بررسی علت بزرگ شدن سینه مردان و درمان‌های آن

یکی از مشکلات شایعی که آقایان با آن روبرو هستند، بزرگ‌شدن سینه مردان است. معمولا این امر در هنگام به هم ریختن تعادل هورمونی و کاهش سطح تستوسترون به وجود می‌آید. از آنجایی که هر آنچه بدن را از سطح اعتدال خارج کند در نهایت مضر است، بزرگی سینه مردان نیز برای بسیاری از آقایان هم از لحاظ ظاهری و هم جسمانی ناخوشایند است.

در چنین مواقعی، پیشنهاد می‌کنیم تا حتما به دکتر غدد مراجعه کنید اما قبل از آن، بیاید تا به اتفاق هم در این مطلب از مجله دکتردکتر با ژنیکوماستی یا پدیده بزرگ شدن سینه آقایان آشنا شویم.

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه مردان چیست؟

ژنیکوماستی (Gynecomastia) یا بزرگ شدن پستان در مردان، رشد غیرطبیعی غدد پستانی به دلیل عدم تعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون است. ژنیکوماستی ممکن است روی یک یا هر دو پستان اثر بگذارد و موجب ناهنجاری ظاهری شود. برخی اوقات بزرگ شدن سينه در پسران در سن بلوغ، نوزادان و حتی مردان مسن ممکن است در اثر تغییرات طبیعی در سطح هورمون‌ها پیش بیاید.

بااین‌حال، دلایل دیگری نیز برای بروز این اختلال وجود دارد. به‌طورکلی، ژنیکوماستی مشکل حادی نیست، اما ممکن است کنار آمدن با آن برای برخی دشوار باشد. مردان و پسران مبتلا به ژنیکوماستی گاهی اوقات در پستان‌های خود دچار درد شده یا اینکه از ظاهر خود احساس شرم‌ساری و خجالت می‌کنند. ژنیکوماستی ممکن است بدون نیاز به درمان و به تدریج برطرف شود. اما در صورتی که این بیماری ادامه پیدا کند، ممکن است مراجعه به دکتر غدد و مصرف دارو یا عمل جراحی به درمان آن کمک کند.

مراحل ژنیکوماستی

علائم بزرگ شدن سینه مردان

علائم و نشانه‌های بیماری ژنیکوماستی زیاد پیچیده و پنهان نیستند. تورم پستان  و حساسیت لمسی پستان مردان، هر دو نشانه‌های بارز به هم ریختگی غدد و هورمون‌ها و بزرگ شدن سینه مردان هستند. برای همین توصیه می‌کنیم که در صورت احساس درد یا حساسیت، تورم و ترشحات از یک یا هر دو پستان حتما به دکتر غدد مراجعه کنید تا به موقع درمان‌های لازم روی شما انجام شود. 

علت بزرگ شدن سينه مردان

ژنیکوماستی در اثر عدم تعادل هورمونی، یعنی کاهش سطح تستوسترون در مقایسه با استروژن به‌وجود می‌آید. این کاهش سطح هورمون می‌تواند ناشی از بیماری باشد که اثرات تستوسترون را مسدود کرده و منجر به کاهش تستوسترون شده یا موجب افزایش سطح استروژن شده باشد. سن بلوغ پسران، سن بالا، مصرف داروهای استروئید آنابولیک و آندروژنی برای تقویت عضلات و افزایش کارایی ورزشی و ابتلا به برخی از بیماری‌ها، ریسک بزرگ شدن سینه مردان را بالا می‌برند.

در ادامه چندین مورد که می‌توانید تعادل هورمونی بدن را به هم بزند را معرفی خواهیم کرد:

تغییرات طبیعی سطح هورمون

هورمون‌های تستوسترون و استروژن کنترل صفات جنسیتی را در مردان و زنان برعهده دارند. تستوسترون کنترل صفات مردانه‌ای مانند توده عضلانی و موهای بدن را برعهده دارد. استروژن نیز صفات زنانه‌ای همچون رشد پستان را کنترل می‌کند و در مقادیر پایینی در مردان نیز تولید می‌شود.

سطح استروژن مردانه‌ی بالا یا بیش از حد بالا و عدم توازن آن با سطح تستوسترون، می‌تواند منجر به بیماری ژنیکوماستی شود. تغییرات طبیعی سطح هورمون همانطور که اشاره کردیم در دوره نوزادی، بلوغ و میانسالی مردان رخ می‌دهد:

 • ژنیکوماستی در نوزادی؛ بیش از نیمی از نوزادان پسر به دلیل تاثیرات هورمون استروژن مادر با ژنیکوماستی متولد می‌شوند. به طور کلی، تورم پستان معمولا بین دو تا سه هفته پس از تولد برطرف می‌شود.
 • ژنیکوماستی در دوران بلوغ؛ ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بلوغ نیز نسبتا شایع است. در بیشتر موارد نیز تورم پستان در پسران نوجوان بدون درمان در مدتی بین شش ماه تا دو سال برطرف می‌شود.
 • ژنیکوماستی در دوران میانسالی؛ میزان ابتلا به بیماری ژنیکوماستی دوباره در سنین بین ۵۰ تا ۶۹ سال به اوج می‌رسد و دستکم از هر چهار مرد در این گروه سنی، ۱ نفر به آن مبتلا می‌شود.

انواع مختلف داروها

تعدادی از داروها می‌توانند منجر به بزرگ شدن سینه مردان شوند که عبارتند از:

 • داروهای آنتی‌آندروژنی که برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و سایر بیماری‌ها مصرف می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توان به داروهای فلوتامید (flutamide)، فیناستراید (finasteride ) و اسپیرونولاکتون(spironolactone ) اشاره کرد.
 • استروئید آنابولیک (معروف به داروهای نیروزا) و داروهای آندروژنی که توسط پزشکان برای برخی بیماری‌ها تجویز می‌شوند و یا گاهی اوقات توسط ورزشکاران به طور غیرقانونی برای تقویت کارایی ورزشی و عضله‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
 • ژنیکوماستی ممکن است در مردان اچ‌آی‌وی (ایدز) مثبت که از درمان خاصی موسوم به «درمان ضد رترو ویروسی» (که شامل مصرف ۳ مورد یا بیشتر از داروهای داروهای ضد رترو ویروسی می‌شود) بهره می‌برند، نیز بروز پیدا کند. افاویرنز( Efavirenz) بیش از سایر داروهای درمان اچ‌آی‌وی به ژنیکوماستی مرتبط دانسته می‌شود.
 • داروهای ضداضطراب مانند دیازپام(diazepam ) (با نام تجاری والیوم)
 • داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای
 • داروهای آنتی‌بیوتیک
 • داروهای زخم معده مانند سایمتیدین (cimetidine )
 • درمان‌های سرطان
 • داروهای ضد آریتمی (درمان نارسایی‌های قلبی) مانند دیگوکسین (digoxin ) و داروهای مسدودکننده کانال کلسیم
 • داروهای تخلیه معده مانند متوکلوپرامید (metoclopramide )
 • مواد مخدر یا الکل 

مصرف بی‌رویه مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

مواد و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند باعث ژنیکوماستی شوند عبارتند از:

 • الکل
 • انواع داروهای آمفتامین که برای درمان اختلال کم‌توجهی- بیش‌فعالی به کار می‌روند
 • ماری‌جوانا
 • هروئین
 • متادون 

درمان ژنیکوماستی

ابتلا به برخی بیماری‌های خاص

چندین بیماری می‌توانند روی تعادل طبیعی هورمونی بدن اثر گذاشته موجب ژنیکوماستی شوند. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • هیپوگنادیسم؛ به بیماری‌هایی گفته می‌شود که در تولید سطح طبیعی تستوسترون تداخل به وجود می‌آورند، از جمله بیماری‌هایی مانند سندرم کلاین فلتر یا نارسایی غده هیپوفیز می‌توانند به ژنیکوماستی مرتبط باشند.
 • پیری؛ تغییرات هورمونی که با پیری طبیعی بروز پیدا می‌کند نیز می‌توانند به خصوص در مردانی با اضافه وزن موجب ژنیکوماستی شود.
 • تومور؛ برخی تومورها که بیضه‌ها، غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز را درگیر می‌کنند می‌توانند موجب تولید هورمون‌هایی شوند که تعادل هورمونی زنانه-مردانه را برهم بزند.
 • پرکاری تیروئید؛ در این بیماری غده تیروئید مقادیر بالایی هورمون تیروکسین تولید می‌کند.
 • نارسایی کلیه؛ تقریبا نیمی از افرادی با دیالیز درمان می‌شوند، به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از نارسایی کلیوی دچار ژنیکوماستی می‌شوند.
 • نارسایی کبدی و سیروز؛ تغییر در سطح هورمون ناشی از مشکلات کبدی و داروهای درمان سیروز نیز به ژنیکوماستی مرتبط است.

سوء تغذیه

هنگامی که مواد غذایی کافی به بدن نرسد، در حینی که سطح استروژن ثابت باقی‌مانده، سطح تستوسترون کاهش یافته و موجب عدم تعادل هورمونی می‌شود. ژنیکوماستی همچنین می‌تواند در زمان از سرگیری تغذیه طبیعی نیز بروز پیدا کند.

محصولات گیاهی

روغن‌های گیاهی مانند روغن درخت چای یا روغن اسطوخودوس که در انواع صابون، شامپو و لوسیون به کار می‌روند، به ابتلا به ژنیکوماستی مرتبط هستند. این ارتباط احتمالا به دلیل کاهش فعالیت استروژنی ناشی از مواد تشکیل‌دهنده این روغن‌ها است.

عوارض ژنیکوماستی

ژنیکوماستی عوارض جسمی کمی دارد، اما به‌دلیل تغییراتی که در ظاهر فرد به وجود می‌آورد، می‌تواند موجب مشکلات روحی یا روانی در مردان و مخصوصا پسرهای کم سن و سال ایجاد کند.

پیشگیری از بزرگ شدن سینه مردان

با این‌که مهم‌تربن دلیل بزرگ شدن سینه مردان، هورمونی است اما چندین عامل وجود دارد که ممکن است موجب کاهش خطر ابتلا به ژنیکوماستی شوند. این عوامل عبارتند از:

 • خودداری از مصرف مواد مخدر و برخی داروها؛ به عنوان مثال، می‌توان به انواع داروهای استروئیدی و آندروژنی، انواع داروهای آمفتامین، هروئین و ماری‌جوانا اشاره کرد.
 • خودداری از مصرف الکل؛ مصرف مشروبات الکلی خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش می‌دهد. 
 • بررسی داروهای مصرفی؛ اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که به ژنیکوماستی مرتبط هستند، از پزشک معالج خود بخواهید، داروهای شما را عوض کند.

درمان پزشکی بزرگ شدن سینه مردان

برای درمان ژنیکوماستی یا همان بزرگ شدن سينه در پسران و مردان باید به متخصص جراحی یا فوق تخصص غدد مراجعه کنید. پزشک برای تشخیص بیماری ژنیکوماستی در مورد سابقه بیمار، داروهایی مصرفی و همچنین سابقه‌ ابتلا به انواع بیماری‌ها در خانواده از بیمار سوال می‌کند.

پزشک همچنین معاینات بدنی را نیز انجام می‌دهد که ممکن است شامل معاینه‌ دقیق پستان، شکم و اندام تناسلی بیمار باشد. ممکن است دکتر غدد برای تشخیص و در نهایت درمان دقیق‌تر، آزمایش خون و ماموگرافی برای بیمار تجویز کند. لازم به‌ذکر است که در صورت صلاحدید دکتر، آزمایش‌های ثانویه‌ای مثل سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی، سونوگرافی از کیسه بیضه و نمونه‌برداری از بافت به بیمار تجویز می‌شود. 

بیشتر موارد ژنیکوماستی به مرور بدون درمان برطرف می‌شوند. بااین‌حال، اگر ژنیکوماستی ناشی از یک بیماری زمینه‌ای مانند هیپوگنادیسم، سوءتغذیه یا سیروز باشد، ممکن است این بیماری نیاز به درمان داشته باشد. در صورتی‌که فرد از داروهایی استفاده کند موجب ژنیکوماستی می‌شوند، ممکن است پزشک توصیه کند که مصرف این داروها را قطع کرده یا آن را با سایر داروها جایگزین کنند.

عمل جراحی بزرگ شدن سینه مردان

درمان ژنیکوماستی با دارو

در نوجوانانی که علت بروز ژنیکوماستی، تغییرات طبیعی هورمونی در دوران بلوغ است، پزشک ممکن است هر ۳ یا ۶ ماه، معایناتی را انجام دهد تا از روند طبیعی برطرف شدن آن اطمینان حاصل کند. ژنیکوماستی معمولا در مدتی کمتر از دو سال و بدون نیاز به هیچ‌گونه درمانی برطرف می‌شود.

اگر ژنیکوماستی به خودی خود بهبود نیابد یا باعث درد، حساسیت لمسی یا خجالت زیاد برای فرد شود، ممکن است که به درمان با دارو احتیاج داشته باشد. داروهایی که برای درمان سرطان پستان و سایر بیماری‌ها تجویز می‌شوند، ممکن است برای درمان ژنیکوماستی در برخی افراد مفید باشند. این داروها عبارتند از:

 • تاموکسیفن (amoxifen (Soltamox))
 • داروهای مهارکننده‌ی آروماتاز مانند آناستروزول (anastrozole )

اگرچه این داروها مورد تایید سازمان‌ها و نهادهای دارویی معتبر دنیا از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته‌اند، اما به‌طورخاص به منظور تجویز برای بیماران مبتلا به ژنیکوماستی تایید نشده‌اند.

درمان بزرگ شدن سینه مردان با عمل جراحی 

اگر بزرگ شدن پستان‌ها بسیار قابل توجه بوده یا اینکه برای فرد آزاردهنده باشد، پزشک حتی پس از معالجات اولیه ممکن است عمل جراحی را برای فرد توصیه کند. دو گزینه برای عمل جراحی ژنیکوماستی عبارتند از:

 • لیپوساکشن؛ این عمل جراحی است در آن چربی‌های زائد بدن و نه بافت‌های پستان از بدن خارج می‌شوند. 
 • ماستکتومی؛ این عمل جراحی برای برداشتن بافت‌های پستان به کار می‌رود. در این عمل جراحی اغلب تنها برش‌های کوچکی در بدن ایجاد می‌شود. این نوع عمل جراحی با توجه به کمتر تهاجمی بودن، نیاز به دوران بهبودی کمتری نیز دارد.

بعد از عمل سینه مردان برای رسیدگی به جای زخم و جراحی، می‌توانید از طریق لینک زیر هرگونه ملزوماتی که لازم دارید را خریداری کنید. برای خرید روی لینک زیر بزنید:

بزرگ شدن سینه مردان امری طبیعی و درمان‌پذیر است!

بزرگ شدن پستان‌ها برای مردان می‌تواند موجب اضطراب و استرس شده و شرم‌آور باشد. پنهان کردن ژنیکوماستی نیز ممکن است برای فرد دشوار باشد و روی روابط عاطفی او اثر بسیار منفی بگذارد. ژنیکوماستی در دوران بلوغ می‌تواند موجب شود که فرد از سوی همسالان مورد اذیت و آزار و تمسخر قرار بگیرد. این بیماری همچنین می‌تواند برای فرد تعویض لباس در رختکن (باشگاه‌های ورزشی و غیره) و شنا را تبدیل به رویدادی آسیب‌زایی کند.

حال فرد در هر سن و سالی باشد، ممکن است که حس کند، بدنش به او خیانت کرده و همین نیز موجب احساس سرخوردگی و نارضایتی شود. این احساسات عموما طبیعی هستند، ولی می‌توانید برای کنار آمدن با آن از مشاور، خانواده و دوستان یا سایر افراد مبتلا به این مشکل کمک بگیرید یا با دریافت نوبت آنلاین از دکتردکتر هر چه سریع‌تر با دکتر غدد مشاوره کنید. 

منبع:

mayoclinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
940 نظرات
 1. عباس می گوید

  دوساله ژنیکو ماستی دارم الان ده روزه تویکیش درد بوجود اومده درد کم ولی درده به هرحال

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بهتره سونوگرافي بديد

 2. علی می گوید

  سلام من38سالمه از نوجوانی سینه من بزرگ شد اول گفتم مال بلوغه جوانیه خودش میخوابه اما اینجور نشد تقریبا حس هم بهش دارم راهنمای کنید ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شین و آزمایش هورمونی انجام شه میتونه علتش اختلالات هورمونی باشد

  2. ناشناس می گوید

   سلام من 16 سالمه و سینه هام بزرگ هستند من از این خیلی ناراحتم چون توی جمع دوستانم و خانواده ام مسخره میشوم من کمی هم چاق هستم البته به طور منظم ورزش هم می کنم شکمم با ورزش کوچک شد ولی می تونم بگم سینه هام کمی بزرگ تر شدند من باید چیکار کنم ؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام عزيزم اين متاسفانه مشكليه كه در دختران تازه بالغ ايحاد ميشه
    منظورم سينه هاتون نيست منظورم حس بدتونه به بدنتون
    بنظرم اصلا بد نيست اين حس كاملا طبيعيه در سن بلوغ آدم به تغييراتي كه در بدنش ايحاد ميشه واكنش نشون ميده ممكنه بصورت خحالت باشه
    بنظرم حتما با مشاور صحبت كنيد
    حيفه كه تو اين سن ذهنتونو بخاطر مسائلي كه اصلا اونطوري كه شما فكر ميكنيد نيستند درگير كنيد
    اينم بدونيد كه در اين رنج سني آدما تغييراتي كه دارن در سنين مختلف ايجاد ميشه( بر حسب ژنتيك، تغذيه)
    پس اصلا گير ندين به اين مسائل
    مرتب ورزش كنيد كه اعتماد بنفستون بالا بره
    با مشاور نوحوانان هم حتما صحبت كنيد

 3. حسین می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه از دوران بلوغ ژنیکو ماستی دارم و احساس بدی بهش دارم و هیچ علائمی نداره
  فقط دوران بلوغ من درد پستان نداشتم
  میشه بگید چه ازمایشاتی باید انجام بدم
  ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   Testosterone
   Lh
   Fsh
   Prolactin
   Esteradiol
   Hcg

 4. جواد. نکویی می گوید

  باسلام در حال حاضرداروی مفید وقابل اثر عالی برای درمان این بیماری چیست؟البته دارو بدون عارضه یاعارضه کمی داشته باشد.من ۴۶. سالمه ومبتلا به این بیماریم .ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اصولا داروی خوراکی ندارد و درمان اصلی جراحی میباشد

 5. ناشناس می گوید

  سلام من هفده سالمه و به نظرم سینه هام بزرگه، البته من اضافه وزن هم دارم و چاق هستم ، کبدم هم چربه و دارو های ضد افسوردگی و اضطراب هم استفاده میکنم، به نظر شما من مبتلا به ژنیکو ماستی هستم؟
  واقعا داره عذابم میده این مشکل(تمسخر و خجالت و کاهش اعتماد به نفس و…)
  ممنون از پاسخگوییتون.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست گرامی تشخیص ژنیکوماستی با معاینه صورت می گیرد ولی اگر اضافه وزن دارید احتمالاً مشکل شما به خاطر تجمع چربی می باشد که با کاهش وزن و ورزش می توانید آن را از بین ببرید

 6. رضا می گوید

  سلام من هفده سالمه و به نظرم سینه هام بزرگه، البته من اضافه وزن هم دارم و چاق هستم ، کبدم هم چربه و دارو های ضد افسوردگی و اضطراب هم استفاده میکنم، به نظر شما من مبتلا به ژنیکو ماستی هستم؟
  واقعا داره عذابم میده این مشکل(تمسخر و خجالت و کاهش اعتماد به نفس و…)
  ممنون از پاسخگوییتون.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام در سن بلوغ اين اتفاق ميتونه رخ بده
   به متخصص عدد مراجعه كنيد تا درمانتون كنن

 7. Salar می گوید

  سلام من ۱۹ سالمه نوک سینه راستم یه لکه افتاده وقتی فشارش میدم دردم می‌گیریه و یکم دوروبرش بزرگ شده می‌تونه ژنیکوماستی باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام تو اين سن ميتونه ژنيكوماستي بخاطر بالا پايين شدن ورمونها در پسرها رخ بده
   اما بهتره توسط متخصص غدد معاينه شيد و سونوگرافي هم بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

  2. محمد می گوید

   سلام محمد هستم 20سالمه سینه سمت راستم بزرگتر از سینه چپمه وقتی فشار میدم درد میکنه چی می تونه باشه.؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام ممكنه بدليل اختلال خفيف هورموني باشه مثل كم كاري تيروييد
    لازمه اين آزمايشات را انجام دهيد cbc.dif esr crp prolactin
    Tsh freet4
    و

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 8. سینا می گوید

  سلام
  سینا هستم ۳۰ سالمه
  دو سه ماهی هست که در قسمت سینه سمت چپ سفت شده
  به نظر شما دلیلش چیه ؟
  آیا به خاطر اینکه شب ها روش میخوابم نیست ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لازمه كه معاينه شويد و سونوگرافي هم انحام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

  2. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بدون معاینه نمی توان نظر داد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 9. دانيال می گوید

  سلام دانيال هستم 16 سالمه حدود سه يا چهار سالي ميشه كه سينه هام بزرگ شده ولي نه دردي داره و نه هيچ مشكلي نياز به مراجعه به پزشك دارم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   گاهی بزرگ شدن سینه به دلیل افزایش وزن می باشد
   ولی گاهی به دلیل اختلال هورمونی ایجاد می شود
   نیاز است جهت بررسی به پزشک مراجعه کنید

   1. مجید می گوید

    سلام مجید هستم ۵۰ سالمه
    تقریبا ۷یا ۸ ماهی است که طی دو مرحله سینه سمت چپم بزرگتر شده
    هر روز متادن مصرف میکنم و تقریبا دوسالی هست تغذیه روزانه ام کامل ومنظم تر شده و وزنم هم افزایش پیدا کرده
    ولی از ترس اینکه مشکل خاصی باشه به پزشک مراجعه نکردم و الان با خوندن مطالب شما میخوام به پزشک مراجعه کنم
    باید به چه پزشکی و متخصصی مراجعه کنم
    ممنون از راهنمایتون

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     دوست گرامی

     با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 10. امیر می گوید

  سلام.
  من ۵۰ سالمه. چند سالی هست که همزمان با زیاد شدن وزنم ؛سینه هام هم نامتعارف بزرگ شده. در همین مدت میل جنسی کمتری دارم. دلیل چی می‌تونه باشه و به چه پزشکی مراجعه کنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد آزمايش تستسترون بديد همراه با lh و استراديول
   اينارو چك كنيد و در صورت لزوم بايد سونوگرافي بيضه انجام دهيد

 11. علی برزگر می گوید

  سلام48 سالمه، شش ماهی میشه درد نوک سینه داشتم حالا دو ماه هم هست سینه هام بزرگ شده ، میل جنسی صفر.البته پانیک اتک دارم دوسال هست داروهای اعصاب مصرف میکنم.درد سینه ها اذیتم میکنه لطفا راهنمایی بفرمائید. سپاس

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد پرولاكتين خونتون چك شه همراه با fsh و lh
   و سونوگرافي پستانها هم انجام بديد

 12. ناشناس می گوید

  سلام من محمد ۱۶سالمه اضافه وزن هم ندارم فقط ۶یا۷ ماه است سینه من باد کرده است و کمی فشار که میدهم درد میگیرد میشه برای بهبودش چند دارو را بگید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد از نظر پركاري تيروييد بررسي شيد و سونوگرافي هم بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 13. یاسین می گوید

  سلام من یاسین ۱۷ سالمه از ۱۵ سالگی کمی بزرگ شدن پستان برام اتفاق افتاد و تا الان تقریبا دو سال و نیم هست که ادامه داره درضمن من نه دردی در ناحیه سینه حس میکنم و نه اصلا هیچ اضافه وزنی هم ندارم. لطفا جواب بدهید ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد متخصص غدد معاينتون كنه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 14. ارشیا می گوید

  سلام ،من ۱۶ سالمه و دو ساله که سینه هام بزرگ شدن ،البته من چاق هم هستم هیچ دردی هم حس نمیکنم در سینه ام ،به نظر شما با ورزش و رژیم غذایی صحیح سینه هم به وضعیت نرمال میرسه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله با نخوردن فست فود و دويدن
   اما بهتره متخصص غدد هم معاينتون كنن
   لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 15. امین می گوید

  سلام من 17 سالمه و سینه سمت چپم یع کم بزرگ شده اضافه وزن هم ندارم فقط سینه سمت چپم لطفا بگین من به این بیماری مبتلا شدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ممكنه بدليل خوردن فست فود زياد باشه
   در پسرايي كه تو سن بلوغن اين اتفاق مي افته
   سونوگرافي بديد و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 16. محسن می گوید

  سلام. ۳۲ سالمه. حدود یک سال قبل سینه سمت چپم سفت شد و بزرگ و وقتی فشارش میدادم درد میگرفت. دکتر برام سونو نوشت و رفتم گفتن یه التهاب ساده هست. دیگه کرونا اومدو پیگیر نشدم. به مرور سینه هام بزرگ شدن‌ و سفتیش به مرور از بین رفت. نظرتون؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام محددا بايد سونوگرافي بديد از نظر تغييرات فيبروسيستيك بررسي شويد

 17. علی می گوید

  سلام علی حسینی هستم ۱۶ سالمه چند وقت هست که ۲ تا سینه من باد کرده ولی سینه راستم بیشتر بزرگ شده کمی هم اضافه وزن دارم ممکنه بعد چند وقت خوب بشود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   همینطوری خوب نمیشه باید معاینه شین اولا
   دوما درصورت نیاز چکاپ بدین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

  2. آرش می گوید

   سلام من ۱۶ سالمه و افتادگی سینه دارم باید چکار کنم؟ورزش هم میکنم ولی از بین نمیره

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام تو سن شما فقط ورزش بهتون كمك ميكنه
    بايد تحت نظر مربي ورزش كنيد

 18. اشکان می گوید

  سلام من 19 سالمه و 5 روزه پشت نوک سینه راستم یک توده کوچیک آمده به نوگ سینم دست میزنم درد میکنه میشه بگین به متخصص مراجعه کنم یا خوب میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست گرامی،

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 19. سینا می گوید

  سلام وقت بخیر. من ۲۵ ساله هستم و حدود ۴ سال هست که سینه های نسبتا بزرگی دارم. در دوره ی لاغری، کوچکتر و در دوره ی چاقی، بزرگتر بوده ولی در هر دو دوره بزرگی نسبیشون به چشم میومده. بنده نه درد دارم و نه ترشح و نه عدم توازن سینه ها.
  امکانش هست راهنمایی بفرمایید؟ ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید ازمایش هورمونی و معاینه دقیق انجام شه تا ببینیم بزرگی به علت چاقی و فرم بدن شماست یا اختلال هورمونی

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   p> با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 20. علی می گوید

  سلام من 18 سالمه یه سال پیش به سینه سمت چپم فشار وارد شد توست دوستان احساس درد در موقع لمس کردن و سفت بودن به اندازه یک فندق دارم میخواستم بدونم ک چه چیزیه امکان داره چه چیزی باشه لطفاً جواب بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام احتمالا كيست بوده
   بايد سونوگرافي بديد و در صورت ديده شدن كيست بايد آسپيراسيون انحام بديد

 21. متین می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه و ۲ الی ۳ ساله ک هر دو سینه هام بزرگ شدن و کمی ههم وقتی فشارشون میدی درد میکنن و اعتماد به نفسم رو از دست دادم . اضافه وزن هم دارم به نظر شما مشکل از چیه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول باید ازمایش هورمونی و معاینه شین تا بتوان نظر داد
   ممکن ازمایش هورمونی باشد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   یا میتونین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 22. محمد می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من پسری ۲۰ساله هستم که قدم ۱۸۰ و وزنمم۶۰ هستش تقریبا از ۱۴یا ۱۵ سالگی دوتا سینه هام یکم بزرگ شد ولی سینه سمت چپم تقریبا دو برابر سینه سمت راست هستش اوایل فشار میدادم یا لمس میکردم درد میگرفت ولی الان ۴ سالی هستش که با فشار دادن و لمس کردن هم درد نمیگیره ولی سینه سمت چمم سفت شده و بزرگتر از سمت راسته
  به نظرتون باید چیکار کنم من فوتبال بازی میکنم و اعتماد به نفسم به خاطر این خیلی کم شده حتی به خاطر اینکه دیده نشه بیشتر وقت ها قوز میکنم موقعی که راه میرم یا میشینم
  ممنون میشم کمک کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به علایمی که گفتین حتما باید معاینه وآزمایش هورمونی بدهید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   همچنین میتونین

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 23. محمد حسین حیدری می گوید

  سلام محمد حسین هستم ۱۴ سالمه از کلاس ششم سینه هام شروع کرد به بزرگ شدن
  ولی تا کلاس هشتم تقریبا اخرای هشتم زیاد بزرگ نبود از بچگی که اضافه وزن نداشتم اصلا ولی از کلاس هشتم اضافه وزن پیدا کردم الان ‌که کلاس نهم شدم سینه هام بزرگ شده و افتادگی هم داره خواستم بگم که راه درمانش ورزشی یا قرص و چیزای دیگه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز اول باید حتما معاینه و ازمایش بدین
   تا ببینیم اختلال هورمونی مطرحه یا خیر
   با توجه به علت دارو تجویز میشه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 24. امیر می گوید

  سلام من امیرهستم 35سال سن دارم تقریبا سه هفته هستش که سینه سمت راستم کمی باد کرده وکمی درد هم دارم دست که میزنم مثل یه حلقه دوره نوک سینه ام هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به زمان ۳ هفته و عدم بهبود لازم است حتما سینه معاینه شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 25. رضا می گوید

  سلام من 18 سالمه و حدود 2 ساله که حس میکنم سینه ی سمت چپم خیلی بزرگتر از سینه راستم هس

  چاقم و اضافه وزن زیادی دارم

  این مشکل فقط با جراحی حل میشه یا با کم کردن وزن هم میتونم تا حدودی حلش کنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر اختلاف سایز زیاد حتما اول باید معاینه شین و در صورت نیاز سونوگرافی انجام بشه دوست عزیز
   در مواردی ممکن با دارو کنترل و رفع شه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 26. میثم می گوید

  سلام خسته نباشید بنده ۳۴ سالم هست در دوران بلوغ یکبار سینه هام ورم کرد ولی بعد یک‌مدت خوابید ولی در ۲۱ سالگی ماری جوانا مصرف میکردم ک در همون زمان سینه چپم ورم کرد ب همراه درد بعد از چند سال هم به علت ورزش تستسترون مصرف کردم و سینه دیگرم هم ژینکو ماستی گرفت و الان چند سالیه این مشکلو دارم و سینه چپم درد هم داره خواهشا راهنمایی بفرمایید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 27. محمد می گوید

  سلام من 15 سالمه از 6 سالگی سینه هام بزرگ شدن پدرم هم همینطور بگده ولی به مرور که بزرگ تر شده رفع شده سایزشون کاملا یکدسته و هیچ غده یا چیز اضافی احساس نمیکنم ممکنه ژنتیکی باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام به اين حالت ژنيكوماستي ميگن، در سنين بلوغ در پسرا اتفاق مي افته ، بله حنبه ژنتيكي هم داره

 28. Hhhh می گوید

  سلام من ۱۶سالمه نوک سینه هام بادمیکنه وبازبه حالت اول برمیگرده نیازی به ین هست که به دکتر مراجعه کنم یانه ماره دوران بلوغ هستش

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه روند طبيعي هست نگران نباشيد

 29. حسین می گوید

  سلام من ۱۳ سالمه ۳ماهه یکم سینه ام بزرگ شده ایا باید به دکتر مراجعه کنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در ابتدای بلوغ ممکن است مقداری سینه ها بزرگتر شوند

 30. AMIR می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه و از وقتی ۱۴ سالم بود سینه هام یکم بزرگ شده بودن اضافه وزن هم دارم. دو سال پیش فقط یه توده کوچیک بود ولی الان وقتی نوک سینم رو فشار میدم یه فضای خالی هست که دورش انگار یه حلقه ماهیچه ای هست که قشنگ میتونم حسش کنم سفتم هست و اون غده سفت هم وسطشه.
  میشه بگین علتش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   توسط جراح عمومی معاینه شوید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.