سیروز کبدی و علائم و درمان‌های آن را بهتر بشناسیم

 • 1397-06-12
 • ۴۱۶۴۰ بازدید
 • 100
درمان سیروز کبدی

سیروز کبدی یا تنبلی کبد پاسخ کبد به ضایعاتی است که به آن وارد می‌شود. در این مطلب با این بیماری بیشتر آشنا می‌شویم.

سیروز کبد وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن بافت زخم به تدریج جایگزین سلول‌های سالم کبدی می‌شود. سیروز کبدی یک بیماری پیشرفته است که طی سال‌ها به آرامی در حال رشد است. در صورت عدم درمان این بیماری و ادامه یافتن این روند، عملکرد کبدی مختل می‌گردد. برای ایجاد سیروز، طولانی مدت، آسیب مداوم به کبد باید رخ دهد. هنگامی که بافت سالم کبد تخریب و با بافت اسکار جایگزین می‌شود، وضعیت جدی می‌شود که این وضعیت می‌تواند جریان خون به کبد را متوقف کند. این بیماری به علت بسیاری از بیماری‌ها و بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت و مصرف مداوم الکل رخ می‌دهد. در ادامه با نحوه تشخیص و درمان سیروز کبدی بیشتر آشنا می‌شویم.درمان سیروز کبدی

عوارض جانبی سیروز کبدی

عوارض سیروز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

فشار خون بالا در وریدهایی که خون کبد را تأمین می‌کنند.

تورم در پاها و شکم. پرفشاری پورتال می‌تواند باعث احتباس مایع در پاها (ادم) و در شکم (آسیت) شود.

بزرگ شدن طحال (splenomegaly). پرفشاری خون پورتال همچنین می‌تواند باعث تغییرات در طحال شود. کاهش سلول‌های سفید خون و پلاکت‌ها در خون شما می‌تواند نشانه سیروز با پرفشاری خون پورتال باشد.

خون ریزی. پرفشاری خون پورتال می‌تواند خون را به رگ‌های کوچکتر هدایت کند و باعث افزایش اندازه آنها و تبدیل شدن آنها به واریس شود. این بارهای اضافی تحت تأثیر بارگذاری قرار می‌گیرند، این رگ‌های کوچکتر می‌توانند موجب بروز خونریزی شدید شوند. خونریزی تهدید کننده حیات بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌ها در مری  (واریس مری) یا معده (واریس معده) پاره می‌شوند. عفونت‌های باکتریایی یک عامل مکرر برای خونریزی هستند.

عفونت بدن. اگر سیروز کبدی دارید، بدن شما ممکن است دچار بیماری عفونی شود.

سوء تغذیه سیروز ممکن است در پردازش مواد مغذی اختلال ایجاد کند که منجر به ضعف و کاهش وزن می‌شود.

جمع آوری سموم در مغز (آنسفالوپاتی کبدی). کبد آسیب دیده از سیروز قادر به پاک کردن سموم از خون و همچنین کبد سالم نیست. سپس این سموم می‌تواند در مغز ایجاد شود و سبب سردرگمی و اختلال روانی شود.

یرقان زمانی اتفاق می‌افتد که کبد بیمار بیلی‌روبین را به میزان کافی از خون شما حذف نمی‌کند.

افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد.

نارسایی حاد مزمن کبدی.

درمان سیروز کبدی

جلوگیری از ابتلا به سیروز کبدی

خطر ابتلا به سیروز را با مراقبت از کبد خود کاهش دهید اگر سیروز دارید، الکل مصرف نکنید.

یک رژیم سالم بخورید رژیم غذایی مبتنی بر گیاه را که پر از میوه‌ها و سبزیجات است را انتخاب کنید. دانه های کامل و منابع نادر پروتئین را انتخاب کنید. مقدار غذاهای چرب و سرخ شده‌ای که می‌خورید را کاهش دهید.

حفظ وزن سالم. مقدار بیش از حد چربی بدن می‌تواند به کبد شما آسیب برساند. اگر چاق و یا اضافه وزن دارید با پزشک خود در مورد یک برنامه کاهش وزن صحبت کنید.

تشخیص سیروز کبدی

برای تشخیص و شروع درمان این بیماری روش‌های زیر کاربرد دارد:

بیوپسی کبدی

افراد مبتلا به سیروز کبدی در مرحله اولیه معمولاً علائم ندارند. اغلب، این بیماری از طریق یک آزمایش خون معمولی یا چک آپ تشخیص داده می‌شود. پزشک ممکن است برای اطمینان از ابتلا به سیروز کبدی و آغاز روند درمان این بیماری یک یا چند آزمایش آزمایشگاهی را تجویز کند. بیوپسی نمونه بافتی (بیوپسی) برای تشخیص سیروز ضروری نیست. با این حال، پزشک ممکن است از آن برای شناسایی شدت، میزان و علت آسیب کبدی استفاده کند.

درمان سیروز کبدی

تست‌های آزمایشگاهی:

عملکرد کبد. سطح بیلی‌روبین خون بررسی می‌شود.

عملکرد کلیه. سطح کراتینین خون و ادرار بررسی می‌شود، زیرا در مراحل بعدی سیروز (سیروز پراکنده شده) ممکن است عملکرد کلیه کاهش یابد.

آزمایشات برای هپاتیت B و C.

انعطاف پذیری رزونانس مغناطیسی یا انعطاف پذیری گذرا. این تست‌های غیر تهاجمی تصویربرداری، سختی یا سخت شدن کبد را تشخیص می‌دهند و ممکن است نیاز به بیوپسی کبدی را از بین ببرد.

سایر تست‌های تصویربرداری MRI، CT و سونوگرافی نیز برای ایجاد تصاویر از کبد امکان دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

 اهداف درمان سیروز کبدی

درمان سیروز کبدی بستگی به علت و میزان آسیب کبد دارد. اهداف درمان این بیماری تسریع پیشرفت بافت اسکار در کبد و جلوگیری از نشانه‌ها و عوارض این بیماری است. در صورت آسیب شدید کبد، ممکن است لازم باشد که در بیمارستان بستری شوید.

درمان سیروز کبدی

بعد از تشخیص علت ایجاد سیروز کبدی، روند درمان این بیماری آغاز می‌شود که با توجه به علت و شدت بیماری در افراد فرق می‌کند:

درمان سیروز کبدی الکلی– افراد مبتلا به این بیماری ناشی از سوء مصرف الکل باید نوشیدن الکل را متوقف کنند.

درمان سیروز کبدی

کاهش وزن. در درمان سیروز کبدی ناشی از کبد چرب، افراد مبتلا می‌توانند با کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی سالم کبد چرب خود را درمان کنند.

داروها برای کنترل هپاتیت– در درمان سیروز کبدی ناشی از هپاتیت، مصرف دارو ممکن است از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

پیوند کبد– در موارد پیشرفته سیروز کبدی، هنگامی که عملکرد کبد متوقف می‌شود، پیوند کبد ممکن است تنها گزینه درمان این بیماری باشد. معمولاً افرادی که در معرض عوارض ابتلا به این بیماری، مانند زردی، احتباس مایعات قابل توجه (آسیت)، واریس خونریزی، انسفالوپاتی خون، اختلال عملکرد کلیه یا سرطان کبد، باید این گزینه درمان این بیماری را در نظر بگیرند. سیروز شایع‌ترین علت پیوند کبد است.

درمان عوارض سیروز

پزشک برای درمان هرگونه عوارض سیروز ممکن موارد درمانی زیر را تجویز کند، از جمله:

احتباس مایع اضافی در بدن شما. یک رژیم کم سدیم و دارو برای جلوگیری از ایجاد مایع در بدن ممکن است به کنترل آسیت و تورم کمک کند. افزایش مایع شدید مایع ممکن است نیاز به روش‌هایی برای تخلیه مایع یا سایر مداخلات برای کاهش فشار داشته باشد. در بعضی موارد، یک لوله کوچک – یک شنت پورتفستیک داخل مغزی (TIPS) – در داخل ورید درون کبد قرار می‌گیرد تا فشار خون را در کبد کاهش دهد و سرعت انباشت سیال را کند بکند.

در پرفشاری پورتال بعضی از داروهای فشار خون ممکن است فشار خون بالا در رگ‌های آوران کبد را کنترل کنند و از خونریزی شدید جلوگیری کنند. پزشک شما در فواصل منظم آندوسکوپی فوقانی را انجام می‌دهد تا رگ‌های بزرگ شده در مری یا معده (واریس) را که ممکن است خونریزی کند را بررسی کند.

در عفونت‌ها ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها یا درمان‌های دیگری را برای عفونت دریافت کنید.

افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد. پزشک شما آزمایشات خون و سونوگرافی را هر شش ماهه را برای بررسی علائم سرطان کبد توصیه خواهد کرد.

آنسفالوپاتی کبدی ممکن است داروهای تجویز شده برای کمک به جلوگیری از تولید سموم در خون به دلیل عملکرد ضعیف کبد تجویز شود.

درمان سیروز کبدی در آینده

دانشمندان در حال تلاش برای گسترش روش‌های درمانی فعلی برای درمان سیروز هستند، ترکیبی از افزایش غربالگری، تغییر شیوه زندگی و داروهای جدید ممکن است در آینده برای درمان سیروز استفاده شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر سیروز کبدی دارید، باید برای تشخیص و درمان این بیماری به پزشک متخصص دستگاه گوارش یا کبد مراجعه کنید. متخصص‌های گوارش کبد می‌توانند در روند تشخیص علت سیروز کبدی و آغاز روند درمان این بیماری به شما کمک کنند. ما در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر لیست متخصص گوارش و کبد کشور را برای شما فراهم کرده‌ایم، شما می‌توانید از پزشک معالج خود را در آن بخش برای درمان سیروز کبدی انتخاب کنید.

منابع:

 medicalnewstoday

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سیروز کبدی و علائم و درمان‌های آن را بهتر بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

100 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام مادم من کبد چرب گرید ۱هست چند روز دچارخارش بدن شده از چی میتونه باشه

  • سلام آزمايش ast alt alk.pb
   Billi total and direct
   را انجام بديد و اگر alk.p بالا بود بايد سونوگرافي از كيسه صفرا و مجاري صفراوي انجام بديد

 2. پدر من سیروز کبدی داره و میخواد پیوند کبد انجام بده . ۶۴ سالش هست و وزن بالایی داره . سیگار هم میکشه اما خیلی بیماریش رو رعایت میکنه . و زیر نظر دکتر مدام لیزر میکنه . دارو هاشو مصرف میکنه و ترب سیاه که میگن خیلی مفیده مصرف میکنه . بنظرتون چقدر احتمالش هست سالم و موفق از عمل بیرون بیاد ؟ 🥺

  • سلام عزیزم
   ببینین اصولا اگه احتمال موفقیت کم باشه اصلا اجازه جراحی نمیدن

 3. سلام ايا سيروزي كه در ابتدا ميباشد با رعايت رژيم غذايي اصولي و مراجعه به دكتر متخصص و كاهش وزندرمانپذير است

  • سلام
   بستگی به علت دارد
   اگه اتوایمیون باشد یا درمان شروع شود بله

 4. سلام.
  احتمال داره آزمایش فیبرواسکن اشتباه فاحش داشته باشه ؟ پدر من ۷۰ سالشه جواب آزمایش فیبرو ۵۸ اومده. نهایت F4. درصورتیکه ASTوALT ها حدود ۹۵ تا ۱۰۰ نشون میده. هیچ علایم بالینی ای هم نداره. آیا سیروز هست ؟

  • سلام
   امکان اشتباه فاحش خیر
   متاسفانه بیماری های کبدی خاموش و بی سر و صدا هستن و علامتی ندارن

 5. با سلام
  پدرم ۶۲ سالشه..سونوگرافی رفته دکتر بهش گفته کبدت مشکوکه دیگ هیچی نگفته به چی مشکوکه!
  بعد تو جواب آزمایش نوشته بررسی احتمال سیروز و هپاتیت توصیه می شود.
  مشکوک یعنی چی؟ دکترم بهشگفته برو متخصص داخلی!
  ممنون میشم جواب بدین.اجرتون با حضرت زهرا س

  • سلام
   یعنی شواهد التهاب و خشونت کبد دیده شده احتمالا که میتونه کبدچرب شدید، سیروز، هپاتیت های ویروسی و خودایمنی باشن

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   اگه تهران هستین یا امکان اومدن به تهران دارین به دکتر سیدموید علویان مراجعه کنید

 6. سلام. بنده از ۱۹سال هست مبتلا به هپاتیتC هستم. آخرین بار پیش دکتر امینیان فوق تخصص کبد رفتم برام خیلی آزمایش نوشتن.و اسکن فیبروز کبد هم انجام دادم حدود ۵ سال قبل بود دکتر گفت خوشبختانه مبتلا به سیروز کبد نیستی و بیماری شما فعال نمیباشد. اخیرا متوجه شدم بیماری فشار خون بالا دارم رفتم متخصص قلب اکوکاردئوگرافی قلب انجام داد گفت فشار خون شما علتش بیماری قلبی نمیباشد…حال با این تفاسیر و آزمایش خون هم انجام دادم کلسترول من ۱۹۷ هست تری گلیسیرین۱۰۶ هست.اچ دی ال ۸۴ هست. ال دی ال ۸۵ هست. ریسک فاکتور ۲.۳ هست. آنزیمهای کبدی sgot82 هست و sgpt148 هست. با توجه توضیحاتی که دادم بنظر شما ممکن هست. به سیروز کبد مبتلا شده باشم دکتر قلب به من قرص والزومیکس داده اما فشار خونم همچنان ۱۵ تا ۱۶ متغیر میباشد….بنظر شما سیروز کبد گرفتم؟؟.سن بنده ۳۹ساله…قد ۱۶۸ وزن بنده هم ۸۵ کیلو….. تورو قران جواب بدین ازدواج کردم یدونه دختر۴ساله هم دارم. سیروز کبد ممکنه باشه؟؟

  • سلام
   دوست عزیز باید فیبرو اسکن محدد بدهید
   دارو جهت درمان هپاتیت c مصرف نکردید؟داروی سوداک برای درمان هپاتیت c است و اصولا سبب رفع کامل ویروس میشه
   مجدد باید ویزیت و ازمایش و فیبرواسکن بدهید

   • سلام خانوم دکتر…نخیر تابحال برای بیماری هپاتیت سی درمان نشدم و دارویی نیز دریافت نکردم… از نر مالی متاسفانه وسع بنده نمیرسه درمان کنم. شما مرکزی رو میتونید معرفی کنید که برای درمان هپاتیت سی حمایتی بکنند و ارزانتر درمانم کنند… لطفا راهنمایی بفرمائید… وضعیت مالی بنده خیلی خرابه. بیمه بیکاری دریافت میکنم متاهلم و یک دختر ۳ و نیم ساله دارم… کسی اگه میتونه کمکم کنه
    ۲۰ساله به هپاتیت سی مبتلا هستم. و در حال حاضر بیکارم..کسی میتونه برای رضای خدا کمکم کنه🙏🌹

    • سلام
     اگه به مرکز بهداشت محل سکونت خود برین و پرونده تشکیل بدین راهنمایی میکنن برای درمان

 7. سلام همسر من دچار سرگیجه های زیادی می شه سفیدی چشماش تقریبا زرد شده ،البته از وقتی با او ازدواج کردم همینطور بوده،۶ سال پیش دکترها تشخیص دادن که کبدشون چرب هست ویه زردی هم از کودکی در بدنش مونده ،با پرهیز غدایی ویه سری نوشیدنی مثله کامبوجا خوب شد اما دوباره سرگیجه ها وزردی چشماش بیشتر شده ،می شه راهنمایی کنید چکار باید انجام بدیم

  • سلام
   به فوق تخصص گوارش جهت انجام ازمایشات مربوطه مراجعه کنید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 8. سلام. مادر من در مرحله اول سیروز کبدی هستش چه کاری میتونم برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری انجام بدم؟؟

  • سلام عزیزم
   علت سیروز مشخص شده؟بیماری خودایمنی است؟یا کبدچرب یا هپاتیت ویروسی؟
   بستگی به علت آن ، درمان و اقدامات درمانی متفاوت است

 9. سلام كبد چرب باعث رفلاكس معده ميشه
  بايد براي درمان كبد چرب و رفلاكس معده به متخصص گوارش مراجعه كنيد
  لطفا

  با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 10. در ادامه پیام قبل مثلا داروی متورال یا پروپرانول میخورم دچار گرگرفتگی تو بدنم میشم
  و یا دارو های مهار کننده پمپ پروتون میخورم یک ماده چرب داغ بعد نیم ساعت میریزه رو سینم
  آیا یه کبد ربط داره؟

 11. من هنگام خواب بخش کبدم بی حس میشه(به خواب میره ) و دهانم نیز بوی بد میدهد آیا به سیروزی کبد مبتلا هستم؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

 12. سلام من زردی چشم و بدن دارم و رفتن دکتر گفتن تنبلی و ناراستی کبد دارم بهم احتمال پیوند کبد هم گفتند داره ایا من پیوند می خوام

  • سلام بايد مرتب تحت نظر پزشكتون باشيد
   بر استس يكسري موارد نياز به پيوند در شما بررسي ميشه
   مثل سطح كراتنين خون،inr خون، بيلي روبين
   و همچنين هوشياري ، آسيت شكم

 13. سلام من به مدت ۱ ماه هست درد استخوان بالای معده ، پشت کمر، ستون فقرات دارم اگر من سیرو ز کبدی داشته باشم در چه مرحله ای است ممنون میشم بگید

  • سلام
   مرحله سیروز کبدی بر اساس آزمایش خون(عدد بیلی روبین و آنزیم و آلبومین) و فیبرو اسکن و یا در مواردی بیوپسی تعیین میشه

 14. بابا من ۳۸سال دارم و دو ساله که سیروز کبدی دارم برای پیوند رفتم که در اولویت دوم قرار گرفتم ایا امیدی برای بهبودی من هست یا باید پیوند بشم با تشکر

  • سلام
   اگه در لیست پیوند هستین(یعنی معیارهای پیوند رو دارین)‌ درمان دیگری وجود ندارد دوست گرامی

 15. سلام
  خون استفراق کردن ازعلائم سیروز کبدی یک فرد الکی میباشد

  • سلام خون در استفراغ يعني خونريزي از واريس مري
   كه بسيار خطرناك هست و بايد تحت درمان قرار بگيريد
   به اورژانس مراجعه كنيد

 16. سلام
  خون بالا اوردن از علائم سیروز کبدی یک ادم الکی میباشد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر