علل، علائم، راه تشخیص و درمان سرطان مری

 • 1397-08-14
 • ۵۹۵۲۴ بازدید
 • 74
درمان سرطان مری

سرطان مری چیست و چگونه درمان می‌شود؟ در این نقشه راه به سرطان مری که یکی از سرطان‌های دستگاه گوارش است می‌پردازیم و در انتها به تمام سوالات شما درباره‌ این بیماری پاسخ خواهیم داد.

مری چگونه کار می‌کند؟

برای درک بهتر سرطان مری باید در ابتدا بدانیم که این اندام چه ساختاری دارد و چگونه کار می‌کند. مری مجرایی توخالی و ماهیچه‌ای است که حلق را به معده متصل می‌کند. این اندام دستگاه گوارش در قسمت  پشت نای و در جلوی ستون مهره ها قرار دارد. برای همین به عکسی که در زیر است توجه کنید.

آناتومی داخل بدن انسان

غذا و مایعات بلعیده شده وارد مجرای مری  خواهند شد تا از این طریق به معده برسند. در بزرگسالان این اندام بین 25 تا 33 سانتی‌متر طول دارد، عرض این اندام در کم‌‌قطرترین نقطه به 2 سانتی‌متر می‌رسد. 

در قسمت بالایی مری حلقه‌ی ماهیچه‌ای مخصوصی به نام اسفنگتر فوقانی مری  قرار دارد که در هنگام رسیدن غذا و مایعات باز شده و اجازه می‌دهد که این مواد وارد شوند. 

در قسمت پایینی مری و محل اتصال مری به معده  اسفنگتر تحتانی مری قرار دارد، این دریچه ورود مواد غذایی و مایعات را از مری به معده کنترل می‌کند. در بین وعده‌های غذایی این دریچه بسته شده و اسید معده و سایر آنزیم‌های گوارشی را از مری دور نگه می‌دارد.

دیواره‌ی مری از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است. شناخت این لایه‌ها به درک بهتر سرطان مری و چگونگی گسترش آن کمک می‌کند. به  عکس زیر برای شناخت بهتر این عضو بدن توجه کنید.

ساختار مری

لایه مخاطی

این لایه سطح داخلی مری را پوشانده و سه بخش دارد:

 • اپیتلیوم  داخلی‌ترین لایه مری بوده و به صورت طبیعی از سلول‌های نازک و صاف سنگفرشی  تشکیل شده است. بیش‌تر سرطان‌های مری از این قسمت آغاز می‌شوند.
 • لامیناپروپریا  از لایه‌ی نازکی بافت پیوندی در زیر اپیتلیوم تشکیل شده است.
 • عضله مخاطی از لایه نازکی بافت ماهیچه‌ای زیر لامیناپروپریا تشکیل شده است.

لایه‌ی زیر مخاطی

لایه‌ای از جنس بافت پیوندی درست زیر لایه مخاطی قرار داشته و از رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی تشکیل شده است. در برخی نقاط مری این لایه شامل غده‌هایی است که موکوس ترشح می‌کنند.

لایه ماهیچه‌ای

لایه‌ای ضخیم از جنس ماهیچه در زیر لایه‌ی زیرمخاطی قرار دارد. این لایه به شکلی خاص و هماهنگ منقبض و منبسط شده و اجازه می‌دهد تا غذا در طول مری حرکت کرده و به معده برسد.

لایه بافت همبند پوششی

این لایه خارجی‌ترین لایه تشکیل‌دهنده‌ی مری بوده و از بافت پیوندی تشکیل شده است. 

سرطان مری چیست؟

اگر  تکثیر سلول‌های بدن بی‌وقفه ادامه داشته باشد، سرطان آغاز می‌شود. تقریباً در همه‌ی نقاط بدن امکان سرطانی شدن سلول‌ها وجود دارد، و گاهی می‌تواند به بافت‌های مجاور هم انتشار پیدا کند.

سرطان مری (esophagus cancer) از لایه مخاطی که همان لایه‌ پوشاننده‌ سطح داخلی مری است آغاز می‌شود و سپس در لایه‌های زیرین مانند لایه زیر مخاطی و ماهیچه‌ای تکثیر می‌شود.

انواع سرطان مری

اگر سلول‌های غیر طبیعی در بافت مری به صورت خارج از کنترل رشد کنند، سرطان مری (Esophageal cancer) ایجاد می‌شود. این سلول‌ها کم‌کم تشکیل تومورهای سرطانی خواهند داد. دو نوع سرطان مری وجود دارد:

کارسینوم سلول‌های سنگفرشی (Squamous cell carcinoma) این نوع از سرطان مری از سلول‌هایی موسوم به سلول‌های بافت سنگفرشی آغاز می‌شوند، این بافت قسمت داخلی مری را پوشنده است. این نوع از سرطان مری قسمت بالایی و میانی مری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

آدنو کارسینوم (Adenocarcinoma) این نوع از سرطان در بافت‌هایی که برای راحت‌تر کردن عمل بلع موکوس تولید می‌کنند، ایجاد می‌شود. این نوع از سرطان معمولاً قسمت‌های پایینی مری را درگیر می‌کند. 

در حالی که درصد افراد مبتلا به کارسینوم سلول‌های سنگفرشی در آمریکا در حال کاهش است، تعداد بیش‌تری از افراد به سرطان مری از نوع آدنوکارسینوم مبتلا می‌شوند. 

سرطان مری تا چه حد شایع است؟

سرطان مری چندان سرطان شایعی نیست ولی با این همه جز ده سرطان شایع در جهان است. در آمریکا از هر صد هزار نفر ۴.۲ نفر طبق آمارهای جدید به سرطان مری مبتلا می‌شوند. در سال ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۱۷۲۹۰ به این بیماری مبتلا شده‌اند از این میان به صورت تقریبی آمار مرگ چیزی در حدود ۱۵۸۵۰ نفر تخمین زده شده است.

نتایج یک تحقیق 5 ساله نشان می‌دهد که در فاصله‌ی سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ چیزی در حدود ۱۹.۲ درصد جمعیت به این نوع از سرطان مبتلا شده‌اند.

چه عواملی باعث ایجاد سرطان مری خواهد شد؟

عامل اصلی بیماری سرطان مری مشخص نیست، اما چندین عامل وجود دارند که احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش خواهند داد. این عوامل عبارتند از:

 • سن بالا: احتمال ابتلا به سرطان مری در افراد بالای ۶۰ سال بیش‌تر از افراد ۶۰ سال و جوان‌تر است.
 • جنس مذکر: مردان سه برابر بیش‌تر از زنان به سرطان مری مبتلا می‌شوند.
 • نژاد: سرطان مری از نوع کارسینوم سلول‌های سنگفرشی در افراد آفریقایی – آمریکایی و افراد آسیایی بیش‌تر دیده می‌شود در حالی که آدنو کارسینوم بیش‌تر افراد سفیدپوست را درگیر می‌کند.
 • مصرف تنباکو: این مورد شامل مصرف انواع مواد دخانی خواهد شد.
 • مصرف الکل: مصرف بی‌رویه و زیاد الکل خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش خواهد داد.
 • مری بارت و ریفلاکس شدید اسید معده: بر اثر ریفلاکس شدید و مزمن اسید معده سلول‌های قسمت پایینی مری تغییر شکل داده و بیماری مری بارت (Barrett’s esophagus) را ایجاد خواهد کرد. حتی اگر فرد به این بیماری مبتلا نباشد هم افرادی که طولانی مدت دارای سوزش سر دل هستند هم در معرض ابتلا به سرطان مری قرار دارند.
 • ویروس پاپیلوم انسانی یا اچ‌پی‌وی (Human papilloma virus (HPV)): در مناطقی از جهان مانند آسیا و جنوب آفریقا که خطر ابتلای افراد به سرطان مری بالا است، عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی شانس ابتلا به سرطان مری از نوع کارسینوم سلول‌های سنگفرشی را افزایش خواهد داد. ویروس پاپیلوم انسانی ویروس معمول و شایعی است که باعث تغییر بافتی در رشته‌های صوتی، دهان، دست‌ها، پاها و اندام‌های جنسی خواهد شد.
 • باقی بیماری‌ها و مشکلات: مشکلات و بیماری‌های دیگری هم هستند که با سرطان مری مرتبط هستند.

یکی از این بیماری‌ها آشالازی (achalasia) است که یک بیماری غیرمعمول مری است که در آن عمل بلع با دشواری رو به رو خواهد بود‌. یکی دیگر از این بیماری‌ها تیلوسیس (tylosis) است که در آن پوست در کف دست و کف پا ضخیم می‌شود.

 • در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن در محیط کار: افرادی که در خشکشویی‌ها به مدت زیادی با حلال‌های شیمیایی سرکار دارند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان مری قرار دارند.
 • سابقه ابتلا به سرطان: افرادی که پیش‌تر در ناحیه گردن و سر به سرطان مبتلا بودند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان مری هستند.

علائم سرطان مری چیست؟

سرطان مری ممکن است در مراحل ابتدایی هیچ نشانه‌ی خاصی نداشته باشد. اولین نشانه و علامتی که فرد متوجه آن خواهد شد، بلع دشوار است.

هر چه قدر تومور بیش‌تر رشد کند، قسمت ابتدایی مری را تنگ‌تر کرده و باعث خواهد شد تا بلع دشوار و دردناک شود. باقی علایم و نشانه‌های سرطان مری عبارتند از:

 • درد در گلو و کمر، پشت استخوان‌های دنده، یا بین شانه
 • استفراغ و یا عطسه‌ی خونی
 • سوزش سر دل
 • خش شدن صدا یا سرفه‌ی مزمن
 • کاهش وزن ناگهانی

سرطان مری چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک از بیمار در مورد سابقه‌ی پزشکی که شامل علائم کنونی هم خواهد بود، سوال‌هایی خواهد پرسید. بعد از یک معاینه‌ی پزشکی پزشک ممکن است چند آزمایش پزشکی تجویز کند که به تشخیص سرطان مری کمک خواهد کرد. 

آزمایش‌های لازم برای تشخیص سرطان مری

بلع باریم

در آزمایش بلع باریم (Barium swallow) به بیمار محلولی حاوی باریم خورانده می‌شود، باریم به علت خاصیت خود باعث می‌شود که مری در تصاویر رادیولوژی واضح‌تر دیده شود.

ازوفاگوسکوپی

با انجام روش تشخیصی ازوفاگوسکوپی (Esophagoscopy) پزشک قادر خواهد بود که با استفاده از یک لوله‌ی نازک که به سر آن چراغ و دوربین متصل شده و آندوسکوپ نام دارد قسمت داخلی مری را مشاهده کند. این لوله به منظور بررسی داخل مری از دهان داخل شده و بعد از گذشتن از گلو به داخل مری خواهد رسید.

در طی این فرایند بیمار بیهوش خواهد شد. از این روش برای رفع گرفتگی و انسداد مری هم استفاده می‌شود. برای رفع انسداد مری یک بالن توسط آندوسکوپ به داخل بدن فرستاده خواهد شد. از این روش که برای مشاهده‌ی قسمت بالایی معده استفاده می‌شود آندوسکوپی فوقانی گفته می‌شود.

نمونه‌برداری

در طول ازوفاگوسکوپی دکتر ممکن است مقدار کمی از بافت مری را هم خارج کند، بافت خارج شده به دقت زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا سلول‌های سرطانی احتمالی شناسایی شوند.

سونوگرافی آندوسکوپی مری

 در این روش از امواج صوتی برای تولید تصاویر درون بدن استفاده خواهد شد.

سی‌تی اسکن

برای ارزیابی وسعت انتشار تومور سرطانی در سینه‌ی فرد بیمار این روش تشخیصی انجام می‌شود.

سرطان مری چگونه طبقه‌بندی می‌شود؟

بیش‌تر سرطان‌ها سطح بندی می‌شوند، بر این اساس برنامه‌ریزی برای درمان بیماری آسان‌تر خواهد شد. سطح سرطان به مکان و عمق تومور و درگیر کردن سایر قسمت‌ها مانند گره‌های لنفی، سایر بافت‌ها و اندام‌ها بستگی دارد.

علاوه بر سطح‌بندی سرطان، تومورها هم ممکن است درجه بندی شوند. برای درجه بندی تومورها به ظاهر تومور و میزان شباهتش به سلول‌های طبیعی بدن دقت می‌شود.

درجه بندی تومور به پزشک نشان می‌دهد که سرعت رشد تومور چه قدر بوده است. تومورهایی با ظاهر طبیعی که آهسته‌تر رشد می‌کنند تومورهای درجه پایین خوانده می‌شوند. تومورهایی با ظاهری غیر طبیعی که به سرعت تقسیم می‌شوند تومورهای درجه بالا خوانده می‌شوند. احتمال انتشار تومورهایی با درجه بالاتر بیش‌تر از سایر تومورها است.

کنترل و درمان بیماری سرطان مری

بر اساس اینکه سرطان مری در چه سطحی قرار دارد و درجه‌ی تومور چه قدر است، روش‌های درمان سرطان مری هم متفاوت خواهند بود. درمان‌هایی که برای سرطان مری استفاده می‌شود شامل:

جراحی برای درمان بیماری سرطان مری

 روش جراحی معمول‌ترین روش درمانی برای سرطان مری است. در جراحی بخشی از مری و یا قسمت زیادی از آن به همراه قسمتی از بافت‌های اطراف برداشته می‌شود. این روش درمانی ازوفاگکتومی (esophagectomy) خوانده می‌شود.

اگر مری برداشته شود، ممکن است جراح مکان معده را تغییر داده و آن را بالاتر از حالت عادی خود قرار دهد، یا اینکه ممکن است از بخشی از روده به عنوان عملکرد نگهدارنده استفاده شود. همچنین امکان دارد قسمتی از گره‌های لنفی برداشته شده و زیر میکروسکوپ به دقت بررسی شوند.

جراحی در بیمارانی که تومورهای سرطانی آن‌ها انتشار نداشته است، ممکن است بهبود دهنده باشد. ولی متاسفانه تنها ۲۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان مری در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند. بنابراین جراحی بیش‌تر نقش تسکین دهنده‌ی علایم و نشانه‌ها را دارد.

جراحی برای از بین بردن سرطان می‌تواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌های درمان استفاده شود. عملیات مورد استفاده برای درمان سرطان مری عبارت‌اند از:

 • جراحی برای حذف تومورهای بسیار کوچک: اگر سرطان شما بسیار کوچک بوده و در لایه‌های سطحی سلول‌های مری محدود شده و گسترش نیافته باشد، جراح توصیه به حذف سرطان و حاشیه بافت سالم که آن را احاطه کرده است، می‌کند. جراحی را می‌توان با استفاده از آندوسکوپ انجام داد.
 •  جراحی برای از بین بردن یک قسمت از مری: در طی این عمل، جراح بخشی از مری را که حاوی تومور است همراه با بخشی از قسمت فوقانی شکم و گره‌های لنفاوی مجاور از بین می‌برد. مری باقی مانده مجدداً به معده شما متصل می‌شود. معمولاً این کار با کشیدن معده به سمت مری انجام می‌شود. جراحی برای از بین بردن مری می‌تواند به روش باز با استفاده از برش‌های بزرگ یا با ابزارهای جراحی خاص (لاپاروسکوپی) انجام شود. چگونگی عمل جراحی بستگی به وضعیت فردی و رویکرد خاص جراحان به مدیریت آن دارد.
 • جراحی برای از بین بردن بخشی از مری و قسمت فوقانی معده (esophagogastrectomy): در طی ایزوفوگرافیترکتومی، جراح بخشی از مری، گره‌های لنفاوی مجاور و قسمتی از معده را از بین می‌برد. سپس باقی مانده از معده کشیده می‌شود و دوباره به مری متصل می‌شود. در صورت لزوم، بخشی از کولون برای کمک به پیوستن به دو مورد استفاده می‌شود.

انجام عمل جراحی نیازمند بستری شدن در بیمارستان است، به تازگی برخی از پزشکان از روش‌های کم‌تر تهاجمی استفاده می‌کنند.

پرتو درمانی برای درمان سرطان مری

در این روش درمانی با استفاده از پرتو یا مواد رادیواکتیو بیماری درمان خواهد شد. در این روش با تابش پرتوها سلول‌های بافت تومور از بین خواهند رفت. از این روش درمانی به تنهایی پیش از جراحی برای کوچک‌تر کردن تومورها و بعد از جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده استفاده می‌کنند.

در طول پرتودرمانی برای باز نگه داشتن مری از یک لوله کوچک فلزی تحت عنوان استنت  استفاده خواهد شد به این روش intraluminal intubation گفته می‌شود. 

شیمی درمانی برای درمان سرطان مری

در این روش درمانی از دارو برای کشتن یا توقف رشد سلول‌های سرطانی استفاده خواهد شد. برخی از داروهای شیمی درمانی به صورت قرص بوده و برخی دیگر مستقیماً وارد جریان خون خواهند شد. برای سرطان مری معمولا قبل از جراحی برای کوچک‌تر کردن تومورها از شیمی درمانی استفاده می‌شود.

شیمی درمانی برای کنترل کردن علایم بیماری، کوچک‌تر کردن تومورها و به صورتی ترکیبی با پرتودرمانی می‌تواند به کار گرفته شود. 

درمان شیمیایی سرطان مری

اندوسکوپی زیر مخاطی (ED) یا اندوسکوپی موکوسی (EMR)

از این روش‌های درمانی برای درمان تومورهای کوچکی که در مراحل اولیه هستند استفاده می‌شود. در این روش می‌توان به راحتی تومور را برداشت بدون اینکه نیازی به خارج کردن کامل بخشی از مری باشد. 

اندوسکوپی لیزرتراپی

از این روش درمانی برای درمان تومورهایی که در مراحل پیشرفته‌تر هستند، استفاده می‌شود.  این تومورها غالباً باعث مسدود شدن راه مری خواهند شد. در واقع در این روش درمانی با کمک لیزر راه مری باز شده و بیمار فرصت خواهد داشت تا بلع غذا را راحت‌تر انجام دهد

فوتودینامیک تراپی (PDT)

در این روش درمانی از داروهای فوتواکتیو (photoactive drugs) داروهایی که در نورهای غیرحرارتی فعال می‌شوند استفاده می‌شود. این داروها به کمک سلول‌های سرطانی جذب شده و در نتیجه آن‌ها را از بین می‌برند. این روش درمانی برای کم کردن شدت علایم بیماری مانند بلع دشوار مواد غذایی استفاده می‌شود. 

افراد مبتلا به سرطان مری ممکن است در طرح‌های کارآزمایی بالینی شرکت کنند. این طرح‌ها برنامه‌هایی تحقیقی هستند که در آن بیماران برای ارزیابی روش‌های دارویی جدید، داروهای جدید یا وسایل جدید مورد بررسی قرار می‌گیرند.

گاهی اوقات استفاده‌های جدید از شیمی درمانی و پرتودرمانی هم در طرح‌های کارآزمایی بالینی استفاده می‌شوند. 

چه آینده‌ای در انتظار افراد مبتلا به سرطان مری است؟

شانس بهبود کامل بیمار به شدت سرطان مری فرد و سلامت عمومی بدن فرد بستگی دارد. اگر سرطان مری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، معمولاً به صورت موفقیت آمیز و کامل درمان خواهد شد. 

با این همه متاسفانه بیماری سرطان مری معمولاً تا زمانی که به مرحله‌ی پیشرفته نرسیده قابل تشخیص نیست و همین موضوع باعث می‌شود که درمان بیماری کم‌تر موفقیت آمیز باشد. 

عواملی که احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش می‌دهند

تحریک مزمن مری ممکن است به تغییرات ناشی از سرطان مری کمک کند. عواملی كه موجب تحريك در سلول‌های مری می‌شوند و خطر ابتلا به سرطان مری را افزايش می‌دهند عبارت‌اند از:

 • داشتن بیماری رفلاکس معده (GERD)
 • سیگار کشیدن
 • تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های مری
 • چاق بودن
 • نوشیدن الکل
 • داشتن رفلاکس صفرا
 • داشتن مشکل بلع به دلیل یک اسفنکتر مری (achalasia)
 • داشتن یک عادت ثابت برای نوشیدن مایعات بسیار گرم
 • کم بودن میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی
 • تحت درمان قرار گرفتن با پرتو درمانی در قفسه سینه یا بالا

عوارض جانبی سرطان مری

پیشرفت سرطان مری، می‌تواند عوارضی را ایجاد کند، مانند:

 • انسداد مری.
 • سرطان مری پیشرفته می‌تواند درد ایجاد کند.
 • سرطان مری می‌تواند باعث خونریزی شود. گرچه خونریزی معمولاً تدریجی است، در بعضی موارد ممکن است ناگهانی و شدید باشد.

جلوگیری از سرطان مری

شما می‌توانید اقدامات زیر را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مری انجام دهید. برای مثال:

 • ترک سیگار: اگر سیگار می‌کشید، با پزشک خود درباره راه‌های ترک سیگار صحبت کنید. داروها و مشاوره در دسترس هستند تا به شما کمک کنند.
 • اجتناب از خوردن الکل
 • خوردن میوه‌ها و سبزیجات بیشتر: انواع مختلف میوه‌ها و سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • حفظ وزن سالم: اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، با پزشک خود درباره استراتژی‌هایی که به شما در از دست دادن وزن کمک می‌کنند صحبت کنید.

سخن آخر

دو نوع عمده و اصلی سرطان مری شامل کارسینوم سلول‌های سنگفرشی و آدنو کارسینوم است. سرطان مری از نوع اول در سلول‌های لایه‌ی داخلی مری آغاز می‌شود و سرطان نوع دوم بافتی که به شما کمک می‌کند تا غذا را قورت دهید را درگیر می‌کند. 

مری لوله‌ای بلند و ماهیچه‌ای است که از گلو آغاز شده و تا معده ادامه دارد. مری از لایه‌های مختلف ماهیچه‌ای تشکیل شده، این ماهیچه‌ها به تناوب منقبض شده و کمک می‌کنند تا مواد غذایی که از راه دهان وارد شده‌اند به سمت معده حرکت کنند. یک بافت ماهیچه‌ای مخصوص تحت عنوان اسفگتر مری (esophageal sphincter) به مانند یک دریچه عمل می‌کند و کمک می‌کند تا غذا و مایعات از مری به معده وارد شوند.

سرطان مری زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های مری دچار جهش‌هایی در DNA می‌شوند. این اشتباهات، سرعت تکثیر سلول‌ها را افزایش می‌دهد و سرعت رشد کنترل شده سلول‌ها، از دست خارج می‌شود. سلول‌های غیر طبیعی جمع شده تومور را در مری ایجاد می‌کنند که می‌توانند به ساختارهای مجاور حمله کنند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند.

درمان‌هایی که برای سرطان مری دریافت می‌کنید بر اساس نوع سلول‌های دخیل در سرطان، مرحله سرطان، سلامت کلی و ترجیحات شما برای درمان است.

منابع:

my.clevelandclinic.org

cancer.org

healthline

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل، علائم، راه تشخیص و درمان سرطان مری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

74 دیدگاه در حال حاضر

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  من ۵۳ ساله هستم و فهمیدم سرطان بدخیم مری دارم و الان تحت درمانم، تازه ۳ جلسه شروع به شیمی درمانی کردم،دکترم فرمودن بعد ۶جلسه شیمی درمانی باید عمل انجام بشه، بنظر شما امیدی برای درمان کامل هست؟ یا باید درمان ادامه پیدا کنه

  • سلام
   بله نگران نباشین اول با شیمی درمانی مقدار توده رو کوچک میکنن سپس جراحی میکنن و احتمالا بعدش هم باز شیمی درمانی یا رادیوتراپی بخاد.
   نگران نباشین، روحیه بالا و تغذیه مناسب سبب بهبود قطعی شما میشن، ان شاالله

 2. با سلام واحترام
  اینجانب 34 سن دارم حدود دوماه پیش بر اثر گرفتگی سینه و همچنین درد پشت و در نتیجه افت تنفس و افت فشارخون راهی اورژانس شدم و پس از ساعتی مرخص شدم .بعداز 2
  ماه حدود چهار شب است که هنگام خواب احساس سوزش در مری را دارم وهنوزهم بعد از دوماه احساس کمی درد در قفسه سینع وپشت راهم دارم تا یک لیوان آب نخورم سوزش کاهش پیدا نمیکند
  درضمن تقریبا همیشه عادت به مصرف چای داغ هم داشته و دارم متاسفانه. میخواستم بدانم که آیا مشکوک به سرطان است ؟! با تشکر خداقوت

 3. سلام من ۵۴ سالمه یه دوروزه موقع خوردن غذا احساس دردمیکنم انگار یچیز توگلوم گیرکرده حتی موقع آب خوردن فکرمیکنم داره گره میخوره دردداده قفسه سینه ام لطفا راهنماییم کنین چکارکنم

 4. نمیدونم استیج بیماری چنده

 5. سلام من مادرم الان یکسال هست که سرطان SCCمری داره..28 جلسه و ۵ جلسه شیمی شدن..و دکتر جراح گفتن باید عمل ازوفاکتوژمی بشه..میخواستم بدونم بعد عمل عوارضش زیاده و طول عمر چقدر..و چون مامان من دیسفاژی نیست عمل نکنه چی میشه..مرسی

  • سلام عزيزم اين سوالا رو بايد از انكولوژيستتون بپرسيد اما به استيج بيماريشون بستگي داره
   استيجش چند هست؟

 6. سلام خانم دکتر من دوستم مادرش بیماری سرطان مری داره منم چند بار با دوستم باهم غذا خوردیم حتی از اب اشامیدنی باهم خوردیم ممکنه منم از این بیماری بگیرم یا نه

 7. سلام من ۱۷ سالمه بلع دردناک دارم و درد نقطه ای قفسه سینه موقع بلع پشتم درد میگیره سینوزیت هم کردم حالت تهوع صبحگاهی دارم میتونه سرطان مری باشه ؟

 8. سلام خسته نباشید من نزدیک 4 ماهه همش احساس میکنم چیزی داخل گلوم هست چندین بار هم دکتر رفتم گفتن اگه غذا و مایعات میتونی بخوری چیز خاصی نیست مشکل بلع غذا و مایعات ندارم فقط مشکل بلع بزاق دارم و خیلی آزار دهنده هست و فشار به سرم وارد میکنه میخواستم ببینم امکانش هست سرطان باشه؟

  • سلام، خسته نباشید، من 23سالمه،1سال بیشتر که مشکل شدید در بلع هر چیزی دارم و همش احساس میکنم یه چیزی تو گلوم گیر کرده، حدود 2ماه که این علایم شدیدتر شدن، باید چه متخصصی برم؟

   • سلام بايد به متخصص گوارش مراجعه كنيد و اندوسكوپي انجام دهيد

 9. سلام خانم دکتر عزیز خسته نباشید ،متاسفانه مادر من پارسال تشخیص سرطان مری دادن در وسط مری و چندین جلسه پرتو درمانی و شیمی هم رفتن ،تا اینکه خوب شد ولی از ترس دیابتش عمل نکرد،الان دوباره در انتهای مری یعنی جای دیگری تومور عود کرده ،و حتی نمیتونه آب هم قورت بده یعنی میخوره ولی کم کم غذا خم فقط آبکی ، و بعضی وقتا استفراق میکنه و اسید معده داره،انقد استفراق داشته صداش به کل دیگه درنمیاد به زور صداش میاد،و تشخیص قارچ مری هم داده شده،الانم براش سی تی اسکن رنگی گذاشتن دکتر گفته اگه هیچ کجا درگیر نباشه عمل میکنیم؟!حالا چه جوری عمل میکنن وقتیکه پرتو و شیمی نشده دوباره؟خطرناک نیست خانم دکتر برای مادرم؟چون دیابت و فشار خون هم داره متاسفانه و الانم گاهی وقتا درد قلب داره؟!میترسم زیر عمل سالم درنیاد بخاطر این بیماری‌ها !از یه طرف دکتر هم میگه اگه عمل نکنی تا سه ماه دیگه دیگه یه قطره آب هم نمیتونی قورت بدی!!!تو رو خدا کمک کنید مارو ازین نگرانی دربیارید چیکار کنیم؟!وزنشم روز به روز داره کم میشه چون نمیتونه چیزی بخوره !سن مادرم ۵۶ساله هست.

  • سلام
   دوست گرامی با توضیحاتی که شما دادید و نظر پزشک ایشان باید جراحی صورت گیرد
   به خدا توکل و به پزشک ایشان اعتماد کنید
   ارزوی سلامتی و بهبودی برای ایشون داریم

 10. سلام من از هرات افغانستان این پیام رو میفرستم
  خانمم یک هفته میشه که تقریبا هر روز استفراغ خون میکنه دو روز میشه که غذا خورده نمیتونه میگه به گلوم گیر میکنه و درد زیادی به سر معدش احساس میکنه . متاسفانه ۳ ماه حامله هم هست. خیلی زیاد نگرانش هستم . لطفا رهنمایی کنین
  اینجا امکانات درمانی زیادی هم نداریم لطفا رهنمایی کنید با این وضعیت تکلیف طفل ما چی میشه

  • سلام
   دوست عزیز ایشان را به بیمارستان ببرید
   ابتدا باید مادر درمان شود.ممکن است خونریزی و زخم گوارشی باشد

 11. سلام خانم دکتر 3 ماه به رفلاکس معده دچارشدم اول سورش سردلم شدید بود ونفغ شدید داشتم قفسه سینم هم درد شدید داشتم حتی رفتم نوارقلب گرفتم گفتن قلبت مشکل نداره گفتن همون رفلاکس رفتم دکتر برام قرص کیلو دینوم سی و راینیتیدین ودکتر گفت غذا های شور ترش شیرین نخور و نهار درحد 6 قاشق وصبحانه در حدی یک چهارم نون بخور
  بعد دوماه سوزش سردل و قفسه سینم خوب شد درد معده هم تقریبا تموم شد ولی یک ماه قرص می خورم احساس می کنم سردلم میمونه یا بعضی موقع غذا می خورم احساس می کنم کاملا پایین نمیره وزنم زبونم هم دوچار التهابه البته از اول هم بود ولی هنوز خوب نشده روش سفیده سمت چپش زخم شده تو این سه ماه 5 کیلو کم شده وزنم البته خیلی کم تر از قبل غذا می خورم و ابپز هم هست اکثرا به نظرتون برم اندوسکپی کنم بعد غذا می خورم معده من هم دوچار گزگز ترش شدن میکنه البته چند روزه خیلی کم شده تور خدا بگین چیکار کنم
  درضمن 31 سالمه..

 12. سلام و وقت بخیر.
  عباس هستم و ۳۱ سال سن دارم .
  حدود سه روز هست که تشخیص قطعی سرطان مری داده شدم.(Squamous cell carcinoma)
  چند سوال داشتم درصد بقا در آخرین تحقیقات به چه صورت هست؟من رفلاکس معدم دارم آیا دارویی هست که درد و اسید معده م رو کنترل کنه؟بدلیل اینکه دیسفاژی هستم برای اینکه ضعیف نشم چه غذاهایی رو پیشنهاد میدید؟و در آخر اینکه پیشنهاد شما ابتدا جراحی هست ؟یا ابتدا شیمی درمانی و پرتو درمانی همزمان و سپس جراحی؟ با سپاس

  • سلام
   بستگی به مرحله بیماری و درگیری عقده های لنفاوی و سایر اندام ها دارد
   بهتر است ابتدا شیمی درمانی انجام شود
   سپس جراحی و …
   اگر بدخیمی به شکل سطحی است اصولا پاسخ به درمان عالی است

 13. با سلام .من 47 سالمه.اغلب موقع بلعیدن غذا مخصوصا غذاهای ترش مزه دچار سوزش مری میشوم و گاهی هم معده ام بشدت ترش میکنه و سوزش و درد معده دارم بطوریکه احساس میکنم قلبم میسوزه.میخواستم بدونم آیا دچار زخم مری و معده شدم?

 14. سلام خسته نباشید. مادرم 70 سالشه و سرطان مری داره و ابتدا شیمی درمانی ورادیوتراپی رفت وبعد جراحی کرد والان سه ماهه از عملش میگذره هنوز درد داره و متاسفانه هنوز مشکل بلع داره وچیزی نمیتونه بخوره. بعداز عمل، مری و برای رفع انسداد دکتر بالن زد وبازم متاسفانه چیزی نمیتونه بخوره. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 15. سلام
  طاعات و عبادادتون قبول
  یکی از فامیلا حدود ۶ ماه که واسع بلع غذا یه خورده به مشکل برخورده مخصوصا تو ایام کرونا الان چند وقتیه که بعضی موقع ها استفراق هم میکنه ولی کم یعنی هر روز نیست به علت کرونا به دکترمراجعه نکردن الان رفتن دکتر میگن سرطان مری داره به احتمال زیاد ولی هنوز جواب آزمایشش نیومده به نظرتون سرطانه مریه و این که احتمال زنده موندن یا مرگش چطور لطفا جواب بدید

  • سلام
   دوست گرامی در این مورد فقط پزشک ایشون که در جریان جواب اندوسکوپی و نمونه برداری هستند می توانند نظر دهند
   در مورد طول عمر و پیش اگهی بیمار به فاکتورهای مختلفی از جمله نوع سرطان بستگی دارد

   • با سلام .پدرم دارای 84سال سن ومبتلا به شرایط بدخیم سرطان مری میباشددر طی این 6ماه که به این بیماری مبتلاست مراحل پرتو درمانی به مدت یکماه برای او انجام شد ولی متاسفانه هم اکنون توانایی خوردن و نوشیدن را ندارد و نمیتواند در حالت استراحت از جایش تکان بخورد .ایا راه امیدی هست

    • سلام
     دوست گرامی در مورد وضعیت پدر شما فقط پزشک ایشان که در جریان کامل پرونده پزشکی ایشان هستند می توانند اظهار نظر کنند

 16. سلام خسته نباشید .استنت گذاری مری قبل از رادیو تراپی انجام میشه یا بعد از آن؟
  مادرم اول براش استنت گذاشتن بعد رادیوتراپی رو شروع کردن.خیلی حالش بده و درد داره.

 17. سلام وخسته نباشید مادر من سرطان مری داره یک سال پیش بردیم دکتر و از اون نمونه برداری کردن و دچار خونریزی شد دکترا گیرهای فلزی به آن زدن و الان مادر من نمیتونه غذا بخوره مخصوصا جدیدن از دردشونه هاش شبها نمیتونه بخوابه من مادرم و بردم پیش متخصص گوارش اونا گفتن باید عمل بشه ولی درصد ندادن که خوب میشه یا نه ومن از ترسم نبردم متاسفانه روز به روز داره بدتر میشه و وزن کم میکنه تو رو خدا کمکم کنید من از دار دنیا فقط این مادر و دادم

 18. سلام من 17 سال دارم و سه روزی هست ک حس میکنم چیزی در گلوم گیر کرده و هنگام قورت دادن اب دهان یا مایعات یکم اذیت میکنه میشه راهنماییم کنید

 19. سلام ۲۷سالم ریفلاکس معده دارم چنددروز بود معدم اسیدی میشود الان ۳روزه مری درد میکنه وخیلی نگرانم ،

  • باسلام وعرض خسته نباشید.من ۳۶ساله هستم .ومدت زیادی هست که از ناحیه پشت معده .سمت چپ ستون فقرات دردشدیدی دارم.وازانواع سرطانها دراین مورد نگرانم.

 20. با سلام مادر بنده 70 سال داره از اول اسفند با مشکل بلع مواجهه شد تا اینکه دیگه نتونست حتی آب هم قورت بده هرچه را که می خورد استفراغ می کرد .حالا براشون تو مریش لوله گذاشتن گفتن که به خاطر سن و سالش جراحی نمی تونه بشه با وجود اینم که اون لوله رو گذاشتن باز نمی تونه چیزی بخوره و استفراغ می کنه و یک ماهه شیمی درمانی و رادیو تراپی هم میره . خیلی ضعیفش کرده . ضمنا چون مایعاتم نمی تونه بخوره برای همین تو ازمایشی که ازش گرفتن کلیه اش داره مشکل پیدا می کنه

 21. سلام بنده ظاهری ۱۸ سالمه
  ۲سال میشه ک مری من مشکل داره چند بار اندوسکوپی انجام دادم ولی دکتر چیزی نگفته الان فقط قرص رانیتیدین مصرف میکنم معده سوزش داره مخصوصا مواقع خوردن بیشتر اینکه نمیتونم غذا راحت بخورم نظر شما چیه

 22. سلام من الان همش حس می کنم تو گلوم یه چیزی گیر کرده و تقریبا دوماهه سرفه می کنم.به نظرتون ممکنه سرطان مری باشه.مراحل اولیه تشخیص می تونه با آزمایش خون و سی تی اسکن گلو و ریه ها مشخص بشه؟

  • سلام
   در وهله اول به دلیل سرفه طولانی مدت باید عکس از قفسه سینه بگیرید
   به متخص داخلی مراجعه فرمایید

 23. سلام حدود دو ماهه که تنگی نفس دارم و کلا بی اشتها شدم و اصلا گرسنه نمیشم ولی مشکل بلع غذا ندارم اما همش احساس میکنم سرکه توی دهانم هست و همش احساس ترشی و گازی شبیه به سرکه داخل دهان دارم و بعد از خوردن هر چیزی احساس مزه ترش در دهانم دارم و یه مدت دهانم به شدت بو گرفته بود که مترانیدازول خوردم برطرف شد ولی این مشکل تنگی نفسم برطرف نمیشه به طوری که قفسه سینم و گاهی تا توی کمرم این درد دارم

 24. سلام .مادرم سرطان مری داره بعد از اندوسکوپی دیگه نمیتونه یک قطره اب هم بخوره براش سی تی اسکن با تزریق و خوردن دارو با دو لیتر اب براش نوشتن اما نمیتونه اب بخوره تا قبل از اندوسکوپی مایعات میخورد ممنون میشم راهنمای کنین.

 25. با سلام و احترام
  من ۲۹ سالمه حدود ۶ سال هست فتق هیاتال معده دارم و ۶سال هم هست دارو مصرف میکنم (دارو هایی مثل آمپرازول و رابیپرازول و پنتوپرازول و دمپریدون و رانیتیدین و …)
  تا یک ماه پیش خوب بودم و زیاد مثل اوایل درد نداشتم ولی الان یک ماه میشه قفسه سینم بد جور درد داره خصوصا تواین یه هفته احساس میکنم قفسه سینم شکسته و خیلی شدید درد دارم
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم این درد خوب بشه چی مصرف کنم-
  آیا سرطان مری دارم؟
  خیلی ممنونم

 26. سلام .میخواستم بدونم سرطان مری اگر در مراحل اولیه (در حد التهاب کوچک) باشه با پرتو درمانی و شیمی درمانی ترکیبی و بدون عمل جراحی قابل درمان هست؟
  پدرم که ۷۲ ساله هستن این شرایط رو دارن و تشخیص پزشک ۳۰ جلسه رادیو تراپی و ۱۰ جلسه شیمی درمانی(پنج جلسه اول رادیوتراپی و پنج جلسه هم آخر رادیوتراپی) بوده.به علت ضعیف بودن قلبشون انجام جراحی ممکن نیست

  • سلام
   اگر در مراحل ابتدایی و کوچک باشد بله ممکن است بدون جراحی درمان شود

 27. سلام من بعد از غذا یا آب خوردن زیاد آروغ میزنم آیا دچار بیماری خطرناکی شدم؟

 28. سلام خسته نباشید آیا سرطان مری خوب شدنی هست کسی هست که تاحالا جراحی کرده باشه

  • سلام
   بله
   بستگی به مرحله تشخیص دارد
   اغلب ابتدا چند جلسه شیمی درمانی و سپس جراحی انجام میشود

 29. سلام ۴۶سال دارم خوردن قرص و کپسول برایم مشکل شده حتما چند لقمه نان بخورم تا بلعیده شود در ضمن آروغ معده زیاد است و موقع آن دهان غورت دادن چیزی بادک در گلوم حس میکنم ممکن توده سرتانی باشه.. حدود ۱۰ ماه این عارضه را دارم

 30. سلام من تو بلع غذا دچار مشکل هستم و درد قفسه سینه دارم ۳۱ سالمه ممکنه توده بدخیم داشته باشم پارسال اندوسکوپی کردم دکتر گفت مری ت زخم داره یکسال خوب خوب بودم الان یه ماه اینجوری شدم بلعیدن غذا برام سخته به نظرتون ممکنه توده باشه ؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر