درمان دارویی عفونت واژن (به‌همراه ویدیو)

خلاصه این مقاله را بشنوید

عفونت واژن یکی از مشکلات بسیار شایع بین زنان است که عمدتا با سوزش و خارش واژن خود را نشان می‌دهد. اما سوالی که برای همه پیش می‌آید این است که آیا می‌توان عفونت واژن را با مصرف قرص و دارو درمان کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که عفونت واژن با علائم مشابه و حتی یکسان، می‌تواند علل بسیار گوناگونی داشته باشد که البته هر کدام نیازمند یک شیوه درمان دارد. بنابراین اگر شما حتی یکی از علائم عفونت واژن را دارید بهتر است تا هر چه زودتر برای درمان این مشکل به دکتر زنان مراجعه کنید.

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم تا به انتهای این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید تا با قرص و پماد‌های مناسب برای درمان دارویی عفونت واژن آشنا شوید.

علائم عفونت واژن

مطالعات نشان داده‌اند که حدود 30 درصد از بانوان در سنین باروری به عفونت واژن دچار می‌شوند. اما نکته مهم این است که ابتدا علت ایجاد عفونت یا به عبارتی نوع عفونت تشخیص داده شود که آیا عفونت واژن قارچی، باکتریایی و یا نوع دیگری است؛ بنابراین اگر هر گونه علامتی دارید بهتر است هر چه سریع‌تر به دکتر زنان مراجعه کنید. علائم عفونت واژن علائم عبارتند از:

 • ترشحات سبز، خاکستری یا سفید با بوی بد
 • احساس سوزش به خصوص به هنگام ادرار کردن
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • خارش واژن
 • التهاب ناحیه خارجی واژن
 • لکه‌بینی یا خونریزی

البته این علائم پس از بررسی‌های پزشکی به تشخیص نوع بیماری منجر می‌شود. انواع عفونت واژن به طور کلی به سه دسته عفونت‌های قارچی، عفونت‌های باکتریایی و تریکوموناس تقسیم‌بندی می‌شوند. در واقع به هم ریختن تعادل فلور نرمال میکروبی واژن می‌تواند منجر به ایجاد عفونت شود و این اتفاق به قدری شایع است که هر خانمی در سن باروری حداقل یک بار عفونت واژن را تجربه می‌کند.

در ویدیوی درمان دارویی عفونت واژن درباره این عارضه و درمان‌های دارویی و پزشکی آن برایتان گفته‌ایم:

play-rounded-fill

عفونت قارچی

عفونت‌های قارچی واژن در نتیجه قارچی به نام کاندیدا که معمولاً کاندیدا آلبیکنس است ایجاد می‌شود. عفونت قارچی زمانی رخ می‌دهد که گونه‌های کاندیدا به مخاط واژن نفوذ کرده و منجر به بروز پاسخ التهابی شود. عفونت‌های قارچی غالبا با داروهای ضد قارچ درمان می‌شوند که به صورت قرص یا پمادهای واژینال در دسترس هستند. توجه کنید که هر دوی این گزینه‌ها بدون نسخه در دسترس هستند؛ اما افراد باردار نباید از داروهای خوراکی ضد قارچ استفاده کنند. 

عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی واژن یا واژینوز باکتریایی (BV) زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌هایی که به طور طبیعی در واژن وجود دارند، بیش از حد رشد کنند. این اتفاق در نتیجه کاهش قابل توجه تعداد باکتری لاکتوباسیل در واژن رخ می‌دهد.

درمان دارویی عفونت واژن

برای درمان عفونت قارچی واژن، یکی از درمان‌های زیر تجویز می‌شود:

 • کرم واژینال کلوتریمازول یا قرص واژینال کلوتریمازول
 • کرم میکونازول واژینال
 • قرص واژینال نیستاتین
 • کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی‌گرم

استفاده اصولی از محصولات دارویی با هدف پیشگیری و درماندرمان عفونت قارچی واژن می‌تواند مفید باشد.

کسانی که تمایل به استفاده از کرم ندارند، می‌توانند از قرص‌های واژینال استفاده کنند. کلوتریمازول و میکونازول در درمان اثر یکسانی دارند، ولی احتمال ایجاد حساسیت میکونازول بیشتر از کلوتریمازول است و به همین خاطر بیشتر پزشکان کلوتریمازول را تجویز می‌کنند. اثر نیستاتین از کلوتریمازول و میکونازول ضعیف‌تر است.

در مواردی که واژینیت قارچی خیلی شدید باشد و التهاب و خارش واژن وجود داشته باشد، ممکن است از کورتون‌های موضعی نظیر تریامسینولون یا فلوسینولون برای کاهش التهاب و خارش استفاده شود. تاکید می‌کنیم که همه این داروها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص زنان مصرف شوند تا عارضه جانبی خطرناکی برای فرد ایجاد نشود. اگر مبتلا به واژینیت قارچی هستید، لازم است به این نکات توجه کنید:

 • در واژینیت قارچی نیاز به درمان همسر نیست.
 • در خانم‌های باردار استفاده از فلوکونازول ممنوع است؛ چرا که ممکن است موجب سقط جنین یا نقص حین تولد شود.
 • اگر به اشتباه در زمان بارداری خود از فلوکونازول استفاده کردید، بهتر است برای کاهش خطرات استفاده از این دارو با با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

درمان عفونت واژن

درمان واژینیت قارچی راجعه

واژینیت قارچی راجعه به حالتی گفته می‌شود که خانم، بیشتر از ۴ بار در سال دچار این واژینیت شود. در این صورت درمان آن متفاوت خواهد بود و تقریباً درمان حدود ۶ ماه طول خواهد کشید.

درمان واژینیت باکتریایی

در عفونت باکتریایی واژن درمان با یکی از موارد زیر صورت می‌گیرد:

 • ژل مترونیدازول یا قرص مترونیدازول
 • کرم واژینال کلیندامایسین
 • کرم واژینال تریپل سولفا

در زمینه درمان واژینیت باکتریایی، به این نکته‌ها توجه کنید:

 • در این نوع از عفونت واژن نیاز به درمان همزمان همسر نیست.
 • حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از موارد، احتمال برگشت عفونت، پس از یک ماه وجود دارد. در این حالت به مدت ۶ ماه هفته‌ای ۲ بار یک اپلیکاتور ژل مترونیدازول می‌تواند از عود بیماری جلوگیری کند.
 • استفاده از پروبیوتیک‌هایی مثل لاکتوفم و لاکتوواژ به مدت ۷ روز مانع از ورود مجدد عفونت باکتریایی می‌شود. این محصولات پروبیوتیک به تولید باکتری‌های مفید واژن کمک می‌کند.

قرص برای عفونت واژن

بسیاری در دیدار با پزشک این سوال را می‌پرسند که برای عفونت واژن چی خوبه؟ معمولا قرص‌های همچون قرص و ژل مترونیدازول، کلیندامایسین، تینیدازول، فلوکونازول و کلوتریمازول برای درمان عفونت واژن توسط پزشک زنان به‌عنوان قرص عفونت واژن تجویز و توصیه می‌شوند.

تریکوموناس

تریکوموناس در واقع یک انگل کوچک است که یک عفونت مقاربتی در زنان ایجاد می‌کند. عفونت تریکومونایی هم مثل انواع دیگر عفونت‌های واژن با ترشحات بدبو، درد، قرمزی، سوزش و خارش همراه است. استفاده از قرص عفونت واژن برای درمان این مشکل بسیار مورد توجه بیماران و پزشکان است. 

درمان عفونت تریکومونایی واژن

در عفونت واژن از نوع تریکوموناس درمان با مترونیدازول به مدت یک هفته صورت می‌گیرد. در این نوع از عفونت لازم است علاوه بر خانم، شریک جنسی همزمان با وی، با مترونیدازول درمان شود. سه ماه بعد فرد از نظر علائم و چکاپ باید به پزشک مراجعه کند.

درمان خانگی عفونت قارچی واژن

گاهی ممکن است پزشک توصیه کند که فرد مبتلا مقدار کمی جوش شیرین در لگن پر از آب بریزد و در آن بنشیند. این کار موجب قلیایی شدن محیط واژن شده و از تکثیر قارچ جلوگیری می‌کند. همچنین ممکن است پزشک همین کار را به جای جوش شیرین با سرکه سیب به شما پیشنهاد دهد.

بهترین قرص برای عفونت رحم

گاهی عفونت واژن به اندام رحم نیز سرایت می‌کند و همین باعث عفونت رحم می‌شود. شیاف نیستاتین، قرص مترونیدازول، شیاف کلوتریمازول، پماد عفونت واژن میکونازول و پماد عفونت واژن کلوتریمازول داروهای هستند که در چنین شرایطی برای درمان این مشکل تجویز می‌شوند.

بهترین پماد برای سوزش واژن

به‌عنوان پماد خارش واژن پزشک انتخاب‌های بسیاری را برای تجویز دارد. پماد برای درمان سوزش واژن به دو نوع بیرونی و درونی تقسیم می‌شود. از میان گزینه‌های مناسب پماد برای خارش واژن از نوع درونی می‌توانیم به کرم واژینال کلوتریمازول و کرم میکونازول اشاره کنیم. برای تسکین خارش بیرونی واژن نیز پماد ضد خارش واژن هیدروکورتیزون معمولا توصیه می‌شود.

گزینه‌های مناسب قرص برای خارش واژن و قرص برای عفونت واژن پنیری نیز کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی‌گرم و نیستاتین است.

قویترین داروی ضد قارچ واژن

اگر حتی با استفاده از داروهایی که بالاتر معرفی کردیم خارشتان متوقف نشد، امکان دارد که پزشک استفاده از کورتون‌های موضعی مانند تریامسینولون یا فلوسینولون را تجویز کند. این داروها التهاب و خارش را کاهش می‌دهند و به‌عنوان پماد برای عفونت قارچی واژن نیز تجویز می‌شوند.

توجه! استفاده از فلوکونازول در دوران بارداری ممنوع است.

بهترین دارو برای خارش واژن

خارش وازن به وسیبله مواد حساسیت‌زا یا بیماری پوستی و عفونی رخ می‌دهد.

پزشک بعد از تشخیص و بسته به دلیل خارش واژن، داروهایی همچون فلوکونازول، آنتی‌بیوتیک، کلوبتازول و هیدروکورتیزون را تجویز می‌کند. 

قرص فلوکونازول ۱۰۰ برای عفونت واژن

فلوکونازول دارویی ضدقارچ است و برای درمان عفونت قارچی واژن تجویز می‌شود. این دارو رشد قارچ‌ها را کند کرده و از این طریق عفونت را درمان می‌کند. دُز مصرف این دارو با نظر پزشک و با توجه به میزان عفونت مشخص می‌شود. معمولا روزی یک عدد از این قرص باید مصرف شود. 

قرص تاوانکس برای عفونت واژن

قرص تاوانکس برای عفونت واژن تاثیر خاصی ندارد. این قرص جدید است و برای عفونت‌های باکتریال تجویز می‌شود و با توجه به تجربه بیماران و آزمایش‌های مختلف نشان داده که روی قارچ‌ها و ویروس‌ها تاثیری ندارد. 

قرص کوتریموکسازول برای عفونت رحم

قرص کوتریموکسازول برای عفونت رحم یکی از پرکاربردترین داروها است. دُز مصرفی کوتریموکسازول، ۴۰۰/۸۰ میلی‌گرم است و در انواع ساشه، قرص، سوسپانسیون و محلول برای تزریق تولید می‌شود.

بهترین پماد واژینال برای عفونت

کرم واژینال لکورکس، کرم واژینال میکوزین، واژیهیل، میرتولئا و پروواژ از بهترین پمادهای واژینال برای پیشگیری، کنترل و درمان عفونت واژینال هستند.

بهترین پماد واژینال برای عفونت

عفونت واژن را تحت نظر پزشک درمان کنید

عفونت واژن یکی از مشکلات متداول در میان خانم‌ها است که البته با درمان دارویی و تحت نظر پزشک به راحتی درمان می‌‍شود. در این مطلب درباره درمان دارویی این بیماری برایتان گفتیم اما در نهایت پیشنهاد می‌کنیم تا به دکتر زنان برای حل این مشکل مراجعه کنید. در این زمینه می‌توانید از  طریق سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
7,923 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشین من ۱۶ سالمه فقط و فقط خارش دارم نه ترشح زرد و سبز رنگ دارم و نه ترشحات بد بو دارم هنگام ادرار سوزش ندارم هیچ نشانه ای هم روی پوستم نیست فقط خارش دارم از صابون گوگرد استفاده کردم خیلییی سوخت چند روز استفاده کردم فقط چند ساعت خارشش می افتاد و دوباره برمیگشت هنوزم خوب نشده و میخاره علتش چی میتونه باشه هرچی توی سایت ها گشتم به جوابی نرسیدم لطفا کمک کنید دارم اذیت میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پماد کلوتریمازول به طور موضعی هر ۸ ساعت بزنید و در صورتی که ظرف ۴۸ ساعت علایم بهبودی رخ نداد به متخصص زنان مراجعه کنید

 2. فهیمه می گوید

  سلام خانم دکتر من عفونت داشتم رفتم پیش دکتر بهم کرم نیکا واپلیکاتور داده باید داخلی استفاده کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر مجرد نیستین بله ، واژینال هستند ( باید روی جلد و بروشور دارو واژه واژینال قید شده باشد)

 3. ــ می گوید

  سلام من ۱۸سالم من دچار عفونت ادراری شدم و خجالت میکشم که به خونوادم بگم و ترشحاتم هم هی زیاد تر میشه چیکار کنم . 😕

 4. ــ می گوید

  سلام من ۱۸سالم من دچار عفونت ادراری شدم و خجالت میکشم که به خونوادم بگم و ترشحاتم هم هی زیاد تر میشه چیکار کنم 😕

 5. پانيذ می گوید

  سلام. من ٤٠ روزه زايمان كردم. بعد از اتمام خونريزيم حين رابطه احساس درد دارم. يك مقدار ترشح زرد رنگ بد بو هم دارم. ممكنه راهنمايي كنيد از چه دارويي استفاده كنم. من در دوران شيردهي هستم.

 6. مهتاب می گوید

  سلام و وقت بخیر
  من 4 ماهه باردار هستم و حدودا از سه هفته تا یک ماه پیش سوزش شدید واژن گرفتم بطوریکه امکان ارتباط با همسرم رو هم نداشتم، چون جایی زندگی میکنم که امکانت پزشکی و دکتر نیست از اینترنت سرچ کردم و آب و نمک، و جوشانده ی پوست انار استفاده کردم برای شست و شو و سوزش و التهاب خیلی کمتر شد… حدود 1 هفته رفع شد ولی متاسفانه نوره استفاده کردم و دچار سوزش شدید واژن شدم بطوریکه تقریبا هر لحظه باید برم سرویس و روی بدنم آب بگیرم و به سختی امکان حرکت و نشت و برخاست رو دارم چون خیلی اذیتم میکنه…
  البته مدت خیلی زیادی هست که از نوره استفاده میکنم و قبلا هیچ وقت چنین موردی پیش نیومده بود.

  متأسفانه چون دسترسی به پزشک ندارم نمیدونم باید چطور رفعش کنم و خیلی اذیت هستم، ممکنه راهنمایی بفرمایید

 7. سپيده می گوید

  وقت بخير ٢ روزه احساس خارش واژن دارم ولي ترشحي كه سفيد يا زرد حتي باشه هم ندارم اصلا.فقط خارش و سوزش هم بشدت كم،لطفا راهنماييم كنين چيكار كنم .

 8. Fateme می گوید

  عالی بود مرسی

 9. تیموری می گوید

  سلام خسته نباشید من دوروزی میشه نزدیک پریودیمه له شدت سورزش واژن دارم و ترشحات سفید هیچ بوی بدی هم نمیده علتش از چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتواند ناشی از شروع التهاب و عفونت باشد

 10. Leon می گوید

  خب ازتون یه سوالی داشتم
  من حقیقتا ۱۳ سالمه درحال حاضر
  و از خیلی وقت پیش همیشه نوعی ماده ترشح میشد که بودار بودش
  اهمیت ندادم تا اینکه اخیرا متوجه شدم انگار عفونته
  اول اینکه دلیلش چی میتونه باشه
  دوم اینکه چطوری درمانش کنم
  خیلی اذیتم میکنه
  اصلا خارش هم ندارم
  فقط ماده های بودار ترشح میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ترشح مایع بدون رنگ و سوزش و خارش به طور طبیعی در همه خانم های بالغ دیده میشه
   اگر رنگی نیست و خارش و سوزش ندارین، لباس زیر خود رو روزانه عوض کنید و از مرطوب بودن اون جلوگیری کنید

 11. محمدی می گوید

  سلام ترشحات زرد دارم بدون خارش و سوزش دو سال تحت درمانم از مترونیدازول فلوکونازول داکسی ساکلی سفکسیم ازیترو کلیندا تا عنوان پماد انتی بیوتیک قرص واژینال باریج لاکتوفم دوش بتادین و…. هم چنان عفونت دارم تست اچ پی وی و پاپ اسمیرم هم منفی ست سونو سالم نظر شما چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اسمیر ترشحات واژن جهت بررسی دقیق بدهید

 12. زهرا حسینی می گوید

  سلام دختری ۲۲ ساله هستم در شیش ماه اخیر دو بار عفونت قارچی گرفتم ترشحات پنیری و تکرر ادرار و سوزش. بار اول خیلی شدید بود متخصص زنان رفتم و دارو داد خوب شدم اما بار دوم خفیفه چه دارویی مصرف کنم موثره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   همان داروها تکرار شود

 13. فاطمه می گوید

  من ۱۸ساله هستم عفونت دارم به رنگ سفید
  دررابطه ی جنسی بوی بدی از واژن من میاد راهنمایی میکنید از کدام قرص یادارو استفاده کنم؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام‌لازم است معاینه واژینال صورت گیرد
   به متخصص زنان مراجعه کنید

   1. فاطمه می گوید

    سلام‌من‌خارش‌ودرد‌واژن‌دارم‌

 14. ن.م می گوید

  سلام خسته نباشید،مجردم رابطه ای هم نداشتم یه مدت کنار لابیای واژنم ترشحات سفیدرنگ هس نمیدونم دقیقا اسمش چیه ترشحات پنیری یا…؟نه سوزش دارم نه خارش فقط اگه زیاد شه خیلی کم بو میده بوش زیاد نیست اصلا.دلیلش چیه؟چه عفونتی دارم؟ باید معاینه شم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این علامت طبیعیه و اگر سوزش و خارش و ترشحات سبز و زرد و رنگی ندارید اقدامی لازم‌ ندارد

 15. فاطمه می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه و ترشحات سفید رنگ و بدون بو دارم و واژنم خارش زیادی داره و نمیتونم برم دکتر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به سن کم شما لازم است ویزیت شوید

 16. آیدا محمدزاده می گوید

  سلام خسته نباشید من ۲۹سالمه متاهل هستم الان ی هفته ای میشه که بعد از استفاده از پودر بهداشتی واژنم زخم شده و سوزش دارم موقع ادرار هم سوزش‌ دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید چیکار کنم تا مشکلم برطرف شه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر سوزش سطحی و پوستی هست هر ۸ ساعت پماد زینک اکساید به طور موضعی بزنید

 17. .... می گوید

  سلام
  من ۱۶ سالمه و مجردم
  ترشحاتم خیلی زیاده سفید و بعضی مواقع مایل به زرده و بوی خیلی بدی ام میده درد و سوزش یا خارش ام ندارم فقط ترشحاتم خیلی زیاده و بوی خییییلی بدی میده چیکار میتونم بکنم برای درمان نمیتونم حضوری به پزشک مراجعه کنم متاسفانه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزبزم
   امکان تجویز داروی خوراکی در کامنت نیست و شما با توجه به علایمی که مطرح کردین درمان دارویی لازم دارین
   میتونین از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors زنان استفاده کنید

 18. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید من ۵ ساله که ازدواج کردم مکرر عفونت میگیرم خسته شدم،الانم علائمم خارش و سوزش و ترشحات زرد رنگ هستش میشه راهنمایی کنید ببینم چ نوعی عفونتی گرفتم😑

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر خارش دارین به نفع عفونت قارچی هست
   سوزش و ترشح زرد باکتریایی
   میتونه همزمان باهم رخ بدهد

 19. عسل مقدم می گوید

  سلام من 18سالمه مجردم از وقتي كه كلاس ﭺـهارم بودم ترشحات ﭘـنيري رنگ وبدون بو شديدي دارم وگاهي همراه با سوزش بايد ﭼي استفاده كنم?

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید داروی ضد قارچ خوراکی براتون تجویز شه
   که نیاز به نسخه پزشک داره و امکان تجویز بدون معاینه ممکن نیست

 20. هما می گوید

  سلام ۴۵ ساله هستم و دوسالی هست که اغلب زودتر از موعد پریودم شروع میشه و ۲-۳ روز قبل و بعد از پریود ترشحات قهوه ای کم و کم رنگ دارم و در دوران پاکی هم ترشحات زرد به طوری که لکه اون بعد از شستن لباس زیر با صابون هم پاک نمیشه.
  آیا ممکنه که به خاطر قارچ یا عفونت باشه ؟
  چه دارویی مصرف کنم ؟ ممنونم از لطف شما

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر بغیر از پریود ترشح رنگی، سوزش، خارش و بوی بد ندارین به نفع عفونت نیست
   برای تشخیص دقیق معاینه لازمه

 21. النازیاری می گوید

  سلام من ترشحات سبز رنگ داشتم و وقتی به دکتر نرفتم الان ترشحات به رنگ زرد و ابکی دراومده و خارش واژن دارم میخواستم بدونم چه دارویی مصرف کنم ایا نیاز هست به دکتر مراجعه کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   بله برای درمان کامل و پیشگیری از مقاومت دارویی به متخصص زنان مراجعه کنید

 22. هاني ميرزابيگي می گوید

  سلام وقتتون بخير، من دو روزي ميشد كه متوجه ترشحات سبز و زرد رنگ و بسيار ابكي شدم سوزش وخارش خيلي كم بود و بوي بد و تندي هم داشتم، قرص مترونيدازول ٢٥٠ هر هشت ساعت خوردم و الان بعد از دو روز ترشحات كم شده و بو هم خيلي كمتر شده نيازي هست داروي ديگه اي مصرف كنم؟ متاهل هستم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام فعلا خیر
   دارو رو تا یک هفته ادامه بدین و تا اتمام درمان رابطه نداشته باشین

 23. دکتر سید مسعود علوی می گوید

  بسیار عالی

 24. شهره می گوید

  سلام خسته نباشید من چند ساله درگیر عفونت لگن هستم، یه مدت خوب شده بودم تا این دو ماهه دوباره درد کمرم و ترشح زیااااد گاهی سبز گاهی خاکستری میبینم، تکرر ادرار دارم و مقدار کمی خارش، لباس زیرمم گاهی زرده
  رفتم دکتر بهم داکسی سایکلین 100 روزی دو بار، مترونیدازول 500 روزی دو بار، کلیندامایسین 2درصد، کپسول لاکتوواژ دادن، ولی من اینارو قبلا هم استفاده کردم و خوب نشدم
  میشه نظر شما رو هم بدونم؟؟؟؟
  و اینکه لاکتوواژ رو باید بعد از اتمام بقیه داروها شروع کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   در صورت عدم بهبود کشت ترشحات واژن جهت بررسی نوع پاتوژن انجام شود

 25. Who می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۲٠سالمه و چند ماه پیش که اولین رابطه جنسیمو داشتم و بدون کاندوم بود، دچار سوزش و تکرر ادرار و ترشح سفید خیلی کمی شدم که مترونیدازول ۵٠٠استفاده کردم و بعد دو هفته بدنم به حالت عادی برگشت.(این حالم اصلا با کاندوم بدون لاتکس تکرار نمیشد)
  دو روز پیش هم رابطه داشتم بدون کاندوم، و دوباره کمی سوزش و تکرر ادرار دارم اما ترشح ندارم
  صبح پماد تریامسینولون رو هم استفاده کردم*
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش ادرار و کشت ادرار بدهید چون احتمال عفونت ادراری هست

 26. Goli می گوید

  سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه و مجرد و رابطه هم نداشتم و نزدیک پریودم ترشحات پنیری شکل به رنگ سفید با بوی بد دارم و در حالت عادی هم ترشح دارم با بوی ماهی خارش و سوزش هم ندارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با توجه به بو و رنگ ترشحات باید داروی خوراکی ضدقارچ و آنتی بیوتیک مناسب توسط پزشک براتون تجویر شه
   امکان تجویز دارو در کامنت نیست
   جهت درمان به متخصص زنان مراجعه کنید

 27. حانیه می گوید

  سلام چند سالی هست گاهی اوقات در دوران پریودی ضعف شدید پا ودرد لگن دارم میشه علتش عفونت باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر علایم دیگر مثل سوزش و خارش و ترشح رنگی و بدبو ندارین بعید است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر