درمان زودانزالی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

یکی از رایج‌ترین مشکلات جنسی که اتفاقاً تاثیر زیادی هم روی رابطه زناشویی دارد، زودانزالی در مردان است. این مشکل، از هر سه مرد یک نفر را درگیر می‌کند و می‌تواند منجر به ناامیدی و اضطراب در فرد شده و سایر ابعاد رابطه و زندگی زناشویی زوجین را نیز تحت ‌تاثیر قرار دهد. این اتفاق، زمانی رخ می‌دهد که فرد، زودتر از آن‌چه که انتظار دارد یا حداقل استاندارد رابطه است به ارگاسم می‌رسد که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته و به روش‌های مختلف نیز درمان شود.

موضوع این مطلب از دکتردکتر را به راه‌های درمان زودانزالی در مردان اختصاص داده‌ایم و امیدواریم درصورتی که از این مشکل رنج می‌برید، بتوانید در کنار دریافت مشاوره از یک متخصص اورولوژی خوب، از مطالب این مقاله نیز نهایت استفاده را ببرید. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن
روش‌های درمان زوانزالی در مردان

زود انزالی چیست؟

انزال، آزاد شدن مایع منی از آلت تناسلی مرد در هنگام ارگاسم است. مردانی که با زودانزالی سر و کار دارند، پس از 30 ثانیه الی 2 دقیقه نزدیکی، به ارگاسم می‌رسند و معمولاً قادر به تاخیر در انزال نیستند.

زود انزالی یا (Premature Ejaculation)، امری شایع از اختلالات جنسی مردان است و تقریباً 30 الی 40 درصد از آقایان در سنین 18 تا 59 سالگی، دست کم یک‌بار زودانزالی یا انزال زودرس را تجربه می‌کنند. انزال زودرس می‌تواند یک تجربه ناامید کننده برای مردان باشد. درواقع، زودانزالی به‌خودی‌خود مشکلی ایجاد نمی‌کند اما عواقب عاطفی و احساسی این اتفاق می‌تواند روی عملکرد جنسی مردان تاثیر منفی بگذارد.

مهم‌ترین اثرات انزال زودرس در مردان عبارتند از:

 • کاهش اعتماد به نفس
 • عدم تمرکز در فعالیت‌های روزمره
 • سردی روابط زناشویی
 • کاهش میل جنسی
 • و سرخوردگی

علت‌های انزال زودرس در مردان

در یک طبقه‌بندی کلی، متخصصین و پزشکان علت‌های بروز مشکل زودانزالی در مران را به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرده‌اند که خود، زیرمجموعه‌های دیگر را شامل می‌شوند. این دو دسته کلی عبارتند از:

 • عوامل فیزیکی و هورمونی
 • و عوامل عاطفی یا روانی

درواقع، هرگونه اختلال در عملکرد هورمون‌هایی مثل اکسی توسین، هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، پرولاکتین و هورمون تیروئید (TSH)، می‌تواند منجر به انزال زودرس در مردان شود. درعین‌حال، فشارهای کاری، مشکلات عصبی و عواملی از این دست نیز می‌توانند زمینه‌ساز بروز زودانزالی در آقایان شوند.

علائم و انواع زودانزالی در مردان

اگر زودانزالی گاه‌به‌گاه رخ دهد، معمولاً جای نگرانی نیست. اما درصورتی‌که انزال زودرس به طور مکرر اتفاق می‌افتد یا مدت زمان طولانی است که از آن رنج می‌برید، ممکن است به درمان نیاز داشته باشید. علامت اصلی این مشکل، ارگاسم بسیار زودتر از زمان استاندارد (حدود 30 ثانیه تا نهایتاً دو دقیقه) است. درصورت تمایل می‌توانید دلایل زودانزالی، علائم آن و هرآنچه که لازم است در مورد این بیماری بدانید را در مطلب زودانزالی چیست دکتردکتر مطالعه کنید.

زود انزالی معمولاً به عنوان دو نوع مادام‌العمر یا اکتسابی دسته‌بندی می‌شود:

 • زودانزالی مادام‌العمر (اولیه)؛ در این حالت شما از همان نخستین رابطه زودانزالی داشته‌اید.
 • زود انزالی اکتسابی (ثانویه)؛ به این معنی که قبلاً رابطه نرمال داشته‌اید و به مرور دچار انزال زودرس شده‌اید.

تشخیص زودانزالی

پزشک علاوه بر سوال در مورد زندگی جنسی، در مورد سوابق پزشکی شما می‌پرسد و ممکن است معاینه بدنی هم انجام دهد. اگر هم دچار انزال زودرس هستید و هم در حفظ نعوظ مشکل دارید، ممکن است پزشک برای بررسی سطح هورمون مردانه (تستوسترون) آزمایش خون یا سایر آزمایشات را تجویز کند.

متخصصینی که می‌توانند شما را در تشخیص و درمان زودانزالی کمک کنند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سکس تراپیست
 • متخصص اورولوژی
 • و متخصص روانشناس

هریک از متخصصین فوق می‌توانند بسته به شرایط شما و دلایل بروز انزال زودرس در شما، روش‌های درمان زودانزالی را معرفی کنند.

روش‌های درمان زوانزالی در مردان

گزینه‌های معمول برای درمان زودانزالی در مردان، شامل تکنیک‌های درمانی، کرم‌های بی‌حسی موضعی، داروها و مشاوره هستند. به خاطر داشته باشید که یافتن روش درمانی یا ترکیبی از روش‌های درمانی مناسب برای شما ممکن است زمان‌بر باشد. استفاده هم‌زمان از تکنیک‌های رفتاری به همراه دارودرمانی ممکن است موثرترین راهی باشد که شما را در درمان زودانزالی کمک می‌کند.

بااین‌حال، تعدادی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان زودانزالی در مردان را باهم مرور می‌کنیم.

درمان زودانزالی با پیشنوازی

استفاده از پیشنوازی بدون دخول می‌تواند به درمان زودانزالی کمک کند. منظور از پیشنوازی، نوازش کردن پارتنر، لمس کردن و ماساژ دادن اوست بدون این‌که سکس و انزال در کار باشد. سعی کنید قبل از رابطه جنسی، یک معاشقه و پیشنوازی گرم و طولانی داشته باشید و در کنار ماساژ و لمس بدن یکدیگر، نفس‌های عمیق و آرام بکشید.

زمانی‌که شما و پارتنرتان مشغول پیشنوازی هستید، فشارخون به تدریج بالا می‌رود بدون این‌که هیجان سریع و ناگهانی ایجاد شده و باعث انزال شود. استفاده از این روش، در کنار کمک به مردان در به تاخیر انداختن انزال، به زنان نیز کمک می‌کند تا بیشتر برای ارگاسم آمادگی پیدا کنند. در نتیجه، این شانس برای زوجین به وجود می‌آید که باهم ارگاسم را تجربه کنند. زنانی که بدون پیشنوازی وارد رابطه شده و به دلیل زودانزالی همسر نیز رابطه کوتاهی را تجربه می‌کنند، فرصتی برای لذت پیدا نمی‌کنند.

علت نیاز به درمان زودانزالی

با تمرین پیشنوازی، در بلند مدت مردان یاد می‌گیرند تا احساسات جنسی خود را کنترل کنند و از این رو، آمادگی روحی و جسمی لازم برای به تاخیر انداختن انزال را پیدا می‌کنند.

درمان زودانزالی با ورزش

مردان می‌توانند با انجام یک‌سری ورزش‌ها و حرکات مشخص، انزال زودرس را در خود درمان کنند. تعدادی از بهترین و موثرترین ورزش‌ها برای درمان زودانزالی عبارتند از:

 • تمرینات کگل

تمرینات کگل (Kegels) صرفاً مخصوص خانم‌ها نیست. آقایان هم می‌توانند با استفاده از این حرکت، اندام جنسی خود را تقویت کرده و زودانزالی خود را درمان کنند. تمرینات کگل، ماهیچه‌های بالابرنده و جمع‌کننده مقعد (Pubococcygeus) را درگیر کرده و قابلیت این را دارد تا پروستات مردان را جابه‌جا کند. به همین دلیل نیز انجام این تمرینات می‌تواند در بلندمدت به درمان زودانزالی در مردان کمک کند.

برای انجام تمرینات کگل کافی است یک‌بار در حین ادرار کردن، جریان ادرار خروجی از آلت تناسلی خود را به مدت ۳ الی ۵ ثانیه متوقف کنید. با همین تمرین ساده و سریع، زودانزالی شما تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند.

 • حرکت پل باسن

استفاده از تمرین پل باسن، علاوه بر این‌که به خوش‌فرم شدن و افزایش قدرت ماهیچه‌های شما می‌انجامد، با تقویت عضلات به درمان زودانزالی در مردان نیز کمک می‌کند. برای این منظور کافی است به پشت روی زمین دراز بکشید، نیم‌تنه خود را از زمین بلند کنید و پس از این‌که باسن کاملاً از زمین جدا شد، آن را منقبض کنید. هنگام انقباض باسن کمی مکث کرده، مجدداً حرکت را تکرار کنید.

 • هیپ‌تراست نشسته

حرکت هیپ‌تراست نشسته، یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌تواند به درمان زودانزالی در مردان کمک کند. برای انجام این حرکت، چهار زانو رو پاها نشسته، دست‌ها را جلوی سینه بگیرید، سپس باسن خود را بلند کنید و در انتهای حرکت نیز باسن را منقبض کنید.

نکاتی که باید رعایت کنید موارد زیر هستند:

 • پاها کنار بدن و صاف و ثابت بمانند
 • کمر و گردن در یک راستا باشند
 • و باسن هنگام برگشتن به حالت نشسته به پاشنه پاها نزدیک شود

این تمرین کمک می‌کند تا عضلات شما قوی‌تر شده و راحت‌تر بتوانید انزال‌تان را کنترل کرده و به تاخیر بیاندازید.

 • لانگز

حرکت لانگز (Lunges)، یکی از بهترین تمرینات برای تقویت باسن و لگن است. در صورتی که بتوانید این تمرینات را منظم و مکرر انجام دهید، عضلات لگن و باسن شما تقویت شده و کنترل انزال برایتان ساده‌تر خواهد بود.

برای انجام این حرکت، لازم است یکی از پاها را در جلو قرار داده، دیگری را صاف نگه دارید، دست‌ها را در کنار بدن به‌صورت آویزان نگه داشته و از وزنه استفاده کنید، و روی زانوها به حالت نیمه نشسته درآمده و بلند شوید. نکاتی که لازم است هنگام انجام این تمرین رعایت کنید، موارد زیر هستند:

 • بالاتنه باید صاف و ثابت باشد
 • نگاه باید رو به جلو باشد
 • حرکت باید ارام و با تمرکز اجرا گردد

تمرین ماهیچه‌های لگنی

ضعف عضلات کف لگن ممکن است توانایی شما را برای تاخیر در انزال مختل کند. تمرینات کف لگن می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند. برای یافتن عضلات کف لگن خود، ادرار را در میانه جریان متوقف کنید. درواقع، همان تمرینات کگل، که به شدت به کنترل و درمان زودانزالی کمک می‌کنند.

ماهیچه‌ای که برای این متوقف کردن استفاده کرده‌اید، عضلات کف لگن شما را تشکیل می‌دهند. زمانی که متوجه شدید ماهیچه‌ها کجا هستند، می‌توانید این تمرینات را بهتر و اثربخش‌تر انجام دهید. ضمن‌این‌که شما می‌توانید تمرینات موردنظر را ایستاده، نشسته یا در حالت درازکش نیز امتحان کنید.

برای تمرین دادن ماهیچه‌های لگنی لازم است:

 • عضلات کف لگن خود را به مدت 3 ثانیه سفت کنید
 • سپس عضلات کف لگن خود را به مدت 3 ثانیه شل کنید
 • این کار را چندین بار پشت سر هم در طول روز انجام دهید
 • روزانه 3 ست 10تایی این حرکات را انجام دهید

هنگام انجام تمرینات مراقب باشید از عضلات شکم یا باسن به جای عضلات کف لگن استفاده نکنید. پرورش این عضلات نیز ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها به طول بیانجامد.

استفاده از کاندوم برای درمان زودانزالی

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی، باعث کاهش سطح تماس و اصطکاک بین آلت تناسلی و دیواره‌های واژن شده و به درمان زوانزالی کمک می‌کند. از طرفی، در حال حاضر انواع جدیدی از کاندوم‌ها نیز در بازار موجود هستند که با استفاده از برخی مواد، از جمله مواد بی‌حس‌ کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین، به کنترل و تاخیر در انزال کمک می‌کنند.

لزوم درمان زودانزالی

استفاده از کاندوم‌هایی با ضخامت بیشتر نیز می‌تواند در درمان زودانزالی تاثیرگذار باشد.

درمان‌های موضعی؛ ژل و کرم‌های تاخیری بی‌حس کننده

امروزه برای درمان زودانزالی ابزارها و درمان‌های موضعی فراوانی وارد بازار شده‌اند که هریک می‌توانند به نوبه خود تاثیرگذار باشند. برخی از ابزارهای تاخیری در مردان عبارتند از:

 • کرم‌های تاخیری
 • اسپری‌های تاخیری
 • کاندوم‌های مخصوص تاخیری
 • لیدوکائین و بیحس کننده‌های موضعی

کرم‌های بی‌حس‌کننده موضعی بدون نیاز به نسخه پزشک، حاوی ماده بی‌حس‌کننده هستند که می‌توانند با کاهش حساسیت و به تاخیر انداختن انزال، انزال زودرس را درمان کنند. 10 تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی کرم را به آلت تناسلی بمالید تا بیشترین اثر را داشته باشد. یک مطالعه پزشکی جنسی در سال 2017 نشان داد که کرم‌های موضعی می‌توانند به مدت چند دقیقه زمان انزال را افزایش دهند.

البته، کرم‌های بی‌حس‌کننده موضعی ممکن است عوارض زیر را به دنبال داشته باشند:

 • درد خفیف
 • احساس سوزش خفیف
 • کاهش میل جنسی
 • از دست دادن موقتی حساسیت

همانند کرم‌های موضعی، اسپری‌های تاخیری نیز با حساسیت‌زدایی از آلت تناسلی مرد و کاهش حساسیت، به از بین بردن زود انزالی کمک می‌کنند. برای این‌منظور، کافی است 10 الی 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی از اسپری استفاده کنید تا بهترین عملکرد را داشته باشد. عوارض جانبی بالقوه شناخته شده برای این اسپری‌ها، شامل کاهش میل جنسی و از دست دادن حساسیت به صورت موقتی است.

لیدوکائین و بی‌حس کننده‌های موضعی نیز درست مثل اسپری‌ها عمل می‌کنند و با کاهش حساسیت در اندام‌های تناسلی، زمان انزال در مردان را به تعویق می‌اندازند. استفاده از هر یک از ابزارهای فوق می‌تواند به درمان زودانزالی کمک کند، پس بسته به خود شما است که کدام گزینه را انتخاب می‌کنید.

استفاده از مکمل‌های طبیعی

استفاده از مکمل‌های طبیعی، مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌تواند یکی از بهترین و کارآمدترین راه‌های درمان زودانزالی در مردان باشد. تعدادی از مکمل‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها که به بهبود انزال زودرس در آقایان کمک می‌کنند را معرفی می‌کنیم.

 • مکمل روی

مکمل روی، یکی از مهم‌ترین مکمل‌هایی است که استفاده از آن می‌تواند به درمان زودانزالی در مردان کمک کند. روی نه‌تنها سبب ایمنی و رشد سلول‌ها می‌شود، بلکه یک ماده معدنی ضروری است که به تولید تستوسترون و همچنین افزایش میل جنسی و انرژی در فرد نیز کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بین کمبود روی و اختلال عملکرد جنسی در مردان ارتباط وجود دارد. بنابراین مصرف 11 میلی‌گرم روی در روز – مقدار توصیه شده – ممکن است درمان زودانزالی در مردان را در پی داشته باشد. مکمل‌های روی می‌توانند باعث افزایش تستوسترون شده و درنتیجه منجر به بهبود مشکلات جنسی، از جمله انزال زودرس شوند.

مهم‌ترین مواد غذایی و میوه‌ها، که می‌توانند مقادیر بالایی روی به بدن شما برسانند عبارتند از:

 • صدف
 • دانه کدو تنبل
 • دانه های سویا
 • اسفناج
 • غلات جوانه گندم
 • بادام ها
 • لوبیا
 • نخود
 • دانه کنجد
 • گوشت بره
 • شکلات تلخ
 • سیر
 • نخود فرنگی

البته، زیاده‌روی در مصرف روی نیز ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد، اسهال، استفراغ، حالت تهوع یا آسیب به کلیه و معده، عارضه‌هایی هستند که مصرف زیاد روی می‌تواند در آن‌ها دخیل باشد.

 • منیزیم

بر اساس تحقیقات، منیزیم نیز در کنار روی در سلامت جنسی شما نقش دارد و می‌تواند به درمان زودانزالی در مردان کمک کند. گنجاندن مواد غذایی غنی از روی و منیزیم در رژیم غذایی، ممکن است به افزایش زمان رسیدن به انزال کمک کند.

 • مولتی ویتامین‌ها

استفاده از مکمل‌های مولتی ویتامین، می‌تواند عملکرد جنسی مردان را به شدت تقویت کند. به‌عنوان مثال، مصرف روزانه مکمل 5HTP (هیدروكسی تریپتوفان)، تولید سروتونین به سلامت جنسی شما منجر شده و به درمان زودانزالی در شما کمک می‌کند. برای دریافت ویتامین‌های مختلف، از نوشیدن آبمیوه‌ها هم غافل نشوید.

ریلکس کردن

درصد قابل توجهی از زودانزالی‌ها، به دلیل فشارهای روانی، استرس و عدم وجود آرامش در مردان رخ می‌دهد. تا جایی که می‌توانید سعی کنید از استرس دور بمانید، از تکنیک‌های دم و بازدم برای آرام شدن استفاده کنید، در کلاس‌های یوگا یا مدیتیشن شرکت کنید و خلاصه هرکاری که به شما احساس آرامش می‌دهد را امتحان کنید تا به درمان زودانزالی برسید.

درضمن، برای این‌که بهتر بتوانید زودانزالی را به لحاظ روانی درمان کنید، لازم است ریشه این اختلال را در خود پیدا کنید. برخی از عوامل روانی که منجر به بروز انزال زودرس در مردان می‌شوند عبارتند از:

 • تجارب اولیه جنسی
 • سوء‌استفاده جنسی
 • تصویر بد از بدن خود
 • افسردگی
 • نگرانی درمورد انزال زودرس
 • احساس گناه که باعث می‌شود در رابطه جنسی عجله کنید
 • و مواردی از این دست…

با شناسایی دلیل روانی انزال زودرس در خود، بهتر می‌توانید برای درمان زودانزالی اقدام کنید.

درمان زودانزالی

همچنین، برای حل این مشکل، بهترین کار این است که با یک دکتر روانشناس مشورت کنید. متخصصین روانشناس می‌توانند با تکنیک‌های خاص روان‌درمانی و بدون نیاز به دارو، افسردگی‌ها و مشکلات روانی افراد را درمان کنند.

تکنیک‌های رفتاری درمان زودانزالی

برای درمان زودانزالی، برخی تکنیک‌های رفتاری نیز معرفی شده‌اند که به شدت می‌توانند کمک کننده باشند. دو مورد از تاثیرگذارترین و آسان‌ترین تکنیک‌های رفتاری درمان زودانزالی را معرفی می‌کنیم:

تکنیک استارات اند استاپ (Start & Stop)

در تکنیک استارت اند استاپ یا شروع و پایان، زمانی که فرد شروع به برقراری رابطه جنسی می‌کند، این کار را تا زمان مشخصی انجام می‌دهد. این‌که این تایم برای هر فرد چقدر است، بستگی به زمانی دارد که نزال او رخ می‌دهد. به عنوان مثال، اگر انزال شما در حدود یک دقیقه رخ می‌دهد، لازم است قبل از رسیدن به یک دقیقه زمانی را برای اتمام رابطه مشخص کنید.

سپس ۳۰ ثانیه الی ۶۰ ثانیه استاپ می‌کنید و مجدداً رابطه جنسی را از سر می‌گیرید. در صورتی که این تکنینک را چهار یا پنج مرتبه در طول هر رابطه تکرار کنید، انزال به زمان طبیعی خود برمی‌گردد و می‌توانید دفعات بعدی را با رابطه داخلی طولانی‌تر پشت سر بگذارید.

تکنیک فشار (Squeeze)

این تکنیک، که به آن تکنیک توقف و فشار نیز گفته می‌شود، در طول رابطه و با نزدیک شدن به لحظه انزال مردان انجام می‌شود. برای این منظور، مرد زمانی‌که به لحظه انزال نزدیک می‌شود، رابطه را متوقف کرده و آلت تناسلی خود را نگه می‌دارد تا جلوی انزال گرفته شود. پس از آن‌که حس انزال از بین رفت، رابطه از سر گرفته می‌شود. اگر در کنترل انزال مشکل دارید می‌توانید با نوک انگشت سر آلت تناسلی را فشار دهید تا حس انزال آن از بین برود.

درمان دارویی زودانزالی

بسیاری از داروها ممکن است ارگاسم را به تاخیر بیندازند. اگرچه هیچ یک از این داروها به طور خاص توسط سازمان غذا و دارو برای درمان انزال زودرس تایید نشده‌اند. این داروها ممکن است به صورت درخواستی یا استفاده روزانه تجویز شوند و ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌های درمانی تجویز شوند.

برای استفاده از درمان دارویی، توصیه می‌کنیم حتماً زیرنظر پزشک متخصص استفاده از دارو را آغاز کنید. به دو دلیل:

 • اولا؛ داروی مناسب با وضعیت جسمی خود را مصرف کنید تا نهایت تاثیرگذاری را داشته باشد
 • و ثانیاً؛ داروی انتخابی کم‌ترین عوارض را برای شما در پی داشته باشد.

بسیاری از داروهایی که برای درمان زودانزالی معرفی می‌شوند، احتمال دارد نه تنها روی مشکل شما تاثیرگذار نباشند یا صرفاً موقتی عمل کنند، بلکه عوارضی را در پی داشته باشند که خودتان اطلاع ندارید. بر همین اساس، همان‌طور که تاکید شد، بهترین کار استفاده از دارودرمانی تحت نظر پزشک متخصص است.

اما مهم‌ترین داروهایی که می‌توانند به درمان زودانزالی کمک کنند، داروهای زیر هستند:

 • سرترالین
 • فلوکستین
 • پاروکستین
 • سیتالوپرام
 • کلومی پرامین
 • و قرص ویاگرا

داروهای ضدافسردگی نظیر سرترالین، با افزایش سرتونین در بدن، باعث دیرانزالی در فرد می‌شوند و می‌توانند رضایت جنسی را در پی داشته باشند. البته، استفاده از مکمل‌های دارویی حاوی روی، منیزیم، کلسیم، مس، منگنز، سلنیتوم و غیره نیز می‌تواند در درمان زودانزالی موثر واقع شود.

درمان زود انزالی با فلوکستین

مطالعات تجربی نشان می‌دهد که سروتونین و گیرنده‌های آن، تنظیم‌کننده کنترل عصبی انزال در حیوانات و انسان هستند. به‌علاوه، کاهش سروتونین و فعال کردن گیرنده‌های مربوط به آن، منجر به انزال سریع‌تر در انسان و حیوانات می‌شود. از این رو، استفاده از داروهایی که می‌توانند باعث افزایش ترشخ سرتونین در بدن شوند، یکی از راه‌های درمان زودانزالی در مردان است.

فلوکستین، از جمله مهم‌ترین داروهای SSRIS است که می‌تواند به افزایش سروتونین در بدن کمک کند. این دارو، چند ساعت (حدود 3 الی 4 ساعت) قبل از رابطه مصرف می‌شود و تاثیر آن ممکن است حتی مدت‌ها پس از قطع مصرف دارو نیز پابرجا باشد.

البته، هم فلوکستین و هم دیگر داروهای درمان زودانزالی، ممکن است عوارضی داشته باشند که درصورت مشاهده لازم است با پزشک متخصص در میان بگذارید:

 • تاری دید، درد چشم یا تورم
 • تپش قلب، تنگی نفس و سرگیجه
 • سطح پایین سدیم در بدن، ضعف شدید، استفراغ و عدم تعادل
 • واکنش شدید سیستم عصبی، عضلات بسیار سفت و سخت، احساس لرزش یا حتی غش…

درمان زود انزالی با پاروکستین

پاروکستین، یک مسدود کننده انتخابی باز جذب سروتونین SSRI است که به:

 • بهبود خلق‌و‌خو
 • کیفیت خواب
 • باز شدن اشتها
 • و افزایش سطح انرژی

کمک می‌کند. این دارو، باعث بازگشت علاقه به فعالیت‌های روزمره شده و باعث کاهش ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات هراس می‌شود. به همین دلیل نیز می‌توان از پاروکستین، به‌عنوان درمانی برای زودانزالی استفاده کرد.

در درمان زودانزالی با قرص پاروکستین، مصرف روزانه یک قرص کافی است. این دارو به طور اختصاصی روی مغز تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش ترشح سروتونین و در نتیجه درمان زودانزالی می‌شود.

نکته: قرص پاروکستین را نباید با داروهایی نظیر دیلانتین و وارفارین مصرف کنید.

درمان زودانزالی با داروهای گیاهی

استفاده از داروهای گیاهی، در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض بسیار کمتری دارد و به نظر می‌رسد که در صورت درمان زودانزالی می‌تواند گزینه خوبی برای مردان باشد. البته، احتمال دارد مدت زمان تاثیرگذاری این داروها روی انزال زودرس آقایان نیز با داروهای شیمیایی متفاوت باشد و شما نیاز به درمان طولانی‌تری نسبت به قرص‌های شیمیایی داشته باشید.

در ادامه، تعدادی از داروهای گیاهی بدون عارضه که می‌توانند به درمان زودانزالی در آقایان منجر شوند را معرفی می‌کنیم:

 • مارچوبه

مصرف دوبار در روز مارچوبه می‌تواند به درمان زودانزالی در مردان کمک کند. عصاره مارچوبه به دلیل این‌که حاوی ویتامین  Aو ویتامین C است به مردان کمک می‌کند تا کنترل بیشتری رو ماهیچه‌های تناسلی خود داشته باشند.

 • جینسینگ هندی

یکی از قوی‌ترین و تاثیرگذارترین داروهای گیاهی برای درمان زودانزالی در آقایان، ریشه جنسینگ هندی است. مصرف جنسینگ هندی علاوه بر این‌که مقاومت بدنی و نیروی جسمانی را افزایش می‌دهد، به درمان زودانزالی نیز کمک کرده و به شما این امکان را می‌دهد تا رابطه‌ای گرم و طولانی مدت را تجربه کنید.

 • سیر

سیر طبع بسیار گرمی دارد و می‌تواند علاوه بر افزایش گردش خون در بدن، به درمان زودانزالی در مردان نیز کمک کند. سیر با افزایش حرارت بدن و افزایش ضربان قلب، به رابطه‌ای گرم و طولانی کمک می‌کند و در بلند مدت، انزال زودرس در آقایان را درمان می‌کند.

 • بامیه

بامیه، چه به‌صورت تازه، و چه به‌صورت خشک یا حتی پودر شده، کمک زیادی به درمان زودانزالی می‌کند.

 • آیورودا

یکی از مهم‌ترین مزایای اصلی استفاده از گیاه آیورودا، درمان زودانزالی و اختلال نعوظ است. استفاده از این داروی گیاهی برای درمان زودانزالی و اختلال نعوظ، از دیرباز در هند رواج دارد و می‌تواند به بهبود رابطه جنسی و افزایش مدت زمان رابطه کمک کند.

درمان زودانزالی با روش‌های خانگی

در کنار روش‌های درمانی دارویی، برخی روش‌های ساده و خانگی هم هستند که به شما کمک می‌کنند تا کنترل بیشتری روی ماهیچه‌های جنسی خود داشته و انزال زودرس خود را کنترل کنید. برخی از این روش‌های خانگی عبارتند از:

 • تکنیک توقف و فشار
 • تکنیک استارت و استاپ
 • و استفاده از آب یخ

دو تکنیک اول را در بخش‌های قبل توضیح دادیم. اما در مورد استفاده از آب یخ، تجربه نشان می‌دهد که استفاده از کمپرس آب یخ می‌تواند حساسیت گیرنده‌های اندام تناسلی مردان را کاهش دهد. درواقع، درصورتی که از آب یخ برای شست‌وشوی اندام‌های جنسی خود استفاده کنید، در بلند مدت شاهد درمان زودانزالی خود خواهید بود.

روش‌های درمان زودانزالی

البته، در کنار درمان‌های خانگی ذکر شده، استفاده روزانه از مواد غذایی مناسب نیز می‌تواند به درمان زودانزالی در مردان منتهی شود.

تغذیه و مواد غذایی مناسب برای درمان زودانزالی

یکی دیگر از موثرترین روش‌های درمان زودانزالی، سبک زندگی و نوع تغذیه فرد است. استفاده از برخی از مواد غذایی می‌تواند در درمان زودانزالی فرد موثر باشد. مصرف این مواد غذایی به‌صورت روزانه، میزان مصرف هورمون تستوسترون و هورمون‌های جنسی مردانه را افزایش داده و در عین حال، به درمان زودانزالی نیز کمک می‌کند.

بهترین و تاثیرگذارترین مواد غذایی که می‌توانند به درمان انزال زودرس در آقایان کمک کنند، موارد زیر هستند:

 • موز؛ موز سرشاز از پتاسیم است و می‌تواند به درمان زودانزالی و افزایش گردش خون کمک کند.
 • آووکادو؛ آووکادو سرشار از ویتامین‌ها، اسید فولیک و مواد معدنی است که به بهبود جریان خون کمک کرده و به لطف چربی مفیدی که دارد، انزال زودرس در مردان را درمان می‌کند.
 • هویج؛ هویج سرشار از آنتی اکسیدان و بتاکاروتن است و می‌تواند به‌صورت خام یا پخته شده به درمان زودانزالی کمک کند. برای تاثیرگذاری بیشتر می‌توانید در کنار هویچ از عسل و تخم‌مرغ هم کمک بگیرید.
 • هندوانه؛ سیترولین موجود در هندوانه به زودانزالی کمک می‌کند.
 • بلغور؛ بلغور با افزایش سطح تستوسترون بدن به آرامش عضلات تناسلی کمک کرده و به درمان زودانزالی می‌انجامد.
 • گردو؛ گردو یکی از کامل‌ترین وعده‌های غذایی است که سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، امگا ۳ و غیره بوده و می‌تواند به اختلال ناباروری در مردان، بهبود اختلال نعوظ و درمان انزال زودرس در آقایان کمک کند.
 • شکلات تلخ؛ شکلات تلخ می‌تواند آندورفین موجود در مغز را آزاد کند. این ماده، باعث شادی و کاهش استرس شده و به درمان زودانزالی کمک می‌کند.

درمان زود انزالی با عسل و زنجبیل

یکی از درمان‌های خانگی زودانزالی، استفاده از ترکیب عسل و زنجبیل (یا زنجفیل) است. برای این‌ منظور، کافی است یک قاشق زنجبیل را در یک لیوان عسل مخلوط کرده و روزی سه وعده از آن بخورید.

عسل یک داروی تقویتی فوق‌العاده قوی است که خواص زنجبیل را نیز فعال می‌کند و مصرف آن قبل از خواب یا رابطه جنسی، هم به بهبود وضعیت جسمانی فرد کمک می‌کند و هم درمانی برای انزال زودرس و اختلال نعوظ در مردان است.

درمان زود انزالی با عسل و دارچین

ترکیب عسل و دارچین نیز درست مانند ترکیب عسل و زنجبیل، به شدت می‌تواند در تقویت قوای جسمی و جنسی مردان تاثیر گذاشته و انزال زودرس را در آن‌ها درمان کند.

درمان زود انزالی با فلفل

خوردن فلفل قرمز و تند، سبب افزایش گردش خون در قسمت‌های مختلف بدن، از جمله اندام‌های تناسلی شده و از این رو، به درمان زودانزالی در مردان کمک می‌کند. البته، دانشمندان دریافته‌اند که مصرف فلفل در مردان، با سطح هورمون تستوسترون در آن‌ها نیز در ارتباط است و مصرف فلفل تند می‌تواند به افزایش ترشح این هورمون در بدن کمک کرده و باعث افزایش میل جنسی و درمان زودانزالی شود.

درمان زود انزالی با طب سنتی

استفاده از داروهای شیمیایی معمولاً در کنار مزایایی که دارد، عوارض و معایب بسیاری را نیز برای فرد به همراه دارد. در مقابل، استفاده از طب سنتی در مواردی که زیاده‌روی و استفاده بیش از حد از آن نداشته باشید می‌تواند در عین حال که تاثیر بسزایی در رفع مشکل شما دارد، عوارضی هم در پی نداشته باشد.

در مورد درمان زود انزالی هم این نکته صادق است. در طب سنتی، استفاده از برخی داروهای گیاهی برای درمان زودانزالی توصیه شده‌اند که تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • کندر
 • دمنوش گل میخک
 • دمنوش زنجبیل و عسل
 • دمنوش دارچین و عسل
 • دمنوش گل شقایق با دارچین
 • سیاهدانه
 • ریشه جنسینگ
 • حنا
 • روغن شتر مرغ و غیره…

درمان زودانزالی با طب سوزنی

طب سوزنی، یکی دیگر از روش‌های درمانی برای انزال زودرس در مردان است که می‌تواند با مکانیسم های مختلفی از قبیل ایجاد آرامش، تنظیم ترشح هورمون‌های مردانه و تند یا کند کردن جریان خون در ناحیه آلت تناسلی مردان، به درمان انزال زودرس یا سایر اختلالات جنسی کمک کند.

درمان زود انزالی با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش‌ها در کنترل و درمان اختلالات جنسی در آقایان است، که به لطف استفاده از روش‌های مختلفی نظیر شاک ویو تراپی یا تمرین درمانی، عملکرد جنسی مردان را تقویت می‌کند. تمرینات ورزشی و شاک ویو تراپی، به افزایش جریان خون در رگ‌های آلت تناسلی مردان منجر شده و به درمان اختلال نعوظ و همین‌طور زودانزالی می‌انجامد.

برای این منظور، متخصص فیزیوتراپی برای تشخیص نوع اختلال جنسی یا علت بروز زودانزالی، آزمایش‌های زیر را درخواست می‌کند:

 • آزمایش خون به منظور بررسی سطح تستوسترون و قند خون (برای دیابت)
 • آزمایش کلسترول
 • تست فشار خون
 • بررسی آلت و بیضه‌ها
 • و آزمایش سلامتی پروستات

نتیجه این آزمایش‌ها، علت اصلی بروز اختلال جنسی در فرد را مشخص می‌کند و درنتیجه فیزیوتراپ می‌تواند بر اساس مشکل موجود، راه‌کارهای درمانی و تمرینات لازم را ارائه دهد.

درمان زودانزالی شدید

معمولاً در مورد زودانزالی‌های شدید، راه‌کارهای خانگی و ساده جوابگو نیستند. برای این‌منظور، بهترین توصیه این است که به یک متخصص اورولوژی یا سکس‌تراپیست مراجعه کنید تا اختلال شما را ارزیابی کرده، علت‌های بروز اختلال را تشخیص دهد و بر اساس آن، به احتمال زیاد دارودرمانی را آغاز کند. البته، استفاده از مشاوره‌های روانشناسی نیز می‌تواند در کنار درمان دارویی زودانزالی موثر واقع شود.

درمان زودانزالی با کمک روانشناس

مشاوره و روان‌درمانی می‌تواند بهترین تاثیر را در درمان زودانزالی در آقایان داشته باشد. برای این منظور، بهتر است قبل از استفاده از داروهای مختلف و تکنیک‌های دیگر، از یک مشاور خوب در تهران کمک بگیرید. در اغلب موارد، افراد در رابطه با این مشکل اطلاعات کافی ندارند، و صرفاً همین عدم آگاهی باعث می‌شود تا در رابطه جنسی خود دچار مشکل شوند.

شاید با چند جلسه مشاوره، بدون این‌که نیاز به درمان دارویی یا غیره داشته باشید، کنترل انزال خود را به دست آورده و مشکل انزال زودرس‌تان را برطرف کنید.

درمان زودانزالی با کمک سکس‌تراپیست

در بسیاری از مواقع، افرادی که در برقراری رابطه جنسی دچار مشکل هستند یا از اختلالاتی مثل اختلال نعوظ یا زودانزالی رنج می‌برند، برای درمان علاوه بر مشاوره به یک سکس‌تراپیست هم مراجعه می‌کنند. سکس‌تراپیست می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های مختلف و خاصی به درمان زودانزالی و سایر اختلالات جنسی، چه در مردان و چه در خانم‌ها کمک کند.

درمان‌ زودانزالی با جراحی

روش جراحی، معمولاً زمانی توصیه می‌شود که دیگر روش‌های درمان زودانزالی در فرد جوابگو نباشند. درواقع، درمان‌های خانگی، روان‌درمانی، انجام تمرینات و ورزش کردن و حتی دارودرمانی نتوانسته باشند مشکل انزال زودرس را برطرف کنند. البته، این گزینه بسیار کم توصیه می‌شود و چیزی در حدود 80 درصد از مردان، با استفاده از روش‌های غیرجراحی می‌توانند انزال زودرس خود را کنترل کنند.

بااین‌حال، سه روش جراحی برای درمان زودانزالی معرفی می‌شوند که می‌توانند درصورت لزوم، انزال زودرس در مردان را تا حدود زیادی بهبود دهند. اگرچه این روش‌ها در کشورهای توسعه یافته مورد تایید نیستند، اما محبوبیت خاصی در آسیا پیدا کرده‌اند. این سه روش جراحی عبارتند از:

 • نورکتومی عصب

روش جراحی نورکتومی عصب (Dorsal Nerve Neurectomy) که به اختصار DNN هم نامیده می‌شود، یک روش تهاجمی و برگشت‌ناپذیر است که عوارض قابل توجه طولانی مدتی نیز در پی دارد و به همین علت، موردتایید انجمن بین‌المللی پزشکی جنسی (ISSM) نیست.

 • ژل هیالورونیک اسید

استفاده از روش ژل هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid Gel)، که به اختصار HA نامیده می‌شود نیز یکی دیگر از درمان‌های زدوانزالی است. این روش، افزایش حجم آلت تناسلی مردان با استفاده از ژل هیالورونیک اسید است که به بهبود کیفیت رابطه جنسی منجر شده و به درمان زودانزالی در مردان کمک می‌کند.

البته، ایمنی این روش نیز با وجود این‌که یکی از روش‌های درمانی محبوب در آسیا است، هنوز تایید نشده است.

 • ختنه کردن

آخرین روش درمانی جراحی توصیه شده برای درمان زودانزالی، یکی از معمول‌ترین جراحی‌های جنسی مردان در جهان است که در ایران نیز انجام می‌شود. ختنه از طریق جراحی، منجر به افزایش میانگین 2.5 دقیقه‌ای در انزال آقایان شده و بهبود عملکرد جنسی آن‌ها را در پی دارد. با این حال این روش نیز به‌عنوان راه‌کاری علمی برای درمان زودانزالی نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

درمان زودانزالی با زالو

به نظر می‌رسد که استفاده از زالو درمانی نیز می‌تواند به درمان زودانزالی در مردان کمک کند. یکی از علت‌های بروز انزال زودرس در مردان، گردش خون ضعیف و ناقص است که زالو درمانی می‌تواند آن را برطرف کند.

زالوی طبی سبز، به کمک دو هورمون هیرودین و هپارین، باعث رقیق‌تر و روان‌تر شدن خون در رگ‌ها شده و گردش خون در قسمت‌های مختلف بدن از جمله اندام‌های جنسی را افزایش می‌دهد. هورمون هیستامین نیز با گشادتر کدن رگ‌ها، باعث خون‌رسانی بیشتر به اندام‌های تناسلی شده و به درمان زودانزالی در آقایان کمک می‌کند.

درمان زودانزالی با هیپنوتیزم

در روش هیپنوتراپی یا استفاده از هیپنوتیزم، هیپنوتراپیست علت‌هایی که باعث بروز انزال زودرس در فرد شده را کشف می‌کند. این علت‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • استرس
 • افسردگی
 • احساس گناه
 • مشکلات عاطفی و زناشویی
 • اضطراب
 • و هیجان جنسی بیش‌از‌حد

همگی این موارد، از علت‌های ایجاد انزال زودرس در مردان هستند که نیاز به درمان دارند. هیپنوتیزم یک روش قدرتمند برای تاثیرگذاری بر ذهن و روان در رابطه جنسی است و می‌تواند در سطح ناخودآگاه ما کار کرده و از طریق تاثیر بر روان ما، تغییرات عمده‌ای را ایجاد کند. تغییراتی از قبیل:

 • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • کاهش استرس و فشارهای روانی
 • کنار گذاشتن‌های الگوهای غلط رابطه جنسی
 • کاهش هیجانات جنسی هنگام رابطه
 • و مواردی از این دست…

زمانی که این تغییرات صورت می‌گیرند، علت زودانزالی برطرف شده و درمان می‌شود.

آیا تاثیر خمیردندان در درمان زوانزالی صحت دارد؟

درمان زودانزالی با استفاده از خمیردندان تقریباً غیر ممکن است. یکی از سوالات پرتکرار این روزها در فضای مجازی، این است که آیا خمیردندان می‌تواند به درمان زودانزالی در مردان کمک کند؟

در پاسخ باید بگوییم که خیر… این صرفاً یک شایعه یا اشتباه است که در شبکه‌های مجازی منتشر شده.

متخصصین داروساز به شدت با استفاده از خمیردندان برای درمان زودانزالی مخالف هستند و معتقدند که خمیردندان، هیچ تاثیری روی زودانزالی و سایر اختلالات جنسی در مردان ندارد. این در حالی است که استفاده از خمیر‌دندان روی اندام تناسلی، به دلیل وجود موادی از قبیل روغن نعناع و مواد شیمیایی، منجر به سوختگی خفیف، تاول و جای زخم روی پوست اندام تناسلی می‌شود.

برای درمان زودانزالی هیچ‌وقت دیر نیست

داشتن رابطه جنسی گرم و طولانی و لذت‌بخش حق هر انسانی است. در صورتی که از انزال زودرس رنج می‌برید، باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن رابطه سالم و باکیفیت حق شما و همسرتان است و بهتر است برای درمان زودانزالی خود هرچه سریع‌تر اقدام کنید.

اگر راه‌کارهای ساده، خانگی و درمان‌های معرفی‌شده در بالا را امتحان کرده‌اید و جواب نگرفته‌اید، برای دریافت وقت از بهترین متخصصین اورولوژی، سکس‌تراپی، روانشناسی و غیره می‌توانید برای نوبت‌دهی اینترنتی از سایت دکتردکتر اقدام نمایید.

خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌ای درمورد زودانزالی و راه‌های درمان آن دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر