مجله پزشکی دکتر دکتر

چگونه جوش‌های سرسیاه پوستی را از بین ببریم؟

3 دی 1399

40

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌‌های پوست، مو و زیبایی
چگونه جوش‌های سرسیاه پوستی را از بین ببریم؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

جوش سرسیاه روی پوست صورت و بدن چرا به وجود می‌آید و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟ آیا می‌توان از بروز جوش‌های سرسیاه بر روی پوست جلوگیری کرد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

یکی از مواردی که می‌تواند روی زیبایی طبیعی پوست انسان اثر بگذارند وجود جوش‌های سر سیاه در صورت است، در این مقاله به صورت علمی درباره‌ی چیستی و چگونگی رفع آن صحبت خواهیم کرد.

جوش‌ سرسیاه چیست؟

جوش‌های سرسیاه، جوش‌های ریزی هستند که در اثر گرفتگی منافذ پوست توسط فولیکول‌های مو به وجود می‌آیند. به دلیل رنگ سیاه سطح این جوش‌ها، به آن‌ها جوش‌های سرسیاه گفته می‌شود.

جوش‌های سرسیاه، در واقع نوع خفیف آکنه هستند که معمولا در سطح پوست صورت دیده می‌شوند، اما ممکن است در قسمت‌های دیگری از بدن از جمله پشت، سینه، گردن، بازو یا شانه‌ها نیز ظاهر شوند.

براساس اطلاعاتی که توسط آکادمی متخصصان پوست آمریکا منتشر شده، نزدیک به 50 میلیون از جمعیت این کشور به آکنه مبتلا شده‌اند و این عارضه به عنوان رایج‌ترین عارضه پوستی در امریکا شناخته می‌شود.

علت ایجاد جوش‌های سرسیاه چیست؟

جوش‌های سرسیاه در اثر مسدود شدن فولیکول مو در پوست شما به وجود می‌آید. هر فولیکول شامل یک مو و یک غده چربی است؛ این غده، چربی با نام سبوم تولید می‌کند که باعث نرم نگه داشتن پوست شما می‌شود.

در صورت تجمع سلول‌های مرده پوست و چربی‌های تولید شده توسط غدد چربی در منافذ فولیکول پوست، برآمدگی‌هایی به نام کومدون (comedo) تشکیل می‌شود. پس از تشکیل کومدون، اگر پوست بالای آن بسته بماند، به آن جوش سرسفید گفته می‌شود، اما در صورتی که پوست بالای آن باز شود، کومدون در اثر تماس با هوا به رنگ سیاه درآمده و به آن جوش سرسیاه می‌گویند.

بعضی از فاکتورهایی که موجب افزایش شانس ابتلا به آکنه و جوش‌های سرسیاه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • تولید بیش از حد چربی در بدن
 • تجمع باکتری‌های  پروپیونی باکتریوم آکنه روی پوست 
 • تحریک فولیکول‌های مو، هنگامی که سلول‌های مرده پوست به طور منظم ریزش نمی‌کنند
 • قرار داشتن در دوره تغییرات هورمونی (که موجب افزایش تولید چربی بدن در دوران نوجوانی می‌شود)، قاعدگی یا مصرف قرص‌های ضد بارداری
 • مصرف داروهای خاص، از جمله کورتیکواستروئید‌ها، لیتیوم یا آندروژن‌ها

عده‌ای بر این باورند که تغذیه شما می‌تواند در ابتلا به آکنه تاثیرگذار باشد. مطابق این فرض، فرآورده‌های لبنی و غذاهایی که باعث افزایش قند خون می‌شوند، مانند کربوهیدرات‌ها، می‌توانند در تحریک آکنه تاثیر داشته باشند، اما محققان هنوز ارتباط قدرتمندی میان آکنه و تغذیه پیدا نکرده‌اند.

جوش سرسیاه روی صورت

علائم جوش‌های سرسیاه در بدن چیست؟

جوش‌های سرسیاه به دلیل رنگ تیره‌ای که دارند، به راحتی روی سطح پوست شناسایی خواهند شد؛ این جوش‌ها مقداری برجسته بوده و هیچ‌گونه دردی برای شخص به همراه نخواهند داشت زیرا التهابی در آنها وجود ندارد. جوش‌های دردناکی که روی پوست ما تشکیل می‌شوند، به دلیل حمله باکتریایی به قسمت مسدود فولیکول مو بوده که موجب قرمز شدن و التهاب ناحیه مورد نظر می‌گردد.

نحوه درمان جوش‌های سرسیاه

وجود جوش‌های سرسیاه روی پوست، شرایط وخیمی نیست، بنابراین می‌تواند در کمال آرامش و تا حدودی با درمان‌های خانگی این عارضه را درمان کنید. در ادامه به معرفی روش‌هایی برای درمان جوش‌های سرسیاه خواهیم پرداخت:

استفاده از داروهای بدون نسخه برای رفع جوش سرسیاه

داروهای زیادی برای درمان آکنه وجود دارند که شما بدون نیاز به نسخه پزشک، می‌توانید آن‌ها را از داروخانه‌ها، هایپرمارکت‌ها یا به صورت آنلاین خریداری نمایید؛ این داروها به شکل کرم، ژل و پد بوده که مستقیما روی پوست شما قرار می‌گیرد. این دسته از داروها شامل موادی از جمله سالیسیلیک اسید، بنزوئیل پراکسید و رزورسینول هستند. داروهای بدون نسخه درمان آکنه، با کشتن باکتری‌ها، از بین بردن چربی اضافه و وادار کردن پوست به دفع سلول‌های مرده، به بهبود عارضه پوستی شما کمک می‌کند.

استفاده از دارو با تجویز پزشک برای رفع جوش سرسیاه

در صورتی که داروهای بدون نسخه، تاثیری در بهبودی آکنه شما نداشت، پزشک متخصص به شما استفاده از داروهای قوی‌تری را پیشنهاد خواهد کرد. داروهای دارای ویتامین A، از مسدود شدن فولیکول‌های مو جلوگیری کرده و به چرخه حذف سلول‌های مرده پوست سرعت می‌بخشد؛ این داروها به صورت مستقیم روی پوست قرار گرفته و شامل موادی از جمله ترتینوئین، تازاروتن یا آداپالن هستند. مصرف این داروها حتما باید با نظر پزشک باشد تا دوز مناسب تجویز و عوارض احتمالی را کاهش دهد

علاوه بر این موارد، پزشک شما ممکن است داروهای موضعی دیگری که حاوی بنزوئیل پراکسید و آنتی‌بیوتیک‌ها هستند نیز برایتان تجویز کند. در صورتی که در کنار جوش‌های سرسیاه، جوش‌های چرکی یا کیست‌های آکنه نیز در پوست شما مشاهده می‌شود، این نوع داروها می‌توانند در درمان شما موثر باشد. 

تخلیه جوش‌های سرسیاه

متخصصان پوست، به خصوص افراد کارشناس در زمینه مراقبت از پوست از دستگاهی مخصوص برای تخلیه جوش‌های سرسیاه استفاده می‌کنند. با کمک این دستگاه می‌توان توده‌های مسدود کننده‌ای که باعث ایجاد جوش سرسیاه در پوست شده اند را خارج کرده و با این روش جوش‌ها را از بین برد. 

رفع جوش سرسیاه با لیزر

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion)

در روش میکرودرم ابریژن، پزشک متخصص در زمینه پوست، با استفاده از دستگاه و ابزار مخصوصی که دارای سطحی خشن هستند، لایه بالایی پوست شما را لایه‌ برداری می‌کند (سنباده می‌زند). با برداشته شدن لایه بالایی پوست، گرفتگی‌هایی که موجب تشکیل جوش‌های سرسیاه شده‌اند نیز از بین خواهند رفت. 

لایه برداری شیمیایی

در روش لایه برداری شیمیایی نیز گرفتگی‌های پوست و سلول‌های مرده آن –که هردو در تشکیل جوش سرسیاه نقش دارند- از بین خواهند رفت. لایه برداری در این روش، با قرار دادن یک محلول شیمیایی قدرتمند روی پوست انجام می‌گیرد. پس از گذشت مدت زمان مشخصی از قرارگیری محلول روی پوست، لایه بالایی آن برداشته شده و لایه سالم و نرم زیر آن نمایان خواهد شد. لایه برداری‌های متوسط و ملایم بدون نیاز به نسخه پزشک نیز انجام می‌شوند، اما لایه برداری‌های شیمیایی سنگین، باید با تجویز پزشک و تحت نظر فرد متخصص در این زمینه باشد.

لیزر درمانی

در روش لیزر درمانی، از پرتوهای شدید و تیز نور، برای کاهش تولید چربی یا کشتن باکتری‌ها در پوست استفاده می‌شود. در این روش، پرتوهای لیزر و نور، بدون صدمه زدن به لایه بالایی، وارد لایه‌های زیرین پوست شده و جوش‌های سرسیاه و آکنه را از بین می‌برند. 

چگونه از ایجاد جوش‌های سرسیاه در پوست پیشگیری کنیم؟

خبر خوبی که در این زمینه وجود دارد این است که شما می‌توانید بدون نیاز به هزینه‌های سنگین و تنها با استفاده از چند ترفند ساده، از ایجاد جوش‌های سرسیاه در پوست خود پیشگیری کنید. برای پیشگیری از ایجاد این عارضه، موارد زیر را رعایت کنید:

شستشوی مرتب: همیشه پیش از خواب و پس از بیدار شدن، صورت خود را بشویید تا ساختارهای چربی جمع شده در آن از بین بروند. دقت داشته باشید که شستشوی بیشتر از دوبار در روز، می‌تواند موجب تحریک پوست و بدتر شدن اکنه گردد. سعی کنید برای شستشوی پوست خود، از مواد شوینده مناسب استفاده کنید تا باعث قرمزی و تحریک پوستتان نشود.

جلوگیری از جوش سرسیاه

بعضی از مواد شوینده مخصوص اکنه، دارای مواد ضد باکتری بوده که باعث از بین بردن باکتری‌های پی اکنه می‌شوند. علاوه بر این موارد، یک بار شستن موهای خود در روز را نیز به برنامه‌تان اضافه نمایید، مخصوصا در صورتی که موهای چربی دارید. چربی موجود در موهای شما می‌تواند به مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش‌های سرسیاه کمک کند. همچنین نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید، شستن صورت پس از صرف غذاهای چرب، مانند پیتزا است. چربی موجود در غذاها، در صورت قرار گرفتن روی پوست صورت می‌توانند منافذ پوست را مسدود کنند.

استفاده از محصولات بدون روغن

استفاده از هرگونه محصول دارای چربی، می‌تواند به ایجاد جوش‌های سرسیاه جدید کمک کند. برای پیشگیری از ایجاد جوش‌های سرسیاه، یا جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، می‌توانید از لوازم آرایشی، لوسیون‌ها و کرم‌های ضد آفتاب بدون روغن استفاده نمایید.    

استفاده از محصولات لایه بردار

استفاده از اسکراب‌های لایه بردار و ماسک‌های لایه بردار پوست، باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست شده و می‌تواند به کاهش جوش‌های سرسیاه نیز کمک کند. در صورتی که قصد استفاده از این قبیل محصولات را دارید، در نظر داشته باشید محصولی را انتخاب کنید که با پوستتان سازگاری داشته و باعث تحریک آن نشود. 

منبع: 

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «چگونه جوش‌های سرسیاه پوستی را از بین ببریم؟»

40 پاسخ به “چگونه جوش‌های سرسیاه پوستی را از بین ببریم؟”

 1. سمیرا گفت:

  سلام، پوست صورت و بدنم خیلی خشکه و منافذ صورتم کامل بازه و کلا جوش سرسیاه شده روز به روز هم بیشتر میشه ممنون میشم راهنمایی کنید چ شوینده و کرم ابرسانی استفاده کنم برای صورتم

 2. لیلا گفت:

  سلام من روی بینیم جوش های سر سیاه داره چکار کنم از بین بره و صورتم هم رفته رفته داره تیره میشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسكراب بزميد( از داروخونه بخريد) همراه با شستشو با صابون گوگرد

 3. m گفت:

  سلام من ۱۵سالمه چکا کنم جوش های سر سیاه از روی بینی من بیرون بشن

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   وکس کردن و استفاده از برچسب مخصوص و ماسک ذغال

 4. رویا گفت:

  سلام من می خواستم درمان جوش سر سیاه رو بدونم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسكراب بايد بزنيد و با صابون گوگرد بشوريد

 5. A.m گفت:

  سلام صورتم خیلی جوش های سر سیاه دارم باید چکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از اسكراب بايد استفاده كنيد بعدش هم مرطوب كننده بزنيد

 6. H.z گفت:

  سلام من ۱۲ سالمه و از سال پیش به صورت خیلییییییییی زیاد روی بینی ام جوش سر سیاه دارم و هنوز هم پریود نشدم یعنی ربطی به اون نداره ممنون میشم بگین باید چی کار بکنم♥️

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل بلوغ هست
   از اسكراب استفاده كنيد

 7. هدیه گفت:

  سلام این محلول کلینداما یسین موضعی برای صورت ضرر ندارد مثلا وقتی ۲۰ سالت شد پوستتو خراب نمی کنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ضرري نداره نگران نباشيد

 8. سوزان گفت:

  سلام ببخشید این محلول ها و ماسک های پوستی برای پوست دخترای به سن ۱۳ سال مضر نیست مثلا اگه ۲۰ سالش به صورت و خراب نمی کنه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   بستگی به ماسک و محلول مورد استفاده دارد

 9. سوزان گفت:

  سلام من روی بینیم به مقدار کم جوش های سر سفید دارم و گونه هام هم دوتا دارن زیاد نیستن فقط دوتا میشه راه نمایی کنید میگم خیار ماست وازلین مضرن

 10. سمانه گفت:

  سلام وقت بخیر من صورتم خیلی جوش میزنه اکثرا هم سر سیاه هستن بیشتر روی گونه و انتهای صورتم خیلی خسته شدم میشه راهنمایی کنید لطفا

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از اسكراب براي شستشو استفاده كنيد و بعدش مرطوب كننده صورت بزنين و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 11. فاطمه گفت:

  سلام من فقط روی بینی ام جوش های سر سیاه میزنم و یکبار هم هنگام تخلیه خون افتاد و خیلی نگران هستم که جاش روی بینیم بمونه
  اگر هم بخوام هر روز صورتم رو بشورم پوستم خشک میشه و همونطور که گفتم فقط بینی ام پوستش چربه و جوش های سر سیاه میزنه میشه راهنمایی کنین تخلیه کردن کار درستی هست یا نه و اینکه نحوه درست تخلیه کردن جوش های سر سیاه رو بگید ممنون میشم

 12. سمیه گفت:

  سلام من پوستم خشک .وزیاد جوش چرکی وسرسیاه دارم ‌حتی جوشها رو در اوردم لکه شده چکار کنم

 13. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید من پوستم خیلی چرب رو بینی هم زیادی جوش سر سیاه دارم لطفا راهنمایی کنید چطوری میتونم جوش های سر سیاه هم رو از بین ببرم

 14. اسرا گفت:

  سلام من پوستم معمولیه ولی جوش های سرسیاه زیادی روی بینیم هس در ضمن بالای پوسو لبام هم اکنه های ریز تشکیل میشه چیکار کنم توب بشن چه نوع ژل شست و شو یا روشی برای جوش های سرسیاه خوبه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از فوم یا ژل شستشو درمالیفت برای شستشو استفاده کنید

 15. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من پوستم چربه و صورتم زیاد جوش داره هم جوش سرسفید و هم جوش سرسیاه، ولی بیشتر جوش های سرسیاه رو بینی مه. لطفا راهنماییم کنید هم برای جوش های صورتم وهم جوش های روی بینیم.

 16. سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من پوستم خشک هست و برای اینکه پوسته پوسته نشه از آبرسان استفاده میکنم اما احساس میکنم باعث جوش میشه باید چیکار کنم؟
  اطراف بینی و زیر چشمم پر از دانه چربی هست برای برطرف کردنش باید چیکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام كرم رويال ژلي يا پرايم استفاده كنيد

 17. ناشناس گفت:

  با عرض سلام و احترام خدمت خانم دکتر ودوستان! ایا با فشار دادن میشود جوش سر سیاه را بیرون آورد؟درسته میگن باید بجز سیاهی ، سفیدی تهش ریشه جوشه ؟ اگه سفیدی بیرون نیاریش دوباره سیاه میشه لطفاجواب 🙏

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بيرون ميلد اما درماني نيست
   براي درمان محلول كليندامايسين بزنيد همراه با پماد رواكوتان
   و صورتتونم با اسكراب بشوريد

 18. mahtab گفت:

  سلام پوست صورتم قبلا چرب بود الانم کمی خشک شده جوشهای سر سیاه ریز هم دارم چ مرطوب کننده ای خوبه بعد شستشو صورت بزنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مرطوب كننده پرايم بزنيد يا رويال ژلي

 19. حسین محمدی گفت:

  سلام ببخشید برای از بین بردن جوش های بلوغ پسرم باید چه کار کنم و اینکه یه روش دیگر هم که من تو یه سایت دیگه خوندم برای از بین بردن جوش های سر سیاه اینه که میشه از خمیر دندان برای رفع جوش های سرسیاه استفاده کرد؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از اسكراب بايد استفاده كنيد هر شب صورتتونو باهاش بشوريد سپس با كرم مرطوب كننده پوستتون چرب كنيد
   همراه با محلول كليندامايسين روزي دو مرتبه روي جوشهاتون بزنيد

 20. راضیه مرادی گفت:

  ماسک های موجود در داروخانه (مثل ماسک طلایی) برای از بین بردن جوش های سرسیاه برای پوست ضرر دارد؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه تا حدي مفيد هستن ميتونيد استفاده كنيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...