همه آنچه که باید از روماتیسم قلبی بدانید

بیماری روماتیسم قلبی یک گروه از اختلالات قلبی کوتاه مدت (حاد) و بلند مدت (مزمن) که به علت تب حاد روماتیسمی رخ می دهد، است.  آسیب به دریچه های قلب یک نتیجه معمول از تب روماتیسمی است. این آسیب منجر به نقص در عملکرد قلب می شود.معمولا کودکان 5 تا 15 ساله در خطر این بیماری هستند. 

روماتیسم قلبی چیست؟

بیماری روماتیسم قلب مزمن  نارسایی احتقانی قلب است که با اختلال در عملکرد دریچه های قلب آشکار می شود. اغلب دریچه میترال تحت تاثیر قرار می گیرد و منجر به تنگی میترال می شود. در حدود 50٪ موارد بیماری های روماتیسمی قلب، بیمار سابقه داشتن تب روماتیسمی را دارد.

تب روماتیسمی چیست؟

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که پس از عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. این عفونت بر اثر گروهی از باکتری‌ها به نام استرپتوکوک ایجاد می‌شود. تب روماتیسمی زمانی ایجاد می‌شود که این عفونت به درمان آنتی بیوتیکی جواب ندهد. بیماری تب رواتیسمی می‌تواند بر قلب، مفاصل پوست و مغز اثر بگذارد. علائم تب روماتیسمی عبارتند از:

 • تب
 • تحریک پوستی
 • کم شدن بدون دلیل ورن بدن
 • ورم مفاصل، حساسیت به لمس
 • قرمز شدن بسیاری از مفاصل بدن
 • دل درد
 • خستگی مفرط

بيماري روماتیسم قلبي مـزمن هماننـد تـب روماتيـسمي حــاد در مناطقي كه استاندارد زندگي پـايين اسـت، بـه طـور شايـع ديده مي شود.

علائم روماتیسم قلبی

علائم بیماری های روماتیسمی قلب متفاوت است و آسیب به قلب اغلب قابل توجه نیست. وقتی علائم ظاهر می شوند، ممکن است به میزان و مکان آسیب های قلبی بستگی داشته باشد. به طور معمول علائم تب روماتیسمی حدود دو هفته پس از شروع عفونت استرپتوکوکی بدون درمان آشکار می شود. جدا از گلودرد ناشی از عفونت باکتریایی تب بالا نشانه آن است. معمولا، بعد از عفونت یک مفصل بسیار متورم و قرمز ایجاد می شود که بسیار دردناک است (معمولا یک مفصل بزرگ مانند زانو، مچ پا، آرنج یا شانه) که بعد از یک یا دو روز با مشکل مشابه در نقاط دیگر بدن جایگزین می شود.

قرمزی پوست کوتاه مدت ممکن است رخ دهد، اما شایع نیست. علائم این بیماری در طول زمان تغییر می کند. این تب معمولا در مجموعه در مورد چند هفته پس از عفونت استرپتوکوکی گلو رخ می دهد. علائمی که ممکن است به دلیل بیماری های روماتیسمی قلبی ایجاد شود عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • تورم مچ پا، مچ دست و معده است
 • خستگی بیش از حد
 • احساس تپش در قفسه سینه
 • علل ایجاد روماتیسم قلب

علت اصلی تب روماتیسمی عفونت باکتریایی به نام استرپتوكوك ها است. این باکتری باعث یک اختلال التهابی می شود. این باکتری باعث گلودرد یا در درصد معدودی از بیماران موجب تب مخملک می‌شود. تب روماتیسمی باعث می‌شود بدن به بافت‌های خود که  به‌وسیله باکتری‌ها عفونی شده‌اند حمله کرده و درد گلو به وجود آید. این واکنش باعث ایجاد التهاب وسیع در بدن شده و پایه و اساس تب روماتیسمی را شکل می‌دهد.

بیماری های قلبی عروقی ناشی از تب روماتیسمی، بیماری التهابی است که می تواند بر بسیاری از بافت های همبند، به خصوص در قلب، مفاصل، پوست یا مغز تاثیر بگذارد. دریچه های قلب می توانند در طول زمان دچار التهاب و زخم شوند. این می تواند در تنگی یا نشت دریچه قلب را نتیجه قلب عملکرد طبیعی  خود را از دست می دهد.  ممکن است  این اتفاق، سالها طول بکشد و به نارسایی قلبی منجر شود.
تب روماتیسمی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما معمولا در کودکان 5 تا 15 ساله رخ می دهد.

 افراد در معرض خطر روماتیسم قلبی

عفونت استرپتوکوکی بدون درمان یا تحت درمان می تواند خطر بیماری های روماتیسمی قلبی را افزایش دهد. کودکان مبتلا به عفونت های شدید گلو در معرض خطر ابتلا به تب روماتیسمی و بیماری های قلبی روماتیسمی هستند. افراد در معرض خطر بیماری روماتیسم قلبی عبارتند از:

 • کودکان
 • افراد دارای سابقه خانوادگی بیماری
 •  زندگی در شرایط محیطی  بد و کمبود امکانات  بهداشتی مانند آب های آلوده
 • جمعیت بیش از حد
 • و بهداشت نامناسب  فردی است

 

درمان روماتیسم قلبی

 تشخیص بیماری قلب روماتیسمی

افراد مبتلا به بیماری روماتیسم قلب، عفونت استرپتوکوکی دارند. برای بررسی وضعیت استرپتوکوکی، می توان آزمایش خلط گلو یا آزمایش خون انجام داد. پزشک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد و شما را برای علائم تب روماتیسمی، از جمله درد و التهاب مفصلی، بررسی می کند. دکتر همچنین به صدای قلب شما گوش می دهد تا ریتم های غیر طبیعی را بررسی کند که ممکن است نشان دهند که دریچه های قلب تنگ شده است.

در کنار تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص بیماری های قلبی روماتیسمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اکوکاردیوگرام (اکو)

در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی دارای فرکانس بالا (که ما فوق صوت نیزنامیده می‌شود) برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب استفاده می‌شود. امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام پروب به داخل بدن فرستاده می‌شود. این امواج صوتی ساختارها و مایعات موجود در قلب را مرتعش کرده و اکوها از طریق مبدل (پروب) مجددا دریافت می‌شوند. اکوها در مونیتور به تصاویر تبدیل می‌شوند. این آزمون مفید ترین برای تشخیص مشکلات دریچه قلب است.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمون قدرت و زمان فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. ریتم های غیر طبیعی (آریتمی یا دیستاریوم) و گاهی اوقات می تواند آسیب عضلات قلب را تشخیص دهد.

اشعه ایکس

برای اندازه گیری قلب و دیدن اینکه آیا مایع اضافی در قلب یا ریه وجود دارد این تست انجام می گیرد.

MRI قلبی

یک آزمایش تصویربرداری است که برای بررسی دقیق تر دریچه های قلب و عضلات قلب انجام می گیرد.

آزمایش خون

برای بررسی عفونت و التهاب، ممکن است برخی از آزمایشات خون انجام شود.

 

درمان روماتیسم قلبی

اگرچه با داشتن تب روماتیسمی، در ابتدا آسیب جدی به قلب وارد نمی کند. با این حال، هنگامی که التهاب ناشی از تب روماتیسمی یک یا چند دریچه قلب را در معرض آسیب قرار می دهد، نتیجه آن بیماری روماتیسم قلبی است. دریچه میترال و دریچه آئورت معمولا در این بیماری آسیب می بینند.

درمان تب روماتیسمی حاد شامل آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت باکتریایی و داروهای اضافی برای کاهش التهاب قلب و سایر علائم است. معمولا آسپرین در دوزهای بزرگ داده می شود تا التهاب مفصلی از بین رود. اگرآسیب دریچه ای به اندازه کافی قوی باشد تا فشار و قلب را بزرگ کند، برای از بین بردن آسیب دریچه ای ممکن است جراحی انجام شود. این عمل ممکن است شامل تعمیر دریچه قلبی آسیب دیده باشد.

اگر در دوران کودکی یا نوجوانی عوارض قلبی در اثر تب روماتیسمی مشخص شود، ممکن است مصرف روزانه آنتی بیوتیک تا سن 25 یا 30 سالگی برای جلوگیری از عود مجدد تب روماتیسمی و اجتناب از توسعه عفونت باکتریایی توصیه شود. درمان اضافی بستگی به نوع آسیب قلبی دارد.

جلوگیری از روماتیسم قلبی

بهترین راه جلوگیری از روماتیسم قلبی جلوگیری از آلوده شدن به عفونت باکتریایی است.ابتلا به این گلو درد، یکی از مهم ترین دلایل بروز رماتیسم قلبی در افراد است. البته به این معنا نیست که هر فردی با ابتلا به چنین عارضه ای مبتلا به این بیماری می شود. بنابراین گلو درد را جدی بگیرید. همچنین به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

مراقب علائم هشدار دهنده تب روماتیسمی در کودکان بین ۵ تا ۱۵ سال باشید.

تب روماتیسمی به قلب فشار زیادی وارد می‌کند، پس لازم است با سیگار کشیدن یا داشتن وزن اضافه، فشار مضاعف به آن وارد نکنید.

رژیم غذایی سالمی‌داشته باشید.

عوارض تب روماتیسمی و روماتیسم قلبی

التهاب ناشی از تب روماتیسمی ممکن است بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد.  در برخی موارد التهاب می‌تواند موجب عوارض بلند مدت در بیمار شود. روماتیسم قلبی یکی از این عوارض است که در اثر آسیب به دریچه‌های قلب ناشی از این التهاب، ایجاد می‌شود. این مشکل معمولا در بین دو دهلیز چپ قلب و تنگی دریچه میترال ایجاد می‌شود. البته سایر دریچه‌های قلب نیز ممکن است دچار مشکل شوند. این آسیب می‌تواند بر اثر یکی از عوامل زیر ایجاد شود:

تنگی دریچه قلب:

در این حالت دریچه قلب باریک تر از حال عادی است که باعث کاهش جریان خون می‌شود.

نارسایی دریچه قلب:

در این حالت دریچه قلب به طور کامل بسته نمی‌شود که باعث می‌شود خون در جهت نادرستی جریان پیدا کند

آسیب به ماهیچه‌های قلب:

التهاب ناشی تب روماتیسمی باعث ضعیف شدن ماهیچه‌های قلب می‌شود که باعث پمپاژ شدن ضعیف خون می‌شود.

آسیب به دریچه‌های قلب و سایر بافت‌های قلبی می‌تواند موجب بروز مشکلات و بیماری‌هایی در فرد شود که عبارتند از:

آریتمی ‌فیبریلاسیون دهلیزی: انقباض نامنظم دهلیز‌های قلب.

نارسایی قلبی: عدم توانایی قلب برای پمپاژ خون و خون‌رسانی به بدن.

بر گرفته از:

عوارض تب روماتیسمی

روماتیسم قلبی چیست؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
70 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام خانم دکتر من پسرم سیزده سالشه قلبش صدای اضافی داشت گفتن اکو باید بشه دوتا از دریچه های قلبش خون پس میزنه دکتر احتمال روماتیسم قلبی داده و گفته هر ماه آمپول پنیسیلین 1200بزنیم به نظرتون پیش دکتر دیگه ببرم

 2. شهناز می گوید

  سلام خانم دکتر من ۴۰ سالمه زودخسته میشم زیاد عرق میکنم به تازگی فشارم بالا میره رفتم اکو دادم دکتر میگه روماتسم قلبی داری لطفا منو راهنمایی کنید

 3. خاطره می گوید

  سلام خسته نباشید من یه مدت درد قفسه سینه داشتم با تپش قلب به متخصص قلب مراجعه کردم واکودادم گفتن مشکلی نداری فقط یک مقدار افتادگی دریچه میترال وضخیم شدن دریچه است که روماتیسماله ومهم نیست .ضمنا قبلش آزمایشanaهم داده بودم که منفی بود .میخواستم ببینم همونطور که دکترم گفتند این مسئله واقعا چیز مهمی نیست ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پرولاپس میترال مسیله شایعی هست و جای نگرانی ندارع

 4. Parseh می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم
  من حدود ۱۰ سالگی دچار تورم و درد مفاصلی مثل زانو و شانه شدم به گونه ای که قابلیت حرکت دستانم و راه رفتن رو نداشتم و بعد از اون چند سری دیگه هم اینجوری شدم و هنوز گاهی درد رو در این مفاصل دارم و از اون زمان به تجویز پزشک تا ۱۸ سالگی ماهانه پنی سیلین ۱۲۰۰ میزدم و در طول این مدت تا الان گاهی درد و سوزش قفسه سینه و قلب دارم
  آیا بیماری من روماتیسم مفصلی هست یا روماتیسم قلبی؟
  ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید ازمایش خون بدین تا مشخص بشه
   به فوق” تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 5. Parseh می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم
  من حدود ۱۰ سالگی دچار تورم و درد مفاصل زانو و شانه شدم به گونه ای که قابل حرکت دادن نبودن و حتی چند سری بعد از اون هم باز دچار این درد و مشکل شدم و بنا بر تجویز پزشک ماهانه تا ۱۸ سالگی پنی سیلین ۱۲۰۰ میزدم در طول این مدت تا الان هر از چندگاهی دچار درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه و قلب میشوم
  آیا این بیماری من روماتیسم مفصلی هست یا روماتیسم قلبی؟
  ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   به روماتیسم مفصلی میخوره اما شرح حال دقیق تر، بررسی ازمایشات لازمه
   شما باید جهت بررسی به فوق” تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 6. وحید می گوید

  سلام خسته نباشید
  من حدود دو سال است تپش قلب درد قفسه سینه و اظطراب و درد زانو و درد آرنج و مچ دست دارم دکتر روماتولوژی نرفتم ولی دکتر قلب و …. رفتم آزمایشم دادم نرمال بود آیا می تونه رماتیسم باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نمیتوان گفت ربطی به روماتیسم قلبی داره
   ولی نیاز به ویزیت توسط متخصص قلب است

 7. سمیه می گوید

  سلام خسته نباشید من 22سالمه دست وپای چپم ورم کرده دکترهم رفتم دارو داد ولی خوب نشد گفتن روماتیسم التهاب داری
  آیااین روماتیسم قلبی است؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

   1. ایدا می گوید

    سلام خسته نباشیدخیلی مطالب خوب و اموزنده بود . من ۱۲ سال دارم و کلاس هفتم هستم و الان در حد زیست نهم بلدم و به مباحث قلب علاقه ی زیادی دارم و تقریبا ۳ تا از بیماری های قلبی رو بلدم با راه های درمانش و تمام بخش های قلب رو می شناسم و توی اینترنت عمل بای پس رو نگا می کنم، نظر شما چیه و میشه یک کتاب برای قلب و عروق بهم معرفی کنید

 8. 🥰 می گوید

  سلام‌خسته نباشید ضربان قلب بالای مثلا ۱۲۲ خطرناک هست نوار قلب دادم بالا بود ضربان قلبم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر اکو و ساختار قلب خوبه و ضربان ها منظمه موردی نیست
   برای این افزایش اصولا دارو تجویز میشه

 9. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید
  من چند وقتی هست که درد مفاصل دارم خیلی شدید به دکتر که مراجعه کردم ایشان نوار قلب هم نوشتن و ضربان قلب من بالا بود و گفتن بالای ۱۰۰ هست میخاستم بدوانم ممکنه روماتیسیم قلبی باشه تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اصولا این علایم‌ربطی به روماتیسم قلبی ندارن

 10. ناشناس می گوید

  با عرض سلام
  مادر من حدود چند سالی هست که دچار تنگی نفس و خستگی مفرط همراه تورم کل بدن بدون درد هستن.
  چند باری هم به دکتر قلب و عروق مراجعه کردن و با گرفتن تست ورزش و اکو و اینجور چیزا گفتن مشکلی نیست و ازمایش کل بدن و چکاب هم دادن برای کلیه و کبد و… اینا دوباره چیزی تشخیص ندادن.
  این روز ها هم تورم بدن افزایش پیدا کرده ممنون میشم راهنمایی کنید کدوم متخصص مراجعه کنیم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

 11. ف.ا می گوید

  سلام
  ببخشید من روماتیسم قلبی داشتم در 7ساگلی متوجه شدم الان 18 سالمه همون چند ماهه اول خدارو شکر نتیجه گرفتیم و الان قلبم تقریبا در حالت نرمال هست این بیماری محدود هایی واسم ایجاد میکنه؟؟مثل ازدواج

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نگران‌نباشین
   اگر بررسی های قلبیتون خوبه فقط به طور دوره ای چکاپ شین مثلا سالیانه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 12. رضا می گوید

  سلام من ضربان قلبم همیشه پایین بود اکثرا رو ۵۰ تا ۵۵ به خاطرش بهدکتر قلب مراجعه کردم نوار و تست ورزش و اکو و‌ekj همه رو انجام دادم بهم گفت نارسایی دریچه (mvp) داری که خفیفه و مشکلی نداری فقط باید سالی یه بار اکو بشی ، از اونجایی که درد مفصل هم دارم سمت چپ بدنم زانو مج پا ارنج مچ دست تر از گاهی بی دلیل در‌میکنه اخیرا هم با درد قلب با هم شدن و چون تو‌ بچگی لوزه و سینوزیت شدید داشتم که سینوزیتم همچنان هست میتونه رماتیسم قلبی باشه ؟ اگر هست چه متخصصی میتونه کمکم کنه واقعا دردهای مفصلی خیلی اذیتم میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

 13. مرتضی می گوید

  سلام خانم دکتر .من در بچگی زانوهام ورم میکرد و درد در ناحیه قلب هم داشتم که دکترا رماتیسم قلبی تشخیص داده بودن و حتی دوازده روز در سن ده سالگی بستری شدم و بعد از اون هر سال زانو یا مچ پام ورم میکرد همراه با درد شدید که هر دکتری که میرفتم آمپول پنی سیلین یک میلیون و دویست واحد تجویز میکردن و میگفتن باید هرماه یدونه از این آمپول بزنم که من فقط زمانی که زانوهام ورم میکرد میزدم تا اینکه از سن پانزده تا بیست و یک سالم هیچ ورمی نداشتم ولی در خدمت سربازی بدلیل فشار دوباره زانوهام بشدت ورم کرد که دوباره پنی سیلین تجویز شد تا الان که سی و یک سالمه هر سال یک یا دو بار زانوهام درگیر میشه که خوددرمانی میکنم و پنی سیلین میزنم و خوب میشه .همین الانم باز زانوم ورم کرده که پنی سیلین زدم و میدونم دو روزه ورمش میخوابه .سوالم اینه که آیا درمان قطعی وجود نداره که من از این بیماری که هم تو شغلم و هم تو اعصابم تاثیر منفی گذاشته خلاص بشم؟ ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید ازمایش دقیق انجام شه و درصورتی که روماتیسم باشه درمان داره
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

 14. ناشناس می گوید

  سلام من ۳۳ سالمه تو صورتم قرمز شد و بعد مدتی سیاه شده،ازمایش دادم گفتن زماتیسم عروقی دارم ،الان نمیدونم باید به کدوم دکتر مراجعه کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   به فوق تخصص روماتولوژی

 15. هما می گوید

  سلام من خیلی با دود سیگار اذیت میشم وقتی هم ناراحت میشم قفسه سینه ام خیلی درد می‌کنه وقتی هم پیاده روی میکنم تنگی نفس میگیرم یه چند وقتی هم هست آرنج مچ دست و زانو و مچ پام درد دارن میخواستم بدونم چرا این جوری میشم .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff esr crp
   Ana
   Rf
   Anca
   Anti ccp و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 16. علی محبی می گوید

  سلام خسته نباشید من روماتیسم as دارم از 9 سالگی الان 27 سالمه دو سه ماهه یکسره گلو درد دارم و خلط یکی دو هفته هم هست کتف و شانه و زیر بغل و ارنجم و قفسه سینم تیر میکشه و تپش قلب شدید میگیرم
  به نظرتون امکان رماتیسم قلبی داشته باشم هست؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد اكو قلبي بديد احتمالش هست
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 17. مریم می گوید

  سلام خسته نباشی من روماتیسم مفصلی دارم چندسال چندوقتی هست قلبم دردنیکردبیحال بوداچم امروزدکارقلب بهم گفت روماتیسم قلبی دارم بایدچیکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايدتحت درمان قرار بگيريد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

   1. ناشناس می گوید

    سلام امروز مادرم را دکتر گفته که روماتیسم قلبی داره باید عمل بشه و من نگران هستم یا عمل کند خوب میشود

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     اگر دریچه های قلبی تنگی دارند بستگی به شدت تنگی و کارایی تنها روش جراحی یا بالن زدن است

 18. ناهید می گوید

  سلام خسته نباشید من کم کاری تیروئید دارم جدیدا که قرص ها مو می خورم سرگیجه های شدید می گیرم موقع خواب تپش قلب گرفتم واقعیه سینم و دستم همزمان با هم تی می کشه واریس هم دارم می تونه بیماری قلبی باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بعيده اما امو قلب و نوار قلب بديد

 19. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر من ۲ ساله که روماتیسم مفصلی دارم والان چند وقت هست که سمت چپ سینه ام درد میکنه ‌ممکن هست که روماتیسم قلبی باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه عزيزم روماتسيم قلبي در بچه ها انفاق مي افته
   شما بايد اكو قلب بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 20. Taranom می گوید

  من سینوس هام خيلى چرک نى کنه تقریبا به همه آنتى بىوتىک ها هم مقاوم شده و هى مىره و مىاد
  خىلى هم جدیدا بى حال و حوصله شدم
  سردرد دارم
  همیشه خداهم پاهام و بعضى وقتا دستام ىخه
  تو شب هم گاهى اوقات تار مى بينم
  بعضى وقتا هم سرفه مى کنم
  ولى کرونا نیست چون تست دادم منفى بود
  14 سالمم هست
  لطفا بگید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد سي تي اسكن از سينوسهاتون بگيريد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 21. سحر می گوید

  سلام
  من چند ماه پیش آزمایش دادم و هورمون بدنم بالا بود و کم‌خونی دارم. علائم بدنم خستگی مدام،سردی دست و پا، سردرد، سرگیجه بی‌حالی، بی رنگی پا، خواب رفتن بدنم وفتی توی یک حالت میمونم، بیخابی، تپش قلب، گاهی اوقات سرگیجه و تاری دید هست میشه لطف به من ا کمک کنید که به چه پزشکی مراجعه کنم؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 22. پوریا محمدی می گوید

  با سلام
  پسر من ۱۳ سالش هس و به گلو درد چرکی حادی دچار شده از آنجایی که یکی از عوارض خطرناک گلو درد چرکی روماتیسم قلبی هس خواستم بدونم به غیر از تزریق پنی سیلین راه دیگه ای برای درمان این گلو درد و جلو گیری از عوارضش هست یا خیر.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله هست ميشه داروهاي خوراكي مصرف كند اما بايد بصورت حضوري معاينه شه تا بر اساس شرايطش دارو تجويز شه

 23. ا ق می گوید

  سلام من ۳۰ سالمه وقتی میدوم و ورزش میکنم نفس تنگی خیلی شدیدی میگیرم که امکان ادامه فعالیت ندارم و تعریق شدید میکنم نوار قلب دادم گفت نرماله و تست تنفسی(اسپیرومتری هم نرمال بود به

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست گرامی شما باید ورزش سبک و در زمان کم انجام دهید و روزانه شدت و مقدار ورزش را اضافه کنید

 24. علی می گوید

  سلام خسته نباشید .
  من چند ساله پاهام درد میکنه ورمم داره آزمایش دادم گفتن هیچیت نیست
  سمت چپ سینه‌م درد می‌کرد رفتم دکتر گفت روماتیسم قلبی داری
  به نظر شما میشه درد پاهام و ورم پاهام مربوط به رماتیسم قلبیم باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام روماتيسم قلبي ميتونه درد و التهاب مفاصل بده
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

   1. مهری می گوید

    سلام من دو سله که تب روماتیسمی دارم وهرماه امپول ۱۲۰۰ میزنم تاحالا فقط درد مفاصل داشتم الان یه ماهی هست که درد از قفسهسینه حس میکنم اکو گرفتتم دکتر گفته باید تا اخر عمر پنی سیلین بزنم ایا راهی هست که از پیشرفت بیماری قلبم جلو گیری بشه مثل ورزش کردن یا…در ضمن من پنی سیلینو هرماه میزنم بازم گلوم عفونت میکنه چیکار کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام تنها راهش همين پنيسيلين هست
     بايد با پزشكتون مشورت كنيد كه يك انتي بيوتيك براي ريشه كن كردن عفونت گلوتون هم بدن
     اونا مقاوم شدن به پني سيلين

 25. سمیع الله می گوید

  خواهر من رومانتسم دارد که با عث نفس تنگی درد عضلات کردن و کمر آن گردیده راه حل آن چسیت است و چقدر خطر ناک است رومانتسم قلبی تشکر از شما

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید نوار قلب و اکو ایشون بررسی بشه تا بتوان نظر داد، باید مشخص شه قلب نارسا شده یا خیر و یا درگیری دریچه ای دارن یا نه

 26. وحید می گوید

  سلام ممکنه مدتها به تب رماتیسمی دچار باشیم و ندونیم؟
  آیا ممکنه تو اکو از قلب هم مشخص نشه که تب رماتیسمی داشتیم؟
  من اکو دادم دکتر گفت افتادگی دریچه قلب داری۲۵ سالمه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه عزيزم اصلا اينطوري نيست، حتما علتئم داره بدون علائم اصلا معنا نداره
   افتادگي دريچه اختلال شايعي هست نگران نباشيد

 27. رضایی می گوید

  از تنظیم مقاله روماتیسم قلبی نهایت تشکر را دارم.
  پرتوان باشید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   ??

 28. امیر حسین می گوید

  من قلبم درد میگیره روماتیسم مفصلی دارم اکو دادم گفتن قلبت التهاب داره چی کار کنم هرماه امپول 1200 میزنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام منظورتون پني سيلين يك ميليون و دويست هست؟ اگه اينطوريه بله بايد هر ماه پني سيلين بزنيد

   1. محمد رمضانی می گوید

    سلام
    پسرم آزمایش داده و جواب آزمایش aso روی ۸۰۰ هستش
    دکتر گفته روماتیسم قلبی داره و ماهی یک عدد ۱۲۰۰ پینی سیلین باید برنه
    پسرم ۵ سالشه

    این تشخیص درسته یا ببرمش یه دکتر دیگه ؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام بايد متخصص قلب اطفال هم ويزيتش كنه اكو قلب شه وزبر اساس يكسري كرايترياها ميشه تسخيصو گذاشت
     ASO به تنهايي ارزش نداره بايد فاكتورهاي ديگه اي هم مثبت شه

 29. محمددین می گوید

  سلام پدربزرگ من روماتیسم مفصلی داره با تب خیلی شدید تازگیا احساس تنگی نفس شدید داره و چند حمله شدید قلبی داشته لطفاً راهنمایی کنین چیکار کنیم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزيزم بايد از نظر كرونا بررسي شن ن تست pcr و سي تي اسكن قلب بدن از هظر قلبي هم بايد بررسي شوند آزمايش تروپونين و cpk-mb هم چك كنند

 30. فرهاد می گوید

  با سلام من قلبم ی مدت هست که نامنظم میزنه ولی هیچ دردی یا هیچ ورم کردگی ندارم فقط ی مدت پشت سر هم گلو درد هستم

 31. ناشناس می گوید

  سلام.خسته نباشید .
  مدتی است بطور تناوب ازپایین مچ پا تا پایین انگشتان پا ، ورم می کند. خاصه پای چپ . گاه احساس سنگینی در قلب دارم . دچار طپش قلب هم هستم. مراقب تغذیه ام هم هستم. مشکل کلیه در حال حاضر ندارم. گاهی احساس ضعف و کم بنیه ای می کنم.حدود ۶۳ سال هم دارم. لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون . فضه فروعانی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سللم يك عكس قفسه سينه بگيريد و اين آزمايشات را انحام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ca
   Na
   Mg
   Rf
   Ana
   Anca
   Anti ccp

 32. fariba Ghaderi می گوید

  سلام من روماتیسم قلبی دارم و دو دریچه میترال و آئورت را ۱۴ سال پیش تعویض کردم.
  در حال حاضر پا درد دارم تا حدی که در بیمارستان بستری شدم ( البته همیشه شدید نیست) و درد صبحگاهی در انگشتان دست .می خواهم بدونم این دردها ربطی به روماتیسم قلبی من دارند؟
  البته قبل از عمل جراحی و تعویض دریچه ها این‌ دردها را داشتم …

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر ربطی ندارد
   شما باید معاینه و آزمایش cbc, diff ,bun, cr Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 , ESr, crp, RF انجام بدهید

 33. یعقوب خندان می گوید

  س..خسته ننباشید…مقاله زیبا و اموزنده بود…
  یه سوال..من تمام این علایمی که نشانه روما تیسم قلبی هست رو تقریبا دارم..ولی چند ماه قبل چکاب کامل انجام دادم دکتر گفت هیچی نیست..نوار قلب گرفتم گفت هیچی نیست. ولی خودم احساس میکنم هست..بعضی وقت احساس میکنم خون به مغزم نمیرسد..به انگشت دستم نمیرسه و سفید و سرد میشه..چشمان من جدیدا چیزایی میبینه که رجود نداره مغز من برای هر صدای کوچک و بزرگی عکسالعمل نشون میده..

  1. دکتر اطهر نقیب الذاکرین می گوید

   سلام
   لطفا جهت بررسی به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
   گاهی مشکلات روحی می توانند سبب چنین علائمی شوند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر