انواع عفونت های پوستی؛ علائم، علل، تشخیص و درمان

پوست بزرگترین عضو بدن می باشد و عملکرد آن محافظت از بدن در برابر عفونت است. اما گاهی اوقات خود پوست عفونی می شود. عفونت های پوستی توسط طیف گسترده ای از میکروب ها ایجاد می شوند و علائم می توانند از خفیف تا جدی متفاوت باشند. عفونت های خفیف ممکن است با داروهای بدون نسخه و درمان های خانگی قابل درمان باشند، در حالی که احتمال دارد سایر عفونت ها به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد عفونت های پوستی و اینکه در صورت ابتلا به آن چه کاری باید انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع عفونت های پوستی

در زیر چهار نوع مختلف عفونت پوستی شرح داده شده است:

1. عفونت های باکتریایی پوست

عفونت های باکتریایی پوست اغلب به صورت برآمدگی های کوچک و قرمز رنگ که به آرامی اندازه آنها افزایش می یابد، شروع می شوند. برخی از عفونت های باکتریایی خفیف هستند و به راحتی با آنتی بیوتیک های موضعی درمان می شوند، اما سایر عفونت ها نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی دارند. انواع مختلف عفونت های باکتریایی پوست عبارتند از:

2.عفونت های ویروسی پوست

عفونت های ویروسی پوست از خفیف تا شدید متغیر هستند و توسط ویروس ایجاد می شوند. انواع مختلف عفونت های ویروسی عبارتند از:

3.عفونت های قارچی پوست

این نوع از عفونت های پوستی توسط یک قارچ و به احتمال زیاد در نواحی مرطوب بدن مانند پاها یا زیر بغل ایجاد می شوند. برخی از عفونت های قارچی مسری و معمولاً تهدید کننده زندگی نیستند. انواع مختلف عفونت های قارچی عبارت از موارد زیر است:

4. عفونت انگلی پوست

این نوع از عفونت های پوستی توسط یک انگل ایجاد می شوند. این عفونت ها می توانند فراتر از پوست به جریان خون و اندام ها نیز سرایت کنند. عفونت های انگلی تهدید کننده زندگی نیستند اما می توانند ناراحت کننده باشند. انواع مختلف عفونت های انگلی پوست عبارتند از:

 • شپش
 • ساس ها
 • گال
 • لارو مهاجر پوستی

انواع عفونت پوستی

علائم عفونت پوست چیست؟

علائم عفونت پوست نیز بسته به نوع آن متفاوت است. علائم رایج آن شامل قرمزی پوست و بثورات پوستی است. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند خارش، درد و حساسیت را تجربه کنید.

اگر تاول های چرکی یا عفونت پوستی دارید که بهبود نمی یابد یا به تدریج بدتر می شود به پزشک مراجعه کنید. عفونت های پوستی می توانند فراتر از پوست و به جریان خون گسترش یابند. این اتفاق می تواند تهدید کننده زندگی باشد. علائم عفونت شدید عبارتند از:

 • چرک
 • تاول ها
 • ریزش و شکستگی پوست
 • پوست تیره با ظاهر نکروزه یا پوستی که تغییر رنگ داده و دردناک می شود

علل و عوامل خطر عفونت پوست چیست؟

علت عفونت پوست به نوع عفونت بستگی دارد.

عفونت باکتریایی پوست:

این عفونت زمانی رخ می دهد که باکتری ها از طریق شکافی در پوست، مانند بریدگی یا خراش وارد بدن می شوند. بریدگی یا خراشیدگی لزوماً به این معنی نیست که دچار عفونت پوستی می شوید، اما اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، خطر ابتلا به آن را افزایش می دهد. کاهش قدرت سیستم ایمنی می تواند نتیجه یک بیماری یا عارضه جانبی دارو باشد.

عفونت ویروسی پوست:

شایع ترین ویروس ها از سه گروه ویروس ها هستند: ویروس آبله، ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس.

عفونت قارچی:

شیمی بدن و شیوه زندگی می تواند خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش دهد. برای مثال، اگر دونده هستید یا اگر زیاد عرق می کنید، ممکن است چندین دوره عفونت پای ورزشکار را تجربه کنید. قارچ ها اغلب در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. پوشیدن لباس های عرق کرده یا خیس یک عامل خطر برای عفونت های پوستی است. همچنین ایجاد شکستگی یا بریدگی در پوست می تواند به باکتری ها اجازه دهد تا به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کنند.

عفونت پوستی انگلی:

حشرات یا موجودات کوچکی که زیر پوست راه باز کرده و تخم‌گذاری می‌کنند می‌توانند باعث عفونت پوستی انگلی شوند.

چگونه عفونت پوستی تشخیص داده می شود؟

یک معاینه پزشکی خوب بهترین راه برای تعیین علت عفونت پوستی است. اغلب، پزشکان می توانند نوع عفونت پوست را بر اساس ظاهر و محل آن تشخیص دهند. پزشک ممکن است در مورد علائم شما بپرسد و هرگونه برآمدگی، بثورات یا ضایعه را از نزدیک بررسی کند. به عنوان مثال، کرم حلقوی اغلب باعث ایجاد یک بثورات دایره ای مشخص و پوسته پوسته می شود. در موارد دیگر، نمونه ای از سلول های پوستی می تواند به پزشک کمک کند تا نوع عفونت را تعیین کند.

عفونت پوست چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به علت عفونت و شدت آن دارد. برخی از انواع عفونت های ویروسی پوست ممکن است طی چند روز یا چند هفته به خودی خود بهبود یابند. عفونت های باکتریایی اغلب با آنتی بیوتیک های موضعی که مستقیماً روی پوست اعمال شده یا با آنتی بیوتیک های خوراکی ، درمان می شوند. اگر سویه باکتری به درمان مقاوم باشد، درمان عفونت ممکن است نیاز به تجویز آنتی بیوتیک داخل وریدی در بیمارستان داشته باشد. برای درمان عفونت قارچی پوست می توانید از اسپری ها و کرم های ضد قارچ بدون نسخه استفاده کنید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت، از پزشک خود در مورد کرم های خوراکی یا موضعی با نسخه بپرسید. علاوه بر این، می توانید از کرم های دارویی برای درمان عفونت های انگلی پوست، استفاده کنید. همچنین ممکن است پزشک داروهایی مانند داروهای ضد التهاب را برای کاهش ناراحتی توصیه کند.

مراقبت های خانگی و درمان های جایگزین

مراقبت در منزل برای عفونت پوستی باعث کاهش علائم می شود. مراقبت در منزل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برای کاهش خارش و التهاب، چند بار در روز از کمپرس سرد روی پوست خود استفاده کنید.
 • برای کاهش خارش، آنتی هیستامین های بدون نسخه مصرف کنید.
 • از کرم ها و پمادهای موضعی برای کاهش خارش و ناراحتی استفاده کنید.
 • از پزشک خود بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید.

چشم انداز برای عفونت پوست

چشم انداز برای عفونت پوست بسته به علت آن متفاوت است. اکثر انواع عفونت های باکتریایی به خوبی به داروها پاسخ می دهند. سویه های خاصی از باکتری ها مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) به آنتی بیوتیک های رایج مقاوم هستند و درمان آنها دشوارتر است.

پیشگیری از عفونت پوست

راه های مختلفی برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت پوستی وجود دارد. یکی از بهترین راه ها شستن مکرر دست هاست. عفونت های پوستی می توانند از خفیف تا شدید متفاوت باشند. اگر بیماری پوستی دارید که باعث ناراحتی می شود، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند درمان لازم برای بهبودی را ارائه دهد.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. Nemat pi می گوید

  سلام خسته نباشیدحدودچند ماه است که هم خودم هم خانمم دچار عفونت پوستی شده ایم روی پوست بدنمان بخصوص از پشت بیشترپشت شانهاوسر وصورت جوشهای دردناکی زیادی دارد که بعضی وقتها دردش مثل سوختگی میماندوگاهی وقتها بادست پوست بدنمان را میکشیم از زیر پوست زخمه‌ای خیلی دردناکی بیرون میزند یا پوسته های خشک وقتی زخم را میکنی خون غلیز وسیله‌ی بیرون میزند بعد دردش ساکت می‌شود به علت وضع مالی نتوانست تا یک خودرو به ه پزشک نشان دهیم خوا هم ش میکنم راهنمایی کنید که چه دارویی مصرف کنیم

 2. پریسا می گوید

  سلام ی نقطه متورم و بزرگ و سفت که مانند جوش است اما خیلی بزرگتر از جوش روی شکم سمت راست و چپ به سمت پهلو ها زده و عفونی است نمیدونم به پزشک پوست مراجعه کنم یا عفونی میشه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتون به متخصص” پوست مراجعه کنید

 3. حجت می گوید

  سلام برای بار اول پشت آرنج دست راستم خارش پیداکرد بعد ازخارش دانه های ریزی ریختند همراه باخارش بعداز دوروز دوباره پشت آرنج دست چپم خارش پیداکرد همراه بادانه های ریز بعداز چند روز خارش همراه باسوزن سوزن شدن کل نواحی بدنم رابرداشته ویک انگشتم هم چند تا چیز درآورده شبیه به تاول یا جای سوختگی که تاول میکنه خیلی هم درد داره این آیا عفونت پستی میتونه باشه بعد دوتادستام کلأ خارش بیش ازحددارند

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شدت خارش و نواحی که فرمودین ، از نظر عفونت، ویروس و حساسیت بررسی شین
   برای معاینه به متخصص” پوست مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر