صفر تا صد آکنه ولگاریس را در این مقاله بخوانید؛ دلایل ایجاد و نحوه درمان

اگر به تازگی تغییراتی را در پوست خود داشته و دکتر تشخیص داده که دچار آکنه ولگاریس شده‌اید؛ باید درباره درمان اکنه ولگاریس اطلاعاتی داشته باشید. اغلب ما در برخی مواقع دچار جوش‌های سر سفید یا جوش‌های سرسیاه می‌شویم. جوش‌ها و دانه‌های سرسیاه، دو نشانه از بیماری التهابی هستند؛ که در ادبیات پزشکی از آن به عنوان آکنه ولگاریس یاد شده و بیشتر به عنوان آکنه شناخته می‌شود. آکنه شایع‌ترین اختلال پوستی است که هر سن، نژاد و پیشینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو برای اینکه با درمان آکنه ولگاریس صورت بیشتر آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید.

آکنه ولگاریس چیست؟

جوش صورت یا همان آکنه، نوعی مشکل پوستی است که بیشتر در نوجوانان رخ می‌دهد. اما انسان ها می‌توانند در دوره‌های مختلف زندگی، با این مشکل روبه‌رو شوند. آکنه وولگاریس (Acne vulgaris) به عنوان یک اصطلاح پزشکی به کار گرفته می‌شود و ممکن است که برخی از افراد در تمام دوره‌های سنی خود با این مشکل دسته و پنجه نرم کنند.

افرادی که دچار آکنه ولگاریس هستند، انواع جوش‌های سرسیاه، سر سفید یا التهابات پوستی را تجربه می‌کنند. این موارد برای برخی خفیف بوده و برای افراد دیگر ضایعه‌های شدید را ایجاد می‌کند. اگرچه علت اصلی آکنه در بزرگسالان مشخص نیست، اما محقق‌ها بر این باور هستند که عوامل و فرآیند‌های بیولوژیکی می‌تواند نقش مهمی ‌در بروز آکنه داشته باشند.

آکنه ولگاریس از انواع جوش صورت است

آشنایی با علائم آکنه ولگاریس

آکنه ولگاریس، نتیجه انسداد فولیکول‌های مو در پوست است. این انسداد، سلول‌های چربی یا پوست را درگیر می‌کند و احتمال دارد علائم و نشانه‌های مختلفی از آکنه را روی پوست صورت مشاهده کرد.

مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • جوش‌های سرسفید
 • جوش‌های سرسیاه
 • پوسچول‌ها حاوی چرک
 • برجستگی‌های قرمز حساس به نام پاپول
 • توده‌های دردناک زیر پوست، به نام ندول و ضایعات کیستیک

نشانه‌ها و علائم آکنه ممکن است که تنها در صورت نمایان نشوند و قسمت‌هایی از بدن مانند: کمر، شانه‌ها، گردن و قفسه سینه را هم درگیر کند.

دلیل ایجاد آکنه ولگاریس چیست؟

دلیل بروز آکنه ولگاریس هر چیزی که باشد، مهم این است که خودتان را سرزنش نکنید. برخی بر این باور هستند که تغذیه ناسالم می‌تواند باعث بروز جوش و آکنه شود؛ اما پزشکان اعلام کرده اند که غدد چربی در نوک فولیکول‌های مو در پوست، بیش از حد فعال هستند و این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی است. در نتیجه منافذ مسدود شده و التهاب ایجاد می‌شود. این امر به ویژه در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد، به همین دلیل است که بسیاری از نوجوانان شیوع آکنه را تجربه می‌کنند.

به طور کلی عوامل مختلفی وجود دارند منجر به آکنه می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • هورمون‌ها نقش مهمی ‌در تولید چربی دارند. چربی و سلول‌های مرده پوست در منافذ پوست گیر خواهند کرد و منجر به چربی و ایجاد جوش می‌شود.
 • باکتری‌ها از دیگر عوامل تاثیرگذار در بروز آکنه هستند. اگر پوست با باکتری‌ها تحریک شود، جوش‌های التهابی ایجاد خواهند شد.
 • آکنه در برخی از مواقع به دلیل شرایط خانوادگی رخ می‌دهد. افرادی که والدین یا خواهر و برادری دارند که پوست آن‌ها دچار آکنه است، احتمال دارد که به آکنه مبتلا شوند.

آکنه در هر سنی ممکن است رخ دهد. برخی از زنان نیز درست قبل از پریود خود، آکنه را تجربه می‌کنند. از این رو قرص‌های ضد بارداری ممکن است به مدیریت این وضعیت کمک کننده باشد. به هر حال تمام افرادی که دچار آکنه و جوش هستند باید به دکتر پوست مراجعه کنند.

مشاوره تلفنی و متنی با دکتر پوست

دلایل خاص ایجاد آکنه در بانوان

زنان با تغییراتی که در میزان ترشح هورمون‌های آن‌ها ایجاد می‌شود، نشانه‌های پوستی مختلفی را تجربه می‌کنند. دلایل خاصی وجود دارد که آکنه در صورت بانوان را تشدید کند. هیرسوتیسیم، عارضه‌های هورمونی که منجر به رشد موهای زائد می‌شود، در بروز آکنه موثر بوده و منجر به آکنه ولگاریس خواهد شد. همچنین پریودهای نامنظم در بروز اختلالات هورمونی شایع هستند و زمینه آکنه را ایجاد می‌کنند. به طور کلی عوامل دیگری مانند: استرس، مصرف برخی از داروها استروئیدی، ژنتیک و استفاده از کرم‌های نامناسب پوست از دلایل خاص ایجاد آکنه در بانوان است.

روش‌های درمان آکنه ولگاریس

درمان آکنه ولگاریس برای پیشگیری از بروز بیشتر آن و جلوگیری از ایجاد اسکار به کار گرفته می‌شود. هر یک از درمان‌های بدون نسخه و درمان‌های تجویزی، می‌توانند به بهبود وضعیت آکنه پوست صورت کمک کنند.

آکنه ولگاریس صورت و معرفی روش های درمان

به طور کلی روش‌های درمانی آکنه ولگاریس به شرح زیر هستند:

درمان‌های بدون نسخه

درمان آکنه در خانه با استفاده از داروهای رایج بدون نسخه (OTC) اولین راه حلی است که باید در نظر گرفت. از این روش درمانی، می‌توان برای آکنه‌های پوستی خفیف استفاده کرد.

بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید یک درمان شناخته شده برای آکنه و عامل ضد باکتری است.

به دلایل مختلفی می‌توان از این درمان استفاده کرد که مهم‌ترین دلایل درمانی به شرح زیر هستند:

 • خطر مقاومت باکتریایی به بنزوئیل پراکسید وجود ندارد.
 • افزودن بنزوئیل پراکسید به آنتی بیوتیک درمانی توصیه می‌شود، زیرا خطر مقاومت باکتریایی را کاهش می‌دهد.
 • در ژل‌ها، پاک کننده‌ها و درمان‌های لکه بینی موجود است. در غلظت‌های مختلف عرضه می‌شود.
 • مقرون به صرفه است و به راحتی در بسیاری از فروشگاه‌ها پیدا می‌شود.
 • برای از بین بردن باکتری‌های زیر پوست و باز کردن منافذ عمل می‌کند.
 • برای درمان آکنه‌های التهابی (آن برجستگی‌های قرمز) خوب است.

اما استفاده از روش درمانی بنزوئیل پراکسید برای جوش‌های سرسیاه و سرسفید چندان خوب نیست. از این رو بهتر است که برای از بین بردن این نوع جوش‌ها از این روش درمانی استفاده نکرد.

سایر درمان‌های بدون نسخه OTC

گزینه دیگر آداپالن (Differin)، یک رتینوئید موضعی که این مهم‌ترین داروی آکنه است و برای جلوگیری از انواع ضایعات آکنه استفاده می‌شود. اسید سالیسیلیک نیز ممکن است به درمان آکنه خفیف کمک کند.

درمان‌های تجویزی

درمان‌های تجویزی بیشتر شامل موارد زیر هستند:

 • آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی برای آکنه های شدید
 • ایزوترتینوئین خوراکی (آکوتان)، برای ندول‌ها و کیست‌های شدیدتر
 •  قرص‌های ضد بارداری همراه با یک آنتی بیوتیک یا دارویی به نام اسپیرونولاکتون برای بیماران زن
 • برای آکنه شدید، یک استروئید خوراکی مانند پردنیزون هم می‌تواند هنگام شروع درمان‌های دیگر قابل استفاده باشد.

آکنه هایی که شدید هستند به درمان‌های تجویزی پزشک نیاز دارند.

طبقه بندی آکنه ولگاریس از نظر شدت علائم

آکنه ولگاریس از نظر شدت علائم ایجاد شده روی پوست به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شود.

 • آکنه خفیف: در آکنه خفیف، بیمار کمتر از 20 درصد جوش سرسیاه دارد که تورم آن‌ها زیاد نیست. این نوع جوش و آکنه‌ها با درمان‌های موضعی از بین می‌روند و نیاز به نسخه‌های درمانی نیست.
 • آکنه متوسط: در آکنه متوسط 20 تا 100 درصد جوش سرسیاه یا سفید وجود دارد که برخی از آن‌ها متورم بوده و نیاز به درمان دارند. برای اینکه اثرات این آکنه‌ها را از بین برد بهتر است که با پزشک مشورت کرد تا هرچه سریع‌تر آکنه بهبود پیدا کند.
 • آکنه شدید ندولوکیستیک: آکنه شدید ندولوکیستیک، در افرادی رخ می‌دهد که کیست‌ها و ندول‌های متعددی دارند. آکنه در پوست این افراد قرمز تیره و بنفش است و اسکار پوستی به جای خواهند گذاشت. از طریق روش‌های درمانی تجویزی می‌توان اسکارگذاری را کاهش داد و درد و التهاب‌های ایجاد شده روی پوست را برطرف کرد.

از جمله مواردی هستند که در طبقه‌بندی آکنه قرار می‌گیرند.

آیا آکنه ولگاریس با جوش تفاوت دارد؟

آکنه و جوش تفاوت‌های مختلفی دارند، اما به طور معمول جوش در صورت بوده و با برآمدگی همراه است. اما آکنه به عنوان یک بیماری شناخته می‌شود که به دلیل تغییر وضعیت فولیکول‌های مو رخ می‌دهد. غدد چربی پوست تحت تاثیر فولیکول‌های مو قرار گرفته و با منافذ پوست در ارتباط است. در آکنه ولگاریس ماده‌های روغنی و سبوم غدد و منافذ پوست را مسدود کرده و منجر به اسکار می‌شوند.

هنگامی ‌که سبوم یا سلول‌های مرده پوست با هم پیوند داشته باشند، پلاگین در فولیکول مو رخ می‌دهد و ایجاد باکتری می‌کند. این باکتری‌ها پوست را ملتهب خواهند کرد و نیاز است که از روش‌های درمانی برای بهبود وضعیت پوست کمک گرفت. در هر صورت فرقی ندارد، آکنه و جوش روی بینی یا صورت باید تحت درمان باشند تا مشکلات پوستی تشدید نشوند.

تفاوت های آکنه ولگاریس و جوش صورت

مضرات درمان دیر هنگام آکنه صورت

درمان آکنه ولگاریس را باید جدی گرفت. هر چند آکنه رایج است؛ اما باید به موقع برای درمان اقدام کرد. گاهی اوقات آکنه از نوع خفیف است اما به مرور شدیدتر می‌شود. آکنه اگر شدت بیشتری پیدا کند، به اسکار روی پوست منجر شده و اثرات کبودی و التهاب پوست بیشتر خواهد شد. بنابراین باید از ابتدا به فکر درمان آکنه بود تا جای جوش  و آکنه روی پوست باقی نماند.

تاثیر آکنه ولگاریس بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی

آکنه بر سلامت روان فرد نیز تاثیر می‌گذارد. در واقع اضطراب، افسردگی و اعتماد به نفس پایین برخی از اثرات بالقوه آکنه هستند. اگر شما دارای فرزندی هستید که آکنه را تجربه می‌کند، نه تنها با ارائه درمان‌های فیزیکی می‌توانید به او کمک کنید، بلکه باید حمایت عاطفی هم داشته باشید.

اگر آکنه باعث می‌شود شما یا اعضای خانواده‌تان احساس افسردگی یا اضطراب را تجربه کنید، باید با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید. برای اینکه با استراتژی‌ها و درمان آکنه بیشتر آشنا شوید توصیه می‌کنیم که مطلب تخصص پوست و مو چیست؟ دکتر دکتر را مطالعه کنید.

چطور از ایجاد آکنه ولگاریس جلوگیری کنیم؟

راه‌های مختلفی برای پیشگیری از بروز آکنه وجود دارد که هر یک به تنهایی می‌توانند کارساز باشند. با رعایت برخی از نکات می‌توان از جوش زدن پوست جلوگیری کرده و درمان قطعی برای اسکارهای پوستی در نظر گرفت.

مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از آکنه ولگاریس عبارتند از:

 • صورت خود را تمیز نگه دارید.
 • رطوبت رسانی به پوست را فراموش نکنید.
 • رژیم غذایی مناسب داشته باشید و ورزش کنید.
 • کمتر آرایش کنید.
 • به جوش‌های ایجاد شده روی پوست دست نزنید.
 • از نور مستقیم خورشید دوری کنید
 • از داروهای بدون نسخه (OTC) برای درمان آکنه کمک بگیرید.

به طور کلی هر نوع آکنه خفیف را هم باید جدی گرفت و از مراقبت‌های پوستی استفاده کرد.

همین امروز برای درمان اکنه ولگاریس اقدام کنید

اگر درمان‌های خانگی و بدون نسخه، آکنه ولگاریس را از بین نبرند باید به موقع برای درمان‌های تجویزی اقدام کرد. آکنه ولگاریس صورت یکی از شایع‌ترین حالت‌های آکنه است که برای نوجوانان و بزرگسالان رخ می‌دهد. پزشک‌های متخصص می‌توانند برای درمان آکنه ولگاریس از داروهای قوی استفاده کنند تا شرایط شدید پوستی، بهبود پیدا کنند.

اگر آکنه در بزرگسالان به یکباره رخ دهد، ممکن است که نشانه‌ای از بیماری‌های زمینه‌ای باشد و نیاز به مراقبت‌های پزشکی را افزایش دهد. از طریق سامانه نوبت دهی دکتردکتر می‌توانید با بهترین متخصص‌های پوست و مو در ارتباط باشید و در زمان کوتاهی مشاوره دریافت کنید. متخصص پوست و مو شرایط پوست شما را بررسی کرده و از طریق داروهای مختلف، آکنه ایجاد شده را درمان خواهند کرد. پزشک ممکن است که آزمایشاتی را تجویز کند تا بتواند دلیل اصلی بروز آکنه را تشخیص دهد. در هر صورت بهتر است که آکنه‌های خفیف را هم جدی گرفت و برای درمان، هر چه سریع‌تر اقدام کرد.

در این مطلب سعی کرده‌ایم که درباره چگونگی بروز آکنه توضیحاتی ارائه کنیم اما اگر سوال یا ابهامی ‌دارید که در متن به آن اشاره‌ای نشده، کافی است که در انتهای همین متن و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید.

 

منابع:

https://www.healthline.com/health/skin-disorders/acne-vulgaris

سوالات متداول آکنه ولگاریس

در صورتی که آکنه روی پوست ایجاد شود، بهتر است که به آن دست نزد زیرا باکتری‌های دست به پوست منتقل شده و التهاب ایجاد می‌کند.

تغییراتی هورمونی، وراثت و بروز باکتری‌ها را می‌توان مهم‌ترین علل بروز آکنه دانست.

تمیز کردن مرتب پوست، استفاده از مرطوب کننده، آرایش کمتر و دور بودن از نور مستقیم خورشید به جلوگیری از آکنه کمک می‌کند.

بله. بنزوئیل پراکسید یکی از داروهای متداول برای بهبود وضعیت آکنه است.

آکنه ممکن است که روی کمر، شانه‌ها، گردن و قفسه سینه هم ایجاد شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. ساحل می گوید

  مطلب بسیارعالی ومفیدی بود شناخت همراه راهکارها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر