سرطان مری چیست و چه راهکارهایی برای درمان آن وجود دارد

 • 1397-08-14
 • 40
سرطان مری

مری مسئول انتقال مواد غذایی از گلو به معده است. سرطان مری زمانی اتفاق می‌افتد که تومور بدخیم در پوشش مری به وجود می‌آید.همان‌طور که تومور در مری رشد می‌کند، می‌تواند بر بافت‌های عمیق و ماهیچه آن اثر بگذارد. تومور می‌تواند در هر کجا در طول مری قرار بگیرد، از جمله جایی که مری و معده به هم متصل می‌شوند.

سرطان مری چیست؟

سرطان مری معمولاً در سلول‌هایی داخل مری ایجاد می‌شود. مردان بیشتر از زنان سرطان مری می‌گیرند. سرطان مری ششمين علت مرگ و مير در سرتاسر جهان است. در برخی مناطق، موارد بالاتری از موارد سرطان مری ممکن است به مصرف دخانیات و الکل یا عادات غذایی خاص و چاقی مربوط باشد.سرطان مری

علائم سرطان مری

علائم و نشانه‌های سرطان مری عبارت‌اند از:

 • بلعیدن دشوار (دیسفاژی)
 • کاهش وزن ناخواسته
 • درد قفسه سینه، فشار یا سوزش
 • تشدید ناراحتی یا سوزش سر دل
 • سرفه یا خستگی

سرطان مری

علل

علت سرطان دقیقاً مشخص نیست. سرطان مری زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های مری دچار جهش‌هایی در DNA می‌شوند. این اشتباهات، سرعت تکثیر سلول‌ها را افزایش می‌دهد و سرعت رشد کنترل شده سلول‌ها، از دست خارج می‌شود. سلول‌های غیر طبیعی جمع شده تومور را در مری ایجاد می‌کنند که می‌توانند به ساختارهای مجاور حمله کنند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند.

انواع سرطان مری

سرطان مری با توجه به نوع سلول‌هایی که درگیر هستند طبقه بندی می‌شود. نوع سرطان مری شما کمک می‌کند تا گزینه‌های درمان خود را تعیین کنید. انواع سرطان مری عبارت‌اند از:

آدنوکارسینوما: آدنوکارسینوم در سلول‌های غدد ترشحی، در مری شروع می‌شود. آدنوکاریسینوما اغلب در قسمت پایین تر مری ایجاد می‌شود. آدنوکاریسینوما شایع‌ترین نوع سرطان مری است.

سرطان سلولی فلسی: سلول‌های باریک، سلول‌های نازک و مسطح هستند که سطحی از مری را تشکیل می‌دهند. کارسینوم سلول سنگفرشی اغلب در قسمت فوقانی وسطی مری است.

انواع دیگر سرطان های نادر بعضی از انواع نادر سرطان مری عبارت‌اند از: سرطان سلول کوچک، سارکوم، لنفوم، ملانوم و کوریوکارسینوما.سرطان مری

تشخیص

بعد از معاینات فیزیکی و گرفتن سابقه پزشکی و دارو های مصرفی، متخصص گوارش می تواند برای تشخیص دقیق تر علائم، آزمایشات لازم را تجویز کند. آزمایشات و رویه‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان مری عبارت‌اند از:

استفاده از دامنه برای بررسی مری (آندوسکوپی): در طی آندوسکوپی دکتر شما یک لوله انعطاف پذیر مجهز به یک لنز تصویری (ویدیو endoscope) را به سمت گلو و به داخل مری انتقال می‌دهد. با استفاده از آندوسکوپ، پزشک مری را بررسی می‌کند و به دنبال سرطان یا مناطق تحریک کننده است.

جمع آوری یک نمونه از بافت برای آزمایش (بیوپسی): پزشک شما ممکن است، از یک اندوسکوپ برای جمع آوری نمونه‌ای از بافت مشکوک (بیوپسی) استفاده کند. نمونه بافت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا سلول‌های سرطانی را بررسی و جستجو کنند.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

تعیین میزان سرطان هنگامی که یک تشخیص سرطان مری تائید می‌شود، پزشک آزمایش‌های دیگری را برای تعیین اینکه آیا سرطان به گره‌های لنفاوی  یا سایر نقاط بدن گسترش یافته است، توصیه می‌کند. تست‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)
 • توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)

دکتر شما با استفاده از اطلاعات این روش‌ها می‌تواند مرحله سرطان را تشخیص دهد.سرطان مری

درمان سرطان مری

درمان‌هایی که برای سرطان مری دریافت می‌کنید بر اساس نوع سلول‌های دخیل در سرطان، مرحله سرطان، سلامت کلی و ترجیحات شما برای درمان است.

جراحی سرطان مری

جراحی برای از بین بردن سرطان می‌تواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌های درمان استفاده شود. عملیات مورد استفاده برای درمان سرطان مری عبارت‌اند از:

 • جراحی برای حذف تومورهای بسیار کوچک: اگر سرطان شما بسیار کوچک بوده و در لایه‌های سطحی سلول‌های مری محدود شده و گسترش نیافته باشد، جراح توصیه به حذف سرطان و حاشیه بافت سالم که آن را احاطه کرده است، می‌کند. جراحی را می‌توان با استفاده از آندوسکوپ انجام داد.
 •  جراحی برای از بین بردن یک قسمت از مری: در طی این عمل، جراح بخشی از مری را که حاوی تومور است همراه با بخشی از قسمت فوقانی شکم و گره‌های لنفاوی مجاور از بین می‌برد. مری باقی مانده مجدداً به معده شما متصل می‌شود. معمولاً این کار با کشیدن معده به سمت مری انجام می‌شود. جراحی برای از بین بردن مری می‌تواند به روش باز با استفاده از برش‌های بزرگ یا با ابزارهای جراحی خاص (لاپاروسکوپی) انجام شود. چگونگی عمل جراحی بستگی به وضعیت فردی و رویکرد خاص جراحان به مدیریت آن دارد.
 • جراحی برای از بین بردن بخشی از مری و قسمت فوقانی معده (esophagogastrectomy): در طی ایزوفوگرافیترکتومی، جراح بخشی از مری، گره‌های لنفاوی مجاور و قسمتی از معده را از بین می‌برد. سپس باقی مانده از معده کشیده می‌شود و دوباره به مری متصل می‌شود. در صورت لزوم، بخشی از کولون برای کمک به پیوستن به دو مورد استفاده می‌شود.

سرطان مری

 

درمان عوارض

درمان برای انسداد مری و مشکل بلع (دیسفاژی) می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

رفع انسداد مری: اگر سرطان مری شما مری را محدود کرده باشد، جراح ممکن است از آندوسکوپ و ابزار مخصوص برای قرار دادن یک لوله فلزی (استنت) برای نگه داشتن مری باز استفاده کند. گزینه‌های دیگر عبارت‌اند از جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، لیزر درمانی و فتودینامیک درمان.

تأمین تغذیه: اگر دچار مشکل بلع باشید، پزشک ممکن است یک لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه اجازه می‌دهد تا تغذیه به طور مستقیم به معده یا روده کوچک تحویل داده شود.

شیمی درمانی: شیمی درمانی درمان دارویی است که از مواد شیمیایی برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. داروهای شیمی درمانی معمولاً قبل از جراحی (neoadjuvant) یا بعد از (adjuvant) در افراد مبتلا به سرطان مری استفاده می‌شود. شیمی درمانی نیز می‌تواند با پرتودرمانی ترکیب شود. در افرادی که مبتلا به سرطان پیشرفته هستند، شیمی درمانی می‌تواند به تنهایی برای کمک به از بین بردن علائم و نشانه‌های ناشی از سرطان استفاده شود. اثرات جانبی شیمی ‌درمانی بستگی به داروهای شیمی درمانی شما دارد.

پرتو درمانی: پرتودرمانی با استفاده از اشعه ایکس پر انرژی برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. پرتو درمان در اغلب موارد با شیمی درمانی در افراد مبتلا به سرطان مری همراه است. این حالت معمولاً قبل از عمل جراحی یا گاهی اوقات پس از جراحی استفاده می‌شود. پرتودرمانی همچنین برای از بین بردن عوارض سرطان پیشرفته مری مانند زمانی که یک تومور به اندازه کافی بزرگ می‌شود تا عبور غذا به معده را متوقف می‌کند، استفاده می‌شود. عوارض جانبی تابش در مری مانند واکنش پوستی مثل آفتاب سوختگی، بلع دردناک و دشوار و آسیب رساندن به ارگان‌های مجاور مثل ریه و قلب است.

شیمی درمانی ترکیبی و اشعه ترکیب شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است اثربخشی هر درمان را افزایش دهد. ترکیب شیمی درمانی و درمان تابش، احتمال و شدت عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.

عوامل خطر

تحریک مزمن مری ممکن است به تغییرات ناشی از سرطان مری کمک کند. عواملی كه موجب تحريك در سلول‌های مری می‌شوند و خطر ابتلا به سرطان مری را افزايش می‌دهند عبارت‌اند از:

 • داشتن بیماری رفلاکس معده (GERD)
 • سیگار کشیدن
 • تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های مری
 • چاق بودن
 • نوشیدن الکل
 • داشتن رفلاکس صفرا
 • داشتن مشکل بلع به دلیل یک اسفنکتر مری (achalasia)
 • داشتن یک عادت ثابت برای نوشیدن مایعات بسیار گرم
 • کم بودن میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی
 • تحت درمان قرار گرفتن با پرتو درمانی در قفسه سینه یا بالا

سرطان مری

عوارض جانبی

پیشرفت سرطان مری، می‌تواند عوارض را ایجاد کند، مانند:

 • انسداد مری.
 • سرطان مری پیشرفته می‌تواند درد ایجاد کند.
 • سرطان مری می‌تواند باعث خونریزی شود. گرچه خونریزی معمولاً تدریجی است، در بعضی موارد ممکن است ناگهانی و شدید باشد.

جلوگیری

شما می‌توانید اقدامات زیر را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مری انجام دهید. برای مثال:

ترک سیگار: اگر سیگار می‌کشید، با پزشک خود درباره راه‌های ترک سیگار صحبت کنید. داروها و مشاوره در دسترس هستند تا به شما کمک کنند.

اجتناب از خوردن الکل

خوردن میوه‌ها و سبزیجات بیشتر: انواع مختلف میوه‌ها و سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

حفظ وزن سالم: اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، با پزشک خود درباره استراتژی‌هایی که به شما در از دست دادن وزن کمک می‌کنند صحبت کنید.

منابع:

healthline

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان مری چیست و چه راهکارهایی برای درمان آن وجود دارد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

40 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام .من 47 سالمه.اغلب موقع بلعیدن غذا مخصوصا غذاهای ترش مزه دچار سوزش مری میشوم و گاهی هم معده ام بشدت ترش میکنه و سوزش و درد معده دارم بطوریکه احساس میکنم قلبم میسوزه.میخواستم بدونم آیا دچار زخم مری و معده شدم?

 2. سلام خسته نباشید. مادرم 70 سالشه و سرطان مری داره و ابتدا شیمی درمانی ورادیوتراپی رفت وبعد جراحی کرد والان سه ماهه از عملش میگذره هنوز درد داره و متاسفانه هنوز مشکل بلع داره وچیزی نمیتونه بخوره. بعداز عمل، مری و برای رفع انسداد دکتر بالن زد وبازم متاسفانه چیزی نمیتونه بخوره. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 3. سلام
  طاعات و عبادادتون قبول
  یکی از فامیلا حدود ۶ ماه که واسع بلع غذا یه خورده به مشکل برخورده مخصوصا تو ایام کرونا الان چند وقتیه که بعضی موقع ها استفراق هم میکنه ولی کم یعنی هر روز نیست به علت کرونا به دکترمراجعه نکردن الان رفتن دکتر میگن سرطان مری داره به احتمال زیاد ولی هنوز جواب آزمایشش نیومده به نظرتون سرطانه مریه و این که احتمال زنده موندن یا مرگش چطور لطفا جواب بدید

  • سلام
   دوست گرامی در این مورد فقط پزشک ایشون که در جریان جواب اندوسکوپی و نمونه برداری هستند می توانند نظر دهند
   در مورد طول عمر و پیش اگهی بیمار به فاکتورهای مختلفی از جمله نوع سرطان بستگی دارد

 4. سلام خسته نباشید .استنت گذاری مری قبل از رادیو تراپی انجام میشه یا بعد از آن؟
  مادرم اول براش استنت گذاشتن بعد رادیوتراپی رو شروع کردن.خیلی حالش بده و درد داره.

 5. سلام وخسته نباشید مادر من سرطان مری داره یک سال پیش بردیم دکتر و از اون نمونه برداری کردن و دچار خونریزی شد دکترا گیرهای فلزی به آن زدن و الان مادر من نمیتونه غذا بخوره مخصوصا جدیدن از دردشونه هاش شبها نمیتونه بخوابه من مادرم و بردم پیش متخصص گوارش اونا گفتن باید عمل بشه ولی درصد ندادن که خوب میشه یا نه ومن از ترسم نبردم متاسفانه روز به روز داره بدتر میشه و وزن کم میکنه تو رو خدا کمکم کنید من از دار دنیا فقط این مادر و دادم

 6. سلام من 17 سال دارم و سه روزی هست ک حس میکنم چیزی در گلوم گیر کرده و هنگام قورت دادن اب دهان یا مایعات یکم اذیت میکنه میشه راهنماییم کنید

  • سلام
   فعلا از شربت دیفن هیدرامین روزی سه بار جهت غرغره کردن استفاده کنید

 7. سلام ۲۷سالم ریفلاکس معده دارم چنددروز بود معدم اسیدی میشود الان ۳روزه مری درد میکنه وخیلی نگرانم ،

  • سلام
   نگران نباشید
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 8. با سلام مادر بنده 70 سال داره از اول اسفند با مشکل بلع مواجهه شد تا اینکه دیگه نتونست حتی آب هم قورت بده هرچه را که می خورد استفراغ می کرد .حالا براشون تو مریش لوله گذاشتن گفتن که به خاطر سن و سالش جراحی نمی تونه بشه با وجود اینم که اون لوله رو گذاشتن باز نمی تونه چیزی بخوره و استفراغ می کنه و یک ماهه شیمی درمانی و رادیو تراپی هم میره . خیلی ضعیفش کرده . ضمنا چون مایعاتم نمی تونه بخوره برای همین تو ازمایشی که ازش گرفتن کلیه اش داره مشکل پیدا می کنه

 9. سلام بنده ظاهری ۱۸ سالمه
  ۲سال میشه ک مری من مشکل داره چند بار اندوسکوپی انجام دادم ولی دکتر چیزی نگفته الان فقط قرص رانیتیدین مصرف میکنم معده سوزش داره مخصوصا مواقع خوردن بیشتر اینکه نمیتونم غذا راحت بخورم نظر شما چیه

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۲۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهرو شب یک قاشق پس از غذا
   میل کنید

 10. سلام من الان همش حس می کنم تو گلوم یه چیزی گیر کرده و تقریبا دوماهه سرفه می کنم.به نظرتون ممکنه سرطان مری باشه.مراحل اولیه تشخیص می تونه با آزمایش خون و سی تی اسکن گلو و ریه ها مشخص بشه؟

  • سلام
   در وهله اول به دلیل سرفه طولانی مدت باید عکس از قفسه سینه بگیرید
   به متخص داخلی مراجعه فرمایید

 11. سلام حدود دو ماهه که تنگی نفس دارم و کلا بی اشتها شدم و اصلا گرسنه نمیشم ولی مشکل بلع غذا ندارم اما همش احساس میکنم سرکه توی دهانم هست و همش احساس ترشی و گازی شبیه به سرکه داخل دهان دارم و بعد از خوردن هر چیزی احساس مزه ترش در دهانم دارم و یه مدت دهانم به شدت بو گرفته بود که مترانیدازول خوردم برطرف شد ولی این مشکل تنگی نفسم برطرف نمیشه به طوری که قفسه سینم و گاهی تا توی کمرم این درد دارم

  • سلام
   به مدت ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 12. سلام .مادرم سرطان مری داره بعد از اندوسکوپی دیگه نمیتونه یک قطره اب هم بخوره براش سی تی اسکن با تزریق و خوردن دارو با دو لیتر اب براش نوشتن اما نمیتونه اب بخوره تا قبل از اندوسکوپی مایعات میخورد ممنون میشم راهنمای کنین.

 13. با سلام و احترام
  من ۲۹ سالمه حدود ۶ سال هست فتق هیاتال معده دارم و ۶سال هم هست دارو مصرف میکنم (دارو هایی مثل آمپرازول و رابیپرازول و پنتوپرازول و دمپریدون و رانیتیدین و …)
  تا یک ماه پیش خوب بودم و زیاد مثل اوایل درد نداشتم ولی الان یک ماه میشه قفسه سینم بد جور درد داره خصوصا تواین یه هفته احساس میکنم قفسه سینم شکسته و خیلی شدید درد دارم
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم این درد خوب بشه چی مصرف کنم-
  آیا سرطان مری دارم؟
  خیلی ممنونم

 14. سلام .میخواستم بدونم سرطان مری اگر در مراحل اولیه (در حد التهاب کوچک) باشه با پرتو درمانی و شیمی درمانی ترکیبی و بدون عمل جراحی قابل درمان هست؟
  پدرم که ۷۲ ساله هستن این شرایط رو دارن و تشخیص پزشک ۳۰ جلسه رادیو تراپی و ۱۰ جلسه شیمی درمانی(پنج جلسه اول رادیوتراپی و پنج جلسه هم آخر رادیوتراپی) بوده.به علت ضعیف بودن قلبشون انجام جراحی ممکن نیست

  • سلام
   اگر در مراحل ابتدایی و کوچک باشد بله ممکن است بدون جراحی درمان شود

 15. سلام من بعد از غذا یا آب خوردن زیاد آروغ میزنم آیا دچار بیماری خطرناکی شدم؟

 16. سلام خسته نباشید آیا سرطان مری خوب شدنی هست کسی هست که تاحالا جراحی کرده باشه

  • سلام
   بله
   بستگی به مرحله تشخیص دارد
   اغلب ابتدا چند جلسه شیمی درمانی و سپس جراحی انجام میشود

 17. سلام ۴۶سال دارم خوردن قرص و کپسول برایم مشکل شده حتما چند لقمه نان بخورم تا بلعیده شود در ضمن آروغ معده زیاد است و موقع آن دهان غورت دادن چیزی بادک در گلوم حس میکنم ممکن توده سرتانی باشه.. حدود ۱۰ ماه این عارضه را دارم

 18. سلام من تو بلع غذا دچار مشکل هستم و درد قفسه سینه دارم ۳۱ سالمه ممکنه توده بدخیم داشته باشم پارسال اندوسکوپی کردم دکتر گفت مری ت زخم داره یکسال خوب خوب بودم الان یه ماه اینجوری شدم بلعیدن غذا برام سخته به نظرتون ممکنه توده باشه ؟

  • سلام
   با توجه به آندوسکوپی قبلی احتمال توده بعید است
   فعلا قرص پنتوپرازول صبح ناشتا و رانیتیدین همراه غذا مصرف کنید تا در فرصت مناسب ویزیت شوید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر