سیروز کبدی و علائم و درمان‌های آن را بهتر بشناسیم

سیروز کبدی یا تنبلی کبد پاسخ کبد به ضایعاتی است که به آن وارد می‌شود. در این مطلب با این بیماری بیشتر آشنا می‌شویم.

سیروز کبد وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن بافت زخم به تدریج جایگزین سلول‌های سالم کبدی می‌شود. این بیماری خود را با سرگیجه شدید، بواسیر و یبوست معمولا نشان می‌دهد. سیروز کبدی یک بیماری پیشرفته است که طی سال‌ها به آرامی در حال رشد است. در صورت عدم درمان این بیماری و ادامه یافتن این روند، عملکرد کبدی مختل می‌گردد. برای ایجاد سیروز، طولانی مدت، آسیب مداوم به کبد باید رخ دهد. هنگامی که بافت سالم کبد تخریب و با بافت اسکار جایگزین می‌شود، وضعیت جدی می‌شود که این وضعیت می‌تواند جریان خون به کبد را متوقف کند. این بیماری به علت بسیاری از بیماری‌ها و بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت و مصرف مداوم الکل رخ می‌دهد. در ادامه با نحوه تشخیص و درمان سیروز کبدی بیشتر آشنا می‌شویم.درمان سیروز کبدی

عوارض جانبی سیروز کبدی

عوارض سیروز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

فشار خون بالا در وریدهایی که خون کبد را تأمین می‌کنند.

تورم در پاها و شکم. پرفشاری پورتال می‌تواند باعث احتباس مایع در پاها (ادم) و در شکم (آسیت) شود.

بزرگ شدن طحال (splenomegaly). پرفشاری خون پورتال همچنین می‌تواند باعث تغییرات در طحال شود. کاهش سلول‌های سفید خون و پلاکت‌ها در خون شما می‌تواند نشانه سیروز با پرفشاری خون پورتال باشد.

خون ریزی. پرفشاری خون پورتال می‌تواند خون را به رگ‌های کوچکتر هدایت کند و باعث افزایش اندازه آنها و تبدیل شدن آنها به واریس شود. این بارهای اضافی تحت تأثیر بارگذاری قرار می‌گیرند، این رگ‌های کوچکتر می‌توانند موجب بروز خونریزی شدید شوند. خونریزی تهدید کننده حیات بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌ها در مری  (واریس مری) یا معده (واریس معده) پاره می‌شوند. عفونت‌های باکتریایی یک عامل مکرر برای خونریزی هستند.

عفونت بدن. اگر سیروز کبدی دارید، بدن شما ممکن است دچار بیماری عفونی شود.

سوء تغذیه سیروز ممکن است در پردازش مواد مغذی اختلال ایجاد کند که منجر به ضعف و کاهش وزن می‌شود.

جمع آوری سموم در مغز (آنسفالوپاتی کبدی). کبد آسیب دیده از سیروز قادر به پاک کردن سموم از خون و همچنین کبد سالم نیست. سپس این سموم می‌تواند در مغز ایجاد شود و سبب سردرگمی و اختلال روانی شود.

یرقان زمانی اتفاق می‌افتد که کبد بیمار بیلی‌روبین را به میزان کافی از خون شما حذف نمی‌کند.

افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد.

نارسایی حاد مزمن کبدی.

درمان سیروز کبدی

جلوگیری از ابتلا به سیروز کبدی

خطر ابتلا به سیروز را با مراقبت از کبد خود کاهش دهید اگر سیروز دارید، الکل مصرف نکنید.

یک رژیم سالم بخورید رژیم غذایی مبتنی بر گیاه را که پر از میوه‌ها و سبزیجات است را انتخاب کنید. دانه های کامل و منابع نادر پروتئین را انتخاب کنید. مقدار غذاهای چرب و سرخ شده‌ای که می‌خورید را کاهش دهید.

حفظ وزن سالم. مقدار بیش از حد چربی بدن می‌تواند به کبد شما آسیب برساند. اگر چاق و یا اضافه وزن دارید با پزشک خود در مورد یک برنامه کاهش وزن صحبت کنید.

تشخیص سیروز کبدی

برای تشخیص و شروع درمان این بیماری روش‌های زیر کاربرد دارد:

بیوپسی کبدی

افراد مبتلا به سیروز کبدی در مرحله اولیه معمولاً علائم ندارند. اغلب، این بیماری از طریق یک آزمایش خون معمولی یا چک آپ تشخیص داده می‌شود. پزشک ممکن است برای اطمینان از ابتلا به سیروز کبدی و آغاز روند درمان این بیماری یک یا چند آزمایش آزمایشگاهی را تجویز کند. بیوپسی نمونه بافتی (بیوپسی) برای تشخیص سیروز ضروری نیست. با این حال، پزشک ممکن است از آن برای شناسایی شدت، میزان و علت آسیب کبدی استفاده کند.

درمان سیروز کبدی

تست‌های آزمایشگاهی:

عملکرد کبد. سطح بیلی‌روبین خون بررسی می‌شود.

عملکرد کلیه. سطح کراتینین خون و ادرار بررسی می‌شود، زیرا در مراحل بعدی سیروز (سیروز پراکنده شده) ممکن است عملکرد کلیه کاهش یابد.

آزمایشات برای هپاتیت B و C.

انعطاف پذیری رزونانس مغناطیسی یا انعطاف پذیری گذرا. این تست‌های غیر تهاجمی تصویربرداری، سختی یا سخت شدن کبد را تشخیص می‌دهند و ممکن است نیاز به بیوپسی کبدی را از بین ببرد.

سایر تست‌های تصویربرداری MRI، CT و سونوگرافی نیز برای ایجاد تصاویر از کبد امکان دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

 اهداف درمان سیروز کبدی

درمان سیروز کبدی بستگی به علت و میزان آسیب کبد دارد. اهداف درمان این بیماری تسریع پیشرفت بافت اسکار در کبد و جلوگیری از نشانه‌ها و عوارض این بیماری است. در صورت آسیب شدید کبد، ممکن است لازم باشد که در بیمارستان بستری شوید.

درمان سیروز کبدی

بعد از تشخیص علت ایجاد سیروز کبدی، روند درمان این بیماری آغاز می‌شود که با توجه به علت و شدت بیماری در افراد فرق می‌کند:

درمان سیروز کبدی الکلی– افراد مبتلا به این بیماری ناشی از سوء مصرف الکل باید نوشیدن الکل را متوقف کنند.

درمان سیروز کبدی

کاهش وزن. در درمان سیروز کبدی ناشی از کبد چرب، افراد مبتلا می‌توانند با کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی سالم کبد چرب خود را درمان کنند.

داروها برای کنترل هپاتیت– در درمان سیروز کبدی ناشی از هپاتیت، مصرف دارو ممکن است از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

پیوند کبد– در موارد پیشرفته سیروز کبدی، هنگامی که عملکرد کبد متوقف می‌شود، پیوند کبد ممکن است تنها گزینه درمان این بیماری باشد. معمولاً افرادی که در معرض عوارض ابتلا به این بیماری، مانند زردی، احتباس مایعات قابل توجه (آسیت)، واریس خونریزی، انسفالوپاتی خون، اختلال عملکرد کلیه یا سرطان کبد، باید این گزینه درمان این بیماری را در نظر بگیرند. سیروز شایع‌ترین علت پیوند کبد است.

درمان عوارض سیروز

پزشک برای درمان هرگونه عوارض سیروز ممکن موارد درمانی زیر را تجویز کند، از جمله:

احتباس مایع اضافی در بدن شما. یک رژیم کم سدیم و دارو برای جلوگیری از ایجاد مایع در بدن ممکن است به کنترل آسیت و تورم کمک کند. افزایش مایع شدید مایع ممکن است نیاز به روش‌هایی برای تخلیه مایع یا سایر مداخلات برای کاهش فشار داشته باشد. در بعضی موارد، یک لوله کوچک – یک شنت پورتفستیک داخل مغزی (TIPS) – در داخل ورید درون کبد قرار می‌گیرد تا فشار خون را در کبد کاهش دهد و سرعت انباشت سیال را کند بکند.

در پرفشاری پورتال بعضی از داروهای فشار خون ممکن است فشار خون بالا در رگ‌های آوران کبد را کنترل کنند و از خونریزی شدید جلوگیری کنند. پزشک شما در فواصل منظم آندوسکوپی فوقانی را انجام می‌دهد تا رگ‌های بزرگ شده در مری یا معده (واریس) را که ممکن است خونریزی کند را بررسی کند.

در عفونت‌ها ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها یا درمان‌های دیگری را برای عفونت دریافت کنید.

افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد. پزشک شما آزمایشات خون و سونوگرافی را هر شش ماهه را برای بررسی علائم سرطان کبد توصیه خواهد کرد.

آنسفالوپاتی کبدی ممکن است داروهای تجویز شده برای کمک به جلوگیری از تولید سموم در خون به دلیل عملکرد ضعیف کبد تجویز شود.

درمان سیروز کبدی در آینده

دانشمندان در حال تلاش برای گسترش روش‌های درمانی فعلی برای درمان سیروز هستند، ترکیبی از افزایش غربالگری، تغییر شیوه زندگی و داروهای جدید ممکن است در آینده برای درمان سیروز استفاده شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر سیروز کبدی دارید، باید برای تشخیص و درمان این بیماری به پزشک متخصص دستگاه گوارش یا کبد مراجعه کنید. متخصص‌های گوارش کبد می‌توانند در روند تشخیص علت سیروز کبدی و آغاز روند درمان این بیماری به شما کمک کنند. ما در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر لیست متخصص گوارش و کبد کشور را برای شما فراهم کرده‌ایم، شما می‌توانید از پزشک معالج خود را در آن بخش برای درمان سیروز کبدی انتخاب کنید.

منابع:

 medicalnewstoday

mayoclinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
228 نظرات
 1. حدیث می گوید

  همسرم ۳۴ سالشه و چندوقته که یهو رنگش زرد میشه و به شدت عرق میکنه توی ازمایش هایی که داده انزیم های کبدیش بالاست و پلاکتش پایینه وطحالش هم بزرگ شده به نظر شما مشکلش چیه

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی آزمایش های فوق نیاز به بررسی جدی و معاینه توسط پزشک دارد.به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

  2. رضافارسی می گوید

   سلام پدرمن طحالش بزرگ شده بودگفتن بایدبرداره برداشت رگ کبدش بسته شدمشکل کم کاری مغزواستخوانم داره میگن نمیشه کبدپیوندبده ایاراهی هست به نظرشمابرادرمانش،ممنون ازلطفتون

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    اگر بیماری زمینه ای دارد احتمال پیوند کبد سخت است

    1. ghorob می گوید

     واس کسی ک باطری قلبشه پیوند کبد میتونه بکنه

     1. مشاور سلامتی می گوید

      سلام
      بستگی به سن و سایر فاکتورها دارد
      همچنین باید متخصص قلب و بیهوشی به دقت معاینه کنند و نظر بدهند

 2. حمید می گوید

  سلام.من سیروز کبدی دارمو علائمم نزدیک به دو ماه هست که بیشتر شده.مثل خشکی چشم و دهان و ضعف عضلات و سوزش سمت راست شکم و تب و سردی بدن…دو سال پیش بخاطر مصرف بی رویه قرص مسکن هم معده و هم کبدم زخم شد.راه درمانی داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   شما باید به طور مکرر توسط فوق تخصص گوارش بررسی شوید و ِزمایشات دوره ای انجام دهید و معیارهای لازم برای پیوند کبد بررسی شود
   علت سیروز اگر خودایمنی باشد باید دارو مصرف کنید

 3. بیتا می گوید

  سلام
  دوست من ۱۷ سالشه و سی روزه کبد الکلی داره الان هم مصرف الکل رو متوقف کرده هم دارو میخوره بنظرتون با این کارا چقدر احتمال داره کبد خودشو ترمیم کنه و درس بشه ؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی به مرحله تشخیص و آسیب کبد دارد
   اگر دچار سیروز شده باشد احتمال ترمیم سخت تر و کم است

 4. محنا دست پناه می گوید

  سلام،آیا برای کبد چرب گرید۴ درمانی به جز پیوند وجود دارد؟؟؟
  فوری لظفا جواب بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پیوند کبد در سیروز شدید کبدی انجام میشود
   کبد چرب اگر منجر به سیروز شود و اختلال پلاکت و…ایجاد شود نیاز به پیوند است

 5. مونا _ ع می گوید

  بسیار عااااالی بود ممنون از مطالب مفیدی که در اختیار مردم عادی میزاریذ که ما هم بتونیم از این مطالب خوب و مفیدتون استفاده کنیم

  1. کوثر مهدی زاده می گوید

   ممنونیم از حسن نظرتون دوست عزیز

 6. Mm می گوید

  سلام
  ۶۳ سالمه کبد چرب داشتم الان الاستوگرافی گفته سیروز کبدی دارم ازمایشاتم گاما جی تی بالاست نزدیک ۳۰۰ هست ولی پلاکت و انزیم کبدم نسبت به ازمایش سه هفته قبلیم کمی بهتر شده در حال حاضر آندوسکوپی انجام دادم گفتن واریس مری ندارم لطفا راهنمایی کنید این مدل سیروز پیشرفته است خفیفه ؟ آیا قابل جبرانه؟نیاز به پیوند هست؟ طول عمرم چقدره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام شدت سيروزتون به يسري پارامتر ها مثل ميزان بيلي روبين ميزان البومين
   هوشياريتون كه خوبه
   ميزان امونياك بدن
   Bun
   ربط داره
   بعيد ميدونم نوع شما شديد باشه چون واريس مري هم نداريد

 7. ی می گوید

  سلام من پدرم سیروز کبد داره طبق آزمایشاتی که ازش گرفتند. اما هیچ دردی در بدنش نداره نه از طرف معده و نه کبد و طحالش هم ورم داره درمانش چطوریه؟

 8. narges می گوید

  سلام و وقت بخیر، من در 7 سالگی یرقان گرفتم و الان 24 سالمه اما هنوز سفیدی چشمم کمی مایل به زرده که وقتی غذاهایی با طبع گرم میخورم بیشتر میشه آیا خطرناکه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه خطرناك نيست
   اما ميتونيد اين آزمايشاتو بدين
   Cbc.diff esr crp ldh
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct

 9. کرمی می گوید

  سلام
  مادر من سیروز کبدی داره و دکترش گفت که خیلی بیماریش پیشرفت کرده حتی پیوند هم جواب نمیده به نظر شما درمان داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز درمانش پیوند است حتی اگر بسیار پیشرفته باشد
   نگفتند چرا جواب نمیدهد؟
   چند سالشان است مادرتان؟

 10. امیدرضارضازاده می گوید

  آیا سیروز کبدی درمان قطعی دارد ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام درمان قطعيش پيوند كبد هست

 11. سالار می گوید

  سلام من 26 سالم هست. آزمایشم نشون میده که ast : 64 و alt : 108 هستش. ده سالی هست کبد چرب دارم. تو آزمایش 14 سالگیم میزان alt : 94 بود و بعد با حذف سس مایونز که خیلی زیاد میخوردم. این مقدار کم شد ولی الان دوباره زیاده شده. وزنم زیاد هستش. اما هیچ علاعمی مثل کاهش وزن یا بی اشتهایی ندارم. حتی تهوع ورم یا خستگی هم ندارم. عملکرد دستگاه گوارشیم نرماله. فست فود زیاد میخورم ولی… رابطه جنسی نداشتم تاحالا. اهل الکل نیستم. به نظرتون دچار سیروز شدم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه اينا نشون دهنده كبد چربه
   دوباره سونوگرافي بديد و توسط متخصص داخلي ويزيت شين تا دارو براتون تحويز كنن

 12. A می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید خواهرم سیروز کبد داره ۲۸ سالشه در طرفه سمت راست بدش همیشه درد داره هر چقدر از مسکن استفاده میکنه جواب نمیده اگه ممکنه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   اگه سیروز دارن که اصلا نباید مسکن سرخود و زیاد مصرف کنن
   باید مرحله سیروز و علتش مشخص شه تا درمان صورت بگیره
   مثلا در علل خودایمنی داروهایی همچون کورتون و سرکوب کننده ایمنی میدن
   در موارد شدید سیروز هم باید پیوند کبد انجام بشه

 13. مریم می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید من ازمایش دادم ast77وalt58بوده بنظرشما این میتونه به سیروز کبدی ختم بشه .هیچ علائم دیگریم ندارم فقط قسمت سمت راست شکمم زیر دنده بعصی مواقع درد میگیره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه علتش مشخص نشه و درمان نشه بله ممکن به سیروز منجر شه
   شما باید حتما به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

 14. مهدی می گوید

  سلام مادرم سیروز کبدی دارن و ۶۳سال سن دارن ایا پیوند کبدی خطرناک میتونه باشه واسشون؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اگه كانديد پيوند هستن و از نظر قلبي ريوي مشكلي ندارن درسته كه جراحي سنگيني هست اما درمان قطعيشونه

 15. بهروز می گوید

  سلام خسته نباشید من از ۶ سالگی دکترا گفتن کبدت سفته تازگیام میگن سیروز دارم من باید چیکار کنم دکترا هرکدوم یه چی میگن قضیه چیه چطور میتونم شمارو ملاقات کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علت سیروز متفاوت
   ممکن بیماری های خودایمنی، سیروز صفراوی اولیه، ویلسون،هپاتیت های ویروسی مطرح باشه
   باید علت اون (اصولا با بیوپسی و آزمایش خون ) مشخص شه تا درمان مناسب صورت بگیره
   اگر سیروز شدید نباشه ممکن با رژیم غذایی و دارو کنترل شه
   در موارد شدید پیوند کبد انجام میشود

 16. مهدیه نیری می گوید

  همسرم 38 ساله است سیروز کبدی f 4 هست درمان هپاتت سی جواب داد ..فقط خیلی بی حال و خواب الوده هست .درمانش به چه صورت هست

 17. معصومه می گوید

  سلام ببخشید داداشم مشکل کبد دارن در تشخیص اولیه هپاتیت نوع a هستش ولی همون هم مشخص نیس لطف راهنماییم کن ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علایمشون چیه عزیزم و از کی بروز کرده؟چه آزمایشاتی براشون انجام شده و نتیجش چی بوده؟

 18. حسین می گوید

  سلام بنده حدود ۴ ساله که خارش دائمی دارم همه جای بدنم و همیشه در حال مصرف فکسوفنادین هستم. صورتم رو جوش پر کرده. خواب بسیار بی نظمی دارم و همینطور رژیم غذایی تحت تأثیر خواب بد شده. بنظرتون مشکل از کجاست؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آزمایش آنزیم های کبدی و کارکرده کلیه بدهید

 19. زری می گوید

  سلام خواهرم سیروز کبدی داره و در لیست پیوند کبد نوبت اورژانسی هم هست اما کبدی مناسب برایش پیدا نشده و روز به روز شکمش بزرگتر میشه و بی خوابی و خارش بدن و دردهای شدید استخوانی داره
  برای اسیتش چکنیم که خیلی اذیتش میکنه

 20. الهه می گوید

  سلام من29 سالمه سیروز کبد دارم همه آزمایشی هم انجام دادم از هپاتیتها آندوسکپی معاینه چشم همه منفی بوده.. ولی.. جواب سنو گرافیم طحالم و بزرگتر از نرمال نشون میده و صفرامم پلیپ نشون داده. و پلاکتم هم همیشه روی 80 هزار یا 60 هزار هست و سمت راستم هر از گاهی تیر میکشه همه دکتری هم رفتم باید چیکار کنم.. ورزش پیشرفته 1سال انجام دادم وزنمو کم کردم..بعد از 1سال رفتم سنو حالا میگن کبدت سایزش کوچیک شده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز شاید به دنبال مصرف دارویی در گذشته یا به دنبال عفونت خاصی دچار این مشکل شده اید
   اگر افت پلاکت دارید و واریس مری دارید با پزشک خود صحبت کنید تا در صورت لزوم شما را در لیست پیوند قرار دهد

   1. الهه می گوید

    بله من آندوسکپی انجام دادم واریس نداشتم هپاتیت هم ندارم و هیچ دارویی تا به حال مصرف نکردم فقط بچگیم مادر بزرگم بهم آب شکر می‌داده رو علم خودش ? الان تو سن 29 سالگی سیروز کبد دارم و درمانش نمیدونم چیه راهنماییم کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بلخره یک علت زمینه ای همچون کبد جرب، خودایمنی، مشکل مجاری صفراوی در ایجاد علت مطرحه
     که علت با بیوپسی کبدی و انجام ازمایش های سرولوژی خودایمنی مشخص میشه
     اگه علت خودایمنی یا مجاری صفراوی باشه با مصرف برخی داروها همچون آزاتیوپرین و کورتون و اورسوبیل میتوان نیاز به پیوند رو برطرف کرد یا به تعویق انداخت
     توصیه میشه جهت بررسی دقیق به یک فوق تخصص گوارش متبحر همچون پروفسور علویان مراجعه کنید
     همچنین میتونین از تماس تلفنی با فوق تخصص گوارش استفاده کنید

 21. الهه می گوید

  هم مصرف نمک کم کردم هم روغن دیگه فست فود نمی‌خورم ولی سایز کبدم زده کوچکتر… و دکتر هم میگه درمانش فقط پیونده اونم برای کسایی که وضعشون خیلی خرابه…
  خب من میخوام خوب بشم که همین سیروز تبدیل به کبد چرب بشه حداقل?

  1. مشاور سلامتی می گوید

   با‌ رژیم غذایی و ورزش مناسب می توانید ۳۰ روز را در وضعیت ثابت قرار دهید و از نیاز به پیوند پیشگیری کنید

 22. ناشناس می گوید

  سلام.مادر من ۵۱ سالش هست .سالها پیش لک های قهوه ای روی کمرش زد و پیش دکتر رفت اما تشخیصی ندادند.چندین سال بعد اتفاقی با یک آزمایش کامل گفتند باید پیش دکتر کبد بری.چند آزمایش دیگه گرفتند و گفتتد سیروز و خود ایمنی کبد مبتلا هست.قرص های آزارام و نیزوپرد و اورسوفار از دارو هایی که مصرف میکنه.میخوام ببینم این بیماری چقدر حاده؟درمان داره یا نه؟ چند سال دیگه ممکنه پیوند لازم داشته باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی دارد که میزان پلاکت خونو میزان آلبومین چقدر باشه ،آنزیم های کبدی با داروها کنترل شده یا خیر
   همچنین وجود آسیت شکمی و واریس مری و اختلالات انعقادی هم در تعیین میزان وخامت و نیاز به پیوند کبد مهمه

   1. ناشناس می گوید

    سلام.پلاکت در آزمایش خون جدید177.ALT:35 و AST:42 است.10.1:hemoglobin و 32.0:hematocrite و 75:M.C.V و23.7:M.C.H است .باتوجه به این نیاز به پیوند چه زمانی هست؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     ببینین اگه پلاکت خوب باشه که در مادر شما آزمایشاتشون خوبه
     و واریس مری نداشته باشن و آسیت (تجمع مایع در شکم) نباشه و میزان آلبومین خون و اختلالات انعقادی نداشته باشن یعنی وضعیت پایدار و فعلا نیاز به پیوند نیست و ممکن اگه خوب پیگیری کنه تا سالها هم نیاز به پیوند نباشه
     فقط باید داروهاشون رو مصرف کنن و طبق برنامه زیر نظر پزشکشون آزمایش بدن
     هر ۳ ماه cbc, diff, bun, cr, Ast, Alt, Alkp, pt, ptt, inr, billt, bill D, Albumin چک بشه
     با نظر پزشک معالجشون برای بررسی واریس مری آندوسکوپی و برای آسیت سونوگرافی بدن

 23. حمید ف می گوید

  سلام. من کبد چرب دارم آنزیمهای کبدی بالا و سونوگرافی هم دادم گفتند گرید دو سه ماهه دارم دارو مصرف میکنم لیورگل 140و رژیم غذایی و ورزش تنها مشکلم خارش کل بدن است که رفع نمیشه ؟ خارش تا درآمدن خون ادامه میدم چکارکنم؟به متخصص گفتم میگه خارش مال کبد نیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عدد آنزیم کبدی و مقدار بیلی روبین در آزمایش و همچنین جواب سونوگرافی رو تایپ کنین
   یا از تماس تلفنی یا فوق تخصص گوارش استفاده کنین

 24. حمید ف می گوید

  سلام دکتر گرامی
  آنزیمهای کبدی AST :52
  ALT :87
  جواب سونوگرافی:fatty liver grade 2
  Bilrubin. :Total 0/8
  Bilirubin :Direct 0/2
  هیچگونه عوارضی ندارم قبلا تهوع و سردرد هفته ای یکبار داشتم ولی الان دو سه ماهه ندارم فقط خارش خیلی زیاد درناحیه شکم تقریبا روی دیافراگم و پاها پشت زانوها و دستهاقسمت داخلی آرنج . خاش همیشه و زیاد مخصوصا بعد از بیدارشدن . دارو لیورگل و140وآتوراستاتین 10 مصرف میکنم. با تشکر فراوان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   ببینین با توجه به بررسی ها بنظر بنده تا مجموع ۳ ماه در کل (از وقتی که رژیم و لیورگل رو شروع کردین ) رعایت رژیم غذایی و داروها کنین
   وزنتون رو کم کنین
   عرق کاسنی،سرکه سیب، آب زرشک در حد متوسط مثلا از هر کدام هفته ای ۳ بار یک استکان بخورید
   قهوه روزی ۳ فنجان در بهبود کبد موثره
   ورزش منظم و حسابی داشته باشین
   بعد ۳ ماه مجدد آنزیم کبد و سونو بدین
   اگه همچنان آنزیم بالا بود بررسی های تکمیلی انجام بشه

 25. نامور می گوید

  با سلام خدمت شما دکتر گرامی
  پدر بنده 56 سالشون هست مبتلا به سیروز کبدی هستند و درمان هپاتیت c جواب داده شده ولی هر 6 ماه خونریزی ( واریس مری ) دارند و مارو نگران کرده آیا واریس درمان می‌شود یا فقط تنها راه باند انداختن است آیا با پیوند کبد واریس نیز درمان می‌شود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت واریس باید باند لیگاسیون بشن و دارو بخورن
   اگه پیوند شن بله واریس خوب میشه
   جهت نیاز به پیوند باید درجه سیروز مشخص شه و در لیست پیوند قرار بگیرن

 26. ناشناس می گوید

  ۵۵سال دارم سی روز کبد دارم وزن ۹۶ قد ۷۴ بجز روغنی سرخ کردنی بگه از چه غذایی پرهیز کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نمک، روغن، نوشابه،فست فود و سوسیس و کالباس، شیرینیجات زیاد و چرب نخورین
   ماهی سالمون،آب زرشک، قهوه،میوه بخورین

   1. Morteza saleki می گوید

    سلام و عرض ادبو خسته نباشید
    قبل از هر چیز میخواستم ازتون بابت این سایت مفید تشکر کنم.
    دکتر مادرم (HCV) مزمن داشتن ک دکتر عزیز سید موید علویان درمانشون کرد. اما مشکل کبد کماکان برقراره و مادرم پارسال واریس مری گرفت ک پانسمان شد. جناب دکتر علویان میگن ک نیاز ب پیوند نیست. اما هر دفعه مادرم یک مشکل بزرگتر پیدا میکنه و با وجود این ک HCV درمان شده ولی هنوز حالش خیلی بده، واقعا نگرانم?.
    اگر مقدور هست لطفا راهی جلو روم بگذارید.

    یک دنیا ممنون و سپاسگزارم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     دوست عزیز پروفسور سید موید علویان بسیار متبحر هستن در زمینه کبد بهشون اعتماد کنین اگه ازمایشاشون تحت کنترل نیاز به اقدامی نیست
     ازمایش دوره ای و چک آنزیم کبدی و pt, ptt, inr و cbc، Alb بدین برای مادرتون
     و آندوسکوپی دوره ای در صورت نیاز برای چک واریس

 27. هاشمی سماغچه می گوید

  سلام خیلی ممنون از وقتی که گذاشتین من یک دفعه ازمایش دادم انزیم کبدم بالا بوده ویکی دو دفعه سنو دادم کبدم بین گرید یک و دو بوده هیچ علایم خاصی ندارم همه چیم رو رواله فقط وقتی یک فعالیت بدنی شروع میکنم یا تو محیطی که گرم باشه قرار میگیرم بدنم شروع میکنه به خارش حالا این خارش میتونه از کبدم باشه ؟ ممنون از حسن توجه شما؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه خارش فقط در موقع هایی که ذکر کردین باشه خیر بعید ارتباطی داشته باشه

 28. سیدجلال می گوید

  سلام،پدرمن حدود ۳ ماهه که دل درد خفیف داشت تا دوهفته پیش ک معلوم شد مشکل کبد داره ،به متخصص نشونش دادیم گفت احتمال سیروزه،ولی نه بیوپسیش بد بود نه ازمایشتش،فق عکسش گفت ک سیروز داره ،الان نفخ شکم داره ،یبوست میشه و دل درد داره،چکار باید بکنبن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه سیروز باشد که در بیوپسی معلوم میشود دوست عزیز

 29. tannaz می گوید

  سلام
  یه مادر بزرگ 90 ساله دارم که علایمی چون خارش بین دو کتف وکمر تورم در پاها ادرار زرد مایل به نارنجی کم حرفی لرزش دست و پاها کم بینایی وبی اشتهای داره میخواستم بدونم این علایم برای بیماری سیروز یا سرطان کبد وآیا راه درمانی داره
  چون سنش زیاده نمیشه ازش نمونه برداری کرد .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونه مشکل کبدی باشه
   فعلا یک چکاپ و بررسی ازمایش خون براشون باید بدین

 30. محدثه می گوید

  من ۱۸ سالمخ ازمایش خون دادم مشخص شده یرقان دارم ولی علتش معلوم نیس قرارع برم سونو کبدی بدم احتمالش هس که مشکل خاصی باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید حتما پیگیری ها انجام شه
   بررسی از نظر هپاتیت های ویروسی و هپاتیت خودایمنی و….ازمایش بدین
   ممکن نیاز به بیوپسی کبد و ازمایشات سرولوژی هم باشه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.