افزایش جریان خون با مصرف ویتامین و مکمل‌های خاص

جریان خون مناسب، اکسیژن و مواد مغذی حیاتی را به سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های سراسر بدن می‌رساند.

جریان خون ضعیف می تواند منجر به علائم بسیاری شود، از جمله:

 • بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا سردی دست و پا
 • تورم شکم، پاها، مچ پا یا پاها
 • مشکلات گوارشی
 • خستگی
 • گرفتگی عضلات یا درد مفاصل
 • پوست رنگ پریده یا مایل به آبی
 • زمان بهبودی کند
 • اختلال در نعوظ
 • درد قفسه سینه
 • گیجی یا سبکی سر

مصرف داروهایی که جریان خون را بهبود می بخشد، ممکن است به مدیریت شرایطی که باعث گردش خون ضعیف شده کمک کند. با این حال، برخی از ویتامین ها و مکمل ها نیز ممکن است به افزایش گردش خون و جریان خون سالم کمک کنند.

پزشکان طب سنتی و درمان جایگزین موافق هستند که گردش خون مناسب یک عامل کلیدی برای حفظ سلامت و تندرستی است. راه های مختلفی برای بهبود جریان خون وجود دارد، از جمله رژیم غذایی و سلک زندگی سالم.

 

ویتامین ها و مکمل ها برای افزایش جریان خون

بسیاری از افراد از اثرات گردش خون ضعیف رنج می برند. اگر اغلب سردی دست ها یا پاها را تجربه می کنید، ممکن است شما هم جزو آنها باشید. این اختلال نه تنها می تواند ناراحت کننده باشد، بلکه می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. بهعنوان مثال، اگر مغز شما خون کافی دریافت نکند، عملکرد شناختی شما ممکن است کاهش یابد. یا کاهش جریان خون می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل هایی وجود دارند که بسیاری معتقدند می توانند به بهبود گردش خون کمک کنند.

 

ویتامین B-3

ویتامین B-3 یا نیاسین می تواند به چندین روش به بهبود جریان خون کمک کند. این ویتامین به موارد زیر کمک می کند:

 • افزایش عملکرد رگ های خونی
 • کاهش سطح کلسترول بد خون
 • کاهش التهاب در رگ های خونی

التهاب در رگ های خونی می تواند منجر به ایجاد شرایطی مانند تصلب شرایین شود که می تواند به آنها آسیب برساند یا باعث باریک شدن آنها شود. ویتامین B-3 ممکن است به کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید کمک کند. با این حال، مستقیماً خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش نمی دهد.

ویتامین B-3

آهن

بدن برای ساختن هموگلوبین، پروتئین درون خون که اکسیژن را حمل می کند، به آهن نیاز دارد. بدن همچنین برای ساخت میوگلوبین، پروتئینی که اکسیژن را از ریه ها به ماهیچه ها می رساند نیز به آهن نیازمند است.

بدن ما از آهن برای ساخت بافت‌های همبند، از جمله بافت‌های درون رگ‌های خونی که به آن‌ها اجازه می‌دهد فشار خون را کنترل کنند، استفاده می‌کند.

نکته:

بزرگسالان هرگز نباید بیش از 45 میلی گرم آهن در روز مصرف کنند. مصرف بیش از حد آهن می تواند عوارض جانبی جدی مانند استفراغ و غش ایجاد کند. مصرف دوز بسیار بالا می تواند منجر به کما شود.

ال آرژنین

ال آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری است که در برخی از گوشت ها و آجیل ها وجود دارد. این ترکیب به تحریک آزاد شدن اکسید نیتریک کمک می کند، ترکیبی که باعث شل شدن عضلات صاف دیواره رگ های خونی می شود.

 

اسیدهای چرب امگا 3

ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) اسیدهای چرب امگا 3 هستند که آزادسازی اکسید نیتریک را بهبود می بخشند. اکسید نیتریک رگ های خونی را شل می کند و موجب بهبود جریان خون می شود.

 

کپسایسین

ترکیباتی به نام کپسایسینوئیدها که در برخی فلفل‌های تند وجود دارند، ممکن است جریان خون را بهبود بخشند. این ترکیب به موارد زیر کمک می کند:

 • کاهش آسیب رادیکال های آزاد و التهاب
 • افزایش سلامت عروق
 • فشار خون پایین
 • کاهش سطح کلسترول
 • کاهش مواد شیمیایی التهابی در رگ های خونی

 

بسیاری از مردم کپسایسین را به عنوان مکمل مصرف می کنند، اما در بسیاری از فلفل ها، به خصوص فلفل تند و فلفل قرمز نیز وجود دارد. کپسایسین می تواند عوارض جانبی آزاردهنده ای ایجاد کند. این عوارض شامل موارد زیر است:

کپسایسین

کوئرستین

آنتی اکسیدان هایی به نام فلاونوئیدها ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی کمک کنند.

در برخی از مطالعات آزمایشگاهی، یک فلاونوئید قوی به نام کورستین – که در پیاز وجود دارد – توانایی بهبود اختلال عملکرد دیواره عروق خونی مرتبط با آترواسکلروز، یکی از علل اصلی حمله قلبی را داشت.

در یک مطالعه کوچک در سال 2013، 23 مرد سالم که 4.3 گرم عصاره پیاز (51 میلی گرم کوئرستین) را یک بار در روز به مدت 30 روز مصرف کردند، گشاد شدن عروق خونی بعد از غذا را بهبود بخشیدند.

 

پودر چغندر

پودر چغندر قرمز حاوی نیترات های معتبر است، ترکیباتی هستند که بدن به اکسید نیتریک تبدیل می کند. اکسید نیتریک به شل شدن رگ های خونی کمک می کند و میزان خونی که می توانند حمل کنند را افزایش می دهد.

 

دارچین

دارچین حاوی سینامالدئید و اسید سینامیک است، دو ترکیبی که ممکن است با تولید اکسید نیتریک و کاهش التهاب، عروق خونی را شل کنند.

 

سیر

سیر حاوی آنتی اکسیدان های قوی و عوامل ضد التهابی منبع معتبر مانند آلیسین است که ممکن است به آرامش و گشاد شدن رگ های خونی کمک کند.

 

کورکومین

کورکومین یک فنل طبیعی، نوعی آنتی اکسیدان است که در ادویه زردچوبه وجود دارد. کسانی که کورکومین کافی مصرف می کنند، بهبود چشمگیری در عملکرد رگ های خونی تجربه خواهند کرد.

 

ویتامین E

شما می توانید به راحتی این ویتامین را با تهیه مواد غذایی با استفاده از روغن هایی مانند روغن جوانه گندم، روغن فندق، روغن آفتابگردان و سایر روغن های آجیل در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

ویتامین های گروه B

سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج و کلم پیچ منابع عالی این ویتامین ها هستند.

بسیاری از مکمل های ویتامین حاوی گیاهانی هستند که طرفداران سلامت طبیعی معتقدند گردش خون را در سراسر بدن تقویت می کنند. این ترکیبات شامل موارد زیر است:

 • باکوپا (Bacopa monnieri)
 • فلفل سیاه (Piper nigrum)
 • کاین (Capsicum annuum)
 • علف جوجه (Stellaria media)
 • زنجبیل (Zingiber officinale)
 • گوتو کولا (Centella asiatica)
 • زالزالک (Crataegus)
 • آویشن (Thymus vulgaris)
 • زردچوبه (Curcuma longa)

افزایش جریان خون با ویتامین ها

بهبود گردش خون به طور طبیعی

علاوه بر مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای تقویت جریان خون، می‌توانید گردش خون بدن خود را با داشتن یک سبک زندگی سالم که شامل موارد زیر است بهبود بخشید:

 

ورزش

ورزش یکی از بهترین روش ها برای جریان یافتن خون شما است.

 

مدیریت استرس

هنگامی که یک بیمار گردش خون ضعیفی دارد، پزشکان اغلب از آنها در مورد سطح استرسشان می پرسند. این امر به این دلیل است که وقتی بدن استرس را تجربه می کند، رگ های خونی منقبض می شوند. یادگیری مدیریت استرس راهی عالی برای تکمیل سایر کارهایی است که برای بهبود گردش خون خود انجام می دهید.

 

ماساژ

ماساژ نه تنها می تواند به مدیریت استرس کمک کند، بلکه به بهبود گردش خون از طریق سیستم لنفاوی و قلبی عروقی نیز کمک می کند. هنگامی که ماهیچه ها به طور موثر توسط یک متخصص ماساژ داده می شوند، بدن شما مواد شیمیایی به نام اندورفین را آزاد می کند که به شما احساس خوبی می دهد. برخی از متخصصین حتی درمان را با استفاده از روغن‌‌هایی که ممکن است به بهبود جریان خون کمک کنند، مانند رزماری، مریم گلی و ارس پیشنهاد می‌کنند.

 

هیدراته بمانید

هیدراته نگه داشتن بدن راهی آسان برای حفظ یا بهبود گردش خون است.

 

ترک سیگار

دود سیگار باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود و میزان خونی را که می‌تواند در رگ‌ها جریان یابد، کاهش می‌دهد.

 

افزایش جریان خون به آلت تناسلی

متخصصین جهت بهبود جریان خون در این ناحیه خاص موارد زیر را به شما پیشنهاد می دهند:

ویتامین D: همچنین به عنوان “ویتامین آفتاب” شناخته می شود، ویتامین D فواید زیادی دارد. این فواید شامل سالم نگه داشتن سلول هایی است که رگ های خونی (سلول های اندوتلیال) را پوشانده اند.

ال آرژنین: ال آرژنین یک اسید آمینه است که به گشاد شدن عروق خونی و تقویت جریان خون کمک می کند.

جینسینگ: جین سینگ آمریکایی و جینسنگ آسیایی توسط متخصصین طب سنتی برای مدیریت اختلالات جنسی مردان و همچنین افزایش انرژی و افزایش آرامش استفاده می شود.

یوهیمبه: این ترکیب که از پوست درخت بومی آفریقای غربی ساخته شده است، سال هاست توسط متخصصین طب سنتی برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. آرمان می گوید

  سپاس فراوان اطلاعات خوبی بهم داد

 2. محسن ایزدی می گوید

  سلام وقت بخیر ممنون از توضیحاتتون.
  میشه یه مکمل یا مولتی ویتامین افزایش جریان خون به آلت معرفی کنید ک تهیه کنم. ممنون میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   همچین مکمل تخصصی وجود نداره
   اما کپسول ایمیون کوردیسپس یا مثلا کپسول ویگرس یا مولتی ویتامین ول من
   روزی یکی اگر مصرف شوند ممکن موثر باشن

 3. ناشناس می گوید

  عالی بود ج

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر