عمل جراحی کیست تخمدان؛ ضروری و نجات‌دهنده

کیست‌های تخمدان کیسه‌هایی پر از مایع هستند که در طول سال‌های باروری یا بعد از یائسگی به وجود می‌آیند. در قدم نخست، برای درمان این کیست‌ها از آزمایش‌های خون و سونوگرافی استفاده می‌شود. معمولاً تا زمانی که کیست بسیار بزرگ و آزاردهنده نشده، دستوری برای جراحی صادر نمی‌شود. برای بررسی وضعیت کیست باید به پزشک زنان مراجعه کنید و پیگیری‌های لازم را انجام بدهید. در این مقاله، شما را با روش‌های عمل جراحی کیست تخمدان آشنا می‌کنیم. با خواندن این مطلب درباره وضعیت جراحی کیست در این بخش از بدن بیشتر آشنا می‌شوید.

عمل جراحی تخمدان چگونه است؟

اگر کیست‌های تخمدان بزرگ شوند و عوارض ناراحت‌کننده‌ای مانند درد داشته باشند، به احتمال زیاد نیاز به جراحی خواهند داشت. برای جراحی دو روش وجود دارد؛ لاپاروسکوپی (laparoscopy) یا لاپاراتومی (laparotomy).

پزشکان بنا به شرایط کیست موجود در تخمدان، درباره انتخاب هر یک از این روش‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند. اگر این گمان هم وجود داشته باشد که کیست سرطانی است، احتمال نیاز به جراحی بالا می‌رود.

از این روش‌ها، جراحی برای درمان علائم کیست تخمدان چپ نیز استفاده می‌شود؛ توصیه می‌کنیم تا درباره این مطلب در مقاله‌ای تحت همین عنوان در مجله دکتردکتر بیشتر مطالعه کنید.

جراحی کیست تخمدان مزایای زیادی دارد اما همراه با خطراتی بالقوه است. امکان دارد که در طول جراحی به اندام‌های دیگر آسیب وارد شود یا مشکلات باروری در پی آن به وجود بیاید. پیش از آنکه به سراغ روش‌های جراحی کیست برویم، نگاهی به خود کیست خواهیم داشت. با ما همراه هستید؟

جراحی کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست و چه موقع باید برداشته شود؟

گاهی در تخمدان، کیسه‌هایی پر از مایع به وجود می‌آیند که به کیست تخمدان معروف‌اند. در بسیاری از مواقع، کیست‌های کوچک تخمدان نیازی به جراحی ندارند و به‌خودیِ خود بهبود پیدا می‌کنند. اگر کیست بزرگ باشد یا حالت جامد و نیمه‌جامد پیدا کند، پزشکان ترجیح می‌دهند که آنها را بردارند.

این عمل می‌تواند اقدامی پیش‌گیرانه در مدیریت کیست‌هایی باشد که شاید حالت سرطانی پیدا کنند. در موارد زیر هم پزشکان اقدام به عمل جراحی کیست تخمدان می‌کنند:

 • عوارض و علائم کیست تخمدان باعث اختلال در فعالیت روزانه شده است.
 • کیست سرطانی نیست اما علائم و عوارض ناخوشایندی ایجاد کرده است.
 • نوع کیست سرطانی تشخیص داده شده است.
 • اندازه کیست بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر است.
 • کیست بعد از یائسگی ظاهر شده است.
 • تخمدان دچار پیچ‌خوردگی شده است.
 • کیست پاره شده و خون‌ریزی دارد.

نحوه عمل جراحی کیست تخمدان وابسته به شرایط بیمار و تشخیص پزشک برای هر مورد است.

آمادگی‌های لازم برای جراحی کیست تخمدان چگونه است؟

اگر قرار است که عمل جراحی کیست تخمدان برایتان انجام شود، باید از پیش درباره آن اطلاعاتی به دست بیاورید. پزشکان باید درباره موارد زیر به شما توضیحاتی بدهند:

 • چه زمانی پیش از عمل دست از خوردن و نوشیدن بکشید (معمولاً ۶ تا ۸ ساعت قبل از عمل نباید چیزی مصرف کنید)؟
 • جراحی در چه مدت زمانی انجام می‌شود و چقدر طول می‌کشد؟
 • تا چه زمانی نیاز به مراقبت و مصرف داروهای بعد از عمل وجود دارد؟
 • بهترین روش جراحی کیست تخمدان چیست؟

لاپاراتومی کیست تخمدان

دو روش عمل جراحی کیست تخمدان چیست؟

برای عمل جراحی کیست‌های موجود در تخمدان یا از روش لاپاروسکوپی استفاده می‌شود یا روش لاپاراتومی. هریک از این‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و چطور انجام می‌شوند:

لاپاراسکوپی (Laparoscopy)

روش لاپاراسکوپی از روش‌های کم‌تهاجمی است که برای برداشتن کیست استفاده می‌شود. برای انجام آن، در ناحیه شکم یک یا چند برش کوچک به وجود می‌آورند. از راه این برش‌ها، ابزارهای لازم برای برداشتن کیست وارد بدن می‌شوند. عمل جراحی کیست تخمدان با لیزر لاپاراسکوپی عوارض اندکی به همراه دارد.

زمان بازگشت بهبودی بعد از این عمل سریع است. فردی که جراحی می‌شود، معمولاً بعد از ۵ روز به طور کامل بهبود پیدا می‌کند. این را هم در نظر بگیرید که بهبودی و از بین‌رفتن عوارض عمل وابسته به سطح پیچیدگی جراحی هم هست.

عمل جراحی کیست تخمدان چقدر طول میکشد؟ اگر عمل با روش لاپاراسکوپی انجام شود، حدود ۱ ساعت طول می‌کشد. بعد از انجام عمل هم بیمار باید ۲ تا ۳ ساعت تحت‌نظر بماند.

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراتومی (Laparotomy)

در روش لاپاراتومی برش بزرگ‌تری برای خارج‌کردن کیست روی شکم ایجاد می‌شود. برای جراحی کیست‌های مشکوک به سرطان از این روش استفاده می‌شود. عمل جراحی کیست تخمدان بزرگ چگونه است؟ زمانی که اندازه کیست بزرگ باشد هم بیشتر روش لاپاراتومی ترجیح داده می‌شود.

این شیوه از جراحی مفصل‌تر از لاپاروسکوپی است و بیمار برای بهبود به مدت‌زمان بیشتری نیاز دارد. شاید لازم باشد که ۱ تا ۲ شب (یا بیشتر) در بیمارستان بماند.

عوارض بعد از عمل جراحی کیست تخمدان

امکان بروز موارد زیر بعد از جراحی وجود دارد:

 • سرگیجه
 • تهوع
 • درد در ناحیه شانه‌ها
 • گرفتگی‌های شکمی
 • احساس نفخ و نیاز به دفع باد روده‌ها
 • گلودرد در صورت قراردادن لوله تنفسی در دهان در طول عمل

مراقبت بعد از عمل جراحی کیست تخمدان

بعد از اینکه بیمار مرخص می‌شود و به خانه می‌رود، باید از ایجاد فشار به بدن و ناحیه شکم خودداری کند. اگر عمل لاپاروسکوپی انجام شده باشد، لازم است که تمام فعالیت‌های جسمانی به مدت ۱ هفته لغو شوند.

چنانچه عمل جراحی کیست تخمدان به روش لاپاراتومی انجام شده باشد هم بیمار باید به مدت ۶ هفته از انجام فعالیت‌های جسمانی خودداری کند. لازم است که بیمار داروهای تجویزشده را به موقع مصرف کند و حواسش به زخم‌های جراحی باشد تا عفونت نکنند.

لازم به ذکر است که برای درمان و بهبودی کیست تخمدان روش‌های غیر تهاجمی دیگری نیز وجود دارد؛ از روش‌های درمان خانگی گرفته تا مصرف داروهایی که البته توسط پزشک تجویز می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با دیگر راه‌های درمان این بیماری زنانه، مطلب درمان کیست تخمدان را در مجله دکتردکتر مطالعه کنید.

مزایای برداشتن کیست تخمدان چیست؟

فواید زیادی در عمل جراحی کیست تخمدان وجود دارد. برای مثال:

 • خطر پیچیدگی تخمدان هم کاهش پیدا می‌کند و تخمدان در اطراف بافت‌های نگهدارنده پیچ نمی‌خورد.
 • با برداشتن کیست، از علائم ناخوشایند آن مانند خون‌ریزی و درد رها خواهید شد.
 • جراحی کیست‌های سرطانی یا مشکوک می‌تواند سلامت‌تان را تضمین کند.

خطرات احتمالی عمل جراحی کیست تخمدان چیست؟

انجام عمل جراحی کیست تخمدان با خطراتی احتمالی و بالقوه هم همراه است:

 • امکان آسیب‌رسیدن به روده وجود دارد.
 • امکان آسیب‌رسیدن به مثانه وجود دارد.
 • در برخی موارد، امکان عفونت هم بعید نیست.
 • احتمال رشد مجدد کیست بعد از عمل هم وجود دارد.

ایا عمل جراحی کیست تخمدان باعث نازایی میشود؟ باید گفت که همیشه چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد اما احتمال دارد که مشکلاتی در زمینه باروری برای فرد به وجود بیاید. پیش از عمل باید درباره تمام این موضوعات با پزشک خود صحبت کنید.

عمل جراحی کیست تخمدان در بارداری مقدور است؟

اگر کیست‌های موجود در تخمدان در دوران بارداری دچار خون‌ریزی شوند یا درد شدیدی به وجود بیاورند، پزشکان اقدام به جراحی و برداشتن آنها می‌کنند. در بیشتر مواقع، ترجیح بر آن است که چنین چیزی صورت نگیرد.

با این حال، اگر نشانه‌ها و علائم وجود کیست جدی شود، شاید پزشکان دست به جراحی بزنند. در بیشتر موارد هم از لاپاراسکوپی استفاده می‌شود که روشی کم‌تهاجمی است.

بهبودی بعد از کیست تخمدان

بعد از عمل، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

بعد از عمل جراحی برداشتن کیست تخمدان هم باید به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت زخم‌ها و عفونت را بررسی کند. در صورت مشاهده موارد زیر هم نیاز به مراجعه به پزشک دارید:

 • تب
 • خون‌ریزی زیاد واژن
 • درد در ناحیه برش‌ داده‌شده
 • خون‌ریزی و ترشح از ناحیه جراحی
 • تورم یا درد شکمی
 • تهوع مداوم
 • استفراغ
 • ناتوانی در بلع و نوشیدن
 • هرگونه نشانه و عوارض غیرعادی دیگر

عمل جراحی کیست تخمدان ساده‌تر از گذشته‌ها شده است، از انجام آن نترسید!

باید به مشکلات مختلف تخمدان مانند سندروم تخمدان پلی‌کیستیک یا وجود انواع کیست‌های دیگر در این ناحیه دقت کنید. بنا به اینکه کیست تخمدان چگونه است و چه اندازه‌ای دارد، یکی از روش‌های جراحی برای برداشتن آن از سوی پزشک انتخاب می‌شود. برای کیست‌های کوچک‌تر از لاپاراسکوپی و برای موارد بزرگ‌تر از روش جراحی لاپاراتومی استفاده می‌شود.

برای دریافت زمان ملاقات با متخصصان خبره و بررسی وضعیت کیست‌های تخمدان می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید. اگر تجربه عمل جراحی کیست تخمدان دارید هم لطفاً نظرات‌تان را درباره این موضوع با ما درمیان بگذارید. چنانچه پرسش یا نکته‌ای هم در ذهنتان شکل گرفته، حتماً مطرح کنید.

منابع:

medicalnewstoday.com

babycenter.com

verywellhealth.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
20 نظرات
 1. فاطمه می گوید

  سلام و وقت بخیر
  دختری ۲۴ ساله هستم و مجرد یک کیست تخمدان سمت چپ به اندازه ۱۳.۵ سانت و ضخامت هم ۱۳.۵سانت دکتران به من پیشنهاد عمل جراحی دادن به نظرتون عمل کنم بهتره یا نکنم؟،

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نوع کیست چیست؟ درمان دارویی انجام شده؟

   1. فاطمه می گوید

    نوع کیست ساده و نه درمان دارویی انجام نشده دکتر میگه احتمال پیچ خوردگی به خاطر بزرگ بودنش هست و به همین خاطر عمل میگه به نظر شما چیکار کنم؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     به نظر پزشکتون اعتماد کنید همچنین میتونین توسط یک متخصص زنان دیگر هم ویزیت شوید

 2. زهرا حیدری می گوید

  سلام وقت همگی بخیر من ۱۰ سال بود کیست تخمدان داشتم تا اینکه یک ماه قبل کمر درد شدید گرفتم خیلی دکتر رفتم ولی جواب نگرفتم تا اینکه با و دکتر بنام خانم قائم مقامی آشنا شدم بیمارستان مهر هستند مطب ایشون ولی عصر روبروی بیمارستان مهر
  چند روز عمل انجام دادم خیلی خیلی راضی هستم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تشکر از اشتراک گزاری نظرتون

 3. نگین می گوید

  سلام خواهرم حدود دو هفته هست عمل کیست تخمدان به روش لاپاروسکوپی داشته قبل عمل درد بسیار شدیدی در تخمدانی که کیست داشت داشته و الان دو روزه مجدد همون قسمت که کیست داشت و برداشتن شروع به درد گرفته میشه راهنمایی کنید که چه دلیلی داره درد دوبارش؟ فقط ۱۳ سالشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   معاینه و سونوگرافی مجدد لازم است
   به متخصص زنان مراجعه کنید

 4. پری می گوید

  سلام ایا کیست موی را کدام پزشک تخصص دارد جراحی زنان یا عمومی

 5. محبوبه می گوید

  سلام من ده سال کیست تخمدان دارم البته با استفاده از کلومفین کیست تخمدان برام به وجود اومده دوتا سقط داشتم و یه پسر پنج ساله متاسفانه الا م هرچه دارو درمانی میکنم تخمک هام زی ر۸ سانت هستش و کیست اجازه ه بزرگ تر شدن بهشون نمیده به نظرتون من چی استفاده کنم به خدا تو این ده سال همش دارو میخورم فقط یه فرزند سالم دیگه آرزو دارم لطفاً راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام کیست چه ابعادی داره؟ و در تخمدان هست یا رحم؟

 6. عبدالله یارمحمدزهی می گوید

  سلام وخسته نباشید ازینکه دلسوزانه توضیح دادیدسپاسگذارم

 7. سارا می گوید

  اگر امکان باز گشت کیست بعد از عمل وجود دارد برای منی که ۵۰ سال دارم و نیاز به بارداری ندارم به هیچ وجه بهتر نیست تخمدان برداشته بشه ؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر کیست ساده هست لازم نیست

 8. یاسمن زینالی می گوید

  سلام من با درد شکم به اورژانس زنان مراجه کردم ودوروز تحت نطر بودم بهد کلی آزمایش و سونوگرافی واژینال رنگی و ساده گفتن که کیست تخمدانت پاره شده و خودش رفع میشه ولی بعد از مرخص شدن هنوزم درد سمت راست شکمم دارم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله درد تا جذب کامل طبیعی
   فقط داروها و انتی بیوتیک های تجویز شده مصرف شود تا عفونت ایجاد نشود

 9. فاطمه می گوید

  الان من کیستم به روش دوم که مشکوک به کیست های سرطانی برداشتم یعنی کیست سرطانی داشتم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر عزیز نگران نباشین
   جواب پاتولوژی مهمه

 10. فیروزه می گوید

  سلام کیست تخمدان ربطی به یایسکی دارد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کیست ساده خیر ارتباطی ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر