عمل بینی و عوارض جراحی زیبایی بینی

  • 1397-07-04
  • 0

عمل بینی یک عمل جراحی بسیار پرطرفدار است که اغلب قشر جوان مایل به انجام آن هستند اما عوارض آن احتمالا خطرناک باشند.

انجام عمل‌های زیبایی امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده که عمل بینی هم در زمره‌ی این عمل‌ها قرار می‌گیرند. توصیه ی ما به افرادی که قصد انجام این عمل را دارند این است که با آگاهی کامل و مطالعه اقدام به این کار کرده و قربانی تبلیغات نشوند.

تمام عمل‌های جراحی‌ ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشند؛ جراحی زیبایی بینی هم از این عارضه مستثنی نبوده و ممکن است عوارضی همچون عوارض عملکردی و تنفسی و یا عوارض زیبایی برای فرد به دنبال داشته باشد.

در صورتی که فردی که قصد انجام عمل بینی دارد؛ با تحقیق و بررسی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مورد اطمینان را برای مشاوره و سپس متخصص جراحی زیبایی خود را پیدا کند و پزشک مورد نظر تجربه و مهارت لازم را برای این عمل داشته باشد و از آخرین متدهای روز دنیا برای انجام این عمل استفاده کند؛ باز هم احتمال خطرات ناشی از جراحی صفر نخواهد شد.

در این نوشته سعی کرده‌ایم که برخی از این خطرات را ذکر کنیم. این موضوع از نظر این که بیمار را برای رویارویی با مشکلات احتمالی آماده می‌کند؛ امری مفید و سودمند است. همچنین ذکر این نکات سبب می‌شود که افراد به این عمل صرفا به چشم یک عمل زیبایی بی اهمیت نگاه نکرده و همه‌ی جوانب احتیاط را در قبال آن رعایت کنند.

عوارض عمل بینی

به طور کلی این عوارض را می‌توان به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

اول عوارضی که در عملکرد بینی اختلال ایجاد می‌کنند، مثلا چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که این مشکل اغلب به ایجاد مشکل تنفسی در فرد منجر می شوند و گاهی این مشکل بیش از حد جدی می‌شود.

دوم عوارضی هستند که در ظاهر بینی اشکال ایجاد می‌کنند و اغلب، به دلیل برداشتن بیش از اندازه بافت‌های بینی ایجاد می‌شوند، و در این مواقع بینی بیش از اندازه کوچک شده و هماهنگی آن با دیگر اجزای صورت به طورکلی بهم می‌ریزد.

اختلالات عملکردی جراحی بینی

جراحی بینی یک عمل چند جانبه است به طوری که علاوه بر مبحث زیبایی توجه جراح باید به مسائل عملکردی بینی نیز به طور کامل معطوف باشد تا خطایی از وی سر نزند. اختلال در عملکردهای حیاتی بینی مسئله‌ای جدی و بسیار مهم است زیرا ممکن است سایر قسمت های بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط ممکن است اکسیژن کافی به فرد نرسیده و فرد خواب راحت شبانه نداشته و نه تنها از این موضوع رنج ببرد بلکه باید در طول روز بی حالی و خواب آلودگی ناشی از خواب ناکافی شبانه را نیز تحمل کند.

آسیب به بخش عملکردی بینی به هر شکلی، سبب خشکی مجاری تنفسی و مخاط شده همچنین از آنجایی که مخاط بینی نقش به سزایی در پاکیزه کردن هوای ورودی به مجاری تنفسی داشته‌اند بروز مشکل در آنها فرد را از این نعمت محروم کرده و به نوعی موجب ضعف سیستم دفاعی بدن می‌گردد زیرا یکی از سدهای دفاعی مهم بدن حذف می‌شود.

اگر بینی‌ دچار گرفتگی شدید‌ و التهابات ناشی از این گرفتگی‌، شود موجب‌ متوقف شدن موقت تخلیه‌ سینوس‌‌های‌ اطراف‌بینی‌ شده و همین موضوع زمینه را برای دردهای سینوسی، سردرد یا احساس پری، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت ایجاد می‌کند.

تو دماغی شدن صدا، اختلال بویایی، احساس سرماخوردگی طولانی، خرخر و مشکلات تنفسی حین خواب از علائم دیگر اختلال عملکرد بینی است که ممکن است متعاقب عمل جراحی بینی ایجاد شود. علايم ذکر شده به شدت کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و همین طور بسیار برای وی آزاردهنده است.

علت بروز عوارض عملکردی پس از جراحی زیبایی چیست؟

عوارض عملکردی تنفسی ممکن است به علت‌های مختلفی که در طی عمل رخ می‌دهند؛ ناشی شود که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

 بروز چسبندگی‌های داخل بینی:  در صورت ایجاد شدن زخم در هر بافتی، بدن متقابلا به اقدامات و واکنش‌های جهت ترمیم زخم انجام می‌دهد. که این اقدامات بعضا ممکن است موجب ایجاد چسبندگی‌های بافت‌های بینی به هم شده و راه تنفسی را تنگ و یا حتی در موارد شدید مسدود گرداند. در موارد شدید بیمار مجددا برای رفع مشکل، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد ولی متاسفانه گاهی حتی بعد از عمل‌های پیاپی، بیمار هنوز درجاتی از این مشکل را در بینی خود احساس می‌کند.

باقی ماندن انحراف تیغه بینی: یکی از معضلات جراحی‌های پلاستیک بینی، وجود همزمان انحراف تیغه بینی در بیماری است که قرار است تحت عمل زیبایی قرار بگیرد. گاهی این انحراف‌ها از دید جراح مخفی باقی می‌مانند و علائم خود را پس از عمل نشان می‌دهند. پزشک می‌تواند با معاینه دقیق تیغه داخل بینی پیش از انجام عمل جراحی و انجام اصلاح آن حین عمل زیبایی، از بروز این مشکل جلوگیری کند.

برای انجام معاینه دقیق‌تر پزشک می‌تواند پیش از عمل از اندوسکوپ استفاده کرده و به بررسی دقیق‌تر بینی و راه‌های هوایی بیمار بپردازد و یا از تست‌های تشخیصی راه‌های هوایی بینی مانند آکوستیک راینومتری و راینومانومتری جهت مشخص کردن انحراف‌های مخفی تیغه بینی و مشکلات دیگر موجود در راه‌های هوایی استفاده کند. پزشکان باید این قبیل معاینات را پیش از عمل جدی بگیرند و هزینه جانی و مالی اضافه برای بیمار ایجاد نکنند.

بزرگی شاخک‌های بینی: در برخی از بیماران که دارای انحراف تیغه بینی، هستند در سمت مخالف انحراف، شاخک تحتانی یا میانی بینی، بیش از اندازه رشد کرده و موجب تنگ شدن راه‌های هوایی بینی میگردد. در اغلب موارد، تشخیص دقیق بزرگی شاخک تحتانی، صرفاً با یک معاینه ساده توسط پزشک پیش از انجام عمل امکان‌پذیر است، در برخی شرایط این موضوع با اندوسکوپ کاملا مشخص می‌شود.

اگر به این موضوع توجه نشود و معاینات لازم انجام نگیرد؛ پس از جراحی زیبایی، تنگ تر شدن راه هوایی خود را بیشتر نشان داده و بیش از پیش موجب آزار فرد می‌گردد. درمان این مشکل امروزه با روش‌هایی نوین انجام می‌شود که دیگر فرد نیازی به انجام عمل جراحی ندارد.

تنگی دریچه‌های بینی: تنگی دریچه‌های بینی، شایع‌ترین و مهم‌ترین عارضه تنفسی در بینی‌هایی است که تحت  عمل زیبایی قرار گرفته‌اند. در جراحی پلاستیک بینی ، ایجاد شدن تغییر در دریچه‌ی بینی حتی در مقیاسی میلیمتری، ممکن است سلامت بینی فرد را به خطر‌ انداخته و مشکلات عدیده‌ای ایجاد کند. در بینی دو دریچه وجود دارد: دریچه خارجی که همان سوراخ‌های بینی هستند که ممکن است در جراحی بینی، بیش از حد کوچک شده باشند و سبب ایجاد مشکلات تنفسی شوند و دریچه داخلی بینی که در بخش درونی‌تر سوراخ‌های بینی قرار گرفته است و باریک‌ترین قسمت بینی فرد را تشکیل می‌دهد.

بنابراین چنانچه کمترین تنگی در دریچه داخلی ایجاد شود، در مقاومت این ناحیه نسبت به جریان هوا تغییرات شدیدی ظاهر می‌گردد. علاوه بر این، برداشتن بیش از اندازه غضروف‌های بینی در عمل زیبایی، منجر به تورفتگی‌های بیش از حد در قسمت پایینی بینی شده و چاله‌هایی عمیق در دو سوی نوک بینی ایجاد می‌کنند. این تورفتگی‌های ظاهری، خود را به صورت برآمدگی‌هایی در داخل بینی، نشان می‌دهند و مانع عبور جریان هوا از دریچه داخلی بینی می‌گردد.

اختلال تنفسی ناشی از اختلال دریچه داخلی بینی از شایع‌ترین و وخیم ترین عوارض عمل بینی در شرایطی است که هدف، کوچک کردن اندازه بینی است.  اگر به هر دلیلی این اتفاق طی عمل رخ دهد؛ متاسفانه انجام عمل جراحی مجددی برای برگردان بینی به شرایط قبلی انجام گیرد که این عکل بسیار دشوار وبوده و ریسک آن نیز بالاست.

به‌طور کلی اگر این قبیل عوارض که ناشی از برداشتن بیش از حد بافت طی عمل است؛ رخ دهند جراح در این وضعیت، از قسمتی از بینی یا سایر قسمت‌های بدن خود فرد استفاده کرده و به بینی پیوند می‌زنند.

عوارض زیبایی ناشی از عمل بینی

عوارض زیبایی جراحی پلاستیک بینی مربوط به مشکلات ظاهری بوده و بسیار متنوع هستند که در ادامه برخی از مهمترین موارد آن را ذکر خواهیم کرد.

بینی زینی شکل: این عارضه اغلب به علت برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی یا غضروفی در نیمه پایینی بینی، ایجاد میگردد. این که بیش از اندازه قوز استخوانی، در فردی برداشته شود معمولاً به علت تخمین نادرست جراح در مقدار لازم برداشتن قوز حاصل می‌گردد.

در روز‌های نخست پس از جراحی، تورم موجود در بافت‌ها، شاید مانع از آن باشد که این عارضه به‌وضوح نمایان شود. برای این که از بروز چنین عارضه‌ای جلوگیری گردد؛ به بیماران توصیه می‌شود که پس از اینکه عمل جراحی انجام درخواست مجددی از پزشک خود مبنی بر کوچک‌تر کردن بینی خود نداشته باشند. درست است که این قبیل مشکلات در گروه عوارض زیبایی و ظاهری بینی دسته‌بندی می‌گردد ولی به دلیل ارتباط تنگاتنگی که ظاهر بینی با عملکرد آن دارد؛ این عوارض ممکن است موجب بروز اختلال در فضای تنفسی و مشکلات تنفسی برای فرد شود.

برای جلوگیری از بروز این مشکل جراحان بینی، اگر از تخصص و تبحر کافی برخوردار باشند باید در درجه اول  برای کم کردن بافت استخوانی پشت بینی، دقیق و حساب شده عمل کرده و قوز کاذب را از قوز حقیقی تشخیص دهند.

برای رفع این مشکل امروزه از روش‌های افزودن بافت‌ها در قاعده بینی به جای کاستن پشت بینی که عوارض خود را دارد، استفاده می‌شود تا هم بینی را به لحاظ ظاهری متناسب جلوه دهند، هم هماهنگی آن را با سایر قسمت‌های صورت حفظ کنند و البته بیمار به جراحی مجدد احتیاج پیدا نکند.

منظور از افزودن بافت،  افزودن بافت‌های پیوندی از بدن خود بیمار است که اغلب از محل خود بینی یا محلی غیر از بینی برداشته شده در پشت بینی پیوند زده می‌شود.

اگر فرورفتگی ایجاد شده در پشت بینی اندک باشد، شاید برداشت این بافت از تیغه بینی برای تأمین نقص موجود کفایت کرده و دیگر نیازی به بافت دیگر نباشد ولی متأسفانه در اغلب موارد، نقص ایجاد شده به اندازه‌ای زیاد است که بافت برداشته شده از غضروف‌های تیغه بینی، برای جبران این نقص کفایت نکرده و جراح به اجبار از بافت‌های دیگر بدن همچون غضرف گوش یا غضروف دنده‌ها برای رفع مشکل مذکور استفاده می‌کند هر چند در اغلب موارد این قبیل جراحی‌های مجدد فقط اندکی سبب بهبود اوضاع می‌شوند و به طور کامل مشکل را برطرف نمی‌کنند.

بدشکلی هشت‌مانند در فاصله هرم استخوانی و غضروفی: یکی دیگر از مشکلات ظاهری که بعد از عمل بینی ممکن است رخ دهد؛ شکاف عمیق اسکلت استخوانی و غضروفی بینی در اثر برداشتن بیش از اندازه بافت‌های حمایت کننده بینی است که در این وضعیت حالتی ایجاد می‌گردد که در آن، بینی از روبه‌رو مانند عدد هشت به‌نظر می‌رسد و متاسفانه این مشکل علاوه بر ظاهر بینی عملکرد تنفسی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد زیرا فرورفتگی‌های ایجاد شده در داخل بینی، موجب تنگ شدن فضای داخلی بینی می‌شوند.

در صورت بروز این مشکل فرد می‌تواند عمل مجددی انجام داده و پزشک مربوطه برای وی از پیوند‌های غضروفی مخصوصی بنام پیوند‌های گسترش دهنده برای رفع مشکل استفاده کند به این ترتیب مشکل تنفسی فرد نیز بطرف می‌شود. در این مورد هم مانند موردهای قبل این غضروف‌ها را از تیغه بینی یا نواحی خارج از بینی تأمین می‌گردد که بستگی به شدت و وخامت اوضاع دارد و نیز در این مورد هم همچون موارد قبل بیمار نباید از جراحی مجدد انتظار بهبود کامل عارضه‌ی پیش آمده را داشته باشد.

صدمات مجرای اشکی و کاسه چشم: وقوع چنین اتفاقی طی عمل‌های زیبایی بینی بسیار نادر است ولی با این وجود، گاه چنین واقعه‌ای طی برخی عمل‌ها دیده شده است و به این ترتیب برای بیمار مشکلات چشمی ایجاد می‌شود. در توضیح علت بروز این عارضه‌، باید بگوییم برش بیش از حد عمیق استحوان‌های بینی توسط جراح موجب بسته شدن مجرای اشکی شده و تورم و التهاب و عفونت و سایر مشکلات چشمی را برای فرد ایجاد می‌کند.

حتی گاهی دیده شده است که برش بیش از حد عمیق استخوانی، منجر به جدا شدن بافت همبندی متصل کننده کره چشم به بینی شده و موجب تغییر حالت چشم می‌شود. به این معنی که چشم‌ها گردتر به نظر خواهند رسید و فاصله چشم‌ها از بینی بیشتر می‌شوند.

امروزه درمان این عارضه از طریق روش‌های جراحی اندوسکوپیک بینی بدون انجام برش‌های مجدد انجام می‌شود. در این روش، با استفاده از اندوسکوپ (که همانند لوله‌ای است که سر آن مجهز به دوربین است)  از راه داخل بینی وارد سینوس‌ها شده موقعیت دقیق کیسه اشکی تعیین می‌گردد، سپس پزشک بین کیسه اشکی و حفره بینی ارتباطی مستقیم برقرار می‌کند. یکی از نکات مثبت این روش این است که در این روش، هیچ برشی بر روی صورت بیمار داده نمی‌شود.

 

 آسیب پوست بینی: در صورتی که طی عمل جراحی آسیب‌های شدید شبکه مویرگی در عروق زیرپوستی بیمار ایجاد شود یا پزشک از مواد پیوندی نامناسب، استفاده نابجا کند؛ آسیب‌های پوستی در سمت استخوانی بینی ایجاد می‌شود علاوه بر این در موارد شدید که صدمات عمیق مویرگی پوستی در بیمار ایجاد می‌شود؛ خون کافی به پوست بیمار نرسیده و ممکن است حتی موجب مرگ سلولی در سلول‌های پوست ‌شود.

برای پیشگیری از این عارضه، جراح باید از ابزارهای جراحی بینی مخصوصا در قسمت‌های زیر پوست بینی و به‌ویژه در پوست پوشاننده استخوان بینی باید در کمال آرامش و ملایمت صورت گیرد. به طور کلی پزشکان برای انجام عمل بینی نباید از مواد مصنوعی به عنوان پیوند در داخل بینی، استفاده کنند چرا که با عوارض احتمالی زیادی همراه است و همواره باید از مواد طبیعی و بافت‌های سالم خود بیمار به این منظور استفاده کنند.

احتمال ایجاد این قبیل آسیب‌های پوستی در عمل بینی معمولا در عمل دوم بیش از عمل اول رخ می‌دهد و در عمل‌های مجدد بعدی این احتمال رخداد این مشکل با درصد بسیار بالایی افزایش میابد.

از دست دادن پوست نوک بینی: تأسف بارترین عارضه‌ای که در جراحی پلاستیک بینی، ممکن است رخ دهد از دست دادن پوست نوک بینی است که در موارد بسیار شدید، حتی ممکن است کل پوست نوک بینی از دست رفته و بیمار را به شدت از نظر روحی تحت تاثیر قرار دهد. برای ترمیم چنین عارضه‌ای که البته بسیار وخیم نیز هست؛ باید از طریق روش‌های جراحی ترمیمی پوست، از پوست قسمت‌های دیگر صورت، مانند پوست پیشانی یا پوست چین بین لب و بینی خود فرد برداشته و به ناحیه مورد نظر در بینی بیمار پیوند زد.

 فرورفتگی‌های پره‌های بینی: معمولاً این عارضه به علت برداشتن غضروف‌های پره‌های بینی که به منظور  جمع کردن نوک بینی انجام می‌شود؛ روی می دهد. در هفته‌های اول بعد از انجام عمل جراحی، به دلیل ورم داشتن بینی و بافت‌های اطراف آن، این موضوع آشکار نمی‌گردد. این مشکل نیز اگر بیش از حد سبب فرورفتگی پره‌های بینی شود فضای داخلی بینی را تنگ کرده و تنفس را برای فرد آزاردهنده می‌کند.

بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی یا اصطلاحا بینی خوکی: برداشتن بیش از اندازه بافت‌های غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی، امکان دارد موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی شده و در نتیجه، نمای بینی بسیار غیر طبیعی شده و نمای خوکی شکل ‌پیدا کند. در این حالت، عمق سوراخ‌های بینی فرد از فاصله دور نیز نمایان است و علاوه بر این که بینی کاملاً مصنوعی و غیرطبیعی به نظر می‌آید؛ احساس ناخوشایندی را نیز در بیمار ایجاد می‌کند. اصلاح این حالت نیز از موارد بسیار شایع در موارد مشکلات ظاهری بعد از انجام شدن عمل زیبایی است و اغلب افراد اقدام به جراحی مجدد می‌کنند که این عمل نیز از عمل‌های بسیار دشوار و طاقت‌فرسا است.

باریک شدن بیش از حد نوک بینی،  گشاد شدن مویرگ‌های روی پوست بینی و نمایان شدن مویرگ‌ها و بسیاری عوارض دیگر از جمله شایع‌ترین عوارضی بودند که طی جراحی زیبایی بینی ممکن است رخ دهند.

به عنوان یک جمع‌بندی کلی باید بگوییم که عمل بینی ممکن است عوارض بسیار زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد به همین دلیل اولین قدمی که باید هوشمندانه توسط بیماران برداشته شود انتخاب متخصص گوش و حلق وبینی مجرب و با تجربه است تا به این نحو به بهترین شکل ممکن بتواند عوارض ناشی از عمل را کاهش دهد. برخی از عوارض شایع این عمل به تفصیل در بالا اشاره شد اما برخی مشکلات عمومی نیز بر سر راه انجام این عمل هستند مثلا خونریزی یا واکنش نشان دادن بیمار به داروهای بیهوشی یا عفونت ناحیه یا بهبود نیافتن زخم‌ها در محل جراحی و … از عوارضی هستند که تهدیدکننده‌ی همه‌ی عمل‌های جراحی از جمله عمل بینی هستند.

از دست همه یا بخشی از حس بویایی بعد از عمل یک شکایت بسیار رایج است که از سوی بیماران مطرح می‌گردد حس بویایی طی این عمل نباید تحت تاثیر قرار بگیرد ولی اگر فرد دچار این مشکل شد ممکن است یک عارضه‌ی موقتی بوده و بعد از چند هفته بهبود پیدا کند ولی اگر چند هفته گذشت ولی مشکل برطرف نشد؛ ممکن است پزشک سهوا به مخاط بویایی فرد آسیب رسانده باشد که بسیار نادر است.

اما خطر نگران کننده‌ای که درباره‌ی این عمل وجود دارد این است که در زمانی که فرد بیهوش است از طریق لوله‌های تنفسی که توسط پزشک به بیمار وصل می‌شود؛ تنفس صورت می‌گیرد اما در این عمل به دلیل اینکه محل انجام عمل و تنفس از طریق لوله‌ها در یک محل است گاهی ممکن است به دلیل سهل انگاری کادر تیم جراحی لوله‌ها برای چند ثانیه از بیمار جدا شده و هیچ از اعضای تیم جراحی متوجه آن نشوند؛ و از آنجایی که مغز ارگان بسیار حساسی است اگر اکسیژن رسانی برای فقط چند ثانیه به آن مختل شود؛ فرد دچار کما یا مرگ مغزی می‌شود.

منابع:

emedicine.medscape

ncbi.nlm.nih.gov 

plasticsurgery

docshop

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عمل بینی و عوارض جراحی زیبایی بینی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر