سیگار کشیدن چه عوارضی روی قلب و عروق خونی دارد

 • 1397-08-14
 • ۱۱۲۰۳ بازدید
 • 8
عوارض سیگار کشیدن

از عوارض سیگار کشیدن می‌توان به آسیب زدن به قلب و عروق اشاره کرد. در این مطلب عوارض سیگار کشیدن، روی قلب و عروق را بررسی می‌کنیم.

سیگار روی عروقی که خون را به قلب و سایر قسمت‌های بدن تحویل می‌دهند، تأثیر می‌گذارد. سیگار کشیدن، مقدار اکسیژن را در خون کاهش می‌دهد و باعث آسیب به دیواره رگ‌های خونی می‌شود. سیگار کشیدن به پیشرفت بیماری آترواسکلروز کمک می‌کند. آترواسکلروز زمانی اتفاق می‌افتد که عروق خونی، تنگ و مسدود می‌شود. در نهایت، باعث کاهش میزان خون و میزان اکسیژن موجود در بدن می‌شود.عوارض سیگار کشیدن

سیگار کشیدن و قلب

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به سلول‌های خون آسیب می‌رسانند. همچنین سیگار کشیدن می‌تواند به عملکرد قلب و ساختار و عملکرد رگ‌های خونی آسیب برساند. این آسیب خطر ابتلا به آترواسکلروز را افزایش می‌دهد. بیماری قلبی عروقی در صورت ایجاد پلاک در شریان‌های قلب اتفاق می‌افتد.

با گذشت زمان، این حالت می‌تواند منجر به درد قفسه سینه، حمله قلبی، نارسایی قلبی، آریتمی یا حتی مرگ شود. سیگار کشیدن یک عامل خطر عمده برای بیماری قلبی است. عوارض سیگار کشیدن، همراه با سایر عوامل خطر مانند سطح سلامت ناسالم، فشار خون بالا و اضافه وزن یا چاقی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

حقایقی در مورد سیگار

سیگار شامل هزاران مواد شیمیایی است. از مهم‌ترین و مضرترین مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیکوتین: یک داروی اعتیاد آور است که بر فعالیت مغز و عضلات تأثیر می‌گذارد و فشار خون را افزایش می‌دهد.
 • مونوکسید کربن: یک گاز سمی است که جای اکسیژن را در خون می‌گیرد و توانایی خون برای حمل اکسیژن به قلب و سایر اعضای بدن را کاهش می‌دهد.

عوارض سیگار کشیدن

عوارض سیگار کشیدن برای بدن

هر مقدار سیگار کشیدن، باعث آسیب به عروق قلب می‌شود. سیگار کشیدن در برخی از افراد، مانند زنان که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند و افراد مبتلا به دیابت، خطر بیشتری برای قلب و عروق خونی دارد. در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز می‌تواند به عروق قلب آسیب برساند. دود سیگار، حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مضر است که خطر ابتلا به حمله قلبی و مرگ را به شدت افزایش می‌دهد. دود سیگار همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی را در کودکان و نوجوانان را افزایش می‌دهد، زیرا:

 • باعث کاهش کلسترول HDL در خون می‌شود
 • فشار خون را افزایش می‌دهد
 • به بافت‌های قلب آسیب می‌رساند
 • به ریه آسیب می‌رساند، بخصوص برای نوزادان نارس که مبتلا به سندرم ديسترس تنفسی (RDS) و آسم مبتلا هستند.

مزایای ترک سیگار و اجتناب از دود دوم

یکی از بهترین راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، این است که از مصرف سیگار اجتناب کنید. مهم نیست چقدر یا چه مدت سیگار می‌کشید، ترک سیگار به نفع شما است. ترک سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. با گذشت زمان، خطر ابتلا به آترواسکلروز و لخته شدن خون نیز کاهش می‌یابد. اگر سیگار می‌کشید و در حال حاضر بیماری قلبی دارد، ترک سیگار خطر ابتلا به مرگ ناگهانی، حمله قلبی و مرگ و میر ناشی از سایر بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد.

محققان جوامعی را مطالعه کرده‌اند که سیگار کشیدن را در مکان‌های کاری و مکان‌های عمومی ممنوع کرده‌اند. تعداد حملات قلبی در این جوامع بسیار کم است. محققان بر این باورند که این نتایج به دلیل کاهش مصرف سیگار و کاهش قرار گرفتن در معرض دود دوم است. در میان افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی، ترک سیگار تا حد زیادی خطر ابتلا به حمله قلبی عروقی و مرگ و میر قلبی را کاهش می‌دهد.

در بسیاری از مطالعات، این کاهش خطر 50 در حدود درصد یا بیشتر بوده است. خطر ابتلا به آترواسکلروز و لخته شدن خون مربوط به سیگار کشیدن، پس از ترک سیگار کاهش می‌یابد. ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی شما را به همان اندازه یا بیشتر از داروهای رایج مورد استفاده برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، از جمله آسپیرین، استاتین ها، بتا بلوکرها و مهار کننده های ACE کاهش دهد.عوارض سیگار کشیدن

 

خطرات و عوارض سیگار کشیدن

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو، به قلب و عروق خونی آسیب می‌رساند. مهم‌ترین عوارض سیگار کشیدن، عبارت‌اند از:

 • کمک به التهاب که ممکن است باعث ایجاد پلاک در شریان‌ها شود.
 • آسیب به دیواره رگ‌های خون: دود سیگار باعث سفت‌تر کردن و کمتر الاستیک (کشش) شدن آنها می‌شود. این آسیب عملکرد عروق خونی را کاهش می‌دهد و به آسیب‌های ناشی از سطح کلسترول ناسالم کمک می‌کند.
 • ریتم قلب طبیعی را تحریک می‌کند.
 • فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و باعث سخت‌تر کار کردن قلب می‌شود.
 • باعث کاهش HDL (خوب) کلسترول و افزایش LDL می‌شود.
 •  سیگار کشیدن باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می‌شود.
 • سلول‌های خون را تضعیف کرده و خون را برای حمل اکسیژن سخت‌تر می‌کند.
 • با گذشت زمان، سیگار کشیدن به آترواسکلروز کمک می‌کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی یا حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

سیگار کشیدن و خطر بیماری قلبی عروقی

بیماری عروق محیطی (P.A.D.) یک بیماری است که در آن پلاک در شریان‌هایی که خون را به سر و اندام شما حمل می‌کنند، ایجاد می‌شود. یکی از عوارض سیگار کشیدن، بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری شریان محیطی در فرد است. بیماری شریان محیطی معمولاً روی شریان‌هایی که خون را به پاها حمل می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. جریان خون مسدود شده در شریان‌های پا می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی، درد، ضعف و بی حسی در ناحیه ران و عضلات پا شود.

جریان خون مسدود شده همچنین می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را در اندام آسیب دیده افزایش دهد. بدن شما ممکن است سخت در مبارزه با عفونت باشد. اگر مسدود شدگی رگ به اندازه کافی، قوی باشد، جریان خون مسدود شده می‌تواند باعث ایجاد مرگ بافتی شود.

خطرات دود دوم سیگار

دود دوم سیگار، اشاره به دود است که فرد سیگاری بیرون می‌دهد. دود دوم سیگار حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مضر است. این دود می‌تواند به قلب و عروق خونی افرادی که سیگار نمی‌کشند و در معرض دود سیگار هستند، آسیب برساند. دود دوم سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی و مرگ را به شدت افزایش می‌دهد.

منابع:

nhlbi.nih.gov

betterhealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سیگار کشیدن چه عوارضی روی قلب و عروق خونی دارد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

8 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام. بنده سیگاری هستم و تصمیم به ترک گرفتم و الان تعداد نخ های روزانه رو کم کردم. بعد از مدتها خواستم ورزش و دویدن نرم رو انجام بدم اما پس از 5 دقیقه قسمت قفسه سینم از دوطرف دچار سوزش و فشار شد. خواستم ببینم این درد بخاطر ریه هست یا مساله دیگه ای وجود داره. ممنون

 2. سلام ۲۱ سالم هست این س ماه ک سیگار میکشم و سمت چپ سنیه‌ام احساس فشار سنگینی دارم این ی هفته هر روز ی بار این دردو حس میکنم دقیقا هم ی دقیقه الا دو دقیقه طول میکشه با اینکه کارم هم فقط مدیریت کار آقام هست

  • سلام
   جهت معاینه مراجعه حضوری به متخصص داخلی داشته باشید

 3. سلام. من چند سالیه سیگار میکشم .تصمیم گرفتم ترک کنم .۱ماه ترک کردم .بعد ۲نخ کشیدم . در سمت راست سینه ام الان درد میکنه و دردش به چپو وسط میره گاهی اوقات تیر میکشه ..این از اثرات ترکه ؟؟

  • سلام خیر ارتباطی ندارد باید شرح حال بیشتر اخذ شود و معاینه شوید
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 4. سلام . ۳۲ سال سن دارم. بعد از ۱۰ سال سیگار کشیدن موفق به ترک آن شدم. و اکنون دو ماه از ترک سیگارم میگذرد . روز های اول تنکی نفس داشتم که الان دیگر ندارم . تنها مشکلی که دارم این است که بعد از ترک سیگار توی قفسه سینم احساس درد و سنگینی دارم. دو بار از سینم عکس گرفتم دکتر ها گفتن که ریه هات مشکل نداره. بعد از ترک سیگار شروع به ورزش و دویدن کردم. روزی حداقل ۵ کیلومتر پیاده روی و دوندگی میکنم. آیا به خاطر ورزش هست یا اینکه مشکل از ریه هام هست. به ورزش ادامه بدم یا قطع کنم. آیا بعد از ترک سیگار ریه هام پاک میشوند یا خیر. با تشکر.

  • سلام
   ورزش ادامه یابد
   بله بعد از ترک ریه ها بهبود قابل توجهی میابند
   جهت درد قفسه سینه بهتر است از نظر قلبی هم ویزیت شوید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر