زمانی که دریچه های قلب بیمار می شوند

اختلالات دریچه قلب ممکن است بر روی هر یک از دریچه های قلب شما تأثیر بگذارد. زمانی که‌ یک یا تعداد بیشتری از دریچه ‌های قلب شما به خوبی کار نکند، بیماری های دریچه های قلب اتفاق می افتد. دریچه‌ها با هر بار ضربان قلب، باز و بسته می‌شوند. درمان بیماری دریچه های قلب بستگی به نوع دریچه و نوع و شدت بیماری دریچه دارد. گاهی اوقات بیماری های دریچه های قلب نیاز به جراحی برای بهبود یا تعویض دریچه دارد.

عملکرد قلب و دریچه های قلب

یک قلب طبیعی چهار حفره و چهار دریچه دارد. دو حفره بالایی دهلیز و دو حفره پایینی که بزرگ ترند بطن نامیده می شوند. هر کدام از این حفره ها توسط یک دریچه از یکدیگر جدا می شوند. دریچه تری کوسپید یا سه لتی، میترال، آئورت و دریچه ریوی چهار دیچه قلب هستند. دریچه‌ها با هر بار ضربان قلب، باز و بسته می‌شوند. دریچه‌های قلب باعث می‌شوند خون در مسیر درستی در دهلیز و بطن قلب و در سایر نقاط بدن جریان پیدا کند.

انواع دریچه های قلب

دریچه دو لتی یا میترال در طرف چپ بین دهلیز و بطن چپ و دریچه سه لتی در طرف راست بین دهلیز و بطن راست قرار دارد. دریچه آئورت در ابتدای آئورت و دریچه ریوی در ابتدای ورید ریوی قرار دارد. دریچه ها به خون اجازه می دهند تا جریان خون یک طرفه باشد و از بازگشت خون به عقب جلوگیری می کنند. خون از طریق دریچه‌ های تری کوسپید یا سه لتی و میترال از دهلیز‌ های چپ و راست به بطن‌ ها می‌ رود. وقتی بطن‌ ها پر از خون شدند، دریچه‌ ها بسته می‌ شوند. بسته شدن دریچه باعث می‌ شود با انقباض بطن‌ ها، خون از بطن‌ ها  به سمت دهلیز برگشت پیدا نکند. وقتی بطن‌ ها منقبض می‌ شوند، دریچه‌ های ریوی و آئورت باز می‌ شوند و خون از بطن‌ ها به سمت بیرون پمپاژ می‌ شود.

در مرحله انقباض قلب، خون از دهلیز چپ و از طریق دریچه میترال یا دو لختی وارد بطن چپ می شود و به تمام بدن پمپاژ می گردد. خون پمپ شده حاوی اکسیژن است. در اندام ها تبادلات گازی بین خون و بافت ها انجام می گیرد و خون اکسیژن خود را از دست می دهد و دی اکسید کربن را جذب می کند. در زمان استراحت قلب، خونی که اکسیژن خود را در اندام های بدن از دست داده از تمام بدن به دهلیز راست باز می گردد و از طریق دریچه سه لختی به ریه ها پمپ می شود تا اکسیژن دریافت کند.

بیماری های دریچه های قلب

بیماری های دریچه های قلبی

بیماری ‌هایی که با درگیر کردن بافت دریچه‌ ها بر عملکرد آن ها تاثیر می‌ گذارند جز بیماری ‌های دریچه های قلب هستند. دریچه‌ ها در عملکرد تلمبه‌ ای و پمپاژ قلب نقش اساسی ایفا می کنند و از برگشت خون جلوگیری به عمل می‌ آورند. هر گونه اختلال عملکردی این دریچه‌ ها می ‌تواند موجب اختلال در عملکرد قلب می شود. این اختلالات دریچه ای به مرور زمان باعث  از کار افتادگی قلب و نارسایی قلب می شود.  در ابتدای ایجاد اختلال در عملکرد دریچه های قلب، هیچ گونه علامت مشخصی در بیمار ایجاد نمی شود ولی با پیشرفت بیماری، فرد بیمار در انجام فعالیت های فیزیکی دچار مشکل می شود و به مرور پیشرفت بیماری و شدید شدن آن حتی در حالت استراحت دچار تنگی نفس و احساس خفگی در خواب می شود.

انواع بیماری های دریچه های قلب

اختلالات رایج و بیماری های دریچه‌های قلب به طور کلی در سه مورد تقسیم بندی می شوند:

 گشاد شدن دریچه ‌قلب یا رگورژیتاسیون : که باعث برگشت خون به عقب و به درون قلب می‌شود. گشاد شدن دریچه قلب زمانی اتفاق می افتد که دریچه کامل بسته نمی‌شود. بسته نشدن کامل دریچه باعث می‌شود خون به جای حرکت رو به جلو، به سمت عقب برگشت پیدا کند. برگشت خون اکثرا بر اثر پرولاپس یا افتادگی دریچه ایجاد می‌شود. پرولاپس یا افتادگی دریچه، زمانی ایجاد می‌شود که لت‌های دریچه در هنگام بسته شدن برآمدگی پیدا کنند. معمولا پرولاپس جزء نارسایی دریچه میترال می باشد.

تنگی دریچه های قلب: زمانی که بافت لت های دریچه های قلب ضخیم می شوند یا دپار گرفتگی یاچسبندگی مش وند تنگی دریچه ای اتفاق می افتد. تنگی دریچه های قلب باعث می‌شود دریچه ها‌ی قلب به طور کامل باز نشود و در نتیجه خون به اندازه کافی از طریق دریچه جریان پیدا نکند. گاهی ممکن است دریچه‌ های قلب همزمان مشکل تنگی و مشکل بازگشت خون را داشته باشند. تنگی دریچه آئورت غالباً از طریق اکوکاردیوگرام یا نوار قلب تشخیص داده می‌شود.

انسداد دریچه قلب: در این حالت دریچه ها‌ی قلب کاملا بسته می‌ شود و راهی برای عبور خون از دریچه نیست.

انواع بیماری های دریچه های قلب

علائم بیماری دریچه های  قلب

برخی از افراد مبتلا به بیماری های دریچه های قلب ممکن است علائم را برای سال ها تجربه نکنند. نشانه ها و علائم بیماری های دریچه های قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علل ایجاد بیماری دریچه های قلب

بیماری های دریچه های قلب ممکن است به علل زیر اتفاق بیافتد:

 تشخیص بیماری های دریچه های قلب

پزشک ممکن است نشانه ها و علائم شما را ارزیابی کند و یک معاینه فیزیکی انجام دهد. در یک معاینه فیزیکی، دکتر برای تعیین وضعیت دریچه های قلب به صدای قلب شما گوش می دهد و هر گونه تغییر آنرا احساس می کند. پزشک ممکن است برای تشخیص دقیق تر چندین آزمایش را انجام دهد. تست های ممکن شامل موارد زیر است:

 

اکوکاردیوگرافی اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود. این آزمون، ساختار قلب، دریچه های قلب و جریان خون قلب شما را ارزیابی می کند. یک اکوکاردیوگرام کمک می کند تا پزشک شما نگاهی دقیق به دریچه های قلب و چگونگی کار آنها داشته باشد. پزشکان همچنین ممکن است از یک اکوکاردیوگرام 3 بعدی استفاده کنند.

کاتتریزاسیون قلب یکی دیگر از آزمایش هایی است که برای تشخیص اختلالات دریچه های قلب ​​استفاده می شود. این آزمایش از یک لوله نازک یا کاتتر با دوربین برای گرفتن عکس از قلب و عروق خونی استفاده می کند. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا نوع و شدت اختلال دریچه های قلب را تعیین کند.

 نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام (ECG). در این آزمون، سیمها (الکترود) متصل به پدهای روی پوست، ضربانهای الکتریکی را از قلب شما اندازه گیری می کنند. یک ECG می تواند بیماری های قلبی و ریتم های غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد.

اشعه ایکس از قفسه سینه می تواند بزرگ شدن قلب را نشان دهد.

MRI قلبی یک MRI قلب از زمینه های مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب استفاده می کند. این آزمون می تواند برای تعیین شدت وضعیت شما و اندازه گیری و عملکرد قلب پایین مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش های ورزشی یا آزمایش های استرس. تست های مختلف ورزشی کمک می کند تا تحمل فعالیت خود را اندازه گیری و پاسخ قلب را به اعمال جسمی را ارزیابی کرد. اگر شما قادر به ورزش نیستید، ممکن است از داروهایی استفاده کنید که اثر تمرین را روی قلب شما تقلید کنند.

 در مان بیماری های دریچه های قلب

درمان بیماری های دریچه های قلب بستگی به وضعیت و شرایط و شدت بیماری دارد. بسیاری از افرادی که به بیماری‌های دریچه‌ای قلب مبتلا هستند، برای مدت زمان طولانی به زندگی خود ادامه می‌دهند و هرگز نیازمند انجام عمل جراحی نمی‌شوند؛ اما در صورتی که بیماری دریچه ای قلب، در قابلیت پمپاژکردن خون تاثیر منفی بگذارد به احتمال زیاد نیازمند ترمیم یا تعویض با عمل جراحی است.

عوامل خطر

عوامل متعددی می تواند خطر ابتلا به بیماری های دریچه های قلب را افزایش دهد، از جمله:

 • افزایش سن
 • تاریخچه عفونت های خاصی که می توانند بر قلب تاثیر بگذارند
 • تاریخچه انواع خاصی از بیماری قلبی یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و سایر عوامل خطر بیماری های قلبی
 • بیماری قلبی مادرزادی

عوارض جانبی

بیماری های دریچه های قلب می تواند عوارض زیادی را شامل شود از جمله:

 • نارسایی قلبی
 • سکته مغزی
 • لخته شدن خون
 • اختلالات ریتم قلب
 • عفونت دریچه ها
 • مرگ

جلوگیری از ابتلا به بیماری های دریچه های قلب

در صورت وجود بیماری های مانند گلو درد استرپتوکوکی یا تب روماتیسمی که منجر روماتیسم قلبی می شود، فشار خون بالا، التهاب لایه داخلی قلب و سفلیس که باعث آسیب به دریچه های قلب می شود، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد و روند درمانی را تحت نظر پزشک شروع کرد.

 

 بر گرفته از:

انواع بیماری دریچه ای قلبی، علادم و راهکار های درمانی

بیماری های دریچه های قلبی را بهتر بشناسیم

 

 

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
145 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام من ورزش سنگین انجام می دادم الان بعد از چند سال قلبم در خواب می کوبد تکان شدید می دهد مثل زلزله . ایا مشکل جدی دارم یا خوب می شود ؟ با تشکر فراوان .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   حتما نیاز به معاینه و ازمایش خون دارد
   پیگیری کنید و به متخصص قلب مراجعه کنید

 2. zahra می گوید

  سلام ببخشید اگه نوزادی دیرچه های قلبش هر دو دو لختی باشه واین مشکل مادرزادی باشه دراینده براش مشکل پیش میاد؟

 3. mahsa می گوید

  سلام ۲۱سالمه
  ۱۳بدر امسال سمت چپ بدنم درد میکرد حتی دوتا انگشتای دستم بی حس شد ۱۵فروردین رفتم دکتر اکو کرد و گفت یکی از دریچه های قلبت ضعیف شده
  بعدش گف دوماه بعد بیا ولی من نتونستم برم
  امشب هم درد کرد میترسم بازم از قلبم باشه میشه راهنماییم کنین و اینکه اگه دریچه قلبم ضعیف شه چی میشه خیلی نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید مجددا پیگیری کنید و به پزشکتون مراجعه کنید
   درمان دارویی دارد ، اگر پیگیری نکنید و با دارو کنترل نشود امکان پیشرفت هست

   1. mahsa می گوید

    😔🙏🏻ممنون از راهنماییتون

 4. راضیه می گوید

  سلام و وقت بخیر
  من خانم ۲۸ ساله ای هستم که با علائمی مثل خستگی و تنگی نفس به پزشک مراجعه کردم و تشخیص این بود که گشادی دریچه آئورت دارم
  ولی هيچ دارویی برام تجویز نکردن و فقط گفتن ۶ ماه یکبار مجدد اکو بده
  تقریبا یک ماهی میشه که قفسه سینه ام شدید درد می گیره و گاهی هم از پشت کتف و به دست چپم هم منتقل میشه
  سردرد هم دارم به طوری که بینایی هم دچار مشکل میشه چندین مرتبه هم خون دماغ شدم
  حالا میخواستم بدونم نیازه به پزشک مراجعه کنم یاخیر؟
  چون تازه مراجعه کردم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به سردرد و خون دماغ شدن باید مجددا مراجعه و چکاپ بدین

 5. کمک می گوید

  سلام همسرم (اقا) ۳۴ سالشه .
  همه این اتفاقا توی ۲ سال افتاده
  یبار سمت چپ سرش ضربه خورده و هیچ چیزی ازون بخش یادش نمیاد من اونجا بودم و گیج شده بود نمیدید و متوجه حرفام نمیشد حالش خیلی بد بود

  یبارم بعد از یه دعوا حالش خیلی بد شد قلب درد و تنگی نفس و تیرگی صورت و سردرد و سر گیجه . متوجه حرفای منم نمیشد .. تا وقتی اب خورد حالش بهتر شد بعدشم کلی عارق زد .. هر چی گفتم بریم دکتر نیومد بعد از اونم دوبار اونجوری شد ( بازم سر ناراحتی و مسائل ) ولی با حالت شدید تر و مدت زمانی ک طول کشید تا حالش برگرده بیشتر شده بود این دفه تنگی نفس و درد معده داش بیس دقیقه طول کشید تا درد قلبش ول کنه میگف انگا پیچ گوشتی میکنن تو قلبم یا مثلا نشگون میگیرن . بعدشم پاهاش کم حس شده بود هر چی میگم بریم دکتر نمیاد .دارم میمیرم . نمیدونم چیکار کنم دس تنهام کمکم کنید 😭😭

 6. لیلاصالحی می گوید

  سلام من خانم ۴۵ ساله ای هستم‌ که مدت ۴ ساله دچار نارسایی قلبی وافتادگی دریچه میترال هستم‌ دربیمارستان قلب شهید رجایی تهران پرونده دارم ازمایشات واکو وتصویر برداری از قلبم انجام دادم وپزشک برای جراحی بستریم کرد ولی اکو مری مانع این عمل شد وگفتن خطرناکه من حال خوبی ندارم وبدنم قدرت انجام کار بالا رفتن از پله رو نداره دکتر دوباره دارو نوشته تا مدتی که مصرف میکنم مراجعه کنم ووضعیت قلبم برای جراحی خوب هست یانه میخاستم سوال کنم چرا جراحی انجام نمیدن وادرصد خوب شدن من چقدره میتونم تعویض دریچه کنم یا نه چون خون برگشت میکنه راهنماییم کنید این وضعیت همیشگیه وراه حل عمل چیه باید چه کاری انجام بدم ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   اگر نارسایی شدید باشد ، درمان اصلی جراحی هست .و با جراحی اغلب بیماران به طور کامل خوب میشن اما مراقبت های بعد عمل لازم است به طور دوره ای انجام شود

 7. رحمان کمالی می گوید

  سلام .مادرم ۸۱ ساله و از ۶ سال پیش با گرفتگی عروق قلبی آنژو شدن و تحت نظر پزشک هستن الان با تست اکو مشخص شده که تنگی دریچه هم دارن .و پاهای بیمار به شدت متورم هستن .نظر پزشک معالج به خاطر کهولت سن عدم جراحی هست .میخواستم بدونم آیا امکان جراحی هست ؟؟اگر امکان جراحی نیست تا چه مدت امید به زنده ماندن هست .ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به سنشون شاید جراحی مقدور نباشه اما درمان دارویی جهت کنترل وضعیتش کمک کننده هست

 8. zeynabi می گوید

  سلام من چند وقته تنگی نفس شدید یعنی از جام بلند میشم ب هلاکت نیافتم طوری که فکر می کنم دیگه نمی توانم یعنی الان تنها کاری که انجام میدم فقط دستشویی رفتن ب اجبار دکتر رفتم یه بار فکر میکردم ریه ام است گفتن ریه هات عفونت کرده باز دقت کردم دیدم تپش قلب شدید دارم باز رفتم نوار قلب گرفتم گفتن تپش قلبت بالاس آرامش‌بخش زدن ولی هنوز هیچ نتیجه آیی نگرفتم بنظرتون باید پیش چه دکتری برم تا خوب شما نمیشه که همش نشسته باشم تو خوابم احساس خفگی می کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتون جهت بررسی به متخصص” قلب مراجعه کنید

 9. اچ ام می گوید

  سلام.ایا امکان دارد دکتر متخصص در تشخیص اشتباه کند چون بنده هیچ مشکل قلبی ندارم و هیچوقت به مشکل نخوردم خیلی به ندرت شده تپش قلب بی دلیل داشتم ک به دکتر مراجعه کردم معاینه کرد و گفت مشکلی نداری گفتم ک ازمایشی لازمه ک گف خیلی نگرانی نوار قلب و اکو انجام بده ک بعد انجام دادنش گفت ک شما دوتا از دریچه های قلبت مشکل داره بنده به صورت حرفه‌ای ورزش فوتسال انجام میدم و تحرک زیادی دارم .ایا امکان اشتباه وجود داره ایا مشکلی باشه برطرف میشه؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اکو رو مجددا تکرار کنید نزد پزشک دیگر ( بهتره فلوشیپ اکوکاردیوگرافی باشن)

 10. نیکبخت می گوید

  سلام،وقتتون به خیر
  من۲۳ سالم هست،نزدیکه۵،۶ سال هست که،تنگی تنفس بسیار شدید دارم،علائمی مثل درد شدید پشت،احساس خفگی موقع غذاخوردن،خلط گلو و سرفه بعد غذا خوردن و صبح ها،تقریبا یه ۳ سالی هست که دو تا خط لکه سیاه تو خط گونه و هر از گاهی کنار لب هام هم این لکه ها ظاهر میشه،بعضی اوقات ضربان قلب بسیار تند و موقع عصبانیت،زیاد به دکتر مراجعه کردم ولی متاسفانه نتیجه خوبی نگرفتم،متخصص ریه گفتن پانیک آتاک هست و متخصص داخلی هم گفتن آلرژی و تنگی تنفس هست که دارو دادن و هیچ فرقی نکردم،خواستم ببینم آیا این علائم میتونه عارضه قلبی باشه؟
  ممنون از توجهتون🙏🌸

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونه طپش قلب باشه که با خوردن غذا یا مشکلات معده تشدید میشه
   از نظر کم خونی و تیرویید بررسی شین و به متخصص” قلب مراجعه کنید

   1. شاهمرادی می گوید

    سلام
    پدرم‌ دریچه آئورت قلبش مشکل داره و گرفتی رگ قلب داره که بخاطر گرفتگی آنژیو شده
    حالا بنظر شما برای بهبود دریچه آئورت باید چه کنیم؟؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بستگی دارد مشکل دریچه چه باشد؟ تنگ شدن یا شل شدن و نارسایی؟

 11. سکینه مرادی می گوید

  باسلام خسته نباشیدمن روماتسم قلبی دارم چندروری احساس درددرقفسه سینه ام قسمت بالادارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به سابقه، و شروع درد جدید و با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 12. ثریا می گوید

  سلام
  دخترم ۴۵ روزش است دریچه ریوی قلبش مادر زادی بسته بوده به ۴ روزگیش آنژیو شده
  آیا دوباره هم نیاز به آنژیو پیدا میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید زیر نظر فوق تخصص قلب اطفال باشد، ممکن نیاز پیدا کنه

 13. M.g می گوید

  M.g هستم. ضمنا گاهی هم همیشه نه موقع فعالیت به نفس نفس میفتم تازگیا ولی با کوچکترین فعالیت مثل نماز خوندن هم حس خفگی میکنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد تست ورزش بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 14. ذکیه می گوید

  سلام مادرم وقتی تابستون میشه دست وپاهاش خیلی دردمیکنن واحساس خستگی میکندولی توی زمستون اینطوری نمیشه ومشکل کشادی قلب هم داره میشه بگیدواسه چی پاهاش دردمیکنه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد از نظر كمبود ويتامين دي بررسي شوند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 15. rajabi می گوید

  سلام ۱۷سالمه
  دریچه قلبم مشکل داره ولی چند روزه قلبم خیلی درد میکنه انگار یه وزنه گذاشتن روش پشتم تیر میکشه کل دست چپم بی حس میشه و تنگی نفس دارم باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد معاينه شيد و اكو قلب بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 16. زنگنه می گوید

  سلام مامانم دوتا از رگ های قلبش گشاد شده و درد داره چکار کنم باید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد آنژيوگرافي انجام دهند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 17. پرهام می گوید

  سلام من افتادگی دریچه قلب دادم میشه بگید چطوری درمونش کنم یا ثابت کنیم که هیچ خطری نداره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 18. رحیمی می گوید

  سلام مادربزرگم بخاطر گشادی دریچه قلب بستری کردن خدایی نکرده خطر مرگ دارن؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزيزم خطرناك هست اما وقتي تحت نظر باشن مشكلي نداره نگران نباشيد

 19. کورش می گوید

  سلام اکو دادم ضربان ۱۰۵ تا بود ef قلبم بود ۵۵ سنگینی پا داشتم اما ضربان قلبم رو حس نمیکردم متورال تجویز کردن ضربان شده ۷۰ اما حس کویش دارم همش دارو بعد ۳ ساعت اثرش میره و از داخل گر میگیرم
  مشکل چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام براي ضربان قلبتون كه بالا هست بايد دارو مصرف كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 20. ترنم می گوید

  ببخشید لقی دریچه خطر سازه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی دارد کدام دریچه باشد؟

 21. رضا می گوید

  سلام خسته نباشید؟ پدرم ۶۴سالش هست بردم دکتر میگه۳۵درصد قلبت از کار افتاده ایا راهی برای جلوگیریش وجود دارد نگرانم لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دارو ضد نارسایی قلبی تجویر میشود

 22. ترنم می گوید

  سلام خسته نباشید
  من قفسه سینم چند مدته درد میکنه رفتم دکتر نوار قلب و اکو گرفتن ، گفتن که دریچه قلبت باید صاف باشه یکم کجه ? و هر سه سال ی بار اکو انجام بده
  میشه بگید چ کنم خیلی نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اگه متخصص قلب براتون دارو تحويز نكردن فقط با اكو پيگيري كنيد

   1. ترنم می گوید

    من خیلی میترسم اخه سمت راست قلبم در هنگام بلند شدن درد میگیره

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام بهتره بريد متخصص قلب معاينتون كنن
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

     1. ترنم می گوید

      رفتم بهم قرص ضد استرس و افسردگی و پرانول دادن
      گفتن که دریچه قلبت باید صاف باشه یکم کجه و سه سال ی بار اکو کن
      LVEF قلبم ۵۵٪ بود
      درضمن من ۲۰ سالمه
      میترسم خیلی میشه بگید خطریع؟

     2. مشاور سلامتی می گوید

      سلام
      کدوم دریچه عزیزم؟
      اگه پرولاپس میترال باشه خیر نگران کننده نیست

   2. لیلی می گوید

    باسلام من ۱۶ساله هستم و در اکثر مواقع تنگی نفس دارم یعنی نفس کشیدن برام سخت میشه و.. قلبم هم گاهی درد میکنه و معمولا حس خسته بودن دارم
    میشه بگین چی شده و باید چی کرد؟
    باتشکر

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     اول از همه چکاپ و بررسی تیرویید و کم خونی انجام شود
     و درصورت نرمال بودن ازمایشات و با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

  2. م م می گوید

   سلام شوهرم میگه احساس میکنم یه هویی قلبم خالی میشه ویه دفعه پمپاژ میکنه واون لحظه نفسم در نمیاد میشه بگین علتش چیه؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    باید نوار قلب و اکو بدن عزیزم
    همچنین ازمایش خون و چربی و تیرویید

    با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 23. مهدیه اشنا می گوید

  سلام خآنم 34سآله هستم آلان مدت دوماه آست دردقفسه سینه دارم بعدبه پزشک مرآجعه كردم بعدباآنجآم سی تی آسکن وانژیوگرآفی تشخیص دادن دریچه قلبم گشاده ودآروزیاداستفاده میکنم دیابت وفشارخون بآلادارم امادردقفسه سینه همچنان دارم چكاربایدانجآم بدم مشکلم جدی است

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   زیر نظر متخصص قلبتون باشید و داروها و اقداماتی که گفتن مصرف کنید
   کدوم دریچه گشاد؟

 24. حجت می گوید

  سلام من دوماهه وقتی دراز میکشم تپش قلب میگیرم که البته منظمه و تعدادش هم کمتر از ۹۰ و بیشتر از ۷۰ هستش الان من مشکلم چیه ممکنه دریچه قلبم مشکل داشته باشه؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اعداد نرمال
   ولی اگه احساس طپش قلب دارین باید ویزیت شین

 25. علی اصغر خواجه آزاد می گوید

  سلام من 19 سالمه و تو 2 سالگی عمل دریچه قلب باز کردم و از بچگی زیر نظر دکتر بودم ولی حدود یه 5 سالی میشه که دیگه دکتر نرفتم ولی الان یه وقتایی وسط قلبم تیر میکشه از کنا دنده سمت چپ و بعضی وقتا تپش قلب پیدا میکنم ولی نفس نفس نمیزنم از نظر خودم اینها عادی نیست و آیا امکان داره مشکلی ایجاد کنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام درد تير كشنده درد قلبي نيست اما بهتره حداقل سالي يكبار توسط متخصص قلب چك شيد

 26. saba می گوید

  سلام ۱۵ سالمه دو سال پیش درد قلب داشتم و به دکتر مراجعه کردم دکتر تشخیص گشادی دریچه قلب رو داد الان بعد از دو سال چند وقتیه درد سمت چپ سینم زیاد ‌شده تپش قلب زیادی دارم و تا کتف و بازو و گردنم تیر میکشه نیاز به مراجعه دکتر دارم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به محل درد بله

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر