نکات مهم برای انتخاب کفش ورزشی مناسب

انتخاب کفش ورزشی مناسب بسیار مهم است؛ چراکه به افزایش عملکرد شما کمک کرده و از هرگونه آسیب دیدگی حین ورزش جلوگیری می‌کند. اگر ورزش می‌کنید، مهم نیست که تازه کار هستید یا اینکه سال‌هاست فعالیت دارید، انتخاب یک کفش مناسب در هر سطحی نباید فراموش شود.

در واقع انتخاب کفش ورزشی که موارد استاندارد در آن رعایت شده باشد، به راحت دویدن و فعالیت‌های دیگر شما کمک می‌کند. برای تهیه کفش ورزشی مناسب، پزشکان متخصص ارتوپد فاکتورهایی را در نظر گرفته‌اند که در ادامه مقاله برای شما ذکر خواهیم کرد.

مواردی که باید هنگام خرید کفش ورزشی مناسب در نظر گرفته شوند

دقت به چند نکته مهم، به خرید کفش استاندارد ورزشی کمک می‌کند که این موارد به شرح زیر است:

  • در صورت امکان از فروشگاه تخصصی در این زمینه، کفش تهیه کنید. کارکنان چنین فروشگاه‌هایی اطلاعات دقیقی در خصوص نوع کفش موردنیاز شما، با توجه به فعالیت ورزشی که انجام می‌دهید، دارند.
  • بعد از تمرین یا دویدن در پایان روز، زمانی که پا در بزرگ‌ترین حالت خود قرار دارد، کفش‌های ورزشی را امتحان کنید.
  • هنگام خرید کفش ورزشی، همان جورابی را بپوشید که برای ورزش نیز می‌پوشید.
  • زمان بستن بند کفش، باید از سوراخ پایین کفش شروع کنید و با وارد کردن فشار یکنواخت تا بالا، بند کفش را ببندید.
  • کفشی را که پای خود می‌کنید، باید بتوانید انگشتان پا را آزادانه حرکت دهید، به‌طور کلی هنگام امتحان کردن کفش باید کاملا احساس راحتی داشته باشید.
  • چند قدم با کفش‌های موردنظر خود راه بروید، بدوید و مطمئن شوید که احساس راحتی دارید.
  • قسمت پاشنه کفش را بررسی کنید، این قسمت باید به پاشنه پا کاملا چسبیده باشد.
  • اگر سه بار یا بیشتر طی هفته ورزش خاصی می‌کنید، کفش ورزشی مناسب مختص آن ورزش را تهیه کنید.
  • باید کفش‌های ورزشی خود را به‌‌طور منظم عوض کنید، پس از حدود 480 تا 800 کیلومتر دویدن یا 300 ساعت ورزش، قسمت بالشتکی کفش حالت فرسوده‌ای پیدا می‌کند و دیگر زمان تعویض کفش‌هاست.

آشنایی با انواع کفش ورزشی مناسب

کفش‌های ورزشی از نظر جنس، وزن و طراحی با یکدیگر تفاوت دارند. چنین تفاوت‌هایی برای محافظت از پا طراحی ‌شده‌اند. انواع مختلفی از کفش‌های ورزشی مناسب، بسته به نوع فعالیتی که دارید به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند که باید با توجه به نوع فعالیتی که دارید، مورد مناسبی را خریداری کنید.

کفش‌های ورزشی مناسب که مخصوص دویدن، تمرین و پیاده‌روی طراحی شده‌اند.

کفش‌هایی مختص زمین بازی تنیس، بسکتبال و والیبال. در این نوع فعالیت‌ها، بدن به‌طور مداوم به سمت جلو، عقب و طرفین حرکت دارد، انتخاب کفش ورزشی مناسب بسیار مهم است؛ چراکه پا بیشترین فعالیت را دارد.

کفش‌هایی که برای ورزش‌هایی از جمله فوتبال و بیس‌بال طراحی شده‌اند. کف کفش‌ها طراحی‌هایی به‌صورت میخی شکل دارند. شکل‌گیری میخ‌های کف کفش هر ورزشی متفاوت است. اما، برخی از آن‌ها به‌طوری طراحی شده‌اند که این میخ‌های قرار گرفته قابل تعویض هستند و می‌توانید در ورزش‌های مختلفی استفاده کنید.

کفش‌ ورزشی مناسب دو میدانی در مدل‌های زیادی تولید شده‌اند تا هر ورزشکار با توجه به نیاز و سبک تمرینی که دارد، نوع مناسبی را خریداری کند.

کفش‌های ورزشی خاص شامل کفش‌های گلف، دوچرخه سواری و… می‌شوند.

کفش‌های مختص فضای باز از جمله ورزش‌هایی که برای فعالیت‌های تفریحی مانند شکار، ماهیگیری و قایق سواری تولید شده‌اند.

نکات مهم برای انتخاب کفش ورزشی مناسب

نکات مهم در انتخاب کفش ورزشی مناسب هر رشته

هنگام خرید برای کفش هر فعالیت ورزشی، باید به مواردی دقت داشته باشید که در ادامه توضیخ خواهیم داد:

کفش ورزشی مناسب مخصوص دویدن

تصور اغلب افراد این است، کفشی را برای دویدن انتخاب کنند که به اندازه کافی بالشتک داشته باشد تا ضربه‌های وارد شده را جذب کند؛ اما کفش‌های مخصوص دویدن مینیمالیستی که تقریبا بدون هیچ بالشتکی است، طرفداران زیادی دارد. هیچ اطلاعاتی در این زمینه وجود ندارد که به‌طور دقیق بگوییم کدام کفش بهتر است.

اگر انتخاب شما کفشی است که بالشتک داشته باشد، باید به مواردی از جمله جذب ضربه، انعطاف پذیری، پایداری و کنترل پاشنه دقت کنید، همچنین سبکی آن نیز معیار مهمی است که باید در نظر بگیرید. این ویژگی‌ها از آسیب‌هایی مانند شین اسپلینت، تاندونیت، درد پاشنه، شکستگی‌ استرسی و سایر آسیب‌های ناشی از فعالیت بیش از حد جلوگیری می‌کند.

کفش ورزشی مناسب پیاده‌روی

اگر پیاده‌روی می‌کنید، باید کفشی سبک و با جذب ضربه در قسمت پاشنه کفش در نظر داشته باشید. این ویژگی‌ها به کاهش درد کف پا، درد ساق پا و پاشنه، سوزش و حساسیت در کف پا (متاتارسالژی) کمک می‌کند. علاوه بر این که زیره کفش بسیار مهم است، باید رویه نرم، راحت و آج صافی داشته باشد.

کفش‌ ورزشی مناسب ایروبیک

این نوع کفش‌ها باید وزن سبکی داشته باشند تا پا خسته نشود و ضربه‌هایی که در کف پا وارد می‌شود را جذب کند. در صورت امکان باید روی یک سطحی نرم، به‌طور مثال فرش ورزش کنید.

کفش ورزشی مناسب تنیس

بازیکن تنیس باید کفشی را تهیه کند تا هنگام حرکات سریع به طرفین یا مواقعی که کل وزن به یک طرف بدن وارد می‌شود، از فشار و آسیب جلوگیری کند. باید نوعی انتخاب شود که داخل و خارج پا ثبات داشته و محکم باشد. انعطاف‌پذیری کفش به انجام حرکات سریع کمک می‌کند. هنگام بازی در زمینی با سطحی نرم، باید کفشی با کفی نرم بپوشید تا حرکات کششی بهتری داشته باشید. در زمین‌هایی که سطح سختی دارند، کفشی با آج بیشتر را بپوشید.

کفش ورزشی مناسب بسکتبال

اگر در رشته ورزشی بسکتبال فعالیت می‌کنید، کفشی را انتخاب کنید که کفی ضخیم داشته باشد. چنین ویژگی باعث می‌شود که هنگام دویدن در زمین ثبات بیشتری داشته باشید. همچنین اگر ساق بلندی داشته باشد، به نگهداری از پا کمک بیشتری می‌کند؛ اما لزوما به این معنی نیست که خطر پیچ‌خوردگی یا آسیب به مچ پا را کاهش می‌دهد.

کفش‌ ورزشی مناسب کراس تینر

این نوع از کفش‌ها دارای چندین ویژگی هستند تا بتوانید با یک مدل کفش، بیش از چندین نوع فعالیت ورزشی را انجام دهید. در واقع یک ورزشکار باید انعطاف‌پذیری خوبی در جلوی پا برای دویدن و کنترل در طرفین برای ورزش‌هایی مانند ایروبیک و تنیس داشته باشد. برای هر ورزشی که می‌کنید، نیاز به کفش‌های متفاوتی ندارید.

تنها برای ورزش‌هایی که به‌طور اختصاصی سه بار در هفته یا بیشتر انجام می‌دهید، باید کفش مخصوص آن ورزش را خریداری کنید. جهت رفع مشکلات خاص پا و مچ پا، به کفشی مخصوص نیاز دارید. به‌طور مثال اگر پای شما با حرکتی، راحت می‌چرخد، باید نوعی را خریداری کنید که پاشنه پهنی داشته باشد. اگر دچار شین اسپلینت هستید، با کفشی با جذب ضربه بهتر نیاز دارید، در خصوص هر مشکلی که دارید ابتدا باید با متخصص ارتوپد مشورت داشته باشید تا شما را برای خرید کفش‌ ورزشی مناسب راهنمایی کند.

منبع:

footcaremd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.