمان استفاده کنید. یکی از بهترین فعالیت‌های جنسی بدون دخول، رابطه دهانی یا اورال است که برای دو طرف رابطه بسیار لذت‌بخش است.

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان

خوب است بدانید که در هفته‌های ابتدایی بعد از زایمان، خونریزی طبیعی است و به آن دوره نفاس گفته می‌شود. به‌همین‌دلیل به گفته پزشکان و متخصصان صرف‌ نظر از نوع زایمان، انجام رابطه جنسی با دخول کامل در روزهای ابتدایی زایمان می‌تواند باعث بروز درد زیاد، عفونت‌های واژینال، خونریزی و مشکلات زیاد دیگر شود.

اما خونریزی یا درد در اولین سکس بعد از زایمان، طبیعی است؛ پس حتما از سکس با دخول کامل در روزهای ابتدایی پس از زایمان خودداری کرده و برای اولین سکس بعد از زایمان به شرایط جسمی و روحی همسرتان توجه کنید.

پوزیشن مناسب بعد از زایمان طبیعی و سزارین چیست؟

گاهی اوقات بعد از زایمان خانم‌ها دچار تنش شده و به شدت از انجام رابطه جنسی خودداری می‌کنند. در این مواقع بهتر است صبر داشته باشید و او را برای یک رابطه جنسی عاشقانه آماده کنید. برای این کار می‌توانید بیشتر به معاشقه بپردازید و پوزیشن‌های جدید را پیشنهاد دهید.

علاوه بر این به نکته‌‌ای که باید خیلی توجه کنید، این است که به خاطر بخیه‌ها و درد‌هایی که همسرتان در ناحیه واژن احساس می‌کند، نباید به او فشار زیادی وارد شود. پس، از برقراری رابطه جنسی سنگین به شدت بپرهیزید. اما برای سکس بعد از زایمان طبیعی و سزارین روش‌ها و پوزیشن‌های مختلفی وجود دارد.

پوزیشن‌‌های مناسب بعد از زایمان طبیعی

پوزیشن‌‌های سکسی که بعد از زایمان طبیعی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، عبارتند از:

۱. پوزیشن میسیونری

بهترین روش رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی، همان روش سنتی (میسیونری) است که در این حالت مرد روی زن قرار می‌گیرد. برای راحت‌تر شدن سکس بهتر است خانم یک بالش را زیر کمر خود قرار دهد.

۲. پوزیشن گاوچران

در پوزیشن گاوچران زن روی مرد قرار می‌گیرد و از این طریق عمق و شدت حرکات قابل کنترل خواهد بود.

پوزیشن مناسب بعد از زایمان سزارین

بعد از زایمان سزارین نیز بهتر است از پوزیشن‌های زیر استفاده کنید.

۱. پوزیشن قاشقی یا اسپونینگ

یکی از بهترین حالت‌ها برای کاهش فشار به بخیه‌های شکم، پوزیشن‌های پهلوبه‌پهلو است. در واقع دخول در پوزیشن قاشقی عمق کمی دارد و فشار زیادی به شکم وارد نمی‌شود.

۲. پوزیشن V

این پوزیشن برعکس حالت قاشقی است. علاوه بر این برای کاهش فشار می‌توانید از یک بالش کمکی استفاده کنید.

۳. پوزیشن سکس روی لبه تخت

در این پوزیشن نیز فشار کمی به شکم و بخیه‌ها وارد می‌شود.

۴. پوزیشن گاوچران

در این پوزیشن زن روی مرد قرار می‌گیرد. پوزیشن گاوچران نیز یکی از بهترین روش‌ها برای اولین رابطه جنسی بعد از زایمان سزارین است.

۵. پوزیشن چهار دست‌ و پا (داگی)

در پوزیشن داگی به بخیه‌های شکم فشاری وارد نمی‌شود.

کاهش درد نزدیکی بعد از زایمان با چند راهکار ساده!

بسیاری از خانم‌ها بعد از زایمان طبیعی یا سزارین درد نزدیکی را تجربه می‌کنند. برای کاهش دیسپارونیا یا درد نزدیکی بعد از سزارین یا زایمان طبیعی می‌توانید با یک پزشک مشورت کرده یا از موارد زیر استفاده کنید:

 • کنترل میزان دخول آلت تناسلی مردانه با استفاده از پوزیشن‌های جنسی مختلف
 • استفاده از ژل‌های روان کننده واژینالی
 • مصرف داروی‌های تسکین دهنده
 • تخلیه مثانه
 • حمام گرم

تمرینات ورزشی برای رابطه جنسی بعد از زایمان

پس از زایمان ممکن است واژن دچار کشیدگی شده و قدرت خود را از دست دهد. در همین خصوص می‌توانید با انجام تمرینات کگل عضلات کف لگن، پس از زایمان قدرت و ثبات ناحیه واژینال را افزایش دهید. این تمرینات بسیار ساده هستند و در هرجا که قابل انجام است.

برای انجام تمرینات کگل برای چند ثانیه ماهیچه‌های کف لگل خود را ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. این کار را روزانه در سه نوبت و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

جلوگیری از بارداری پس از زایمان و بارداری‌های پشت سر هم

خوب است بدانید که بارداری شیر به شیر یا بارداری پشت سر هم به مادر آسیب زیادی وارد می‌کند و انرژی زیادی از او می‌گیرد. بهترین فاصله زمانی برای بارداری بعدی، ۳ سال است. این فاصله به مادر کمک می‌کند تا قوای از دست رفته خود را دوباره به دست آورد. اما چگونه می‌توان از بارداری‌های پشت سر هم جلوگیری کرد؟

در ادامه روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که در این زمینه بسیار کارآمد هستند، اما بهترین روش مشاوره با یک پزشک متخصص است. او با توجه به خواست و نیاز شما، روش مناسبی را برای پیشگیری از بارداری پیشنهاد می‌کند. روش‌های پیشگیری از بارداری پشت سر هم عبارتند از:

 • استفاده کردن از کاندوم‌‌های زنانه یا مردانه، میزان محافظت؛ ۹۸ درصد
 • استفاده از آمپول‌هایی که هر سه ماه یک‌ بار تزریق می‌شوند.
 • استفاده از حلقه واژینالی
 • مصرف قرص‌های ضدبارداری (بدون تداخل با شیردهی) میزان محافظت؛ ۹۷ درصد
 • استفاده از IUD (این کار باید توسط پزشک متخصص انجام شود، مخصوصا اگر زایمان به صورت سزارین انجام شده باشد) میزان محافظت؛ ۹۵ درصد
 • جلوگیری از بارداری با استفاده از روش آمنوره شیردهی، میزان محافظت؛ ۹۸ درصد

سکس بعد از زایمان طبیعی و سزارین

سکس بعد از زایمان، مراقبت شده اما لذت‌بخش!

در این مطلب به طور کامل به موضوع رابطه زناشویی بعد از زایمان پرداختیم و اشاره کردیم که زمان بهبود افراد بعد از زایمان از ۴ تا ۶ هفته ممکن است متفاوت باشد. در این مدت زمان خاص با توجه به روحیات شکننده مادر، لازم است به شرایط جسمی و روحی او توجه شود و همسر نباید او را مجبور به برقراری رابطه جنسی کند.

خوب است بدانید که بی‌میلی جنسی و خونریزی واژن تا چند ماه پس از زایمان طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما اگر مدت زمان خونریزی بیشتر طول بکشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید تا با معانیه وضعیت جسمانی شما، کارهای لازم را انجام دهد. برای دسترسی به نوبت دهی دکتر می‌توانید به پلتفرم دکتردکتر اعتماد کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم تا به این نکته توجه کنید این مطلب در جهت آگاه‌سازی شما به رشته تحریر درآمده و بهترین کار، مراجعه به پزشک است.

اگر نکته مهم دیگری وجود دارد که تجربه شخصی شما است، خوشحال می‌شویم با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر در میان بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر