زمانی که دریچه های قلب بیمار می شوند

 • 1397-04-05
 • ۸۷۰۶۲ بازدید
 • 101
بیماری دریچه های قلب

اختلالات دریچه قلب ممکن است بر روی هر یک از دریچه های قلب شما تأثیر بگذارد. زمانی که‌ یک یا تعداد بیشتری از دریچه ‌های قلب شما به خوبی کار نکند، بیماری های دریچه های قلب اتفاق می افتد. دریچه‌ها با هر بار ضربان قلب، باز و بسته می‌شوند. درمان بیماری دریچه های قلب بستگی به نوع دریچه و نوع و شدت بیماری دریچه دارد. گاهی اوقات بیماری های دریچه های قلب نیاز به جراحی برای بهبود یا تعویض دریچه دارد.

عملکرد قلب و دریچه های قلب

یک قلب طبیعی چهار حفره و چهار دریچه دارد. دو حفره بالایی دهلیز و دو حفره پایینی که بزرگ ترند بطن نامیده می شوند. هر کدام از این حفره ها توسط یک دریچه از یکدیگر جدا می شوند. دریچه تری کوسپید یا سه لتی، میترال، آئورت و دریچه ریوی چهار دیچه قلب هستند. دریچه‌ها با هر بار ضربان قلب، باز و بسته می‌شوند. دریچه‌های قلب باعث می‌شوند خون در مسیر درستی در دهلیز و بطن قلب و در سایر نقاط بدن جریان پیدا کند.

انواع دریچه های قلب

دریچه دو لتی یا میترال در طرف چپ بین دهلیز و بطن چپ و دریچه سه لتی در طرف راست بین دهلیز و بطن راست قرار دارد. دریچه آئورت در ابتدای آئورت و دریچه ریوی در ابتدای ورید ریوی قرار دارد. دریچه ها به خون اجازه می دهند تا جریان خون یک طرفه باشد و از بازگشت خون به عقب جلوگیری می کنند. خون از طریق دریچه‌ های تری کوسپید یا سه لتی و میترال از دهلیز‌ های چپ و راست به بطن‌ ها می‌ رود. وقتی بطن‌ ها پر از خون شدند، دریچه‌ ها بسته می‌ شوند. بسته شدن دریچه باعث می‌ شود با انقباض بطن‌ ها، خون از بطن‌ ها  به سمت دهلیز برگشت پیدا نکند. وقتی بطن‌ ها منقبض می‌ شوند، دریچه‌ های ریوی و آئورت باز می‌ شوند و خون از بطن‌ ها به سمت بیرون پمپاژ می‌ شود.

در مرحله انقباض قلب، خون از دهلیز چپ و از طریق دریچه میترال یا دو لختی وارد بطن چپ می شود و به تمام بدن پمپاژ می گردد. خون پمپ شده حاوی اکسیژن است. در اندام ها تبادلات گازی بین خون و بافت ها انجام می گیرد و خون اکسیژن خود را از دست می دهد و دی اکسید کربن را جذب می کند. در زمان استراحت قلب، خونی که اکسیژن خود را در اندام های بدن از دست داده از تمام بدن به دهلیز راست باز می گردد و از طریق دریچه سه لختی به ریه ها پمپ می شود تا اکسیژن دریافت کند.

بیماری های دریچه های قلب

بیماری های دریچه های قلبی

بیماری ‌هایی که با درگیر کردن بافت دریچه‌ ها بر عملکرد آن ها تاثیر می‌ گذارند جز بیماری ‌های دریچه های قلب هستند. دریچه‌ ها در عملکرد تلمبه‌ ای و پمپاژ قلب نقش اساسی ایفا می کنند و از برگشت خون جلوگیری به عمل می‌ آورند. هر گونه اختلال عملکردی این دریچه‌ ها می ‌تواند موجب اختلال در عملکرد قلب می شود. این اختلالات دریچه ای به مرور زمان باعث  از کار افتادگی قلب و نارسایی قلب می شود.  در ابتدای ایجاد اختلال در عملکرد دریچه های قلب، هیچ گونه علامت مشخصی در بیمار ایجاد نمی شود ولی با پیشرفت بیماری، فرد بیمار در انجام فعالیت های فیزیکی دچار مشکل می شود و به مرور پیشرفت بیماری و شدید شدن آن حتی در حالت استراحت دچار تنگی نفس و احساس خفگی در خواب می شود.

انواع بیماری های دریچه های قلب

اختلالات رایج و بیماری های دریچه‌های قلب به طور کلی در سه مورد تقسیم بندی می شوند:

 گشاد شدن دریچه ‌قلب یا رگورژیتاسیون : که باعث برگشت خون به عقب و به درون قلب می‌شود. گشاد شدن دریچه قلب زمانی اتفاق می افتد که دریچه کامل بسته نمی‌شود. بسته نشدن کامل دریچه باعث می‌شود خون به جای حرکت رو به جلو، به سمت عقب برگشت پیدا کند. برگشت خون اکثرا بر اثر پرولاپس یا افتادگی دریچه ایجاد می‌شود. پرولاپس یا افتادگی دریچه، زمانی ایجاد می‌شود که لت‌های دریچه در هنگام بسته شدن برآمدگی پیدا کنند. معمولا پرولاپس جزء نارسایی دریچه میترال می باشد.

تنگی دریچه های قلب: زمانی که بافت لت های دریچه های قلب ضخیم می شوند یا دپار گرفتگی یاچسبندگی مش وند تنگی دریچه ای اتفاق می افتد. تنگی دریچه های قلب باعث می‌شود دریچه ها‌ی قلب به طور کامل باز نشود و در نتیجه خون به اندازه کافی از طریق دریچه جریان پیدا نکند. گاهی ممکن است دریچه‌ های قلب همزمان مشکل تنگی و مشکل بازگشت خون را داشته باشند. تنگی دریچه آئورت غالباً از طریق اکوکاردیوگرام یا نوار قلب تشخیص داده می‌شود.

انسداد دریچه قلب: در این حالت دریچه ها‌ی قلب کاملا بسته می‌ شود و راهی برای عبور خون از دریچه نیست.

انواع بیماری های دریچه های قلب

علائم بیماری دریچه های  قلب

برخی از افراد مبتلا به بیماری های دریچه های قلب ممکن است علائم را برای سال ها تجربه نکنند. نشانه ها و علائم بیماری های دریچه های قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  علائم ناشی از نارسایی قلب مانند تورم مچ پا و پاها
 • ضربان قلب نامنظم
 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب
 • خستگی و ضعف
 • تنگی نفس
 • شنیدن صداهای غیر طبیعی در قلب در معاینات پزشکی
 • بالا یا پایین بودن فشار خون

علل ایجاد بیماری دریچه های قلب

بیماری های دریچه های قلب ممکن است به علل زیر اتفاق بیافتد:

 تشخیص بیماری های دریچه های قلب

پزشک ممکن است نشانه ها و علائم شما را ارزیابی کند و یک معاینه فیزیکی انجام دهد. در یک معاینه فیزیکی، دکتر برای تعیین وضعیت دریچه های قلب به صدای قلب شما گوش می دهد و هر گونه تغییر آنرا احساس می کند. پزشک ممکن است برای تشخیص دقیق تر چندین آزمایش را انجام دهد. تست های ممکن شامل موارد زیر است:

 

اکوکاردیوگرافی اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود. این آزمون، ساختار قلب، دریچه های قلب و جریان خون قلب شما را ارزیابی می کند. یک اکوکاردیوگرام کمک می کند تا پزشک شما نگاهی دقیق به دریچه های قلب و چگونگی کار آنها داشته باشد. پزشکان همچنین ممکن است از یک اکوکاردیوگرام 3 بعدی استفاده کنند.

کاتتریزاسیون قلب یکی دیگر از آزمایش هایی است که برای تشخیص اختلالات دریچه های قلب ​​استفاده می شود. این آزمایش از یک لوله نازک یا کاتتر با دوربین برای گرفتن عکس از قلب و عروق خونی استفاده می کند. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا نوع و شدت اختلال دریچه های قلب را تعیین کند.

 نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام (ECG). در این آزمون، سیمها (الکترود) متصل به پدهای روی پوست، ضربانهای الکتریکی را از قلب شما اندازه گیری می کنند. یک ECG می تواند بیماری های قلبی و ریتم های غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد.

اشعه ایکس از قفسه سینه می تواند بزرگ شدن قلب را نشان دهد.

MRI قلبی یک MRI قلب از زمینه های مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب استفاده می کند. این آزمون می تواند برای تعیین شدت وضعیت شما و اندازه گیری و عملکرد قلب پایین مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش های ورزشی یا آزمایش های استرس. تست های مختلف ورزشی کمک می کند تا تحمل فعالیت خود را اندازه گیری و پاسخ قلب را به اعمال جسمی را ارزیابی کرد. اگر شما قادر به ورزش نیستید، ممکن است از داروهایی استفاده کنید که اثر تمرین را روی قلب شما تقلید کنند.

 در مان بیماری های دریچه های قلب

درمان بیماری های دریچه های قلب بستگی به وضعیت و شرایط و شدت بیماری دارد. بسیاری از افرادی که به بیماری‌های دریچه‌ای قلب مبتلا هستند، برای مدت زمان طولانی به زندگی خود ادامه می‌دهند و هرگز نیازمند انجام عمل جراحی نمی‌شوند؛ اما در صورتی که بیماری دریچه ای قلب، در قابلیت پمپاژکردن خون تاثیر منفی بگذارد به احتمال زیاد نیازمند ترمیم یا تعویض با عمل جراحی است.

عوامل خطر

عوامل متعددی می تواند خطر ابتلا به بیماری های دریچه های قلب را افزایش دهد، از جمله:

 • افزایش سن
 • تاریخچه عفونت های خاصی که می توانند بر قلب تاثیر بگذارند
 • تاریخچه انواع خاصی از بیماری قلبی یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و سایر عوامل خطر بیماری های قلبی
 • بیماری قلبی مادرزادی

عوارض جانبی

بیماری های دریچه های قلب می تواند عوارض زیادی را شامل شود از جمله:

 • نارسایی قلبی
 • سکته مغزی
 • لخته شدن خون
 • اختلالات ریتم قلب
 • عفونت دریچه ها
 • مرگ

جلوگیری از ابتلا به بیماری های دریچه های قلب

در صورت وجود بیماری های مانند گلو درد استرپتوکوکی یا تب روماتیسمی که منجر روماتیسم قلبی می شود، فشار خون بالا، التهاب لایه داخلی قلب و سفلیس که باعث آسیب به دریچه های قلب می شود، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد و روند درمانی را تحت نظر پزشک شروع کرد.

 

 بر گرفته از:

انواع بیماری دریچه ای قلبی، علادم و راهکار های درمانی

بیماری های دریچه های قلبی را بهتر بشناسیم

 

 

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «زمانی که دریچه های قلب بیمار می شوند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

101 دیدگاه در حال حاضر

 1. ببخشید لقی دریچه خطر سازه ؟

 2. سلام خسته نباشید؟ پدرم ۶۴سالش هست بردم دکتر میگه۳۵درصد قلبت از کار افتاده ایا راهی برای جلوگیریش وجود دارد نگرانم لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام خسته نباشید
  من قفسه سینم چند مدته درد میکنه رفتم دکتر نوار قلب و اکو گرفتن ، گفتن که دریچه قلبت باید صاف باشه یکم کجه 🤨 و هر سه سال ی بار اکو انجام بده
  میشه بگید چ کنم خیلی نگرانم

 4. سلام خآنم 34سآله هستم آلان مدت دوماه آست دردقفسه سینه دارم بعدبه پزشک مرآجعه كردم بعدباآنجآم سی تی آسکن وانژیوگرآفی تشخیص دادن دریچه قلبم گشاده ودآروزیاداستفاده میکنم دیابت وفشارخون بآلادارم امادردقفسه سینه همچنان دارم چكاربایدانجآم بدم مشکلم جدی است

  • سلام
   زیر نظر متخصص قلبتون باشید و داروها و اقداماتی که گفتن مصرف کنید
   کدوم دریچه گشاد؟

 5. سلام من دوماهه وقتی دراز میکشم تپش قلب میگیرم که البته منظمه و تعدادش هم کمتر از ۹۰ و بیشتر از ۷۰ هستش الان من مشکلم چیه ممکنه دریچه قلبم مشکل داشته باشه؟؟؟

  • سلام
   اعداد نرمال
   ولی اگه احساس طپش قلب دارین باید ویزیت شین

 6. سلام من 19 سالمه و تو 2 سالگی عمل دریچه قلب باز کردم و از بچگی زیر نظر دکتر بودم ولی حدود یه 5 سالی میشه که دیگه دکتر نرفتم ولی الان یه وقتایی وسط قلبم تیر میکشه از کنا دنده سمت چپ و بعضی وقتا تپش قلب پیدا میکنم ولی نفس نفس نمیزنم از نظر خودم اینها عادی نیست و آیا امکان داره مشکلی ایجاد کنه

 7. سلام ۱۵ سالمه دو سال پیش درد قلب داشتم و به دکتر مراجعه کردم دکتر تشخیص گشادی دریچه قلب رو داد الان بعد از دو سال چند وقتیه درد سمت چپ سینم زیاد ‌شده تپش قلب زیادی دارم و تا کتف و بازو و گردنم تیر میکشه نیاز به مراجعه دکتر دارم؟

 8. سلام خانم دکتر ۲۷سالمه و حدود یکسال پیش دکتر گفتن کمی گشادی و افتادی دریچه دارم و پرانول تجویز کردن باوجود اینکه یکسال هست که روزی دوتا پرانول میخورم باز گاهی حتی زمان تکون خوردن و یا خندیدن و یا حرکت دادن دست چپم قسمتی از زیر سینه چپم که قلبمه درد میگیره و یا هر روز کوچکترین فعالیت و ناراحتی ایی باعث تپش قلب و تنگی نفس و قلب دردم میشه. بنظر شما من بدتر شدم و آیا ممکنه من نیاز به عمل جراحی هم پیدا کنم؟

  • سلام
   اگر پرولاپس میترال بوده جای نگرانی نیست
   اگه علایمتون زیاده و اکو و نوارقلب قبلا ندادین مجددا ویزیت شین

 9. سلام 14 سالمه. تقریبا 11 سالم بود که تپش قلب داشتم و فهمیدم که دریچه قلبم گشاد است مادرزادی. اکو دادم و گفتن کاکائو نخور. و اگه نفست بند اومد دوباره برم. من قلبم تیرهای شدیدی میکشه و روز به روز بیشتر میشه. و حتی به کتفم هم میزنه. خواستم بدونم مشکل ساز هست؟

  • سلام
   عزیزم باید به طور مکرر و دوره ای زیر نظر متخصص قلب باشین
   به فوق تخصص قلب اطفال مراجعه کنید

 10. سلام ۳۱ سالمه سال قبل به خاطر تپش قلب رفتم نوار و اکو گرفتم مشکلی نداشتم ولی تپش قبل همچنان دارم دلیل چیه

  • سلام قهوه و كافئين نخوريد
   دوباره نوار قلب بديد و براي درمان تپش قلب بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 11. سلام 34ساله هستم بیماری فشارخون دارم قرص لوزارتان مصرف میکنم قبلن متخصص قلب مراجعه کردم گفتن دریچه میترال قلب دارم بعضی مواقع در حالت استراحت قلبم دردمیکنه همراه باتنگی نفس بعدش خودبه خودخوب میشه احتمالن از دریچه قلب هست این درد

  • سلام چون با تنگي نفس همراه هست احتمالا قلبي باشه
   بايد مجددا توسط پزشكتون بررسي شيد

 12. سلام خسته نباشید
  دختری هستم ۱۶ساله که حدودا ۳ ساله که بشدت در ناحیه قلبم درد دارم و وقتی درد شروع میشه حتی نفس کشیدن برام سخته…
  درد بطور فشار وارد میشه قلبم که انگار در حال مچاله شدن هست
  مشکل از کجاست
  امکان داره دریچه قلبم گشاد باشه؟

  • سلام
   عزیزم باید اکو و نوار قلب بدین تا مشکل مشخص شه
   به متخصص قلب یا فوق تخصص قلب اطفال مراجعه کنید

 13. سلام من دختری دارم که دریچه قبلش سوراخ هست هرجاه بردم عمل نکردن سال نود دوسه دکتر نظافتی عمل می‌کرد گفت هرعمل سی ملیون باید جداگانه بپردازید نداشتم زیرمیزی بدم فقط خدانگهدار دکتر محمد حسن بیرجندی مشهد باشه انژوکرد حالا چکار کنم فقط کمک جانم کنید ماندم چکار کنم

 14. با سلام یک هفته تپش قلب شدید دارم رفتم دکتر گفت دریچه قلب گشاد شده قرصهای مکمل با بیسوتا دونیم سیتاکساوکلیدینیوم برومایددونیم داد باز رفتم یک دکتر دیگه نوار قلب با اکو رو دید گفت مشکلی نیست سوال داشتم اخر من دریچه قلبم گشاد شده یا نه تپش قلب که داشتم اصلا نمیتونستم بخوابم به گلوم خیلی فشار میوم زیر بغل سمت چپم درد میکرد وموقع راه رفتن قفسه سینم درد میکنه قسمت سمت چپ پشتم درد میکرد با سوزش معده من الان بین حرف های این دو دکتر محترم گیر کردم قلبم سالمه یا نه من۹ ۲ سال سن دارم

  • سلام
   احتمالا پرولاپس میترال مطرح بوده که خفیف و مشکل شایعیه و مشکلی ایجاد نمیکنه

 15. سلام درصد موفقیت عمل جراحی دریچه قلب برای سن بالای ۷۰سال چقدره؟ممنون

 16. سلام آیا داروهای ضد انعقاد می تواند باعث خونریزی مغزی شود؟

 17. سلام من ۳۳سالمه وقتی به طرف چپ می خوابم در طول روز چند بار قلبم بشدت تیر میکشه و نمیتونم راحت نفس بکشم بعد از چند ثانیه خود بخود خوب میشه ممنون از راهنماییتون

  • سلام بايد نوار قلب بديد
   گرچه درد تيز و ثانيه اي درد قلبي نيست درد عصبي عضلاني هستش
   اما بهتره نوار قلب بديد اكو قبب هم بديد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر