کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟

 • 1397-03-21
 • ۷۵۷۰ بازدید
 • 2
روزه برای بیماران قلبی

کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟ اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید و قصد دارید در ماه رمضان روزه بگیرید، باید بدانید که جز بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستید یا نه؟ در این مقاله برای بیماران قلبی که قصد روزه گرفتن دارند، توصیه‌هایی داریم، در ادامه با ما همراه باشید.

تاثیر روزه گرفتن بر قلب

روزه گرفتن به طور بالقوه می‌تواند در بهبود عوامل خطر برای سلامتی قلب، مفید باشد. نام بردن تاثیرات مستقیم روزه بر سلامت قلب دشوار است. در افراد سالم روزه به طور مستقیم بر قلب تاثیر نمی‌گذارد. بلکه از طریق کنترل فاکتورهای خطر قلبی، باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی می‌شود.

روزه گرفتن به طور منظم باعث کاهش کلسترول، فشار خون و قند خون می‌شود. همچنین روزه باعث کاهش میزان چربی در بدن می‌شود. با کاهش قند خون، خطر ابتلا به دیابت و اضافه وزن که جز عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی است کاهش می‌یابد.

همه بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن نیستند. در مورد تمام بیماران قلبی برای روزه‌داری نمی‌توان نسخه واحد و دستور عمل یکسانی تجویز کرد. چنین پروتکلی نیز وجود ندارد. هر بیمار قلبی بسته به نوع و شدت بیماری، علائم قلبی، داروهای مصرفی و دوز آن‌ها باید با پزشک معالج خود مشورت کند.

فقط بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند که بیماری آنها خفیف و کنترل شده با درمان دارویی و بدون علامت باشد. قبل روزه‌داری حتما دوز داروهای مصرفی باید با مشورت پزشک به صورت دقیق تنظیم شود.

روزه برای بیماران قلبی تحت نظر پزشک

از تاثیرات روزه بر قلب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش چاقی
 • کاهش قند خون‌
 • کاهش فشار خون
 • کاهش کلسترول خون 
 • کاهش استعمال دخانیات 

کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟

نمی‌توان گفت روزه اثر منفی بر افرادی که بیماری قلبی پایدار و ثابت دارند و دچار نوسان نمی‌شوند (مثلا دچار افزایش و کاهش فشار خون، درد قفسه سینه و …نمی‌شوند) دارد.

در واقع روزه می‌تواند به دلیل مصرف کمتر غذا و ترک سیگار کشیدن سودمند باشد. به طور کلی روزه خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد و همچنین تاثیر مثبتی بر افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی دارد.

بیمارانی که بیماری متوسط قلبی بدون علامت و کنترل‌شده‌ای دارند و اصرار به روزه‌داری دارند؛ می‌توانند با نظر پزشک متخصص قلب معالج خود و با تنظیم داروهای قلبی به صورت آزمایشی چند روز روزه‌داری را امتحان کنند. در صورت تشدید علائم بیماری، حتما از ادامه روزه‌داری اجتناب کنند.

بیماران مبتلا به فشار خون بالا می‌توانند با مشورت پزشک معالج و رعایت دوز داروهای مصرفی روزه بگیرند.

کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن نیستند؟

بیماران قلبی که مستعد تغییرات سریع در حجم خون یا کم آبی یا عدم تعادل آب و الکترولیت هستد. مثل نارسایی شدید قلبی، بیماری قلبی همراه با نارسایی کلیه یا بیماران قلبی تحت درمان با دیورتیک (مدر) باید از روزه‌داری اجتناب کنند.

بیمارانی که میزان داروهای مصرفی آن‌ها بیش از چند بار در طول شبانه‌روز است یا اینکه داروهای متعدد قلبی مصرف می‌کنند؛ نباید روزه بگیرند.

افراد مبتلا به مشکلات قلب باید هنگام روزه‌داری در طول ماه رمضان اقدامات احتیاطی بیشتری داشته باشند. بیماران قلبی به منظور جلوگیری از عوارض، مخصوصا در تعیین دوز داروها و زمان مناسب برای مصرف آن‌ها به پزشک معالج مراجعه کنند.

مصرف داروهای قلب در زمان روزه‌داری

بیماران باید با متخصصان قلب و عروق خود در مورد نحوه مصرف دارو در ماه رمضان مشورت کنند. بیماران ممکن است مجاز به جایگزینی داروهای معمول با داروهای طولانی‌مدت باشند تا بتوانند روزانه چندین ساعت روزه‌داری را جبران کنند.

روزه به کدام بیماران قلبی آسیب می‌زند؟

 • بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که خستگی یا کمبود انرژی و تنگی نفس را تجربه می‌کنند، به دلیل نیاز به  مصرف دوزهای مکرر داروهای دیورتیک نمی‌توانند روزه بگیرند. بیماران مبتلا به نارسایی مزمن قلبی، کسانی که عملکرد ضعیف قلب دارند؛ به ویژه افرادی که دچار تنش در اعمال فشار هستند، باید از روزه‌داری بر اساس شرایط پزشکی اجتناب کنند.
 • بیماران مبتلا به حمله قلبی نباید طی شش هفته پس از حمله قلبی روزه بگیرند.
 • بیمارانی که جراحی قلب باز  داشته‌اند در عرض شش هفته پس از جراحی نباید روزه بگیرند.
 • بیمارانی که در آن‌ها دریچه آئورت قلب تنگ شده (تنگی) یا ملتهب است
 • بیماران قلبی که مشکلات انعقاد خون دارند.

توصیه‌های لازم برای بیماران قلبی در هنگام روزه‌داری

 • بیماران قلبی در ماه مبارک رمضان حتما به رژیم غدایی خود توجه ویژه داشته باشند؛
 • از غذاهای چرب و شور و پرخوری اجتناب کنند؛
 • از مقدار زیاد نوشیدنی (که می‌تواند منجر به تنگی نفس) شود، دوری کنند.
 • حفظ تمرینات ورزشی، حتی با یک پیاده‌روی کوتاه
 • همچنین توصیه می‌شود که مردم به جای دو وعده غذایی بزرگ در ماه رمضان؛ چهار وعده غذایی کوچک را مصرف کنند.

سخن آخر

با توجه به مطالب گفته شده، بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن نیستند مگر کسانی که با متخصص قلب خود مشورت کرده‌اند و روزه گرفتن آن‌ها مورد تایید پزشک قرار گرفته و دوز داروها تنظیم شده است.

بیماران مبتلا به پرفشاری خون که اغلب داروهای متعدد مصرف می‌کنند قبل از شروع ماه مقدس اطمینان حاصل کنند که فشار خونشان به اندازه کافی کنترل شده است. بیماران مبتلا به فشار خون بالای کنترل‌ نشده، نباید روزه بگیرند.

روزه‌ گرفتن و رعایت یک برنامه غذایی صحیح با کم‌کردن عوامل خطر مانند کاهش وزن، کاهش سطح چربی‌های خون و نکشیدن سیگار موجب پیشگیری از بیماری‌های قلبی در افراد سالم می‌شود.

اثرات مثبت  روزه ماه رمضان بر روی سیستم قلبی عروقی افراد سالم به طور مستقیم و نیز با تاثیر بر سایر عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی، نشان داده شده است. در حقیقت روزه برای قلب مفید است. روزه گرفتن اثرات کاهنده روی چند عامل خطر مهم بیماری عروق کرونر قلب دارد.

منبع

indianexpress

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام مردی60ساله ام3ماه قبل تحت عمل جراحی قلب بازبه علت گرفتگی رگ قرارگرفته ام فشارخون حدودا17دارم که بامصرف داروکنترل می شوداولین روزماه مبارک رمضان روزه گرفتم امانزدیک افطارتپش قلب زیادوحالت تهوع به من دست داد.آیامیتوانم روزه بگیرم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر