سندرم حاد کرونری (ACS) چیست؛ انواع و درمان

سندرم حاد کرونری (ACS)

سندرم حاد کرونری (ACS) زمانی رخ می دهد که عروق حامل خون، اکسیژن و مواد مغذی مسدود می شوند. حملات قلبی نوعی ACS است. آن‌ها زمانی رخ می دهند که قلب به اندازه کافی خون دریافت نمی کند. حمله قلبی به عنوان انفارکتوس میوکارد نیز شناخته می شود.

سه نوع حمله قلبی عبارتند از:

 • انفارکتوس میوکارد با افزایش قطعه ST (STEMI)
 • انفارکتوس میوکارد با افزایش قطعه ST (NSTEMI)
 • اسپاسم عروق کرونر، یا آنژین ناپایدار

“بخش ST” به الگویی که در نوار قلب ظاهر می شود، اشاره دارد که نشان دهنده ضربان قلب شما است. فقط یک STEMI بخش های بالا را نشان می دهد. هر دو حمله قلبی STEMI و NSTEMI می توانند آسیب کافی ایجاد کنند تا به عنوان حملات قلبی بزرگ در نظر گرفته شوند.

STEMI: حمله قلبی کلاسیک یا بزرگ

وقتی اکثر مردم به حمله قلبی فکر می کنند، اغلب به STEMI ذهنشان می آید. STEMI زمانی اتفاق می‌افتد که یک شریان کرونر کاملاً مسدود می‌شود و بخش بزرگی از عضله دیگر دریافت خون را متوقف می‌کند. این یک حمله قلبی جدی است که می تواند آسیب قابل توجهی ایجاد کند.

علائم و نشانه های STEMI

STEMI دارای علائم کلاسیک درد در مرکز قفسه سینه است. این ناراحتی در قفسه سینه ممکن است به عنوان یک فشار یا سفتی به جای درد شدید توصیف شود. برخی از افرادی که STEMI را تجربه می کنند نیز احساس درد در یک یا هر دو بازو یا پشت، گردن یا فک خود را توصیف می کنند.

علائم دیگری که ممکن است همراه با درد قفسه سینه باشد عبارتند از:

در صورت داشتن علائم حمله قلبی فوراً با پزشک تماس بگیرید. اکثر افرادی که دچار حمله قلبی می شوند دو ساعت یا بیشتر برای کمک منتظر می مانند. این تاخیر می تواند منجر به آسیب دائمی قلبی یا مرگ شود.

سندرم حاد کرونری (ACS) چیست؛ انواع و درمان

مشاوره تلفنی و آنلاین با دکتر قلب

حملات قلبی NSTEMI

برخلاف STEMI، شریان کرونر آسیب‌دیده فقط تا حدی در NSTEMI مسدود می‌شود. NSTEMI هیچ تغییری در قطعه ST در نوار قلب نشان نمی دهد. آنژیوگرافی عروق کرونر میزان انسداد شریان را نشان می دهد. آزمایش خون همچنین سطح پروتئین تروپونین را افزایش می دهد.

CAS، حمله قلبی خاموش، یا حمله قلبی بدون انسداد

اسپاسم عروق کرونر به عنوان اسپاسم کرونر، آنژین ناپایدار یا حمله قلبی خاموش نیز شناخته می شود. علائمی که می تواند مشابه حمله قلبی STEMI باشد، ممکن است با درد عضلانی، سوء هاضمه و موارد دیگر اشتباه گرفته شود. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از شریان‌های قلب آنقدر سفت شود که جریان خون متوقف شود یا به شدت کاهش یابد. فقط عکسبرداری و نتایج آزمایش خون می تواند به پزشک شما بگوید که آیا حمله قلبی خاموش داشته اید یا خیر.

در طول اسپاسم عروق کرونر آسیب دائمی وجود ندارد. در حالی که حملات قلبی خاموش آنقدرها هم جدی نیستند، اما خطر حمله قلبی دیگر یا حمله‌ای که ممکن است جدی‌تر باشد را افزایش می‌دهند.

درمان انواع حملات قلبی

درمان فوری

اگر پزشک مشکوک به حمله قلبی باشد، ممکن است فوراً موارد زیر را استفاده نمایید:

 • آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • نیتروگلیسیرین برای تسکین درد قفسه سینه و بهبود جریان خون
 • اکسیژن درمانی

پس از تایید حمله قلبی، پزشک داروها را تجویز می کند. در صورت نیاز ممکن است جراحی را هم توصیه نماید.

داروهای حمله قلبی

حملات قلبی با شدت کمتر ممکن است با دارو درمان شوند. پزشک بر اساس شرایط، عوامل خطر و سلامت کلی فرد داروها را تجویز می کند. این داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لخته شکن برای حل لخته هایی که شریان ها را مسدود می کنند
 • داروهای فشار خون برای کمک به کاهش بار کاری قلب و کنترل فشار خون
 • رقیق کننده های خون برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • استاتین ها برای کمک به کاهش کلسترول LDL

سندرم حاد کرونری

مشاهده لیست پزشکان متخصص قلب و عروق و دریافت نوبت آنلاین

درمان جراحی برای حملات قلبی شدید و گسترده

پیوند: شریان مسدود شده ممکن است با پیوند عروق کرونر نیز درمان شود، که گاهی اوقات به عنوان جراحی بای پس نیز شناخته می شود. در این روش، یک رگ خونی از جای دیگری در بدن گرفته می شود و به شریان مسدود شده متصل یا پیوند می شود. با این کار می توان جریان خون را در اطراف انسداد تغییر مسیر داد.

استنت: استنت یک لوله توری کوچک و منعطف است که در محل انسداد قرار می گیرد. این کار شریان مسدود شده را برای جریان طبیعی خون باز می کند. پلاک به دیواره سرخرگ فشار داده می شود و استنت اجازه می دهد تا خون از آن عبور کند.

روند بهبود حمله قلبی

بهبودی از حمله قلبی به شدت و نحوه درمان آن بستگی دارد. ممکن است از یک هفته تا چند هفته طول بکشد تا بتوانید به تمام فعالیت های معمولی خود بازگردید.

درمان سریع و موثر حمله قلبی آسیب را به حداقل می رساند. در صورت انجام توانبخشی قلبی، شانس فرد بیمار برای نتیجه بهتر نیز بیشتر می شود. توانبخشی قلبی یک برنامه چند هفته ای از تمرینات روتین، مشاوره تغذیه و یادگیری در مورد داروهای قلبی و تغییرات سبک زندگی است.

قرار ملاقات های بعدی با پزشک معمولا یک، سه و شش ماه پس از حمله قلبی انجام می شود. بسیار مهم است که داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید و از تمام دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید.

احساس اضطراب یا افسردگی نیز ممکن است پس از حمله قلبی افزایش یابد. اگر این احساسات در شما پدید آمد یا اگر حس کردید در فعالیت‌های روزانه‌تان اختلال ایجاد شده، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک می تواند اقداماتی را برای کاهش اضطراب توصیه نماید.

چه چیزی خطر حمله قلبی را افزایش می دهد؟

عوامل خطر برای STEMI و NSTEMI یکسان بوده و شامل موارد زیر هستند:

خطرات مرتبط با جنسیت نیز وجود دارد. به عنوان مثال، تا سن 55 سالگی یا بیشتر، مردان بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستند. با این حال، پس از یائسگی، زنان معمولاً خطرات مشابهی با مردان دارند. مردان در شریان‌های بزرگ‌تر قلب مشکل دارند، در حالی که زنان اغلب در شریان‌های کوچک‌تر قلب دچار انسداد می‌شوند.

عوامل خطر اسپاسم عروق کرونر

عوامل فوق هم فرد را در معرض خطر اسپاسم عروق کرونر قرار می دهد. اما داشتن شرایط دیگر نیز می تواند خطر اسپاسم عروق کرونر را افزایش دهد. این شرایط عبارتند از:

نکات پیشگیری از حمله قلبی

هر فرد می تواند با پیروی از این روش‌های کلیدی، میزان خطر را کاهش دهد:

 • حداقل 150 دقیقه (2.5 ساعت) در هفته را به ورزش های با شدت متوسط، مانند پیاده روی سریع یا شنا اختصاص دهید.
 • از یک رژیم غذایی سالم برای قلب پیروی کنید که بر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی (مانند ماهی)، لوبیا، عدس، آجیل و روغن زیتون تمرکز دارد.
 • از مصرف گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی های حاوی قندهای اضافه خودداری کنید.
 • ترک سیگار .
 • داروهای خود را به طور مداوم و طبق دستور مصرف کنید.
 • هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.
 • استرس را کاهش دهید.
 • معاینات منظم و آزمایش خون انجام دهید.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر