درمان نارسایی کلیه چیست؟

 • 1398-09-08
 • ۵۰۰۴ بازدید
 • 6
درمان نارسایی کلیه

چندین درمان برای نارسایی کلیه وجود دارد. نوع درمان بستگی به علت نارسایی کلیه دارد. در ادامه به تفصیل درباره‌ی درمان نارسایی کلیه خواهیم پرداخت. 

دیالیز

در دیالیز با استفاده از دستگاهی، خون تصفیه می‌شود. این دستگاه عمل کلیه‌ها را انجام می‌دهد. بسته به نوع دیالیز، بیمار ممکن است به دستگاهی بزرگ یا یک کیسه کاتتر قابل حمل متصل شود. ممکن است نیاز باشد که بیمار در کنار دیالیز از رژیم غذایی دارای پتاسیم و نمک کم نیز استفاده کند. دیالیز نارسایی کلیه را درمان نمی‌کند اما اگر فرد به‌طور منظم برنامه درمانی خود را پیگیری کند، موجب افزایش طول عمر او می‌شود.

دستگاه دیالیز برای درمان نارسایی کلیه

پیوند کلیه

یکی دیگر از گزینه‌های درمانی، پیوند کلیه است. کلیه پیوندی می‌تواند عملکرد طبیعی داشته باشد و دیگر نیازی به دیالیز نیست. بیمار باید پس از جراحی پیوند کلیه از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده کند تا از رد کلیه وسیله بدن پیشگیری کند. این داروها عوارض جانبی دارند. جراحی پیوند کلیه ممکن است برای تمام افراد گزینه مناسب درمانی نباشد. همچنین ممکن است عمل موفقیت‌آمیز نباشند.

پیوند کلیه برای درمان نارسایی کلیه

رژیم غذایی برای نارسایی کلیه

رژیم غذایی خاصی برای نارسایی کلیه وجود ندارد. توصیه‌ها در خصوص آنچه بیمار می‌خورد، معمولا بستگی به مرحله بیماری کلیه و سلامت فردی او دارد. برخی از توصیه‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش مصرف سدیم و پتاسیم: میزان مصرف این دو نوع ماده را باید مورد توجه قرار داد. هدف باید این باشد که از هر دوی این‌ها کمتر از دو هزار میلی‌گرم در روز مصرف شود.

کاهش مصرف فسفر: مانند سدیم و پتاسیم، بهتر است میزان مصرف فسفر محدود شود و در حد کمتر از هزار میلی‌گرم در روز مصرف شود.

رعایت دستورالعمل مصرف پروتئین‌ها: در بیماری کلیه در مراحل اولیه ممکن است لازم باشد مصرف پروتئین کم شود. اگرچه در مراحل آخر بیماری بسته به توصیه پزشک ممکن است لازم باشد پروتئین بیشتری مصرف شود.

درمان نارسایی کلیه

دیابت و نارسایی کلیه

دیابت شایع‌ترین علت نارسایی کلیه است. قند خون بالا و کنترل نشده می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند. 

نفروپاتی دیابتی یا آسیب کلیه ناشی از دیابت نوع ۱ یا ۲ قابل برگشت نیست. مدیریت قند خون و فشار خون می‌تواند به کاهش آسیب کمک کند. بیمار باید داروهای تجویزی را نیز طبق دستورالعمل پزشک مصرف کند. اگر فردی مبتلا به دیابت باشد، پزشک احتمالا غربالگری‌های معمول را برای بررسی نارسایی کلیه انجام می‌دهد. 

موضوع دیابت در رابطه با نارسایی کلیه

امید به زندگی در بیمار مبتلا به نارسایی کلیه

نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد که فرد دچار نارسایی کلیه تا چه مدت زنده می‌ماند. به طور کلی فردی که تحت دیالیز قرار دارد، می‌تواند انتظار داشته باشد تا زمانی که درمان خود را دنبال کند، به طور متوسط ۵ تا ۱۰ سال زنده بماند. برخی از عواملی که در امید به زندگی این افراد نقش دارند، عبارتند از:

 • سن
 • مرحله بیماری کلیوی
 • سایر وضعیت‌های پزشکی موجود

فرد جوانی که نارسایی کلیه او در مرحله متوسط قرار دارد و عامل خطرساز و عارضه همراه دیگری ندارد، احتمالا بیش‌تر از فرد سالخورده‌ای که دچار نارسایی کلیه مرحله ۴ یا ۵ است و دیابت یا بیماری قلبی نیز دارد، زنده می‌ماند. پس از اینکه نارسایی کلیه فرد به مرحله آخر برسد، او برای زنده ماندن نیاز به دیالیز خواهد داشت. عدم انجام حتی یک جلسه درمان می‌تواند موجب کاهش امید به زندگی شود. پیوند کلیه احتمالا حدود ۵ تا ۱۰ سال می‌ماند. پس از شکست اولین پیوند، امکان دریافت پیوند دوم وجود دارد.

نارسایی کلیه و مصرف الکل

اگر فردی دچار نارسایی کلیه باشد و الکل مصرف کند، کلیه‌های او مجبور می‌شوند که سخت‌تر کار کنند. الکل از سیستم بدن متابولیزه نمی‌شود، بنابراین اثرات آن را تا زمان دیالیز باقی می‌ماند. آبجو و شراب حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند که اگر کلیه‌ها نتوانند آن را فیلتر کنند، می‌تواند موجب بروز مشکلات قلبی شدید و حتی مرگ ‌شود.

نارسایی کلیه و مصرف الکل

پیش آگاهی نارسایی کلیه

پیش‌آگاهی یا چشم‌انداز افرادی که دچار نارسایی کلیه هستند، به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل علت پشت صحنه، نحوه درمان و عوامل دیگری مانند فشار خون و دیابت است. درمان مناسب و داشتن سبک زندگی سالم ممکن است چشم‌انداز بیمار را بهبود بخشد. داشتن رژیم غذایی سالم، عدم مصرف غذاهای مضر و درمان مشکلات پشت صحنه می‌تواند به تقویت سلامتی و افزایش طول عمر کمک کند.

پیشگیری از نارسایی کلیه

برای کاهش خطر بروز نارسایی کلیه باید موارد زیر را رعایت کرد:

رعایت دستورالعمل مصرف داروهای بدون نسخه. مصرف مقادیر خیلی بالا (حتی از داروهای رایجی نظیر آسپرین) می‌تواند طی مدت کوتاهی سم زیادی در بدن ایجاد کند. این امر موجب اضافه بار کلیه‌ها می‌شود.

بسیاری از مشکلات مجاری ادراری و کلیه زمانی که به درستی مدیریت نشوند، منجر به نارسایی کلیه می‌شوند. خطر بروز نارسایی کلیه را می‌توان با رعایت موارد زیر کاهش داد:

-داشتن سبک زندگی سالم

-دنبال کردن توصیه‌های پزشک

-مصرف داروها طبق دستورالعمل

-درمان علل شایع نارسایی کلیه مانند فشار خون بالا و دیابت

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارولوژي روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارولوژي دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان نارسایی کلیه چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

6 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام‌بنده‌همیشه‌سونو‌میگیرم‌کلیه‌هام‌نرمال‌است‌ولی‌این‌دو‌هفته‌است‌آخرین‌چکاپ‌بهم‌گفتن‌کلیه‌هات‌کوچکتراز‌نرمال‌است‌با‌اینکه‌همیشه‌چکاب‌میکنم‌به‌دکتر‌کلیه‌مراجعه‌کردم‌دارو‌برام‌نوشت‌ولی‌دارو‌ها‌به‌مزاجم‌نخورد‌لطفا‌راهنمایی‌کنید‌آیا‌درمان‌دان‌با‌تشکر‌سن‌من‌هم۶۵‌سالمه

 2. سلام خانم دکتر پدرم حدود ۹۰ سال سن دارد کلیه هاش کم کار شده وپاهاش ورم میکند وفشار خون هم دارد به نظر شما چه دارویی خوبه براش؟

  • سلام عزيزم ايشون بايد تحت نظر متخصص داخلي باشن اينحا نميشه دارو براي ايشون تحويز كنيم ممكنه عارصه دار باشه براشون.

 3. سلام من نوزادی ۲ماهه دارم برادران شدن مایع آمونیاک در دوران بارداری نوزاد یه کلیه رو ازدست دادواون یکی کلیه هم خیلی کوچیک وپرازکیست هست.ولی متآسفانه ۲ماهه بیمارستان بستری شده ولی جوابی نگرفته.‌آیا امکان خوب شدن و زنده موندم نوزاد هست یاخیر

  • سلام نوع بيماريش كليه پلي كيستيم اتوزومال مغلوب بوده؟
   ممكنه زنده بمونه اما كليه هاش دچار نارسايي ميشه متاسفانه
   خيلي متاسفم بابت اين اتفاق

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر