نحوه پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی

نحوه پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی چگونه است؟ یکی از دغدغه هایی که درباره‌ی این بیماری  وجود دارد نحوه پیشگیری از ابتلا به آن و جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران است در این مقاله به چگونگی پیشگیری از زگیل تناسلی صحبت خواهیم کرد.

چگونه می‌توان از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

در اولین قدم با پزشک خود در مورد واکسن اچ‌پی‌وی و چگونگی دریافت آن صحبت کنید. این واکسن در برندهای مختلف از شما در برابر آن سویه از ویروس اچ‌پی‌وی که باعث ایجاد این بیماری می‌شود به خوبی محافظت خواهد کرد.

این را بدانید که نداشتن شریک‌های جنسی متعدد و دریافت واکسن اچ‌پی‌وی تا حدود زیادی از ابتلا به زگیل‌های تناسلی جلوگیری خواهد کرد. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه‌ی جنسی بسیار خوب است، ولی از شما لزوما در برابر زگیل تناسلی محافظت نخواهد کرد.

 

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی با واکسیناسیون

در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا سه واکسن اچ‌پی‌وی را تایید کرده است. واکسن گارداسیل ۹ (Gardasil 9) برای زنان و مردان ۹ تا ۴۵ ساله استفاده می‌شود و از آن‌ها در برابر سرطان دهانه‌ی رحم و زگیل‌های تناسلی محافظت خواهد کرد.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی با واکسیناسیون

سازمان کنترل و جلوگیری از بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند که دختران و پسران بین سنین ۱۱ و ۱۲ سال به صورت مرتب واکسینه شوند، از طرفی واکسیناسیون از سنین کم‌تر یعنی ۹ سالگی می‌تواند آغاز شود. بهترین سن دریافت واکسن در دختران و پسران پیش از شروع فعالیت جنسی و داشتن رابطه‌ی جنسی است.

عوارض جانبی واکسن چندان زیاد نیست، برخی افراد در محل تزریق واکسن دچار سوزش می‌شوند، برخی دیگر سردرد، تب و علایم شبه آنفولانزا را تجربه می‌کنند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی با واکسیناسیون

 سازمان کنترل و پیشگیری  بیماری‌های آمریکا پیشنهاد می‌کند که افراد ۱۱ تا ۱۲ ساله به فاصله‌ی ۶ ماه دو دز متفاوت از واکسن اچ‌پی‌وی را دریافت کنند. پیش از این سه دوز متفاوت از این واکسن تزریق می‌شد.

افرادی با سن پایین‌تر ۹ و ۱۰ سال و نوجوانان در سنین ۱۳ و ۱۴ سال هم بهتر است که دو دز از این واکسن را دریافت کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که دو دوز از این واکسن در افراد زیر ۱۵ سال بسیار اثر بخش بوده است.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی با واکسیناسیون

نوجوانان و جوانانی که واکسیناسیون را از سنین ۱۵ تا ۲۶ آغاز کرده‌اند باید سه دوز واکسن را دریافت کنند. در حال حاضر توصیه‌ی سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا این است که همه افراد تا سن ۲۶ سال که تاکنون واکسینه نشده اند این واکسن را دریافت کنند.

چگونگی انتقال ویروس در بیماری زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی با تماس جنسی پوست به پوست در رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی و دهانی از فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل می‌شوند. پس تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری  و دیگر بیماری‌های آمیزشی عدم برقراری هرگونه رابطه‌ی جنسی با فرد مبتلا به بیماری است.

از آنجایی که برقراری رابطه‌ی جنسی یکی از بخش‌های مهم زندگی افراد را تشکیل می‌دهد، بسیار مهم است که چگونگی برقراری رابطه‌ی جنسی امن را بیاموزیم. در صورت استفاده از وسایل مراقبتی همچون کاندوم و کاندوم دهانی شانس ابتلا به بیماری‌های آمیزشی در افراد کم و کم‌تر خواهد شد.

چگونگی انتقال ویروس در بیماری زگیل تناسلی

اگر شریک جنسی در اطراف ناحیه‌ی تناسلی و مقعد دارای زگیل‌های تناسلی باشد، باید از برقراری رابطه‌ی جنسی با او خودداری کرد، چرا که در این شرایط امکان انتشار بیماری بسیار بیش‌تر از اوقات دیگر خواهد بود. فراموش نکنید که حتی اگر زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده هم نباشند، امکان انتقال و انتشار آن‌ها به فرد دیگر وجود دارد. پس حتی اگر همه چیز در شرایط عادی قرار دارد باید از وسایل مراقبتی همچون کاندوم و کاندوم دهانی استفاده شود.

در حالی که هیچ آزمایشی برای بررسی وجود احتمالی زگیل‌های تناسلی وجود ندارد، فرد باید در ملاقات ماهیانه و سالیانه با پزشک خود از نظر وجود احتمالی بیماری‌های آمیزشی به دقت بررسی شود. این کار به حفظ سلامت فرد کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

اگر درباره‌ی چکاپ بدن زنان و چکاپ بدن مردان  سوالی دارید می‌توانید در پایان این مقاله و در قسمت نظردهی سوالات خود را بگذارید تا در کمترین وقت ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

چگونه می‌توان از انتشار زگیل‌های تناسلی جلوگیری کرد؟

اگر متوجه‌ی وجود زگیل‌های تناسلی در خود شدید، آرامش خود را حفظ کرده و وحشت زده نشوید. راه‌هایی وجود دارد که اجازه‌ی انتشار و انتقال این بیماری را به شریک جنسی شما نخواهد داد.

 • از شریک جنسی خود بخواهید که توسط یک پزشک معاینه شود و با پزشک در مورد واکسن اچ‌پی‌وی صحبت کند. این واکسن در برندهای مختلف از شما در برابر آن سویه از ویروس اچ‌پی‌وی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود به خوبی محافظت خواهد کرد.
 • همیشه در هنگام رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی و دهانی از کاندوم و کاندوم‌های دهانی استفاده کنید.
 • زمانی که مطمئن هستید که مبتلا به بیماری شده‌اید، حتی با استفاده از کاندوم رابطه‌ی جنسی برقرار نکنید. گاهی در مناطقی که کاندوم امکان پوشاندن آن را ندارد هم زگیل‌های تناسلی وجود دارد.

 • سیگار نکشید، در صورت مصرف دخانیات خطر ابتلا به این بیماری در شما بیش‌تر از سایر افراد خواهد بود. از طرفی در افراد سیگاری حتی بعد از بهبودی هم احتمال زیادی وجود دارد که دوباره زگیل‌های تناسلی ظاهر شوند.
 • همیشه پیش از برقراری رابطه‌ی جنسی با شریک جنسی خود صحبت کنید و او را در جریان بیماری‌های آمیزشی خود قرار دهید. به این ترتیب با کمک هم از انتشار بیماری تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد.

آیا درباره‌ی پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی سوالی دارید؟ اگر پرسشی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است در قسمت نظردهی که در قسمت پایین این مقاله است، سوال خود را بنویسید تا در کمترین وقت ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

راهنماي بیماری زگیل تناسلی

منبع:

plannedparenthood.org

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نحوه پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

51 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من پارسال یدونه زگیل در دهانه واژنم داشتم رفتم دکتر ایشون یه دارو تجویز کردن بعد یه هفته نابود شد الان دوباره بعد چند وقت روی کشاله ران چندتا باهم دراومدن منم خجالت کشیدم برم دکتر از اسید سالیسیلیک استفاده کردم و تقریبا دارن میرن
  شما بگین من چیکار کنم

 2. سلام خسته نباشید
  من در تمام عمرم تنها با یک فرد رابطه جنسی داشته ام اون هم به مدت سه سال اما الان کمتر از سه ماه هست که یک دانه در کنار واژنم زده بود و به مرور بر طرف شد و الان شاهد دانه ای زگیل مانند در دهانم هستم
  میخوام بدونم از چه طریقی مبتلا شده ام ؟ چرا الان گرفتم و در طی این سه سال نگرفته ام ؟
  و الان برای درمان باید چه اقدامی کنم ؟

 3. سلام خسته نباشید
  ببخشید من عفونت قارچی واژن دارم و چن روز پیش به متخصص زنان مراجعه کردم بعد از معاینه شست و شو انجام دادبا بتادین الان ترشح شفافی همرا با لکه های کوچیک قهوه ای رنگ دارم میخواستم بدونم که ممکنه که اثرات بتادین باشه

  • سلام بله بتادين مخاط واژنتونو تحريك كرده
   بهتره مجددا معاينه شيد
   پماد واژينال كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور بزنيد تا ٦ شب و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 4. سلام برای زیگیل تناسلی زنانه به چه متخصصی مراجعه کنم

 5. ایا زیگیل در باروری هم مشکل ایجاد میکنه ؟

  • سلام اگهدر مرحله حاد باشه مبايد زايمان طبيعي صورت بگيره اما اگه درمان شده باشه مشكلي نداره

 6. با سلام، من با خانومی چند ماه پیش رابطه جنسی داشتم که روی واژنشون زائده هایی داشتن که خودشون میگن خاله زیگیل نیست و به دکتر نشون دادم. حالا من میخوام ازدواج کنم من و همسرم جهت پیشگیری از انتقال احتمالی بیماری چه اقداماتی باید انجام بدیم. اگر قرار بر واکسن زدنه از کجا باید تهیه کنیم؟

  • سلام بايد به متخصص اورولوژي مراجعه كنيد تا براتون واكسن تحويز كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   • سلام خسته نباشی .۲۴سالمه ده روز از زمان پریودم گذشته ازمایش بارداری دادم منفی چند فقط چند روز اول چند قطره امد دیگه هنو پریود نشدم حالت تهو دارم کمر درد بی حا .علاعم چی میتونه باشه

 7. سلام وقت بخیر من زیر الت تناسی خرده سفید دیده میشود ایا نشانه زگیل هست

  • سلام ممكنه قارچ باشه بايد معاينه شويد

 8. سلام وقت بخیر
  من به مدت یکسال با شخصی بصورت نامنظم رابطه داشتم تقرییا ۶ ماه پیش متوجه شدم که ایشون مبتلا به زگیل تناسلی هستن و علت اینکه من متوجه نشده بودم فریز کردن و کرایو تراپی از ناحیه ایشون بوده…
  پس از وقفه یکماهه برای رابطه جنسی از طرف ایشون، ظاهرا بدلیل ظهور مجدد زگیل تناسلی ، نهایتا من متوجه شدم که این شخص مبتلا هستن و رابطمو باهاش قطع کردم…
  ولی تاکنون چیزی توی بدنم ظاهر نشده حتی برای معاینه هم پیش متخصص رفتم و با تشریح موضوع، دکتر گفتن که شما زگیل تناسلی ندارید اما ازمایشی تجویز نکردند.
  ولی فراموش کردم که راجب واکسن ازشون بپرسم، ایا اصلا ممکنه که من ناقل باشم و در دوران کمون و پنهان این بیماری به سر ببرم و هنوز زگیل ظاهر نشده باشه و یا برای تزریق واکسن هنوز وقت هست و دیر نشده؟؟
  ممنون میشم جواب بدید، سپاس

  • سلام
   اینکه ضایعاتی ندارین بعید مبتلا باشین البته با احتمال کم ممکن مبتلا باشین و فعلا ضایعات نداده باشه
   بله واکسن میتونین بزنین
   برای آقایون تستی وجود نداره

 9. سلام من 14 سالمو تموم کردم هنوز 15 سالمم نشده پسر هم هستم تازه متوجه شدم زیگیل تناسلی دارم با کسی تا حالا رابطه ای نداشتم الان نمیدونم چیکار کنم میشه بگید

 10. سلام خسته نباشید آیا موقع فعال بودن زگیل رابطه برقرارکنیم حتما باکاندوم باشد امکان انتقال وجود دارد

  • سلام
   طرف مقابل شما باید حتما واکسن hpv بزند
   حتی با کاندوم هم احتمال انتقال وجود دارد

 11. سلام خسته نباشید من ویروس اچ پی وی از نوع پرخطر دارم هر ۶ ماه تست میدم ولی فعلا ج تست اچ پی وی ام مثبت بوده …ایا با کاندوم میتونم رابطه داشته باشم یا خیر ؟

 12. سلام ببخشیدمن زیگیل تناسلی دارم ونمیتونم ک ب دکترمراجعه کنم ایاراه های درمان خانگی وجوردارد

  • سلام درمان زگیل تناسلی باید در مطب متخصص زنان صورت گیرد و تست پاپ اسمیر هم باید انجام بدین
   امکان درمان خانگی نیست

 13. اگر چند دقیقه بعد از رابطه جنسی متوجه شدیم که شریک جنسی زگیل تناسلی داشته آیا با شست و شوی نقاط تماس با فرد مبتلا میشود جلوگیری کرد از بیماری یا خیر. هزینه واکسن چه مقدار میباشد و ایا میشود بدون نسخه گرفت

  • سلام احتمال انتقال هست
   هزينه دقيقشو نميدونم اما كم نيست بهتره با اورولوژيست مشورت كنيد

 14. با سلام.ایا اورال سکس اگر فقط شامل سر پنیز باشه و برخوردی با زگیل روی پنیس نداشته باشه قابل انتقاله یا مهم نیست و ویروس زگیل ممکنه همه جای پوست ناحیه تناسلی باشه.ممنون میشم پاسخ بدین.

 15. سلام ایا این ویروس از راه های دیگه منتقل میشه؟
  از رابطه دهانی یا رابطه پشت چطور؟

 16. سلام
  اگر زنی شوهر قبلیش زگیل تناسلی داشته باشه
  و تا اکنون زگیلی در زن ظاهر نشده است
  اگه با اون زن مقاربت جنسی داشته باشیم. احتمال گرفتن زگیل تناسلی در زمان مقاربت جنسی هست؟؟؟؟

 17. سلام و خسته نباشین.عزیزم اگه به زیگیل تناسلی مبتلا باشیم با واکسن بازم جلوگیری میشه؟باید چه کار کنیم؟

  • سلام
   با واکسن از نوع های دیگر ویروس زگیل تناسلی پیشگیری میشود کرد
   علاوه بر واکسن باید پاپ اسمیر دوره ای بدهید

 18. با عرض سلام و خسته نباشید
  خانم دکتر من اگزمای پوستی دارم و یک زگیل بسیار ریز از کودکی روی دستم بود که به علت خارش پوستی چند تا به ساق دستم و همینطور بازوم و حتی پشت گردنم منتقل شده بسیار ریز هستند و قابل تشخیص هم نیستن ولی یکم زبرن
  – حالا سوالم اینکه آیا واکسن من رو درمان هم می کنه یا فقط به منظوره پیش گیریه؟
  – چه راهی دیگه رو شما پیشنهاد می کنید؟
  با تشکر

 19. باسلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز
  آیا با مراجعه به پزشک زنان و در خواست آزمایش دی آن آن میتوان تشخیص زگیل تناسلی رو داد.

 20. سلام و خسته نباشید
  من دواا سوال داشتم واقعا ممنون میشم اگه جواب داده شه
  ۱. من در کاسه بیضه یکسری دانه‌هایی میبینم که مانند جوش های نوک سفید هستند یه چند ردز هست درامده‌اند و تعداد انها درحال کم شدن است
  ایا ممکن است که زکیل تناسلی بانشد؟

  ۲. ایا متخصص پوست زگیل تناسلی را تشخیص میدهد؟

 21. سلام ببخشید دوتا سوال دارم
  ۱.اگر واکسن اچ پی وی رو بزنیم به طور صد در صد ایمن میشیم در برابر بیماری؟یا باز هم باید از وسایل مراقبتی استفاده کرد
  ۲.واکسن رو فقط خانمها می تونن بزنن یا آقایان هم می تونن استفاده کنن

  • سلام
   خیر واکسن در برابر گونه های اصلی محافظت میکند
   هر دو جنس میتوانند بزنند

   • سلام خانم دکتر اگر فرد مبتلا ب زگیل تناسلی از یک ژیلت استفاده ‌کرده و فرد دیگه ایگ هم از همان ژیلت استفاده کنه فرد دوم مبتلا میشه به مریضی زگیل تناسلی یا خیر؟ممنون

 22. سلام
  من متوجه زگیل هایی بر روی سطح پوست بیضه خودم شدم
  آیا بعد از بهبود باز هم در صورت برقراری رابطه جنسی، شریک جنسی من این ویروس را از من خواهد گرفت؟
  چه باید کرد؟
  تا چه مدتی نباید رابطه برقرار کنم؟

  • سلام
   ابتدا جهت تشخیص قطعی ویزیت شوید
   در صورت تایید تشخیص همسر شما باید واکسن hpv بزند

  • سلام خسه نباشید
   دوتا سوال داشتم …
   ۱. ایاممکن است فردی بدون هیچگونه رابطه جنسی‌ای به زگیل تناسلی مبتلا شود؟چگونه؟

   ۲.ایا زگیل‌هایی که برروی دست در می‌آیند درصورت بخورد انها به ناحیه تناسلی به زگیل تناسلی تبدیل میشوند؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر