علل و راه های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

علت درد ناف چیست؟ ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علایمی از قبیل درد، سوزش، بر آمدگی و بیرون زدگی شود، هر کدام مطرح کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند است از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی بوجود آمده است که تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

شایع ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در درون ناف ، حاشیه ناف ، بالای ناف یا پایین ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

درد اطراف ناف و به طور کلی درد در هر قسمت از شکم می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برای مطالعه‌ی بیشتر در این زمینه نیز می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

مسمومیت غذایی

مصرف فست فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب باعث مسومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت احساس درد در کل شکم می‌کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

علت درد دور ناف

به شما توصیه می کنیم که به پزشک یا درمانگاه مراجعه کنید. شما با دریافت داروهای مناسب ضد تهوع و استفراغ و دریافت سرم، بهبودی پیدا می‌کنید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت نمایید.

سندرم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک‌پذیر یک بیماری عجیب است؛ درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را بصورت مزمن دارید، گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید، اما علایمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

علل درد اطراف ناف

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش ها و استرس هایتان تلاش کنید.

آپاندیست

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می کند. احتمالا علایمی از قبیل تهوع و استفراغ, تب با درجه پایین, یبوست یا اسهال, از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید, اصل اول این است که بیماری شما نگران کننده نمی‌باشد پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس جهت تشخیص و شروع درمان مراجعه فرمایید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علایم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید، شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست.

بعد از مدتی، شما متوجه می شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی های موقت می شود. بیرون زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید، اصلا مشکل پیچیده‌ای نیست. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به تذکر دادن چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک یر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن مختصرا قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علایم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علایمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

اگر در اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است جهت اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

علت های دیگر هم باعث درد اطراف ناف می‌شوند که اصلا زمینه گوارشی ندارند، که از مهم ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا در هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری فلبی داشته اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی بو قند بالا در خطر بیماری قلبی هستید، هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

مهم ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظز پزشک قرار بگیرید، در اینصورت شما بزودی درمان شده و بهبود خواهید یافت.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی و درد ناف را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

سوالات پزشکی خود را در بخش نظرها بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره انواع دردهای شکمی بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

620 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ببخشید من از دیروز دور نافم درد میکنه یه کم احساس سوزش هم داره زیر نافمم دست میگیرم فشار میدم یه چیز سفت لمس میکنم کامل میشه حسش کرد بعد من حدودا ۷.۸ماه پیش چون مشکل یبوست و اعصاب روده ی تحریک پذیر داشتم رفتم پیش یه نفر که گفتن نافت افتاده جا انداخت یه مدت مشکل یبوستمم حل شد گفت روده هات پیچیده الان دوباره همون جوری شدم دور نافمم خیلی درد داره به نظرتون چیکار کنم آزمایشم دادم چیزی نبود

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از وعده غذایی
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت
   در صورت عدم بهبود در اولین فرصت ویزیت شوید

 2. با عرض سلام
  چند روز پیش در زمان اجابت مزاج ببخشید فشار زیادی به خودم وارد کردم و ناگهان سمت راست و پایین شکمم نزدیک موقعیت آپاندیس درد و تیر ناگهانی کشید و بعد از چندی آروم شد ولی ۲۴ ساعت بعد همون موضع درد گرفت و حدود یک هفته هست کم و بیش احساس درد کمی میکنه مخصوصا زمان پر بودن روده ببخشید. ولی نکته مهم اینه که در حال حاضر سمت راست نافم حدود حدود ۳ سانت فاصله با ناف احساس درد کمی میکنم که در زمان پری شکم این درد کم احساس میشه و اگر با دست فشار بدم درد حس میکنم.

 3. سلام نافم یه ماه بیشتر که از داخلش ترشحات مانند چرک یا اب خون میاد چند وقت با الکل شستشو دادم و خشک کننده ام استفاده کردم ولی همچنان ادامه داره و فقط بوی بدی که داشته برطرفش شده ولی داخل نافم خیسه و یکم احساس درد در بالای ناف دارم لطفا راهنمایی کنید دلیلش چیه و چطوری برطرف میشه

 4. سلام خسته نباشید من یه هفته دل درد دارم مخصوصا اطراف ناف و در موقع غذا و تخلیه هم همچنان درد هست و گاهی ب کتف سمت چپم میزنه
  دکتر و دارو هم تاثیر نداشته

 5. با سلام
  من دو روزی میشه که اطراف ناف و محدوده روده درد دارم که هر چند وقت یکبار میپیچه به هم
  احساس تهوع هم دارم ولی اصلا شدید نیست
  کمی بیرون روی دارم که اون هم شدید نیست
  ولی دردهام پی در پی هست
  این نکته رو بگم که این یکی دو روز هم پرخوری کردم
  ولی چای دارچین و غرق نعنا خوردم که آروم بشه دردام ولی تاثیر چندانی نداشت
  باتوجه به شرایط بیمارستان ها و شلوغی اون ها چه توصیه ای میکنید؟
  ممنون از لطفتون

  • سلام
   بهتر است معاینه شوید اگر امکان معاینه ندارید
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت
   قرص رانیتیدین همراه غذا
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد

 6. سلام خسته نباشید ،من گاهی سمت چپ نافم تیر میکشه دردش چن لحظس ولی باز بعده چن ساعت یا یک روز یبار یا دو س روز یبار اون درد میاد سراغم وبدجور تیر میکشه میشه بگید دلیلش چ می‌تونه باشه

 7. سلام خسته نباشید من الان چندسالی میشه که فقط با فشار نافم درد بدی تو کل شکمم منتشر میشه البته یبوست و نفخ شدید دارم التهاب روده هام زیاده حالت عادی هیچگونه درد شکمی ندارم فقط با فشار ایجاد میشه

 8. سلام همسر من چند روزه سمت چپ و راست شکمش یعنی اطراف ناف احساس درد میکنه و ۲روز مشکل یبوست داشت و با خوردن قرص و روغن کرچک بعد از دو روز اسهال شد،،این درد بعضی اوقات به پهلوها هم سرایت میکنه ۳۴ سالشه و واقعا نمیدونیم مشکل از کجاست?خیلی میترسم

  • سلام
   در صورت درد شدید ویزیت شود اما اگر درد خفیف و به صورت دلپیچه است قرص کلیدینیوم سی هر ۱۲ ساعت یک عدد و قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 9. سلام مدتي هست كه درناحيه ي پايين شكمم سمت چپ درد شديدي احساس ميكنم كه هنگام بلند شدن،خم شدن و دست زدن به ان ناحيه باعت درد شديدي در من ميشود وحتي نفس كشيدنم نيز باعث درد ميشود

 10. سلام مدت دو روز است که در داخل نافم احساس سوزش ودرد دارم و احساس میکنم از داخل نافم عفونت بیرون می آید و البته دچار یبوست هم هستم

  • سلام
   قرص سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت تا ۵ روز و پماد موپیروسین هر ۱۲ ساعت به محل زده شود
   درفرصت مناسب توسط متخصص جراحی ویزیت شوید

 11. سلام مدت دو روز است که در داخل نافم احساس سوزش ودرد دارم و احساس میکنم از داخل نافم عفونت بیرون می آید و البته دچار یبوست هم هستم

  • سلام
   میتواند کیست یا فیستول نافی باشد
   پماد موپیروسین هر ۱۲ ساعت به ناف زده شود
   جهت رفع یبوست مصرف مایعات و سبزیجات و قرص سی لاکس روزی یک عدد
   در فرصت مناسب ویزیت شوید

 12. سلام پسر ۱۷ ساله از نافش ترشح چرکی و کمی خونی میاید یک جراح عمومی کوتر کرد خوب نشد سونوگرافی کردیم گفت یک کیست میگسد که درون آن مایع است به ابعاد نه در هست میلی متر مشاهده میشه لطفا در مان آن چگونه است

  • در حال حاضر میتوان کپسول سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت تا ۵ روز و پماد موپیروسین هر ۸ ساعت به موضع مصرف کرد
   در فرصت مناسب جهت معاینه و جراحی ویزیت شود

 13. دخترم نه ساله است آزمایش خون وادارش خوب بود نشانی از عفونت نداشت متخصص واسه اش سفکسیم 100داد و گفت احتمالا غده های لنفاوی شکمش بزرگ شده و چیزی نیست گاه گاهی دردش میگیره گاهی شب موقعه خواب گاهی صبح گاهی هم درد نداره راهکاری برای درمان بدهید ممنون میشم الان بهش سفالکسین 250بدم خوبه؟

 14. من درد شدید دور ناف دارم و اسهال،اشتها هم ندارم
  خیلی هم وزن کم کردم
  ضعف هم دارم و بی حالم
  چیز خاصی است یا نه؟؟؟

 15. سلام. بالای ناف ( بین ناف و زیر هشت)، بین دوتا پک عضلس. وقتی رو شکم خم میشم درد میگیره یا به صورت دورانی ماساژ میدم هم درد کوچک میگیره. این مشکل از پارسال که رفلاکس داشتم شروع شده. رفلاکس درمان کردم ولی این مشکل هنوز هست. چند ماهی هست تو مدفوع هم دونه های سفید مثل کنجد همیشه هست.
  دلیلش چیه؟

 16. باسلام من 42سال سن دارم دردناحیه ناف دارم که میزنه به کمرم وحتی اب هم که میخورم دردمیگیره علت چیست؟ایاجای نگرانی هست؟

 17. سلام شوهرم چندساله دردناف داره نزدیک 28کیلووزن کم کرده طبع صنعتی رفته گفتن افتاده گی ناف داری دست کاری کردن اصلاخوب نمیشه دکترنمیره نبض شدیددورنافش میزنه وصدای خرچ خرچ میادمثل اب میگه اب جمع شده زیرش اسهال سستی ضعف وروزبه روزورزن کم میکنه واقعااب زیرناف جمع میشه که جلوی سوخت وسازبدن رومیگیره ؟هرکاری میکنم دکترنمیره چقدراین مشکل جدی هست ؟؟؟

  • با سلام
   دوست گرامی کاهش وزن ۲۸ کیلویی نیاز به بررسی سریع دارد.حتما به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. سلام من هرچندروز یکباردردمعده دارم واطراف شکمم وبالای نافم دردمیگیره ومعده وبالای نافم تیرمیکشه واین روهم اضافه کنم که من رفلاکس معده هم دارم اماازاین دردخیلی اذیت میشم میخوام راهنمایی کنیدتابدونم این دردمعده وبالای نافم ازچی هست?

 19. سلام الان یه هفته هست سمت چپ نافم درد میکنه وقتی لمسش میکنم دردش بیشتر میشه سونو کامل از شکم انجام دادم موردی نداشت میشه لطف کنین بگین مشکل من چیه یا به کجا مراجعه کنم ..ممکن هست مشکل از روده باشه؟؟؟؟

 20. سلام.حدود دوهفته هست داخل شکمم یه محدوده دایره وار دقیقا پشتِ نافم درد میکنه.البته این درد فقط وقتی با دست همون قسمت شکممو فشار میدم احساس میشه.دردِ خفیف هست.وقتی غذا میخورم هم همون قسمت یه احساس ناخوشایند دارم و علاوه بر اون با پرشدنِ معدم یکم حالت تهوع بهم دست میده.احساسِ نفخ زیادی دارم و باد هم خیلی خارج میشه.به نظرتون آیا مشکلِ خاصی هست؟

  • با سلام
   لازم است معاینه شکم انجام شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. با سلام دور ناف من درد می کنه چیکار کنم

 22. سلام خسته نباشید من الان دوماه که زایمان کردم سزارین بعد از یک ماه نافم سفت و به سمت بالا اومده و درد هم خیلی داره حتی بچم را بغل میکنم و اگه با پا بزنه خیلی دردم میاد میخواستم ببینم علتش چیه ممنونم

  • با سلام
   لازم است ویزیت شوید
   میتواند عفونت یا فتق و…مطرح باشد

 23. سلام خسته نباشید
  من چند روزی هست سمت پایین شکمم درد می کنه علتش چیه؟

  • با سلام
   نیاز به معاینه شکم و بررسی سایر علایم همچون دل درد و تهوع و یبوست و….است

 24. سلام
  یک هفته ای هست که زیر چونه ام تا گودی گردنم درد میکنه و احساس میکنم چیزی توی گلومه داره خفه ام میکنه و پایین هم نمیره دیروز بعد یک هفته دچار تهوع شدید شدم و قبلش فقط پرتقال و کیوی خورده بودم و یک قرص مولتی ویتامین، بشدت بالا اوردم،شب تا صبح رو با تهوع و درد شکم سپری کردم، صبح دو لیوان اب ولرم بر حسب عادت همیشه خوردم چون همیشه مشکل یبوست دارم و این کمکم میکنه، بشدت دور نافم شروع کرد به درد گرفتن و تهوع مداوم. میخواستم ببینم این علامتها نشانه چی هست؟ تابحال سابقه این حالت رو نداشتم

  • با سلام
   دوست گرامی‌نیاز به معاینه است.میتواند از عفونت گوارشی،رفلاکس شدید و….باشد.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سلام، روزتون بخیر
  چند سالیست که به محض عصبی شدن بالای نافم درد می‌گیرد و متورم میشود و سه تا چهار ساعت حالت تهوع دارم و بعد از تخلیه شدن معده آروم میگیرم
  ولی الان بعلاوه حالات قبل سمت راست و چپ نافم هم درد می‌گیرد طوریکه توان حرکت ندارم.
  علت این دردها چیست و برای درمان باید نزد چه پزشکی با چه تخصصی رجوع کنم.
  البته قابل ذکر است که اگر موقعی پرخوری کنم همین حالت دست میدهد

  • با سلام
   نیاز است جهت معاینه و بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 26. با سلام.
  ببخشید من چند وقتی میشه ک نافم میخارید ولی اهمیت نمیدادم تا اینکه چن روزه خارشش زیاد شده و وقتی دست میزنم ب نافم یکم درد میکنه خیلی نگرانم.زخم روده ام دارم.واقعا میترسم.میشه راهنماییم کنین.چیز خطرناکی نباشه؟

  • با سلام
   نیاز به معاینه است میتواند کیست و یا عفونت ناف‌باشد.

 27. با سلام خدمت شما
  امروز ب شدت سر درد بودم ب طوریکه ناحیه سمتچپ سرم کنار چشمم درد میکرد و چشمم و استخون گونه ام درگیر بود و درد داشتم، که ژلوفن با زنجبیل و کسرک خوردم. الان بعد چند ساعت سردردم خوب شد اما برای اولین بار هست که چند سانت بالای نافم احساس سوزش دارم. میتونه سوزشه خطر ناک باشه؟! علت خاصی میتونه داشته باشه؟!

  • با سلام
   اگر سوزش به همراه تهوع و اسهال و تب و علایم دیگر بود به پزشک مراجعه کنید

 28. سلام وقت بخیر،ببخشید چند شبه که ناف ودور ناف وکلا شکم دخترم درد میکنه به طوریکه نصفه شب میبریمش دکتر،آزمایش هم گرفتن از دخترم جواش دوروز دیگه آمادست.دلشوره دارم به نظر شما مشکل خاصیه؟ دخترم ۱۳ سالشه.

  • با سلام
   در صورتی که معاینه مشکلی نداشته باشد و درد شدید نباشد تا نتیجه آزمایش صبر کنبد در غیر این صورت سونوگرافی و معاینه توسط متخصص اطفال یا جراحی انجام شود

 29. با سلام چند روزی میشه دور ناف مامان من قرمز شده و دچار خارش و سوزش میشه ترشح و درد نداره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام
   میتواند ناشی از عفونت و کیست نافی باشد.جهت درمان به پزشک عمومی متخصص جراحی مراجعه کنید تا داروهای موضعی و در صورت شدید بودن خوراکی تجویز شود

 30. سلام وقتتون بخیر ببخشید ی چن وقتیه ک از توی ناف مامانم یچیزی اندازه نخود در اومده هرچقدر هم ک دکتر و سونو میره میگن چیزی نیس ولی شکمش درد میکنه و احساس سنگینی میکنه میشه لطفا راهنمایی کنین
  ممنون

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به معاینه ضایعه است اما میتواند ناشی از فتق نافی،کیست نافی و…باشد که اصولا درد در محل ناف است و با حرکت کردن و فشار دادن بدتر میشود.ذکر نکرده اید که کجای شکم درد میکند اگر درد معده مطرح است و به غذا خوردن ارتباط دارد و همراه با نفخ و…است میتواند ناشی از التهاب معده و زخم باشد به متخصص داخلی مراجعه کنید

  • سلام خسته نباشید،من حدود یه هفته است که دل درد دارم و بیشتر درد در ناحیه ناف و اطراف نافه،هنگام غذا خوردن و تخلیه هم درد ادامه داره و متوقف نمیشه گاهی هم دردش تا پشت کتف سمت چپ پیش میره…چندین دکتر رفتم و انواع دارو هارو مصرف کردم اما فایده ای نداشته

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر