آیا برقراری رابطه جنسی در زمان عفونت واژن خطرناک است؟

یک وضعیت بهداشتی شایع که اغلب خانم‌ها به آن مبتلا می‌شوند، عفونت‌های قارچی واژن است. عفونت قارچی می‌تواند باعث ترشح غیرطبیعی واژن، ناراحتی در هنگام ادرار، خارش و سوزش در واژن شود. این علائم حتی ممکن است تجربه فرد از داشتن رابطه جنسی را ناخوشایند کند. همچنین داشتن رابطه جنسی در زمان عفونت واژن یا ابتلا به التهاب واژن می‌تواند علائم و نشانه‌های این عارضه را وخیم‌تر کند. اگر منبع این عفونت، عوامل قابل انتقال از طریق رابطه جنسی باشد، به راحتی می‌تواند به شریک جنسی شما منتقل شده و او را هم آلوده کند. اما آیا به‌طور قطع، برقراری رابطه جنسی در زمان عفونت واژن خطرناک است؟ ضمن نیاز به مراجعه به دکتر زنان، به دلیل اهمیت این موضوع، تصمیم گرفتیم در این مطلب از مجله دکتردکتر به بررسی این موضوع بپردازیم.

مهم‌ترین عوامل ابتلا به عفونت واژن چیست؟

مهم‌ترین عوامل ابتلا به عفونت واژن عبارتند از:

 • عفونت قارچی واژن (candidiasis)
 • عفونت باکتریایی واژن (Bacterial vaginosis)
 • عفونت تریکومونایی واژن (Trichomoniasis)

عفونت‌های قارچی و باکتریایی از طریق رابطه جنسی منتقل نمی‌شوند، ولی داشتن شریک جنسی جدید یا متعدد شانس ابتلا به عفونت باکتریایی واژن را افزایش خواهد داد. همچنین عفونت تریکومونایی واژن از طریق رابطه جنسی منتقل شده و یک عفونت مقاربتی محسوب می‌شود.

برای جلوگیری از ابتلای دوباره به عفونت، برقراری رابطه‌ی جنسی را تا زمان برطرف شدن کامل عارضه و از بین رفتن علائم عفونت به تعویق بیندازید.

آیا امکان برقراری رابطه جنسی در زمان عفونت قارچی واژن وجود دارد؟

عفونت قارچی واژن در میان زنان بسیار شایع است. این عفونت به ایجاد ترشحات غیر طبیعی از واژن، ایجاد مشکل و ناراحتی در هنگام ادرار کردن و سوزش و خارش ناحیه واژن منجر خواهد شد. همه این مشکلات برقراری رابطه‌ی جنسی در زمان عفونت قارچی واژن را سخت و ناخوشایند می‌کند.

پس برقراری رابطه جنسی در زمان عفونت قارچی واژن حتی اگر فرد علائم عفونت واژن را هم نشان ندهد، خطرناک خواهد بود. رابطه جنسی روند ابتلا به عفونت را طولانی کرده و در نهایت باعث بازگشت دوباره علائم خواهد شد. این علائم حتی می‌توانند از دوره قبل شدیدتر باشند. رابطه جنسی در زمان عفونت قارچی واژن خطر انتقال عارضه به شریک جنسی را هم افزایش می‌دهد.

عفونت واژن

عوارض داشتن رابطه جنسی در هنگام عفونت واژن

داشتن رابطه جنسی در هنگام عفونت واژن ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم‌.

رابطه جنسی می‌تواند شدت علائم را افزایش دهد

دخول در هنگام رابطه جنسی می‌تواند باعث وخیم شدن التهاب بافتی شود و از طرفی شدت خارش را افزایش دهد. در این هنگام وارد کردن هر چیزی درون واژن می‌تواند باعث انتقال باکتری‌های جدید درون منطقه شده و شدت عفونت را افزایش دهد.

زمانی که فرد در هنگام رابطه‌ی جنسی در اوج بوده و به شدت از نظر جنسی تحریک شده باشد، واژن شروع به تولید ترشحاتی می‌کند که خود این ترشحات محیط واژن را بیش از پیش مرطوب کرده و شدت خارش و ترشحاتی با بوی نامطبوع را افزایش می‌دهد.

رابطه جنسی عفونت را به شریک جنسی شما منتقل می‌کند

با وجود اینکه احتمال انتقال عفونت قارچی واژن در طی رابطه جنسی به شریک جنسی وجود دارد، ولی باید توجه داشت که این انتقال به شرایط آناتومیکی شریک جنسی نیز بستگی دارد. اگر شریک جنسی مرد باشد، احتمال کمی وجود دارد که به عفونت قارچی مبتلا شود.

بر اساس تحقیقات تنها ۱۵ درصد از مردانی که شریک جنسی آن‌ها به عفونت قارچی واژن مبتلا است، در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده به این عارضه مبتلا خواهند شد. احتمال ابتلای مردان ختنه نشده به عفونت قارچی هم بیش‌تر از سایر افراد است.

رابطه جنسی زمان بهبود عفونت را به تعویق می‌اندازد

برقراری رابطه‌ی جنسی در زمان عفونت قارچی واژن روند درمان را مختل خواهد کرد. اگر برقراری رابطه جنسی در زمان عفونت قارچی واژن علائم بیماری را تشدید کند، احتمالاً به افزایش زمان درمان عارضه نیز منجر خواهد شد.

درد و تشدید علائم عفونت واژن

رابطه جنسی در زمان عفونت واژن می‌تواند بسیار دردناک یا دست‌کم ناخوشایند باشد. اگر قسمت بیرونی (vulva) و یا لبه‌های آلت جنسی زنانه (labia) متورم باشد، ارتباط پوست به پوست می‌تواند بسیار سخت بوده و احساس ناخوشایندی را برای زن ایجاد کند.

عفونت قارچی واژن چه مدت طول می‌کشد؟

اگر بار اول است که به عفونت قارچی واژن مبتلا می‌شوید، پزشک برای مدت کوتاهی دارو‌های ضدقارچ را برای شما تجویز خواهد کرد. این دارو‌ها طی چهار روز تا یک هفته باید علائم بیماری را از بین ببرند. اگر از طب جایگزین (alternative treatments) برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که احتمالاً روند درمان تا چندین هفته ادامه خواهد داشت.

برخی از زنان مبتلا گمان می‌کنند که مشکل حل شده، ولی مشکل دوباره و این بار به شکل بدتری خود را نشان خواهد داد. این دسته از عفونت‌های قارچی واژن برای درمان به مصرف آنتی بیوتیک حداقل در یک دوره ۶ ماهه نیاز را دارند.

پیشگیری از عفونت واژن

راه‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن

اصلی‌ترین راهکار پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن، اطمینان از بهداشت واژینال است. بسیاری از عفونت‌های واژینال به دلیل رعایت نکردن ساده‌ترین نکات بهداشتی اتفاق می‌افتند. به این منظور استفاده از ژل‌های بهداشتی می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. سایر اقدامات پیشگیرانه موارد زیر را شامل می‌شود:

 • قبل از برقراری رابطه جنسی از مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از انتقال بیماری حتماً از کاندوم استفاده کنید.
 • در صورت مبتلا بودن به بیماری عفونت جنسی در گذشته، موضوع را با شریک جنسی خود در میان بگذارید.
 • برای کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی، آموزش‌های لازم را قبل از برقراری رابطه جنسی، زیر نظر سکس تراپیست تجربه کنید.

نزدیکی در زمان استفاده از قرص لاکتوواژ امکان‌پذیر است؟

اگر آنتی بیوتیک مصرف کردید، میکروب‌ها سرکوب خواهند شد. اما از طرفی زمینه را برای قارچ‌ها فراهم می‌شود. از علائم عفونت قارچی می‌توان به ترشحات سفید، خارش و سوزش اشاره کرد. در این صورت بهتر است دارو‌هایی که پزشک تجویز کرده را به مدت ده روز مصرف کنید و در این مدت رابطه جنسی نداشته باشید. پس از این دوره می‌توانید رابطه خود را به طور مجدد شروع کنید.

نزدیکی در زمان استفاده از کرم واژینال امکان‌پذیر است؟

در مواردی که با وجود مصرف کرم واژینال نزدیکی انجام شود، احتمال بارداری موفق کمتر از حالت‌های عادی خواهد بود و رابطه در زمان استفاده از کرم واژینال اثر دارو را هم کم‌تر می‌کند. پس اگر از درمان‌های واژینال استفاده می‌کنید، تا درمان عفونت اولیه بهتر است نزدیکی نداشته باشید. توصیه می‌کنیم این شکل از دارو‌ها را قبل از خواب شبانه استفاده کنید. این موضوع برای انواع کرم‌ها و قرص‌ها صادق است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بار اول است که به عفونت قارچی واژن مبتلا شده‌اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا پزشک بتواند به درستی مشکل شما را تشخیص دهد. برخی از علائم این عارضه با دیگر انواع عفونت‌های واژن مشابه است. پزشک احتمالاً برخی از دارو‌های ضد قارچ، مانند می‌کونازول (miconazole)، باتوکونازول (butoconazole) و ترکونازول (terconazole) را تجویز خواهد کرد.

بسیاری از این کرم‌ها برای درمان عفونت قارچی واژن مؤثر خواهند بود. اما اگر بعد از استفاده از این دارو‌ها، هنوز علائم بیماری وجود داشت، پزشک معالج راه‌های دیگر درمانی را امتحان خواهد کرد. در هنگام ابتلا به عفونت قارچی واژن اگر هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر با پزشک خود مشورت کنید:

 • داشتن علائم شدیدی هم‌چون بریدگی در اطراف واژن، قرمزی و تورم واژن
 • چهار بار یا بیش‌تر، ابتلا به عفونت قارچی واژن در سال گذشته
 • بارداری یا ابتلا به دیابت، ویروس HIV و هر گونه عارضه‌ای که سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درمان عفونت‌های واژینال، زندگی شادتر!

در این مقاله به طور کلی به بررسی این موضوع پرداختیم که آیا برقراری رابطه جنسی در زمان عفونت واژن خطرناک است یا خیر؟ با توجه به روش‌های درمانی این عارضه و طبق توصیه پزشکان، بهتر است تا تمام شدن دوره درمان از انجام رابطه جنسی خودداری کنید؛ چون گاهی اوقات عفونت واژینال به شریک جنسی منتقل شده و او را نیز درگیر این بیماری می‌کند. اگر در خصوص عفونت واژن به مشاوره نیاز داشتید، از سایت نوبت‌دهی دکتردکتر استفاده کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
165 نظرات
 1. Parysa می گوید

  سلام من ده‌روز پیش متوجه شدم عفونت قارچی گرفتم رفتم داروخونه بهم پماد کلوتریمازول ۱درصد با اپلیکاتور داد گف یه هفته استفاده کنم الان یه هفته‌س مصرف کردم دیه خارش ندارم یعنی خوب شدم؟ و اینک تا کی نباید نمیتونم رابطه‌جنسی داشته باشم؟

 2. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یک هفته رابطه نداشتم بعد با همسرم ک رابطه داشتیم فرداش ترشح سفید رنگ پنیری میامد الان چند روزی خوب نشدم چی کار کنم خودم قبلش نداشتم بعد رابطه جنسی با همسرم دچار خارش کمی سوزش شدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   لازم است معاینه شوید تا در صورت لزوم داروی ضد قارچ واژینال مثل پماد کلوتریمازول واژینال جهت درمان تجویز شود
   به متخصص زنان مراجعه کنید

 3. بهار می گوید

  سلام من هشت ماه عفونت قارچی دارم هر ماه میرم دکتر دارو میگیرم استفاده میکنم تا تموم میشه بعد سه چهار روز باز ترشح پنیری دارم و بعدش ترشح سبز رنگ با بوی بد نمی‌دونم دیگه چیکار کنم افسردگی شدید گرفتم لطفا کمکم کنید 😔

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر زخم‌ دهانه سرویکس معاینه شوید
   درمان در صورت ابتلا مکرر باید به طور طولانی مدت و پروفیلاکسی انجام شود
   همسر شما هم در برخی موارد نیاز به درمان دارد
   تقویت کننده سیستم ایمنی و پروبیوتیک ها در درمان موثر هستند

 4. ترانه می گوید

  سلام من تست پاپ دادم و جوابش یه مشکلی داشت دکتر بهم کرم واژینال کلیندامایسین و قرص اموکسی سیلین و مترونیدازول دادن و چون توی دوره اقدام به بارداری هستم گفتن هنگام استفاده از دارو هم نزدیکی داشته باشم در صورتی که توی بروشور نوشته تا درمان نزدیکی نباشه چیکار کنم؟

 5. رعنا می گوید

  سلام وقت بخیر من چند سالی هست که پلی کیستیک دارم و دیروز باز هم به دکتر مراجعه کردم و بعد از معاینه گف که پلی کیستیک داری و کلی دارو مثل(کلومازول.پروواژ.اپتی وومن.پونیکا.اینوفولیک)دادن
  الان بعضیاشونو که خوندم واسه عفونته ولی دکتر بهم نگف که عفونت دارم و حتی بهم نگف تا چه مدت باید مصرف کنم
  فقط منشی گف تا اتمام داروها
  البته سونو و ازمایش هورمونی هم نوشتن.
  ایا این مواردی که دارم مانع بارداری میشه
  و ممکنه دکتر بدون عفونت این داروها رو برام نوشته باشه
  ممنون میشم پاسخگو باشید.

 6. ... می گوید

  سلام من چند وقت پیش ناحیه بیرون واژنم دچار زگیل های ریزی شده بود بعد دکتر نرفتم ولی پماد گرفتم یه هفته طول کشید تا خوب بشه الانم حین رابطه روی آلت همسرم وقتی بیرون میاره پره ترشحات پنیری میشه که از واژنم ریخته چیکارباید بکنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شوید

 7. فاطمه می گوید

  سلام عزیزم من عفونت باکتریایی دارم قرص سفکسیم و کلیندامایسین و سیپرو فلوکستین دارم میخورم بعد چند روز هنوز خوب نشدم نصف قرص خوردم نصف دیگش مونده بدنم مقاوم ب دارو شده دیر جواب میگیرم اگه سکس دهانی داشته باشم عفونت وارد دهن طرف مقابل میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به مقاومت دارویی بهتره کشت اسمیر بدین تا نوع باکتری و داروی موثر مشخص شود
   پاپ اسمیر و مراقبت روتین انجام شود طبق برنامه چکاپ
   تا پایان درمان رابطه اعم از دهانی انجام نشود

 8. NILOFAR می گوید

  سلام من عفونت قارچی دارم الان ۲ سالی میشه.هرموقع ک ی چیز پنیری یا شبیه شامپو ب رنگ سفید روی لباس زیرم میبینم از داروخونه قرص واژینال و پماد واژینال میترونیدازول میگیرم شروع ب استفاده میکنم.طی ۴.۵ روز استفاده ازشون خوب میشم.اما بازم بعد چند وقت دوباره ترشحاتی ازم میاد.چندین بارم نمیدونستم ک عفونت دارم رابطه جنسی برقرار کردم. پارتنرم همون لحظه بعد اتمام رابطه آلتش زخم شد و باد کرد حتی بعضی از زخم ها دچار کمی خونریزی روی آلتش میشد.حتی عفونت کرد و از جاهای دیگه بدنش انگشتاش سرش چرک میومد رفت داروخونه دارو گرفت خوب شد. الان بازم از عفونتم اطلاع نداشتم و ب پارتنرم انتقالش دادم.انتقال عفونت قارچی زنان به اقایون چه درمانی داره؟ احساس میکنم نازاهم هستم.آیا احتمالش هست ک از عفونت باشه ک باردار نمیشم؟ یک مدت کمی هم از قرصای اورژانسی و ال دی استفاده میکردم آیا علت باردار نشدنم قرص هم میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به شرح‌حالی که گفتین و جزییات مطرح شده لازمه حتما معاینه شین
   به متخصص زنان مراجعه کنید

 9. زهرا می گوید

  سلام وقت بخیر من به تازگی ازدواج کردم و تا الان من دچار عفونت واژن و مجاری ادراری نشده بودم چون موارد بهداشتی رو کاملا رعایت میکردم در طول این سالها من بابت چکاپ و اینکه تست پاپ اسمیر بدم و hpv تو جواب مشخص شد عفونت دارم اما هیچ علایمی ندارم نه از بو و نه ترشحی که منو به شک بندازه به من ژل مترونیدازول داد دکتر که با اپلیکاتور استفاده کنم به مدت یک هفته آیا نیاز هست همسرم هم استفاده کنه از دارویی چون تو این مدت رابطه داشتیم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر علایمی ندارند فقط خودتان مصرف کنید

 10. ارام می گوید

  سلام خسته نباشيد ببخشيد بعد از رابطه واژنم ب شدت درد ميگيره بعد ك دردم تموم ميشه دل درد و كمر درد شديدي دچار ميشم چه كار كنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر ترشح رنگی، بوی بد، سوزش یا خارش دارین باید از نظر عفونت بررسی شین
   درد هنگام رابطه (دیس پارونی ) هم علل مختلفی داره از جمله عفونت، واژینیسموس و… که نیاز به معاینه دارد
   به متخصص زنان مراجعه کنید

 11. مهسا می گوید

  سلام قرصای عفونت با چه قرصی تداخل داره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نام دارو رو ذکر کنید

 12. غفاریان می گوید

  سلام من یک دوره از پماد استفاده کردم برای رفع عفونت الان وقت رابطه و بعدش سوزش شدید پیدا میکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مجددا دچار عفونت شده اید ، بهتر است معاینه واژینال بشین
   به متخصص زنان مراجعه کنید

 13. صبا می گوید

  سلام خسته نباشید میخاستم بدونم ایا عفونت به پارتنر (مرد)منتقل میشه؟چون بعد ۱ سال رابطه داشتم و بعدش خارش شدید گرفتم ممکنه از نداشتن رابطه عفونت گرفته باشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در برخی موارد بله منتقل میشه
   خیر از نداشتن رابطه عفونت ایجاد نمی شود

 14. یونس شیرکوند می گوید

  درودی دوباره. بنده حدود ۶۰ سال از عمرم می‌گذرد که در ۱۸ سالگی در جبهه مجروح شدم اما با توانمندی جوانی مشکلات جسمی و روانی مناسبی داشتم ولی به مرور ناتوان و ناتوانتر شدم ده‌ها سال است که داروهای اعصاب و روان مصرف میکنم در ضمن بیش از ۵ سال است که نعوظ را تجربه نکرده ام حدود ۱۵ سال هم از همسرم جدا شدم اکنون یکی از عواملی که افکارم را به خود مشغول کرده این است. اگر ازدواج کنم بی‌تردید با چنین شرایطی که اکنون دارم کمتر از یکماه با آبروریزی ترکم میکند. هزاران درودنان باد.

 15. ماری می گوید

  سلام من عفونت مکرر واژن دارم از فروردین تا الان بار چهارمه، ترشخاتم رقیق و زرد رنگ و بدون بو و خارش از پماد کلوتریمازول واژینال، قرص فلوکونازول ، آزیترومایسین، مترونیدازول ۵٠٠. استفاده میکنم خوب میشم اما چند وقت بعد دوباره تکرار میشه چکار کنم به دکترم مراجعه کردم همین داروها رو تجویز کرده اگر از همسرم باشه چه دارویی استفاده کنه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   درمان اولیه که در شما انجام میشه همراهش باید همسرتون درمان شه
   همچنین‌ گاهی درمان نگهدارنده لازمه
   و استفاده از پروبیوتیک با صلاحدید پزشک مثل لاکتواژ
   و تقویت سیستم ایمنی توصیه می شود
   گاهی پلاسماتراپی هم موثر هست

 16. ناشناسم می گوید

  سلام
  من عفونت رحم دارم پماد و قرص بهم دادن
  ۲ شب مصرف میکنم و امروز ناخواسته رابطه داشتم
  متاهلم هستم
  الان چیکار کنم من خوب میشم یا ن؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دیگر تکرار نشود زیرا سبب عدم بهبود می شود

 17. سیرا رجبی می گوید

  سلام منو سوزش و خارش داشتم البته کم فقط در قسمت اولیه و خارخ واژن رفتم دکتر برام ۲ تا قرص فلوکونازول و پماد تریامسینولون نوشتن و گفتن تا سه روز استفاده کنم ولی من هنوز سوزش و خارش دارم ، و خودم الان دو شب از کرم واژینال مایکوزین و قرص لاکتوفم بنظرتون با اینا بر طرف میشه یا باید به دکتر مراجعه کنم ، البته این دوشبی که از کرم استفاده کردم خوبه بنظرتون بازم ادامه بدم یا قط کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تا یک هفته ادامه بدین و درصورت عدم بهبود به متخصص زنان مراجعه کنید

 18. مهسااا می گوید

  حین رابطه اصلا سوزش ندارم ولی بعداز اینکه اب منی رو تو بدنم میریزه بعد چند دیقه سوزش بدی مثل سوزش ادار احساس میکنم ، واژنم نه بوی بدی داره نه عفونتی ازش خارج میشه ،ولی کلوتیرمازول ۱ درصد استفاده کردم ازم ترشحات زرد و کش سان خارج شد ، قارچ گرفتم یعنی؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر به طور معمول سوزش و خارش و ترشحات رنگی و بدبو ندارین اقدامی لازم نیست

 19. علی می گوید

  سلام
  من ۵ساله متاهلم، همسرم اغلب زمانها دچار کمی عفونت واژینال پنیری شکل هس
  خودم یک ساله روی کلاهک آلتم لکه های نسبتا صورتی رنگ شبیه جوش ولی کاملا همسطح هست، در صورت سایش زیاد کمی ملتهب میشه
  جدیدا روی پوست التم هم چیزی شبیه زخم برفکی شکل هست که با لکه های روی کلاهک فرق داره
  همه این موارد بدون سوزش و خارش هست
  رفتم دکتر گفت لیکن پلان هست پماد داد زدم کمی بهتر شد ولی برطرف نشده هنوز، بنظرتون بخاطر عفونت همسرم هست؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   لیکن‌پلان ارتباطی به عفونت همسرتون نداره
   هرچتد لازمه ایشان معاینه شوند و به متخصص زنان مراجعه کنید

 20. هستی می گوید

  ووو اینکه مصرف قرص مترونیدازول ۲۵۰ رو تا چندروز ادامه بدم ؟؟ چون کلوتریمازول ها که یک روزه و سه روزه بودن و تموم شدن و فعلا ۴ روز از دوره درمان گذشته و بهتر شدم

 21. هستی می گوید

  سلام من ۲۳ سالم هست بعد از رابطه به پارتنرم سوزش و ترشح پنیری داشتم که متوجه شدم عفونت قارچی واژینال هست (۳ سال پیش هم به این عفونت مبتلا شده بودم و یک هفته ای با مصرف قرص و کپسول واژینال درمان شدم .) ۴ روز پیش با مشورت پزشک داروخانه سه شب کرم داخلی واژینال کلوتریمازول ۲٪ همراه با اپلیکادور استفاده کردم ( دوز بندی کرم طوری بود که فقط برای ۳ شب و ۳ اپلیکادور بود ) و همزمان شب اول کپسول واژینال کلوتریمازول ۵۰۰ ( این هم دوز بندی ۵۰۰mg بود که دارای یک اپلیکادور برای یک بار بود ) . و هر ۲۴ ساعت یک قرص مترونیدازول ۲۵۰ دارم میخورم ( ۴ روز هست تا الان ) میخواستم بدونم ممکنه اثر کمتری داشته باشه چون کپسول واژینال کلوتریمازول رو دوز ۲۵۰ به مدت یک هفته استفاده نکردم و بجاش ۵۰۰ یک دوزه رو استفاده کردم ؟ و میتونم اگر بعد یکهفته تاثیر نگرفتم دوباره استفاذه کنم ؟؟ اگر بعد از از بین رفتن علائم رابطه جنسی برقرار کنم و سوزش و خارش ام برگرده باید چه اقدامی انجام بدم ؟؟ ممنون

 22. رامینا باقری می گوید

  سلام من ۲۳ سالم هست
  بعد از رابطه به پارتنرم سوزش و ترشح پنیری داشتم که متوجه شدم عفونت قارچی واژینال هست
  (۳ سال پیش هم به این عفونت مبتلا شده بودم و یک هفته ای با مصرف قرص و کپسول واژینال درمان شدم .)
  ۴ روز پیش با مشورت پزشک داروخانه سه شب کرم داخلی واژینال کلوتریمازول ۲٪ همراه با اپلیکادور استفاده کردم ( دوز بندی کرم طوری بود که فقط برای ۳ شب و ۳ اپلیکادور بود ) و همزمان شب اول کپسول واژینال کلوتریمازول ۵۰۰ ( این هم دوز بندی ۵۰۰mg بود که دارای یک اپلیکادور برای یک بار بود ) .
  و هر ۲۴ ساعت یک قرص مترونیدازول ۲۵۰ دارم میخورم ( ۴ روز هست تا الان )
  میخواستم بدونم ممکنه اثر کمتری داشته باشه چون کپسول واژینال کلوتریمازول رو دوز ۲۵۰ به مدت یک هفته استفاده نکردم و بجاش ۵۰۰ یک دوزه رو استفاده کردم ؟ و میتونم اگر بعد یکهفته تاثیر نگرفتم دوباره استفاذه کنم ؟؟
  اگر بعد از از بین رفتن علائم رابطه جنسی برقرار کنم و سوزش و خارش ام برگرده باید چه اقدامی انجام بدم ؟؟
  ممنون

 23. فاطمه محمدی می گوید

  سلام من تازه ازدواج کردم و اولین بار ۶ ماه پیش رابطه جنسی داشتم هنوز هنگام دخول سوزش و گاهی درد دارم ترشحات سفید هم دارم زیاد الان هم بد بو شدن
  دو روزه از کلینداموزول استفاده میکنم برای بهبود کامل کافی هست؟ و چند روز باید استفاده کنم؟تو این مدت رابطه نداشته باشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   یک هفته مصرف شود و رابطه نداشته باشین
   برای کاهش درد و سوزش از ژل لوبریکانت هنگام رابطه استفاده کنید

 24. Hana1382 می گوید

  سلام سوال داشتم
  ایا میشه عفونت در بدن زن بدون علائم باشه ودر زمان رابطه جنسی منتقل بشه به مرد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکنه انتقال بده

 25. الهام می گوید

  سلام . وقت بخیر
  من دچار عفونت شدم و تحت درمانم ، آیا میتونم از طریق کاندوم رابطه داشته باشم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بهتره دوره درمان کامل شود و در این مدت رابطه نداشته باشین

 26. جعفری می گوید

  سلام
  من بار اولمه عفونت قارچی دارم و با جوش شیرین دارم‌ میشورم میخواستم بدونم کی معلومه وقتی خوب شدم و سالمم و عفونت دیگه نیس .
  خیلی ممنون میشم جواب بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عفونت قارچی نیاز به درمان دارویی داره عزیز
   برای بررسی روند عفونت از بین رفتن ترشحات واژینال،خارش و بو باید بررسی شود

 27. Elnaz می گوید

  سلام
  قبلا دو باری بعد از رابطه جنسی فقط رنگ و بوی ادرارم‌تغییر کرده بود که خوب شد ولی باز بعد از مدتی که رابطه داشتم با همون شخص ترشحات سفت و سفید و یک روز با کمی خارش و سوزش همراه بود و بوی بدی داشت ، استرس دارم چیکار باید بکنم .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت درمان به متخصص زنان مراجعه کنید

 28. رها می گوید

  سلام من مجردم و رابطه جنسی داشتم برای اولین بار عفونت قارچی گرفتم ک ب شکل پنیری داخل واژن هست تا چ مدت طول میکشه ک با مصرف قورص پماد خوب بشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوره درمان یک هفته الی ۱۰ ردز است

 29. بهنام می گوید

  سلام وقت بخیر من با زنم رابطه داشتم بعد فهمیدیم که عفونت واژن داره ، درمان شد ولی من عفونت خونی گرفتم ، ممکنه برای عفونت واژن زنم باشه ؟ و ما میتونیم سکس کنیم یا خیر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیلی بعید است
   رابطه به بعد از کامل شدن دوره موکول شود

 30. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر ،ببخشید من چهار ماهه که جلوگیریمه قطع کردم ولی بچه دار نشدم رفتم پیش ماما از این قرص های باریج ده تا استفاده کردم ولی چند ساعت بعد از آخرین استفاده، رابطه داشتم ،الان ۱۵ روز از وقت پریودم گذشت و پریود نمیشم، سونو هم انجام دادم باردار نیستم لطفا راهنمایم کنید خیلی نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش خون bhcg بدین جهت بررسی بارداری

 31. eli می گوید

  سلام.من۱۸سالمه و متاهلم عفونت قارچی دارم. داروهای زیادی هم مصرف کردم.فلوکونازول.کلوژین۲درصد.قطره کلوتریمازول یه ماه خوب شدم باز برگشت .متخصص رفتم دالاواگ سی.شیاف کلیندامایسین.دادن فقد شکل ترشحاتم فرق کرد بی رنگ وکش دارشد فردا اتمام دارو نزدیکی داشتم ک روز بعد باز ترشحاتم برگشت ب شکل اولش.علائمی هم ندارم جز ترشح الان یه سال و۳ماهه ک خوب نشدم.هفته پیش دوباره رفتم متخصص۳ورق مترونیدازول۲۵۰ هر۱۲ساعت۲تا.لاکتوفم هرشب یکی.کپسول فلوکونازول۱۵۰ ده تا دونه هر۳ شب یکی و پمادکلیندامازول دادن و گفتن شیرینی جات کامل قط.هردوروز در هفته بشین تو سرکه و ماست زیاد بخور.فعلا ک درحال مصرف داروهستم ب نظرتون این دفعه دیگه جواب میگیرم؟
  واقعا دیگه خسته شدم. بایدپریودم تو۹یا۱۰این ماه بشم ولی چن روز پیش موقع سرفه کردن چن لخته ریز خون ازم دفع شد ودیروز بطور کامل خون ب مقدار کم ک نیاز ب پد نداشت ازم دفع شد بنظرتون برا خوردن این همه داروعه ک عقب افتاده یا اینجوری شدم؟
  همسرمم موقع نزدیکی لوله التش سوزش داره امکان داره از من مبتلا شده باشه باید چ ازمایش یا ب چ دکتری مراجعه کنه ک اونم درمان شه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   شما با درمان جواب میگیرین به شرطی که همسرتون هم همزمان با شما درمان بشن و بهتره تا زمان درمان کامل هر دوتون، رابطه نداشته باشین
   همسرتون باید به متخصص” اورولوژی مراجعه کنن

 32. مهسا می گوید

  سلام من عفونت قارچی دارم. دکتر برام ۱۴تا قرص واژینال تجویز کرده .. توی این مدت پریود میشم .. توی دوره ی پریودی هم باید از قرص استفاده کنم؟
  و اینکه آیا میشه توی دوره ی درمان رابطه داشت؟؟
  ممنون میشم جواب بدین .. ⚘

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر عزیز در دوره پریود استفاده نکنین و بهتره بعد از پریود شروع کنین
   در دوره درمان هم رابطه نداشته باشین

 33. نگین می گوید

  سلام من مجرد هستم اولین بار رابطه جنسی داشتم و خیلی کم عفونت دارم حدودی که از ترشحم معلومه ولی از سونوگرافی معلوم نیس یعنی گفتن که عفونت ندارم اولین رابطه جنسی که داشتم میتونه ضرر داشته باشه؟یا عفونتم بیشتر شه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نگران نباشید اما لازمه درمانش کنید

 34. ناشناس می گوید

  سلام من وقت رابطه داشتن مضر هست چون من عفونت دارم اونم سفیده رابطه داشته باشم بده؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله باید اول درمان بشین

 35. ناشناس می گوید

  باسلام چگونه چرابه عفونت دچار می‌شود ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مقالات مرتبط با پرسش شما در مجله موجود است
   مطالعه بفرمایین

   1. مریم می گوید

    سلام خوبی وقت بخیر من کیست داشتم خوب شدم زیز دلم دوباره درد میکنه

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     اخرین سونوگرافی شما چه تاریخی بوده؟

 36. رقیه نخعی می گوید

  ایاطبیعیه بعدازاستفاده ازپمادکلوتریمازول پمادبصورت یه چیزی سفت ازواژن خارج شود
  من عفونت داشتم وشب اول استفاده کردم وصبح مثل یه چیزمنجمدشده وخونین ازواژن خارج شد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله
   اگر خون مجدد تکرار شد ویزیت شین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر