پرولاپس هموروئید؛ دلایل، علائم و روش های درمان

هنگامی که ورید مقعد یا انتهای رکتوم متورم می شود، به آن هموروئید می گویند. هموروئیدی که از مقعد به بیرون برآمده است به عنوان هموروئید پرولاپس شناخته می شود و می تواند بسیار دردناک باشد. دو نوع هموروئید وجود دارد که تفاوت آنها بر اساس محل آن است.

 • هموروئیدهای داخلی آنهایی هستند که در راست روده ایجاد می شوند. اگر هموروئید داخلی از راست روده به پایین فشار بیاورد و از مقعد بیرون بزند، ممکن است تبدیل به پرولاپس شود.
 • نوع دیگر هموروئید خارجی است و مستقیماً روی مقعد ایجاد می شود. یک هموروئید خارجی نیز می تواند پرولاپس داشته باشد. رکتوم پایین ترین بخش روده است و مقعد دهانه ای است در پایین رکتوم که بدن از طریق آن مدفوع را دفع می کند. برای آشنایی بیشتر با هموروئید پرولاپس ادامه مطلب را بخوانید.

علائم پرولاپس هموروئید

علامت اصلی پرولاپس هموروئید وجود یک یا چند توده در اطراف مقعد است. این تنها در صورتی رخ می دهد که پرولاپس قابل توجه باشد. در برخی موارد، می توانید به آرامی توده را از طریق مقعد به عقب برگردانید. این عمل محل هموروئید را تغییر می دهد و ممکن است برخی علائم را کاهش دهد، اما هموروئید هنوز وجود دارد.

 آیا پرولاپس هموروئید درد دارد؟

هموروئید پرولاپس در هنگام نشستن به جای ایستادن یا دراز کشیدن دردناک تر است. همچنین ممکن است در طول دفع مدفوع بیشتر آسیب ببینند. اگر لخته خون در بواسیر ایجاد شده باشد، این بیماری می تواند دردناک باشد. این وضعیت به عنوان هموروئید ترومبوزه شناخته می شود. برای مثال، هموروئید ترومبوزه به اندازه ایجاد لخته شدن خون در قلب خطرناک نیست، اما می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است برای تسکین درد نیاز به لانچ و تخلیه داشته باشد. پرولاپس هموروئید در صورت خفه شدن به این معنی که خون رسانی به هموروئید قطع شود، ممکن است بسیار دردناک باشد.

علائم هموروئیدی که پرولاپس نشده است، چیست؟

اگر هموروئید داخلی دارید، ممکن است علائم قابل توجهی نداشته باشید. در برخی موارد ممکن است مقداری خونریزی وجود داشته باشد. اگر خونریزی دارید، احتمالاً هنگام پاک کردن پس از اجابت مزاج به صورت خون قرمز روشن روی دستمال کاغذی ظاهر می شود. هموروئید خارجی، حتی اگر پرولاپس نداشته باشد، می تواند احساس ناراحتی و خارش ایجاد کند.

چه چیزی باعث پرولاپس هموروئید می شود؟

زمانی که بافتی که هموروئید را در جای خود نگه می دارد ضعیف شود، هموروئید می تواند پرولاپس شود. دلایل و عوامل خطر متعددی برای ضعیف شدن بافت همبند وجود دارد.

زور زدن در حین اجابت مزاج یکی از دلایل احتمالی است، زیرا زور زدن می تواند فشار بیشتری را بر هموروئید وارد کند. اگر یبوست یا اسهال را تجربه می کنید، ممکن است بیشتر زور بزنید.

بارداری همچنین می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. هموروئید در 40 درصد زنان باردار رخ می دهد و اگر درمان نشود ممکن است دچار پرولاپس شود.

چاقی یکی دیگر از عوامل خطر احتمالی است. اضافه وزن می تواند به وریدهای رکتوم فشار وارد کند و باعث تشکیل هموروئید و افتادگی هموروئید داخلی و خارجی شود.

سیگار کشیدن همچنین می تواند به همه رگ های خونی شما، از جمله وریدهای راست روده و مقعد آسیب برساند. این امر می تواند خطر ابتلا به هموروئید و هموروئید پرولاپس را افزایش دهد.

چه زمانی باید به دنبال درمان بود؟

اگر علائم پرولاپس هموروئید را دارید، به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات هموروئید ممکن است خود به خود از پوست خارج شود و علائم دیگری ایجاد نکند. اما اگر درد، خارش و خونریزی ادامه داشت، به پزشک مراقبت های اولیه، پروکتولوژیست (پزشکی که در شرایط مقعد و رکتوم تخصص دارد)، یا متخصص گوارش (پزشکی که در بیماری های معده و روده تخصص دارد) مراجعه کنید. اگر توده ای در اطراف مقعد خود احساس کردید، حتی در صورتی که علائم دیگری وجود نداشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. شما باید مطمئن شوید که توده ایجاد شده هموروئید است و تومور یا سایر نگرانی های سلامتی نیست.

پرولاپس هموروئید

پرولاپس هموروئید چگونه تشخیص داده می شود؟

این وضعیت ممکن است به راحتی در طی معاینه پزشک قابل مشاهده باشد. آنها همچنین ممکن است یک امتحان دیجیتال برای تشخیص انجام دهند. در طول یک معاینه دیجیتال، پزشک بعد از پوشیدن دستکش یک انگشت را به مقعد و سمت راست روده وارد می‌کند تا هموروئید را احساس کند. هموروئیدهای داخلی بر اساس درجه افتادگی درجه بندی می شوند:

 • هموروئید داخلی درجه یک بدون پرولاپس است
 • در هموروئید داخلی درجه 2 افتادگی که خود به خود عقب نشینی می کند (مثلاً بعد از اجابت مزاج)
 •  در هموروئید داخلی درجه 3 شما یا پزشکتان می توانید پرولاپس را به عقب برگردانید
 • در هموروئید داخلی درجه 4 نمی توان پرولاپس را به عقب برگرداند
 • هموروئید پرولاپس درجه 4 احتمالاً دردناک ترین نوع است

چگونه پرولاپس هموروئید را مدیریت کنیم؟

ممکن است نیازی به درمان توسط پزشک نداشته باشید. چندین کار وجود دارد که می توانید در خانه برای تسکین علائم انجام دهید:

 • از محصولات هموروئیدی بدون نسخه مانند پمادهای موضعی یا شیاف هایی که حاوی هیدروکورتیزون هستند، استفاده کنید.
 • غذاهای پر فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را بیشتر مصرف کنید. این غذاها می توانند مدفوع را نرم کرده و زور زدن را در حین اجابت مزاج کاهش دهند.
 • به مدت 10 یا 15 دقیقه در حمام گرم موضع را خیس نگه دارید.
 • بعد از اجابت مزاج از یک حوله مرطوب یا دستمال مرطوب مشابه استفاده کنید، اما مطمئن شوید که حاوی الکل یا عطر نباشد.
 • برای کاهش تورم از کمپرس یخ در اطراف هموروئید استفاده کنید.

چه درمان هایی برای هموروئید پرولاپس وجود دارد؟

اگر مراقبت در منزل جواب نداد و هموروئید دارای خونریزی یا دردناک بود، چند گزینه درمانی در دسترس است. درمان به نوع و درجه هموروئید پرولاپس بستگی دارد. به طور کلی گزینه های درمانی برای هموروئید پرولاپس مانند درمان سایر انواع هموروئید است. کمتر از 10 درصد موارد هموروئید با جراحی درمان می شوند. پزشک در ابتدا درمان های کمتر تهاجمی را برای هموروئید پرولاپس در نظر می گیرد.

بستن نوار لاستیکی

در طی این روش، که به آن باند هموروئید نیز گفته می شود، پزشک یک یا دو باند لاستیکی کوچک را محکم در اطراف هموروئید قرار می دهد و گردش خون را در آن قطع می کند در نتیجه این کار، در عرض یک هفته یا بیشتر، کوچک شده و می ریزد. معمولاً در چند روز اول مقداری خونریزی و درد وجود دارد.

اسکلروتراپی

این روش ممکن است برای هموروئید درجه 1 یا 2 بهترین باشد و همیشه به اندازه بستن نوار لاستیکی موثر نیست. برای این روش، پزشک به بواسیر مواد شیمیایی تزریق می کند که این مواد رگ های خونی را در بافت هموروئیدی کوچک می کند.

انعقاد

در انعقاد، پزشک از لیزر، نور مادون قرمز یا گرما برای سفت شدن هموروئید استفاده می کند. هموروئید پس از سفت شدن، می تواند حل شود. ممکن است با این روش ناراحتی جزئی و عوارض کمی داشته باشید. احتمال عود هموروئید با انعقاد بیشتر از سایر درمان های داخل مطب است.

عمل جراحی

هموروئید خارجی همراه با لخته خون را می توان با جراحی ترومبکتومی هموروئید خارجی درمان کرد. این عمل جزئی شامل برداشتن هموروئید و تخلیه زخم است. در حالت ایده آل، این روش باید ظرف سه روز پس از تشکیل لخته انجام شود. یک عمل مهم تر برای درمان هموروئید پرولاپس درجه 4 و درجه 3، هموروئیدکتومی کامل است. در طی این روش، جراح تمام بافت هموروئید را برمی دارد. اگرچه این روش در درمان علائم هموروئید موثر است، بهبودی پس از این عمل می‌تواند طولانی و دردناک باشد. همچنین عوارضی مانند بی اختیاری نیز می تواند از هموروئیدکتومی کامل ایجاد شود.

چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد؟

اجابت مزاج پس از هر عمل بواسیر ممکن است ناراحت کننده باشد. این امر به ویژه پس از جراحی صادق است. پزشک احتمالاً از شما می خواهد که بعد از 48 ساعت اجابت مزاج داشته باشید. همچنین ممکن است به شما یک داروی نرم کننده مدفوع داده شود تا درد کمتری داشته باشید. پس از هموروئیدکتومی چهار هفته یا بیشتر طول می کشد تا بتوانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید. بهبودی از روش های کم تهاجمی، مانند اسکلروتراپی، انعقاد، و باند لاستیکی ممکن است فقط چند روز طول بکشد. همچنین ممکن است موفقیت آمیز بودن روش های اسکلروتراپی و انعقاد چندین جلسه طول بکشد.

چشم انداز

پرولاپس هموروئید می تواند دردناک باشد، اما معمولا قابل درمان است. به علائم فوراً توجه کنید، زیرا اگر هموروئید فرصت بزرگ شدن نداشته باشد، درمان آسان‌تر و با درد کمتری همراه است. اگر یک یا چند هموروئید داشته اید، ممکن است در آینده مستعد ابتلا به تعداد بیشتری هموروئید باشید. با پزشک خود در مورد رژیم غذایی، کاهش وزن و سایر تغییرات سبک زندگی که می توانید برای کاهش احتمال مشکلات در آینده ایجاد کنید، صحبت کنید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر