همه آنچه که باید از روماتیسم قلبی بدانید

 • 1397-02-31
 • ۴۳۹۴۶ بازدید
 • 29
با روماتیسم قلبی بیشتر آشنا شویم.

بیماری روماتیسم قلبی یک گروه از اختلالات قلبی کوتاه مدت (حاد) و بلند مدت (مزمن) که به علت تب حاد روماتیسمی رخ می دهد، است.  آسیب به دریچه های قلب یک نتیجه معمول از تب روماتیسمی است. این آسیب منجر به نقص در عملکرد قلب می شود.معمولا کودکان 5 تا 15 ساله در خطر این بیماری هستند. 

روماتیسم قلبی چیست؟

بیماری روماتیسم قلب مزمن  نارسایی احتقانی قلب است که با اختلال در عملکرد دریچه های قلب آشکار می شود. اغلب دریچه میترال تحت تاثیر قرار می گیرد و منجر به تنگی میترال می شود. در حدود 50٪ موارد بیماری های روماتیسمی قلب، بیمار سابقه داشتن تب روماتیسمی را دارد.

تب روماتیسمی چیست؟

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که پس از عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. این عفونت بر اثر گروهی از باکتری‌ها به نام استرپتوکوک ایجاد می‌شود. تب روماتیسمی زمانی ایجاد می‌شود که این عفونت به درمان آنتی بیوتیکی جواب ندهد. بیماری تب رواتیسمی می‌تواند بر قلب، مفاصل پوست و مغز اثر بگذارد. علائم تب روماتیسمی عبارتند از:

 • تب
 • تحریک پوستی
 • کم شدن بدون دلیل ورن بدن
 • ورم مفاصل، حساسیت به لمس
 • قرمز شدن بسیاری از مفاصل بدن
 • دل درد
 • خستگی مفرط

بيماري روماتیسم قلبي مـزمن هماننـد تـب روماتيـسمي حــاد در مناطقي كه استاندارد زندگي پـايين اسـت، بـه طـور شايـع ديده مي شود.

علائم روماتیسم قلبی

علائم بیماری های روماتیسمی قلب متفاوت است و آسیب به قلب اغلب قابل توجه نیست. وقتی علائم ظاهر می شوند، ممکن است به میزان و مکان آسیب های قلبی بستگی داشته باشد. به طور معمول علائم تب روماتیسمی حدود دو هفته پس از شروع عفونت استرپتوکوکی بدون درمان آشکار می شود. جدا از گلودرد ناشی از عفونت باکتریایی تب بالا نشانه آن است. معمولا، بعد از عفونت یک مفصل بسیار متورم و قرمز ایجاد می شود که بسیار دردناک است (معمولا یک مفصل بزرگ مانند زانو، مچ پا، آرنج یا شانه) که بعد از یک یا دو روز با مشکل مشابه در نقاط دیگر بدن جایگزین می شود.

قرمزی پوست کوتاه مدت ممکن است رخ دهد، اما شایع نیست. علائم این بیماری در طول زمان تغییر می کند. این تب معمولا در مجموعه در مورد چند هفته پس از عفونت استرپتوکوکی گلو رخ می دهد. علائمی که ممکن است به دلیل بیماری های روماتیسمی قلبی ایجاد شود عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • تورم مچ پا، مچ دست و معده است
 • خستگی بیش از حد
 • احساس تپش در قفسه سینه
 • علل ایجاد روماتیسم قلب

علت اصلی تب روماتیسمی عفونت باکتریایی به نام استرپتوكوك ها است. این باکتری باعث یک اختلال التهابی می شود. این باکتری باعث گلودرد یا در درصد معدودی از بیماران موجب تب مخملک می‌شود. تب روماتیسمی باعث می‌شود بدن به بافت‌های خود که  به‌وسیله باکتری‌ها عفونی شده‌اند حمله کرده و درد گلو به وجود آید. این واکنش باعث ایجاد التهاب وسیع در بدن شده و پایه و اساس تب روماتیسمی را شکل می‌دهد.

بیماری های قلبی عروقی ناشی از تب روماتیسمی، بیماری التهابی است که می تواند بر بسیاری از بافت های همبند، به خصوص در قلب، مفاصل، پوست یا مغز تاثیر بگذارد. دریچه های قلب می توانند در طول زمان دچار التهاب و زخم شوند. این می تواند در تنگی یا نشت دریچه قلب را نتیجه قلب عملکرد طبیعی  خود را از دست می دهد.  ممکن است  این اتفاق، سالها طول بکشد و به نارسایی قلبی منجر شود.
تب روماتیسمی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما معمولا در کودکان 5 تا 15 ساله رخ می دهد.

 افراد در معرض خطر روماتیسم قلبی

عفونت استرپتوکوکی بدون درمان یا تحت درمان می تواند خطر بیماری های روماتیسمی قلبی را افزایش دهد. کودکان مبتلا به عفونت های شدید گلو در معرض خطر ابتلا به تب روماتیسمی و بیماری های قلبی روماتیسمی هستند. افراد در معرض خطر بیماری روماتیسم قلبی عبارتند از:

 • کودکان
 • افراد دارای سابقه خانوادگی بیماری
 •  زندگی در شرایط محیطی  بد و کمبود امکانات  بهداشتی مانند آب های آلوده
 • جمعیت بیش از حد
 • و بهداشت نامناسب  فردی است

 

درمان روماتیسم قلبی

 تشخیص بیماری قلب روماتیسمی

افراد مبتلا به بیماری روماتیسم قلب، عفونت استرپتوکوکی دارند. برای بررسی وضعیت استرپتوکوکی، می توان آزمایش خلط گلو یا آزمایش خون انجام داد. پزشک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد و شما را برای علائم تب روماتیسمی، از جمله درد و التهاب مفصلی، بررسی می کند. دکتر همچنین به صدای قلب شما گوش می دهد تا ریتم های غیر طبیعی را بررسی کند که ممکن است نشان دهند که دریچه های قلب تنگ شده است.

در کنار تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص بیماری های قلبی روماتیسمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اکوکاردیوگرام (اکو)

در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی دارای فرکانس بالا (که ما فوق صوت نیزنامیده می‌شود) برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب استفاده می‌شود. امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام پروب به داخل بدن فرستاده می‌شود. این امواج صوتی ساختارها و مایعات موجود در قلب را مرتعش کرده و اکوها از طریق مبدل (پروب) مجددا دریافت می‌شوند. اکوها در مونیتور به تصاویر تبدیل می‌شوند. این آزمون مفید ترین برای تشخیص مشکلات دریچه قلب است.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمون قدرت و زمان فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. ریتم های غیر طبیعی (آریتمی یا دیستاریوم) و گاهی اوقات می تواند آسیب عضلات قلب را تشخیص دهد.

اشعه ایکس

برای اندازه گیری قلب و دیدن اینکه آیا مایع اضافی در قلب یا ریه وجود دارد این تست انجام می گیرد.

MRI قلبی

یک آزمایش تصویربرداری است که برای بررسی دقیق تر دریچه های قلب و عضلات قلب انجام می گیرد.

آزمایش خون

برای بررسی عفونت و التهاب، ممکن است برخی از آزمایشات خون انجام شود.

 

درمان روماتیسم قلبی

اگرچه با داشتن تب روماتیسمی، در ابتدا آسیب جدی به قلب وارد نمی کند. با این حال، هنگامی که التهاب ناشی از تب روماتیسمی یک یا چند دریچه قلب را در معرض آسیب قرار می دهد، نتیجه آن بیماری روماتیسم قلبی است. دریچه میترال و دریچه آئورت معمولا در این بیماری آسیب می بینند.

درمان تب روماتیسمی حاد شامل آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت باکتریایی و داروهای اضافی برای کاهش التهاب قلب و سایر علائم است. معمولا آسپرین در دوزهای بزرگ داده می شود تا التهاب مفصلی از بین رود. اگرآسیب دریچه ای به اندازه کافی قوی باشد تا فشار و قلب را بزرگ کند، برای از بین بردن آسیب دریچه ای ممکن است جراحی انجام شود. این عمل ممکن است شامل تعمیر دریچه قلبی آسیب دیده باشد.

اگر در دوران کودکی یا نوجوانی عوارض قلبی در اثر تب روماتیسمی مشخص شود، ممکن است مصرف روزانه آنتی بیوتیک تا سن 25 یا 30 سالگی برای جلوگیری از عود مجدد تب روماتیسمی و اجتناب از توسعه عفونت باکتریایی توصیه شود. درمان اضافی بستگی به نوع آسیب قلبی دارد.

جلوگیری از روماتیسم قلبی

بهترین راه جلوگیری از روماتیسم قلبی جلوگیری از آلوده شدن به عفونت باکتریایی است.ابتلا به این گلو درد، یکی از مهم ترین دلایل بروز رماتیسم قلبی در افراد است. البته به این معنا نیست که هر فردی با ابتلا به چنین عارضه ای مبتلا به این بیماری می شود. بنابراین گلو درد را جدی بگیرید. همچنین به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

مراقب علائم هشدار دهنده تب روماتیسمی در کودکان بین ۵ تا ۱۵ سال باشید.

تب روماتیسمی به قلب فشار زیادی وارد می‌کند، پس لازم است با سیگار کشیدن یا داشتن وزن اضافه، فشار مضاعف به آن وارد نکنید.

رژیم غذایی سالمی‌داشته باشید.

عوارض تب روماتیسمی و روماتیسم قلبی

التهاب ناشی از تب روماتیسمی ممکن است بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد.  در برخی موارد التهاب می‌تواند موجب عوارض بلند مدت در بیمار شود. روماتیسم قلبی یکی از این عوارض است که در اثر آسیب به دریچه‌های قلب ناشی از این التهاب، ایجاد می‌شود. این مشکل معمولا در بین دو دهلیز چپ قلب و تنگی دریچه میترال ایجاد می‌شود. البته سایر دریچه‌های قلب نیز ممکن است دچار مشکل شوند. این آسیب می‌تواند بر اثر یکی از عوامل زیر ایجاد شود:

تنگی دریچه قلب:

در این حالت دریچه قلب باریک تر از حال عادی است که باعث کاهش جریان خون می‌شود.

نارسایی دریچه قلب:

در این حالت دریچه قلب به طور کامل بسته نمی‌شود که باعث می‌شود خون در جهت نادرستی جریان پیدا کند

آسیب به ماهیچه‌های قلب:

التهاب ناشی تب روماتیسمی باعث ضعیف شدن ماهیچه‌های قلب می‌شود که باعث پمپاژ شدن ضعیف خون می‌شود.

آسیب به دریچه‌های قلب و سایر بافت‌های قلبی می‌تواند موجب بروز مشکلات و بیماری‌هایی در فرد شود که عبارتند از:

آریتمی ‌فیبریلاسیون دهلیزی: انقباض نامنظم دهلیز‌های قلب.

نارسایی قلبی: عدم توانایی قلب برای پمپاژ خون و خون‌رسانی به بدن.

بر گرفته از:

عوارض تب روماتیسمی

روماتیسم قلبی چیست؟

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «همه آنچه که باید از روماتیسم قلبی بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

29 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  من چند ماه پیش آزمایش دادم و هورمون بدنم بالا بود و کم‌خونی دارم. علائم بدنم خستگی مدام،سردی دست و پا، سردرد، سرگیجه بی‌حالی، بی رنگی پا، خواب رفتن بدنم وفتی توی یک حالت میمونم، بیخابی، تپش قلب، گاهی اوقات سرگیجه و تاری دید هست میشه لطف به من ا کمک کنید که به چه پزشکی مراجعه کنم؟؟

 2. با سلام
  پسر من ۱۳ سالش هس و به گلو درد چرکی حادی دچار شده از آنجایی که یکی از عوارض خطرناک گلو درد چرکی روماتیسم قلبی هس خواستم بدونم به غیر از تزریق پنی سیلین راه دیگه ای برای درمان این گلو درد و جلو گیری از عوارضش هست یا خیر.

  • سلام بله هست ميشه داروهاي خوراكي مصرف كند اما بايد بصورت حضوري معاينه شه تا بر اساس شرايطش دارو تجويز شه

 3. سلام من ۳۰ سالمه وقتی میدوم و ورزش میکنم نفس تنگی خیلی شدیدی میگیرم که امکان ادامه فعالیت ندارم و تعریق شدید میکنم نوار قلب دادم گفت نرماله و تست تنفسی(اسپیرومتری هم نرمال بود به

  • سلام دوست گرامی شما باید ورزش سبک و در زمان کم انجام دهید و روزانه شدت و مقدار ورزش را اضافه کنید

 4. سلام خسته نباشید .
  من چند ساله پاهام درد میکنه ورمم داره آزمایش دادم گفتن هیچیت نیست
  سمت چپ سینه‌م درد می‌کرد رفتم دکتر گفت روماتیسم قلبی داری
  به نظر شما میشه درد پاهام و ورم پاهام مربوط به رماتیسم قلبیم باشه

  • سلام روماتيسم قلبي ميتونه درد و التهاب مفاصل بده
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

   • سلام من دو سله که تب روماتیسمی دارم وهرماه امپول ۱۲۰۰ میزنم تاحالا فقط درد مفاصل داشتم الان یه ماهی هست که درد از قفسهسینه حس میکنم اکو گرفتتم دکتر گفته باید تا اخر عمر پنی سیلین بزنم ایا راهی هست که از پیشرفت بیماری قلبم جلو گیری بشه مثل ورزش کردن یا…در ضمن من پنی سیلینو هرماه میزنم بازم گلوم عفونت میکنه چیکار کنم

    • سلام تنها راهش همين پنيسيلين هست
     بايد با پزشكتون مشورت كنيد كه يك انتي بيوتيك براي ريشه كن كردن عفونت گلوتون هم بدن
     اونا مقاوم شدن به پني سيلين

 5. خواهر من رومانتسم دارد که با عث نفس تنگی درد عضلات کردن و کمر آن گردیده راه حل آن چسیت است و چقدر خطر ناک است رومانتسم قلبی تشکر از شما

  • سلام
   باید نوار قلب و اکو ایشون بررسی بشه تا بتوان نظر داد، باید مشخص شه قلب نارسا شده یا خیر و یا درگیری دریچه ای دارن یا نه

 6. سلام ممکنه مدتها به تب رماتیسمی دچار باشیم و ندونیم؟
  آیا ممکنه تو اکو از قلب هم مشخص نشه که تب رماتیسمی داشتیم؟
  من اکو دادم دکتر گفت افتادگی دریچه قلب داری۲۵ سالمه

  • سلام نه عزيزم اصلا اينطوري نيست، حتما علتئم داره بدون علائم اصلا معنا نداره
   افتادگي دريچه اختلال شايعي هست نگران نباشيد

 7. از تنظیم مقاله روماتیسم قلبی نهایت تشکر را دارم.
  پرتوان باشید

 8. من قلبم درد میگیره روماتیسم مفصلی دارم اکو دادم گفتن قلبت التهاب داره چی کار کنم هرماه امپول 1200 میزنم

  • سلام منظورتون پني سيلين يك ميليون و دويست هست؟ اگه اينطوريه بله بايد هر ماه پني سيلين بزنيد

   • سلام
    پسرم آزمایش داده و جواب آزمایش aso روی ۸۰۰ هستش
    دکتر گفته روماتیسم قلبی داره و ماهی یک عدد ۱۲۰۰ پینی سیلین باید برنه
    پسرم ۵ سالشه

    این تشخیص درسته یا ببرمش یه دکتر دیگه ؟

    • سلام بايد متخصص قلب اطفال هم ويزيتش كنه اكو قلب شه وزبر اساس يكسري كرايترياها ميشه تسخيصو گذاشت
     ASO به تنهايي ارزش نداره بايد فاكتورهاي ديگه اي هم مثبت شه

 9. سلام پدربزرگ من روماتیسم مفصلی داره با تب خیلی شدید تازگیا احساس تنگی نفس شدید داره و چند حمله شدید قلبی داشته لطفاً راهنمایی کنین چیکار کنیم

  • سلام عزيزم بايد از نظر كرونا بررسي شن ن تست pcr و سي تي اسكن قلب بدن از هظر قلبي هم بايد بررسي شوند آزمايش تروپونين و cpk-mb هم چك كنند

 10. با سلام من قلبم ی مدت هست که نامنظم میزنه ولی هیچ دردی یا هیچ ورم کردگی ندارم فقط ی مدت پشت سر هم گلو درد هستم

 11. سلام.خسته نباشید .
  مدتی است بطور تناوب ازپایین مچ پا تا پایین انگشتان پا ، ورم می کند. خاصه پای چپ . گاه احساس سنگینی در قلب دارم . دچار طپش قلب هم هستم. مراقب تغذیه ام هم هستم. مشکل کلیه در حال حاضر ندارم. گاهی احساس ضعف و کم بنیه ای می کنم.حدود ۶۳ سال هم دارم. لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون . فضه فروعانی

  • سللم يك عكس قفسه سينه بگيريد و اين آزمايشات را انحام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ca
   Na
   Mg
   Rf
   Ana
   Anca
   Anti ccp

 12. سلام من روماتیسم قلبی دارم و دو دریچه میترال و آئورت را ۱۴ سال پیش تعویض کردم.
  در حال حاضر پا درد دارم تا حدی که در بیمارستان بستری شدم ( البته همیشه شدید نیست) و درد صبحگاهی در انگشتان دست .می خواهم بدونم این دردها ربطی به روماتیسم قلبی من دارند؟
  البته قبل از عمل جراحی و تعویض دریچه ها این‌ دردها را داشتم …

  • سلام
   خیر ربطی ندارد
   شما باید معاینه و آزمایش cbc, diff ,bun, cr Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 , ESr, crp, RF انجام بدهید

 13. س..خسته ننباشید…مقاله زیبا و اموزنده بود…
  یه سوال..من تمام این علایمی که نشانه روما تیسم قلبی هست رو تقریبا دارم..ولی چند ماه قبل چکاب کامل انجام دادم دکتر گفت هیچی نیست..نوار قلب گرفتم گفت هیچی نیست. ولی خودم احساس میکنم هست..بعضی وقت احساس میکنم خون به مغزم نمیرسد..به انگشت دستم نمیرسه و سفید و سرد میشه..چشمان من جدیدا چیزایی میبینه که رجود نداره مغز من برای هر صدای کوچک و بزرگی عکسالعمل نشون میده..

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر