مجله پزشکی دکتر دکتر

با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید

29 اسفند 1398

223

بیماری‌های غدد
با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

ندول تیروئید چیست؟ علت گره تیروئید چیست و چه علایمی دارد؟ آیا ندول تیروئید کشنده است؟ به این سوالات و سوال‌های دیگر درباره‌ی گره تیروئید در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

ندول تیروئید چیست؟

ندول یا گره تیروئید (Thyroid nodules) توده‌ای جامد یا پر از مایع است که در غده‌ی تیروئید تشکیل می‌شود. غده‌ی مسئول تنظیم متابولیسم بدن درست بالای قفسه‌ی سینه و در پایه‌ی گردن قرار گرفته است. 

بیش‌تر گره‌های تیروئید جدی نیستند و علامت خاصی ندارند. تنها درصد کمی از این گره‌ها سرطانی هستند.

معرفی کامل ندول تیروئید

فرد تا قبل از معاینه‌ی بالینی توسط پزشک متوجه‌ی وجود آن نخواهد شد. گاهی به خاطر وجود بیماری دیگر از بیمار اسکن گرفته می‌شود و پزشک می‌تواند با توجه به نتیجه‌ی اسکن‌ها به وجود گره‌ها پی ببرد. برخی از انواع ندول‌های تیروئید بزرگ شده و به این دلیل در گردن قابل تشخیص هستند، این گره‌های بزرگ گاهی فرایند بلع و تنفس را با مشکل مواجه می‌کنند. 

بر اساس نوع گره پزشک روش‌های درمانی مختلف را به کار خواهد گرفت.

علائم گره تیروئید

بیش‌تر این گره‌ها نشانه و علامت خاصی ندارند، ولی برخی از آن‌ها بزرگ و قابل لمس هستند، این نوع از گره‌ها احساس می‌شوند:

 • به شکل تورم قسمت پایه‌ای گردن مشاهده می‌شوند.
 • به حلق و مری فشار آورده و باعث تنگی نفس و بلع دشوار مواد غذایی می‌شوند. 
علایم گره تیروئید

در برخی از موارد ندول‌ها تیروکسین اضافی تولید می‌کنند، این ماده هورمونی است که غده‌ی تیروئید ترشح می‌کند و باعث پدیدار شدن علائم پرکاری تیروئید می‌شود، این علایم عبارتند از:

 • کاهش وزن ناگهانی 
 • تعریق زیاد 
 • رعشه 
 • عصبانیت
 • ضربان قلب تند و نامنظم 

آیا ندول تیروئید کشنده است؟

تنها تعداد کمی از ندول‌ها سرطانی هستند. ولی برای تشخیص سرطانی بودن یا نبودن گره‌ها نمی‌توان به علایم بالینی بسنده کرد. بسیاری از این گره‌های سرطانی کوچک هستند و با سرعت کمی رشد می‌کنند. ولی در سرطان‌های تهاجمی تیروئید در موارد نادر گره‌ها می‌توانند بزرگ، ثابت، سخت و با سرعت رشد زیاد باشند.

آیا ندول تیروئید کشنده است؟

عواملی که در ایجاد گره تیروئید نقش دارند

چندین عامل باعث رشد گره‌ در غده تیروئید می‌شود که عبارتند از:

رشد بیش از حد بافت سالم غده‌ی تیروئید:

رشد غیر طبیعی بافت سالم غده را آدنومای تیروئید (thyroid adenoma) می‌گویند. علت بروز این مشکل مشخص نیست، ولی سرطانی نیست و تا زمانی که علایم آزار دهنده و افزایش اندازه نداشته باشد مشکلی جدی به شمار نخواهد رفت. برخی از آدنوماهای تیروئید منجر به پرکاری تیروئید خواهند شد.

کیست تیروئید:

کیست‌های تیروئید حفره های پر از مایعی درون تیروئید هستند که معمولا در اثر از بین رفتن آدنوماهای تیروئید به وجود می‌آیند.

معمولا ترکیبات جامد به همراه مایعات محتویات کیست‌ها را تشکیل می‌دهند. کیست‌ها سرطانی نیستند، ولی گاهی دارای ترکیبات جامد سرطانی درون خود هستند.

التهاب مزمن تیروئید:

بیماری هاشیموتو یک عارضه‌ی تیروئیدی است که باعث التهاب این غده شده و گره‌های بزرگ ایجاد می‌کند. این بیماری معمولا به همراه کم‌کاری تیروئید بروز پیدا می‌کند.

گواتر چند گره‌ای سمی:

گواتر هر گونه بزرگ شدن غیر طبیعی غده‌ی تیروئید است که در نتیجه‌ی کمبود ید و یا نقض غده‌ی تیروئید به وجود می‌آید. این گونه از گواترها از چندین گره تشکیل شده و علت تشکیل آن‌ها مشخص نیست

سرطان تیروئید

احتمال سرطانی بودن یک گره خیلی کم است. با این همه گره‌ی بزرگی که باعث درد و ناراحتی می‌شود، باعث ایجاد نگرانی است و باید توسط پزشک بررسی شود

سابقه‌ی خانوادگی سرطان تیروئید و یا سایر سرطان‌های غدد درون‌ریز و یا داشتن سابقه‌ی درمان‌های رادیوتراپی شانس ابتلای فرد به سرطان تیروئید را افزایش می‌دهد.

سرطان تیروئید

کمبود ید: 

کمبود ید در رژیم غذایی گاهی باعث می‌شود که این ندول‌ها در تیروئید ایجاد شوند. با این همه علت کمبود ید در آمریکا مشخص نیست چرا که ید به صورت استاندارد به نمک غذایی و دیگر فرآورده‌های غذایی اضافه می‌شود.

عوارض جانبی و مشکلات ندول تیروئید

 • مشکلات تنفسی و بلع دشوار: گره‌های بزرگ و گواتر چند گره‌ای سمی باعث این مشکل می‌شوند.
 • پرکاری تیروئید: اگر گره‌ها یا گواتر اقدام به تولید هورمون تیروئید اضافی کنند این مشکل به وجود خواهد آمد. پر کاری تیروئید باعث کاهش وزن، ضعف عضلانی، عدم تحمل گرما، اضطراب و بی‌قراری خواهد شد.
 • عوارض جانبی و احتمالی پر کاری تیروئید: در مواقع نادر شخص در هنگام ابتلا به پرکاری تیروئید دچار ضربان قلب نامنظم، استخوان ضعیف و بحران تیروئید سمی خواهد شد. این مشکلات زندگی فرد را با خطر جدی مواجه کرده و در صورت بروز آن‌ها باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کرد.
 • مشکلات ناشی از جراحی گره‌ی تیروئید: اگر پزشک درمان جراحی را پیشنهاد کند، و گره را بردارد، فرد تا پایان عمر خود مجبور به مصرف مکمل‌های دارویی است.
عوارض جانبی و مشکلات ندول تیروئید

تشخیص ندول تیروئید

زمانی که توده یا گره در گردن تشخیص داده شود، پزشک در ابتدا احتمال سرطانی بودن آن را بررسی خواهد کرد. اما از طرفی دیگر پزشک کارایی غده‌ی تیروئید را با انجام آزمایش‌هایی خاص بررسی خواهد کرد:

معاینه‌ی بالینی

زمانی که پزشک مشغول معاینه‌ی غده است از بیمار می‌خواهد تا آب دهان خود را قورت دهد، چرا که در حین فرآیند بلع گره‌ی تیروئید به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند.

پزشک احتمال وجود بیماری پرکاری تیروئید را بررسی کرده و به دنبال نشانه‌های آن همچون رعشه، واکنش‌های سریع و زیاد و ضربان قلب نامنظم و سریع فرد را معاینه می‌کند.

همچنین احتمال وجود بیماری کم کاری تیروئید هم بررسی می‌شود، ورم صورت، پوست خشک و ضربان قلب آهسته از جمله نشانه‌های بالینی این بیماری هستند.

تشخیص ندول تیروئید

آزمایش‌های عملکرد غده‌ی تیروئید

برای تشخیص کم کاری و پر کاری تیروئید سطح هورمون TSH و سایر هورمون‌هایی که غده‌ی تیروئید تولید می‌کند اندازه گیری می‌شود.

سونوگرافی

در این روش تشخیصی با استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا می‌توان به تصویر درست و دقیقی در مورد شکل، اندازه و ساختار ندول تیروئید رسید. همچنین از این روش برای تشخیص کیست از گره‌ها هم استفاده می‌شود. سونوگرافی به عنوان راهنمایی دقیق در نمونه برداری آسپیراسیون به کمک سوزن هم استفاده می‌شود.

نمونه‌برداری آسپیراسیون به کمک سوزن

برای بررسی احتمال سرطانی بودن گره‌ها باید نمونه برداری انجام شود. در این روش پزشک سوزن باریکی را به درون گردن فرو کرده و اندکی از سلول‌های بافت گره را برداشت می‌کند.

  این روش تشخیصی معمولا در مطب پزشک انجام شده و خطرات خیلی کمی دارد.  پزشک با کمک سونوگرافی جای ورود سوزن را مشخص می‌کند. بعد از برداشت، نمونه برای بررسی دقیق به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

اسکن تیروئید

برای ارزیابی بهتر گره‌ها پزشک اسکن کامل تیروئید را تجویز می‌کند. برای انجام این روش تشخیصی به بازوی فرد داروی ید رادیو اکتیو تزریق می‌شود. بعد از آن به کمک دستگاهی مخصوص تصویر دقیقی از غده برداشته خواهد شد.

 گره‌هایی که هورمون تیروئیدی زیادی تولید می‌کنند و به آن‌ها گره‌های داغ (hot nodules) گفته می‌شود، در اسکن دیده می‌شوند، چرا که ایزوتوپ بیش‌تری نسبت به بافت سالم تیروئید جذب می‌کنند. گره‌های داغ در بیش‌تر موارد غیر سرطانی هستند.

تشخیص ندول تیروئید

در برخی موارد گره‌هایی که ایزوتوپ کم‌تری جذب کرده‌اند و به آن‌ها گره‌های سرد (cold nodules) گفته می‌شود سرطانی هستند. با این همه اسکن تیروئید نمی‌تواند گره‌های سرد سرطانی را از غیر سرطانی‌ها تشخیص دهد.

درمان ندول‌ تیروئید

درمان گره تیروئید به نوع آن بستگی دارد:

درمان گره‌ی تیروئید خوش خیم:

روش‌های درمانی این نوع از گره‌های غیر سرطانی عبارتند از:

 • تحت مراقبت پزشک بودن:

اگر نتایج نمونه برداری نشان دهد که ندول سرطانی نیست، بیمار باید تحت مراقبت دقیق پزشک بوده و هر چند ماه یکبار برای ویزیت به مطب پزشک معالج خود مراجعه کند. در این ویزیت‌ها پزشک آزمایش خون فرد را بررسی کرده و اقدام به معاینه‌ی فیزیکی و بالینی فرد خواهد کرد.

از فرد سونوگرافی گرفته شده و اگر گره بزرگ‌تر شده باشد دوباره نمونه برداری انجام خواهد شد. اگر اندازه‌ی گره تغییر نکرده باشد و گره خوش خیم باشد نیازی به درمان وجود ندارد.

درمان ندول‌ تیروئید
 • درمان هورمونی با هورمون تیروئید:

اگر آزمایش خون نشان دهد که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تولید نمی‌کند، باید هورمون تراپی انجام شود.

 • جراحی

در صورتی که گره‌های تیروئید بزرگ شده و تنفس و بلع را با مشکل مواجه کنند، باید به کمک جراحی از بدن خارج شوند. همچنین افراد مبتلا به گواتر سمی که توده باعث اعمال فشار روی راه هوایی، مری یا رگ‌های خونی شده، هم تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند.

گره‌های مشکوک به سرطانی بودن هم توسط جراحی خارج شده و بعد در آزمایشگاه بررسی می‌شوند.

درمان ندول‌ تیروئید

درمان ندول تیروئید عامل پرکاری تیروئید

اگر ندول تیروئید منجر به تولید هورمون‌های تیروئید شده و سطح تولید این هورمون را از میزان طبیعی خارج کند، پزشک به درمان پرکاری تیروئید خواهد پرداخت، این روش‌های درمانی شامل:

 • ید رادیو اکتیو: 

 پزشک از این ماده برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می‌کند. ید رادیو اکتیو به صورت کپسول خوراکی و یا محلول مایع به بدن وارد شده و توسط غده تیروئید جذب می‌شود. بعد از دو تا سه ماه گره کوچک‌تر شده و علایم پرکاری تیروئید خفیف‌تر خواهد شد.

 • داروهای ضد تیروئید:

داروهایی مانند متی مازول (methimazole) برای کاهش و تخفیف علایم پرکاری تیروئید استفاده می‌شود. درمان با این دارو در دراز مدت ادامه داشته و می‌تواند اثرات و عوارض جانبی زیادی روی کبد داشته باشد. بنابراین در مورد مزایا و معایب این روش درمانی باید با پزشک مشورت کرد.

 • جراحی

اگر درمان با ید رادیو اکتیو یا داروهای ضد تیروئید انجام نشود، برای برداشتن گره‌ی تیروئید پرکار جراحی انجام می‌شود. در مورد عوارض و خطرات احتمالی جراحی با پزشک خود مشورت کنید

درمان ندول تیروئید عامل پرکاری تیروئید

درمان گره‌ تیروئید سرطانی

درمان گره‌های سرطانی معمولا با جراحی همراه است

 • زیر نظر گرفتن بیمار به صورت دقیق

سرطان‌های خیلی کوچک، خطر رشد کمی دارند. پزشک قبل از اقدام به درمان گره‌های سرطانی به طور دقیق آن‌ها را زیر نظر خواهد گرفت. این تصمیم با نظر پزشک متخصص تیروئید گرفته خواهد شد.

برای زیر نظر داشتن بیمار به صورت مرتب آزمایش خون و سونوگرافی انجام خواهد شد.

درمان گره‌ تیروئید سرطانی
 • جراحی

این روش معمول‌ترین روش برای درمان گره‌های سرطانی است. در گذشته قسمت اعظم بافت تیروئید در روش سِپَردیس‌بَرداری یا تیروئید برداری (near-total thyroidectomy) برداشته می‌شد. امروزه اما برداشت نیمی از بافت تیروئید برای برداشتن گره‌های سرطانی کافی است. برحسب گسترش بیماری از یکی از این دو روش جراحی استفاده خواهد شد.

اگر درباره‌ ندول تیروئید و انواع آن سوالی در ذهن شما باقی مانده، در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید»

223 پاسخ به “با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید”

 1. احمد از دورود گفت:

  سلام دختر ۶ ساله دارم تیرویید کم کار دارد جواب سونوگرافی لوب چپ 2cc لوب راست3cc تصویر یک ندول ایزوکار مختصر هایپو اکو به قطر 7.5م م در قسمت تحتانی لوب راست تیرویید مشهوده تصویر یک ندول ایزوکار مختصر هایپو اکو به قطر 5 م مدر سمت چپ مشهوده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص جراح عمومي مراجعه كنيد و نمونه برداري از ندولتون انجام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 2. م گفت:

  سلام من ۳۵ سالمه گره تیروئید بد خیم دارم دکتر گفت ۲ ماه صبر کنم
  بعد ببینیم نیاز به عمل داره یا نه
  حالا دلم شور میزنه نکنه دیر بشه به نظرتون چی کار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه دو ماه اصلا دير نميشه نگران نباشيد

 3. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشیدخانمی ۲۸ساله هستم ۴ماهه زایمان کردم شهریورماه سونو انجام دادم و متوجه نودل هتروژن تیروئیدشدم درلوب راست که ۴سانت بود بهم گفت نمای بدی ندارهtsh.،۷۱بودآقای دکتردهقان گفته نورطبیعی است و جای نگرانی نیست یعنی چی خیلی نگرانم به خاطر بچه ام

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه خطرناك كه نيست اما بهتره كه نمونه برداري انجام بديد ، باز هم با يك جراح مشورت كنيد
   لطفا > برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 4. مريم گفت:

  سلام و درود

  ببخشيد ندول تيروييد
  ب پوكي استخوان ربط دارع؟

 5. عليرضا ج گفت:

  سلام ببخشيد من تيروعيد پر كارداشتم ولي چنساله نرماله فقط چك ميكنم پيش پزشك الان سونو دادم نوشته دو ندول هيپو اكو ٥،٧ميليمتر در لب راست و يك ندول ٥ميليمتر در ناحيه ايسم ديده شد نتيجه زده ندول هيپو اكو ميخواستم ببينم ايا مشكلي در غده تيروعيدم ب وجود اومده؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ندولي كه هيپواكو باشه لازم هست شما ازش نمونه برداري انجام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

  • ریحانه نوریان گفت:

   سلام وقت بخیر لطفا جواب منو بدین خیلی نگرانم
   هر اولوب تیروئید اندازه طبیعی،اکوی هر دویوب هتروژن،نودل هایپو اکو با حدود نامنظم ب ابعاد ۱۷/۱۱ در لوب چپ،کالسیفیکاسیون مشاهده نشد/افزایش واسکولاریته مشاهده نشد
   تیروئیدیت حاد را باید درتشخیص افتراقی باید در نظر داشت
   نودل هایپو اکو ب ابعاد ۳*۱/۷ در لوب راست
   شواهد massو lap مشاهده نشد
   Teh:1/12
   Ft4:20/92

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام مشكلي نداره بايد نمونه برداري از ندول انجام بديد
    جاي نگراني نداره فقط بايد پيگيري كنيد
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 6. هدا ۳۴ ساله گفت:

  سلام من به تازگی متوجه شدم ندول خوش خیم ۳ سانتی دارم آیا ممکن که طی سالها بدخیم شود و اینکه راه درمانی دارد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش tsh بديد تا مشخص شه عملمزد دارد يا نه و بر اساس اون يا بايد نمونه برداري كنيد يا اسكن تيروييد

 7. فرخی گفت:

  سلام وخدا قوت ببخشید دختر۱۹ ساله هستم سونوگرافی تیرویید من به شرح زیراست سایزواکوژنیسیته پارانشیم لوب های راست وچپ تیرویید نرمال میباشد.تصویر یک کیست به اقطار۲۲,۱۷,۱۱میلیمتردرلوب سمت چپ تیروییدباچند سپتای ظریف داخلی مشاهده میشود ضایعه فضاگیر درلوب راست تیرویید رویت نمیشود در ضمن تقریبا یک سال پیش متوجه شدم ودو بار سونو ودوبار نمونه برداری کردم هر۶ ماه هر دوبارسایز کیست تقریبا تغییر نکرده وجواب نمونه خوش خیمه ودکتر ازپارسال روزانه یک چهارم قرص تیروکسین به جز دوشنبه وجمعه تجویزکرده تا کیست بزرگ نشود وگفته هر شش ماه یکبار برای کنترل برم تاکی من این دارو را بخورم ضررنداره در ضمن کم کاری وپرکاری تیرویید ندارم لطفا راهنماییم کنید نگران هستم درضمن مجردم برای ازدواج مشکلی ندارم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   برای ازدواج مشکلی وجود ندارد
   دارو را فعلا ادامه دهید تا مجددا سونوگرافی انجام دهید

 8. زهرا کوه خیل گفت:

  سلام من گلوم ورم کرد رفتم دکتر سونگرافی نوشت بد تو سونگرافیم دوتا گره داشت گلوم حالا باید برم امپول بزنن از هورموناش ک ببین عملی هست یا ن نظرتونو میخواستم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام دوست گرامی شما باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه نمایید تا fna یا بیوپسی از ندول تیرویید گرفته شود

   • زهرا گفت:

    سلامخسته نباشید ن یه سونوتیروئید دادم خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنین که امکان خطرناک بودنش چقدر؟ اندازه هر دو لوب و ناحیه ایسم بزرگتراز طبیعی.ندول هتروژن عمدتا اکوژن حاوی نواحی کیستیک کوچک داخلی به ابعاد۱۴×۱۹و ۹×۸ میلیمتر در لوب چپ و به ابعاد۱۹×۸ میلیمتر در لوب راست. اکوژنیسیته پارانشیم تیروئید غیر یکنواخت. ندول های هیپواکوئیک متعدد به قطر ۱-۲میلیمتر به صورت منتشر در همه نواحی .دو ندول عمدتاکیستیک به قطر ۵ و۶ میلمتر در ایسم تیروئید میکرو کلسیفیکاسیون در متن ندول ها دیده نشد.

    • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

     سلام
     دوست عزیز شما باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید تا تحت FNA از ندول تیرویید قرار بگیرید

     با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 9. سوفی گفت:

  سلام
  من گره تیروئید داشتم که بعد از مبتلا شدنم به انفولانزا خودش رو‌ نشون داد. تحت نظر دکتر غدد، ۴ بار ازمایش دادم و سنوگرافی کردم و گره سمت چپ کلا برطرف شد و سمت راست کمتر از ۱ سانت است. مشکل بلع و تنفس و دردی که داشتم برطرف شده. فقط دکتر گفتن ۶ ماهه دیگه مجدد سنو انجام شه.
  ۱۱ کیلو با رژیم و ورزش وزن کم‌کردم و بعد از ازمایش اخر پرکاری و کم کاری هم نداشتم.
  اما دائم نگرانم ؛ در چه شرایطی امکان داره گره بزرگ شه مجدد؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام دوست گرامی وضعیت شما خوب است نگران نباشید و طبق دستور پزشک خود عمل کنید

 10. نسا گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من گلوم درد میکرد رفتم دکتر سونو نوشت بعد جواب سونو اینه که هردو لوب تیرووید بخصوص سمت راست بزرگ بوده و اکوژنیسیته بافت تیرویید هتروژن میباشد.ابعاد لب راست تیرویید 31 در 18 در 16 م م و حجم ان 5 سی سی و ابعاد لوب چپ 31 در 14 در 13 م م و حجم ان 3.5سی سی اندازه گیری شد
  ضخامت ایسموس 4 میلیمتر اندازه گیری شد.کیست و ضایعه فضاگیر سالید در بافت تیرویید دیده نشد.در بررسی فضاهای گردن لنفاد نوپاتی و ضایعه فضاگیر دیده نشد.
  نظریه:اختلال پارانشیمال تیرویید و تیرومگالی بشرح فوق.
  خواهش میکنم بگید چیه؟خیلی نگرانم دکترم هفته دیگه میاد خیلی استرس دارم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی نگران نباشید آزمایش و tsh,t3,t4 و anti_tpoبدهید تا از نظر کم کاری و پرکاری تیروئید بررسی شوید

 11. نسترن گفت:

  سلام خسته نباشید پدر من ۵۵ سالشه و حدود ۷ ساله دچار کم کاری تیروئید هستش و الان قرص لووتیروکیین مصرف میکنه ولی تازه آزمایش داده و مقدار tshرفته رو ۴۶ و به شدت کم کار شده توصیه شما چیه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد مجددا به پزشمشون مراجعه كنن تا دوز داروشونو بيشتر كنن
   و اينكه از اين مطمئن شيد پدرتون قرصشونو ميخورن حتما

 12. خاطره گفت:

  سلام و خدا قوت
  من۲۹سالمه
  برای ی بدن درد و مثبت شدن رماتیسمم
  دکتر سونوگرافی تیرویید و پاراتیرویید نوشتن
  مشکوک بودن ب سندروم شوگرن
  جالبه من برای مشکل دیگ ای رفتم درد دیگ ای کشف شد
  در لوب میانی نودل هایپواکو۹میلی دیده شده
  ک tiraz=4 حدود ضایعه well definedزده
  چند لنف نود ریاکتیو دیده شده
  در پاراتید سطحی هم ی لنفودپاتی۱۲میلی متری
  این چیزایی ک خوندم تو نت و اینا تا وقت دکتزم بشه
  خیلی استرس گرفتم
  ممنون میشم پاسخ بدید
  من همیشه خدام گلوم درد میکنه و گوشم هم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد نمونه برداري از ضايعه انجام شه و بر استس جواب پاتولوژي اقدام بعدي انجام شه
   نگران نباشيد نهايتا جراحي تيروييد هستش
   خوبه كه زود متوجهش شديد

 13. لیلا گفت:

  سلام من در لوپ سمت چپ که ابعاد ۲۳×۳۹م.م مشاهده شده الان هم یک هفته هست که احساس خفگی بهم دست داده میخواستم ببینم عمل کنم خوبه ؟ ممنون از راهنمایی شما ‌

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اول نمونه برداري از تيروييدتون انحام شه
   سونوگرافي هم از تيروييد كنيد كه سايزش اندازگيري شه
   آزمايش TSH هم بديد

 14. ناشناس گفت:

  اگر اندازه ۱۲ م م برسد درمانش چیست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام در صورت بزرگ‌شدن باید نمونه برداری و جراحی و برداشتن آن انجام شود

 15. علی گفت:

  سلام
  مادرم یک هفته قبل عمل برداشتن غده تیروئید رو انجام دادن و بعد از یک هفته هنوز هم بستری هستن چون نتونستن چیزی بخورن،آب هم که خوردن از طریق لوله ایی که داخل گردن هست خارج شد،دکتر گفتن که باید لوله از داخل گلو به معده قرار بدن،میخواستم بدونم راه دیگه ایی به جز گذاشتن لوله وجود نداره؟و مشکل از عمل بوده که همچین اتفاقی افتاده؟
  ممنون🙏🙏🙏🙏🙏

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بستگی داره که تیرویید به بافت مجاورش هم سرایت کرده و میزان برداشت بافت چقدر بوده
   برای بررسی شرح حال مادرتون از تماس تلفنی با متخصص جراحی استفاده کنین

 16. مریم گفت:

  سلام من ۲۵سالمه توی لوب سمت راست گردنم ی ندول هیپو اکو تیروئید توسط سنو دیده شده بود ک۱۰mm بود دوباره سنو دادم شده۱۲mm دکتر گفته نمونه برداری بشه اما میترسم ایا نمونه برداری کنم تو بدنم پخش بشه این غده. میخوام بدونم پخش میشه یا ن ؟؟؟توروخدا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام عزیزم
   اصلا نگران نباشبن
   نمونه برداری کنین
   احتمال خوش خیمی بالاست

 17. مهرزادنیا گفت:

  سلام خسته نباشین جسارتا من قبلا هیچ مشکل تیروئیدی نداشتم اما زمانیکه که باردار شدم تیروئیدم کم کار شد و از نوع هاشیموتو بود.. بعد از زایمان یکبار آزمایش دادم مقدار tsh نرمال بود اما بعد از سه ماه دوباره آزمایش دادم مقدار tsh این بار کمتر از نرمال هست، عددش 0.12 هست اما مقدار t3 و t4 نرمال هست… میخواستم بدونم دچار پرکاری تیروئید شدم؟؟ آیا میتونه خطرناک باشه؟؟ ممنون میشم اگر پاسخم بدین

 18. مهتاسادات گفت:

  سلام ببخشید میشه جواب منو ببین پیام دادم قبلا.من سونوانجام دادم گره درلوب چپ دارم به ابعاد۱ سانت دکتر گفته نمونه برداری انجام بشه خیلی میترسم بچه کوچیک دارم یعنی خطرناکه؟توروخداجوابموبدین یعنی اگر عمل کنم احتمال بازگشت داره.همان سرطان؟؟شیمی درمانی داره؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اصلا خطرناك نيست، اقدام تسخيصي هست، ندول تيروييد در درصد كمي سرطاني هستند
   حق داريد بترسيد اما احتمال اينكه ندولتون چيز خاصي نباشه خيلي بيشتره تا اينكه بزخيم باشه
   و اينكه معمولا سرطان هاي تيروييد اگه به موقع درمان شه عارضه اي به حا نميذاره

 19. آذرنیا گفت:

  سلام خسته نباشین جسارتا من قبلا هیچ مشکل تیروئیدی نداشتم اما زمانیکه که باردار شدم تیروئیدم کم کار شد و از نوع هاشیموتو بود.. بعد از زایمان یکبار آزمایش دادم مقدار tsh نرمال بود اما بعد از سه ماه دوباره آزمایش دادم مقدار tsh این بار کمتر از نرمال هست اما مقدار t3 و t4 نرمال هست… میخواستم بدونم دچار پرکاری تیروئید شدم؟؟ آیا میتونه خطرناک باشه؟؟ ممنون میشم اگر پاسخم بدین

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بستگی به عدد tsh دارد عزیزم
   عدد را ذکر کنید تا راهنمایی صورت گیرد

   • آذرنیا گفت:

    سلام مجدد خدمت شما دکتر گرامی با تشکر از پاسختون… عدد tsh من ۰.۱۲ می باشد

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     عزیرم
     نگران نباش
     اگه دارو لووتیروکسین میخوری قطعش کن و ۲ ماه دیگه ازمایش بده
     اگه دارو نمیخوری یک ماهه دیگه ازمایش بده

   • عباسی گفت:

    سلام خانم دکترخسته نباشید.پدرم تیروئیددارن ولی منتهاسونی انجام دادن.جواب سونوگرافی تیروئیدیاپاراتیروئید:دربررسی سونوگرافیک لب سمت چپ تیروئید دارای سایز،شکل،اکوی نرمال است.ندول تیروئیدمشاهده نشد.قطرApلب سمت چپ16mmاست.
    یک ندول اکوژن به ابعاد۲۳x11mmدرلب سمت راست باحاشیه محیطی بانمایHaloولی بدون کلسیفیکاسیون یا واسکولاریته داخلی مشهود است.
    دربرسی مثلث های گردنی قدامی و خلفی سمت راست وچپ و نواحی SCوSMدوطرفLApمشاهده نشد.
    نظریه:FNAپیشنهادمیشود.
    خانوم دکتر نمونه برداری هم انجام شد جواب خوش خیم میباشد.
    حالاچه نوع دارویی مصرف کنه بهتره.مچکر میشم جواب مارو پاسخگوباشید.

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     اگه جواب پاتولوژی خوش خیم دارویی لازم ندارد زیر نظر متخصص جراحی پیگیری دوره ای شود

  • ناشناس گفت:

   بِاسِلام خسته نباشید طی سی تی اسکن که خانم داده تیروئید بزرگ وهتروژن میباشد و به قسمت فوقانی گسترش یافته حالا باید چکار کنم

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    جهت بررسی دقیق سی تی اسکن به متخصص جراحی مراجعه کنین یا از تماس تلفنی با متخصص جراحی استفاده کنین

 20. بهبودی گفت:

  سلام.من گره داشتم شدن ندارم دکترم گفت چون به یک سانت رسیده بایدنمونه گیری بشه.خیلی نگرانم منو راهنمایی کنید یعنی باید جراحی بشه؟یه سوال دیگه این همان سرطان است شیمی درمانی لازم داره؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام نگران نباشین
   احتمال خوش خیمی بالاس و حتی اگه در مواردی بدخیم باشه پاسخ به درمان خوبه

 21. محمد گفت:

  سلام
  مادرم عمل شده و به صورت کامل غده تیروئید رو برداشتن گلوش خلط زیاد داشت روز بعد از عمل دوباره اتاق عمل رفت بخواطر همین موضوع،میخواستم بدونم مشکل از عمل بوده یا خلط گلو بعد از عمل عادیه؟و اگر عادیه چقدر طول میکشه که کامل خوب شه؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از عوارض عمل هست اما با عمل محدد برطرف ميشه نگران نباشيد مهم اينه كه زود بع بيمار رسيدگي شه

 22. مهتاب گفت:

  سلام وعرض ادب من حدودا دو هفته پيش عمل تيروييدكتومي انجام دادم و هنوز منتظر جواب پاتولوژي از بيمارستان هستم آيا بايد يددرماني هم بشم يا عمل جراحي كافي بوده

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام بستگی به جواب پاتولوژی دارد عزیزم

 23. سروش گفت:

  سلام وقت بخیر شدید در ناحیه گلو احساس درد میکنم زبان کوچکم متورم شده سونو تیرویید دادم گفتن یه ندول کوچک داری در لوب چپ داری آیا درد گلو ارتباط به ندول داره؟؟

 24. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  مادرم ۴۹ سالشه و دوماهی میشه که با مشکل بلع غذا روبه رو شده
  سونوگرافی نشون داده که چهار ندول در لوب راست و یک ندول در سمت چپ وجود داره
  البته سایز ندول های نزدیک یک سانت هستش
  و دکتر گفته احتیاج به نمونه برداری هست
  خیلی نگرانم که امکان بدخیم بودنش چقدره
  اگه بد خیم باشه قابل درمان هست؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مدول تيروييد شايع هست پلن بعدي هم نمونه برداري هستش خيلي مواقع هيچ چيز خاصي نيست
   حتي اگر هم بود تيروييد بيماريهاش طوريه كه با درمان به موقع و درست به خوبي جواب ميده و اصلا جاي نگراني نيست

 25. علی گفت:

  سلام سونوگرافی تیروئد دو طرف:
  لوب راست تیروئید به ابعاد ۱۰ در ۱۰ در ۲۹ میلیمتر و حجم ۱/۶ سی سی و لوب چپ ۲۱ در ۵/۵ در ۳۱ میلیمتر و حجم ۱/۹ سی سی
  تصویر ندول solid هایپواکو با جدار مشخص به ابعاد ۱۱/۳ در ۷/۴ میلیمتر دارای ماکروکلسیفیکاسیون در لوب سمت چپ تیروئید رویت شد.(TIRADS:IV، follow up توصیه می شود.)
  لنفادنوپاتی گردنی در مسیر ژوگولر دیده نشد.
  متخصص غدد دستور نمونه برداری دادند، میشه توضیح بدید من چمه و آیا باید حتما نمونه انجام بشه، آیا خود نمونه گیری باعث تحریک بیشتر و رشد غده نمیشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بلهربايد حتما نمونه برداري انجام بديد
   تظاهرات هيپواكو اگه در سونوگرافي تيروييد ديده شه حتما لازمه كه نمونه برداري انجام شه

 26. علی گفت:

  سلام آیا نمونه برداری ها از غدد اگر سرطانی با پیشرفت کم باشند، باعث تحریک بیشتر غده و احتمال رشد تهاجمی غدد سرطانی ضعیف نخواهند شد؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه همچين چيزي نيست نگران نباشيد

 27. غزل طراوتی گفت:

  سلام مجدد
  در سونوی مادرم نوشته که: هر دو لوب تیروئید و ناحیه ایسم دارای اندازه بزرگتر از طبیعی و اکوی هتروژن میباشند. لوب راست: ۳۱×۳۷×۶۶ میلیمتر
  لوب چپ: ۱۶×۲۵×۵۵ میلیمتر
  ایسم به ضخامت ۴ میلیمتر اندازه گیری گردید. ندولهای متعدد در پارانشیم هردولوب تیروئید مشاهده گردید بزرگترین ندول در سمت راست به دیامتر ۳۲ میلیمتر اندازه گیری گردید؛
  لنفادنوپاتی با نمای راکتیو در هردو سمت گردن رویت شد. بزرگترین لنف نود در سمت راست به ابعاد ۸×۱۷ میلیمتر اندازه گیری گردید.
  ممنون میشم پاسخ بدید؛ خیلی نگران و ناراحت هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اين آزمايشات را بدهند
   Cbc.diff
   Tsh
   Freet4
   Esr crp
   بر اساس جواب tsh يا بايد اسكن تيروييد بدن يا نمونه برداري كنن
   اول tsh را چك كنيد تا پلن بعدي مشخص شه

   • غزل طراوتی گفت:

    آزمایش خون دادن که سطح tsh هم ۱۲.۷ بود؛ نمونه برداری هم دوماه پیش انجام دادن که گفتن خوش خیمه؛ حالا واقعا نمیدونم کجا مراجعه کنیم؛ ممنون میشم بیشتر راهنمایی کنید

 28. اراک گفت:

  سلام برادرم 60سال دارد غده تیروئیدو غده لنفاوی تخلیه کردند هر چند وقت زیر گلو غده های اندازه گردو رشد میکند در مدت 6ماه 3تا غده رشد کرده ک جراحی کرده یود درمانی انجام دادند 24جلسه هم زیر برق گذاشته الان مشکل تنفس و بلع داردالان بستری شده بخاطر ریه هایش عفونت کرده راه درمان دیگری هست انجام دهد

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام با توجه به شرح حالی که گفتید تقریبا تمام اقدامات لازم تا کنون انجام شده اما بستگی به نوع عفونت ریه دارد همچنین ممکن است بعد از بهبود عفونت ریه نیاز به شیمی درمانی باشد

 29. ناشناس گفت:

  سلام میخواستم بدونم تروئید گردن آیا خطر ناک است به اندازه یه تیله در گلویم در اومده به پزشک مراجعه کردم سنو گرفت گفت مشکوکه نمونه برداری انجام داد یه ماه بعد جواب میدن خیلی میترسم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شما همه كارهاي لازمو انجام داديد بايد منتظر جوابش باشيد
   معمولا هم بيماري هاي تيروييد اگه زود تشخيص بدن خوب كنترل ميشن

 30. هومن ازاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  مدتی است قسمت راست گردن بنده درد و سوزش دارد همزمان گوش راست درد و عفونت دارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.(سونوگرافی وجود کیست پر از مایع را تایید کرده )

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز اگه کیست پراز مایع در سونو مشخص شده باید جهت تخلیه یا درمان دارویی به متخصص جراحی مراجعه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام براي كبد چربتون بايد وزن كم كنيد رژيم غذايي كم چرب داشته باشيد براي...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اصلا نبايد بذاريد دچار يبوست شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه كيست تخمدان داشته باشيد ٤-٥ روز طبيعيه ، اما اگه بيشتر از ٤-٥ ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و درمان خوراكي دريافت كنيد لطفا برای معاینه کامل و...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام غذاهاي نفاخ نخوريد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بدليل عفونت تريكوموناسي واژينال هستش لطفا برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره به متخصص زنان مراجعه كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام فشار خونتونو چك كنين و از نظر كم خوني فقر آهن بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره از نظر كرونا بررسي شيد ممكنه كرونا باشه...