سیروز کبدی و علائم و درمان‌های آن را بهتر بشناسیم

درمان سیروز کبدی

سیروز کبدی یا تنبلی کبد پاسخ کبد به ضایعاتی است که به آن وارد می‌شود. در این مطلب با این بیماری بیشتر آشنا می‌شویم.

سیروز کبد وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن بافت زخم به تدریج جایگزین سلول‌های سالم کبدی می‌شود. سیروز کبدی یک بیماری پیشرفته است که طی سال‌ها به آرامی در حال رشد است. در صورت عدم درمان این بیماری و ادامه یافتن این روند، عملکرد کبدی مختل می‌گردد. برای ایجاد سیروز، طولانی مدت، آسیب مداوم به کبد باید رخ دهد. هنگامی که بافت سالم کبد تخریب و با بافت اسکار جایگزین می‌شود، وضعیت جدی می‌شود که این وضعیت می‌تواند جریان خون به کبد را متوقف کند. این بیماری به علت بسیاری از بیماری‌ها و بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت و مصرف مداوم الکل رخ می‌دهد. در ادامه با نحوه تشخیص و درمان سیروز کبدی بیشتر آشنا می‌شویم.درمان سیروز کبدی

عوارض جانبی سیروز کبدی

عوارض سیروز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

فشار خون بالا در وریدهایی که خون کبد را تأمین می‌کنند.

تورم در پاها و شکم. پرفشاری پورتال می‌تواند باعث احتباس مایع در پاها (ادم) و در شکم (آسیت) شود.

بزرگ شدن طحال (splenomegaly). پرفشاری خون پورتال همچنین می‌تواند باعث تغییرات در طحال شود. کاهش سلول‌های سفید خون و پلاکت‌ها در خون شما می‌تواند نشانه سیروز با پرفشاری خون پورتال باشد.

خون ریزی. پرفشاری خون پورتال می‌تواند خون را به رگ‌های کوچکتر هدایت کند و باعث افزایش اندازه آنها و تبدیل شدن آنها به واریس شود. این بارهای اضافی تحت تأثیر بارگذاری قرار می‌گیرند، این رگ‌های کوچکتر می‌توانند موجب بروز خونریزی شدید شوند. خونریزی تهدید کننده حیات بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌ها در مری  (واریس مری) یا معده (واریس معده) پاره می‌شوند. عفونت‌های باکتریایی یک عامل مکرر برای خونریزی هستند.

عفونت بدن. اگر سیروز کبدی دارید، بدن شما ممکن است دچار بیماری عفونی شود.

سوء تغذیه سیروز ممکن است در پردازش مواد مغذی اختلال ایجاد کند که منجر به ضعف و کاهش وزن می‌شود.

جمع آوری سموم در مغز (آنسفالوپاتی کبدی). کبد آسیب دیده از سیروز قادر به پاک کردن سموم از خون و همچنین کبد سالم نیست. سپس این سموم می‌تواند در مغز ایجاد شود و سبب سردرگمی و اختلال روانی شود.

یرقان زمانی اتفاق می‌افتد که کبد بیمار بیلی‌روبین را به میزان کافی از خون شما حذف نمی‌کند.

افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد.

نارسایی حاد مزمن کبدی.

درمان سیروز کبدی

جلوگیری از ابتلا به سیروز کبدی

خطر ابتلا به سیروز را با مراقبت از کبد خود کاهش دهید اگر سیروز دارید، الکل مصرف نکنید.

یک رژیم سالم بخورید رژیم غذایی مبتنی بر گیاه را که پر از میوه‌ها و سبزیجات است را انتخاب کنید. دانه های کامل و منابع نادر پروتئین را انتخاب کنید. مقدار غذاهای چرب و سرخ شده‌ای که می‌خورید را کاهش دهید.

حفظ وزن سالم. مقدار بیش از حد چربی بدن می‌تواند به کبد شما آسیب برساند. اگر چاق و یا اضافه وزن دارید با پزشک خود در مورد یک برنامه کاهش وزن صحبت کنید.

تشخیص سیروز کبدی

برای تشخیص و شروع درمان این بیماری روش‌های زیر کاربرد دارد:

بیوپسی کبدی

افراد مبتلا به سیروز کبدی در مرحله اولیه معمولاً علائم ندارند. اغلب، این بیماری از طریق یک آزمایش خون معمولی یا چک آپ تشخیص داده می‌شود. پزشک ممکن است برای اطمینان از ابتلا به سیروز کبدی و آغاز روند درمان این بیماری یک یا چند آزمایش آزمایشگاهی را تجویز کند. بیوپسی نمونه بافتی (بیوپسی) برای تشخیص سیروز ضروری نیست. با این حال، پزشک ممکن است از آن برای شناسایی شدت، میزان و علت آسیب کبدی استفاده کند.

درمان سیروز کبدی

تست‌های آزمایشگاهی:

عملکرد کبد. سطح بیلی‌روبین خون بررسی می‌شود.

عملکرد کلیه. سطح کراتینین خون و ادرار بررسی می‌شود، زیرا در مراحل بعدی سیروز (سیروز پراکنده شده) ممکن است عملکرد کلیه کاهش یابد.

آزمایشات برای هپاتیت B و C.

انعطاف پذیری رزونانس مغناطیسی یا انعطاف پذیری گذرا. این تست‌های غیر تهاجمی تصویربرداری، سختی یا سخت شدن کبد را تشخیص می‌دهند و ممکن است نیاز به بیوپسی کبدی را از بین ببرد.

سایر تست‌های تصویربرداری MRI، CT و سونوگرافی نیز برای ایجاد تصاویر از کبد امکان دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

 اهداف درمان سیروز کبدی

درمان سیروز کبدی بستگی به علت و میزان آسیب کبد دارد. اهداف درمان این بیماری تسریع پیشرفت بافت اسکار در کبد و جلوگیری از نشانه‌ها و عوارض این بیماری است. در صورت آسیب شدید کبد، ممکن است لازم باشد که در بیمارستان بستری شوید.

درمان سیروز کبدی

بعد از تشخیص علت ایجاد سیروز کبدی، روند درمان این بیماری آغاز می‌شود که با توجه به علت و شدت بیماری در افراد فرق می‌کند:

درمان سیروز کبدی الکلی– افراد مبتلا به این بیماری ناشی از سوء مصرف الکل باید نوشیدن الکل را متوقف کنند.

درمان سیروز کبدی

کاهش وزن. در درمان سیروز کبدی ناشی از کبد چرب، افراد مبتلا می‌توانند با کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی سالم کبد چرب خود را درمان کنند.

داروها برای کنترل هپاتیت– در درمان سیروز کبدی ناشی از هپاتیت، مصرف دارو ممکن است از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

پیوند کبد– در موارد پیشرفته سیروز کبدی، هنگامی که عملکرد کبد متوقف می‌شود، پیوند کبد ممکن است تنها گزینه درمان این بیماری باشد. معمولاً افرادی که در معرض عوارض ابتلا به این بیماری، مانند زردی، احتباس مایعات قابل توجه (آسیت)، واریس خونریزی، انسفالوپاتی خون، اختلال عملکرد کلیه یا سرطان کبد، باید این گزینه درمان این بیماری را در نظر بگیرند. سیروز شایع‌ترین علت پیوند کبد است.

درمان عوارض سیروز

پزشک برای درمان هرگونه عوارض سیروز ممکن موارد درمانی زیر را تجویز کند، از جمله:

احتباس مایع اضافی در بدن شما. یک رژیم کم سدیم و دارو برای جلوگیری از ایجاد مایع در بدن ممکن است به کنترل آسیت و تورم کمک کند. افزایش مایع شدید مایع ممکن است نیاز به روش‌هایی برای تخلیه مایع یا سایر مداخلات برای کاهش فشار داشته باشد. در بعضی موارد، یک لوله کوچک – یک شنت پورتفستیک داخل مغزی (TIPS) – در داخل ورید درون کبد قرار می‌گیرد تا فشار خون را در کبد کاهش دهد و سرعت انباشت سیال را کند بکند.

در پرفشاری پورتال بعضی از داروهای فشار خون ممکن است فشار خون بالا در رگ‌های آوران کبد را کنترل کنند و از خونریزی شدید جلوگیری کنند. پزشک شما در فواصل منظم آندوسکوپی فوقانی را انجام می‌دهد تا رگ‌های بزرگ شده در مری یا معده (واریس) را که ممکن است خونریزی کند را بررسی کند.

در عفونت‌ها ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها یا درمان‌های دیگری را برای عفونت دریافت کنید.

افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد. پزشک شما آزمایشات خون و سونوگرافی را هر شش ماهه را برای بررسی علائم سرطان کبد توصیه خواهد کرد.

آنسفالوپاتی کبدی ممکن است داروهای تجویز شده برای کمک به جلوگیری از تولید سموم در خون به دلیل عملکرد ضعیف کبد تجویز شود.

درمان سیروز کبدی در آینده

دانشمندان در حال تلاش برای گسترش روش‌های درمانی فعلی برای درمان سیروز هستند، ترکیبی از افزایش غربالگری، تغییر شیوه زندگی و داروهای جدید ممکن است در آینده برای درمان سیروز استفاده شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر سیروز کبدی دارید، باید برای تشخیص و درمان این بیماری به پزشک متخصص دستگاه گوارش یا کبد مراجعه کنید. متخصص‌های گوارش کبد می‌توانند در روند تشخیص علت سیروز کبدی و آغاز روند درمان این بیماری به شما کمک کنند. ما در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر لیست متخصص گوارش و کبد کشور را برای شما فراهم کرده‌ایم، شما می‌توانید از پزشک معالج خود را در آن بخش برای درمان سیروز کبدی انتخاب کنید.

منابع:

 medicalnewstoday

mayoclinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

172 دیدگاه در “سیروز کبدی و علائم و درمان‌های آن را بهتر بشناسیم

 • من محمد زرین طاهری هستم از اتباع مقیم افغانستان, از مطالب و معلومات ارزنده شما وخدمات پزشکی درمانی شما نهایت قدر دانی می نمایم, به امید یک ایران طبی و پیشرفته به مثل آمریکا و هندوستان
  تشکر…

  پاسخ
  • 🌸🌸

   پاسخ
 • سلام
  مادر من ۷۳ ساله هستند و پس از تزریق دوز سوم واکسن اسپایکوژن دچار تجمع آب در شکم و عوارض ان شدندکه پس از مراجعه به پزشک و سونوگرافی، سیروز کبدی بی علت تشخیص داده شد. لطفا در این زمینه یک متخصص خوب در اصفهان معرفی کنید. علایم ایشان در حال حاضر بی اشتهایی و تلخی دهان و ضعف و ناتوانی حرکتی است. در حالی که قبل از تزریق واکسن این علایم را نداشتند.

  پاسخ
  • سلام
   دکتر مهدی احمدیان
   دکتر محسن اسماعیلی

   پاسخ
 • سلام پدرم ۷۳ساله است و سیروز کبدی دارن و دو مرحله اسیت شکمی داشتن تحت درمان با لازیکس و الداکتون هستن تحت ویزیت فوق گوارش هم هستند نیاز به اقدام خاصی هست

  پاسخ
  • سلام
   رعایت رژیم غذایی و مصرف داروها
   و ویزیت دوره ای

   پاسخ
 • سلام ببخشین منinr خونم ۱.۲ هست تمام آزمایشات کبدی انجام دادم نرمال بوده فیبرواسکن کردم ۴.۵ F0 بود سیتی اسکن باتزریق و ام آر آی هم انجام دادم نرمال بود دکتر گوارش منو پیش دکتر خون فرستاد بابا inr ایشون گفتند باید پرو بیوتیک مصرف کنی فاکتور ۷ انعقادیت پایینه کمبود ویتامین کا داری به من ویتامین کا تزریق کرد که inr از ۱.۳۴ به ۱.۱ رسید. دکتر میترسم مشکل کبدی داشته باشم

  پاسخ
  • سلام
   اگه همه بررسی نرماله جای نگرانی نیست
   ۶ ماه دیگر ازمایش آنزیم کبدی بدین

   پاسخ
 • سلام مادر من ۷۵ ساله و تشخیص سیروز دادن افت پلاکت دارن ۸۸ هزار و اسیت شکمی و ورم پا ایا تواین سن میوند کبد انجام میشه کرمان ناامیدمان کردن

  پاسخ
  • سلام
   پیوند کبد
   باید مدارکشون ببرین مرکز پیوند شیراز یا تهران

   پاسخ
 • سلام دکتر برای همسرم ازمایشات کبدی داد و در فیبرو اسکن نتیجه رو گفته گرید f4 ضمنا همسرم نارسایی کلیه هم داره یعنی فقط یک کلیه اش کار میکنه همش دچار ضعف هست والبته رژیم غذایی بدون گوشت و نمک هم داره ایا درمانی براش هست سنش هم ۶۹ ساله

  پاسخ
  • سلام لازمه كه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سیروز کبدی دارم شش سال شیراز تحت کنترل و درمان پزشکی هستم برای عفونت چه دارویی استفاده کنم

  پاسخ
  • سلام شما بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام مادرم پنجاه ویک ساله هستن سه سال قبل دکترگفتن بایدازکبدنمونه برداری بشن پیگیری نکردن بیست روز قبل شکمشون آب اورد وواریس داشتند

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر سيروز كبدي بررسي شن لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام. پدرم ۷۰ سال دارند و مبتلا به سیروز کبدی هستند.در آخرین آزمایش خون میزان Bili(T) =3.22 و Bili(D)=0.80 بود.مقدار Protein(T)=6.8 و مقدار AST=25 و ALT=16 و ALK=138 و Albumin=3.77 و AFP=3.89(ELFA) بود. آیا نیاز به پیوند کبدی دارند؟ در حال حاضر رژیم غذایی دارند و تحت درمان داروئی هستند.

  پاسخ
  • سلام
   اگه شرایطشون پایدار و آسیت و واریس ندارن فعلا لازم‌نیست اما با نظر پزشکشون تو لیست باشن که اگه شرایط خاصی پیش اومد مشکلی نباشه

   پاسخ
 • سلام‌من ۳۰ سالمه سیروز کبدی دارم‌ اما درمانمو قطع کردم‌ چه مشکی برام‌بیش میاد

  پاسخ
  • سلام خطرناكه ، ممكنه مايع در شكمتون جنع شه يا احتمال انسفالوپاتي يا كما بالا ميره

   پاسخ
 • سلام پدر من سیروز کبدی داره نزدیک ده روزه که متوجه شدیم دکتر میگه ۷۵درصد کبدش در گیره وقلبش هم ۲۵درصد کار میکنه شکمش اب اورده بود ولی با مصرف چن روز قرص فروزماید خوب شده واریس معده ومری هم نداره ابا امیدی به درمانش هست؟فقط دکتر گفته سدیم رو قط کنه

  پاسخ
  • سلام درمانشون نگهدارنده هست براي درمان قطعي بايد پيوند كبد انجام دهند

   پاسخ
 • سلام داداش من در دو سالگی به خاطر لاغری ازمایشش دادیم بعد گفتن کبدش مشکل داره و گفتن ببرینش پیش دکتر یوسفی مام بردیمش بعد دکتر یوسفی گفتند که سیروز کبد داره بعد اون بستری کردند ومیخواستند نمونه ازش بگیرند که نتونستند بعد ما یک سال اثلا نبردیمش دکتر الان بردیمش جواب خیلی بدی به ما دادند لطفا جواب من بدید تا سونو گرافی براتون بخانم

  پاسخ
  • سلام
   جواب رو تایپ کنید

   پاسخ
 • خانم دكتر چه رژيمي بايد بگيريم تا سيروس كبدي ما بهتر بشه

  پاسخ
  • سلام
   بدون نمک و چربی، سبزیجات زیاد
   ماهی سالمون، آلبالو، آب زرشک

   پاسخ
 • سلام من ۴۲ساله ام مدت ۳ساله خارش شدیدی دربدنم احساس میکنم هرچی ازمایش دادم چیزی از مشگل کبد توش ندیدن میشه بگید الان مشگل من میتونه از کبد باشه

  پاسخ
  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff esr crp ast alt alk.p billi total and direct

   پاسخ
 • سلام
  کبد چرب دارم گرید ۳ قرص خوردم تاثیری نداشت

  پاسخ
  • سلام بايد ورزش هم بكنيد و وزنتونم كم كنيد

   پاسخ
 • سلام سیروز دارم همه علائم دارم چندبار خون بالا وردم به دکتر رفتم جواب نگفتم باید چیکار کنم ۳۰ساله ازتهران

  پاسخ
  • سلام بايد اندوسكوپي شبد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام آیا کم بودن پروتئین خون باعث سیروس کبدی میشود

  پاسخ
  • سلام
   سیروز کبدی سبب کاهش پروتیین میشه

   پاسخ
 • سلام من ۴ سال پیش سیروز کبدی خفیف داشتم آیا دوباره باید به پزشک مراجعه کنم

  پاسخ
  • سلام بله
   بايد دوباره سونوگرافي بديدpt bs alb billi total and direct چك شه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  پدر من سیروز کبدی داره. دکتر خیلی ناامیدمون کرده…. یعنی تمام کسایی که این بیماری را دارن باید پیوند بشن؟ توانایی مالی نداریم گفتن پیوند کبد خیلی هزینه داره… یعنی با رژیم و دارو نمیشه کاری کرد؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه افت پلاکت، واریس مری، تجمع مایع در شکم، و افت آلبومین دارن نیاز به پیوند هست
   در کل سیروز بر اساس آزمایش ها دسته بندی میشه و دربرخی موارد خفیف تر ممکن با رژیم کنترلش کرد

   پاسخ
 • سلام
  خانم بنده ۴۲ ساله به دلیل سرطان خون و لنفوم توی بیمارستان شریعتی تهران بستریه و الان چند روزه که شکم و پاهاش آب آوردن
  دکترا میگن سیروز کبد داره و نمیشه شیمی درمانی رو شروع کنیم
  هم سرطان و هم سیروز کبد
  چه باید کنم؟؟؟؟؟
  لطفا

  پاسخ
  • سلام اول بايد سيروز كبديشون كنترل شه و ادمشون برطرف شه بعد بر اساس وضعيتشون شيمي درمانيو شروع ميكنن

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...