با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید

 • 1398-12-29
 • ۸۱۵۷۵ بازدید
 • 184
معرفی کامل ندول تیروئید

ندول تیروئید چیست؟ علت گره تیروئید چیست و چه علایمی دارد؟ آیا ندول تیروئید کشنده است؟ به این سوالات و سوال‌های دیگر درباره‌ی گره تیروئید در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

ندول تیروئید چیست؟

ندول یا گره تیروئید (Thyroid nodules) توده‌ای جامد یا پر از مایع است که در غده‌ی تیروئید تشکیل می‌شود. غده‌ی مسئول تنظیم متابولیسم بدن درست بالای قفسه‌ی سینه و در پایه‌ی گردن قرار گرفته است. 

بیش‌تر گره‌های تیروئید جدی نیستند و علامت خاصی ندارند. تنها درصد کمی از این گره‌ها سرطانی هستند.

معرفی کامل ندول تیروئید

فرد تا قبل از معاینه‌ی بالینی توسط پزشک متوجه‌ی وجود آن نخواهد شد. گاهی به خاطر وجود بیماری دیگر از بیمار اسکن گرفته می‌شود و پزشک می‌تواند با توجه به نتیجه‌ی اسکن‌ها به وجود گره‌ها پی ببرد. برخی از انواع ندول‌های تیروئید بزرگ شده و به این دلیل در گردن قابل تشخیص هستند، این گره‌های بزرگ گاهی فرایند بلع و تنفس را با مشکل مواجه می‌کنند. 

بر اساس نوع گره پزشک روش‌های درمانی مختلف را به کار خواهد گرفت.

علائم گره تیروئید

بیش‌تر این گره‌ها نشانه و علامت خاصی ندارند، ولی برخی از آن‌ها بزرگ و قابل لمس هستند، این نوع از گره‌ها احساس می‌شوند:

 • به شکل تورم قسمت پایه‌ای گردن مشاهده می‌شوند.
 • به حلق و مری فشار آورده و باعث تنگی نفس و بلع دشوار مواد غذایی می‌شوند. 
علایم گره تیروئید

در برخی از موارد ندول‌ها تیروکسین اضافی تولید می‌کنند، این ماده هورمونی است که غده‌ی تیروئید ترشح می‌کند و باعث پدیدار شدن علائم پرکاری تیروئید می‌شود، این علایم عبارتند از:

 • کاهش وزن ناگهانی 
 • تعریق زیاد 
 • رعشه 
 • عصبانیت
 • ضربان قلب تند و نامنظم 

آیا ندول تیروئید کشنده است؟

تنها تعداد کمی از ندول‌ها سرطانی هستند. ولی برای تشخیص سرطانی بودن یا نبودن گره‌ها نمی‌توان به علایم بالینی بسنده کرد. بسیاری از این گره‌های سرطانی کوچک هستند و با سرعت کمی رشد می‌کنند. ولی در سرطان‌های تهاجمی تیروئید در موارد نادر گره‌ها می‌توانند بزرگ، ثابت، سخت و با سرعت رشد زیاد باشند.

آیا ندول تیروئید کشنده است؟

عواملی که در ایجاد گره تیروئید نقش دارند

چندین عامل باعث رشد گره‌ در غده تیروئید می‌شود که عبارتند از:

رشد بیش از حد بافت سالم غده‌ی تیروئید:

رشد غیر طبیعی بافت سالم غده را آدنومای تیروئید (thyroid adenoma) می‌گویند. علت بروز این مشکل مشخص نیست، ولی سرطانی نیست و تا زمانی که علایم آزار دهنده و افزایش اندازه نداشته باشد مشکلی جدی به شمار نخواهد رفت. برخی از آدنوماهای تیروئید منجر به پرکاری تیروئید خواهند شد.

کیست تیروئید:

کیست‌های تیروئید حفره های پر از مایعی درون تیروئید هستند که معمولا در اثر از بین رفتن آدنوماهای تیروئید به وجود می‌آیند.

معمولا ترکیبات جامد به همراه مایعات محتویات کیست‌ها را تشکیل می‌دهند. کیست‌ها سرطانی نیستند، ولی گاهی دارای ترکیبات جامد سرطانی درون خود هستند.

التهاب مزمن تیروئید:

بیماری هاشیموتو یک عارضه‌ی تیروئیدی است که باعث التهاب این غده شده و گره‌های بزرگ ایجاد می‌کند. این بیماری معمولا به همراه کم‌کاری تیروئید بروز پیدا می‌کند.

گواتر چند گره‌ای سمی:

گواتر هر گونه بزرگ شدن غیر طبیعی غده‌ی تیروئید است که در نتیجه‌ی کمبود ید و یا نقض غده‌ی تیروئید به وجود می‌آید. این گونه از گواترها از چندین گره تشکیل شده و علت تشکیل آن‌ها مشخص نیست

سرطان تیروئید

احتمال سرطانی بودن یک گره خیلی کم است. با این همه گره‌ی بزرگی که باعث درد و ناراحتی می‌شود، باعث ایجاد نگرانی است و باید توسط پزشک بررسی شود

سابقه‌ی خانوادگی سرطان تیروئید و یا سایر سرطان‌های غدد درون‌ریز و یا داشتن سابقه‌ی درمان‌های رادیوتراپی شانس ابتلای فرد به سرطان تیروئید را افزایش می‌دهد.

سرطان تیروئید

کمبود ید: 

کمبود ید در رژیم غذایی گاهی باعث می‌شود که این ندول‌ها در تیروئید ایجاد شوند. با این همه علت کمبود ید در آمریکا مشخص نیست چرا که ید به صورت استاندارد به نمک غذایی و دیگر فرآورده‌های غذایی اضافه می‌شود.

عوارض جانبی و مشکلات ندول تیروئید

 • مشکلات تنفسی و بلع دشوار: گره‌های بزرگ و گواتر چند گره‌ای سمی باعث این مشکل می‌شوند.
 • پرکاری تیروئید: اگر گره‌ها یا گواتر اقدام به تولید هورمون تیروئید اضافی کنند این مشکل به وجود خواهد آمد. پر کاری تیروئید باعث کاهش وزن، ضعف عضلانی، عدم تحمل گرما، اضطراب و بی‌قراری خواهد شد.
 • عوارض جانبی و احتمالی پر کاری تیروئید: در مواقع نادر شخص در هنگام ابتلا به پرکاری تیروئید دچار ضربان قلب نامنظم، استخوان ضعیف و بحران تیروئید سمی خواهد شد. این مشکلات زندگی فرد را با خطر جدی مواجه کرده و در صورت بروز آن‌ها باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کرد.
 • مشکلات ناشی از جراحی گره‌ی تیروئید: اگر پزشک درمان جراحی را پیشنهاد کند، و گره را بردارد، فرد تا پایان عمر خود مجبور به مصرف مکمل‌های دارویی است.
عوارض جانبی و مشکلات ندول تیروئید

تشخیص ندول تیروئید

زمانی که توده یا گره در گردن تشخیص داده شود، پزشک در ابتدا احتمال سرطانی بودن آن را بررسی خواهد کرد. اما از طرفی دیگر پزشک کارایی غده‌ی تیروئید را با انجام آزمایش‌هایی خاص بررسی خواهد کرد:

معاینه‌ی بالینی

زمانی که پزشک مشغول معاینه‌ی غده است از بیمار می‌خواهد تا آب دهان خود را قورت دهد، چرا که در حین فرآیند بلع گره‌ی تیروئید به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند.

پزشک احتمال وجود بیماری پرکاری تیروئید را بررسی کرده و به دنبال نشانه‌های آن همچون رعشه، واکنش‌های سریع و زیاد و ضربان قلب نامنظم و سریع فرد را معاینه می‌کند.

همچنین احتمال وجود بیماری کم کاری تیروئید هم بررسی می‌شود، ورم صورت، پوست خشک و ضربان قلب آهسته از جمله نشانه‌های بالینی این بیماری هستند.

تشخیص ندول تیروئید

آزمایش‌های عملکرد غده‌ی تیروئید

برای تشخیص کم کاری و پر کاری تیروئید سطح هورمون TSH و سایر هورمون‌هایی که غده‌ی تیروئید تولید می‌کند اندازه گیری می‌شود.

سونوگرافی

در این روش تشخیصی با استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا می‌توان به تصویر درست و دقیقی در مورد شکل، اندازه و ساختار ندول تیروئید رسید. همچنین از این روش برای تشخیص کیست از گره‌ها هم استفاده می‌شود. سونوگرافی به عنوان راهنمایی دقیق در نمونه برداری آسپیراسیون به کمک سوزن هم استفاده می‌شود.

نمونه‌برداری آسپیراسیون به کمک سوزن

برای بررسی احتمال سرطانی بودن گره‌ها باید نمونه برداری انجام شود. در این روش پزشک سوزن باریکی را به درون گردن فرو کرده و اندکی از سلول‌های بافت گره را برداشت می‌کند.

  این روش تشخیصی معمولا در مطب پزشک انجام شده و خطرات خیلی کمی دارد.  پزشک با کمک سونوگرافی جای ورود سوزن را مشخص می‌کند. بعد از برداشت، نمونه برای بررسی دقیق به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

اسکن تیروئید

برای ارزیابی بهتر گره‌ها پزشک اسکن کامل تیروئید را تجویز می‌کند. برای انجام این روش تشخیصی به بازوی فرد داروی ید رادیو اکتیو تزریق می‌شود. بعد از آن به کمک دستگاهی مخصوص تصویر دقیقی از غده برداشته خواهد شد.

 گره‌هایی که هورمون تیروئیدی زیادی تولید می‌کنند و به آن‌ها گره‌های داغ (hot nodules) گفته می‌شود، در اسکن دیده می‌شوند، چرا که ایزوتوپ بیش‌تری نسبت به بافت سالم تیروئید جذب می‌کنند. گره‌های داغ در بیش‌تر موارد غیر سرطانی هستند.

تشخیص ندول تیروئید

در برخی موارد گره‌هایی که ایزوتوپ کم‌تری جذب کرده‌اند و به آن‌ها گره‌های سرد (cold nodules) گفته می‌شود سرطانی هستند. با این همه اسکن تیروئید نمی‌تواند گره‌های سرد سرطانی را از غیر سرطانی‌ها تشخیص دهد.

درمان ندول‌ تیروئید

درمان گره تیروئید به نوع آن بستگی دارد:

درمان گره‌ی تیروئید خوش خیم:

روش‌های درمانی این نوع از گره‌های غیر سرطانی عبارتند از:

 • تحت مراقبت پزشک بودن:

اگر نتایج نمونه برداری نشان دهد که ندول سرطانی نیست، بیمار باید تحت مراقبت دقیق پزشک بوده و هر چند ماه یکبار برای ویزیت به مطب پزشک معالج خود مراجعه کند. در این ویزیت‌ها پزشک آزمایش خون فرد را بررسی کرده و اقدام به معاینه‌ی فیزیکی و بالینی فرد خواهد کرد.

از فرد سونوگرافی گرفته شده و اگر گره بزرگ‌تر شده باشد دوباره نمونه برداری انجام خواهد شد. اگر اندازه‌ی گره تغییر نکرده باشد و گره خوش خیم باشد نیازی به درمان وجود ندارد.

درمان ندول‌ تیروئید
 • درمان هورمونی با هورمون تیروئید:

اگر آزمایش خون نشان دهد که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تولید نمی‌کند، باید هورمون تراپی انجام شود.

 • جراحی

در صورتی که گره‌های تیروئید بزرگ شده و تنفس و بلع را با مشکل مواجه کنند، باید به کمک جراحی از بدن خارج شوند. همچنین افراد مبتلا به گواتر سمی که توده باعث اعمال فشار روی راه هوایی، مری یا رگ‌های خونی شده، هم تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند.

گره‌های مشکوک به سرطانی بودن هم توسط جراحی خارج شده و بعد در آزمایشگاه بررسی می‌شوند.

درمان ندول‌ تیروئید

درمان ندول تیروئید عامل پرکاری تیروئید

اگر ندول تیروئید منجر به تولید هورمون‌های تیروئید شده و سطح تولید این هورمون را از میزان طبیعی خارج کند، پزشک به درمان پرکاری تیروئید خواهد پرداخت، این روش‌های درمانی شامل:

 • ید رادیو اکتیو: 

 پزشک از این ماده برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می‌کند. ید رادیو اکتیو به صورت کپسول خوراکی و یا محلول مایع به بدن وارد شده و توسط غده تیروئید جذب می‌شود. بعد از دو تا سه ماه گره کوچک‌تر شده و علایم پرکاری تیروئید خفیف‌تر خواهد شد.

 • داروهای ضد تیروئید:

داروهایی مانند متی مازول (methimazole) برای کاهش و تخفیف علایم پرکاری تیروئید استفاده می‌شود. درمان با این دارو در دراز مدت ادامه داشته و می‌تواند اثرات و عوارض جانبی زیادی روی کبد داشته باشد. بنابراین در مورد مزایا و معایب این روش درمانی باید با پزشک مشورت کرد.

 • جراحی

اگر درمان با ید رادیو اکتیو یا داروهای ضد تیروئید انجام نشود، برای برداشتن گره‌ی تیروئید پرکار جراحی انجام می‌شود. در مورد عوارض و خطرات احتمالی جراحی با پزشک خود مشورت کنید

درمان ندول تیروئید عامل پرکاری تیروئید

درمان گره‌ تیروئید سرطانی

درمان گره‌های سرطانی معمولا با جراحی همراه است

 • زیر نظر گرفتن بیمار به صورت دقیق

سرطان‌های خیلی کوچک، خطر رشد کمی دارند. پزشک قبل از اقدام به درمان گره‌های سرطانی به طور دقیق آن‌ها را زیر نظر خواهد گرفت. این تصمیم با نظر پزشک متخصص تیروئید گرفته خواهد شد.

برای زیر نظر داشتن بیمار به صورت مرتب آزمایش خون و سونوگرافی انجام خواهد شد.

درمان گره‌ تیروئید سرطانی
 • جراحی

این روش معمول‌ترین روش برای درمان گره‌های سرطانی است. در گذشته قسمت اعظم بافت تیروئید در روش سِپَردیس‌بَرداری یا تیروئید برداری (near-total thyroidectomy) برداشته می‌شد. امروزه اما برداشت نیمی از بافت تیروئید برای برداشتن گره‌های سرطانی کافی است. برحسب گسترش بیماری از یکی از این دو روش جراحی استفاده خواهد شد.

اگر درباره‌ ندول تیروئید و انواع آن سوالی در ذهن شما باقی مانده، در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «با بیماری ندول تیروئید به طور کامل آشنا شوید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

184 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام..من یه زن۶۵ساله ام ودر۴سال پیش سونو انجام دادم ومعلوم شد چندتاندول در دو طرف لوپ هایم وجود داره وآزمایش Tshدادم ونرمال بودن واخیرا هم آزمایش خون وتی اس وسونو انجام دادم هیچ تغییری نکرده..دردوتنگی نفسم ندارم آیا لازم به درمانی دیگه هست؟

 2. سلام مجدد خانم دکتر..مادر شوهر توی جواب سونو که از تیروئیدشون گرفتن نوشته ۴ ندول هایپراکو ایزو اکو بعضا حاوی تغییرات کیستیک به قطر ١۵ .١٧.١٩.٢٠ م.م در لوب راست تیروئید دیده شد دو ندول با ریم کلسیفیه به قطر ١٠.١۴ م.م در لوب چپ تیروئید دیده شد همچنین دو ندول هایپراکو به قطر ١٢.١۴ م.م در لوب چپ تیروئید دیده شد میشه بگین چه مشکلی دارن خطرناکه یا نه ممنونم..

  • سلام بايد آزمايش tsh بدن و بر اساس جواب tsh يا اسكن تيروييد بايد بشن يا نمونه برداري
   از اون ندولي كه كلسيفكاسيون داشته كه حتما بايد نمونه برداري انجام شه

 3. سلام مجدد خانم دکتر …مادر شوهرم یکی دو سال میشه آنزیمای کبدش بالا هستن بخاطر اینکه بفهمیم چرا بالا میره سی تی اسکن و مامو گرافی سونو مدام داره انجام میده تو سونوگرافی از تیروئیدشتو بررسی از ناحیه گردن نوشته ندول هایپرتا ایزو اکو بعضا تغییرات کیستیک به قطر ١۵.١٧.١٩.٢٠ م.م در لوب راست تیروئید دیده شد دو ندول با ریم کلسیفیه به قطر ١٠.و١۴ م.م در لوب چپ تیروئید دیده شد همچنین دو ندول هایپراکو به قطر ١٢و١۴ م.م در لوب چپ تیروئید دیده شد میشه بگین چه مشکلی دارن مشکلشون حاد یا نه ؟ ممنونم

  • سلام
   دوست عزیز متوجه نشدم
   اگه آنزیم کبدی بالاست باید بررسی های کبدی انجام بشه؟!

 4. سلام ..من چند ماهی میشه وقتی حشره کش استفاده میکنیم یه چیز زبر تو گلوم احساس میکنم و بلافاصله به سرفه میام که باعث حالت تهوع میشه و ریز مو شدید دارم خواستم ببینم اول اون چیزی رو که توی گلوم احساس میکنم ربطی به تیروئید داره یا نه ..در ضمن بعضی وقتا قسمت چپ گلوم هم درد میگیره فقط یک طرف

  • سلام
   حالت بعد از استفاده از حشره کش آلرژیه عزیزم
   ولی برای ریزش مو باید آزمایش بدین

 5. سلام. پدر بنده یک برآمدگی در قسمت تیروئیدشون ظاهر شده که در جواب سنوگرافی این نوشته‌شده: ضایعه کیستیک 22*40 م م حاوی دستجات ماکرو کلسیفیکاسیون و یک نودل جداری و یک سپتای ضخیم داخلی در لوب راست تیروئید رویت می شود که تا قاعده گردن کشیده شده است. البته آزمایش خون هم دادند که به گفته دکترشون خدارو شکر آزمایش خونشون نرمال بوده. ممنون میشم پاسخ بدید و یه خانواده رو از نگرانی در بیارید

  • سلام بايد نمونه برداري انجام بديد تا مشخص شه چيه و tsh هم چك كنن

 6. سلام خانم دکتر مادرم در قسمت میانی لوب راستش یک ندول ایزوکو به قطر ۵م م در سمت مدیال ان ندول هیپو اکو به حداکثر قطر ۴م م مشهود است در قسمت میانی لوب چپش ندول ایزواکو به قطر ۶م م و چند ندول پراکنده کوچک هیپواکو
  حداکثز به قطر ۵ م م مشهود است ندول ها بدون کلسیفاکسیون مشهود است اندازه لوب چپ و راست و اکوی پارنشیمال نرمال و یکنواخت است اندازه ایسم‌۴م م این سونوگرایش خواستم بدونم وضعیت مادرم بسیار وخیم است ما در مناطق مرزی هستیم دسترستی به شهر برای ما خیلی سخته آزمایش نمونه برداری داده هنوز جوابش نیومده خیلی میترسیم مادرم ۷۰ سالشه بخاطر خدا بهمون جواب بدید

  • سلام عزیزم
   نگران نباشین اصلا
   در کل ندول های تیرویید حتی اگر بدخیم هم باشن پاسخ به درمانشون خوبه و اصولا مشکلی پیش نمیاد

 7. سلام ، الان رفتم سونوگرافی وجود ندول ۵ میلی متر در چپ و راست لوپ دیده شده ، آیا جای نگرانی هست ؟ آقا هستم ۴۰ ساله ،ممنون

 8. سلام وقت بخیر من مشکل تیروئیدی داشتم و نمونه برداری کردم بعدش عمل برداشت تیروئید رو انجام دادم بعد مدتی دوباره ید درمانی انجام دادم و همچنان هم دارو مصرف میکنم طبق اخرین سونو گرفته شده در خرداد دکترم گفت 20 مهر دوباره بیا برای ویزیت این متن نوشته شده در ازمایشم هست :در سونو انجام شده از گردن تیروئید بعلت تیروئید کتومی قبلی رویت نشد. شواهد به نفع و یا موضعی دربستر اناتومیک تیروئید رویت نشد. لنفادونوپاتی حاوی کلسیفیکاسیون با ابعاد 17 در13 میلیمتر حدفاصل کاروتید مشترک چپ و تراشه رویت شد. دربررسی از سایر نواحی قدام گردن لنفادنوپاتی رویت نشد. میشه لطفا توضیحی درباره سونو و بیماریم بدین
  واینکه ایا تمام تیروئیدم در عمل جراحی برداشته شده هست؟؟؟

  • سلام
   بله تیروییدتون کامل برداشته شه
   در مورد لنف نود آیا در سونوگرافی و بررسی های قبلی بوده یا خیر؟

   • خیر نبوده خانم دکتر میشه یه توضیحی راجب ایت سونوگرافیم بدین

    • تو سونوگرافیتون ذکر شده که تیرویید کامل برداشته شده
     و بقیه نرمال هست فقط یک تورم غده لنفاوی کلسیفیه دیده شده با سایز و محل مشخص
     نگران نباشین، باید پزشکتون حتما این مسیله رو بررسی کنن چون علت برداشتن کامل تیرویید و اینکه آیا همراهش غدد لنفاوی هم برداشتن رو فقط ایشون میدونه

 9. سلام و خسته نباشید . با توجه به fna انجام شده مشخص شد که در سمت چپ تیروئید ندول کلسیفیته و احتمالا بدخیم وجود دارد و دکتر ازم خواستن که ۴ ماه دیگه مجددا سونو و fna انجام بشه .آیا حتما باید عمل بشه یا با دارو رفع میشود ؟

 10. با سلام ، وقت بخیر، دوسال قبل در تیروئیدم چند نودول دیده شده ، از نودولها نمونه برداری انجام شد بدخیم نبودند. اخیرا احساس می کنم لب سمت چپ تیروئیدم اندکی بزرکتر شده و ضربان دار است. ایا احتمال بدخیمی وجود دارد؟ از ترس ابتلا به ویروس کرونا نمی توانم برای انجام سونوگرافی و … اقدام کنم. با تشکر

  • سلام نه ممكنه بدليل كمبود يد باشه بزرگ شده تيرويدتون
   بهتره سونو بديد
   پروتوكلها را از نظر كرونا رعايت كنيد

 11. سلام خواهر من مدت 7 سال است که کم کاری تیرویید دارن و دیوز به یک دکتر مجرب مراجعه کردن که گفتن تیرویید سمی است و وارد خون شده؟ایا راه درمان دارد؟ از طرفی هم به چن پزشک دیگر مراجعه کردن و گفتن لوپوس و رماتیسم دارد اما پزشک جدید گفته همه ناشی از کم کاری تیرویید است. لطفا راهنمایی کنید که با دارو رفع میشود؟

  • سلام
   خواهر شما باید زیر نظر فوق تخصص غدد و فوق تخصص روماتولوژی باشن
   تا علت دقیقا تشخیص داده شه و بررسی هایی همچون آزمایش فاکتورهای التهاب و روماتیسم و اسکن تیرویید انجام بشه
   بله اگه علت موارد مطرح شده که گفتین باشه اصولا با دارو درمان میشه

 12. سلام من 30 سالمه و چکابی قبل از بارداری انجام دادم و متوجه شدم که در تیروئید چند گره وجود دارد اما خیلی واضح نبود.هیچ علائمی هم ندارم.در آزمایش خون هم همه چی نرمال بود و پرکاری یا کم کاری تیروئید نداشتم.نتیجه سونو به صورت زیر بود.درقسمت میانی لوب چپ تصویر هیپواکو و هتروژن با حدود محو به ابعاد 6.2 در 3.5 میلیمتر و در داخل لوب راست نیز حداقل 3 تصویر مشابه با حدااکثر ابعاد 3.3 در 3 میلیمتر مشاهده میشود.
  آیا نمونه برداری از تیروئید لازمه؟
  واینکه سینه فیبروکیستیک دارم و در سینه راستم یک کیست کوچک دارم که نیاز بجراحی نداره.سابقه کیست تخمدان هم داشتم آیا این موارد ممکنه است با هم ارتباط داشته باشند؟حدود سه سال هم قرص سیپروتن کامپاند مصرف میکردم که به تازگی قطع کردم.
  ببخشید زیاد شد چون قصد بارداری دارم نگرانم ممنون

 13. سلام وقتتون بخیر ۳۳سال هستم اول بارویت خونریزی شدیداز دهان بینی و بعد ضعف و بهد از چنبار دکتررفتن تشخیص بیماری تیرویید دادند سایز غده راست 20×21×42و چپ ۲۳×۲۲×۴۵میلیمتر
  وحاوی ندول های متعدد وزیاد ۵×۹در راست ودر چپ ۸×۵/۵است توی بلع تنفس خاب زیاد مشکل دارم
  لرزش ودرراه رفتن ایستادن خیلی دارم و گردن با کار خیلی درد میکیره و گوش دردهای زیاد ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🏻

  • سلام لطفا tsh بديد و بر اساس جواب tsh مشخص ميشه كه اسكن تيروييد بديد يا نمونه برداري كنيد

 14. سلام من کیان ۱۷ ساله هستم یک سالی هست که دکتر تشخیص داده که بافت تیرویید من ناصاف است و دارای گرههای زیادی و ۴ ندول است چند وقتی است که دائما سرفه می کنم و درد بسیار شدیدی در ناحیه تیروییدم دارم و با حرکت و لمس کردن تشدید می شه می خواستم بدونم که ممکنه ندول های من سرطانی شده باشند ممنون می شم پاسخ بدید

  • سلام
   بررسی هایی که انجام دادین چی بوده؟
   اسکن تیرویید و آزمایش ها چجوری بوده و آیا نمونه برداریم کردین یا خیر؟

 15. سلام من پرکاری تیرویید دارم با انجام سنو معلوم شد که یک ندول دارم درسمت چب TR3 نظر شما دراین مورد چیست لطفا کمکم کنید ممنون میشم تصویر تعدادی لنف نود بانمای Reactiveبه ابعاد بزرگترین 22*7mm راست چپ هم همینطور لطفا جواب منو زود بدین چون خیلی نگرانم ممنون میشم

  • سلام لنفنود reactive يعني واكنشي يعني يه حاي بدنتون مثلا گلو يا گوش عفونت كرده لنف نودتون ورم كرده
   يم دوره انتي بيوتيك بخوريد بعد از ٦ ماه دوباره سونو بديد
   امتي بيوتيك هم قرص آزيترومايسين ٢٥٠ ميلي گرم بخوريد روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز

 16. سلام من سونوگرافی انجام دادم و تصویر ندول کیستیک پاپیلاری به ابعاد 11*5.5mm در لوپ تیفوئیدی شدناحیه سالید آن درکالر داپلر دارای فلوی عروقی است و به FNAتوصیه می شود میخوام بپرسم این خطر دارد وباید FNAضروری است یا نه

 17. سلام.من کم کاری تیروئیددارم سونوگرافی کردم درناحیه ایسموس یک ندول به قطر۸mmوجوددارد.آیاتین ندول می تواندخطرناک باشد.آیاباداروازبین می رودیانه؟لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام تفسير سونوگرافي مهمه
   در هر خال بايد TSH چك كنيد و اگه پايين بود اسكن تيروييد بديد و اگه بالا بود نمونه برداري كنيد

 18. با سلام خسته نباشید . من ندول داغ دارم که داره منو به سمت پرکاری تیروئید می‌بره. دکتر گفته باید ید رادیواکتیو بخورم ولی از اونجایی که من در سینه چپ کیست و در راست توده فیبرو آدنوم دارم میترسم یدرادیواکتیو باعث بدخیمی و یا مشکلات دیگه برای فیبروآدنوم داخل سینم بشه . میخام بدونم ید رادیواکتیو روی توده فیبرو آدنوم سینه تأثیر میذاره؟ ممنون میشم اگه ج بدین.ممنون

  • سلام
   تاثیری ندارد
   با پزسک خودتون جهت بررسی دوره ای مشورت کنید

 19. سلام خسته نباشی،پسرم دوازده سالشه و سه ساله متوجه شدم تیروییدپرکاروندول داره ازش اسکن گرفتن دکترگفت سرده وخوشبختانه جای نگرانی نیست وپارسال سونوگرفتم گفت کلاازبین رفته وفقط پرکاری تیروییدداره الان سوالم این هست ایاامکان بازگشت ندول هست

 20. سلام منتظر جواب هستم سپاسگزارم

  • سلام
   سوالی از شما ثبت نشده دوست گرامی
   مجددا ارسال نمایید

 21. سلام چندروز پیش به خاطرورم گلو سونوگرافی انجام دادم که مشخص شدداخل لوب راستم نودول هتروژن باابعاد43*18 دارم آزمایش انجام دادم تیروئیدم مشکلی نداشت الان 8ماهه باردارم خیلی میترسم که ازنوع خطرناکش باشه

  • سلام تست tsh بديد و توسط متخصص غدد ويزيت شبن
   الان تو بارداري مهم اينه كه عملكرد تيروييدتون نرمال باشه بعد از بارداري نمونه برداري كنيذ

   • خانم دکتریعنی نمونه برداری کنم،طول عمربیماران تیروئیدچقدراست خودم میتونم ازبچه نگهداری کنم یا مثل بیمارای سرطانی 6ماه بیشترزنده نیستم

    • شما تا سرطاني بودن رفتين!!!!
     نمونه برداري كار ١٥ دقيقه هست اول بايد نمونه برداري شه بعد پلن درماني مشخص ميشه

   • خانم دکتر16هفتگی tsh:1,2الان شده 0,7این خطرناکه به نظرتون اندازه نودول بزرگه

    • خير عزيزم freet4 چند بوده؟

    • باسلام
     مادر من آزمایش دادن پرکاری تیروئید داشتن قبلش هم چک میشد
     الان امروز سونو دادن یک مدول هایپواکو به اقطار ۵*4باحدود نسبتا مشخص درلوب راست تیروئید دیده شده نگرانم میشه زودتر جواب بدین

     • سلام بايد نمونه بردري شه از اون ندول

   • سلام وقت بخیر ببخشید من مامانم ۶سال پیش سرطان پستان داشتند وعمل شدند پارسال زیرگوش توده داشتن عمل وپرتودرمانی شدند الان سونو داده گفتن یه گره ۲م م دارن و گفتن باید نمونه برداری کنن ومامانم راضی نمیشه بیاد نمونه برداری کنن ومیترسه بنظرتون اگه انجام نده بدترمیشه

    • سلام حتما بايد نمونه برداري كنن چون اگه متاستاز باشه پلن درمانيشون متفاوت ميشه
     البته حق دارن بترسن بهتره يواش يواش راضيشون كنين در كنارشون باشيد

 22. سلام وقت بخیر…
  ببخشید کیست تیرویید با لمس کردن ناحیه احساس میشه یا خیر؟
  و بنده بیش از پنج سال هست که تیرویید پرکار دارم و داروی متی مازول مصرف میکردم اما متاسفانه تاثیر نداشت، طول چند ماه گذشته نودل ها بزرگتر شدن به نظرتون سرطانی هستن؟ البته از این نظر ترسی ندارم فوقش عمل میشم. اما به نظرتون ید درمانی تاثیر داره؟ روی هم رفته نودل سمت چپ کوچکتر از سمت چپ هست.

  • سلام تاثير نداشت يعني آزمايش تيروييدتون نرمال نشد؟
   متي مازول رو سايز ندول تاثير نميذاره
   بهتره نمونه بوداري از ندولتون انجام بدين

 23. با سلام و خسته نباشید. تیروئید من دارای نودول داغ هستش که باعث شده تیروئیدم به سمت پرکاری بره دکتر گفته برای درمان ندول داغ پرکاری یا باید ید رادیواکتیو بخورم یا باید جراحی کنم. میخاستم بدونم آیا ندول داغ پرکاری با قرص و داروهای دیگه درمان نمیشه چون من نمیخام ید رادیواکتیو بخورم خیلی استرس دارم میخام بدونم داروهای دیگه برای درمان ندول داغ هست؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

  • سلام بعد از نرمال شدن عملمرد تيروييدتون با دارو يا ميتونيد ندولتونو با حراحي از بين ببريد يا يد

 24. سلام.من از حدود دو ماه پیش بعد از خوردن غذا احساس یکردم مقداری غذا ته گلوم باقی میماند با دکتر داخلی و گوارش صحبت کردم و به درخواست خودم سونو از گلو برا نوشتند در سونو اعلام کردند چند ندول در لوب راست به اندازه ۱۸.۵*۱۰و۷*۷ و۱۰*۶و یک ندول در لوب چپ به اندازه ۳.۷*۲و یک لنفود در زنجیره جوگولار میانی راست و چپ رویت شد بعد از ان نیز ازمایش پاتولوژی نمونه برداری انجام دام در نظریه نوشته یافته ها سازگاری بسیار مشکوک با سرطان پاپیلاری است میخواستم اعلام نمایید با توجه به موارد مذکور انجام عمل جراحی فوریت دارد یا تحت نظر و بررسی لازم هست

  • سلام قبل از جراحي بايد نمونه بوداري انجام شه اگه مثبت بود بله بايد سريعا جراحي شه
   چون كنسو پاپيلاري تيروييد اگه سريع جراحي شه پيش آگهيش عاليه اما اگه تاخير داشته باشه ممكنه متاستاز بده

 25. سلام.من از اوایل خرداد دردی در گلو و بناگوشم احساس کردم که بعد از مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی گفتند مربوط به التهاب تیروئید هست و به فوق تخصص غدد ارجاع دادند.ایشون بعد از دیدن آزمایشات و سونوگرافی گفتند مقداری التهاب در تیروئید هست.در آزمایشات فقط مقدار کمی crp وEsr افزایش پیدا کرده بود و هورمونهای تیروئیدی نرمال بود.تا پایان تیر با روزی ۲ عدد پردنیزولون ۵ میلی تحت درمان بودم که دردهام کاملا برطرف شد و بعد از آزمایشات مجدد و نرمال بودن همه چیز پردنیزولون taper شد و تا پایان مرداد قطع گردید.بعد از ده روز مقداری درد دوباره در ناحیه تیروئیدم که با لمس و فشار بیشتر دردش حس می شد به پزشک مراجعه کردم که دوباره برام آزمایش و سونوگرافی نوشتند.آزمایشات همه نرمال بود ولی در سونوگرافی یک توده سالاد هایپواکوئیک هتروژن به ابعاد ۱۱ در ۱۵ میلیمتر با حدود مشخص و منظم در لوب راست تیروئید مشاهده میشه.آیا نیاز به پیگیری و کار تشخیصی دیگه ای نیاز هست؟

  • سلام بله بايد از توده هايپواكو نمونه برداري شه
   FNAبايد انجام بدين چون خطرناكه

  • من خانمی ۳۹ ساله هستم و استرس هم دارم سه ماه پیش در قسمت لب چپ درد داشتم و باغ غذا برایم مشکل بود سونوگرافی کردم متوجه ندول ۵ و نیم تا ۷ وقت با حدود صاف و منظم بدون کلسیفیکاسیون بودم که بعداز دو ماه ونیم مجددا سونوگرافی مجدد کردم که گزارش این بود اندازه ندول۸ و هشت تا ۹ میلیمتر بود با نواحی آرزو اکو هایپو اکو و همراه با یک کلسیفیکاسیون خطی مرکزی
   آیا باید برای نمونه برداری اقدام کنم
   خواهش راهنمایی کنید
   شغل منم پرستاری است و دارای استرس هستم

   • سلام بله چون حاوي كلسيفيكاسيون بودن و نواحي هيپو اكو هم داستند اينا شواهد خطرناكين و نيازمند نمونه برداري هست

 26. چهارسال پيش لوب چپ تيروييد وايسم جراحي شد و مقداري از غده پاپيولري بود در حال حاضر در لوب چپ گره وجود دارد كه از چهارسال پيش وجود داشته منتهي مقداري رشد كرده و از هشت به ١/٢دهم ميل رسيده لازم به ذكر است كه سه سال پيش زماني كه هشت ميل بوده بايوبسي به عمل امده و خوش خيم فوليكار گزارش شده سوال من اين هست كه ايا تيروييد هاشيميتو باعث رشد غده ميشود يا نه و الان شما براي درمان چنين بيماري چه پيشنهادي ميدهيد
  سپاس

  • سلام الان از اين ندول حديد بايد نمونه برداري كنن
   هاشيماتو باعث بزرگ شدن ميشه
   بايد تحت نظر پزشك معالجتون باشيذ فعلا نمونه برداري انجام بدين

 27. در مورد خودم مطالباون عالی بود

 28. سلام من گره تیروئیدی پیداکردم بعدازیه دوره افسردگی و ناراحتی و استرس شدید درباره کرونا بااسکن ریه آزمایش من کرونانداشتم ترشی تو وجودم بودمرتب گلودردداشتم تاسونوکردم گفتن گره تیروئید دارم دکترگفت چون اندازش زیر۹میلی هس بیوپسی نمیخادشکلش نرماله فوق تخصص غددرفتم اینوگفتن من بازم میترسم پیشنهادشماچی هس

  • سلام عزيزم زير ١ سانتي مترو بيوپسي نميگيرن اگه مشكلي داشت تو سونو مشخص ميشد نگران نباشيد

 29. با عرض سلام و خسته نباشید
  مادر بنده چند گره تیروئیدی داره و الان هم مادر بزرگم فوت کرده و به شدت مضطربه و ناراحته و هر از چند گاهی به طوری ناگهانی نفسش بند میاد و حداقل تا ۳۰ ثانیه هم ول نمیکنه بطورس که از کمبود اکسیژن تا مرز بیهوشی میره

  در این موضوع گره های تیروئیدی یا نودل ها دخیل هستند یا مشکل از جایی دیگس؟؟؟

 30. سلام ندولی به بزرگی شش سانت در لب راست تیروییدم دارم که با سونوگرافی وازمایشات مشخص شد که خوش خیمه ایا نیازبه جراح هست

  • سلام ندول بالاي ٤ سانتي متر بايد جراحي شه بله بايد خارجش كنيد

  • سلام ببخشید مادرم چندتا ندول داره که گفتن ندول ها بزرگ هستن و باید جراحی بشه آیا بزرگی ندول ها ربطی به سرطانی بودن آنها داره؟ امکان داره تیروئید و ندول خیلی بزرگ باشه ولی سرطانی نباشه؟

   • سلام ندول بزرگتر از ٤ سانتي متر خطر بدهيكي داره اما فاكتورهاي ديگه اي هم مهمه
    در هر خال اول TSH بدن و بر اساس ميزانش پلن تشخيصي درماني مشخص ميشه

    • سلام ‌‌م خانمی هستم 47 ساله که طی یه سونو غربالگری مدر هر لوب تیروئید م ندول هایی با نمای اسفنجی و حدود مشخص سایز حداکثرmm5*4 مشخص شده که نوشته شده در حد خیلی کم مشکوکه
     این یعنی خطرناکه؟ 14 ساله برای فشار خون بالایی که دارم لوزارتان مصرف می کنم الان نگرانم سرطانی نباشه

     • سلام نه اصلا به معني سرطان نيست
      بايد نمونه برداري ازش انجام بديد ولي

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر