عفونت لگنی؛ علل، علائم، تشخیص و درمان عفونت لگن در زنان

عفونت لگن در زنان

عفونت لگن در زنان چه نشانه‌هایی دارد؟ علت درد لگن در زنان چیست؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

بیماری التهابی لگن (PID)، عفونت اندام‌های تولید مثل در زنان است. از علائم عفونت لگن در زنان می‌توان به درد شکمی و تب اشاره کرد.

آنچه معمولاً اتفاق می‌افتد این است که باکتری‌ها ابتدا به واژن وارد می‌شوند و باعث عفونت می‌شوند. با گذشت زمان، این عفونت می‌تواند به اندام‌های موجود در لگن منتقل شود. اگر عفونت به خون شما گسترش پیدا کند، عفونت لگن در زنان می‌تواند بسیار خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی باشد.

عفونت لگن در زنان

بیماری التهابی لگن، عفونت ارگان‌های تولید مثل زن است. این حالت معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌های منتقل شده از رابطه جنسی، خود را به رحم، لوله‌های فالوپی یا تخمدان‌ها برسانند؛ سپس علائم عفونت لگن در زنان آشکار می‌شود. معمولاً علائم عفونت لگن در زنان، به طور مشخص قابل شناسایی نیست، در نتیجه اغلب افراد مبتلای بدون علائم عفونت لگن، از بیماری خود خبر ندارند.

علائم عفونت لگن در زنان

برخی از زنان مبتلا به التهاب و عفونت لگن نشانه‌ای ندارند. علائم عفونت لگن در زنان در صورت شناسایی، اغلب شامل موارد زیر است:

 • درد شکمی (شایع‌ترین علامت)
 • تب
 • رابطه جنسی دردناک
 • ادرار دردناک
 • خونریزی نامنظم
 • بوی بد واژن
 • خستگی
 • ترشحات واژن

بیماری التهابی لگن می‌تواند درد ملایم یا متوسط را ایجاد کند. با این حال، برخی از زنان درد و نشانه‌های شدیدی مانند درد شدید در شکم، استفراغ، غش و تب بالا را تجربه می‌کنند. اگر علائم شدید دارید؛ بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. این عفونت ممکن است به جریان خون یا سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. عفونت لگن در زنان می‌تواند یک وضعیت تهدیدکننده زندگی باشد.

علائم عفونت رحم و لگن

علل عفونت لگن در زنان

بسیاری از انواع باکتری‌ها می‌توانند علل عفونت لگن در زنان باشند، اما عفونت‌های گونوره یا کلامیدیا شایع‌تر هستند. این باکتری‌ها معمولاً در طول رابطه جنسی محافظت‌نشده انتقال پیدا می‌کنند.

تشخیص عفونت لگن

پزشکان معمولاً بر اساس نشانه‌ها و علائم عفونت لگن، معاینه فیزیکی لگن، تجزیه و تحلیل ترشحات واژن و کشت سرویکس یا آزمایش ادرار، عفونت لگن در زنان را تشخیص می‌دهند. در طول معاینه فیزیکی لگن، دکتر برای اولین بار در مورد علائم عفونت لگن در شما سؤالاتی را می‌پرسد.

ممکن است پزشک شما از سواب پنبه برای نمونه‌برداری از مهبل و دهانه رحم استفاده کند. نمونه‌ها در آزمایشگاه برای تعیین ارگانیسمی که باعث عفونت می‌شود، تجزیه و تحلیل می‌شوند.

برای تایید تشخیص یا تعیین اینکه عفونت گسترده است، پزشک آزمایش‌های زیر را توصیه می‌کند:

آزمایش خون و ادرار: این آزمایش‌ها، گلبول‌های سفید (ممکن است عفونت را نشان دهند) و نشانگرهای التهاب را اندازه‌گیری می‌کنند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش‌های HIV و عفونت‌های منتقله از راه جنسی را پیشنهاد کند که گاهی اوقات با عفونت لگن مرتبط هستند.

سونوگرافی: این آزمایش با استفاده از امواج صوتی، برای ایجاد تصاویر ارگانیسم‌های تولید مثل انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی: در طی این روش، پزشک شما یک ابزار نازک و روشن را از طریق یک شکاف کوچک در شکم وارد می‌کند تا اندام‌های لگن شما را ببیند.

اشعه ایکس

درمان عفونت لگن

درمان‌های بیماری التهابی لگن عبارت‌اند از:

آنتی بیوتیک‌ها: پزشک شما ترکیبی از آنتی بیوتیک‌ها را بلافاصله تجویز می‌کند. پس از دریافت نتایج آزمایشگاه، پزشک ممکن است نسخه شما را دوباره تنظیم کند تا کنترل عفونت را بهتر مدیریت کند. درمان آنتی بیوتیک می‌تواند به جلوگیری از عوارض جدی کمک کند، اما نمی‌تواند آسیب را از بین ببرد.

درمان برای شریک زندگی شما: برای جلوگیری از عفونت مجدد با بیماری‌های مقاربتی، شریک جنسی شما باید مورد آزمایش قرار گیرد و درمان شود. شریک جنسی آلوده ممکن است نشانه‌های قابل توجهی نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به التهاب لگن فقط نیاز به درمان سرپایی دارند. با این حال، اگر شما به طور جدی بیمار باشید، به داروهای خوراکی پاسخ ندهید و یا باردار باشید؛ ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشید.

علت درد لگن در زنان

جراحی: این روش درمان به ندرت ضروری است. با این حال، اگر یک آبسه در ناحیه لگن تشکیل شده باشد؛ پزشک ممکن است آن را با جراحی تخلیه کند. اگر به درمان آنتی‌بیوتیک پاسخ ندهید، مثلاً زمانی که یک یا چند نشانه یا علائم عفونت لگن وجود نداشته باشد یا تشخیص مشکوک داشته باشید؛ نیاز به جراحی بیشتر می‌شود.

عوامل خطر التهاب لگن

تعدادی از عوامل که ممکن است خطر ابتلا به التهاب لگن را افزایش دهد:

 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • داشتن رابطه جنسی با فردی که دارای بیش از یک شریک جنسی است
 • داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم
 • سابقه بیماری التهابی لگنی یا عفونت منتقله از راه جنسی

عوارض جانبی التهاب لگنی

بیماری التهابی لگن درمان نشده ممکن است بافت اسکار ایجاد کند. همچنین ممکن است در لوله‌های فالوپ ، آبسه ایجاد کند که می‌تواند به اندام‌های تولید مثل آسیب برساند. عوارض دیگر عبارت‌اند از:

حاملگی خارج رحمی: عفونت و التهاب لگن یکی از دلایل اصلی بارداری خارج رحمی است. در حاملگی خارج رحمی، بافت اسکار ناشی از عفونت لگن مانع تخمک‌گذاری از طریق لوله فالوپی می‌شود. حاملگی خارج از رحم می‌تواند خونریزی گسترده و تهدیدکننده زندگی را به وجود آورد و به مراقبت اورژانس نیاز داشته باشد.

ناباروری: عفونت لگن ممکن است به اندام‌های تولید مثل شما آسیب برساند و باعث ناباروری شود. تأخیر در درمان عفونت لگن به طور چشمگیری خطر ابتلا به ناباروری را افزایش می‌دهد.

درد مزمن لگن: بیماری التهابی لگن می‌تواند درد لگن را ایجاد کند. این درد ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. عفونت در لوله‌های فالوپ و دیگر اندام‌های لگن می‌تواند درد را در هنگام مقاربت و تخمک‌گذاری ایجاد کند.

آبسه تخمدان: عفونت لگن ممکن است در لوله رحمی و تخمدان‌ها آبسه ایجاد کند.

چه زمانی برای درمان عفونت لگنی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر موارد زیر را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کرده و از راهنمایی‌های او استفاده کنید:

 • درد شدید در ناحیه زیر شکم
 • حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در نگه داشتن چیزی در معده
 • تب بالاتر از ۳۸ درجه
 • ترشحات بد واژن

اگر شما علائم و نشانه‌های عفونت لگنی را داشته باشید اما خیلی شدید نباشند، باید برای درمان زودهنگام آن اقدام کنید. ترشحات بدبوی واژن، ادرار دردناک یا خونریزی بین چرخه قاعدگی نیز می‌تواند از علائم عفونت مقاربتی باشد. اگر این علائم و نشانه‌ها را مشاهده کردید، رابطه جنسی خود را برای مدتی متوقف کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. درمان سریع عفونت مقاربتی می‌تواند از ابتلا به عفونت لگنی جلوگیری کند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری عفونت لگنی

برای کاهش خطر ابتلا به بیماری عفونت لگنی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

 • رابطه جنسی ایمن داشته باشید. در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید و تعداد شریک جنسی خود را محدود کنید. سابقه جنسی شریک زندگی خود را نیز جویا شوید.
 • با پزشک خود درباره جلوگیری از بارداری مشورت کنید. بسیاری از روش‌های پیشگیری از بارداری در برابر پیشرفت عفونت لگنی به کار نمی‌آیند. استفاده از روش‌های مانع شونده مانند استفاده از کاندوم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری عفونت لگنی را کاهش دهد. حتی اگر از قرص‌های ضد بارداری هم استفاده می‌کنید، برای برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی جدید حتما از کاندوم استفاده کنید تا از بیماری عفونت مقاربتی جلوگیری کنید.
 • آزمایش بدهید. اگر در معرض خطر ابتلا به بیماری عفونت مقاربتی هستید حتما به پزشک مراجعه کرده و آزمایش بدهید. در صورت لزوم نیز می‌توانید برنامه‌ای منظم برای ملاقات با پزشک و آزمایش تنظیم کنید. درمان سریع عفونت مقاربتی بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری عفونت لگنی است.
 • از شریک جنسی خود بخواهید که آزمایش بدهد. اگر شما مبتلا به عفونت مقاربتی هستید، از شریک جنسی خود درخواست کنید تا او هم آزمایش دهد و در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرد. این کار سبب می‌شود که از پیشرفت بیماری عفونت مقاربتی جلوگیری شود و همچنین احتمال ابتلا به عفونت لگنی نیز کاهش یابد.
 • واژن را با فشار آب زیاد شستشو ندهید. شست‌‌وشوی واژن تعادل باکتری‌ها را در واژن بر هم می‌زند.

کنار آمدن با بیماری عفونت لگنی و پشتیبانی

بیماری عفونت لگنی می‌تواند منجر به ایجاد احساس ناراحتی یا استرس شود. شما ممکن است با تشخیص عفونت مقاربتی، ناباروری احتمالی یا درد مزمن سروکار داشته باشید. برای کنار آمدن با فراز و نشیب‌های تشخیص این بیماری، راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • برای درمان بیماری خود اقدام کنید. بیماری عفونت لگنی اغلب در اثر عفونت مقاربتی ایجاد می‌شود. دانستن این مسئله که شما عفونت مقاربتی دارید می‌تواند برای شما یا همسرتان آسیب‎زا باشد. با این حال، شما و همسرتان باید برای درمان این بیماری اقدام کنید تا شدت عفونت لگنی را کاهش دهید و در نتیجه از عفونت مجدد جلوگیری کنید.
 • آماده باشید. اگر بیش از یک دوره بیماری التهابی لگن را تجربه کرده باشید، بیشتر در معرض خطر ناباروری هستید. اگر برای بارداری اقدام کرده‌اید و ناموفق بوده‌اید باید برای ارزیابی ناباروری با پزشک خود مشورت کنید. از پزشک خود درخواست کنید تا مراحل آزمایش و درمان ناباروری را برای شما شرح دهد. فهم درست در مورد این فرایند ممکن است استرس شما را کاهش دهد.
 • به دنبال پشتیبانی باشید. اگرچه سلامت جنسی، ناباروری و درد مزمن می‌تواند موضوعات کاملا شخصی باشد، اما برای حمایت و پشتیبانی می‌توانید با شریک عاطفی، اعضای نزدیک خانواده، دوستان یا یک متخصص در ارتباط باشید. بسیاری از گروه‌های پشتیبانی آنلاین وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند که به صورت ناشناس بتوانید دغدغه‌ها و نگرانی‌هایتان را در میان بگذارید.

آمادگی برای ویزیت حضوری نزد پزشک متخصص

اگر علائم و نشانه‌های بیماری التهابی لگن را دارید حتما برای گرفتن وقت از پزشک متخصص مربوطه اقدام کنید. در ادامه اطلاعاتی از چگونگی آمادگی برای مراجعه به پزشک مربوطه و انتظاراتی که از پزشک می‌رود را شرح داده‎ایم.

قبل از مراجعه به پزشک چه باید بکنید؟

 • از هرگونه محدودیت قبل از قرار ملاقات مطلع شوید. زمانی که برای گرفتن وقت از پزشک مورد نظر اقدام می‌کنید، حتما بپرسید که آیا نیاز است کاری از قبل انجام دهید یا خیر.
 • تمامی علائمی که تجربه کرده‌اید را در جایی یادداشت کنید. حتی اگر موردی بود که حس کردید با موضوع اصلی نامرتبط است را نیز می‌توانید یادداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می‌کنید را یادداشت کنید. لیستی از داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را تهیه کنید.
 • سوالات خود را یادداشت کنید. سوالاتی که در نظر دارید از پزشک متخصص بپرسید را یادداشت کنید تا در هنگام مراجعه حضوری تمامی مسائل را بتوانید عنوان کنید.

برخی سوالات پایه که از پزشک می‌پرسید شامل موارد زیر است:

 • چه آزمایش‌هایی باید بدهم؟
 • آیا بیماری من در اثر عفونت مقاربتی است؟
 • آیا شریک جنسی من نیز باید آزمایش دهد و تحت درمان قرار گیرد؟
 • آیا در طول درمان باید از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنم؟ چه مقدار طول می‌کشد؟
 • چگونه می‌توانم از دوره‌های بعدی بیماری التهاب لگنی پیشگیری کنم؟
 • آیا این مسئله در باروری من مشکل ایجاد می‌کند؟
 • آیا دارویی که برای من تجویز می‌کنید جایگزین گیاهی دارد؟
 • آیا می‌توانم در خانه مراحل درمان را طی کنم؟ یا نیاز است که حتما در بیمارستان بستری شوم؟
 • نیاز است که دوباره برای ویزیت نزد شما مراجعه کنم؟

چه انتظاری از پزشک می‌رود؟

پزشک شما ممکن است سوالات متعددی نظیر سوالات زیر از شما بپرسد.

 • آیا شما شریک جنسی جدید داشته‌اید یا دارای تعدد شریک جنسی هستید؟
 • آیا همیشه از کاندوم استفاده می‌کنید؟
 • اولین باری که علائم را مشاهده کردید چه زمانی بود؟
 • علائم شما چیست؟
 • آیا دردی در ناحیه لگنی نیز تجربه می‌کنید؟
 • علائم شما چه مقدار شدت دارند؟

سخن آخر:

لگن قسمت پایین شکم است که شامل لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه رحم و رحم می‌شود. عفونت لگن در زنان شایع است و سالانه هزاران نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا می‌شوند. چندین نوع باکتری می‌توانند عامل عفونت لگن در زنان شوند. از جمله باکتری‌هایی که باعث عفونت‌های منتقله از راه جنسی ( بیماری مقاربتی) مثل گونوره و کلامیدیا می‌شوند.

عفونت لگن در بعضی موارد اگر به موقع درمان نشود، خطرات زیادی برای فرد به همراه دارد.

منابع:

mayoclinic

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

198 دیدگاه در “عفونت لگنی؛ علل، علائم، تشخیص و درمان عفونت لگن در زنان

 • سلام من ۳۷سالمه ودو فرزند دارم، سالهاست که مشکل عفونت دارم وقتی پیش پزشک میرم و دارو مصرف میکنم تا یک هفته بعد تمام شدن دارو دوباره علائم وعفونت دارم نمیدونم باید چه کار کنم واژنم خیلی حساس شده وسوزش وخارش زیاد دارم راه درمانم چیه؟ نکات بهداشتی ام رعایت میکنم ولی جواب گونیست

  پاسخ
  • سلام
   همسرتون هم باید درمان شوند و بهداشت رابطه رو رعایت کنید

   پاسخ
 • سلام من زنه ۳۰ ساله هستم که دو ماه عفونت لگن دارم داروی آنتی بیوتیک خوردم خوب نشدم درد لکن شدید دارم که تو ساق پام هم ریخته چی‌کار گنم

  پاسخ
  • سلام‌
   معمولا عفونت های لگن سبب ایجاد درد در محدوده کشاله ران می شوند
   بهتر است جهت معاینه مجددا به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام ۱۸ سالم هست پلی کیستیک دارم سه ماه دارو مصرف کردم ولی هنوز سونوگرافی انجام ندادم ولی خون قاعدگیم کمتر شده اشکالی نداره؟

  پاسخ
  • سلام نگران نباشبد طبيعي هست
   بدليل اثر دارو هستش

   پاسخ
 • پلی کیستیک و عفونت لگن می تونه باعث ناباروری بشه مجردم ۱۹ سالم هست؟؟ واینکه من هیچ کدوم از علائمی که برای التهاب لگن نوشته بودین رو نداشتم به جز اینکه ماهانه ام نامنظم هست اون هم از اولین باری که ماهانه شدم تا الان اینجوریم

  پاسخ
  • سلام پلي كيستيك ميتونه باعث اختلال در تخمك گذاري شه اما با درمان بارداري رخ ميده
   عفونت لگن هم اگه لوله فالوپ درگير شده باشه بله ميتونه منحر به نازايي شه

   پاسخ
 • سلام من دختر هستم و دکتر گفته التهاب و عفونت لگن دارم هیچ یک از علائم این ببماری رو ندارم جز اینکه ماهانه ام نامنظم هست اون هم از اولین باری که ماهانه شدم تا الان اینجوریم خواستم ببینم علتش چیه؟؟ اصلا دخترا هم به این بیماری منجر میشن یانه؟؟ من نه باکسی بودم نه خود ارضایی میکنم

  پاسخ
  • سلام
   بله
   ممکنه دچار ابن بیماری باشید
   طبق دستور پزشکتون درمان رو انجام دهید

   پاسخ
 • سلاموقت بخیر من متاهل هستم و دوتا بچه دارم الان نزدیک ب یکسال هست ک عفونت لگنی شدید دارم بعلاوه زخم دهانه رحم ک خیلی داروها و آمپول جنتامایسین استفاده کردم ولی نتیجه ای نگرفتم و دل درد شدید دارم چکار کنم تشکر

  پاسخ
  • سلام بايد همسرتونم دارو مصرف كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • موقعه پریود شدنم روز های دومش یا سومش یا چهرمش درد زیادی داشت تا با مسکن کم کم خوب میشد دردی که میگفتم مردم تا یه روز خیلی دردم گرفت زیر نافم و بعضی وقتا سمت چپ تا یه روز خیلی دردم گرفت همون موقع هم پریو بودم هر چی میکردم اروم نمیگرفتم تا مامانم مسکن بهم داد باز هم بعد ده دقیقه خوب نشدم جوری درد میکرد که گریه میگردم اه ناله و جیغ و فریاد تا رفتیم کلینک تا خانم دکتر نمیدونم یه امپول یا دو تا بهم زد بعد گفت اگه تا یه ربع دیگه خوب نشدی باید بری این ازمایشی که برات نو شتمو بدی تا بعد یه ربع کم کم خوب شدم و درد م کم کم اروم گرفت بعد گفت برای اتمینانی بیشتر ازمایشو بده رفتیم تا بعد یک دو ماه شایدم سه ماه رفتیم ازمایش کم خونی و اینا بدم مامانم بهشون گفت که مثانه هم بهش اضافه کنه جواب ازمایش اومد و گفت که عفونت کردی و خونت غلیضه دو سال بیشتر نیست که گاهی وقتا تیر تیزی تو رابطه جنسی م میکشه بیشتر از سه تا نمیکشه تیر خیلی تیزی دختر چهارده ساله هستم و مجرد سه سال هم هست که پریود میشم گاهی وقتا با خودم میگم که تیری که میکشم ماله عفونت باشه نمیدونم
  نمیدونم باید چی بخورم چی کار کنم چی انجام بدم واقعا نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید
  خواهش میکنم ؟?
  باتشکر

  پاسخ
  • سلام
   تیر کشیدن برای چند ثانیه اشکالی نداره و گرفتگی عضلانیه

   پاسخ
 • سلام يك هفته اس درد لگن دارم سابقه عفونت لگن هم پارسال داشتم از داروهاي سفالكسين و فلوكونازول و واژينال تريپل سولفا استفاده كنم كافيه يا داروي جديد تري اضافه كنم؟مشكل هزينه دارم نميتونم دكتر برم

  پاسخ
  • سلام
   علاوه بر این ها پماد مترونیدازول واژینال

   پاسخ
 • سلام مادرم لکن اش دردداره دوماه هست
  تمام پزشکان مراجعه و عکس فیلم یا ازمایش دادیم اما نتیجه نگرفتیم
  واینکه یه دکتر گفت شاید مفصل ات عفونت کرده زده پایت بازهم درد داره

  پاسخ
  • سلام بايد ام ار اي و اسكن راديونوكلئيك انجام دهند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • باعرض سلام وخسته نباشید من مجردم ولی حدود دوماه پیش بایه اقایی قصد ازدواج داشتیم ونامزدکردیم ولی بهم بخورد رابطه بادست داشتم یعنی بادست ببخشیدالت ایشونو مالیدم ولی رابطه ی دخول نداشتم .بعدیه ماه جوش صورت دراوردم وبدنم خارش گرفت والان هم ترشح وخارش واژن دارم وزیرشکمم درد میکنه مترونیدازول وپماد کلوتریمازول مصرف کردم ترشحات وخارشم بهترشد ولی هنوزدرد دلرم دوهفته پیش تست اچ ای وی دادم منفی بودم یعنی بعدازدوماه .ولی الان خیلی استرس دارم ازاچ ای وی میترسم ضمنا دچارافسردگی وبیماری استرس شدیدهم ازقبل بودم.

  پاسخ
  • سلام اگه تستتون منفي بوده جوابش معتبره
   براي اضطراب هم

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخير٢٠سالمه ومتاهل ،يه شب مجبوربه شدم به خاطرريخته شدن منى همسرم يه دونه قرص ال دى خوردم وديگه نخوردم ممكنه تنظيم پريوداين ماهموبه هم بزنه ياچون يه دونه بوده تاثيرنداره ممنون ميشم پاسخ بدين خانم دكترعزيز??

  پاسخ
  • سلام ممكنه سه روز الي يك هفته بعد از خوردن قرص ال دي پريود شيد و تاريخ پريودتون از همون روزي ميشه كه پريود شديد
   همين تغيير رخ ميده
   ممكنم هست كه پريود نشيد

   پاسخ
   • سپاس ??

 • سلام من خارش و التهاب ناحیه داخلی و خارشی واژن دارم…گاهی زیر دلم درد میگیره
  از وقتی که دستگاه آیودی گذاشتم سمت راست لگنم گاهی(مثلا یه روز درمیون)برای چند دقیقه درد میگیره…و از وقتی آیودی گذاشتم مدام ترشحات غیر طبیعی و خارش و درد دارم چند بار مراجعه کردم به پزشک گفته که قارچ داری دارو داده ولی خوب نشدم
  الان هفت ماهه که آیودی گذاشتم علت چیه؟باید دستگاهم رو در بیارم؟

  پاسخ
  • سلام لادمه كه معاينه شيد تا هم از نظر قارچ واژينال بررسي شيد و هم از نظر عفونت تريكومونايي بررسي شيد اگه عفونت به اندومتروتون نرسيده باشه لزومي نداره كه خارجش كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من چند سال ک درد لگنی دارم دو سال پیش ب دلیل شکم درد شدید همراه با سردرد مراجعه کردم ب پزشک بعد از سونو آزمایش گفتن ک فیبروم داری اینبار ک بخاطر درد لنگی ویزیت شدم گفتن ک التهاب لگنی و عفونت، دلیل اینکه زیاد دچار عفونت لگنی میشم چیه،مجردم هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام فيبروم بيشتر منجر به افزايش خونريزي در دوران پريود ميده
   اما عفونت باعث درد ميشه

   پاسخ
 • سلام خواهرم ۲۱ سالش هست و حدود یک سال هست پریود نشده است به علت کمی وزن دکتر سونو داده و مقداری عفونت و مایع آزاد شده رو تشخیص دادن به مدت دو ماه هست پس از مدفوع خون روشن شبیه خون پریود میبیند امروز هم خون قرمز روشن به همراه بافت اما هنوز هم پریود نشده است .دکتر داخلی تشخیص زخم مقعد رو دادن و قرص ایندومتاسین ۲۵ رو دادن که دو ماه است میخورد اما بازهم در مدفوع کمی خون قرمز روشن میبیند ممکن هست این خون به دلیل عفونت لگن باشد ؟البته دکتر زنان قرص داکسی کیم هم داده که هنوز مصرفش رو شروع نکرده بیشتر اوقات هم در ناحیه زیر شکم و سمت راست و چپ زیر قفسه سینه احساس گرفتگی و گاهی درد میکند

  پاسخ
  • سلام
   باید ازمایش tsh,fsh ,prolactin بدهند تا علت عدم پریودی مشخص شود
   مصرف دارو را طبق نظر پزشک شروع کنند

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر،چرا همیشه نزدیک پرورده میشم زیرشکمم هم سمت راست هم چپ سوزن سوزن میشه ودرددارم ۲۲سالمه و متاهل طبیعیه یا نه؟

  پاسخ
  • سلام بله طبيعيه بدليل پريود هست اما اگه دردش غير قابل تحمل هست بابد بررسي شيد
   اما اگه به مسكن معمولي حواب ميده مشكلي نداره

   پاسخ
 • سلام وقت بخير ،من متاهلم و٢٢سالمه دوماه قرص ال دى مصرف ميكنم از٥پريودى هميشه شروع ميكنم ،مشكلم ازوقتى ال دى مصرف ميكنم ترشحاتم كم وميل جنسيم كم ميشه واخربسته كه ميشه اون موقع ترشحاتم زيادميشه دليلش چيه به نظرتون ؟

  پاسخ
  • سلام اگر بیماری pid درمان نشود چه می‌شود آیا غیر ازراه جنسی واگیر دارد

   پاسخ
   • سلام منحر به چسبدگي اعضا داخل لگن و ناباروري ميشه

  • سلام از عوارض ال دي هست بهتره به پزشكتون مراجعه كميد تا نوع روش جلوگيريتونو عوض كنيد

   پاسخ
 • سلام وقت بخير ،من ٢٣سالمه ومتاهل هميشه اواخرپريودم كه ميشه كشاله ران چپم يكم دردميكنه بعدچندروزخوب ميشم حالتش مثل يه كوفتگى هست ممكنه مشكلى داشته باشم ياطبيعيه ممنون ميشم پاسخ دهيد ??

  پاسخ
  • سلام طبيعيه، بخاطر پريود هستش

   پاسخ
 • سلام وقت بخير،من چندروزه كشاله ران چپم دردميكنه البته توپريدهم هستم اين دردطبيعيه يانه متاهلم و٢١سالمه ممنون ميشم پاسخ دهيد.

  پاسخ
  • سلام بدليل پريودتونه
   اما اگه بعد از پريود هم باز درد داشتيد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد و آزمايش ادرار بديد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.من ۴۰سالم ۵ماه ازدواج کردم زیرشکم خیلی دردداشت رفتم دکترسونوگرافی نوشت گفت لگن عفونت وترشحات داره دارودادبهترشودم ممکن بارداربشم ممنونم ازپاسخ تون

  پاسخ
  • سلام بله اگه درمانو درست انجام بدين و پيگيري كنين باردار ميشين

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیدماه آبان دوتا پریودی به فاصله یک هفته داشتم .از اون روز همش مریضم طرف چپم دردمیکنه.پایین کمرم خیلی دردمیکنه شکم دردم هستم ناراحتی گوارشی هم دارم.حالت تهوع هم دارم دارومعده هم استفاده میکنم احتمالش هست عفونت باشه؟؟ لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام پهلوی سمت راستم دو روزه درد میکن اول فکر کردم گرفتگیه اما چون در گیر عفونت دهانه رحمم مکنه التهاب لگن باشه ؟

   پاسخ
   • سلام
    ممکنه دچار سنگ کلیه باشید
    سونوگرافی شوید

  • سلام بله ، بايد توسط متخصص زنان معاينه شويد و تست پاپ اسمير بديد

   پاسخ
 • سلام مادرم ۴۰ ساله چند وقتیست عفونت واژن و درد لگن وشکم سمت چپ زیر قلب داشتن به دکتر مراجعه کردندو بهشون آمپول جنتاماسین دادن ولی چند روز بعد کلیه درد گرفتن ممکنه که به کلیش آسیب رسیده باشه خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام جنتامايسين بعد از ٧ روز به كليه ميتونه آسيببزنه لطفا اين آزمايشات را انجام دهند
   Cbc.diff
   Esr
   Crp
   Bun cr
   U/A

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی من ۴۰ سالمه هنوز ازدواج نکردم دوتا بزرک میوم درارم همیشه درد میکنه بی بو هس شکمم بزرک میشه کرد لطفاا جریا بزار مرسی

  پاسخ
  • سلام بواي دردش كپسول مفناميك اسيد هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   اما براي سايزش ميتونيد با لاپاراسكوپي خارجشون كنيد
   درمان دارويي هم هست كه بايد تحت نظر
   متخصص زنان باشيد.

   پاسخ
 • عرض سلام و خسته نباشید
  علائم سوزش واژن و درد شدید کمر و پا حدود و کمی سوزش ادرار و از حرارت زیاد زیر کمرم شب اذیت میشم و از خواب بیدارم میکنه و پلو درد دارم
  دکتر مراجعه کردم و گفتن واژن عفونت ندارم ولی عفونت لگن دارم البته هیچ سونو و آزمایشی نخواستن
  داروهای
  آزیترومایسین و مترونیدازول و فلوکونازول و پماد کلوتریمازول و کلیندامایسین تجویز کردن
  اما نگفتن این دارو ها رو همسرم هم باید مصرف کنند یا خیر و اینکه بعد از تمام شدن دارو ها نیازی به ویزیت مجدد هست یا نه؟
  ممنون میشم اگه لطف کنید راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام ببخشید من یکم ترشح سفید سفید اطراف واژنم وگاهی ناحیه بالای واژنم هست البته پوست چربی هم دارم و شبیه چربی موهای سرم هست ولی درد و سوزش و خارش و… ندارم مجرد هم هستم رابطه ای نداشتم ممکنه عفونت ادراری باشه؟یا عرق سوز شدن و استفاده نکردن از لباس زیر نخی؟

  پاسخ
  • سلام به عفونت ميخوره ، اما براي تشخيص دقيقتر توسط متخصص زنان ويزيت شويد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر دختر ۵ ساله من در ناحیه تناسلیش احساس خارش داره چی دارویی میتونم برای بهبودش استفاده کنم؟

  پاسخ
  • سلام خسته نباشید من درد شدید شکم و کمر دارم همراه ترشح بد بو حالت تهوع هم دارم ،تقریبا دوهفته قبل عید هم خارش شدید و سوزش ادرار داشتم که یه هفته مونده به عید پریود شدم برطرف شد الان از درد شدید شکم رنج میبرم وبخاطر تعطیلات هیچ مطبی باز نیست لطفا راهنمایم کنید

   پاسخ
   • سلام
    اگه دسترسی به پزشک ندارین
    پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور تا ۱۰ شب
    پماد واژینال مترونیدازول هر شب یک اپلیکاتور تا ۱۰ شب
    شیاف واژینال لاکتوواژ شبی یکی تا ۱۰ شب مصرف شود
    همچنین میتوانید

    اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص زنان، زایمان و نازایی استفاده کنید.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید من حدود ۲ماهی هست که زیردلم سمت چپ بیشتر از سمت راست درد میکنه با لگن و کمرم.توی سونوگرافیم مایع آزاد تو لگنم دیده شد
  این دردا میشه واسه عفونت لگن باشه؟

  پاسخ
  • سلام ميتونه عفونت باشه اما ممكنه كيست تخمدان هم باشه
   بهتره توسط متخصص زنان ويزيت شويد.

   پاسخ
   • بله کیست هم دارم ینی این درد ممکنه واسه کیست هم باشه ؟من شنیدم که میگن کیست درد نداره!

   • پارگي بعضي از كيستهاي ريز باعث درد ميشه
    درمانشم بايد كيستتونو درمان كنيد
    بايد به متخصص زنان مراجعه كنيد.

 • سلام
  من چندروزي هست كه دردلگن دارم كه به كشاله ران ميزنه.هيچ كدوم ازعلائم خارش وسوزش ترشح بدبو و..ندارم.

  پريودم منظم فقط٣روزقبل هرماه لك بيني دارم
  چه دارويي مصرف كنم براي دردلگنم؟باتشكر

  پاسخ
 • سلام من ی هفته اس درد لگن سمت چپ وپای چپم دارم بقدری دردم شدیده سونو دادم ولی نگفتن ک عفونت دارم فقط کیست و فیبروم دارم دردش گاهی به کمرم میزنه و حتی کلیه هام ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام دکتر من عفونت لگن دارم و یک ساله هم ازدواج کردم اما بچه دار نشدم آیا عفونت لگن باعث شده وه هیچ گونه درمانی هم انجام ندادم

  پاسخ
  • سلام. من با دردهای رحمو لگنو درد واژن رفتم دکتر بهم قرص مترونیدازول ۲۵۰ داد هر ۱۲ ساعت دو عدد و کرم واژینال کلوتریمازول ده شب یک اپکیکاتور و ازیترومایسین ۲۵۰ هشت عدد. گفت توی محلول جوش شیرین یا سرکه سیب بشین. من داروهامو استفاده کردم خوب نشدم گاهی لگنم میدرده و گاهیم درد رحمو واژن دارم . باید چیکار کنم. نشستن تو سرکه سیب خوب هس؟

   پاسخ
   • سلام اگر همچنان درد دارید بهتر است سونوگرافی بدهید و همچنین مجدد از نظر عفونت واژینال بررسی شوید

  • سلام بله ممکن است عدم موفقیت در بارداری شود باید حتماً جهت آزمایشات مربوطه به متخصص زنان مراجعه کنید

   پاسخ
   • سلام دکتر من از دو سال پیش درد کشاله ران سمت راست دارم دکتر رفتم ولی نگفتن عفونت دارم چون خارش و سوزش و ترشح بد بو ندارم پیش دکتر ارتوپد رفتم واسم عکس نوشتن گفتن التهابه ولی داروی خاصی بهم ندادن باید به دکتر زنان مراجعه کنم باز

   • سلام
    اگر درد در کشاله ران و بالاتر هست سونوگرافی اینگویینال بدین

 • سلام خسته نباشید خانم دکترمن سه سال لگنم درد میکرد وبا عفونت شدید ترشاتم زیادن سنوگرافی واژینالی انجام دادم گفت مخمری شده عفونتت حالا پماد کلوتریمازول و آزیترومایسین بهم داد چند بار استفاده کردم خوب نشدم چکار کنم میشه راهنمایم کنی پوست دستگاه تناسلیم خیلی داره

  پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
کبودی نتیجه ضربه به بدن و آسیب به پوست است. این ضربه...
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
در تکنیک ختنه با حلقه یا Plastibell یک حلقه پلاستیکی با اندازه...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...